Over de grenzen Vliegtuigkaping in Brazilië met geweld verijdeld Taalkwestie opnieuw geblokkeerd Vliegende tv-piraat boven de Noordzee ,B3 druiven sap Indonesië neemt vrouw Soekarno paspoort af Overval munitiedepot al in 1967 voorbereid garantie gemak do's makkelijk Cyprus Piloot vloog terug naar Rio Weer stukje maansteen verdwenen Abortus vrij in New York Schip vaart wal op Schuim tegen kapers Mensensmokkel in Engeland rood of wit tijdelijk Lebach-proces Nederlander met nieuw hart maakt het goed BELGISCH KABINET WANKEL Drank in Rusland duurder geworden Uitzending mislukt MET GEWELD Prinses Beatrix bestuurslid van Wereldnatuurfonds Geniet van alle B3 fruitsappen puur geperst uit appels. tomaten, druiven, sinaasappelen, abrikozen, peren en perziken. voor wie 'm aanneemt ...voor wie 'm afgeeft Lees maar! chrijf maar! Mijn kaartje en een bon Vijf doden DONDERDAG 2 JULI 1970 r Brandweerlieden in Rio de Ja neiro leggen de gekaapte Cara- velle onder een schuimlaag. Poli tiemannen en militairen slaagden erin de vliegtuigkaping te verijde len. RIO DE JANEIRO Voor de eerste maal zijn de Braziliaanse politie en militairen er woensdag in geslaagd een poging tot vliegtuigkaping te verijdelen. De kapers waren vijf jongelui vier jongens en een meisje van 16 a 18 jaar. Een van de kapers pleegde zelfmoord toen de militairen het vliegtuig, dat op het vliegveld van Rio de Janeiro door de autoriteiten werd vastgehou den. binnendrongen. Een andere kaper werd gewond. De 29 passagiers en zeven leden van de bemanning konden veilig het vliegtuig verlaten. Het gekaapte vliegtuig, een Caravelie van een Braziliaanse luchtvaartmaat schappij vertrok woensdag, omstreeks 15 uur Nederlandse tijd, van de internatio nale luchthaven Galeao in Rio de Janeiro voor een vlucht naar Sao Paulo. Toen het toestel de kruishoogte had bereikt, deelde de piloot aan de controletoren in Rio mee, dat enige passagiers hem hadden gelast naar Cuba te vliegen. BRUSSEL De Belgische regering is woensdag in ernstige moeilijkheden ge raakt, toen voor de tweede keer binnen een week in de Kamer van Volksverte- LONDEN De politie van Londen is een jacht begonnen op een organisatie, die zich specialiseert in het binnen smokkelen van illegale immigranten, na dat in een kelder 40 hongerige Indiërs waren aangetroffen. Rechercheurs hebben gisteren een in val gedaan in een huis in Bradford in het noorden van Engeland, nadat zij een tip hadden ontvangen dat de In diërs door een vissersboot aan land wa ren gezet na een reis door West-Duits- land. Zij vonden de mensen opgepakt in een kelder van 4.80 bij 6 meter. De im migranten, tussen de 19 en 45 jaar, had den blijkbaar drie dagen niets te eten gehad en waren er verschrikkelijk aan toe. Zij zouden elk meer dan 2500,- hebben moeten betalen om illegaal En geland binnen te komen. Zij vertelden dat hun luchtreis in Pa- ril in New Delhi was begonnen en dat 7,ij uiteindelijk in Cuxhaven waren te rechtgekomen. Een Duitse vissersboot had ze vroeg voor de noordoostkust van Engeland afgezet en vandaar waren zij in een veeauto naar Bradford vervoerd. Op het hoofdbureau hebben de man nen, die geen bagage bij zich hadden, een maaltijd gekregen, voordat zij overgebracht werden naar de gevange nis in Leeds voor een verhoor door de Immigratie-ambtenaren en een onder zoek door doktoren. genwoordigers het quotum niet werd bereikt bij de stemming over een essen tieel artikel voor de Belgische grond wetswijziging. Evenals vorige week lag, de oorzaak daarvan bij het opzettelijk afwezig zijn van de afgevaardigden van de Vlaamse Volksunie, Brusselse