Veenendaals dagblad Nasser sputtert (nog) tegen Israël blijft gereserveerd Buiten LICHTER EN HANDZAMER SPOORBOEKJE Prinses Beatrix o Liliade Bruce leidt in Parijs gesprek Tilburg mikt op komst fabriek Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Bom als antwoord.. VRIJ RUSTIG IN ULSTER Met gestolen wagen verongelukt Romy Schneider filmt weer Eerste Jumbo jet op Schiphol VW- Zomer in de put Buiig Kastelein uit Coronation Street overleden v Eerste gesprek WEER STAKING BIJ KON. HOLL. LLOYÜ Zonnekuiken I NEW YORK - In kringen van de Verenigde Naties in New York die doorgaans welingelicht zijn, is vernomen, dat Rusland een nieuw en voor Israël gunstiger plan voor vrede in het Midden-Oosten heeft ingediend. Deze week, op de bijeenkomst van de ambassadeurs van de vier grote mogendheden in New York, is dit plan ter tafel gekomen. De Sovjet-Unie stelt een terugtrekking in fasen voor van de Israëlische strijdkrachten uit de bezette gebieden. Na de eerste fase, zouden de Arabische landen Israël erkennen. Elke verdere terugtocht, zou gevolgd moeten worden door een nieuwe concessie van de zijde der Arabieren. ONVERTEERBAAR NIXON: NIEUWE MAN, GEEN NIEUW PLAN CAMBODJA Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25: Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14.30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.. Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 2 JULI I970 - 44e JAARGANG no. I5I NIEUW SOVJET-PLAN VOOR M.-OOSTEN V/ASHINGTON Gisteren is een bom geworpen door een raam van het hoofdkwartier van de inter- Amerikaanse defensieraad in Washington nog geen 24 uur na dat de Organisatie van Amerikaan se Staten scherpe maatregelen te gen terrorisme had aanbevolen. De bom richtte voor duizenden guldens schade aan. BELFTAST De met zoveel vrees tcgemoetgezienc mars van de protes tantse „Oranjeloges" in de Noordierse hoofdstad Belfast, is rustig verlopen. Men had van de zijde van de organisa toren het verstandige besluit genomen, niet te dicht bij de katholieke wijken te komen. Bovendien was een grote Britse strijdmacht met pantserwagens op de been. om de wijken af te grendelen. Wel werd er door bijeenkomende ka tholieke groepen geschreeuwd, maar men ging niet tot daden over. Er waren wel ongeregeldheden in het dorpje Caolisland. op 65 km van Bel fast, waar een protestantse ostentatieve mars, door katholieke jongeren werd aangevallen. Men herdacht hierbij zo genaamd de slag aan de Somme in de •erste wereldoorlog, waar duizenden Ie ren protestanten en katholieken sneuvelden. Ierland was toen nog een deel van het Britse rijk. Twee agenten en verscheidene burgers werden ge wond. Er werden acht arrestaties ver richt. Het Noordierse parlement nam een wet aan waarbij het aanzetten tot onge regeldheden strafbaar wordt gesteld. Bovendien werden de straffen voor onruststokers verzwaard. Vooral van de ijde van de buitengewoon fanatieke dominee Ian Paisley, kwam fel verzet. Hij wilde liever een herleving van de wet op de speciale volmachten in tijd van nood voor de regering. Hiertegen verzette men zich van katholieke zijde fel. ^X'ellicht vindt ge Lieveheersbeest je nóg mooier en vriendelijker, maar we moeten ook de oude na men van plant en dier niet geheel vergeten, vooral indien ze een aan trekkelijke klank hebben, zoals ons wat kinderlijke zonnekuiken". Ei genlijk is het verwonderlijk, dat dit algemeen bekende kevertje zo weinig volksnamen rijk is, zulks in afwijking van andere landen, maar ge wilt er Mariator"zoals Schlegel het analoog aan het Duit- se ,,Mariënkafer° heette, mis- J schien aan toevoegen, of Lieve- t heerswormvan H. W. Heuvel. Het mooist en meest zangerig is echter wel het wetenschappelijke Cocci- nella septempunctata. In Duitsland en Frankrijk draagt het lieveheers beestje wel