Successen in Nederland bij bestrijding van gestoorde lengtegroei bij kinderen Het IJ zegevierde: 7-6 VZC slordig Werving vrijwillige hulpkrachten lukt politie nog niet erg DRIE STERFGEVALLEN PER DAG IS HIER HET GEMIDDELDE. Routekaarten voor toeristische rondritten nu veelgevraagd EXTRA KOOPJES Rif COMBI supermarkt 2.08 0.98 Voor Peru anderhalf miljoen VERSE WORST 2 BUTTER- SCHNITZELS 3 HAM BURGERS 3 SLAVINKEN Gesneden ANDIJVIE Gesneden SPITSKOOL V2 kg TOMATEN 0.59 18 Spaanse hand- -m £|<0 sinaasappelen 13 uur /LEESGEHAKT SPEKLAPPEN TARTAAR MET UIT HYPOFYSE BEREID HORMOON op Behandeling; volwassenen zonder effect GEMIDDELDE AMERIKAAN Bejaarde brak heup Franse verpleegster in Cambodjaans vluchtelingenkamp voor Vietnamezen ANWB klaar met het grote kaarten werk"* M' GROOT PROBLEEM BURGERLIJKE STAND SELECTIE PSYCHISCH „TATERBAL" VERHALEN Badplaatsen EFFECTVOL SLAGERIJ GROENTE-afdeling SLAGERIJ MAANDAG 29 JUNI 1970 NIJMEGEN Voor een beperkte groep kinderen, die aan dwerggroei lijden, bestaat thans in Nederland de mogelijkheid hun gestoorde lengtegroei met suc ces te behandelen. Door het toedienen van menselijk groeihormoon, bereid uit de hypofyse, zijn in de afgelopen drie jaar bij twintig kinderen zeer goede re sultaten bereikt. Binnenkort zullen de eersten worden ontslagen van verdere medische behandeling. De artsen zijn van mening, dat dank zij deze therapie twee patiënten een lengtewinst hebben geboekt van resp. 9 en 8,5 cm. Dit schrijft dr. G. B. A. Stoelinga, lector in de kindergeneeskunde aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen, namens de onlangs opgerichte Neder landse Groei-Stichting in het Neder lands Tijdschrift voor Geneeskunde. Ook in andere grote centra, zoals in Amster dam, Utrecht, Leiden en Groningen, wordt deze therapie reeds met succes toegepast. Niet alle kinderen, die aan dwerg- groei lijden, aldus dr. Stoelinga, komen voor behandeling in aanmerking. Alleen als deze berust op een tekort aan groei hormoon, hetgeen zich uit in een groeiachterstand en in een ernstige ver traging van de biologische rijping, kan kunstmatige toediening van het ontbre kende hormoon succes hebben. Twee keer per week krijgen de pa tiënten 5 mg van het groeihormoon in gespoten, wat jaren achtereen dient te worden voortgezet. Het is niet precies bekend hoeveel kinderen deze afwij king vertonen. Dr. Stoelinga sdhat hun aantal op een paar honderd, die echter niet allen voor behandeling geschikt zijn. Het grote probleem van deze therapie is het verzamelen van voldoende hypo fysen, waaruit het groeihormoon wordt bereid. De hypofyse of hersenaan- hangsel bevindt zich aan de onderkant van de hersenen en produceert de vele hormonen, die voor het leven noodzake lijk zijn. Daarom kan het pas na de dood van de mens worden verkregen. Ede Geboren: Gijsberta B., d.v. G. B. Schimmel en A. W. van Veluw; Rob bert J., z.v. A. P. Fransen en P. H. de Rek; Marinus H., z.v. H. Roelofsen en J. Lens; Theo, z.v. H. A. Klok en D. Kampert; Herman, z.v. D. Jager en G. Schouten; Gijsbertus R., z.v. G. Druijff en M. van Eem; Brunetta, d.v. J. van de Hoef en J. Robbertsen; Nathalie M. A., d.v. E. C. B. van der Moolen en F. E. J. Pardoel; Wilhelmina E. G., d.v. J. van Veenendaal en M. M. M. Kool; Renate T., d.v. M. van Roekei en J. Otten; Ma