Vrouw deed parathion in appelmoes van haar echtgenoot Na uitzonderlijk druk jaar Mieren plaag j I herhaalt zich j in Dordrecht I INDONESIË WEIGERT JOURNALIST Ki mi rnco Negentig plenaire zittingen MUD KOLEN GULDEN DUURDER Twee jongens plegen 20 Premier maakte knieval voor prof. De Jong Beschuit met aardbeien. Nieuwe aetie: Help Artis QïêQill Jongeman ziek na militaire herkeuring Ha fijn... een borrel van floryn! OFFICIER EIST 18 MAANDEN MIREILLE MATHIEU op de Nederlandse tour Prof. Belinfante heeft senaat achter zich Prinselijk gezin naar Italië Verklaring PSP-bestuur: Kom nog niet over de brug Groot aantal belangrijke diplomatieke mutaties ZIEK Boek over huwelijk en echtscheiding Parijs'Londeti-Moskou Ministerie stelt onderzoek in VRIJDAG 3 JULI 1970 HAARLEM Wegens poging tot doodslag op haar echtgenoot door hem met parathion te trachten te vergiftigen, heeft de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank donderdagmiddag tegen de 44-jarige mevrouw W. J. M. van der P.-v. d. V. uit Heemstede een gevangenisstraf geëist van een jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest. Zondag 25 januari van dit jaar werd de 51-jarigc man. tuinder van beroep, in zorgwekkende toestand naar een zie kenhuis in Haarlem gebracht. Bij een onderzoek vonden de medici sporen van s DORDRECHT In twee flatgebou wen in de woonwijk Sterrenburg in Dordrecht zijn opnieuw Pharao-mieren waargenomen. In februari waren de mieren aanwezig in vijf flatgebouwen, die in totaal 270 woning omvatten. Ze kwamen niet in alle woningen voor. Destijds is een ingrijpende ontsmet ting van de betreffende woningen uit gevoerd. In de niet. aangetaste huizen werd een spuitbus met een bestrijdings middel achtergelaten om de insecten, die p de vlucht zouden slaan en zich door de gebouwen zouden verspreiden te lijf te kunnen gaan. Dat de Pharao-mier nu opnieuw is gesignaleerd is geen verrassing, want na het in februari uitgebrachte onder zoek was er al sprake van, dat de aan wezigheid een hardnekkig karakter zou kunnen dragen. Aan de bewoners van de 270 appartementen is nu verzocht de woning aan 'n nauwkeurige inspectie te onderwerpen. Als de balans is opge maakt zal de verdelgingsoperatie op nieuw worden uitgevoerd. AMSTERDAM De Nederlandse Journalist Willem L. Oltmans is door Indonesische autoriteiten belemmerd bij het uitoefenen van het recht van vrije nieuwsgaring, zo n.eent het dage lijks bestuur van de Nederlandse Ver eniging van Journalisten. In een brief aan de plaatsvervangend ambassadeur van Indonesië in Nederland, de heer Z. A. Samil somt 't bestuur van de N.V.J. de pogingen yan de heer Oltmans op om een visum voor Indonesië te krij gen. Tweemaal is hem een visum ge weigerd. De eerste maal weigerde de Indonesi sche ambassade een visum, toen hij ter gelegenheid van het bezoek van prins Bernhard naar Djakarta wilde gaan. De tweede weigering betrof een bezoek aan Djakarta in verband met het ster vende zijn van president Soekarno. De heer Oltrpans wilde 19 juni met mevrouw Ratna Sari Dewi naar Dja karta reizen om een reportage te schrij ven. Spoedshalve wendde hij zich tot generaal Askari, ambassadeur in Parijs, gesteund door mevrouw Dewi. De am bassadeur in Parijs stelde zich op het standpunt dat alleen de ambassade in Den Haag bevoegd was aan een Neder landse journalist een visum te verstrek ken. Om de Indonesische autoriteiten in de gelegenheid te stellen Djakarta te raad plegen is de heer Oltmans daarop, in gezelschap van mevrouw Dewi, toch naar Bangkok vertrokken. Volgens de heer Oltmans oefende de Indonesische ambassade in Bangkok krachtige druk uit op Japan Airlines om hem niet zon der visum mee te nemen naar Djakarta Hij is daarop doorgereisd naar Tokio, maar de ambassadeur aldaar scheen ook reeds te weten dat hem geen visum mocht worden