Veenendaals dagblad HANOI KOMT NIXON NIET TEGEMOET Zwaardvisin element JUSTITIE BERAADT ZICH OVER VERVOEGING DRUGMISBRUIK Immigratie in Engeland beperkt Treinen in botsing bij Klarenbeek: drie licht gewonden VAD-bus botst op stilstaande auto: echtpaar verbrand Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Oude vijfjarenplan niet geslaagd Raadslid voor één dag zingende dolfijnen... Platen- mil jonairs kregen „goud MILITAIREN BOTSTEN BIJ HEERDE TEGEN BOOM: TWEE DODEN Tw ee doden en drie gewonden door verkeerd inhalen héérlijke kersen en aardbeien gebakjes LIBERALISATIE HUREN IN GELDERLAND NADEEL VOOR BEJAARDEN Overleg bespoedigd door Popfestival Na bekentenis vrijgesproken van moord Israëliërs redden Libanese vissers DOLFINARIUM VTBN.V. Nuttige helpers II MOSKOU - De leider van de communistische parti j van de Sovjet-Unie Leonid Breznjef heeft verklaard, dat de Sovjet-Unie 70 procent meer geld wil besteden aan land bouwwerktuigen, de huisvesting op het platteland en andere agrarische hulpmiddelen in het komende vijf jarenplan. MODERN MAISON KRAMER VAKCENTRALES: Healh: wapens voor Zuid-Afrika n i v i i 5 Minder buiig Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600 Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,De Vallei'' opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 3 JULI I970 - 44e JAARGANG no. I52 Meer geld voor de Sovjet-landbouw DELFT Bij een inhaalmanoeuvre op de Rotterdamseweg in Delft zijn donderdagmiddag de 58-jarige P. V. en zijn 57-jarige echtgenote uit Hoogvliet omgekomen. De auto, waarin zij zaten, werd door hun dochter, de 21-jarige P. W. V. be stuurd. Zij werd zeer ernstig gewond in het Oude en Nieuwe gasthuis in Delft opgenomen. Twee kleinkinderen van het omgeko men echtpaar, de 7-jarige Jan van E. en de 3-jarige Pieter van E., moesten bei den met een hersenschudding in het zelfde ziekenhuis worden opgenomen. Het ongeluk gebeurde, toen de be stuurster van de wagen een voor haar rijdende vrachtauto ging inhalen op het moment, dat ook de vrachtwagen een inhaalmanoeuvre wilde uitvoeren. Ze botste eerst tegen de vrachtauto, ramde vervolgens een lichtmast en kwam ten slotte tegen een boom tot stilstand. ADVERTENTIE in het dolfinarium Harderwijk «rs- - In het grootste overdekte Dolfijnensta- dion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10.00, 11.30, 13.00,14.30,16.00 en 17.30 uur (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN RONDVAART VELUWESTRAND Tel. 03410 6041. YK/e zullen niet gauw een lieve- heersbeestje doodslaan of onder onze voet vermorzelen, zoals we dit andere kevertjes, spinnen en rupsen zonder aarzeling doen. Mr. baron Sloet schreef in zijn bijkans een eeuw oude Dieren in het Ger maanse volksgeloof" reeds poëtisch doch wél eenzijdig: ,,dit fraaie beestje, lieveling van oud en jong, mag niet verward worden met den lompen meikever, die met zijne J larve zooveel schade aan den land- i bouw doet en geene vrienden, maar i wel vijanden heeft". Eerlijk gezegd, j speelden wij vroeger evengoed met de torreweverdie we aan een draadje lieten vliegen, als met het lieveheersbeestje, dat aan een op gestoken wijsvinger omhoog krab belde en wegsnorde, als het de top bereikt had. Och, wat wisten we van nut of schü! Welk een bijzon dere betekenis de slechts weinige millimeter grote torretjes rood oranje of geel met zwarte vlekjes voor land en tuinbouw hebben, is eerst later gebleken, maar toch maakt Ritzema Bos er in zijn „Landbouwdierkunde" Ao 1882) reeds tevreden melding van. Hij noemt de vraatzuchtige larven, op merkelijk langer dan de kevers, zelfs van meer belang, dan de tor retjes zelf. Zit er veel luis in de rozen e.a. tuinplanten, waarbij men wat van die larven kan zetten, dan ,,kan men dikwijls de vermeerde ring van het schadelijk gespuis te genhouden" aldus de optimistische auteur. In 't groot bedient men zich door Coccinèlla's in te voeren op door schildluis bedreigde cultures, b.v. van citrus. Doordat ze in ko lonies overwinteren (o.m. Califor- nië), kan men hen in menigte op scheppen en verkopen aan de kwekers. Deze diertjes moeten tot onze nuttige insekten worden gere kend en toch zal het niet alleen ddarom zijn, dat we hen tot onze aardigste schepselen rekenen. 