Nationale groetdag een groot succes Straf is veel te hoog Bouwvakkers' tegen vakantie in de winter Aantjes is niet van MEER PRIORITEIT AAN WONINGBOUW IN 1971 stuk gebracht door kritiek op idee INCIDENTEN BLEVEN UIT Man steekt ex-geliefde met mesje V.V.D.M.: Bankpersoneel mag nu vrij solliciteren Gevallenen Luchtmacht herdacht Twee miljoen voor Peru Regeringspartijen steunen motie van oppositie 71 Kamer geeft fiat aan wet op luchtvervuiling Arnhemmer drong kamer meisje binnen: anderhalf jaar geëist Invoerstop eieren noodzakelijk KAMER KOMT 28 JULI TERUG VOOR WETS ONTWERP MINIMUMLOON Vakantie voor nier patiënten REACTIES WERKGEVERS REISBUREAUS tijdelijk elke fles van-^ÉTvoor Christientje blijft AVERECHTS NA VEERTIG PILSJES LANDBOUWSCHAP: DONDERDAG 2 JULI 1970 Ar Dienstplichtige militairen salueren tegem burgers op de Dam t.g.v. „nationale groet daguit protest tegen de ho ge celstraf voor een soldaat, die de militaire groetplicht ne geerde. Militairen tonen zich allervriendelijkst UTRECHT De door de Vereniging van Dienstplichtige Militairen geprocla meerde nationale groetdag als protest tegen de hoge celstraf voor soldaat H. van der Horst die de militaire groetplicht negeerde, is een volledig succes ge worden, io is de indruk van de heer Grondman, secretaris van de VVDM. De actie beperkte zich woensdag overdag grotendeels tot de kazerne en andere militaire terreinen, maar ook daarbuiten kon men kennis nemen van de pro testactie. Veel burgers beantwoordden het overdreven salueren met een vrien delijk hallo, goedenmorgen of goedenmiddag. D burgerij kreeg overigens in de loop van woensdagavond pas volledig de kans kennis te nemen van de WDM-actie. Na het avondappel verlieten heel veel mili tairen in uniform ditmaal de kazernes om hun groetplicht te vervullen op straat tegenover conducteurs, postbodes, machinisten en mensen zonder uniform. De VVDM had daarop bij de militairen aangedrongen. Uit diverse kazernes en afdelingen van de VVDM ontving de heer Grond man positieve berichten. Hele groepen militairen liepen al groetend op kazer nepleinen, exercitieplaatsen, kantines en legergebouwen, aldus de heer ROOLVINK geen uitstel DEN HAAG De Tweede Kamer komt dinsdag 28 juli midden in het zomerreces speciaal bijeen voor de behandeling van het wetsontwerp mi nimumloon. De vaste Kamercommissie van sociale zaken heeft dit gisteren unaniem geadviseerd. Minister Roolvink (Sociale Zaken) had de commissie al laten weten dat verder uitstel het technisch onmogelijk zou maken om als datum van inwer kingtreding 1 juli aan te houden. Ook de Eerste Kamer is bereid begin augustus het wetsontwerp, dat waarschijnlijk nog deze week wordt ingediend, te be handelen. Minister Roolvink wil het minimum loon verhogen van 147 tot 157.50 gulden per week. Hij volgt daarmee het advies van een groot aantal kroonleden in de Sociaal Economische Raad, die het mi nimumloon willen koppelen aan de ge middelde loonstijging. Het minimum loon wordt daardoor welvaartsvast ge maakt. Het gebruikelijke vooronderzoek wordt tot een minimum beperkt. Een probleem is nog, dat, nu zeker is dat op 28 juli verschillende leden met vakantie zijn, zodat het vereiste quo rum (de helft plus 1) om de vergade ring door te laten gaan, wel eens in ge vaar kan komen. ROTTERDAM In haar huis aan de Westerstraat in Rotterdam is dinsdag avond de 33-jarige keukenhulp L. G. uit de Maasstad door haar 38-jarige ex-ge liefde enkele malen met een aardappel schilmesje in de rug en in de linkerzij gestoken. De man hanteerde het mes uit woede over hei feit dat de vrouw de verhou ding met hem had verbroken. De keu kenhulp moest naar een ziekenhuis worden