ZELF VERDEELDE JEUGD LAAKT FAO-CONGRES Texel lustte 7 water niet in Ook Arnhem wil bereden politie SJ-leden veroordeeld wegens vernielingen Telefoneren naar 16 landen in Europa wordt goedkoper. Naar 4 landen duurder. Perl juli. PTT Kabouters kraken tegels V andaag slotzitting Een van twee ontsnapten aangehouden Beeldhouwer Jutte in arrest Jeugdbende veroordeeld 1300 kubieke meter geloosd Minister Beernink opende nieuw politiebureau DE VARA WIST ERVAN Politie treedt hard op Ouders in verzet tegen sluiten van schooltje JFVgpns ruim 40 inbraken V ER W ACHT IIS GEN OPLOSSINGEN VRAGEN GELEGENHEID DOSSIERS GESTOLEN VERTREK HOMOFIELE ONDERWIJZER NL DEFINITIEF telefoon kosten van 1 minuut* telex telegrammen wilt u meer weten Ned. diplomaat voor Engelse rechter DINSDAG 30 JUNI 1970 Vgfduiiend ambtenaren (totale kosten aan salarissen, reis- en verblijfkosten een half miljard gulden per jaar) van de voedsel- en landbouworganisatie (FAO) van de Verenigde Naties beijveren zich voor de ontwikkeling van de landbouw in de arme landen. „Denveren", dat zy niet graag zien in de zin van puur idealisme, maar als harde zakelijkheid. Hun werk is een investering in de economische groei van de ontwikkelingslanden, waardoor koopkracht ontstaat en afzetkansen voor de produkten onder meer uit westen mogelijk worden. Evenals de andere organisaties van de Verenigde Naties werkt de voedsel- en landbouworganisatie op twee manieren: onderzoeken en verspreiden van infor matie en organiseren van operationele activiteiten. De FAO verwacht omstreeks 1985 een produktie van 520 miljoen ton graan- goederen in de ontwikkelingslanden tegen 240 miljoen ton in 1965. In de laatste tien jaar heeft de FAO twee belartgryke initiatieven ontplooid: de Antihonger Actie en het richtinggevend wereldplan van de agrarische ontwikke ling (vijftienjarenplan), de inzet van het tweede wereldvoedselcongres dat veertien dagen lang in Den Haag is gehouden. De oplossingen: opheffing van het gebrek aan eiwitten, verbetering Van de betalingspositie van de arme landen, de strijd tegen verspilling van de oogst, mobiliseren van de menselijke werkkracht voor de ontwikkeling van het platte land en intensivering van de opbrengst van basisvoedselgewassen, zijn op dit congres van 1500 mensen aan de orde gesteld. Voor het eerst is de jeugd (300) uitgeodigd. die wilde discussiëren over ver andering van de politieke en sociaal-economische structuren in de ontwikkelings landen, wijziging van de wereldhandelsstructuur en de milieuverontreiniging. Zyn beide partijen gedurende de elf congresdagen tot elkaar gekomen en heeft het congres aan de verwachtingen voldaan?, zijn vragen, die in september of oktober in een rapport aan de diverse congrescommissies zullen worden beant woord. Dr. ir. A. H. Boerma, directeur-generaal van de FAO en enige deelnemers heb ben hierover reeds een eigen mening. DEN BURG Het waterleiding bedrijf op Texel heeft maandag 1300 kubieke meter drinkwater moe ten laten wegvloeien in het riool van hel eiland en in de haven van Oude- schild. Een stukje leiding van een tankschip, waarmee het water Den Helder uit werd aangevoerd, bleek vervuild te zijn. De leiding stond in verbinding met de motor, die de schipper nooit had gebruikt voor het overpompen van water. Deze zomer wordt dagelijks dui zend kubieke meter water van het vasteland naar Texel getranspor teerd. omdat het plaatselijke station niet voldoende water aan de duinen kan onttrekken. Door de aanwezig heid van duizenden