ria J., d.v. G. J. Weideman en M. W. van Pluuren; Lisa, d.v. S. van de Pol en J. Koster; Jolande, d .v. D. Post en H. G. W. van Duinen; Jacoline A., d.v. J. B. Achterberg en J. van de Pol; Li- nette, d.v. L. Roodbeen en H. de Wit; Erik M., z.v. J. M. Meijer en D. A. de Vries; Arend, z.v. A. Vis en J. Hordijk; Frank, z.v. P. van Heusden en J. Rijs- dijk; Wilhelmus E. S., z.v. G. H. H. Brans en G. W. van Eibergen; Belinda, d.v. M. J. Martinus en K. Wevers; Fem- my I. G., d.v. W. J. Advocaat en A. M. B. Hoedt; Maria J. G., d.v. J. J. C. Emons en H. W. Heiwegen; Jo hannes, z.v. W. Soetendaal en A. Wern- sen; Olaf, z.v, A. van Dijk en J. T. Kerseboom; Jacobus J., z.v. H. B. Hof man en J. M. Vos; Gerritje, d.v. A. Vaarkamp en W. J. van Heerd; Peter A., z.v. G. Wijnen en A. C. A. Vianen; Claudia H. W., d.v. K. Veenendaal en H. van Voorthuizen; Robert M., z.v. R. M. Libosan en M. Prinsen; Martinus J. W., z.v. H. van den Brink en D. Hol; Johannes M. H., z.v. H. van den Brink en D. Hol; artinus, z.v. W. G. Hol en M. Bloem; Guido, z.v. E. A. Boonstra en A. C. Kvhne; Albert H., z.v. A. H. van Riessen en W. van Ruler; Anna H., d.v. A. Hardeman en M. L. Wenneker; Ge rard N., z.v. A. T. Koorevaar en G. den Besten; Eduard B., z.v. F. J. Versteegen en G. C. van Willigenburg; Gijsbert H., z.v. A, G. Timmer en W. D. Hol; Al- bert, z.v. H. van Lagen en A. Hazeleger; Marco P., z.v. M. A. de Waard en B. E. A. van der Leer. Ondertrouwd: Anton Brinkman en Annette M. A. Wieringa; Elbert van den Hul en Catharina C. Henstra; Louis H. Zoetekouw en Rosalie Dudink; Brand van den Brink en Hendrika B. Veenendaal1; Hendrik R. Capel en An- nigje H. van de Hoef; Abraham Brob- bel Dorsman en Bartha van den Brink; Theodoras Rothuis en Geertje Schreu- der; Albert C. Hogenhout en My a D. G. Borst; Pieter van Wijk en Adriana van Wijngaarden; Jacob Sanders en Irene M, Donkervoort; Johannes Witten en Anne-Mieke Harmse; Gerrit de Rooij en Evertje Heijnekamp; Ronald J. Kre- leger en G. Houkes; Everhardus N. van der Wall en Trijntje de Jong; Adrianus Fluit en Irene Jacobs; Hendrik van Laar en Ottina M. E. Liefting. Getrouwd: E. Perez Pato en C. Zarra- quinos Feijoo; A. P. Masia en A. Pilia; A. M. J. Sandifört en W. van Leersum; D. R. van der Heide en M. J. de Nooij; K. J. R. J. Sweers en A. de Haan; J. P. Dijkstra en D. Rozenboom; H. G. Vos en J. E. Smit; A. Franke en J. F. E. M. Vedder; H. L. Adams en E. M. Kalecki; W. Roos jen en A. Blom; L. Vreman en J. Scheurwater. Overleden: Johanna J. S. van Tonge ren, geb. 15 nov. '01; Jorritsma, Harmi- na, geh. gew. met G. Jansen, geb. 6 apr. "94; Henderika Beuker, e/v S. Kuiper, geb. 21 sept. '07; Kittv E. Heijmering, geb. 13 jan. '02; Tieka Visser, geh. gew. met M. van Hunnik, geb. 19 aug. '90; Jan Bunt, gen. 25 juni '96; Cornelia van Woudenberg, geh. gew. met G. van der Gaag, geb. 24 jan. '96; Johanna A. van Winsen, geh. gew. met K. Boekhorst, geb. 18 sept. '80; Dirkje Roseboom, e/v H. Schrijver, geb. 6 okt. '13; Regina G. Vlaanderen, e/v R. Coppens, geb. 22 dec. '94; Adriana de Koning, geh. gew. met P. Kooi, geb. 28 okt. '98; Jelis Leppers, geb. 29 sept. '95; Hendrikus Kas, geb. 25 juni '91; Elizabeth Elbertsen, geh. gew. met R. van den Berg, geb. 21 juni '86; Gijsbert van Butselaar, geb. 31 mrt. '77; Jan Pouwer, geb. 