verstrekt, zo heeft hij aan de NVJ meegedeeld. De NVJ schrijft het haar „voortdu rende plicht te achten op te komen voor de vrijheid van informatie" en vraagt de ambassadeur de regering van Indo nesië ervan op de hoogte te stellen dat „de geschetste gang van zaken met be doelde vrijheid in strijd is en daarom onaanvaardbaar is te achten". Het percentage Amerikaanse werklozen is in juni gedaald van 5 tot 4.7 procent. De eerste daling in een half jaar tijd. ADVERTENTIE nteti*rg*Uft~ Mcoeten FRICO, KAAS MET EEN GROTE K parathion in de maag. De verdenking viel op de vrouw, die aanvankelijk ont kende, maar later toegaf getracht zou hebben haar man te vergiftigen. Zij had enkele weken tevoren van een col lega van de echtgenoot een flesje met parathion geleend, waarbij zij gezegd had last te hebben van ratten. Inder daad heeft zij in overleg met haar man vergif gestrooid tegen de ratten. De vrouw verklaarde voor de recht bank, dat zij op de bewuste zondag ge deprimeerd was. Zij gebruikte veel wijn, geneesmiddelen en weinig eten. Toen zij 's avonds in de schuur was om wasgoed uit te zoeken, zag zij het flesje met vergif staan. Zij kwam op het idee wat parathion in de appelmoes voor haar man te doen hoewel zij ver klaarde niet geweten te hebben wat de gevolgen zouden zijn. Haar man moest later overgeven en zij dacht dat hem verder niets meer kon gebeuren. In de loop van de nacht vertelde de man dat hij ernstig ziek was en dat de komst van de huisdokter gewenst was. Daarna raakte hij buiten bewustzijn. Aan de dokter heeft de vrouw niet ver teld over het vergif, wel dat de man over zijn hoofd klaagde. Overbrenging naar een ziekenhuis was noodzakelijk. De volgende avond heeft de vrouw aan haar man, die inmiddels tot be wustzijn was gekomen, verteld wat er gebeurd was en deze heeft geadviseerd er verder over te zwijgen. Intussen was de politie van Heemstede op de hoogte gebracht van de vergiftiging en aan houding volgde. De verdachte gaf toe dat er een ver houding was ontstaan met een 24-jarige graficus, die tot begin van dit jaar kostganger was geweest. Tijdens haar verblijf in voorarrest correspondeerden beiden nog met elkaar. De officier van Justitie liet de ten laste gelegde poging tot. moord vallen en achtte poging tot doodslag bewezen. De vrouw is niet te beschouwen als een gifmengster, daar ze gunstig bekend staat en als een aar dige hartelijke vrouw beschreven wordt. De raadsvrouwe mevrouw mr. Van Cranenburgh-Taverne, was van mening dat de vrouw de dood van haar man niet gewenst had en daarom de poging tot doodslag niet ten laste gelegd kan worden. Ook is er volgens haar van op zet geen sprake. Zij verzocht 'n nieuw psychiatrisch en een farmaceutisch onderzoek. Ook vroeg zij de vrouw op vrije voeten te stellen. De rechtbank wees dit verzoek af en bepaalde de uitspraak op dinsdag 14 juli. Tijdens het politieonderzoek was aan het licht gekomen, dat de tuinder on tucht had gepleegd met drie pleegkin deren, die in Libanon geboren waren. Hij stond donderdag in een zitting met gesloten deuren terecht en de officier van Justitie eiste een gecombineerde straf. Ook in deze zaak volgt de uit spraak op 14 juli. Tweede Kamer ging vermoeid op reces (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De Tweede Ka- meT is donderdagmiddag op reces gegaan. Na een korte rede van voorzitter mr. F. J. F. M. van Thiel (63) is het stil geworden in de za len, kamers en gangen van het be langrijkste parlementaire gebouw aan het Binnenhof. „De helden zijn vermoeid", constateerde iemand toen de volksvertegenwoordigers handenschuddend naar buiten lie pen om hun auto op te zoeken of de trein te halen. Inderdaad: de Ka mer was hard aan vakantie toe: het reces duurt tot 25 augustus, maar het staat nu al vrijwel vast dat de Kamerleden het reces zullen