toeristen is het verbruik namelijk al tot 4000 kubie ke meter per dag opgelopen. Toen in de loop van de dag de te lefoon van het waterleidingbedrijf op Texel, roodgloeiend kwam te Istaan wegens klachten over bijzon der onsmakelijk drinkwater, was reeds de inhoud van twee tanksche pen in de hoofdleiding overgehe veld. De pomp van het derde schip werd toen terstond stilgezet. Op vele plaatsen heeft men brandkranen opengedraaid in de hoop de leidingen weer spoedig schoon te kunnen spoelen. Duizend kinderen bijeen in hel Amsterdamse Bos, waar een vakantie-schoolis gestart: volop frisse ruimte om, gevaarloos te spelen. Het grootste feest is misschien wel zo'n gezamenlijke maaltijd. Niet hoeft er honger te lijden lucht en één hier „Honger politiek probleem O DEN HAAG Een groep jonge deelnemers aan het Wereldvoedsel congres heeft gisteren nog net kans gezien te bedingen dat zij vandaag, tijdens de slotzitting, enkele verkla ringen mocht afleggen die ingaan tegen officiële rapporten van het congres. De voorzitter, de Nederlandse mi nister van landbouw ir. P. J. Lardi- nois, vroeg en verkreeg daarvoor zeer snel toestemming van de verga dering en liet onmiddellijk daarop de hamer vallen. Dit gehaaste einde van de laatste discussievergadering was tegen de zin van de groep die discussie wilde, terwijl ir. Lardinois te kennen gaf dat niets meer aan de orde was dan de officiële sluiting. Eerder in de discussiebijeenkomst was de Nederlandse Inge Weber met een reeks klachten van jongeren ge komen. Deze hadden steeds het ge voel gehad dat er geen echte com municatie was. Veel deelnemers wa ren met vastgestelde opvattingen naar het congres gekomen en wens ten niet van gedachten te verande ren, aldus Weber. ARNHEM Arnhem wil als vierde gemeente in Nederland bereden politie, voor de controle van de bossen bij Schaarsbergen. Ook wil de Gelderse hoofdstad, van wege haar ligging en haar functie als verkeersknooppunt, honderd man extra manschappen. Dat sijn een paar punten uit het verlang lijstje dat Arnhems burgemeester drs. .1. A. F. Roeien gisteren minister Beer nink van Binnenlandse Zaken voor de voeten gooide toen deze het nieuwe po litiebureau van Arnhem (kosten tien miljoen) kwam openen. Burgemeester Roeien pleitte voor een „verfijning van de verdeelsleutel" voor het toekennen van personeel aan ge meentepolitiekorpsen. Hij zei dat in Ne derland verschillende steden, die met bijzondere omstandigheden zijn behept, behoefte hebben aan een grotere korpssterkte. Hij zei er niet gerust op te zijn dat de commissie die de bewinds man in dit onderwerp moet adviseren daar wel voldoende oor voor heeft. Mi nister Beernink beloofde de burge meester althans over de paarden te wil len pfaten. Met de opening van het nieuwe bu reau is een einde gekomen aan een pe riode van op de kop af een eeuw waar in de Arnhemse politie „met doodsver achting en blijmoedigheid vertoefde in een gebouw dat ten dele op instorten stond en dat met kunst en vliegwerk in stand moet worden gehouden", zoals hoofdcommissaris mr. J. Hopman het zei. „Toezicht op maat-houden". noemde de minister de taak van de politie. DEN HAAG. Ecu ding is zeker: er zullen weinig jongeren, die tijdelijk in het tot New Earth gedoopte Milva-coniplex in Kijkduin hebben gewoond, tevreden naar huis gaan. Weliswaar hebben zij het grootste gelijk gekregen voor hun ideeën over wijziging van de wereldhandelstruetuur. milieuverontreiniging en sociale pro blematiek, maar de FAO weigerde wijziging van