2 mei '81; Rutger Grevestuk, geb. 21 apr, '99. Tot nu toe is het mogelijk gebleken per jaar 1000 tot 1500 hypofysen bijeen te brengen, waarmee echter slechts 10 tot 15 patiënten per jaar kunnen wor den behandeld. Vanwege de lange duur der behandeling kunnen voorts per jaar maar één of twee nieuwe patiënten worden aangenomen. Het is uitgesloten, tenzij het aantal jaarlijks verzamelde hypofysen drastisch wordt uitgebreid, meer patiënten aan te nemen. Het moet echter mogelijk zijn, aldus dr. Stoelinga, in deze tijd, waarin het steeds duidelijker wordt, dat het men selijk lichaam ook na de dood nog waarde heeft voor de medemens, jaar lijks een veel groter aantal hypofysen bijeen te brengen. De Nederlandse Groei-Stichting on derzoekt thans een aantal mogelijkhe den, zoals meer officiële contacten met de patholoog-anatomen, die de noodza kelijke hersenobducties moeten verrich ten, om dit doel te bereiken. Groeihormonen zijn soortspecifiek, d.w.z. dat ieder diersoort alleen re ageert op zijn eigen groeihormoon. Bij de mens is dus alleen het menselijk hormoon werkzaam. Ook het syntheti seren van de biologisch actieve kern behoort nog niet tot de reële mogelijk heden. Het is niet bekend of slechts een deel van het molecuul, en zo jt welk, verantwoordelijk is voor de sti mulering van de groei. De noodgedwongen selectie van de in aanmerking komende patiënten berust op leeftijd, psychische ontwikkelings mogelijkheden en een overigens goede gezondheid. Vooral bij een goede intel ligentie hebben deze kinderen grote geestelijke moeilijkheden bij het ver werken van hun dwerggroei. Voorlopig begint de behandeling van af ongeveer tien jaar. Om gelijkvor migheid te verkrijgen in het onderzoek en een objectieve keuze mogelijk te maken uit de patiënten worden allen volgens een vast schema onderzocht. Zeer belangrijk hierbij zijn gegevens omtrent de geboorte, omdat men aan neemt, dat de stoornis hierbij is opge treden. Verder zijn de gegevens over de lichamelijke en geestelijk ontwikke ling in de kleuter- en schooljaren van veel belang. Jaarlijks wordt de toestand van alle patiënten in Nederland, die onder be handeling zijn, door de groep van be handelende artsen besproken. Wanneer blijkt, dat een patiënt niet meer vol doende in lengte toeneemt, zal de be handeling worden gestaakt om een an dere patiënt de kans te geven. De Nijmeegse kinderarts wijst in zijn artikel in het bijzonder op de winst voor de geestelijke gezondheid van het kind bij elke cm lengtetoeneming. Dit kan soms belangrijker zijn dan de tota le lengtewinst. Dit groeihormoon werkt uitsluitend bij de reeds genoemde beperkte groep kinderen. Bij volwassenen, die aan dwerggroei lijden, heeft het geen ef fect. Dit een gevolg van het feit dat de groeischijven waarop zich de cellen be vinden, die voor het lengtegroei verant woordelijk zijn, aan de boven- en on derkant van de lange botten, gesloten zijn. Dit proces, dat zich in de puberteit voltrekt, verhindert een verder door groeien van de mens, dat ook niet meer door het toedienen van groeihormoon is op te heffen. De Nederlandse Groei-Stiohting is de voortzetting van een informele groep wetenschappelijke onderzoekers, die zich sinds 1964 bezighouden met proble men betreffende groei en ontwikke ling. De stichting, die de studie