Nu is het tijdvoor Beschuit met aardbeien. Dagje Utrechtwas vroeger al een hele belevenis... Expositie N 70 vormt directe confrontatie Wijnvaart op de Rijn Onderofficieren DELM met lintje Pekelharing en 'n ijsje van vijf Tour oude Jan door Rhenen Politie adviseert vakantiegangers: Nairac in Barneveld is open tot 22 augustus Verloren Wandelend naar Meikade Uit de oude doos door Rik Valkenburg j Automobilist bezweken aan verwondingen SNOEVEN DRUIVEN BURGERLIJKE STAND RHENEN UOlNÜkilsw'/^s-» i- ADVERTENTIE SCHERPENZEEL Verloren in Vee nendaal: een gouden dameshorloge met zwart leren bandje, eigendom van A. v. d. Berg .Eikenlaan 89, Scherpenzeel. In lichtingen ook bij politie Veenendaal. door Rik Valkenburg ledereen loopt tegenwoordig met vakantieplannen. Een weekje op de Ve- luwe is wel het minimale. Twee weken naar Zeeland, heel normaal. Een paar weken Zwitserland of Italië behoort niet tot de bijzonderheden. Spanje. Joego-Slavië, Tsjecho-Slowakije, Noorwegen, het is allemaal be reikbaar. Zelfs voor menige arbeider. Moest je vroeger om komen. Om te beginnen waren er niet de beschikbare vrije dagen en vervolgens, wie zou dat betalen? Een dagje Utrecht of Arnhem was al een hele pres tatie. Dan was je echt uit. Een Veenendaler: 's Morgens met de bus van De Haas naar Utrecht. Tjonge, wat een belevenis. Met een paar kinderen gingen we dan met vader mee. naar de in drukwekkende Domstad. Dagen van tevoren was het reeds onder werp van gesprek, 's Nachts sliep je er niet van. En als dan eindelijk het uur aanbrak, was je in extase. Met eerbied beklom je de treden van de bus (in je ogen een paleis op wielen). Als het gevaarte zich even later in beweging zette, voer er een schok van geluk door je heen. Daar ging je dan. Via de Klomper- steeg naar Renswoude, langs de speeltuin „De Hof", waar je nu eens niet lopend langs kwam. Overal werd" instopt om nieuwe passagiers op te nemen. Een belevenis op zich- afelf. *Met ''een geweldige *$rfelheld (vond je) reed je even later door „Schaarpendaarp" (Scherpenzeel) en „Bomberg" (Woudenberg). Je roetste over de Pyramide en eenmaal door Zeist, deden we wie het eerste de Dom zag. Reuze was het, om na een uurtje boven op die Dom te staan en naar beneden te kijken, waar je mensen als poppetjes zag voortbewegen. Na de afdaiing was je dan aan de eerste pekelharing toe. die je geroutineerd naar hinnen sloeg, net als de grote mensen. Wel moest je uitkijken met de graten, want ze werden niet zo deskundig verwijderd als tegen woordig. Achter de pekelharing volgde een ijsco. Eén van vijf! Dat was een kanjer. Die kreeg je thuis noodt. Hoogstens een van drie, of een wa fel van twee. Meestal een van één, op een biscuit je! Maar het was nu vakantie, dus kon je royaal doen. Je mocht deze dag wel een schelling (dertig cent) verteren! Een fors bedrag in die tijd. Natuurlijk werd de veemarkt aan gedaan. Een tweede pekelharing ging daar de eerste gezelschap hou den. Gevolgd door een gevulde koek en een handvol (ongepelde) pinda's. Och, wat was je rijk! Een grote zuurstok kon er ook nog wel bij. In Utrecht leek het wel luilekker land. Van alles was er te krijgen. En wót een mensen liepen er in de stra ten. Bar! En allemaal in hun zon dagse pak, meende je. Ergens op een bank in een plant soen kon je de meegenomen boter ham opeten, als je nog niet misselijk was. Een flesje champagne-pils (prik-limonade) kon daarbij goede diensten doen. De hele dag door had je dan ook nog het blijde gevoel, dat je in elk geval nog een heerlijke busrit tegoed had, naar huis. Immers, hoe vaak zat je vroeger in een auto? Dat was bij uitstek privilege. Daar kon je op snoeven tegenover je vriendjes. Een rol drop en een reep chocola de kregen ook nog een plaatsje tus sen de haringen, ijsjes etc. Geen wonder dat tijdens de felbegeerde autorit, de pret daar al gauw af was. door een onbehaaglijk gevoel in de