enige tientallen bijna men, maar ook de Engelsen en Zweden zijn er danig mee in de weer. Bij onze voorgeslachten stond het als bode der lente met Wodan's vrouw Freija in verband, gebood over zon en regen en bezat t voorspellende kracht, maar zoals vaak gebeurde met de in voering van het christendom, droeg het de naam van moeder Maria met velerlei toevoegsels. Deze familie treedt in allerlei I grootten en kleuren op, maar bij ons is de rode zevenpunt het meest j algemeen (cokkinos: scharlaken; septem: 7; punctata: gestippeld). Het voedsel bestaat uit bladluizen, welke ook door de bonte, actieve larven ijverig worden achtervolgd. Hierdoor wordt ons zonnekuiken zeer nuttig, ja de toegepaste ento mologie gebruikt deze kevers met veel succes bij de biologische be strijding van de zo schadelijke blad- en schildluizen. Dat ze een i geliefd speelgoed voor platte- landskinderen vormen met een achtergrond van versjes en rijm pjes, pleit voor kun populariteit, maar als ik lees, dat één individu reeds gedurende de larvale ontwik- l keling 90 volwassen en 3000 larven t van de schildluis verorberde, moe- t ten we zo'n nietig torretje nog veel meer waarderen, zonder er zelfs bij behoeven stil te staan, dat deze cijfers nog kunnen worden verhoogd door de in volwassen staat bemachtigde slachtoffers. 2-7-1970 A. B. Wigman. Ook twee Israëlische avondbladen: Maariv en Jediot Achronot, vermelden het plan. Het feit, dat tevens vandaag bekend is geworden, dat de Egyptische presi dent overste Nasser, die in Moskou vertoeft, zijn verblyf aldaar zal verlengen tot volgende week, duidt er op, dat er in Moskou belangrijke besprekingen gaande zijn. Het Russische plan, moet ook een op lossing bevatten voor het probleem van de Palestijnse vluchtelingen. De missie van de VN-bemiddelaar Gunnar Jar ring (Zweeds ambassadeur in Moskou) zou moeten worden hervat. Ook in het vorige week gelanceerde, doch nooit ge publiceerde vredesplan van Amerika, zou de missie van Jarring een grote rol spelen. Van officiële Russische zijde werd geen antwoord gegeven op de vele vra gen, die naar aanleiding van het be- kendworden van een Sovjet-plan wer den gesteld. Het antwoord was, dat men moest wachten, totdat Nasser terug was uit Moskou. Het schijnt, dat de Egyptische presi dent zich vooralsnog heftig tegen het plan verzet. Ook veelbetekenend is. dat de VN-de- legatie van de Sovjet-Unie, inmiddels de tekst van een rede van Podgorny heeft gepubliceerd", die de Sovjet-presi dent deze week heeft gehouden. Pod gorny geeft daarin uiting aan de over tuiging, dat van de Sovjet-leiders, dat „een rechtvaardige politieke regeling voor het conflict in het Midden-Oosten zal worden bereikt en dat de vrede zal triomferen". De vertegenwoordigers van de grote vier, Amerika, Rusland, Engeland en Frankrijk, waren gisteren in New York bijeen, toen de permanente vertegen woordiger van Rusland bij de VN: Ja cob Malik, met het Russische voorstel kwam. Het was toen de 38ste bijeenkomst. Het voorstel verschilt in zoverre van het nog niet gepubliceerde Amerikaanse voorstel, dat hierin gesteld wordt, dat alle partijen in het conflict, de resolu tie van de Veiligheidsraad van 22 no vember 1967, over terugtrekking naar de vooroorlogse grenzen moesten er kennen en dat men over de uitvoering van dit besluit zou gaan spreken in in directe onderhandelingen onder leiding van Gunnar Jarring, de VN bemidde laar voor het Midden-Oosten. De VN-resolutie eist o.a. ook erken ning van de soevereiniteit van Israël, de vrijheid van scheepvaart in alle in ternationale waterwegen in het Mid den-Oosten en een rechtvaardige rege ling van het probleem van de Palestijn se vluchtelingen. De vertegenwoordi gers besloten 15 juli weer bijeen te ko men. In welingelichte kringen in New York meent men, dat de algehele terugtrek king van de Israëlische troepen, waar over in het plan gesproken wordt, en die dus ook de ontruiming van Jeruza lem met de voor de Joden heilige plaat sen omvat, voor de regering-Meir on verteerbaar is. Het Amerikaanse plan voor de vrede, ontmoette daarom reeds veel tegen stand. Ook het feit. dat de voor-oorlog- se grenzen onverdedigbaar zijn, kan een grote handicap voor het aanvaarden van het plan vormen. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken, Abba Eban, heeft giste ren in Londen bijna een uur met de Britse minister van Buitenlandse Zaken Alec Douglas-Home gesproken. Het is ondenkbaar, dat het Amerikaanse en Russische voorstel toen niet ter sprake zijn gekomen. Eban sprak de geruchten over onenigheid in het Israëlische kabi net, over de plannen voor de vrede, te gen. Intussen gaan de Israëlische bomaan vallen op Egyptische stellingen langs het Suez-Kanaal. waar Russische SAM-2 en -3 raketbases zouden worden gebouwd, onverminderd de gehele dag door. In Gaza, wierp een onbekende een bom naar een sutobus die de stad net verliet op de weg naar Be'er Sjeba. Er waren vele Arabische en Israëlische ge wonden. De politie verrichtte huiszoe kingen. BONN De Westduitse christen-de mocratische oppositie heeft bij monde van oud-minister Franz-Josef Strauss geëist, dat de regering-Brandt ophelde ring geeft over haar voorgenomen niet-aanvalsverdrag met de Sovjet- Unie. Aanleiding tot deze eis is een pu- blikatie in het geïillustreerde weekblad „Quick", waarin de tien punten van het ontwerp-verdrag zofuden zijn weerge geven. 55 MANCHESTER De Britse acteur Arthur Leslie, bij miljoenen mensen be ter bekend als Jack Walker, de opge ruimde kastelein van de pub „The Ro vers Return" uit de tv-serie Coronation Street', is gisteren tijdens zijn vakantie aan een hartaanval overleden. Arther Leslie werkte vanaf het begin (van 10 jaar geleden) aan deze populai re serie. mee. Hij was niet alleen erg geliefd bij vele kijkers, maar ook bij zijn colega's. Toen het nieuws van zijn dood bekend werd in de tv-studio in Manchester waar net repetities voor een nieuwe aflevering aan de gang wa ren, was iedereen zeer onder de indruk. De tekstschrijvers van de serie zitten nu met het probleem, kastelein Jack Walker op een snelle manier „uit de se rie te schrijven". In ons land zullen we hem nog wel enige tijd op het scherm kunnen zien, omdat de afleveringen die hier uitgezonden worden van oudere datum zijn. LAREN Volgende week wordt in Laren een korte film „La doucettr du village" opgenomen, waarin de hoofd rollen zullen worden gespeeld door Rijk de Gooyer en Jan Cremer. In de film spelen ook een aantal Parijse fotomo dellen mee. Kunstschilder Paul de Lus- sanet schreef het scenario en zal ook de regie voeren. Op 26 september gaat de rolprent in première in Maastricht, bij de opening van een expositie van De Lussanet. in die stad. DEN HAAG Het spoorboekje 1971/72 zal lichter en handzamer zijn dan het boekje dat dit jaar is uitge geven. Voorts zullen binnenkort dertig verschillende uitgaven van kleine spoorboekjes, met vertrek- en aan komsttijden van de treinen op een bepaald baanvak, gratis worden ver spreid. De „minidienslregelingen", voor het treinverkeer bij de nieuwe voor stadstations en op druk bezette baanvakken zijn thans in het spoor boekje opgenomen. De spoorwegen en de drukker van het spoorboekje zoeken naar een uitvoering in dunner en lichter pa pier, dat sterk genoeg is voor inten sief gebruik. Half augustus zal de tweede druk verschijnen van het spoorboekje 1970/1971 in een oplage van 100.000 exemplaren. De eerste oplage was 550.000 exemplaren groot. De boekjes van die tweede druk zullen 130 gram minder wegen dan de exemplaren uit de eerste druk, die elk 490 gram waar waren. Als met het lichte spoorboekje