3-7-1970 A. B. Wigman. Breznjef verklaarde in een rede tot het 351 leden tellende centraal comité, dat het dure nioderniseringsplan voor de landbouw noodzakelijk is, teneinde de „bij zonder grote en ingewikkelde problémen" waar de collectieve en staatslandbouw- bedrijven mee te maken hebben op te lossen. De partijsecretaris gaf toe dat het investeringsprogramma van het lopende vijfjarenplan in de agrarische sector niet helemaal verwezenlijkt is. Breznjef beloofde echter dat de pro- duktie van aardappelen, groenten en fruit tegen 1975 zal zijn gestegen met 50 tot 100 procent. „Alles dient te worden gedaan, opdat de komende vijf jaar een grotere be vrediging van de behoeften van het volk aan groenten en fruit wordt ver zekerd". aldus Breznjef. Zijn rede tijdens de besloten vergade ring van het centraal comité werd door Tass bekendgemaakt en zal waarschijn lijk heden uitvoerig in de Sovjet pers worden gepubliceerd. De vergadering van het Centraal Co mité, die gisteren begon, voorname lijk gewijd aan besprekingen van problemen in de landbouw. Elf offi ciële rapporten zijn ingediend, waarvan een door Breznjef. Heden zal het comité waarschijnlijk het buitenlands beleid bespreken. Breznjef verklaarde, dat de Russi sche landbouw in de afgelopen vijf jaar dat wil zeggen na de afzetting van Nikita Kroestsjef een zekere „stabiliteit" heeft bereikt, wat betreft de graanproduktie. Toch blijft aldus de partijleider, graan het „sleutelpro bleem" van de Russische landbouw. Het gemiddelde der afgelopen vijf jaren is een produktie van 162 miljoen ton geweest 32 miljoen ton meer, dan onder Kroestsjefs laatste vijfjarenplan. Een van de doelstellingen van het nieuwe vijfjarenplan is de aflevering van moderne landbouwwerktuigen en de ontwikkeling van nieuwe kunstmes- ten. Voor 1971-»75 is 77,6 miljard roebel (plm. 280 miljard gulden) uitgetrokken voor investering in de landbouw 70 procent meer dan in de lopende periode van 5 jaren. Ongeveer 100 fabrieken waar land bouwwerktuigen worden gemaakt zul len worden gemoderniseerd. De mechanisatie van de landbouw is de beslissende factor voer produktie- stijging, aldus Breznjef. De staats- en collectieve landbouwbe drijven zullen 1,7 miljoen nieuwe trac toren krijgen en 541.000 nieuwe oogst- machines tussen nu en 1971. ADVERTENTIE Wij zijn er weer met PARIJS Woordvoerders van de de legaties van Noord-Vietnam en van de „voorlopige revolutionaire regering" bij het Parijse vredesoverleg hebben ge zegd, dat president Nixons verklaring van maandag over Indo-China en zijn televisievraaggesprek van woensdag geen wijziging van de'Amerikaanse In- do-China-politiek laten zien. ARNHEM De gezamenlijke Gel derse vakcentrales vrezen dat de huurliberalisatie in enkele Gelderse gemeenten de gezinnen met lage in komens en de bejaarden zwaar zal duperen. Dat zegt het overlegorgaan van de drie vakcentrales in een brief aan Gedeputeerde Staten van Gelder land. CNV, NKV en NVV hebben be zwaar tegen de huurliberalisatie om dat naar hun oordcel aan het totale evenwicht op de woningmarkt nog veel mankeert. De vakcentrales Aijn het wat dat betreft oneens met de re gering, die een globaal evenwicht op de woningmarkt in de betreffende gemeenten als eis zien. Het overlegorgaan stelt dat er voldoen de woningen moeten zijn om aan de vraag naar nieuwe huizen te voldoen. Bovendien, aldus de brief aan GS, moeten er voldoende huizen van goe de kwaliteit zijn en is voldoende dif ferentiatie