en Franstalige Li beralen, de uiterst Waalse Rassemblc- ment-Wallon, de Communisten en de Franstalige Brusselse katholieken. Premier Eyskens toonde zich woens dag bijzonder teleurgesteld. „Men heeft 'n zeer grote kans gemist", zo verklaar de hij. De grondwetswijziging, die sa men met een aantal andere wetsvoor stellen een duurzame regeling van de Belgische taalkwestie moest totstand- brengen, zal nu voor lange tijd geblok keerd zijn. gestemd moest woeden regelt een sta tuut voor de Brusselse agglomeratie en had de Vlaamse invloed in deze omge ving moeten versterken. Vorige week nog, bij een grote beto ging die enkele tientallen duizenden mensen op de been bracht, was al ge bleken dat de Waalse politici zich tot het uiterste zouden verzetten tegen dit artikel. Zij konden dat slechts op een manier doen, namelijk door massaal weg te blijven uit de Kamer. MOSKOU Cognac en champagne zijn in de Sovjet-Unie een stuk duurder geworden, maar de prijzen van o.a. te levisietoestellen en kleding gedaald. De stijging van de prijzen voor drank eerder dit jaar werd de wodka al duurder hangt kennelijk samen met de bezorgdheid van de overheid over het toenemend drankgebruik. LONDEN De eerste procfuitzen- ding van een boven de Noordzee vlie- f;ende televisie-piraat, is woensdag mis- ukt. De Britse kijkers wachtten tever geefs op het proefbeeld van TV-Caro- Het desbetreffende' artikel waarover line, dat samen met popmuziek van een hoogte van 6500 m zou worden uitge zonden uit een verbouwde oude Super- constellation. Achter deze onderneming staat de 29-jarige Ierse zakenman Roman o'Ra- hilly, die succes heeft gehad met de drijvende piratenzender Radio-Caroli- ne. De Ier zou in de vliegende tv-zender meer dan 8.5 miljoen gulden hebben geïnvesteerd. Van buitenlandse bedrij ven zou hij voor reclamespots inmiddels al ongeveer 4.5 miljoen gulden hebben ontvangen. Een van zijn geldschieters zou de Britse miljonair George Drum mond zijn, die dinsdag door West- Duitsland aan Engeland is uitgeleverd. Hij zal binnenkort in Londen terecht moeten staan wegens diefstal van che ques en heling. Het Britse ministerie van PTT hoopt te weten te komen van welk buiten lands vliegveld de Superconstellation is opgestegen en waar het toestel is ge land. De politie van de luchthaven ging on middellijk tot actie over aan de hand van een plan, dat enige maanden gele den al was opgesteld in verband met vliegtuigkapingen. De piloot kreeg op dracht naar Rio terug te keren. Aangenomen wordt dat aan de jonge ontvoerders werd beloofd dat het toe stel in Rio zou mogen tanken voor de vlucht naar Havana. Nadat de Caravelie op de luchthaven was teruggekeerd ongeveer een uur na het vertrek werden met machine geweren vier banden van het toestel stukgeschoten. Het passagiersvliegtuig werd gepar keerd op een afstand van enige hon derden meters van het stationsgebouw. Een ziekenauto, militaire vrachtwagens en brandweerwagens kwamen onmid dellijk bij het toestel aan. Terwijl de politie via de radio in con tact bleef met de piloot en de\kapers, werd een luitenant van de brandweer belast met een actie het toestel stor menderhand te bezetten. De jonge ont voerders werd het ultimatum gesteld: „Verlaat het toestel of wij komen met geweld naar binnen". Dit werd afgewe zen. De kapers eisten dat de stukgeschoten banden zouden worden vervangen. De luchthavenautoriteiten gaven aan deze eis toe. Het toestel kreeg echter geen toestemming te vertrekken. De politie ontruimde daarna het plat form van het stationsgebouw en ver sterkte het kordon rondom de Caravelie met