van deze problemen wil bevorderen, zal ook trachten de behandeling van groeistoor nissen uit te breiden. In opdracht en voor rekening van de stichting, bereidt een Nederlandse far maceutische onderneming het benodig de groeihormoon uit de verzamelde hy pofysen. De centrale medisch-farma- ceutische commiseie gaat met deze werkwijze akkoerd; ziekenfondsen en verzekeringen vergoeden de kosten van de behandeling. Uit een nieuwe Amerikaanse studie blijkt, dat de gemiddelde Amerikaan se man dikker is dan zijn soortgeno ten elders in de wereld. Vermoedelijk is dit een gevolg van te zware voeding en een zittend leven. Buitensporig dikke armen, waaraan zonder meer de vethoeveelheid van het lichaam kan worden afgemeten, zijn een van de voornaamste normen, die voor het onderzoek zijn toegepast. Op die basis zijn de Amerikaanse dikke mannen nog dikker dan de Nederlan ders, die algemeen worden beschouwd als overvoed. Deze conclusies worden getrokken in een rapport, dat is voorbereid door wetenschappelijke ambtenaren van de Harvard-Universiteit en de rege ring en dat is uitgegeven door de Amerikaanse Dienst voor de Volksge zondheid. De Amerikaanse vrouw wordt uitslui tend met haar Canadese lotgenoten vergeleken, omdat vergelijkingsmate riaal met andere landen niet beschik baar is. Maar de Amerikaanse vrouw blijkt wel dikker te zijn dan de Canadese, aldus het rapport. VEENENDAAL De 71-jarige S. kwam zondagmorgen voor de woning van zijn zoon aan de Talmastraat zo ongelukkig te vallen, dat hij met een gebroken heup per ambulance naar het Juliana-Ziekenhuis moest worden ver voerd. VEENENDAAL Voor het in Arn hem gehouden examen voor lerares slaagde mevr. J. Schoonderbeek uit Ederveen. Voor costumière slaagden mej. T. v. Amerongen, mej. D. Kleijer, mej. R. Achterstraat. Zij werden opge leid bij modevakschool „De Meent" Willy v. Dijk. EDE Voor het diploma Duitse con versatie slaagden de volgende cursisten van Magnolia te Ede: mej. F. Feenstra, mej. A. Jansen, Mej. C. van Meerten, mej. M. van Rinsum, allen te Ede ,en mej. E. de Fluiter uit Veenendaal. In de woestijn van Nevada heeft de Amerikaanse commissie voor kernener gie vrijdag een ondergrondse kernproef uitgevoerd met een sterkte van 20 tot 200 kiloton. Het was de 22-ste proef van dit jaar. AMSTERDAM De herenploeg van VZC heeft de competitie besloten met een kleine nederlaag tegen het Y in Amsterdam, een ploeg die op de rang lijst van de eerste klas net boven de Veenendalers staat geklasseerd. VZC heeft de kans gehad om deze wedstrijd in winst om te zetten. Het had het grootste gedeelte van de match een voorsprong, maar in de eindfase ging het mede door slordigheid toch met 7-6 ten onder. De Veenendaalse ploeg debuteerde dit seizoen in de eerste klas van de KNZB en eindigde de eerste de beste competi tie nog op de fraaie 5e plaats. Meteen had VZC succes. Wim van der Meer bemachtigde bij" het uitzwemmen de bal en plaatste op Van der Kolk, die met een „taterbal" de verbouwereerde Amsterdamse goalie verraste (0-1). De zelfde speler ondernam vlak daarna MIDDELBURG De groepscommandanten van de rijkspolitie in Zeeland zoeken onder de burgerij mannelijke en vrouwelijke hulpkrachten voor het va kantieseizoen. Het ministerie van Justitie in Den Haag heeft onlangs bepaald, dat over het hele