Veenendaals dagblad PREMIER OVER REDE DR. L. DE JONG Buiten Noord-Ierland blijft sterk explosief Leger komt in juli recruten tekort Toeristen stelen uit kerken in rivierengebied Israël wacht op Arabische reactie No geen vrije huren in aantal Gelderse gemeenten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Zwaardvis schiet met .katapult' Vrolijk terug uit Cambodja Kinderen uit Peru voor herstel naar Nederland Betaal per giro zingende dolfijnen... Jwarsgebakken lekker! Koffie wordt elf cent duurder Protestanten weigeren optocht af te gelasten Mevr. Meir over V.S.-plan Tijdelijk regen Landmeters j DEN HAAG Ook de regering is bezorgd over de lucht hartigheid waarmee tegenwoordig door velen wordt ge dacht en gesproken over de noodzaak van een goede defensie. Zij is het eens met de historicus prof. dr. L. de Jong. dat deze mentaliteit dezelfde is als die van de jaren dertig (Colijn). Dit heeft premier De Jong geantwoord op vragen van het Kamerlid Goedhart (DS '70). BERNADETTE Kwartaalabonnees bespaar incasso Morgen Franse H-proef DOLFINARIUM VTB N.V. Sihanoek hij verstek berecht LIBERALISATIE PER 1 SEPTEMBER UITGEBREID r> Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 30 JUNI I970 - 44e JAARGANG no. I49 AMSTERDAM Met ingang van vandaag zijn de prijzen van gebrande koffie, na overleg met het ministerie van Economische Zaken, met 11 cent por pakje van 250 gram verhoogd, en de prijs van koffiepoeder in het algemeen 4 cent per 50 gram. De stijging van de prijzen op de we reldkof fiemarkt maakt deze prijsver hoging noodzakelijk, zegt een communi qué van de Unie van koffiebranders en theepakkers. DEN HAAG Twintig Peruaanse kinderen, die bij de aardbevingsramp in hun land ernstige verwondingen hebben opgelopen, zullen door de stichting Ter- re des Hommes Nederland naar ons land worden gehaald om in ziekenhui zen in Delft en Bussum medische hulp te ondergaan. De kinderen variëren in leeftijd van drie tot twaalf jaar. Acht van hen zijn dusdanig gewond dat ze de vliegreis van Peru naar Nederland op brancards zullen moeten maken. Het vliegtuig waarmee de kinderen naar ons land ko men wordt dinsdagmiddag om tien over vijf op Schiphol verwacht. Van de twintig kinderen gaan er twee naar de buitenkliniek in Bussum, de andere naar ziekenhuizen in Delft. En kele specialisten hebben aangeboden de kinderen gratis chirurgisch te behande- goed vordert zullen zij over enkele len. Als het herstel van de patiëntjes maanden naar Peru kunnen terugkeren. /o noemden wij als kinderen be- paalde spanrupsen, waarvan wij de juiste naam niet eens ken- den. Ze hebben niet meer dan twee I paar buikpootjes, waarmee ze zich 'i vasthechten aan een blad of twijgje en vervolgens het lichaam, met ingetrokken borstpootjes rechtuit steken, zodat het dunne, rolronde (niet of zwak behaarde) dier volko men op een afstekend takje of blad steel lijkt. We konden daar lang naar zitten kijken en meenden waarschijnlijk, dat de rups de tak ivaarop zij kruipt, opmeet met haar lijf als maat! In het mooie boek van dr. J. Wilcke ,,De Wereld der dieren: Insektenwordt verteld, dat een der vele bijgeloofjes, welke om deze zonderlinge manier van voortbewegen zijn ontstaan, wil, dat een spanrups, die men onge stoord over zich heen laat kruipen, bezig is de maat van een nieuw kostuum te nemen, dat men spoe dig zal ontvangen! In deze zeer grote vlinderfamilie, op elk contingent duizendvoudig vertegenwoordigd, spreekt men po pulair van groot- en kleinvlinders, bladrollers, licht- en vedermotten, doch interessanter is, dat een groot aantal Europese spanners in het bijzonder de metertorenkop waardevolle gegevens verschaft over het meest opvallende voor beeld van evolutie, dat ooit bij