gebracht, waar bleek dat de verwondingen niet levensgevaarlijk wa ren. Onmiddellijk na de steekpartij vluchtte de Rotterdammer het huis uit. D® politie zoekt nog steecto naar hem. Grondman. Een groep leden van de VVMD ging woensdagmiddag naar het centrum van Utrecht om allerlei bur gers de militaire groet te brengen. De reacties van de burgers waren heel vriendelijk. Volgens de heer Grondman bleek bij verschillende gesprekken, dat het over grote deel van de burgerij op de hoogte was van de nationale groetdag. Voor de oorlog knielde men, wanneer een gees telijke passeerde. Dat doet men toch niet meer? Waarom moet een militair dan salueren? merkten enkele burgers op. Een employé van de Nederlandse Spoorwegen liet weten, dat het de ge woonte is collega's te groeten, „maar dan op een normale wijze". De NS-man voegde daaraan toe, dat zoiets gebrui kelijk is bij de NS, maar van een plicht is geen sprake. De VVDM heeft uit het hele land veel positieve reacties ontvangen. De UTRECHT Het hoofdbestuur van de Vereniging van Dienstplichti ge Militairen (VVDM) meent dat de straf, die het Hoog Militair Ge rechtshof woensdagochtend de dienstplichtig soldaat H. van der Horst oplegde, omdat hij weigerde de militaire groet te brengen, op ge nerlei wijze in verhouding staat tot de aard van het gepleegde vergrijp. Zoals gemeld kreeg hij acht maan den gevangenisstraf met aftrek en ontslag uit de militaire dienst. „De uitspraak toont aan, dat de gehan teerde visie op de krijgstucht totali tair en anachronistisch is. De groet plicht is een vorm van traditie die niet meer past in een tijd als deze", aldus de VVDM. UTRECHT De werkgeversvereni ging van het bankbedrijf heeft na be sprekingen in het overleg voor de han delsbanken besloten toe te staan, dat bankpersoneel voortaan vrij bij andere banken mag solliciteren. Dit meldt de HBV, de Christelijke Bedrijfsbond voor Handel, het Bank en Verzekeringswezen, in haar orgaan „Beginsel en Bedrijf". Hiermee komt de reeds jarenlang be staande werkgeversovereenkomst, waarbij het alleen mogelijk was om met toestemming van de werkgever bij een andere bank te solliciteren, te ver vallen. De werkgevers hebben deze beslissing genomen mede naar aanleiding van vragen, die over deze zaak in de Twee de Kamer zijn gesteld en de antwoor den daarop van minister Roolvink (So ciale Zaken en Volksgezondheid). SOESTERBERG Woensdagmorgen is, ter gelegenheid van de oprichting, 57 jaar geleden van de militaire luchtvaart in Nederland op de vliegba sis Soesterberg, zoals ieder jaar, een herdenking gehouden van de gevallenen van de Koninklijke Luchtmacht. De bevelhebber der luchtstrijdkrach ten, luitenant-generaal G. van der Wolf legde een krans aan de voet van het monument op de vliegbasis. De plech tigheid werd bijgewoond door vele mi litaire en burgerlijke autoriteiten. wantrouwend te staan tegenover de liftende militairen hadden vandaag zelfs een streepje voor. In Utrecht werd een militair gesignaleerd die drif tig saluerend een lift probeerde te krij gen, zonder daarbij de bekende duim- beweging te maken. De jongeman had zijn gratis vervoer binnen een minuut.... Voor zover bekend verliep de natio nale groetdag in het gehele land zonder incidenten. Alleen in Amsterdam bleek de marechaussee aanvankelijk nogal vriendelijk en correct groetende dienst plichtigen. In de hoofdstad werden twee deelnemers aan de actie door de marechaussee meegenomen voor een verhoor, doch even later weer vrijgela ten, zo deelde het hoofdbestuur van de VVDM mee. VVDM-secretaris Grondman, zei dat de dienstplichtigen van zowel land-, lucht-, als zeemacht enthousiast aan de actie hebben