„STRAA TMILIEU WORDT AANGETAST Bewoners protesteren tegen uitritten en wankele bomen Schade van f 900,- door vernieling kersenboom A. OUWEHAND: „DIEREN AL VAAK HET SLACHTOFFER VAN MILIEUVERONTREINIGING ^Integratie" van Streek-V. V. V.'s in voorbereiding Bouw VEENENDAALS JEUGD HEEFT IN VAKANTIE Drug HEEL WAT TE DOEN n moten Ontslagen in Musketiers vergaderen Geen kans voor verveling: kom een* praten! dé makers van Beroep te^en vergunning van „Stoomhamer" „De Instuif Mr. C. J. Pouw er nam afscheid bij alerstaal VEILING KESTEREN Aanrijding met zware schade GESLAAGD BRIEVEN Kerkewijk 111, telefoon 08385-19140 kleine sigaren VEENENDAAL. BURGERLIJKE STAND KESTERtN t WOENSDAG I JULI 1970 ADVERTENTIE 95 VEENENDAAL De bewoners >an de Groen van Prinstererstraat zijn on tevreden en ongerust. Sinds vele jaren is ..hun"* straat juist een oord van rust en vrede geweest, maar vanmorgen werden twee brieven bezorgd ten ge- meentehuize, waarin men protest heeft aangetekend tegen wat genoemd wordt ..de aantasting van het straat milieu". Oorzaak van de klachten is de onderbreking van de plantsoen- strook tegenover de huizen, waar be woners van de Kerkewijk in hun tui nen garages en uitritten aanbrengen. Maar ook het feit dat vele bomen het sinds kort zonder zijwortels moeten stellen door onjuist uitgevoerde grond werkzaamheden heeft het misnoegen en de ongerustheid opgewekt. ..Als er een beetje storm komt zijn we bang dat de lindebomen langs onze straal ongelukken veroorzaken. De eerste boom is al neergestort en het gevaar is niet denkbeeldig dat er meer volgen", zegt de heer W. Koops. Juist tegenover zijn woning op nummer 14 begint een lindeboom reeds over te hellen tengevolge van het feit dat kort geleden bij hel leggen van kabels de zware wortels zijn gekapt. Toen twee jaar geleden de Groen van Prinstererstraat werd vernieuwd waren de boomwortels aan de straatzijde reeds weggehakt. Nu staan vele bomen er weliswaar nog fraai bij maar men vraagt zich ongerust af wat er gaat ge beuren als er harde windvlagen komen. DOORBRAAK Nog meer gebelgd is de heer Koops over de verschillende doorbraken in de betonnen schutting die achter de strui ken en bomen van de plantsoenstrook tot voor enkele jaren een definitieve scheiding vormde met de tuinen van de panden aan de Kerkewijk. „Langzamer hand verdwijnt het karakter van onze straat helemaal. Dat begon al toen de verkeerslichten kwamen bij het begin van de Patrimoniumlaan. steeds meer gaan haastige autobestuurders als men het stoplicht op rood ziet staan via de Groen van Prinstererstraat naar de Kerkewijk. Het is nu levensgevaarlijk geworden want soms jakkeren ze met een vaart van 100 kilometer door ons straatje. Daar komen nu die uitritten nog bij, die bovendien de straat ontsie ren. Ik begrijp niet waar het voor nodig is, want juist bij de huizen aan de Ker kewijk heeft men overal ruimte om langs het huis de garage te bereiken". Merkwaardig genoeg behoort de grond langs de uitritten op de Groen van Prinstererstraat tot hel eigendom van de bewoners van die straat. Een oud raadsbesluit van 1934 bepaalt ech ter dat vergunning kan worden ver leend wanneer dat door de Kerkewijk- bewoners wordt aangevraagd en wan neer men bereid is daarvoor een luttel bedrag te betalen. De heer Koops: ,.Ik val er over dat je domweg voor een feit gesteld wordt. Er wordt geen toestemming gevraagd maar ie krijgt alleen bericht dat je twee-gul den-zoveel kan halen op het gemeente huis. Vrijwel tegelijkertijd komt er dar» een nieuwe doorbraak in de groene wand die de Groen van Prinstererstraat kenmerkte. Juist tegenover me is er nu ■weer een uitrit gemaakt voor het Ge westelijk Arbeidsbureau. Alsof