enig levend organisme, plant of dier, werkelijk is waargenomen, aldus prof. Ford van de Oxford Univer siteit en aangehaald in genoemd werk. De peper-en-zoutvlinder of metertorenkop verkleurde in sterk, geïndustrialiseerde gebieden (Mid lands, Londen en de Roer) tot ge heel zwarte populaties. Honderd jaar geleden was bij deze soort me- lanisme onbekend maar roet en giftige dampen vernietigden de korstmossen op de bomen, waar door de stammen geleidelijk don kerder werden en de vlinders zich omkleurden. Lees hierover eens Spieden en speuren in de vrije na tuur" door prof. dr. N. Tinbergen. 10-6-1970 A. B. Wigman. Regering is óók bezorgd over onze defensie De door prof. dr. De Jong getrokken vergelijking acht de premier bijzonder leerzaam, maar hij wijst er wel op dat de historicus minder heeft gewezen op de bestaande toestand dan wel op die welke eruit zou kunnen voortvloeien. Prof. De Jong heeft in zijn rede in Delft voor de Vereniging van ex-politieke gevangenen tekort gedaan aan de resultaten van de inspanningen die Neder land zich tot nu toe als NAVO-lid heeft getroost, aldus de min.-president. ROTTERDAM De in Roterdam gebouwde onderzeeboot „Zwaardvis" die donderdag van stapel zal lopen krijgt de beschikking over een tor- pedo-lanceerihrichting, die qua con structie een wereldprimeur genoemd mag worden. Door deze inrichting, die werkt d.m.v. zogenaamde kata pultbuizen, kunnen op grotere diepte dan tot dusver torpedo's van iedere gangbare afmeting worden gelan ceerd. Weliswaar kunnen ook de Amerikaanse onderzeeboten op grote diepte torpedo's lanceren, doch de inrichting, die de Amerikaanse ma rine daarvoor gebruikt, is niet zo eenvoudig van opzet als de Neder landse, dié daardoor bedrijfszeker- der is. Deze onthulling heeft vice- admiraal J. Doorenbos maandagmid dag gedaan. Er zal nog een conventionele on derzeeboot van dit type, Tijgerhaai genaamd, worden gebouwd. Samen zullen de twee schepen 136 miljoen gulden kosten. Zij zullen de twee onderzeeboten vervangen, die de marine in bruikleen heeft van de Amerikaanse. Zij zullen in 1971/1972 in de vaart komen. Naar de mening van admiraal Doorenbos zullen dit de laatste Ne derlandse onderzeeboten met con ventionele voortstuwing zijn. „In de jaren zeventig moet het mogelijk zijn nucleaire boten tegen redelijke prijs te bouwen", zegt hij De nieuwe boten hebben wel al de uiterlijke vorm van reactoronderzeeërs. Prof. De Jong zei onder meer dat door politieke factoren een situatie dreigt te ontstaan waarin ons leger bij gebrek aan middelen, door ouderwetse bewapening, door versleten automate riaal, door onvoldoende oefening, een voudig niet in staat is de defensieve functie te vervullen die het binnen de NAVO moet uitvoeren. De uitrusting van de landmacht is, volgens premier De Jongn over het alge meen van zeer goede kwaliteit. Er ko men inderdaad periodiek zwakke plek ken voor, zoals het ontbreken van mo derne antitankwapens en mobiel af weergeschut. Om deze lacunes weg te werken is geld nodig en moeten de noodzakelijke wapensystemen verkrijgbaar zijn. Het laatste is nog niet het geval. Het be schikbare geld is voor een belangrijk deel afhankelijk -van de totale exploita tiekosten, die nu inderdaad zorgen ba ren. De regering weet bovendien dat de geoefendheid van het parate legerkorps nog niet op het gewenste peil staat. Dat houdt vooral verband met het ontbre ken van oefenterreinen in grotere ver banden. Tenslotte merkt premier De Jong op dat bij de behandeling van de defensie begroting 1971 in het parlement vol doende gelegenheid zal zijn om over deze problemen van gedachten te wis selen. DEN HAAG Land-, zee-, en lucht macht zullen bü de lichting 1970-4 met een ernstig tekort aan