meegewerkt. Tevens kon steekproefsgewijs wor den geconstateerd dat de beroepsmili tairen en met name de officieren, de actie met nogal gemengde gevoelens hebben gadegeslagen, hoewel niet van een per se afwijzende houding kon wor den gesproken. Desgevraagd deelde de heer Grond man nog mee dat van de zijde van het ministerie van Defensie geen reactie op de actie is ontvangen. Hij concludeerde uit de actie dat de bevolking over het algemeen positief staat tegen het stre ven van de WDM om de groetplicht af te schaffen. In de Tweede Kamer heeft de heer E. E. R. Wieldraaijer (PvdA) de minis ter van Defensie gevraagd of plannen bestaan om de groetplicht te herzien of geheel af te schaffen. Vooruitlopend op een meer algehele herziening van het militaire straf- en tuchtrecht zal zo spoedig mogelijk moe ten worden nagegaan wat er over de hele linie van de krijgsmacht „nog voor zaken bestaan die niet van wezenlijk belang zijn voor de eigenlijke taakvjer-*, vulling van de krijgsmacht waaron der de groetplicht maar die nu nog zodanig in de dienst zijn ingepast, dat zij vallen onder de werkingssfeer van het dienstbevel". Een mogelijk gevolg hiervan is een overtrokken hantering van de straf maat, aldus het Tweede-Kamerlid, die in zijn vragen verwijst naar de lange gevangenisstraf die de advocaat-fis caal bij het hoog militair gerechtshof heeft geëist tegen een dienstplichtige die de groetplicht niet had nagekomen, men. JJe bonden van werknemers in de bouwnijverheid zullen onder geen beding meewerken aan het plan van het a.r.-Tweede-Kamerlid mr. W. Aantjes, de bouwvakarbeiders met een extra vakantiebijslag op winter- vakantie te sturen. Ook de bonden van werkgevers in de bouwnijverheid, die over het algemeen de gedachte van mr. Aantjes constructief vinden, geloven niet in een verwezenlijking van het plan. Vele reisorganisaties zien geen enkel heil in het plan. De vice-voorzitter van de katho lieke bond van werknemers St. Jo seph, de heer J. M. Pot. vindt het „een waanzinnig plan" de 120.000 werknemers in de woningbouwsector 's winters met vakantie te stureh. „Het is al jaren zo. dat de bouwvak arbeiders wintervakantie hebben. Ze moeten elk jaar een aantal verplichte snipperdagen opnemen voor de pe riode tussen Kerstmis en Nieuwjaar." De secretaris van de Raad van Be stuur Bouwbedrijf, de heer Van Eg- mond. ziet wèl voordelen in het plan. „Het is zonder meer goed een pro- duktieverhoging te bewerkstelligen. De arbeiders zijn hierbij het meest betrokken. Het is de vraag of zij die offers wel willen brengen. Ik per soonlijk geloof dit niet". Ook de reisbureaus zien het niet. De bouwvakarbeiders die nu hun autootje pakken en met een tent naar Joegoslavië of Valkenburg gaan. be talen 's winters niet voor dure hotels. Voor de toeristenindustrie zal het een hele strop betekenen, omdat men verwacht dal de mensen dan thuis blijven en het geld zullen besteden voor de aanschaf van durzame goe deren. Deskundigen van het Bouwcen trum hebben uitgerekend, dat bij een gemiddelde weersgesteldheid, zoals die in de laatste jaren was en uit gaande van een woningproduktie van 125.000 per jaar, het plan van mr. Aantjes een extra produktie van twee- tot drieduizend woningen per jaar zal opleveren. Voor de toeleve ringsbedrijven van de aannemers is een dergelijke verschuiving van zo mer- naar wintervakantie wel aan trekkelijk. DEN HAAG Het totale bedrag dat de Nederlandse bevolking op giro 777 ten behoeve van de slachtoffers van de aardbevingsramp in Peru heeft gestort, heeft woensdag de 2 miljoen gulden bereikt. Nadat op deze giro van het Neder landse Rode Kruis eerst al 500.000 was binnen gekomen, heeft de