de politieke structuren in de ontwikkelingslanden voor te staan. Daarbij komt. dat in die twee weken constant onenigheid tussen de jongeren zelf is geweest. „Door interne strubbelingen in het dorp, door gebrek aan organisatie en inspiratie hebben de voorbereidingen weinig zin gehad. Door gebrek aan ge meenschappelijke strategie hebben de jongeren zich moeten conformeren aan de officiële congresprocedures. Daar door zijn zij ingekapseld. De jongeren kregen hun zin tot een bepaalde grens. Het congres was als een spons, waar in iedere actie van de jongeren werd opgezogen", schrijft de door de jonge ren uitgegeven Hongerkrant. Dr. ir. A. H. Boerma is het er niet mee eens. Hij vindt dat de jongeren vol op de gelegenheid hebben gehad hun ideeën te spuien. „Enerzijds is het een succes geweest. Het congres is een goe de dialoog tussen de jeugd en het esta blishment geweest. Wij zijn gekomen tot een wederzijdse opvoeding. De jon geren hebben er blijk van gegeven de /aken naar vermogen te hebben bestu deerd. Hun feitenkennis was echter niet voldoende. Het is mij opgevallen, dat de mensen die nu niet direct zulke uitgesproken aanhangers van de jonge ren zijn in alle talen zwegen, waardoor de klemtoon weer iets teveel op de dia loog jongeren-establishment kwam te liggen". Dr. Boerma zegt niet bevoegd te zijn zich over politiek uit te spreken. „Dat is een zaak van de raad van de FAO, waarin regeringen zijn vertegenwoor digd. De directeur-generaal doet aanbeve lingen, de raad beslist en de directeur- generaal moet erop toezien dat die be sluiten worden uitgevoerd". Ondanks alle onenigheid in het kamp zijn alle jongeren het erover eens dat de FAO in sommige opzichten te kort schiet. „De FAO is een technische in stelling die echter wel tracht inzicht in de sociale structuren te krijgen. Dat is, dacht ik, wel een verdienste van de jongeren tijdens het congres", zegt e<n studente van een sociale academie. Een jonge Ghanees voegt eraan toe dat honger echt niet alleen een land- bouwtechnisch probleem is. Veeleer een politiek probleem. „Wat kunnen wij doen in Biafra. als wij niet politiek kunnen ingrijpen? Praten over werkge legenheid alleen? Wel neen, dat ligt net zover van de Biafranen als Nederland van de evenaar. Eerst moet de FAO daarvan doordrongen worden. Vervol- II. Boenna Meer dan ooit, aldus minister Beer nink, geldt dit in onze dagen met be trekking tot de openbare orde. Het is een aspect van de samenleving, dat de voortdurende aandacht van de politie vraagt. „Ordening betekent altijd een zekere mate van vrijheidsbeperking. Wie on beperkte vrijheid voor zich opeist, stuurt regelrecht aan op chaos. Ik zou ook kunnen zeggen: wie chaos wenst, verwerpe alle vrijheidsbeperkingen". ROTTERDAM Acht leden van de socialistische jeugd hebben maandag voor de politierechter in Rotterdam te rechtgestaan wegens het op 25 april aanrichten van vernielingen in het ad ministratief centrum van de manifes tatie C '70 aan het Kruisplein. Politie rechter mr. .1. Panthaleon baron Van Eek, veroordeelde elk van hen tot een boete van honderd gulden subsidiair ADVERTENTIE III I BI I IKK (sVISSAI AI)L (4 personen) 400 gram gaar visvlees (schelvis of kabeljauw), 250 gram gekookte aardappelen, 3 gesneden tomaten, 1 grote gesneden appel, gesnipperde ui. peper, mosterd of slasaus, 1 hard gekookt ei. Leg Vrai .voor fijngemaakt visvlees op een met sla bedekte schaal. Hierop de aardappelen en 2 gesneden tomaten, appel, uitjes, peper en mosterd. Maak de massa