dienstplichtigen te kampen krijgen. Door een uitzonder lijk groot aantal verzoeken om uitstel van dienstplicht in verband met eind examens zal het aantal dienstplichti gen dat half juli voor eerste oefening onder de wapenen komt veel geringer zijn dan nodig is. Het werkelijke tekort is nog niet vast te stellen, want een groot aantal ver zoeken om uitstel is nog in behandeling. Als zou blijken dat er reserve-perso neel te weinig is. zal worden overwogen bij de volgende lichtingen meer dienst plichtigen voor eerste oefening op te roepen. Oorspronkelijk zou half juli op elf duizend dienstplichtigen kunnen wor den gerekend. BELFAST De toestand in Noord- lerland blijft sterk explosief. De protestantse „Oranje-loges heb ben wel een deel van hun optochten afgelast, doch de voor heden in Bel fast en voor 12 juli als de slag aan de Boyne, de overwinning van de pro testantse koning Willem III v. Oranje op zijn schoonvader, de katholieke Britse vorst Jacobus II wordt her dacht. geplande optochten, wil men laten doorgaan. Men vreest, dat het vaak irriterende vertoon daarbij, de katholieken zal verlokken tot gewel- dadige reacties. Gisteren was het in Ulster, vergeleken bij het weekeinde, vrij rustig. In Belfast, hebben Britse soldaten traangas gebruikt tegen katholieke ex tremistische jongeren in de wijk Bally- murphy. De jongens gooiden stenen en doorbraken een kordon van vrouwen, die wilden verhinderen, dat zij met ste nen naar de militairen gooiden. Elders in de stad, werden militairen, die een katholieke kerk bewaakten, met rottend fruit bekogeld. In Londonderry bekogelde men de Engelsen met stenen. Ook in de Ierse republiek kwam het tot gewelddaden tegen het gebouw van de Britse spoorwegen in Cork en de Britse oudstrijders-organisatie in Dublin. In beide gevallen wierp men benzinebom men. Het Britse ministerie van Defensie heeft aangekondigd, dat opnieuw 700 militairen naar Noord-Ierland zullen worden gestuurd, ter versterking van de reeds aanwezige 11.500 man. Vandaag arriveert in Belfast, die nieuwe Britse minister van Binnen landse Zaken, Reginald Maudling, voor een bespreking met de Nonrdierse pre mier James Chichester-Clark. De pro testantse leiders hebben de premier reeds laten weten, dat iedere poging hun optochten af te gelasten of uit te stellen, op onverbiddelijke weigering zal stuiten. De protestanten uitten voorts kritiek aan het adres van de Britse bevelhebber in N. Ierland, die zij van slapheid jegens de katholieken be schuldigen. De Ierse minister van Buitenlandse Zaken, Hillery heeft in Londen een on derhoud met zijn Britse collega Sir Alec Douglas-Home gehad. Hij uitte zijn be zorgdheid over de toestand en vooral over de komende oranje-ontochten. De Britse minister zei, dat de regering vastbesloten is, orde en rust in Ulster fe handhaven en dat men de Noordierse regering zal steunen in haar plannen, de katholieke minderheid in dat land gelijke rechten te geven. Bernadette Devlin, het jonge Ierse parlementslid, wier gevangenneming de ooi-zaak van de recente relletjes is ge weest, zit ondertussen nog in de vrou wengevangenis van Armagh, haar straf van zes maanden cel uit. De 23-jarige Bernadette Devlin kon gis teren niet naar Londen gaan, voor haar beëdiging als parlementslid.: De Noord ierse minister van Binnenlandse Zaken (onder wiens competentie 't gevangenis wezen valt) gaf geen permissie. De advo caat van Bernadette. Somers. kon niet tot de minister doordringen. Niettemin zei Somers, dat hij zou trachten, de beëdiging van mej. Devlin, zo snel mo gelijk te doen plaatshebben. Het Ierse nationale Bevrijdings So- lidariteits Front heeft een mars door Londen naar Downingstreet 10 gehouden om te protesteren tegen de