Nationale Actie Peru, waarin negen Nederlandse organisaties samenwerken, vervolgens anderhalf miljoen gulden opgebracht. DEN HAAG Ook de regerings partijen in de Tweede Kamer (KVP, ARP, SHU en VVD) hebben woens dagmiddag hun stem uitgebracht voor de aanvaarding van een motie van de oppositie, waarin de regering gevraagd wordt in de rijksbegroting voor 1971 aan de volkshuisvesting een hogere prioriteit toe te kennen dan in de be groting van 1970 werd gedaan. Daarbij werd nadrukkelijk uitgespro ken, dat de regeringspartijen zich dis tantiëren van de motivering, strek king en interpretatie achter deze mo tie, die - zoals gemeld - reeds dinsdag werd ingediend door de PvdA-afge- vaardigde drs. J. van den Doel. Deze had er op gewezen, dat het vragen van een hogere prioriteit volgens hem betekent de terbeschikkingstelling van meer financiën voor de woning bouw, in het bijzonder voor opvoe ring van het aantal te bouwen wo ningwetwoningen met 5000 in 1971. De motie houdt zijns inziens bovendien in, dat vastgesteld wordt dat het met de woningbouw in 1970 niet is goed- gegaan. De PvdA-fractievoorzitter. drs. J. M. den Uyl, zei bovendien, dat in de mo tie tot uiting komt dat het bouwbe leid is mislukt. Het aanvaarden van een dergelijke uitspraak, ook door de regeringspartijen, noemde hij een unicum. Van de zijde der regeringspartijen werd de motivering achter de motie van de hand gewezen. De PSP-er H. Gortzak maakte bezwaar tegen dit „aan- en uitkleden" van de motie, waarbij hij het „onzindelijk" noemde de motie los te maken van de indiener. De motie-Nypels (D'66), waarin afkeu ring wordt uitgesproken over 't bouw beleid werd door de Kamer verwor pen. De fracties van de PvdA, D'66, PSP, de Boerenpartij en de groep- Aarden spraken zich uit voor aan vaarding van deze motie, waarin wordt opgemerkt dat minister Schut gedurende de eerste maanden van ADVERTENTIE IpakB hüüi dit jaar onvoldoende maatregelen heeft genomen om de realisatie van het woningbouwprogramma 1970 vei lig te stellen. Een woensdagmiddag ingediende motie van drs. P. Janssen (groep-Aarden), waarin wordt gevraagd om een ver hoging van het aantal te bouwen wo ningwetwoningen in 1971 met 5000, verkreeg evenmin de steun van de Kamer. Voor aanvaarding van deze motie spraken zich uit de fracties van de PvdA, '66, PSP, CPN, de van de PvdA. D'66, PSP, CPN, de groep-Aarden en de groep-Harmsen. DEN HAAG De Tweede Kamer is gisteren zonder hoofdelijke stemming akkoord gegaan met de definitieve vaststelling van de Wet op de luchtver ontreiniging. Bij de stern-verklaring werd namens de PvdA-fractie alsnog een „schoon heidsfoutje" in het wetsontwerp gesig naleerd: het niet instellen van een rijksdienst voor de luchtverontreini ging. DEN HAAG Het besluit van het departement van Justitie om het pleeg kind Christientje alsnog bi„ het Eindho- vense gezin Dinter van Oorschot te la ten, is genomen doordat de pleegouders van houding veranderden. Het optreden van de maatschappelijk werker Van de Ven had hierop geen in vloed. Dit zeggen de minister en staatssecre taris van Justitie in antwoord op vra gen van het Tweede-Kamerlid Goud smit (D'66). Mr. Willem Aantjes werd in 1921 in Bleskensgraaf geboren. Na een gymnasiale opleiding studeerde hij rech ten. Van 1942 tot 1952 was hij in tijdelijke dienst verbonden aan de PTT. De heer Aantjes is lid van de Raad van Beroep en plaats vervangend lid van de Socia le Verzekeringsraad in Utrecht Hij was geruime tijd algemeen secretaris van de Nederlandse Christelijke Aan nemers en Bouwvakpatroons bond. Mr. Aantjes is sinds 1959 lid van de Tweede Kamer voor de ARP. Hij is waarnemend voorzitter van de