Over de grenzen BRAAT! Paisley geschorst als parlementslid Wat blijft 1.40 Wat blijft 1.40? TIVOLI blijft 1.40 Wat blijft 1.40? TIVOLI blijft 1.40 Dominee om Bijbels onder huisarrest in Rusland TIVOLI blijft 1.40 Heksentoer Amerikanen moeten weg uit Indo-China TIVOLI KEUKENS? TIVOLI Pompidou op persconferentie: Russische luchtbrug naar Peru Uitlekken van geheimen hesnrekingen gelaakt Troonrede in Londen Warm welkom voor Sihanoek Geef me een waard Vuurdoop voor 4 ambassades NOODKREET BALTISCHE JODEN OOST-EUROPA NA WOORDENWISSELING MET VOORZITTER Tsjechen ontslaan 21 rechters ZONDER FILTER FILTER V.S. beklaagt zich bij Sovjet-Unie MENTHOL FINANCIËN IN WEST-DUITSLAND r VRIJDAG 3 JULI 1970 Pompidou verwelkomde de benoe ming door Nixon van David Bruce tot delegatieleider naar de Vietnam-be- sprekingen in Parijs en verklaarde, dat ADVERTENTIE TE KUST EN TE KEUR IN ONZE SHOWROOM: KAYERSDIJK 97 APELDOORN - TEL. 05760-31970 Ook 's zaterdags geopend v. 10-1 uur PEKING Miljoenen Chinezen heb ben donderdag in Peking het afgezette staatshoofd van Cambodja, prins Noro dom Sihanoek, geestdriftig verwel komd, toen hij daar terugkeerde van een bezoek van twee weken aan de Noordkoreaanse hoofdstad Pjongjang, Sihanoek, die met'gsoot ceremonieel op het station werd begroet door pre mier Tsjoe en-Lai, maakte de $icht kilo meter lange tocht naar'-zijn woning in een open auto. Men moest herhaaldelijk stoppen voor mensen die de prins de hand wilden drukken. De straten waren versierd met Chine se en Cambodjaanse vlaggen en op bij na elke hoek van de straat stonden por tretten van Mao Tse-Toeng en Siha noek. Toen de stoet het plein voor de Poort van de Hemelse Vrede bereikte werden duizenden rode ballonnen opgelaten. Sihanoek vestigde zich in Peking, na dat hij door de regering Lon Nol als staatshoofd van Cambodja was afgezet. Sindsdien ontpopte hij zich als een toe gewijd volgeling van de leer van Mao. Onlangs kondigde hij aan Cambodja zonodig met geweld te zullen „bevrij den". de verklaring van de Amerikaanse pre sident slechts reden tot voldoening kan geven. Wat het Midden-Oosten betreft merkte Pompidou op, dat de tijd tégen Israël werkt. Het machtsevenwicht zou in Israëls nadeel blijven veranderen bij het uitblijven van vrede. Het is in het belang van Israël een vredesregeling te accepteren, zo zei hij. Er bestond geen Frans plan voor zo'n regeling, zoals er eigenlijk ook geen Amerikaanse of Russische regeling zou moeten zijn. De grote vier zouden gezamenlijk een plan moeten opstellen, aldus Pompidou. Hij vond dat de kansen op een regeling misschien wel groter waren dan een of twee maanden geleden. De president gaf te kennen dat Frankrijk het volle dige wapenembargo tegen Israël niet zal opheffen. Hij verklaarde verder dat het uitoefe nen van druk om tot vrede te komen de voorkeur verdient boven het leveren van wapens met het doel de schaal in balans te houden. Het zou een wereld ramp zijn, wanneer de crisis daar uit mondde in een algemeen conflict tus sen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten, aldus Pompidou. Versteviging van de banden met Oost-Europa is volgens Pompidou voor waarde voor de vooruitgang van West- Europa op de weg naar eenheid. Het Westen mag Oost-Europa niet de rug toekeren. Frankrijk wenst tussen alle landen een maximum aan contacten, samen werking en overeenstemming op alle terreinen. Vandaar dat het ook stellig gelooft, dat de door de Westduitse bondskanselier Willy Brandt jegens het oosten gevolgde politiek van toenade ring in het belang van heel Europa is. Pompidou ontkende, dat zijn land de economische macht van Duitsland vreest. Een Europese politieke unie is nog veraf, zei het Franse staatshoofd. Elke gedachte daaraan is op dit moment vol slagen illusoir. Eenstemmigheid in die zin is slechts mogelijk in een Europese confederatie of iets van dien aard. De beste manier om dat streven te torpe deren is overhaasting. Pompidou verklaarde voorts, dat de houding van Frankrijk tijdens de on derhandelingen over het Brits EEG-lid- maatschap positief zal zijn. Nucleaire samenwerking tussen Frankrijk en En geland achtte hij mogelijk en zelfs ook wenselijk. Maar er zijn grenzen die Frankrijk niet zal overschrijden. Men zal ons bijvoorbeeld niet