glad met slasaus en garneer het geheel met schijfjes tomaat en ei. iag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap Vie en Visprodukten. Wassenaarseweg 20 Den Haag^ Het gerucht in de vliegtuigindu strie deed de ronde, dat in Rusland een verkeersvliegtuig voor 1.000 passagiers op de tekentafel staat. Een dergelijke capaciteit /.ou ruim het dubbele zijn van de huidige Boeing 74T Jumbo-jets. Bij een brand in een inrichting voor geesteszieken te Sano in Noord- Japan zijn maandag zestien patiënten in de vlammen omgekomen. Er werden 60 patiënten in het ziekenhuis ver pleegd. gens kunnen wij de publieke opinie mobiliseren". „Ik moet zeggen dat wij veel aan de jongeren hebben gehad", zegt dr. Boer ma. „De FAO weet ook niet alles. De besprekingen over de oplossingen van het vijftienjarenplan zijn een enorm succes geweest. Wij hebben een veel heid van deskundigen gehad. Soms liep het wel op een langdradige toestand uit. De jongeren verweten ons dat. Toen zij echter zelf een forum mochten vor men. werden zij ook langdradig. Maar zij hebben gelijk als zij bijvoorbeeld zeggen dat ontwikkelingshulp eerst in eigen hand moet geschiec'cn en vervol gens elders. Daar moet veel aandacht aan worden geschonken. Je ziet op hoe veel problemen je stuit. Het is een bij zonder zwaar congresprogramma ge weest". Vanavond valt het doek* over het tweede peperdure wereldvoedselcon gres. De FAO-staf is tevreden. Zij kreeg een veelheid van aanvullende ge gevens die zij bij de operationele activi teiten best kan gebruiken. Tot beslissing komen lag niet in de bedoeling. Zij heeft informatie gekre gen. De deelnemers moeten de stof nu in huplanden uitdragen om voor hen het goodwillsucces te vervolmaken. Voorlopig echter voor dr. Boerma geen wereldvoedselcongres meer. „Dat moet je niet te vaak doen. Op zijn hoogst eenmaal in de vier jaar. Ik hoop, dat de voJgcrrcfö keer het congres in een ont\ 'kkelingsland wordt gehou den. O LEEUWARDEN De rijkspolitie van Ilolwert is er maandagavond met assis tentie van collega's uit Dokkuni in ge slaagd een van de voortvluchtige gede tineerden, de 27-jarige ijzervlechter E. D. te pakken. Hij is een van de twee gedetineerden die zondagmiddag tijdens het luchten uit het Leeuwarder Huis van Bewaring ontsnapten. De politie trof hem vanmiddag sla pend aan in een auto op het parkeerter rein te Holwerd, waar de boten naar Ameland vertrekken. De man bood in het geheel geen weerstand bij zijn ar restatie. 's Morgens was hij al in Dokkum ge signaleerd in een blauwe Taunus. de zelfde auto, als waarmee beide gedeli- neerden gevlucht zijn. De auto stond op naam van de vrouw van de andere nog voortvluchtige man, K. M. D. die nu weer in Leeuwarden zit. rnoeL een straf uitzitten tot september 1071. SCHIEDAM De Schiedamse politie heeft maandagmiddag de 40-jarige Amsterdamse beeldhouwer J. J. te Vlaardingen gearresteerd in een woning die hij met anderen had gekraakt. Hij zou zich schuldig hebben gemaakt aan inbraak in het kantoor van Pro Juven- tute te Schiedam, waarbij ongeveer 200 dossiers over gezinnen en personen zijn verdwenen. De inbraak werd vorige week ge pleegd. Aanvankelijk verkeerde men in de veronderstelling dat alleen een deur was vernield, en dat niets werd gemist. Later bleek een aantal dossiers te zijn verdwenen. Toen J. maandagmiddag werd aange houden, bleek hij in Let bezit te zijn van enkele gestolen exemplaren. Hij is in bewaring gesteld. Om welke reden de dossiers zijn ge stolen, is nog onduidelijk. GRUBBENVORST