nog meer brandweerlieden. Nadat traangasgranaten het toestel waren bin- nengeworpen, drongen militairen en brandweerlieden via een noodluik in de romp het toestel binnen. Om brand te voorkomen werd de Caravelie met wa ter en schuim bespoten. Nadat de militairen de cockpit waren binnengedrongen, maakte een van de kapers met een revolverschot een einde aan zijn leven. Een andere jongeman werd gewond. De overige drie kapers en de passagiers en bemanningsleden konden veilig het toestel verlaten. De gehele operatie verliep onder een volkomen stilzwijgen van de politie. Er werden geen inlichtingen verstrekt wat er precies gebeurde. De journalisten mochten geen gebruik maken van de telefoons van de luchthaven. Het Braziliaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft de buitenlandse ambassades aangeraden, de voorzorgs maatregelen de komende dagen te ver scherpen. De politie vreest, dat revolu tionaire groepen zullen trachten een buitenlandse diplomaat te ontvoeren in ruil voor de vier gearresteerde kapers. MORGES Het Wereldnatuurfonds heeft woensdag prinses Beatrix be noemd tot lid van zijn bestuursraad. De prinses is de eerste vrouw die als zoda nig wordt gekozen. De bestuursraad be staat nu uit 26 leden afkomstig uit twaalf landen. ADVERTENTIE "139 DJAKARTA Ratna Sari Dewi, de Japanse zesde ex-echtgenote van Soe karno, mag voorlopig Indonesië niet uit. BONN De tweede dag van het Le bach-proces in Saarbrücken is bijna ge heel gewijd geweest aan het verhoor van de verdachte Gernot Wenzel, tand- technicus, oud 25 jaar. Zes uur lang on dervroegen de rechters de onopvallende jonge man met de bolle wangen, die van het begin af aan meehielp aan de voor bereiding van de viervoudige moord bjj het munitiedepot van Lebach. ADVERTENTIE Elke girobetaalkaart wordt door de Postgiro iot 100,- gegarandeerd. Dat is de waterdichte zekerheid dat elk bedrag tot/100,- per kaart op uw postrekening wordt bijgeschreven. Snél, gespecificeerd en wel! Dus: kaart ontvangen? Giropas gezien? Kassa! naar posïrek met kreuken •:de .tekaoingftotttfefcv I vergelijk gsgevens- wet giropei Betaal met de pen prompt en precies het juiste bedrag. Zonder buikige portemonnaie of bultige portefeuille. De girobetaalkaart - u krijgt er steeds 20 - is altijd pasklaar: geen gewisse! en „Hebt u niet kleiner?". En al uw uitgaven staan overzichtelijk zwart op wit dank zij de dagafrekeningen. de postgiro De drie jongelui, die als homofielen geen aansluiting konden vinden bij de gewone samenleving, droomden van een avontuurlijk leven en hadden onweer staanbaar de behoefte gehad om zich zelf te bewijzen dat zij harde kerels zijn, die ijskoud hun eigen weg konden gaan. Het bloedbad in Lebach zou hun gro te heldendaad worden. Hans Jürgen Fuchs (27), de filosoof en leider van het drietal, noemde de beraamde moord „onze zelfbevrijding": de daad die hen definitief zou lossnij den van de gehate maatschappij en hun drieën onverbrekelijk zou verbinden. Al in 1967, twee jaar van te voren, werd het plan stap voor stap voorbe reid. Fuchs gaf opdracht..., Fuchs gaf be vel.... die woorden vallen steeds weer. De president: „Was u seksueel van Fuchs afhankelijk?" Wenzel aarzelt, en wil eerst ontken nen. Dan klinkt zachtjes: „Ja". Fuchs, de tiran, sloeg zijn makker Wolfgang Ditz. En u ook? vraagt de president. Wenzel antwoordt nauwelijks verstaanbaar, maar hij knikt met neer geslagen ogen. Fuchs, zo kwam er dan uit, sloeg hem als hij iets verkeerd deed. Fuchs sloeg hem ook zonder aanleiding, gewoon als hij daar zin in had... HOUSTON Het Amerikaanse bu reau voor lucht- en