maagstreek. Met alle ..geweld" moest je die spullen „binnen" zien te houden, waarbij je beurtelings geel en groen van narigheid zag. Als je Het verkeer in vroeger dagen. Hier de Veenendaalse Hoofd straat in 1932, compleet met ijsco kar. eenmaal maar weer aan de Hoek, of op de Markt kon uitstappen, was het leed spoedig geleden. Op een waar dige wijze stapte je dan uit de bus, in de hoop dat enkele vriendjes in de buurt waren, waartegen je zou kunnen opscheppen. Ondanks de „maagstreek" zou je deze dag voor geen geld hebben wil len missen. Je kon er weer een jaar tegen. Dat moest trouwens ook wel... Of je moest de mazzel hebben dat je tussendoor nog eens een keer mee mocht naar Arnhem, naar „Burgers Dierenpark". In Rhenen was toen nog geen Diergaarde. Naar Arnhem kon jc ook met een ronkende bus van de Gelderse Tramwegen. ,J)t#oek ^an de die rentuin was ook een geweldige ge beurtenis, evenals een tocht naar de Meikade, lopend naar de druiven- kassen van Van Manen. Meestal op Koninginnedag. Voor enkele dubbel tjes kon je je rond eten aan de heer lijke, verse druiven. Een evenement van de eerste orde, waarvoor altijd veel belangstelling bestond. Er heerste een bijzonder gezellige drukte. Elke oudere Veenendaler kan zich dat nog wel herinneren. Met deze tocht naar de Meikade waren dan de uitstapjes wel beke ken. Het was minder dan nu het ge val is, maar men zag er het hele jaar naar uit. En wat is belangrijker, de voorpret of de zaak zelf? AMERONGEN De heer W. de Boer uit Amerongen. die in de nacht van vrijdag op zaterdag -op de Haarweg te Overberg met zijn auto tegen een boom botste en ernstig gewond in het Alge meen Zeisterziekenhuis moest worden opgenomen is daar gistermorgen aan zijn verwondingen overleden. Het onge luk ontstond toen het slachtoffer door een mistbank werd misleid en tegen de boom botste. Zijn 28-jarige echtgenote wordt thans nog verpleegd in het Alge meen Zeisterziekenhuis. RHENEN Van 13 tot en met 18 juli wordt voor de elfde keer de „tour de oude Jan" verreden. Er nemen 120 ren- nertjes aan deel. Zij kunnen een volle week genieten van wielersport, voetbal len, zwemmen en een beatavond. De start vindt plaats maandag 13 juli in Velp door burgemeester Mr. J. P. Drost. Omstreeks kwart voor elf passeren de deelnemers de gemeente Rhenen. ko mende van Wageningen en rijdende in de richting Kesteren. Zaterdag 18 juli wordt gefinisht bij „Record" in Velp. Vijf gemeenten hebben prijzen be schikbaar gesteld, namelijk Rhoden, Nijmegen, Helmond, Baarle Hertog en Heteren. Geef woning of bedrijf ook bij afwezigheid bewoond aanzien (Van een onzer verslaggevers) BARNEVELD Het autoraampje waaruit een appelschil dwarrelt is een zo hekend verschijnsel op onze autowegen dat het nauwelijks opvalt. In het buitenland zijn het in negentig procent van de gevallen de Nederlanders die de autohaan of het bergpad verontreinigen. We zijn het immers thuis zo ge wend? Uitgesproken de Nederlanders staan erom hekend dat we zo netjes en „rein" zijn. Wie ons dat etiket heeft opgeplakt leefde in een heter tijdperk dan thans. Leefde in een periode dat we nog netjes, nog correct en zin voor „goed verzorgd" waren en hadden. Maar nu? Vergeet het maar. We moeten nu ex posities organiseren om met de neus op de keiharde feiten te worden gedrukt. We zijn een volk dat de natuur „versmeert" en het gevaarlijke hiervan is, dat we het nauwelijks in de gaten hehhen. 