goede ervaringen wor den opgedaan, zal het dunne en lich te papier ook voor de dienstregeling 1971/1972 worden gebruikt. Staatssecretaris Keijzer deelde dit mee in antwoord op vragen van PvdA-kamerlid Oele. spoorboekje AKERSLOOT Prinses Bea trix heeft gisterenpn gezelschap van prins Claus de l(k l iliade te Aker- stoor $eoperxL Het 'prinselijk paar werd door o.a. hiu'gemeester Son- naville van Akersloot over de ten toonstelling rondgeleid. c5 O DEN HAAG Met een snelheid van tenminste honderd kilometer per uur is donderdagochtend een personenauto op de Bezuidenhoutseweg in Den Haag te gen een verkeerspaal en vervolgens te gen een lichtmast gereden. De enige in zittende van de wagen, een man, kwam daarbij om het leven. Van de auto, die gestolen blijkt te zijn, kwam de voorste helft bij de lichtmast op straat terecht, het achter ste deel belandde een vijftiental meters verder op het trottoir. De Oostenrijkse filmactrice Romy Schneider is met haar man, regisseur Harry Meyer en haar zoontje in Rome aangekomen om er aan de opna men van haar volgende film „The Calipt" te beginnen. LOS ANGELES President Nixon heeft oud-ambassadeur David R. Bru ce benoemd tot leider van de Ameri kaanse delegatie bij de vredesbespre kingen over Vietnam in Parijs. Nixon deelde dit gisteravond mee in een in terview voor de Amerikaanse televisie. De Amerikaanse president sprak de hoop uit dat Noord-Vietnam deze stap „in dezelfde geest zal beantwoorden". Nieuwe vredesvoorstellen had hij mo menteel niet voor de conferentie in Pa rijs. Bruce zal zijn nieuwe functie per 1 augustus aanvaarden. Hij zal bij de on derhandelingen met de Noordvietname- zen en de Viet-Cong „grote speelruim te" hebben, aldus Nixon. De leiding van de Amerikaanse dele gatie in Parijs berustte sinds het aftre den van de teleurgestelde Cabot Lodge in november, bij „tweede man" Philip Habib, een hoge ambtenaar van het State Department. De communisten hebben herhaalde malen uiting gegeven aan hun misnoegen over deze „degrada tie" van de conferentie. David Bruce is 72 jaar. Hij was am bassadeur in Frankrijk van 1949 tot 1952, in de Bondsrepubliek van 1957 tot 1959 en in Engeland van 1961 tot 1969. Hij is ook onderminister van Buiten landse Zaken geweest en onderminister van Handel, vertegenwoordiger bij de Europese Hoge Autoriteit voor kolen en staal. Sinds 1969 heeft Bruce geen of ficieel ambt meer bekleed. Nixon zei dat het merendeel van de Amerikaanse gevechtstroepen Vietnam volgend jaar zal hebben verlaten, maar dat de luchtstrijdkrachten over een lan gere tijd zullen worden teruggetrokken. Pli - Nixon heeft gisteravond in zijn inter view voor de Amerikaanse televisie, verder een eventuele terugkeer van Amerikaanse troepen naar Cambodja niet volledig willen uitsluiten. Hij verklaarde, dat nu na de operatie van twee maanden in dat land, over eenkomstig zijn belofte, alle Ameri kaanse troepen en adviseurs waren te ruggetrokken en dat hij niet van plan was ze terug te zenden. Maar in ant woord op herhaalde vragen voegde hij eraan toe, dat hij er evenwel niet op vastgelegd wilde worden, dat ze nooit meer zouden terugkeren. De president was naar zijn zeggen niet zo pessimistisch gestemd over Cambodja's toekomst als veel commen tatoren. Nixon schoof het pas door de Senaat goedgekeurde Cooper-Church-amende- ment terzijde, dal bepaalt dat de rege ring voor toekomstige militaire acties in Cambodja toestemming van het Con gres moet hebben. Hij wees erop dat hij verantwoordelijk is voor de veilighek' van de Amerikaanse troepen in Indo- China, niet de senatoren. SCHIPHOL Om kwart over acht is vanochtend de eerste Boeing 747 Jumbo jet geland. Het was een toestel van Pan American World Airways, de eerste maatschappij die deze nieuwe vliegtui gen in gebruik heeft genomen. De