naar huurklasse en wo ninggrootte eveneens een dwingende eis. Krotten en noodwoningen laten de vakcentrales buiten beschouwing. De drie bonden vragen zich in hun brief tevens af of de bouwers de vraag wel kunnen bijhouden. Een sterke groei van de plaatselijke be volking, grotere industriële ontwikke ling en een grotere vraag naar huizen van een betere kwaliteit kunnen vol gens de drie vakcentrales het totale evenwicht verstoren. Ze spreken als hun oordeel uit dat er van een goede situatie in de gemeenten waar de hu ren worden vrijgegeven nog gen spra ke is. De drie bonden vragen GS wat het col lege over het totaal evenwicht op de woningmarkt denkt. CNV, NKV en NVV maken zich blij kens hun vragen ook zorgen over de vervanging van de huurbescherming door een ontruimingsbescherming, die de eigenaar in staat stelt zonder op gaaf van reden de huur op te zeggen en ontruiming te gelasten. ROTTERDAM De onderzeeboot .Zwaardvis" glijdt in zijn element. Het vaartuig werd op de RDM-werf te water gelaten door mevr. Den Toom, de echtgenote van de minister van defensie. DEN HAAG De justitie gaat onderzoeken of de vervolging van druggebruikers en -handelaren an ders moet worden aangepakt. Dit besluit is versneld door het druggebruik in het afgelopen week einde tijdens het Holland Pop Festi val in het Kralingse Bos in Rotter dam. De procureurs-generaal bij de vijf Nederlandse gerechtshoven (Den Haag, Amsterdam, Leeuwarden, Den Bosch en Arnhem) zullen de richtlij nen voor de toepassing van de Opium wet opnieuw bekijken. Daarbij zullen ze bestuderen of het verstandig is eventueel nieuwe richtlijnen ook te publiceren. Gisteren is dit besloten tijdens het periodieke overleg dat de procu reurs-generaal, de rechtstreekse chefs van de officieren van justitie, met el kaar voeren op het ministerie van Justitie. Gisteren was daarbij ook staatssecretaris Wiersma (Justitie) aanwezig. De bestaande richtlijnen voor het vervolgingsbeleid inzake verdovende middelen dateren pas van vorig jaar. De inzichten op dit gebied veranderen echter zo snel dat de deelnemers aan het overleg een herziening wenselijk leek. De bestaande richtlijnen schrijven voor een scherp onderscheid te maken tussen handelaren en gebruikers. De handelaren worden onverbiddelijk vervolgd, de gebruikers alleen als het om zogenaamde hard drugs (middelen als opium en cocaïne) gaat. Gebrui kers van de zogeheten soft drugs (marihuana en hasjiesj), waarvan de schadelijkheid door steeds meer des kundigen wordt ontkend, worden in het algemeen niet voor de rechter ge bracht. Het beleid van de justitie bij het popfestival in het Kralingse Bos viel helemaal buiten deze richtlijnen. Daarover is geen overleg met het mi nisterie van Justitie gevoerd; dit be leid is helemaal overgelaten aan het hoofd van parket in Rotterdam, de officier van justitie mr. S. J. van der Hoeven. Hij motiveerde hef toelaten van het op alle wijzen overtreden van de Opiumwet in het Kralingse Bos te genover ons aldus: „Het bevredigde mij ook niet, maar wat had ik anders moeten doen? Als je honderdduizend mensen bij elkaar hebt waarvan de helft middelen ge bruikt sta je machteloos. Eigenlijk is dat bepaald door de gemeente Rotter dam; als je zo'n festival toestaat weet je van tevoren dat er een situatie ont staat waarin justitieel ingrijpen vrij wel onmogelijk wordt". „De handelaren blijven we oppak ken", aldus mr. Van der Hoeven. De gebruikers van hard drugs ook, maar die alleen als medische maatregel, omdat er voor hen nog geen behandel- inrichtingen bestaan". ZAANDAM De George Baker Selection" heeft zijn eerste gouden plaat gekregen voor Little green bag", een song, die over de gehele wereld is gegaan en waarvan nu ruim een miljoen zijn verkocht. Op de foto poseren de succesvolle jongelui voor mo len De Huysman op de ,,Zaanse Schansin Zaandam, waar alle