0 Aan de vervuiling van rivieren wordt uitvoerig aandacht geschon ken. Er wordt twee flessen met rein en verontreinigd Rijnwater getoond; de verontreiniging laat geen twijfels. VEENENDAAL „Opmerkelijk hoe zorgeloos mensen met vakan tie kunnen gaan. Ze hangen een briefje achter het raam of uit de brievenbus met voor iedereen die er wel of geen belangstelling voor heeft, duidelijk vermeld wanneer men met vakantie is. De vitrage wordt dichtgetrokken, bloemen worden van de vensterbank ge haald, kortom het hele huis straalt rust uit. Voor mensen met slechte bedoelingen een invitatie van kom-e r-maar-in-we-zijn-toch- niet-thuis". Woorden van de hoofd inspecteur-korpschef K. Huis kamp van de politie, die me>t deze hartekreet wil voorkomen, dat het thuiskomen na een fijne vakantie wordt vergald doordat een inbre ker in alle rust zijn gang heeft kunnen gaan. Men zou er versteld van staan hoe zorgeloos ook eige naren van winkels deurs en ramen 's nachts open laten staan of hoe weinig in sommige gevallen aan de preventie wordt gedacht. Vandaar het advies van de politie bij het met vakantie gaan het huis een be woonbaar aanzien te geven. Onder staand „tien geboden" die niet al leen de politie veel werk besparen, maar vooral bedoeld zijn om de criminaliteit de kop in te drukken. Laat bij vertrek bij buren of kennissen het vakantieadres ach ter. Bij calamiteiten weet men u dan binnen de kortst mogelijke tijd te bereiken. Geef uw huis een bewoond aanzien. Haal geen bloemen weg. sluit niet alles af met vitrage of zonwering kortom laat uit niets blijken dat u weg bent. Laat geen geld achter in uw woning en sluit kostbare meubel stukken niet af. Leg geen sleutels onder deurmatten of vuilnisem mers. Het zijn de plaatsen waar inbrekers het eerst kijken. Vraag de buren een oogje in het zeil te houden en adviséer ze de politie (12345) te bellen als ze iets verdachts opmerken. Ga nooit met veel geld op stap. Verdeel het onder uw reisge noten, maar bedien u liever van de betaalcheque en de betaalpas die bij voorkeur apart opgeborgen moeten worden. Zorg dat uw auto hermetisch kan worden afgesloten en maak van de ruimte voor de achterruit geen etalage van waardevolle voorwerpen zoals camera's en film apparatuur. Laat uw autopapieren nooit in de wagen achter. Leg uw portemonnee bij het winkelen in warenhuizen nooit als een „kijkgrijp"-artikel in tas of boodschappenmand. Draag uw geld zo mogelijk altijd bij u en laat het bijvoorbeeld nooit achter in een tent of caravan. Prent uw kinderen bij herha ling in nooit snoep of geld van vreemden aan te nemen en stuur ze zonder toezicht bijvoorbeeld nooit bos of park in en vergeet daarbij niet. dat slechts een klein deel van alle zedendelicten wordt aangegeven. Zie er verder op toe dat uw kroost niet al te veel in donkere schuurtjes of kelders speelt. 0 Rijd rustig naar uw vakantie bestemming en neem ook onder weg de door KNAC en ANWB geadviseerde rustperiodes in a<*ht. Geboren: Heiltje, d.v. J. van Walsem en A. van den Berg; Sander Marco z.v. R. G. van Rijn en U. M. P. Zomerschoe. Veenendaal; Luther Bastiaan Cornelis z.v. A. P. Zevenbergen en D. H. Koert; Bertus z.v. B. van de Kraats en G. van den Dikkenberg; Rudolphus Johannes z.v. J. van Zetten en M. M. Beerens; Frank Anthony Arnold z.v. W. F. Pan- day en H. P. A. Hendriks, Veenendaal; Teuntje Jannette d.v. J. van der Meij- den en N. Lodder; Arnold z.v. H. Met horst en A. M. Schreuders, Veenendaal. Ondertrouwd: N. W. van de Bijl, 23 j. te Kesteren en J. Heemsbergen. 19 j. te Rhenen; G. W. van Manen, 21 j. te Vee nendaal en C. J. E. J. Diepeveen, 21 j. te Rhenen; A. H. van Dijk. 23 j. te Rhenen en J. W. Westerveld. 22 j. te Rhenen. Gehuwd: C. W. Vos te Rhenen en J. H. E. de Groot te Emmen. Overleden: J. C. A. M. van Berkel, 14 j. Dordrecht; H. van Remmerden, 73 j. geh. gew. met D. van Soest, Ameron- gen; A. van Zetten. 61 j. e.v. N. van der [lift. Eist. RIIENEN De VVV-Rhenen staat al vele jaren hekend om de befaamde nachtelijke Rijnvaarten. Deze zomer or ganiseert de VVV van de Grebbestad op woensdag 22 juli een nachtelijke wijn vaart! 