ruimtevaart (Nasa) heeft woensdag meegedeeld, dat het een stukje maansteen is kwijtgeraakt. De verliezer is dr. Nicholas Short van het ruimtevaartcentrum Goddard in Greenbelt (Maryland). Vorige week miste deze het fragment, dat ruim een halve centimeter groot is. Het is de tweede maal dat een stuk maansteen wordt vermist. In januari verdween op een tentoonstelling in de universiteit van Californië een stuk, dat later weer terecht kwam. NEW VORK Nadat woensdag de nieuwe liberale abortuswet in de staat New York van kracht is geworden, zijn er al ongeveer 80 abortus-operaties ver richt. Haar paspoort is in beslag genomen. De Indonesische autoriteiten gaan eerst een onderzoek instellen naar haar rol in een miljoenen zwendel met, een fonds voor herstelbetalingen uit Japan tijdens het bewind van Soekarno. Het parlementslid Jusuf Helmi ver klaarde gisteren, dat hij reden had om aan te nemen dat Sari Dewi ongeveer 252 miljoen gulden heeft verduisterd. Sari Dewi ontkent de verduistering en heeft toegezegd de autoriteiten bij het onderzoek te zullen helpen. In Djakarta gelooft men, dat als Sari Dewi gaat spreken, de namen van enige „hoge heren" in Djakarta zullen worden genoemd, die met deze zaak en ook met andere zwendelzaken te maken zouden hebben gehad. Ratna Sari Dewi is 20 juni met haar dochtertje naar Indonesië gekomen om Soekarno te bezoeken, die de volgende dag overleed. WENEN De Oostenrijkse minis ter van Binnenlandse Zaken heeft bekendgemaakt, dat Oostenrijkse politie-agenten bij het uitschrijven van een „bonnetje" voor het een of andere vergrijp, zich op verzoek eerst zullen moeten gaan identifice ren, door middel van een visite kaartje. Dit is besloten in een poging „om de betrekkingen tussen de politie en het publiek te verbeteren". Tot voor enkele jaren droeg de po litie ter identificatie een nummer qp de tuniek, maar dit werd afge schaft. Een nieuwe maatregel is ook dat bekeurden bijvoorbeeld bij ver keersovertredingen niet meer contant behoeven te betalen, maar dit via de giro of de bank kunnen gaan doen. STANFORD De Nederlandse emi grant Willem G. van Buuren, die 3 ja nuari in Amerika een harttransplanta tie onderging, zal met ingang van 1 juli nog maar eens per week voor onder zoek naar het ziekenhuis moeten. De oud-Nederlander, die zijn nieuwe hart kreeg van een zestienjarige Ameri kaanse jongen, maakt het uitstekend, aldus een zegsman van het ziekenhuis van de Universiteit van Stanford. Er hebben zich tot nog toe geen complica ties voorgedaan. „Ik heb mij nog nooit zo goed ge voeld", aldus Van Buuren, die in mei zijn 41ste verjaardag vierde. Hij fietst, zwemt, vist, en ging onlangs met zijn gezin een paar dagen kamperen. Tot nog toe moest Van Buuren twee keer per week naar Stanford komen voor een bloedproef, een cardiogram en röntgenfoto's om eventuele afstotings verschijnselen van het hart tijdig te künnen bestrijden. Ap Cyprus gaan zondag 5 juli de Griekse en Turkse inwoners voor de eerste maal sinds het eiland tien jaar geleden onafhankelijk werd, naar de stembus. Er worden dan afzonderlijk voor beide bevolkingsgroepen verkiezingen ge houden voor het Huis van Afgevaar digden. De Turkse Cyprioten zullen tevens 15 leden van de Turkse gemeentekamer kiezen, die oorspronkelijk was inge steld voor behandeling van de onder wijsbehoeften. Na de openlijke botsing tussen de twee bevolkingsgroepen, in 1963, hebben de Turkse inwoners hun eigen zaken be hartigd. Hun afgevaardigden in het parlement hebben zich niet bemoeid met wetgevende zaken. Voor zondag dingen 102 Turkse kandi daten alle als