fractie. DEN HAAG Het anti-revolutio naire Tweede-Kamerlid mr. W. Aan tjes is ervan overtuigd dat zijn sugge stie om voor één keer de bouwvakva kantie te verschuiven naar de winter, de moeite van het bespreken waard is. Hij was gisteravond niet van zijn stuk gebracht door de bezwaren uit de bouwwereld tegen zijn voorstel aan minister Schut (volkshuisvesting). *s Zomers zou dan doorgewerkt kun nen worden, waardoor de produktivi- teit verhoogd zou worden, aldus de strekking van xijn voorstel. Hoe zoudt u dit mogelijk en aan trekkelijk willen maken? Mr. Aantjes: „Ik-vind dat jeeen beroep kunt doen op de bouwvakarbeiders in het belang van het Nederlandse volk, maar dan moet je het ook aantrekke lijk maken. Het zou onredelijk zijn van de bouwvakarbeiders te eisen dat zij offers moeten brengen, bijvoor beeld door het terugdraaien van de werktijdverkorting. Dat vind ik geen aanvaardbare suggestie want dat be tekent dat je de woningnood een nationale zaak afwentelt op de ruggen van de werknemers in de bouw. Bovendien zou het averechts werken, want dan zouden andere bedrijfstak ken aantrekkelijker worden en zou ARNHEM De officier van Justitie bij de Arnhemse rechtbank heeft tegen de 32-jarige chauffeur L. M. L. uit Arnhem anderhalf jaar gevangenis straf geëist. De chauffeur was in april 's nachts de kamer binnengedrongen van een NS-lokettiste in Arnhem, die hij met een pistool naar het leven stond. Tevoren had hij ongeveer veertig pilsjes gedronken. Door koelbloedig optreden kon de lo- kettiste de man kalmeren. Zij bood hem wat te drinken aan. Toen hij in slaap leek te dommelen nam zij de vlucht en sloeg zij alarm. De indringer nam daar op schietend de benen. Buiten werd hij door de politie overmeesterd. UTRECHT l)« Stichting Vakantie Dialysepatiënten maakt dit jaar een va kantie mogelijk voor mensen die twee- of driemaal per week acht of meer uren een behandeling aan een kunstnier moeten ondergaan. Ruim vijftig patiën ten, van wie de meeste vergezeld door hun gezin, gaan van 3 tot 13 augustus logeren op kasteel Bouvigne in Breda. De kunstnierbehandeling kan in die tijd worden voortgezet. Hoewel dat niet in Breda gebeurt. Dank zij de mede werking van de luchtmacht zullen de patiënten uit de verst afgelegen pro vincies namelijk regelmatig heen en weer worden gevlogen van het vlieg veld Gilze-Rijen naar de vliegvelden Twente en Eelde. De overige patiënten worden per auto naar hun dialysecen trum gebracht. De kunstnierbehande- ling geschiedt 's nachts, zodat ze weinig van hun vakantietijd hoeven te missen. het bouwbedrijf worden leeggezogen. De wintervakantie zou aantrekkelijk kunnen zijn als daarvoor een extra vakantietoeslag zou komen. Ik hoop dat alle partijen bereid zullen zijn hierover serieus met elkaar te over leggen. Ik heb mijn suggestie ook maar voor één keer bedoeld". Hebt u redenen om aan te nemen dat het er eens van zou kunnen ko men? „Ik realiseer me dat het echt een offer van de mensen vraagt, zelfs als het nog zo aantrekkelijk zou zijn. Voor een gezin met kinderen zal een win tervakantie wel moeilijk zijn, maar als men zo'n vakantie rondom de feestdagen opneemt zit er haast een drieweekse vakantie in. Ik heb gemerkt dat er ook een markt voor is. In de bladen van de vakorga nisaties wordt in toenemende matt geadverteerd voor wintervakanties. De reisbureaus zullen er zeker op in haken als het zover komt. Ik vind het ook typerend dat in het blad van de katholieke bouwvakar beiders de tweede voorzitter van deze bond een zeer fel protest heeft laten horen tegen de verhoging van de mo torrijtuigenbelasting, omdat de kleint man daarvan weer de dupe zou wor den. Ik ben daar