moe ten onderbreken om een klein, maar belangrijk wetsontwerp tot verhoging van het minimumloon te behandelen. Het ziet er. zoals ge meld. naar uit dat deze vergadering op 28 juli zal plaatsvinden. Traditiegetrouw blikte mr. Van FOTO'S: Het werk zit er op, Ka mervoorzitter Van Thiel kan met een gerust geweten z'n jas aan trekken. HIERONDER De Kamer nog in volle actie (archieffoto's). Thiel aan het eind van de vergade ring even terug op het parlementaire jaar dat weliswaar pas op 12 sep tember wordt gesloten, maar nu al voor het allergrootste deel voorbij is. De kamervoorzitter vertelde dat het aantal plenaire vergaderingen van dit jaar tot dusver rond de negentig had bedragen waarvan er heel wat tot vér na middernacht moesten worden voortgezet. Het aantal mondelinge vragen steeg van 28 (1968-1969) tot 39 in dit parlementaire jaar en het aantal schriftelijke vragen nam zelfs toe van 908 tot. 1238 (dat zijn de vragen waarvan de beantwoording gemid deld zo'n duizend gulden per stuk kost). Typerend voor de toeneming van het parlementaire werk én van het aantal fracties (er zijn er nu vijftien) is dat het aantal bladzijden is dat de officiële Handeling1/^ groei de van 3.560 tot 3.916. Mr. Van Thiel hield de leden voor dat het handelen van de Kamer steeds meer zal moeten worden aan gepast aan de dynamiek van onze tijd; op deze wijze kan een gunstiger oordeel van de publieke opinie en van de kamerleden zelf worden ver kregen. Hij vertelde de parlementariërs ook maar vast, dat de kamer zeer veel werk na het reces wacht, zoals een aantal voorstellen tot wijziging van de grondwet in eerste lezing. Nu het vast staat dat de Tweede- Kamerverkiezingen volgend jaar 28 april zullen worden gehouden kan al worden gesteld dat de kamer haar plenaire vergaderingen slechts tot rond half maart kan voortzetten. Dit betekent dat er in de resterende maanden van he: parlementaire jaar 1970-'71. voorzover het de kamer in déze samenstelling betreft, extraa hard gewerkt moet worden, een vooruitzicht dat slechts zéér weini gen opgewekt stemt... Men dient te bedenken dat de ka mer nu al. zeker kwantitatief, maxi maal actief geweest is; niet alleen aan plenaire vergaderingen maar niet minder aan al dan niet openba re commissievergaderingen, hearings e.d. heeft zij tienduizenden uren ge geven en het ziet ernaar uit dat dit aantal slechts zal toenemen. In dit parlementaire jaar liep alleen al het aantal (openbare) hoorzittingen op tot dertig. Daarnaast moesten de ka merleden naar fractievergaderingen, werkbezoeken (bijv. als kamercom missie of als fractie) afleggen, spreekuren houden, contacten met kiezers onderhouden en een veelal omvangrijke correspondentie afwer ken. Verscheidene malen werd dit jaar een initiatiefvoorstel van wet inge- deze samenstelling betreft, extra blad haaide. Ook kwam de kamer dikwijls in hét nieuws door interpel laties (bijna twintig). Kortom: een héél druk parlementair jaar. De fractie van de Partij van de Arbeid zal na het reces één lid min der tellen want haar lid dr. J. G. H. (Sjeng) Tans verliet het Binnenhof definitief om zich helemaal te kun nen wijden aan het voorbereidende werk voor de stichting van de medi sche faculteit in Maastricht. Dr. Tans (58) heeft bijna zestien jaar in de Tweede Kamer gezeten; een groot deel ervan was hij de alom gewaar deerde voorzitter van de vaste com missie van onderwijs van de kamer; daarnaast was deze Maastrichter (hij woont sinds enige tijd buiten Maas tricht, nl. in Mechelen Witten) enke le jaren landelijk voorzitter vande Partij van de Arbeid. Zijn plaats in de kamer wdfrdt nu ingenomen door mevrouw Veenen- daal-van Mechelen uit Eindhoven die, zoals bekend, lid van DS '70 is en de uitgetreden groep-Goedhart (F. J. Goedhart-W. J .Schuitemaker) gaat versterken. Behalve de heer Tans