gevangenschap van het Ierse parle mentslid Bernadette Devlin. TIEL De districtsrecherche in Nij megen is in samenwerking met de plaatselijke politie-posten bezig met een uitgebreid onderzoek naar minstens twaalf diefstallen, die in kerken in het rivierengebied zijn gepleegd. Het be treft hier de kerken in Westervoort, Neerrijnen, Varik, Zoelmond, Ileteren, Wamel, Dreumel, Beneden-Leeuwen, Ewijk, Herwen, Leur en Erichem. De dieven, die in een groepje operen geven zich uit als toeristen en vragen dan de sleutel van de kerk bij de kos ter, de pastoor, of de dominee, onder het mom de kerk te willen bezichtigen. Tijdens hun bezoek slaan zij dan hun ADVERTENTIE wwwwmwmwwmwmmmwumm^ Verzoeke vóór 4 juli 14,30 over te schrijven op onze giro 1321600 t.n.v. DE VALLEI - Veenendaal 9 l met vermelding 9 1. abonnement 3e kwartaal 1970 2. naam en adres waar ons blad bezorgd wordt 3. post- of bezorgabonnement I 1 Abonnementen-administratie Sb PAPEETE Frankrijk zal morgen in de Stille Oceaan weer een kernbom tot ontploffing brengen. Het zal de krach tigste ontploffing zijn in de serie at mosferische proeven, waarmee Frank rijk op 15 mei in dit gebied is begon nen. Minister Debré zal er bij aanwezig zijn. slag, waarbij ze, indien zij vergezeld worden door bv. de koster, deze aan de praat houden. Behalve dat er bijna ove ral offerblokjes en diaconie-bussen zijn geleegd, werd er op diverse plaat sen ook antiek uit de kerken gestolen. Zo werden b.v. Statenbijbels meegeno men. Men vermoedt, dat het in deze zaak om twee, of drie personen gaat. Gister avond werd in Varik een diefstal in de kerk aldaar ontdekt. Men had de sleutel van de kerkvoogdij gekregen, na in het dorp het adres van de kerkvoogd ge vraagd te hebben. In Varik werd een kast losgebroken en werd een geldkistje meegenomen. De diefstallen vinden, na nu bekend is geworden, al enige maan den plaats. ADVERTENTIE ...in het dolfinarium Harderwijk w.r>~v'sxm.•"•••ÉtawBV""""*"** In het grootste overdekte Dolfijnensta dion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma.Tijden: 10.00, 11.30, 13.00,14.30,16.00 en 17.30 uur (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN RONDVAART VELUWESTRAND Tel. 03410 - 6041. PHOM PENH Het afgezette Cam bodjaanse staatshoofd prins Norodom Sihanoek zal buiten zijn aanwezigheid worden berecht. Het proces zal op 3 juli voor een mi litaire rechtbank beginnen. Waarvan de prins wordt beschuldigd werd niet meegedeeld, maar vermoede lijk zal hem verraad en verduistering van staatsgelden ten laste worden ge legd. Opgewekt gestemd hebben deze Amerikaanse soldaten zich vanuit Cambod ja terug laten brengen naar Vietnam. Vandaag moeten alle Amerikaanse troepen uit Cambodja teruggetrokken zijn. (Zie ook elders in dit blad JERUZALEM Premier Golda Meir heeft in het parlement (Kncsseth) ver klaard, dat er geen tekenen zijn, dat de Arabische leiders gunstig reageren op het Amerikaanse vredesplan dat de vo rige week is aangekondigd. Zü zei het te betreuren, dat niets er op wees dat „het voor ons zou kunnen mo gelijk maken te gaan praten in plaats van ons tegen onze aanvallers tc blij ven verdedigen." In haar eerste belangrijke redevoe ring sinds de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken William Robers bekendgemaakt had dat de VS een nieuw vredesinitiatief hadden geno men ,zei zij dat haar regering nog steeds contact hadden met Washington „over dit belangrijke onderwerp dat van zulk vitaal belang is voor ons nationale en politieke bestaan." Zij zei. dat Israël in dit stadium niet de bijzonderheden van het Amerikaan se plan zou bekendmaken, omdat dit „aan ons is doorgegeven met het ver zoek Let niet te publiceren." Zij deelde mee, dat de bijzonderheden