het zo druk is met mensen die per auto om werk komen vragen". Mevrouw Van Santen nam het niet ELST Uit een onderzoek in ver band met de vernieling van een kersen boom van de gebr. Drost op de Rijks straatweg, is komen vast te staan dat in het geheel voor ƒ900,schade is aan gericht. De vernieling, gericht op dief stal van kersen, vond plaats in de nacht van vrijdag op zaterdag vorige week. Een aantal volgedragen takken werd afgezaagd en in een gereedstaande auto gegooid, waarmee vervolgens naar een stil plekje in de omgeving van Over- berg werd gereden. Hier werd de buit verdeeld. De vermoedelijke daders ble ken twee Elstenaren te zijn, van wie de politie de namen niet bekend wil ma ken. aangezien het onderzoek nog niet geheel is afgesloten. O ELST Op vrijdag 3 juli houdt v.v. Musketiers haar jaarvergadering in het clubhuis hotel De Stuyvenberg. Behalve de gebruikelijke agendapunten komt ook de bestuurs- en commissieverkie zing aan de orde. Zowel voorzitter Quint als secretaris Klomp zijn aftredend, doch stellen zich herkiesbaar. Voorts zijn nog aftredend de bestuursleden de heren J. L. W. Beekmans, H. Bouter en A. Quint. Hier van stelt alleen de heer Beekmans zich herkiesbaar. Vervolgens moet nog de vacature vervuld worden die is ont staan door het vertrek van tweede voorzitter Van Kranenburg. Als nieuwe bestuurskandidaten worden voorgedra gen de heren A. van Kranenburg Sr., G. T. G. van Lienden en H. Overeem. Het gaat geweldig met de kleine sigaren van Panter. Er worden er steeds meer verkocht over de gehele wereld. En dat houdt weer in dat er steeds meer moeten worden gemaakt. Groei en uitbreiding zijn bij ons niet van de lucht. Als je jong bent - jongen of meisje - doe je er verstandig aan eens te komen praten met onze heer Van de Weerdhof Hij zal je graag ontvangen en je alles vertellen over het salaris, de gratificatie en de zekerheid van werken bij Panter. Kom gauw eens langs De nieuwste doorbraak" aan de Groen van Prinstererstraat, waar bij de scheefhangende lindeboom het slachtoffer dreigt te worden. dat de struiken van hei. smalle plant soen werden vernield. Zij ging naar de dienst gemeentewerken om zich te be klagen. „Ik heb gesproken met de chef plantsoendienst, een heel aardige man. Hij was blij dat ik het kwam vertellen want zo'n man kan natuurlijk ook niet alles weten. De kabels die ze gelegd hebben moesten onder de boomwortels door gelegd worden maar uit gemak zucht heeft men zomaar de wortels van de bomen weggehakt. Een daarbij wer den ook nog een aantal struiken ver nield. Daarom hebben we ook twee brieven geschreven. Eén over die uitrit ten en één over de vernielingen aan de bomen". Ook in de brief aan burgemeester en wethouders van Veenendaal wordt dui delijk gemaakt dat de bewoners van de Groen van Prinsterer niet geloven in de noodzaak van de uitritten die het oude beeld van deze straat zo veranderen. Men vraagt het college om slechts in uiterste noodzaak toestemming te verle nen voor de aanleg van garages en uit gangen. In een tweede brief wordt de hoop uitgesproken dat ingeval er nade lige consequenties voortvloeien uit het afhakken van de boomwortels, die niet ten laste komen van de bewoners. Loco-gemeentesecretaris A. C. Slieker kon uiteraard gistermiddag nog niet reageren op de brieven van de ontevre denen. „Volgens de politieverordening kunnen B. en W. vergunning verlenen voor het maken van een uitrit. Het ligt voor de Groen van Prinstererstraat iets anders omdat er inderdaad een bepaal de regeling bestaat. Maar overal in de gemeente komen er veranderingen. De bewoners van de Groen van Prinsterer straat hebben het geluk dat ze geen overburen hebben maar dat het