verlaat ook de socialist ,T. M. Willems de kamer omdat hij lid van Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant geworden is; hij wordt ech ter door een PvdA-lid opgevolgd. DEN HAAG De minister van Eco nomische Zaken heeft in de Staatscou rant van donderdag een wijziging afge kondigd van de pri jzenbeschikking vas te brandstoffen 1970. Met deze beschikking wordt het de tailhandelaren in brandstoffen moge lijk gemaakt de reeds opgetreden stij ging van de inkoopprijzen (af-mijnprij- zen) door te berekenen. Mede rekening houdend met de ge bruikelijke vervanging van voorjaars- prijzen voor de meest gangbare kolen- prijzen voor de meest gangbare kolen- soorten ••er 1 juli 1970 een stijging on dergaan ran in het algemeen eèn gul den per mud. AMSTERDAM Met grote meerder heid van stemmen heeft de senaat van de universiteit van Amsterdam donder dagavond in een openbare vergadering een motie afgestemd, waarin het beleid van de rector magnificus, prof. dr. A. D. Belinfante, werd aangevallen. De rector werd namelijk verweten, dat hij door het uitsturen van een aan tal brieven aan alle leden van de uni versitaire gemeenschap, waarin hij wijst op de nadelige gevolgen van de mocratiseringsbewegingen aan de uni versiteit en wanordelijke situaties aan diverse instituten schetst, een schade lijk beeld heeft gegeven van de univer sitaire gemeenschap. Bovendien hebben de 21 onderteke naars van de motie er bezwaar tegen dat de rector enkele elementaire en al gemene richtlijnen met betrekking tot het onderwijs heeft uitgegeven zonder overleg met de senaat. Na een lange discussie werd de motie door 92 stem gerechtigden afgewezen, terwijl 35 voor de motie stemden. De vergadering werd ook door studenten bijgewoond. ROTTERDAM De Rotterdamse re cherche heeft twee jongens van zeven tien en achttien 'aar uidc Maasstad tien en achttien jaar uit de Maasstad Rotterdam meer dan twintig inbraken hebben eepleegd. De jongelui hadden het vooral voor zien op radiowinkels en kantines in Rotterdam-Zuid. Volgens de politie was de buit niet erg groot, maar de schade die de inbrekers tijdens hun escapades aanrichtten was dat wel. De jongens werden gearresteerd, toen zij bezig wafen een kraak te zetten in het kantoor van een bedrijf aan de Waalhaven. DEN HAAG Prinses Beatrix en prins Claus zijn donderdagmorgen met hun drie kinderen per vliegtuig ver trokken naar Porto Ercole (Italië), waar zij tot eind juli zullen verblijven. ADVERTENTIE AMSTERDAM Het partijbestuur van de PSP heeft in een verklaring met teleurstelling doch zonder verrassing geconstateerd dat de onlangs door deze partij uitgesproken steun aan premier De Jong's ondubbelzinnige afwijzing van de defensie-opvattingen van zijn naamgenoot prof. dr. L. de Jong, de pre mier niet heeft kunnen afhouden van een knieval voor een redenering, die hij tevoren als onzin had bestempeld. Indien een premier „onzinverhogin- gen" in het defensie-budget gaat billij ken, zodra een aantal politici en hoge militairen lawaai maken, moeten tegen standers van de NAVO-politiek op hun tellen passen, aldus de donderdag uitge geven verklaring van de PSP. De PSP trekt daarin de conclusie, dat de noodzaak alleen maar groter is ge worden scherpe actie te gaan voeren voor een systematische verlaging van het defensiebudget en opheffing van Amerikaanse en Westduitse (atoom)-ba ses in Nederland, om geld ter beschik king te krijgen voor het bouwen van meer woningen en verbetering van het onderwijs. Het partijbestuur van de PSP voelt zich hierin gesterkt door de mening van ZWOLLE De belangstelling voor de nieuwe brug tussen oostelijk Flevo land en de Noordoostpolder is zo groot dat de werkzaamheden er ernstig onder lijden. Rijkswaterstaat dringt er daar om bij de automobilisten op aan niet over de brug te rijden vóór de ope