wel doorge geven zijn aan de parlementaire com missie voor Buitenlandse Zaken en Vei ligheid. Mevr. Meir beschuldigdt de Egypti sche president Nasser voort te gaan het bevel het vuren te staken te schenden en betoogde dat deze schendingen zich hebben uitgebreid tot de noordelijke en oostelijke fronten. „Het staat buiten kijf dat de militai re rol van de Sovjet-Unie aanmoedi gend werkt voor alle oorlogsstokers in de Arabische regeringen en staten, liet Sovjet optreden heeft de agressie in onze gebieden nieuw leven ingeblazen. Uit militair oogpunt heeft Nasser een dergelijke periode nodig, om zijn fortificaties langs de Suezlinie te ver sterken welke bestookt zijn door de Israëlische luchtmacht. Hij heeft het hoofdzakelijk nodig voor het opstellen van Sovjet-raketbatterijen om een luchtparaplu te vormen welke onze luchtmacht moet verhinderen de Egyp tische artillerie lot zwijgen te brengen welke onze stellingen beschiet en welke het voor hem moet mogelijk maken een poging te doen het kanaal over te ste ken." Mevrouw Meir heeft in haar rede geen toespeling gemaakt op Israëls ver zoek om 125 Amerikaanse straalvlieg tuigen. Zij sprak evenmin over de hui dige stand der Israëlisch-Amerikaanse betrekkingen. ADVERTENTIE DEN HAAG Op 1 september zullen in Gelderland de huren geheel worden geliberaliseerd, behalve in: Apeldoorn, Arnhem, Barneveld, Brum- men, Culemborg, Doesburg, Doetin- chem, Doornspik, Ede, EIburg. Epe, Er- melo, Groesbeek. Harderwijk, Hattem, Heerde, Hoevelaken, Huissen, Nijkerk. Nijmegen, Oldebroek, Putten, Renkum, Rheden, Rozendaal, Scherpenzeel, Ub- bergen, Voorst, Wageningen, Wester voort en Winterswijk. Bij de liberalisatie zullen ook worden betrokken Emmen, de nog niet gelibera liseerde gemeenten in Overijssel, (o.m. Zwolle en Kampen) benevens het ge bied van het openbaar lichaam „Zuide lijke IJsselmeerpolders". In verband met de woningsituatie ter plaatse zal met ingang van li septem- tember de huurprijsbeheersing gedeel telijk worden afgeschaft in de gemeen ten Alemlo, Bome, Deventer, Enschede. Hengelo. Oldenzaal en Steenwijk. In deze zeven gemeenten wordt de situatie als volgt: In Deventer zullen de huurprijzen van woningen boven f 100 per maand vrij zijn, In Almelo, Borne, Enschede, Henge lo en Oldenzaal de huurprijzen van wo ningen boven 80 per maand, O In Steenwijk de huurpijzen van woningen boven f 70 per maand. Ook de huurprijzen van bedrijfspan den zullen in die gemeenten boven een bepaalde grens vrij zijn en wel: In Almelo, Deventer, Enschede en Hengelo: boven 225 per maand, In Borne en Oldenzaalboven 200 per maand, In Steenwijk boven f 150 per maand In het algemeen zal uiterlijk twee jaar na afschaffing van de huurprijs beheersing de Woonruimtewet 1947 bui ten werking worden gesteld in die ge meenten waar van schaarste aan woon ruimte nauwelijks meer kan worden ge sproken. Afschaffing van de wettelijke huur prijsbeheersing betekent onder meer, dat de huurprijzen van gebouwd onroe rend goed dus ook van woningen vrijelijk voor overleg tussen verhuur der en huurder tot stand kunnen ko men. In de gemeenten, waarin op 1 sep tember liberalisatie plaats heeft, blijft de geldende huurprijs van kracht zo lang een bestaande huurovereenkomst niet is gewijzigd. De liberalisatie heeft mede tot ge volg, dat ten aanzien van de huurbe- scherming andere, minder stringente, voorschriften zullen gelden. Weersverwachtingen van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdag avond Half tot zwaar bewolkt, met tijdelijk regen. Matige tot krachtige wind, rui mend van zuid naar west. Aanhoudend koel. Morgen: Zon op 04.24, onder 21.03 uur. Maan op: 01.51, onder 20.00 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1