land honderd burgers ter assistentie van de politie mogen worden geworven. Districten met het grootste tekort aan mankracht hebben voorrang. Een aantal sollicitanten heeft zich al gemeld op het districtsbureau in Mid delburg, maar geen van hen werd ge schikt bevonden. „Het is jammer, dat wij nog geen succes hebben gehad. De meeste men sen begrijpen, geloof ik, niet precies waar het om gaat", aldus opperwacht meester J. Dommisse in Middelburg. De politiehulpen moeten ten minste 21 jaar zijn, ongehuwd of gehuwd zon der kinderen, en wonen in of bij de plaatsen waar zij nodig zijn. Een spe ciale opleiding of diploma is niet nodig, want het werk is vrij simpel. De belangrijkste taken zijn: telefoon dienst, licht administratief werk, ont- DEN HAAG Het bedrag op giro 777 voor hulpverlening aan de slachtof fers van de enorme aardbevingsramp in Peru is de 1,5 miljoen gepasseerd en op weg naar de 2 miljoen. De ne gen Nederlandse organisaties, die zich hebben verenigd in de nationale actie Peru, zijn reeds bezig de binnenkomen de gelden zo snel en efficient mogelijk te besteden. Zo steunen de protestantse kerken het werk van de Wereldraad van Ker ken, die 82 personen in verschillende teams in Peru in actie heeft. De katho lieke organisaties staan de national Ca- ritas-organisatie in Peru financieel bij. Unicef helpt o.m. bij de watervoorzie ning in een gebied, waar veel kinderen in nood zijn en de N.O.V.I.B. bereidt een bijdrage in een F.A.O.-project voor. Volgende week zaterdag zal een van de K.L.M. gecharterde DC-8 een nieuwe voorraad van ruim 25.000 dekens van het Rode Kruis naar het geteisterde ge bied brengen. Op korte termijn zal uit Engeland het m.s. Totopaxi vertrekken met o.a. 199 grote familietenten, die met geld van het Nederlandsche Roode Kruis door de Liga van Rode Kruisver enigingen te Genève zijn aangekocht. PHNOM PENH (Cambodja) Bij het krieken van de dag, twee uur voor dat het uitgaansverbod voor Vietnamese vluchtelingen eindigde, hebben ze de vijf jaar oude Hoean Tri begraven. ,£eer discreetzei de Franse verpleeg ster, „om geen onrust te verwekken onder de 12500 vluchtelingen, die kam peren op de binnenplaats van het Klooster van de Voorzienigheid. Slechts de naaste familieleden mochten bij de begrafenis zijn. Zeven weken heeft Hoean met zijn familie geleefd op het modderige bin nenplein onder een lek stuk zeildoek, nauwelijks groot genoeg om er een klein autootje onder te parkeren. Het was het begin van de natte moesson. Hij is gestorven aan t.b.c., longontste king, ondervoeding of pleuritis. „Of misschien wel aan alle vier", zei de Franse verpleegster. „Dat doet er ook niet toe, want voor geen enkele ziekte zijn er medicijnen". Later die middag werd op een hand kar met grote witte houten wielen ook discreet het lijk weggevoerd van een oude man die schoenlapper was ge weest en van een vrouw, waarschijnlijk een metlaatse, wier gezicht zo grijs was als de muren van het klooster. „Drie per dag. Dat is het gemiddelde hier. Ik heb gehoord dat het in andere kampen, waar meer kinderen zijn, nog erger is", zo vertelde de verpleegster. Bij de Cambodjaanse regering of de onlangs heropende Zuidvietnamese am bassade weet men niets steekhoudends te zeggen over het groeiende sterftecijfer onder de 93.000 vluchtelingen in