terugkrijgen in de (militaire integratie van de) NAVO, aldus Pompidou. Ten aanzien van de binnenlandse po litiek merkte de president op dat de be langrijkste taak decentralisatie van het bestuur is. De èteden en departementen moeten bevrijd worden van overdreven voogdij. Pompidou ontkent dat er een crisis dreigt tussen hem en premier Chaban-Delmas. De Franse president zei dat het eco nomische beleid gebaseerd moet zijn op een verdubbeling van de industriële produktie in de komende tien jaar. Hij wees er op dat dit de aanvaarding van buitenlands kapitaal en de vestiging van buitenlandse ondernemingen in KING SIZE FILTERS BELFAST De extremistische Noordierse predikant Ian Paisley is tij delijk uit het parlement van Ulster ver bannen na een verhitte woordenwisse ling met de voorzitter. Hij werd donderdag de vergaderzaal uitgezet na herhaalde weigering, weer te gaan zitten. „Geef me een zwaard en ik sla een paar van die kerels het hoofd af voor ik vertrek", schreeuwde Paisley, toen hij door de ordebewaarder werd wegge leid. Hoelang zijn schorsing zal duren is niet bekend. De voorzitter laat hem dat nog schriftelijk weten. Dominee Paisley, leider van de ex- treem-rechts protestantse Unionisten, had geen genoegen genomen met het antwoord van procureur-generaal Basil Kerry op zijn vraag over de versprei ding van verkiezingsliteratuur in zijn district North-Antrim. Hij bleef aanhouden en kwam toen in conflict met de voorzitter, waarna de Kamer bij zitten en opstaan besloot hem te schorsen. Slechts Paisley en zijn partijgenoot dominee William Beattie bleven in hun zetels. Paisley is al eens eerder in het parle ment tot de orde geroepen, nl. op 22 april bij zijn debuut. Hij is bij de Britse parlementsve rkiezingen van 18 juni ook in het Lagerhuis gekozen, maar Met donderdag bij de troonrede van konin gin Elizabeth verstek gaan. PRAAG In Tsjecho-Slowaküe zqn de laatste dagen 21 rechters uit hun functie ontslagen en hebben 22 anderen zelf ontslag genomen. Dit is door de Tsjechische minister van Justitie Jan Nemec bekendgemaakt. Een woordvoerder van het Tsjechi sche ministerie, dat Bohemen en Mora- vië bestrijkt en niet Slowakije, zei niet te weten wat de reden van het ontslag is. ADVERTENTIE AMERICAN CIGARETTES i 14 LAURENS CONTINENTAL KOPENHAGEN Een Deense Lu therse predikant. H. K. Neerskof, heeft donderdag verklaard, dat hij en een vriend in de Russische stad Brest-Li- towsk onder huisarrest zijn gehouden en door de politie verhoord, nadat zij Bijbels hadden uitgedeeld aan Russi sche burgers. Ds. Neerskof zei, dat hij en ingenieur Bent Koföd Jacobsen op 22 juni veertig bijbels in de Russische taal de Sovjet- Unie hadden binnengesmokkeld. De Bijbels waren verstopt onder de achter bank van hun auto. Tien van deze boeken werden uitge reikt aan mensen, die zij tegenkwamen en de overige Bijbels werden bij tus senpozen aan de kant van de weg gede poneerd, aldus ds. Neerskof. Toen de Deense predikant en zijn vriend zondag jl. naar Best Litowsk - aan de Poolse grens - terugkeerden, werden zij gearresteerd en in e en hotel onder huisarrest gesteld. De politie ver hoorde hen maandag 4 1/2 uur en stelde vragen over westerse Bijbelgenoot schappen en kerkelijke organisaties. Toen ds. Neerskof de Russische poli tie vroeg, of Bijbels als een gevaar voor het Sovjetstelsel worden be schouwd was het antwoord bevestigend. Voordat ds. Neerskof en zijn vriend dinsdag werden vrijgelaten, moesten zij een persconferentie bijwonen waar te levisiefilms werden genomen van hun auto en de plaats waar de Bijbels wa ren verbogen, aldus het relaas van de Deense dominee. WASHINGTON Donderdagmorgen zijn in vier Zuid-Amerikaanse ambas sades te Washington brandbommen tot ontploffing gekomen, waardoor betrek kelijk lichte schade ontstond. Niemand liep letsel op. Dit gebeurde precies 24 uur, nadat een zogenaamde „pijpbom" was ont ploft in het gebouw, waar de raad voor de inter-Amerikaanse defensie is ge vestigd. Dit zou blijkens een brief aan Asso ciated Press, zijn gedaan door een orga nisatie die zich „Force-7" noemt en die zich een tegenstandster verklaart van de raad, die ressorteert onder de OAS (Organisatie van Amerikaanse Staten). De ambassades die de vuurdoop on dergingen, waren die van