karak ter van die straat nu zo sterk aangetast wordt zieik niet direct. Er zijn tot riu toe maar enkele vergunningen ver leend". De eengsgezindheid van de Groen van Prinsterer-bewoners is bijzonder groot, want allen ondertekenden de protest brieven die per aangetekende post wer den verzonden. Zo lang er echter geen antwoord is blijft het onrustig in de bijna „rustigste" straat van Veenendaal. De bewoners zien met lede ogen toe hoe er steeds meer aan' de groene wand wordt geknaagd en wachten in span ning af of de lindebomen werkelijk zuilen wankelen bij de eerste (zo- mer) storm vlaag RHENEN-ARNHEM De Provincia- i de plaatsen, kleine bureaus aanwezig le Gelderse VVV gaat werken aan een moeten zijn voor het verstrekken van structuurrapporl, dat een ontwerp moet toeristische service aan het publiek, bevatten van een organisatie, waarin de streek-VVV's aan de Zuid-Veluwezoom WW"7 II I d, Arnhrn.se VVV ,elnt<«r«rd C(1 V I ll('11 tC 11 en worden Een en ander is het resultaat van be sprekingen tussen het openbaar lichaam voorlichting en vreemdelingenverkeer Renkum, Rhenen en Wageningen, en de stichting VVV-Oost-Veluwezoom. met de heer J. Vet, directeur van zowel de Arnhemse als van de provinciale VW. In de besprekingen bracht de heer Vet naarvoren dat het toeristische po tentieel en de daaruit voortvloeiende inkomsten aan de twee op de Zuid-Ve- luwe werkzame Streek-VW's te gering zijn voor het voeren van een aan de ei sen des tijds aangepast beleid. Deze mening wordt gedeeld door de besturen van het openbaar lichaam en de beide Streek VVV's. Er zal dan ook worden gestreefd naar schaalvergroting. In de eerste plaats denkt men aan integratie van de Streek VVV's en de VVV-Arn- hem. Gedacht wordt aan de oprichting van een stichting, waarin de taken der deel nemers zouden moeten worden samen gebracht. Dit zou zowel voor de bepa ling als voor de uitvoering van het be leid gelden. De besturen zijn daarnaast van op vatting dat ook een zekere deconcentra tie moet worden toegepast. Daarom zul len, in daarvoor in aanmerking komen- RHENEN De Raad van State be handelde gisteren beroepen van tien Rhenense inwoners tegen een besluit van B. en W.. waarbij aan Industrie en Handelmaatschappij „De Stoomhamer" aan de Grebbeweg een nieuwe hinder wetvergunning is verleend voor machi nale houtbewerking, timmerwerk, en wat daarmee verband houdt. De appel lanten voeren aan dat de voorwaarden die burgemeester en wethouders aan de- vergunning hebben verbonden geen voldoende waarborg bieden ter voorko ming van zeer hinderlijke rook en stof. Er is o.m. een zgn. cyclonenbatterij voorgeschreven, doch de ervaring heeft geleerd, aldus appellanten, dat deze moet worden gecombineerd met een reinigingsfilter, om het stof en de rook te kunnen tegenhouden bij het verbran den von houtschilfers. Men heeft de Kroon verzocht een dergelijke maatre gel voor te schrijven. ELST De p.v. „De Instuif" te Eist nam de afgelopen week deel aan de wedvluchten vanaf Chateauroux (640 km) en Pont St. Maxence (360 km). In Chateauroux werden zaterdag om 6.30 uur de duiven gelost. De eerste meldde zich om 15.26 uur (snelh. 1191 m. per min.) bij B. Vervat. Verder was de uit slag als volgt: B. Vervat 1, 3, 4; J. v. Swetselaar 2, 6; P. J. A. v. Geel 5. Zondag werden om 6.10 uur in Pont St. Maxence de duiven gelost. Wederom was het B. Vervat die de eerste prijs kreeg. De uitslag van deze vlucht is ver der als volgt: B. Vervat 1. 6; K. v. Vie- gen 2; P. J. A. v. Geel 3. 