leden van de groep geboren zijn. LONDEN Ondanks de niet zeer goede verhouding tussen de nieuwe Britse conservatieve premier Edward Heath en het bijna racistisch ingestelde conservatieve parlementslid Enoch Po well, is gisteren in de Britse troonrede, toch een beperking van de immigratie in Groot-Brittannië aangekondigd. De bepalingen voor de immigratie van niet-blanken zijn verscherpt. De premier zei later in het Lagerhuis: „Dit land zal niet meer permanent op grote schaal immigranten toelaten". Dit was koren op de molen van de leider der oppositie, oud-premier Ha rold Wilson. Hij beschuldigde de rege ring er van een «ieuU staatsburger schap in te stellen, waarbij de inwoners van de oude en nieuwe landen van het Gemenebest als vreemdelingen of tweederangs burgers zullen worden be handeld. Heath verzekerde daarop, dat tegen reeds in het land aanwezige immigran ten, onverschillig wat betreft hun ras, kleur of geloof, geen discriminerende maatregelen zullen worden genomen. Heath kreeg het even later, opnieuw met Wilson aan de stok, toen hij over de door zijn regering voorgenomen wa penleveranties aan Zuid-Afrika kreeg. De premier zei, dat hij van plan was, het in 1955 met Zuid-Afrika gesloten akkoord betreffende militaire samen werking, weer tot leven te doen komen. Hij doelde daarbij op de z.g. „overeen komst van Simonstown", waarbij Enge land het recht kreeg de Zuidafrikaanse vlootbasis Simonstown te gebruiken, in ruil voor de levering van schepen en vliegtuigen ter verdediging van de zee weg om Kaap de Goede Hoop. Dit houdt een intrekking van het verbod in om Zuid-Afrika wapens te leveren, zoals de regering Wilson in 1969 in overeenstemming met de VN had afge kondigd. Juist dezer dagen heeft de speciale VN-commissie bij de Veilig heidsraad aangedrongen op een stren ger nakomen van het wapenleverantie- verbod aan Zuid-Afrika. Oud-premier Wilson zei, dat een wa penleverantie aan Zuid-Afrika, „het einde zou kunnen betekenen van het Gemenebest", waarin de Afrikaanse en Aziatische landen een dergelijke stap niet zouden tolereren. Heath antwoord de, dat de hele kwestie nog niet defini tief geregeld is. Zodra het onderzoek voltooid was, zou hij nadere mededelin gen doen. De avond tevoren, hadden de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Alec Douglas-Home en de Zuidafrikaanse minister Hilgard Muller over de wa penverkoop gehad. Men is toen echter niet tot overeenstemming gekomen. In het overige deel van de troonrede beloofde Heath, belastingverlagingen en maatregelen te zullen beramen tegen het staken. Er werd ook, zij het vaag, gesproken over een vinden van maatre gelen om de vrede en stabiliteit van de landen in Zuid-Oost-Azië, te handha gen. Dit duidt kennelijk op een niet handhaven van het plan van Wilson, om de Britse troepen ten oosten van Suez, volgend jaar terug te trekken. Heath was tevreden over de gang van zaken tot nog toe in de onderhandelin gen met de EEG. Ook beloofde Heath, dat zijn rege ring met het minderheids rebellenbe- wind van premier Ian Smith zou gaan spreken. Maar daarvoor zou men wel voorwaarden stellen. i ■mmmmmmm J BUSSUM De heer A. Sikking uit Bussum kan zeggen één dag raadslid te zijn geweest, wanneer de gemeenteraad uit die plaats zijn geloofsbrieven in de vergadering van volgende week goedkeurt. In de laatste vergadering van de oude raad. waarschijnlijk op 31 augustus, kan de heer Sikking nog juist beëdigd en geïnstaleerd worden, om daarna weer afscheid te nemen. Deze weinig voorkomende situatie ontstond door het overlijden van een protestants-christelijk raadslid. Vier mogelijke kandidaten bedankten voor de opvolging. De heer Sikking nam zijn benoeming echter aan. NIMES (Frankrijk) Een jury heeft de vijftigjarige André Duteil vrijge sproken van moord na een beraadsla ging van nog geen uur, hoewel hij be kend had. zijn