Haiti, Argen tinië, Uruguay en de Dominicaanse Re publiek. WASHINGTON De Verenigde Sta ten hebben zich donderdag bij de Sow- jet-Unie beklaagd over wat zij noemen het hinderen en intimideren van Ame rikaanse correspondenten in Moskou. Deze klacht, door het ministerie van Buitenlandse Zaken ter kennis gebracht van de Russische persattaché, volgt op de recente uitwijzing van twee corres pondenten van respectievelijk het weekblad Time en de omroepmaat- schappij Columbia Broadcasting Sys tem. ADVERTENTIE Uoewel het er voorlopig niet naar uitziet, dat Noord-Ierland een „warme hete zomer" tegemoet gaat, ook al mede door het feit, dat het Ierse klimaat (negen dagen regen in de week) dit niet toestaat, is de toe stand daar toch ernstig genoeg om bezorgd te zijn. Allereerst om het feit, dat de oecume nische gedachte, die elders ter wereld toch wel in opmars is, er geen wortel kan schieten. Historisch is dat wel verklaarbaar. De godsdienststrijd werd overal in Eu ropa in de zestiende eeuw gevoerd. Maar in het ene land was de intensi teit toch wel heel wat minder, dan in het andere. REGINALD MAUDLING in wespennest Ook in Nederland voerden katholieken en protestanten een bij tijd en wijlen felle geloofsstrijd. Maar hoe fel ook, en hoeveel martelaren van beide zij den ook zyn gevallen, telkens over won by beide partyen toch weer een zekere gezapigheid, een tolereren om wat voor wille ook. Nooit is er met de verbetenheid gemoord, waarmee dat in Ierland is gedaan ten tijde van de vervolgingen. Daar kwam bij, dat degenen die tegen over elkaar stonden, niet alleen in ge loof, maar ook in nationaliteit ver schilden. De katholieke Ieren stonden tegenover protestante Engelsen en Schotten, zoiets geeft een dergelijk verschil nog een extra accent. En tenslotte was het behalve een gods dienst- en nationale oorlog, ook nog een burgeroorlog, waarin de hart stochten hoog plegen op te lopen. De strijd van Jacobus II en Willem III was behalve alles, ook een uitvechten van politieke verschillen op nationaal en vooral internationaal terrein. (~|ok al omdat dus de Ieren bij latere onderdrukking geen nuancever schil meer maakten in de rij Engels protestant-onderdrukker, is de haat in de loop der eeuwen gegroeid tot een complex buiten reële proporties. En die onderdrukking heeft lang ge noeg geduurd, tot 1923, toen de Ierse republiek eindelijk tot stam. kwam. Dat is geen goedpraten van de huidige excessen, maar wel een poging tot begrijpen van de reacties van beide zijden. De in Noord-Ierland geconcentreerde protestanten werden op een hoop ge dreven en moesten, wilden zij zich handhaven wel vasthouden aan een superioriteit en aan een economische en sociale overheersing. Doordat dit alles zo lang en zo fel leef de, zijn de modernere ideeën van ver draagzaamheid maar langzaam door gesijpeld, ook al, omdat men in de dagelijkse praktijk zoveel dingen zag. die met deze principes zo volkomen in strjd waren. ¥n het licht van deze feiten, dient men de huidige situatie in Noord-Ierland te beoordelen. Ook de strijd en gevangenneming van het parlementslid Bernadette Devlin; de op zyn minst ontactische veroordeling en gevangenneming. Het zal een heksentoer blijven voor ie dere Noordierse minister, laat staan voor een Britse minister, om zich in deze warwinkel in te werken. Maar het zal moeten, wil er in dat deel van de wereld een situatie ontstaan economisch, sociaal, politiek en reli gieus, die de mogelijkheid biedt tot iets beters te komen. MENTHOL FRESH £4. LAURENS CONTINENTAL Over de financiële situatie in Frank rijk zei hij dat het moment nog niet is gekomen om het toezicht op de devic- zenhandel af te schaffen. Hy zei te ho pen dat het in de komende maanden mogelijk zal worden het toezicht gelei delijk wat minder streng te maken om zo te komen tot een volledige afschaf fing van de beperkende maatregelen. Hij noemde de devaluatie van de frank in augustus van het vorige jaar een succes. Frankrijk heeft al zijn kortlopende schulden afbetaald op een „stand by"-krediet van 985 miljoen dol lar, nadat het dit krediet in september van het internationale monetaire fonds had gekregen. De Franse president achtte het moge lijk dat de Amerikaanse economie in inflatoire zin invloed op de Franse eco nomie