7: J. v. Aalten 4; T v. Mourik 5; M. H. Lit 8; Gebr. Brienesse 9; A. J. Bos 10; Jac. v. Kooten 11; W. E. v. Laar 12; J. v. Bergem 13. Geboren: Fatma, d.v. M. K. Dekker te Kesteren; David F. R„ z.v. H. Akerina en L. ióUuIassy te Opheusden; Geurt, bers en M. I. Pijl; Antonia B„ d.v. H. Deijs en G. W. van Willigen te Opheus den; J. Aalbert, z.v. B. A. Gooijer en P. van Eldik te Opheusden; Anneloes, d.v. R. J. L. Dirks en E. J. Koks te Keste ren; Gerrit J„ z.v. G. Schuurman en J. C. van Schaik te Opheusden; Jan W„ z.v. J. H. Huibers en M. 1. Pijl le Op heusden; Antonia B., d.v H. Deijs en G. W. van Willigen te Opheus den. Huwelijksaangiften: G- Huibers (Opheusden) en E. van Beek (Opheus den); M. Ruijs (Wageningen) en M. D. Roelofsen (Opheusden). Huwelijken: G. Willemsen (Randwijk) en G. J. Budding (Kesteren); A. Torn Broers (Opheusden) en J. W. van La vie ren (Arnhem); G. Rietveld (Dodewaard) en E. J. A. Winkelman (Opheusden); R. van Olderen (Opheusden) en A. van Ewijk (Tiel). Vandaag heeft mr. C. J. Pouwer, re ferendaris. chef de bureau bij de pro vinciale waterstaat, de dienst verlaten i wegens het bereiken van de pensioen-1 gerechtigde Leeftijd. In verband daar mee is hij vanmiddag ontvangen door het college van gedeputeerde staten. De Commissaris der Koningin heeft hem. onder aanbieding v«an het gebruikelijke afscheidsgeschenk, dank gebracht voor het werk in dienst van het provinciaal bestuur. Dinsdagmiddag heeft mr. Pouwer in het gebouw van de provinciale water staat afscheid genomen van de dienst. Hij kreeg enige cadeaus en werd o.a. toegesprok rui door de directeur-hoofd ingenieur, ii. 'C. C. M. baron van Hövell van WezeveTd en Westerflier. Mr. Pouwer, die in Eerbeek woont, is i sinds 1932 verbonden geweest aan de j provinciale waterstaat. Veilingsvereniging „Kesteren on Om streken" te Kesteren. Dinsdag 30 juni 1970 waren de prijzen als volgt: Aardbeien. EI 40-52 per doosje a 250 gram; II 26- 37 per doosje a 250 gram 11.000 doosjes. Gedopte aardbeien: Sepga Sengana: 1,59 per kg; overige rassen: 0,82 per kg. Rode bessen: EI 32-45 per doosje a 250 gram; I 24-28 per doosje a 250 gram. 7.000 doosjes. I 64-93 per kg I 52, 3 ton. Early Rivers: (Duitse Kersen) Et 140- 17§; I 122-140: B 76 (rood): C 36 (rood). 16 ton. Meikersen: EI 150-178; I 100-150: B 43 (rood); C 33 (rood). 4 ton Goudreinelle: 1 65-75: 30-33; I 75-85 34-42. 8 ton. Golden Delicious: 1 65-7U: 32-35; I 70- 75; 39-42; 1 75-80; 44-47; I 80-85: 41-42 35 ton. Jonathan: I 65-75: 31-36; I 75-85: 34- 37. 10 ton. Prijzen genoteerd in centen per kg, tenzij anders wordt vermeld. RHENEN Steeds meer worden pogingen in het werk gesteld om doelmatig te gaan optreden tegen de steeds groter wordende en tot een catastrofe leidende milieuverontrei niging in de huidige samenleving. De dierentuindirecties in ons land ken nen dit probleem al vele jaren en zij hebben al op velerlei manieren ge tracht er wat aan te doen. Helaas zijn de resultaten niet van dien aard. dat er een grote verbtering valt te constateren. Integendeel, wie een dierentuin bezoekt zal een ontstel lende hoeveelheid afval op z'n weg ontmoeten, zelfs temidden van de dieren, daar door mensenhand neer geworpen. Enkele dagen geleden nog Stierf in Ouwehands Dierenpark een jonge lama. Het kerngezonde, prachtige dier. kreeg zomaar ineens hevige darmkrampen. De omstreeks mid dernacht gealarmeerde parkarts dr. Gouda Quint uit Renkum kon niets meer doen. De lama stierf aan een verstopping tengevolge van een in geslikte plastic zak. De patatresten zaten er nog in. De onverteerbare zak was door mensenhand in de ren van de lama's geworpen. En alsof dit nog niet ge noeg was vond men een halfuur la ter een kapot gegooide bierfles op het wolfenterras. „Zo kan ik doorgaan," zegt de heer Ouwehand mistroostig. „We vechten er al jaren tegen, zelfs door aan schouwelijke voorlichting te geven, door