eigenlijk erg blij om; het geeft een aanwijzing op welk niveau de problemen liggen. Daarom lijkt me mijn suggestie helemaal niet zo irreëel. Ik zou één punt willen noemen name lijk: de vakantie, die in de cao wordt geregeld, is een volstrekt vrije zaak van werkgevers en werknemers. Alleen hoop ik dat beide partijen zich bij de onderhandelingen ervan be wust zijn welke sleutelpositie het bouwbedrijf inneemt in de woning produktie, vooral nu daarin zoveel te genslag Is. Ook zou ik graag zien dat de rest van het Nederlandse volk zich ervan be wust is dat we de uitvoering van die suggestie zo aantrekkelijk mogelijk moeten maken, anders komen we er echt niet". Wat denkt u dat het betekent voor de Nederlandse economie als onge veer een half miljoen mensen, echt paren met kinderen, met winterva kantie gaan? „Ik zou het niet zo aantrekkelijk vinden als die ook inderdaad allemaal naar het buitenland zouden gaan, maar ook als het een negatieve factor zou zijn voor onze economie, dan vind ik dat, als het bouwbedrijf dit offer zou brengen, het nationaal op de een of andere manier zou moeten worden opgéVfmgëtu Het punt is: zullen we de achterstand inhalen of niet. Dan moeten we daar voor wat opbrengen. Dit vraag ik van het bouwbedrijf. En dan vind ik het redelijk als de bouwvakkers dit op hun beurt ook weer van het Neder landse volk vragen". Zou zo'n wintervakantie een uit breiding van de vakantie kunnen be tekenen? „Hier zit geen uitbreiding in, maar het zou er wel van kunnen komen. De in ternationale bouwvakorganisatie heeft juist dezer dagen gezegd te wil len streven naar vier weken vakantie. Als het op den duur tot uitbreiding van de vakantie zou komen, dan zou ik er zeer content mee zijn als een experiment zoals ik suggereerde, er toe leidt dat zo'n uitbreiding in de winter wordt opgenomen". De voorzitter van het Algemeen Ver bond van Ondernemers in de Bouw nijverheid, de heer S. J. van Eijke- lenburg, staat volgens mr. Aantjes achter hem. De heer Van Eijkelen- burg heeft onlangs in een interview gezegd: „Ik zou liever uit het oogpunt van produktiviteit twee dagen vakan tie in de winter geven dan één dag in de zomer". DEN HAAG Het bestuur van het Landbouwschap gaat pleiten voor maatregelen ten behoeve van de in moeilijkheden verkerende legpluimvee- houders. Men is van mening, dat de op lossing van de problemen waarmee de legpluimveehouders worstelen moet ko men uit een aanpassing van de produk tie aan de vraag. Die aanpassing, meent het Land bouwschap, kan er over een paar maanden wel in zitten, doordat er de laatste tijd al weinig broedeieren van legrassen worden ingelegd, terwijl oude leghennen vroeger worden afgeslacht dan gewoonlijk. Maar omdat intussen zeer veel legpluimveehouders in grote moeilijkheden komen, zullen zij gehol pen moeten worden. Dat kan volgens het bestuur, op de volgende manieren gebeuren: stopzet ting gedurende een korte periode, bij voorbeeld vier maanden, van alle in voer van eieren en eiprodukten uit der de landen, en in diezelfde periode een verhoogde restitutie bij export naar derde landen, met name voor eiproduk ten. Dan dient een reclamecampagne voor eieren gedurende een beperkte periode, te worden gefinancierd met EEG-gel- den. Overbruggingsfinanciering voor in financiële moeilijkheden geraakte pluimveehouders is ook nodig. Om verbetering op langere termijn te bereiken wil het Landbouwschap onder meer blijven streven naar: snelle har monisatie van belastingen en veterinai re maatregelen in de EEG. financiering van georganiseerde gezondheidszorg en veterinaire keuring uit EEG-gelden, matiging van voedergraanprijzen.

De Vallei | 1970 | | pagina 15