uitoefent maar merkte op dat de Franse economie sterk genoeg is om de druk die op een recessie zou kunnen uitlopen te weerstaan. ADVERTENTIE LIMA De Peruviaanse regering heeft donderdag bekendgemaakt, dat dinsdag a.s. een vloot van 65 Russische transportvliegtuigen in Lima zal aanko men met hulpgoederen voor de slacht offers van de aardbevingen. Met de massale luchtbrug wordt on der andere een kompleet veldhospitaal uit de Sovjet-Unie overgevlogen. De Amerikaanse regering heeft in de afgelopen weken meer dan 10 miljoen dollar beschikbaar gesteld voor hulp aan de slachtoffers, en 30 vliegtuigen en helikopters naar Peru gezonden. De aardbeving heeft in de afgelegen berggebieden aan meer dan 50.000 per sonen het leven gekost. De Russische hulp wordt in een dag overgevlogen elke 10 minuten zal dinsdag een Russisch transportvlieg tuig in Lima landen. Het veldhospitaal telt 200 bedden. Frankrijk nodig maakt, zodra zij bij dragen tot de verrijking van Frankrijk. Pompidou achtte het van groot be lang dat de werknemers actief betrok ken worden bij het beleid van de on derneming. Dat moet vergezeld gaan van een reorganisatie van de inwendige structuur om de concurrentiekracht van de onderneming te verbeteren. Gezeten op de troon in het Ho gerhuis leest koningin Elizabeth II de Troonrede voor; naast haar zit de hertog van Edinburgh, links prins Charles en rechts prinses An ne. PARIJS President Pompidou van Frankrijk heeft donderdag op zijn derde persconferentie sinds zijn ambtsaanvaarding een jaar geleden, het terugtrekken van de Amerikaanse troepen uit lndo-China bepleit en het belang onderstreept van een gezamenlijk optreden van de grote mogendheden in de crisis in het Midden-Oosten. Een Europese politieke unie noemde hij op dit moment „volslagen illusoir". In Indo-China kan volgens Pompidou alleen vrede tot stand worden gebracht door middel van onderhandelingen tussen alle betrokken partijen, met inbegrip van China. Er kunnen slechts vooruitzichten op vrede zijn, wanneer de Verenigde Staten vastbesloten zijn zich uit het gebied terug te trekken. KOPENHAGEN In een uit Letland gesmokkelde brief heeft een groep van 27 Joodse intellectuelen een be roep op Westelijke geleerden gedaan om hen te helpen toestemming te krijgen naar Israël te emigreren. „Hier zijn wij veroordeeld tot ge dwongen assimilatie", aldus de brief welke in de synagoge van Riga over handigd werd aan de echtgenote van een Amerikaanse geleerde, die daar een congres had bijgewoond. Hij vertelde dat meteen na hun aan komst zij reeds benaderd waren door Joden die zeiden „dat hui verlangen om naar Israël te gaan een punt be reikt had, waarop de mogelijke con sequenties van hun optreden hun niet meer kon schelen". Hij zei dat de meesten van de mensen die de brief hadden ondertekend, hun academi sche beroepen hadden opgegeven en nu gewoon handenarbeid verrichtten om te voorkomen dat zij genoteerd worden als mensen die onmisbaar zijn voor de Sovjet-economie. Dit was de tweede noodkreet van deze soort welke de laatste zes weken uit de Baltische staten in Kopenhagen is bekendgemaakt. Eind mei ontving opperrabijn Bent Melchior een brief van zeven Joden in Wilna, Sovjet-Litauen, waarin de gehele wereld om hulp gevraagd werd om aan de vervolging te ont snappen en naar Israël te kunnen emigreren. O BONN De Westduitse regering van Willy Brandt heeft donderdag het uit lekken van de inhoud van geheime do cumenten betreffende de diplomatieke besprekingen met de Sowjet-Unie ver oordeeld als een poging om een politiek vergelijk met Moskou te torpederen. Regeringswoordvoerder Ahlers ver klaarde na afloop van een kabinets vergadering, dat degenen die voor het uitlekken verantwoordelijk zijn, geen recht doen aan de ernst van het pro bleem en van het belang van het West duitse volk bij vrede in Europa. Volgens Ahlers staat men in het bui tenland met weerzin en bezorgdheid tegenover het gebeurde met de tekst van hetgeen de Westduitse onderhande laar Egon Bahr met de Russen heeft besproken. Ahlers verklaarde dat de Bondsre gering haar streven naar wederzijds begrip zal voortzetten. De resultaten van de besprekingen in Moskou boden tot dusver een goed uitgangspunt voor offiële onderhandelingen.

De Vallei | 1970 | | pagina 11