vitrines op te hangen met daar in een keur van gevaarlijke voor werpen die in diereningewanden zijn gevonden. Het dier is al jaren het slachtoffer van milieuverontreini ging. Nu de mens erdoor wordt be dreigd en men er wat tegen wil gaan doen. hoop ik dat ook het dier van de beschermingsmaatregelen zal gaan profiteren. Het is een kwestie van mentaliteitsverandering door goede voorlichting en opvoeding, niet alleen van de jeugd maar ook van de volwassenen. De onverteer bare stoffen in onze samenleving zullen anders leiden tot een totale vergiftiging van mens en dier." VEENENDAAL De gemeente is voorop gegaan bij het treffen van maatregelen om de vakantie-verveling bij de Veenendaalse schooljeugd geen kans te geven. Op 18 juni werd tijdens de raadsvergadering de belofte gedaan, op verschillende plaatsen diverse speel- werktuigen te installeren. De gedane belofte is inmiddels gedeeltelik bewaar heid geworden, daar men onlangs in het stadspark en het Rembrandtspark enke- VEENENDAAL Zwaar beschadigd belandden gisteravond even na zessen een bestelauto en een personenwagen tegende stoeprand op het kruispunt P. I H. van Rijnstraal-Bilderdijkstraat. Het ongeluk ontstond toen de bestelwagen, bestuurd door mevr. M. N. geen voor- j rang verleende aan A. R„ die in de richting Bergweg reed. De beide auto's zijn voor een technisch onderzoek naar het politiebureau overgebracht. De in zittenden bleven ongedeerd. RHENEN Voor het in Arnhem af gelegd B-examen voor erkend Assuran tie-agent slaagden de heren Arnold Ph. de Rooder en René B. Lodder, afkom stig uit Rhenen. Beiden genoten hun opleiding bij de Stichting Vakontwikkeling Verzeke ringsbedrijf in Utrecht, le verplaatsbare sportattributen heelt geplaatst. Het zullen voornamelijk doel palen en.-voor diverse balspelen, korven zijn- Van. gemeente-zijde zal men nog de nodige voorzieningen moeten treffen om de jeugd, in het overige deel van Veenendaal. in zijn exploratiedrang te gemoet te komen. Zo zouden volgens plannen deze, sportiviteit uitlokken de voorwerpen nog geplaatst worden in het plantsoen in de Grote Pekken, bij de Rondweg-West, achter de Juliana- kerk en in het PWA-park. Ondanks het feit. dat de schooljeugd al vakantie heeft, valt op deze plaatsen nog geen enkel speelwerktuig te be speuren. Op een nog uit te kiezen plaats, zal men in de nabijheid van de dr. Colijnstraat blijvende sport-attribu- ten installeren. De Stichting „De Instuif" zal deze zomer voor de 12de maal een jeugdvier- daagise organiseren. Hoewel dit club huis. dat jeugd ontvangt vanaf de leef tijd van 8 jaar, over het algemeen veel activiteiten op haar programma heeft staan voor clubleden wil zij in haar zo- merprogramma open activiteiten hou den voor iedereen. Deze jeugdvierdaag- se zal maandag 6 juli tot en met 9 juli gehouden worden. De inschrijving, welke voor iedereen open staat, kan geschieden in het jeugdgebouw aan de Sandbrinkstraat 5. Hoofdleider W. A. J. Felix zal de alge hele leiding van deze manifestatie op zich nemen. Er worden naast de te lopen route, in de ochtend- en avonduren nog enige evenementen georganiseerd. Het is voor de deelnemers niet verplicht om aan de ze neven-programmapunten deel te ne men. De af te leggen afstanden zijn 10 en 15 km. Naar keuze kan een afstand bepaald worden, doch een eenmaal ge dane keuze kan niet herroepen worden. Men is dus verplicht elke dag hetzelfde aantal kilometers te lopen. Ook groepen kunnen zich laten inschrijven. Indivi duele deelnemers tot en met 10 jaar be talen het inschrijfgeld van 3.50. Zij, die 11 jaar en ouder zijn zullen een bedrag van ƒ4.