de ne gentien kampen rond Phnom Penh, maar Franse doktoren en verpleegsters die vrijwillig voor de vluch telingen zorgen, waarschuwen, dat de vliegen en de regen wel eens voor epidemieën in de overvolle kampen kunnen zorgen. „De Cambodjanen kan het niet schelen. Zij haten de Vietna mese vluchtelingen", aldus de verpleeg ster. „Zij noemen ons communisten en linkse elementen omdat wij onder hen werken. Soms gebruiken de militairen zelfs nog ergere scheldwoorden". Een andere verpleegster vertelde, dat zij en een dokter bij het Cambodjaanse Rode Kruis hadden gebedeld om wat geneesmiddelen voor één kamp langs de rivier, waar op een kerkhof 19.000 vluchtelingen kamperen onder wat blik en zeildoek. „Zij zonden ons drie hart- pillen en je kunt het ze nog niet eens kwalijk nemen, want zij hebben haast It et het naderen van de zomer, komen in Nederland de kaarten weer op ta fel. Autokaarten, routekaarten, fietskaarten en wandelkaarten, in alle soorten en maten. In gigantische oplagen gaan ze door de handen van vakan tiegangers en dagjesmensen. Tot in de kleinste details is ons land in kaart gebracht. Geen huisje, boompje of heggetje in dit land blijft ongeregistreerd. Daarvoor zorgt de in Delft ge vestigde Topografische Dienst. De aan de hand van haarscherpe luchtfoto's minutieus uitgetekende kaarten van deze dienst zijn de basis van elke kaartenmaker. Ook voor de cartografische dienst van de ANWB met een produktie van bijna twee mil joen kaarten sinds de oorlog een van de grootste leveranciers van kaarten in ons land. „Die topkaarten", zegt Theo Bos (33), chef van de cartografische dienst van de bond, „daar staat gewoon alles op. Aleen duurt het uittekenen zo lang, dat er twee jaar zitten *ussen de luchtfoto en de kaart". „Daarom gebruiken we die kaarten wel als ondergrond, maar tekenen we zelf alles wat er erop willen hebben opnieuw. Voor het eindprodukt gebrui ken we nu acht kleuren." Zo werden, in de afgelopen 25 jaar, enkele tientallen kaarten gemaakt. Zon der aarzelen somt Theo Bos op: „Drie autokaarten met een shaal van 1 op 200.000, dertien toeristenkaarten van 1:100.000, zeventien waterkaarten van 1 50.000 en achttien waterkaarten van 1 10.000. In samenwerking met Staatsbosbeheer, maakten we nog 25 voetspoorkaarten en samen met de Ver eniging tot behoud van natuurmonu menten in Nederland vijf wandelkaar ten. „Sterk in opmars zijn de laatste jaren de kaarten voor toeristische rondritten. Daarvan hebben we nu 32 autoroutes, vijftien fietsronuten en vijf grensrou- tes". „Eigenlijk", zegt Theo Bos, „is het grote werk van het kaarten maken zo'n beet je achter de rug. Nieuwe dingen om in kaart te brengen zie ik niet meer. Tegenwoordig hebben we alleen de re gelmatige herzieningen van de bestaan de kaarten". Daaraan werken bij de ANWB vijf mensen. Twee van hen, Theo Bos en zijn assistentent Tom Klok, trekken er elke week wel een dag op uit om bij te houden wat er in ons land verandert. Na enkele jaren praktijk kennen ze ons land als hun achtertuintje. „Aan de hand van de verkoopcij fers," legt Theo Bos uit, „kunnen we zien wanneer een kaart opnieuw moet worden gedrukt. Acht maanden tevoren gaan wij aan de slag. We schrijven een hele reeks instanties aan om te horen wat er allemaal is veranderd. Vervol gens gaan we de boel