De onderwijzer Lambert Jacobs krijgt geen vaste aan stelling aan de jongensschool in het Limburgse Grubbenvorst. Burgemeester mr. E. M. van Leent heeft de onderwijzer, die homofiel is, namens een onafhankelijke commissie van onderzoek meegedeeld dat hij niet te handhaven is. De commissie was enige tijd geleden ingesteld, nadat het schoolbestuur zich had uitgesproken voor het vertrek van de homofiele onderwijzer en de ouders daarop een actiecomité hadden ge vormd. Schoolbestuur, actiecomité en de heer Jacobs (30) hadden volgens de burgemeester tevoren verklaard zich bij de beslissing van de commissie van on derzoek te zullen neerleggen. ADVERTENTIE lien dagen cel. Drie verdachten werden by verstek tot een zelfde straf veroor deeld. Acht van de elf jongelui hadden zich toegang tot het gebouwtje verschaft door een' ruit van een deur stuk te slaan. Een van hen. een free-lance-me- dewerker van de VARA, belde uit het paviljoentje deze omroep op om gege vens le verschaffen voor het program ma „Dit is het begin". Volgens een tij dens het vooronderzoek afgelegde ver klaring van deze jongeman, was dit te voren met medewerkers van de VARA afgesproken. De overige drie klommen op het dak van het gebouwtje en vernielden een ventilatiepijp. waardoor water van het dak naar binnen stroomde en schade werd veroorzaakt. Binnen werden ver nielingen aangericht en werd een wa terspuit gehanteerd. De jongelui wilden, zo verklaarden zij op de zitting, met de bezetting van het paviljoen protesteren legen hot beste den van de dertig miljoen gulden, die de manifestatie zou hebben gekost De officier van Justitie, mr. S. J. van der Hoeven zei in zijn requisitoir, dat het ieders goed recht is kritiek te heb ben op zaken waarmee men het niet eens is, maar is voor duizenden guldens schade aangericht, die beter gebruikt hadden kunnen worden. Dit jaar zal het toerisme van Ne derland naar Denemarken stijgen met een percentage van 25 tot 40 procent. Deze stijging betekent, dat rond 150.00(1 tot 175.000 Nederlanders Denemarken op hun vakantie zullen bezoeken. In 1964 waren het er nog maar 75.000. twee jaar later gingen voor het eerst meer dan 100.000 Nederlanders naar dit Scandinavische land. Weet u: u telefoneert meer. Daardoor kunnen wij nieuwe technieken toepassen - de kabelcapaciteit vergroten. Dat leidt tot verlaging van de kosten. Vooral op lange afstanden. Bij het internationale overleg kwam het volgende, voor Nederland aangename resultaat uit de bus: telefoneren naar 16 landen in Europa wordt goedkoper, naar 4 landen duurder. Enkele voorbeelden: nieuw oud tarief tarief België f 0.70 f 0.60 Denemarken f 0.85 f 1.40 Frankrijk f 0.85 f 1.20 Italië f 1.75 f2.50 Spanje f2.00 f3.15 West-Duitsland zone 1 f 0.70 f 0.70 West-Duitsland zone 2 f 0.85 f 0.95 Zweden f 1.20 f 1.90 Ook de telextarieven profi teren van deze internationale onderhandelingen die overwegend gunstig uitpakten. Naar 9 landen wordt het telexverkeer goedkoper. Naar 2 duurder. Niet kwaad Het spijt ons: telegrammen zijn zo arbeids intensief - ze worden naar bijna alle landen duurder. Stuur een kaartje of briefje naar PTT, Antwoordnummef 004, Den Haag. We sturen i dan een folder met alle tarieven en alle verdere gegevens. *U betaalt bij automatische verbindingen de werkelijke kosten, gebaseerd op de duur van het gesprek. Bij niet-automatische verbindingen geldt een minimum tarief van 3 minuten. (In het verkeer met België 1 minuut.) DEN HAAG De politie heeft maandagavond op twee