machine, die uit New York kwam, had 340 passagiers aan boord, van wie er 197 met bestemming Nederland op Schiphol uitstapten. De overigen vlogen een uur later met de 747 door naar Brussel. Honderden belangstellenden waren naar de kop van de middenpier ge stroomd om vandaar uit al of niet met verrekijkers de grote machine met de dikke kop uit het grijze wolkendek te zien dalen op de bulderbaan. Het wit geschilderde toestel landde feilloos. Het zette eerst de 16 wielen van het hoofdlandingsgestel op de baan en vervolgens de twee wielen onder de neus. Pan American zendt van nu af aan dagelijks een 747 van New York naar Amsterdam en Brussel. DEN HAAG De voorzitters van KVP, ARP en CHU en de leiders van de Tweede Kamer-fracties van die par tijen zullen nog voor de zomervakantie een eerste oriënterend gesprek voeren over een gezamenlijk urgentieprogram ma voor de Kamerverkiezingen in 1971. Het overleg zal waarschijnlijk in Den Haag plaats hebben op een nog nader I vast te stellen datum, aldus KVP-voor- zitter mr. Van der Stee. TILBURG Het bestuur van de Volkswagent'abriek overweegt "n groot assemblage- en produktie- bedrijf in Tilburg te vestigen. Burgemeester Becht van Tilburg wilde dit niet zonder meer be vestigen. maar zei wel, dat zijn stad mikt op een „gigant". ..Het wordt voor Tilburgse begrippen een enorme onderneming", ver klaarde hij. De gemeente heeft al een groot terrein gereserveerd. Volkswagen heeft nog geen defini tieve beslissing genomen. Enige tijd geleden heeft het bestuur van het concern bij het ministerie van econo mische zaken geïnformeerd naar ves tigingsmogelijkheden. waarbij een voorkeur voor Noord-Brabant en spe ciaal voor Tilburg werd getoond. Er is echter ook kans dat het nieuwe be drijf in België, Noord-Frankrijk of Noord-Ierland zal worden gesticht. De nieuwe VW-vestiging, die tiental len miljoenen zal gaan kosten, zal aan minstens duizend personen werkgele genheid bieden. AMSTERDAM Bij de Koninklijke Hollandsche Lloyd in Amsterdam wordt opnieuw gestaakt. De nachtploeg die woensdagavond om half elf in dienst kwam, legde het werk neer omdat de directie zou zijn teruggekomen van haar toezegging, dat zij bij een overne ming van het bedrijf door de KNSM zou meewerken aan een verdergaande fusiecode dan die van de SET. Het is niet zeker of de vakbonden achter de staking staan. Veertien dagen geleden werd er bij de KHL-dochteronderneming van Interna- tio-Müller gestaakt naar aanleiding van geruchten over een overneming door de KNSM, waarover het personeel opheldering wenste. De directie erkende toen dat er besprekingen aan de gang waren. Nadat tussen de directie en de vakbonden een akkoord was bereikt over de bij een overneming te volgen procedure, ging het personeel weer aan het werk. (Van onze weerkundige medewerker) De zomer zit momenteel in een diepe depressieput. Een geheel met koude lucht gevuld lagedruk gebied op de Noordzee brengt ons talrijke buien, sommige met on weer, en een temperatuur voor een maand als oktober. De eerstkomende dagen blijft het koel en onbestendig en niet voor het komende weekeinde ver wachten wij weer wat langere zon nige perioden. Het is mogelijk, dat de dan intredende verlichting het begin zal zijn van een verdere weersverbetering volgende week. Juni was een zeer zonnige maand, die in De Bilt 30 tot 40 zon- uren ,,te veel" opleverde. Er wer den 14 zomerse dagen geregis treerd (normaal 5). De laatste 120 jaar waren er alleen in juni 1897 meer zomerse dagen, n.l. 15. Weersverwachting van het KNMI van donderdagavond tot vrijdagavond. Op gemaakt te 11.15 uur. Veel bewolking met af en toe buien. Matige tot krachtige wind uit west tot noordwest. Aanhoudend koel. /on op 4.25, onder 21.03 uur. Maan op 3.31, onder 21.36 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1