verkennen". „We rijden alle belangrijke wegen af en dan zien we wel wat er is veran derd. Dat kan een molen zijn die is ver dwenen of een recreatieoord dat erbij is gekomen. De kleinste kaart kost al een maand verkennen. Dank zij dit minutieuze speurwerk zijn de kaarten van de ANWB de popu laire en betrouwbare wegwijzers van miljoenen Nederlanders geworden. De Nederlandse Consumentenbond stelde vorig jaar vast dat geen concurrent ze kan overtroeven. geen medicijnen en zeer weinig dokto ren om de militairen te behandelen. In ieder ziekenhuis in Phnom Penh liggen de gewonde militairen in de gangen, onder de bedden en in de magazijnen en iedere dag komen er nog meer uit Siem Reap en Kompong Speu". „Er is gewoon van niets voldoende", zei een veelgeplaagde medewerker van het Rode Kruis. „Zij hebben vooral in secticide nodig tegen de vliegen, verse melk voor de baby's, beschutting tegen de regen en de modder en latrines. Het stinkt nu langs de rivier reeds zo erg, dat bijna een officiële receptie voor bezoekende generaals uit Thailand in het regeringspaleis moest worden afge last, toen de wind plotseling draaide". De vluchtelingen weigeren de hoop op te geven, dat misschien al morgen boten zullen komen om hen terug naar Zuid-Vietnam te brengen. In de afgelopen drie weken zijn er slechts twee Zuidvietnamese marine- vaartuigen gekomen om een 2.000 vluchtelingen terug te brengen. De Zuidvietnamese vice-president Ky heeft onlangs bij een staatsbezoek de vluchtelingen de verzekering gegeven, dat zijn regering voor het transport zal zorgen van allen, die willen vertrekken en dat de Cambodjaanse regering zou zorgen voor de bescherming van al len die wensen te blijven. De vluchtelingen kunnen onbedaar lijk lachen over de door Phnom Penh beloofde bescherming. De meesten zijn bang om in Cambodja te blijven bang voor de Cambodjanen, die Viet- Cong en de Noordvietnamezen. Als Phnom Penh valt, dan weten zij wat hun toekomst zal zijn. Als Saigon hen overlaat aan de regering van generaal Lon Nol, dan behoeven zij slechts over de rivier te kijken naar de torens van de kerk van St. Petras en Paulus. In deze parochie van vissers worden nog 400 Vietnamezen vermist. Het waren waarschijnlijk hun lijken, die in april de rivier de Mekong kwamen afdrij ven. vangen van gevonden voorwerpen en allerhande boodschappen. De Zeeuwse rijkspolitie heeft de as sistentie hard nodig. Al jaren kampt zij met een ernstig personeelstekort. In de zomermaanden, als Zeeland over stroomd wordt door vakantiegangers, moeten zelfs nog politiemensen aan Amsterdam „geleend" worden. De vakantiehulpen, die beloond wor den als schrijver (ongeveer zeshonderd gulden per maand) volgens een monde linge arbeidsovereenkomst, zijn het hardst nodig langs de kust met name in de badplaatsen Brouwershaven, Veere, Domburg, West- en Oost-Kapelle, Haamstede, Cadzand en Sluis. „We moeten hen voor het eind van de maand nog hebben", zegt de heer Dom misse. „Het is dus kort dag". een snelle rush, maar zijn felle drukbal teisterde het houtwerk van het Y-doel. Via een snelle uitval tekende het Y 1-1 aan, maar Evert van den Dikkenberg scoorde vanaf de middenvoorplaats met een harde draaiworp 1-2 voor VZC. Beide ploegen togen vervolgens om beurten in de aanval. Nadat een Y-spe ler voor een minuut