tienjarig achterlijk doch tertje te hebben vergiftigd. Het kind was in februari 1959 ter wereld gekomen, toen Dureil in een zware sneeuwjacht zijn vrouw voor de bevalling naar het ziekenhuis had ge bracht. Het kind was nooit normaal, onbeheerst en vernielde alles. Zowel Duteil als zijn vrouw zeiden zeer veel van het kind te hebben ge houden en zeer onder de dood te heb ben geleden. Maar het normale leven was onmogelijk met het kind. De officier van Justitie had drie jaar geëist, „omdat in de georganiseerde maatschappij het doden van ieder men selijk wezen een moord is". Duteil verklaarde van zijn daad geen spijt te hebben, doch door zijn leed nog voortdurend gekweld te worden. UTRECHT Bij het station Klaren beek op de enkelsporige lijn Apel- doorn-Zutphen zijn vanochtend om kwart voor acht twee reizigerstreinen frontaal met elkaar in botsing geko men. Doordat de treinen met geringe snelheid reden, werden slechts drie per sonen licht gewond en bleef de mate riële schade beperkt. De botsing is volgens de NS te wijten aan een fout van de machinist van de trein Apeldoorn-Zutphen. Hoewel hij had moeten wachten op de tegentrein Zutphen-Apeldoorn, vertrok hij te vroeg. Hij reed door het onveilige sein heen. Toen zijn trein het perron had verlaten en net op het enkele spoor was gaan rijden, kwam uit tegengestelde richting de andere trein met matige snelheid aanrijden. Een botsing was toen niet meer te vermijden. De beide treinstellen zijn defect geraakt en wer den teruggesleept naar Zutphen. De ge strande reizigers werden met bussen naar him bestemming gebracht. De lichtgewonden zijn ter plaatse door een arts behandeld en hoefden niet in het ziekenhuis te worden opgenomen. HEERDE Twee militairen, de 21- jarige Jan Pronk uit Den Haag en de 20-jarige Theo Schippers uit Rotterdam, zfjn donderdagavond verongelukt toen ze met hun personenauto frontaal tegen een boom reden op de Dellenweg onder de gemeente Hcerde. Een derde inzitten de eveneens een militair werd ge wond. De twee slachtoffers behoren tot de stof verkenningsbrigade veldartillerie van de Legerplaats Nunspeet. Ver moedelijk heeft men met te hoge snel heid gereden op de bochtige weg. De gewonde militair C. van Z. is gelegerd in de Legerplaats 't Harde. Hij zat ach terin de wagen. HAIFA De bemanning van een pa trouilleboot van de Israëlische marine, heeft bij Haifa vier Libanese vissers van hun zinkende schip ghaald. Het schip was met motorpech de Israëlische territoriale wateren binnengedreven en begon flink water te maken. Volgens de politie in Haifa zullen de vier vissers zo spoedig mogelijk naar Libanon worden teruggebracht. Het uitgebrande wrak van de auto van het echtpaar Hanemaayer. Op de achtergrond de twee bussen waarvan er een tegen de stilstaande wagen reed. NUMANSDORP Donderdagmorgen is op Rijksweg 19 in de gemeente Nu- mansdorp een bus van de Vcluwse Auto Dienst op een personenauto gereden, waarin het echtpaar VV. Hanemaayer (66 en 67) uit Hoornaar zat. Door de botsing vloog de personenauto in brand cn kwam het echtpaar om het leven. De personenauto stond stil op de rijksweg en werd daarbij aangereden door de eerste van twee bussen die 'S morgens uit Apeldoorn vertrokken waren voor de wekelijkse Delta-brug- gentocht. De Apeldoornse chauffeur van de bus noch de inzittenden ervan liepen verwondingen op. De tocht werd na het ongeluk voortgezet met een bus van de RTM. De bij het ongeval be trokken bus kon worden teruggereden naar Apeldoorn. Weersverwachting van het KNMI van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opge maakt te 11.15 uur. Aanvankelijk nog hier cn daar een bui, maar morgen ook nu en dan zon. Tot matig afnemende westelijke wind. Iets hogere middagtemperaturen. Zon op 4.26, onder 21.02 uur. Maan op 4.39, onder 22.01 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1