onafhankelijken, naar de 15 zetels in het parlement en de 15 zetels in de gemeentekamer. De Tur ken willen het Huis van Afgevaar digden blijven boycotten, totdat een overeenkomst is bereikt die beide partijen verzoent. Daartoe zijn al twee jaar besprekingen gaande die nog niets positiefs hebben opgele verd. Aan Grieks-Cyprische zijde, hebben vijf politieke partijen 118 kan didaten gesteld en bovendien zijn er nog 23 onafhankelijke kandidaten, die de 35 zetels van het Huis van Af gevaardigden willen bezetten. Het aantal Grieken onder de 630.000 Cy prioten is vier maal zo groot als het aantal Turken, wat tot uitdrukking komt in het zetelaantal van het La gerhuis. De afgevaardigden worden voor een termijn van vijf jaar geko zen. TAe naijver tussen beide bevolkings groepen is al onder het Britse bewind, in de jaren vijftig, aan het licht gekomen. Aartsbisschop Maka- rios, destijds aanhanger van „Enosis". het streven naar aansluiting met Griekenland, verwierp deze oplossing, nadat hij in 1960 het staatshoofd werd van het pas onafhankelijk ge worden eiland. Makarios is tevens hoofd van de Grieks-Orthodoxe kerk op Cyprus. Onder de grondwet van 1960, heeft Cy prus een Grieks-Cyprische president en een Turks-Cyprische vice-presi dent, elk gekozen voor een termijn van vijf jaar door de Griekse en Turkse gemeenschappen. In 1967 wer- MAKARIOS eerst voor, dan tegen den Griekenland en Turkije zo nauw bij de aangelegenheden van Cyprus betrokken, dat er een oorlog tussen deze landen dreigde uit te barsten. Y,Tier van de vijf politieke partijen die elkaar de 35 Grieks-Cypri sche zetels in het Huis van Afge vaardigden betwisten, zijn pas in het laatste anderhalf jaar gevormd. De „Verenigde Par«tij", onder leiding van Glafkos Clerides, voorzitter van het Huis, hoopt op de meerderheid. De voornaamste oppositiegroep is de de mocratische nationale partij, die voor aansluiting bij Griekenland is. Haar leider, dr. Takis Evdokas, was evenals Makarios kandidaat bij de presidents verkiezingen van februari 1968. maar kreeg slechts vijf procent van de uit gebrachte stemmen. De communistische partij heeft slechts negen kandidaten gesteld. Haar woordvoerder zegt tevreden te zijn. wanneer de partij haar vijf zetels be houdt. De lijfarts van president Makarios, dr. Vassos Lyssarides, is leider van de democratische centrumpartij, waar van veel leden tegenstanders zijn van de huidige militaire regering in Grie kenland. De progressieve partij tenslotte steunt de aartsbisschop maar strijdt tevens voor vereniging met Griekenland, waar Makarios geen voorstander meer van is. IJoe de uitslag ook moge zijn, het is te hopen dat de gekozenen ein delijk iets aan de gespletenheid van het eiland gaan doen. Zolang de kolo nels nog met geweld heersen in Athe ne, is aansluiting bij Griekenland wel uitgesloten. Een mooie gelegenheid om iets aan werkelijke Cypriotische verbondenheid te doen. Want als dr tijd voor aansluiting bij Griekenland te zijner tijd komt, zal men het onder ling toch wel eerst eens moeten zijn. ISTANBOEL De Italiaanse tanker Agip Ancona is woensdag bij Istanboel uit het roer gelopen en op de Europese wal van de Bosporus gestoten. Hierbij zijn 5 personen gedood en werden en kelen gewond. De ruim 31000 ton metende Ancona, die acht jaar oud is, was op weg naar de Zwarte Zee. De doden en gewonden waren Tur ken, die op de kade bezig waren bouw werkzaamheden. Het ongeluk werd veroorzaakt door een onderstroom in de Bosporus, en ge beurde toen er een Turkse loods op de brug stond. Aan boord werd niemand gewond.

De Vallei | 1970 | | pagina 5