naar de kant moest was het Wim van der Meer die keihard in de uiterste hoek knalde (1-3). Het Y deed er van alles aan om de achter stand in te lopen, met name via inter national Wim Vriend, maar verder dan een schot over het VZC-doel kwam het in het eerste spelgedeelte niet. In de tweede spelfase had Wim Vriend echter wel succes met een prach tige boogbal (2-3). Daarna brak er een pechvolle periode voor VZC aan. Evert van den Dikkenberg zag een hard schot naast gaan en een schot van de mee naar voren gekomen Carel van Velsen werd gestopt. Keeper Henk van der Meer kon in deze fase een slap schot niet onder controle krijgen en de bal verdween via zijn vingers achter de lijn (3-3). Toen er wederom een Y-speler voor een minuut naar de kant moest had Carel van Velsen wel succes uit de vrije worp (3-4). Het Y ging er in de derde spelfase al snel tussenuit en weer caramboleerde een effectvol schot via de vingers van de VZC-goalie in de touwen (4-4). Wim Vriend trachtte daarna met veel af standsschoten een voorsprong te ver overen, maar zijn kanonskogels gingen alle naast of werden goed gestopt. In eens zag het Y kans er met een man meer tussenuit te gaan en dat betekende 5-4. In dit spelgedeelte had de Veenen daalse voorhoede geen succes in de af werking. Het laatste spelgedeelte begon goed voor VZC. Gerard van der Kolk om speelde op meesterlijke wijze zijn di recte belager en zijn schot bracht VZC op gelijke hoogte (5-5). Even daarna schoot hij zwaar gehinderd achter waarts op het doel en de bal dobberde via de 'arm van de keeper in het doel (5-6). Weer was het Wim Vriend die als antwoord keihard op het VZC-doel knalde, maar Henk van der Meer ver werkte het schot tot corner. Toch moest hij even daarna zwichten (6-6). Er ont spon zich daarna een verwoede strijd om de winnende treffer. Het Y had daarbij het meest geluk. Een prachtige aanval werd in laatste instantie door Wim Vriend van zeer dichtbij fraai af gerond (7-6). VZC bezondigde zich in de eindfase aan zeer slecht plaatsen, waardoor het niet meer aan de gelijk maker kwam. Het had vlak voor tijd een levensgrote kans toen er weer een Y- speler voor 1 minuut naar de kant moest, maar Wim van der Meer knalde van te grote afstand op de lat. Rond de kampen hoort men verhalen, waarvan men geen bevestiging kan krijgen, maar die niettemin zo alge meen zijn, dat 1'* moeilijk is er geen ge loof aan te hechten. Men hoort verha len over lijken, die 's avonds laat ver wijderd worden. Men hoort verhalen over Viet Cong-agenten, die in de kam pen zijn betrapt en 's nachts doodge ranseld zijn door een kampcommissie, die waakt tegen verraders. Maar laat de nacht haar gruwelen, want overdag is het al erg genoeg. Over al ziet men de ratten, het ongedierte, de met grijze vlekken bedekte melaat sen, de baby's die om voeding gillen, de vliegen die overal op zitten en de men sen, die onder de blote hemel leven met even weinig ruimte als de krioelende vliegen. Eens heeft een vuilniswagen afval weggehaald uit het kamp, dat het St. Josef-Seminari wordt genoemd. Dat was toen maarschalk Ky het kamp zou bezoeken. De wagen is sindsdien niet meer gezien. DINSDAG 500 gram 0.98 0.98 DINSDAG EN WOENSDAG HEEL KILO 0.58 0.78 HEEL KILO WOENSDAG 5Q0 gram 500 gram 1.98 1.88 0.98

De Vallei | 1970 | | pagina 6