- moeten reserveren. Gezinsre ductie heeft men zo bepaald, dat het 3de kind en het volgende uit een gezin ƒ1,- minder mogen betalen. Voor groepen zijn andere regelingen getroffen. Een groep van minimaal 15 personen betaalt voor deelneming tot en met 10 jaar 3,- en voor 11 jaar en ouder 3,50. Per groep kan een leider of leidster gratis meelopen. De deelne mers, die aan de wandelingen hebben deelgenomen, zullen tot alle andere ac tiviteiten gratis toegang hebben. Vanaf heden zal de inschrijving open staan. Dit kan geschieden aan hei adres van het jeugdgebouw „De Instuif" VALLË1BAD Verder bestaan er plannen voor het organiseren van twee kindervakantie weken, welke gehouden zullen worden in de laatste week van juli en eerste week van augustus. De activiteiten, welke men hiervoor heeft bedacht, zul len op verschillende terreinen worden gehouden. Met name in het zwembad, het bos en sportpark zal de jeugd zich kunnen verpozen. In het Valleibad zal men ook de jeugd deze zomer met open armen ontvangen. Nu het zwemonder- richt beëindigd is aan de scholieren, heeft men wederom het plan opgevat om op speciale middagen reductie aan zwemlustigen te verlenen. Definitieve data. waarop deze reductie van kracht is, kan men nu nog niet met precisie opgeven. TIEL De Kombinatie Tielse Brug, gevormd door de aannemersbedrijven Zanen Verstoep en Van Hattum en Blankevoort, gaat er van uit. dat de Waalbrug in 39 maanden voltooid zal kunnen zijn. Deze mededeling is af komstig van de directeur van de Stich ting Waalbrug bij Tiel, ir. A. Burger, die in het laatste nummer van het maandblad van de Stichting Belangen gemeenschap Gelders Rivierengebied, een uitvoerige beschouwing wijdt aan de bouw van de brug. In zijn artikel geeft de heer Burger onder meer details over de bouwwijze. De aanbruggen boven de Echteldse ui terwaarden worden in moten op het werkterrein bij de Bandijk gemaakt, behalve de twee die op de hoofdover spanning (een tuibrug met vier pylonen van 50 meter hoog) aansluiten. De mo ten worden vervolgens naar hun plaats vervoerd en met een portaalkraan in de juiste positie gebracht, waarna ze aan elkaar worden gelijmd en de voorspan kabels gespannen worden. De aanbruggen die bij de hoofdpij lers aansluiten worden op steigers ge maakt. Nadat deze gereed zijn worden de kokerliggers, die de eigenlijke brug vormen uitkragend over de rivier ge bouwd. Tenslotte blijft in het midden nog een opening van 63 nieter over. Hierin worden zes liggers van licht be ton naast elkaar ingevaren. Tenslotte kan dan het rijdek van asfaltbeton worden voorzien. De grote pijlers van gewapend beton worden aan de oostzijde voorzien van bescherming tegerf ijsgang. Loodrecht op dc stroomrichting zullen ze zo smal mogelijk worden terwille van de water afvoer. Omdat het stroomprofiel daardoor verkleind wordt zal compen satie nodig zijn. die gevonden kan wor den door afgraving van een hoger gele gen perceel. De heer Burger verwacht dat de bouwwerkzaamheden mogelijk nog hin der zuilen kunnen ondervinden van de rivier, zoals dat al het geval is geweest door de recente hoge waterstand. (Van een onzer verslaggevers) NUNSPEET In verband met ver koop van een deel van het bedrijf van NV Apparatenfabriek Plaisier aan de NV Aarding Weerstandlas te Nunspeet, worden ongeveer 25 personeelsleden ontslagen. Met de vakbonden is volledi ge overeenstemming bereikt. Bij Plai sier werken ruim 100 mannelijke- «n vrouwelijke werknemers; 15 daarvan kunnen hun functie blijven uitoefenen op de handelsafdeling en ongeveer 60 mensen kunnen bij Aarding geplaatst worden. De produktie van laatstge noemde firma vindt plaats in de gebou wen van Plaisier. Vanmorgen zijn de werknemers van Plaisier op de hoogte gesteld.

De Vallei | 1970 | | pagina 5