's Avonds om acht uur vertrek van hotel „De Stichtse Oever", terug keer middernacht. De naam zegt het al: het wordt een echt wijnfeest aan boord van de salon boot „Jaqueline" van de rederij Hey- men uit Lobith. Iedereen die a raison van 12,50 een kaartje koopt, mag niet alleen van 20 tot 24 uur meevaren en meefeesten, maar krijgt bovendien gra tis een heerlijke fles Rijnwijn aangebo den, die tijdens de vaart en tussen het dansen door kan worden genuttigd. Er worden slechts tweehonderd kaar ten verkocht. Het is een éénmalig eve nement. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij het VVV-informatie- kantoor Rhenen, tel. 08376-2333. In het kader van het Natuurbescher mingsjaar 1970 (N 70) is gisteren in Bar- neveld een tentoonstelling geopend over Milieubeheer in het museum Nairac. De expositie die duurt tot 22 augustus is eenvoudig van opzet (cshooljeugd le verde een belangrijke bijdrage), maar geeft wel een duidelijk beeld van wat gebeurt en waarom het gebeurde voor komen moet worden. In vele gevallen zijn de werkstukken te herleiden tot het bekende thema „laat als dank voor het aangenaam verpozen, niet de schillen en de dozen..." en ver der wordt via documentatie-materiaal overduidelijk gewezen op de ramp die dreigt, wanneer de mensen geen be heersing kunnen opbrengen om hun mi lieu te beheren op een wijze die ook aantrekkelijke is voor het nageslacht. Anders gezegd: na onze generatie ko men er anderen en om die bevolking een leefmilieu zonder angst en zorgen te kunnen bieden moeten we nu maat regelen hemen. Barnevelds burgemeester, de heer K. v. Diepeningen, memoreerde in zijn ope ningswoord dat men uit belangstelling en uit vriendelijkheid naar de exposi tie-ruimte had kunnen komen, maar ook omdat men doordrongen zou zijn van de ernst van de aangelegenheid. Hij trok een parallel met de enveloppe waarin de uitnodiging was thuis be zorgd: correct en goed verzorgd. „Beide factoren", zo zei de heer Van Diepenin gen, „hebben met deze tentoonstelling te maken. Wanneer we correct onze na tuur willen beheren, moeten we eerst de hand in eigen boezem steken; moe ten we ons gedrag in het maatschappe lijk verkeer drastisch wijzigen. In het verkeer en in de natuur is ons gedrag aanvechtbaar. Wanneer we echter ver langen en eigenlijk eisen we dat dat onze natuurorganisaties ervoor zor gen dat het bos er keurig, en goed ver zorgd bij ligt, dan hebben die organisa ties de hulp nodig van allen die in de natuur vertoeven". Spreker tipte ook nog even aan het probleem van de luchtverontreiniging en verontschuldig de zich „als overheid" dat men plaatse lijk in Barneveld maar weinig kan doen aan de verontreiniging door twee plaat selijke bedrijven. Wel accentueerde hij dat iedereen en in samenwerking met anderen er alles aan moet doen om het leefmilieu leefbaar te houden voor de toekomst. De organisatie van de expositie be rust bij de Vereniging Oud-Barneveld via 'n comité, waarin vertegenwoordigd J. van Dijk, Th. J. C. Oudemans, C. van Ravenhorst en G. A. van der Velde. Tot de documèntatie behoort een brochure, waarin de publicist Bert Schut een be langrijk aandeel heeft gehad. Het boekwerkje belicht vele aspecten van milieubeheer. O 9 De heer K. van Diepeningen burgemeester van Barneveld tijdens het openingswoord van de ten toonstelling N '70 Barneveld. Rechts van hejn de heer Th. J. C. Oudemans, één van de organisatoren van de ex positie. RHENEN Behalve voor de jaar lijkse DELM-sportdag was de regen gisteren ook spelbreker voor de huldi ging van twee militairen van de basis die respectievelijk 12 1 2 en 24 jaar in dienst waren De plechtigheid moest sa menvallen met de opening van de sportdag maar moest door de reger naar een later tijdstip worden uitg< steld. Plaats van handeling was later of de morgen de onderofficiersmess waar de twee jubilarissen sergeant J. G. Ko ning en adjudant J. W. Touw, het ere metaal (brons en zilver) met een toe passelijke speech kregen opgespeld door overste A. J. Fokker. Alle DELM -per soneelsleden werden later in de gele ien héid gesteld het duo te complimen teren.

De Vallei | 1970 | | pagina 13