plaatsen in Den Haag charges uitgevoerd, toen ongeveer 150 Kabouters onder vijf klimrekken op kinderspeelplaatsen de stenen tegels verwijderden. Enkele personen raakten daarbij gewond. De politie verrichtte vijf arrestaties. De moeilijkheden begonnen toen de Kabouters in de Zusterstraat een groep van vijftig buurtbewoners kwamen helpen met het op het wegdek schilde ren van een zebrapad. In dezelfde straat haalden ze vervolgens de tegels bij een klimrek weg. De politie arresteerde drie personen wegens het kalken op het wegdek. De politie werd daarna het wegrijden belet omdat het volgens de kabouters een ge zamenlijke actie betrof, waarvoor niet slechts enkelen mochten worden aange houden. De Kabouters gingen daarna rond de politiewagens op straat zitten, waarna de politie een charge uitvoerde. Volgens de Kabouters trad de politie daarbij zeer hardhandig op. Nadat in enkele andere straten „te- gelkraken" bij speelplaatsen waren uit gevoerd, ondernam de politie in de Snoekstraat bij een speelplaats nog maals een charge. Daarbij werden twee arrestaties verricht. BRANTGUM De ouders van de leerlingen van de openbare cenmans- sehool in de Friese plaats Brantgum houden hun kinderen vandaag thuis uit protest tegen de voorgenomen sluiting van de schooi. Na de sluiting van de school zullen de kinderen in het drie kilometer ver der gelegen Holwerd naar school moe ten. Ofn er te komen moeten ze vier maal een autosnelweg oversteken. Bovendien heeft de school, zo vinden de ouders, een belangrijke functie in het dorp. Zou de school toch moeten worden gesloten dan betekent dit dat verschillende gezinnen zich met hun kinderen elders gaan vestigen. MAASTRICHT De rechtbank te Maastricht heeft straffen uitgedeeld aan een bende jeugdige inbrekers, die zich in de maanden februari en maart aan meer dan 40 inbraken hebben schuldig gemaakt in Heerlen. Hoens- broek, Kerkradc, Schinveld, Amstenra- de. Amsterdam en Diemen. Soms was de buit gering, doch dan richtten de jongelui volkomen zinloze vernielingen aan, die in enkele gevallen duizenden guldens bedroegen. Conform de eis van de officier van Justitie veroordeelde de rechtbank de 23-jarige schilder R. P.. en de 24-jarige schilder M. J„ beiden uit Kerkrade tot jaar en zes maanden gevangenisstraf. De 20-jarige bloemist E. R. uit Kerkra de werd eveneens conform de eis tot 1 jaar, waarvan drie maanden voorwaar delijk. veroordeeld. De 18-jarige H. L. uit Kerkrade, kreeg 9 maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Drie meelopers kregen korte voorwaar delijke straffen en boeten. NOTTINGHAM In de Engelse stad Nottingham is het proces begonnen te gen de Nederlandse diplomaal prof. D. Goedhuis, die beschuldigd wordt van het veroorzaken van een dodelijk ver keersongeluk door gevaarlijk rijden. Het ongeluk gebeurde 7 november van het vorig jaar op de autoweg M-4 ten westen van Londen, en kostte een 22-jarige jongeman het leven. Prof. Goedhuis (64). als luchtvaart-attaché verbonden aan de Nederlandse ambas sade in Londen, ontkent schuld. Volgens officier van justitie Drake, had de diplomaat de auto van het slachtoffer aangereden, toen hij een zwenking maakte om een andere wagen te laten passeren. Hij had duidelijk niet goed uitgekeken, zei Drake. De officier voegde eraan toe dat prof. Goedhuis met het oog op de be handeling van de zaak afstand had ge daan van zijn diplomatieke onschend baarheid. en dat dit hem tot eer strekte. De zitting wordt vandaag voortgezet.

De Vallei | 1970 | | pagina 5