ningsdag, woensdag 15 juli. Het gevaar kan namelijk bestaan, dat het werk niet op tijd klaar is. De brug kan niet voor het verkeer worden afge sloten, omdat de auto's die bij de werk zaamheden betrokken zijn af en aan rijden. Er staan weliswaar bordjes met verboden toegang, maar de nieuwsgieri ge kijkers, voor het merendeel toeristen uit het hele land. blijken zodra zij de brug zijn genaderd, plotseling zeer slecht te kunnen lezen. vele deskundigen dat militaire verdedi ging van West-Europa en zeker van Nederland zinloos is en bewapening dus steeds zinlozer. Bovendien is onduidelijk van welke kant nu eigenlijk in de eerste plaats een militaire bezetting te verwachten is. Het optreden van de Verenigde Staten overal waar sociale hervormingen aan de gang zijn, zoals in Zuid-Oost Azië en Latijns Amerika, is een duidelijk teken dat bijvoorbeeld in geval van sociale onrust in Nederland een bezetting van die kant dreigt. Versterking van de Nederlandse troe pen in de bondsrepubliek zal daar niet tegen helpen. Het is beter een deel van door ontwapening vrijkomende gelden te gebruiken voor zelforganisatie door de bevolking voor geweldloos verzet te gen elke mogelijke onderdrukker, aldus de verklaring van het partijbestuur van de PSP. Bij uitgeverij Bekking te Amsterdam is een door mr. C. W. Star Busmann sa mengesteld boek verschenen: Kleine Gids bij huwelijk en scheiding. De titel dekt de inhoud volkomen, want alles betreffende huwelijk, scheiding en aanverwante onderwerpen wordt erin behandeld. AMSTERDAM Op intiatief van het Amsterdamse gemeenteraadslid G. W. Keja (VVD) is opgericht van het ac- tiecomit Help Artis. Zoals bekend heeft de Amsterdamse dierentuin de nood klok geluid over zijn voortbestaan. De bedoeling van het comité is: druk uit te oefenen op de ministers van CRM en Onderwijs ten einde hen er van te overtuigen dat Artis grote waar de heeft voor het onderwijs en tevens een belangrijke recreatieve taak bezit. Het comité zal verder contact opne men met alle politieke partijen. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG In de Buitenlandse Dienst van ons land zal op korte ter mijn een groot aantal belangrijke mu taties plaatsvinden; de wijzigingen heb ben eveneens op enkele „zware" posten op het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag. Het gaat om de volgende wijzigingen; Jhr. mr. J. A. de Ranitz, thans direc teur-generaal politieke zaken op het ministerie van Buitenlandse Zaken, wordt ambassadeur in Parijs; Mr. W. J. G. baron Gevers, nu chef van het protocol van het ministerie van Buitenlandse Zaken, wordt ambassa deur in Londen; D. W. baron van Lynden, buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister in Londen, wordt directeur-generaal politieke zaken op het ministerie; Ihr. mr. G. Beelaerts van Blokland, thans ambassadeur in Moskou, wordt chef protocol van het ministerie van Buitenlandse Zaken; Mr. A. R. Tammenoms Bakker, nu ambassadeur in Ankara, wordt ge noemd als toekomstig ambassadeur in Moskou. In Ankara wordt hij opgevolgd door dr. H. H. Dingemans, thans am bassadeur in Algiers. Het komt zelden voor dat tegelijker tijd zóveel mutaties op belangrijke pos ten (als bijv. Londen, Parijs en Moskou) plaatsvinden. Ook de wijzigingen op het ministerie zelf worden in Den Haag met grote belangstelling gevolgd. De Amerikaanse kustwacht heeft donderdag de Westduitse vissersboot Conrad naar Boston opgebracht, omdat deze binnen de visserijgrens gevist had. ADVERTENTIE Harry Demanu ligt in Sittard in een ziekenhv waar hij wordt getroost door zijn verloofde, mejuffrouw Rio Brouwers. MAASTRICHT Het ministerie van Defensie heeft een onderzoek ingesteld naar een klacht van de heer J. Demandt uit het Limburgse Obbicht. Deze vermoedt dat zijn negentienjari ge zoon Harry bij een herkeuring in het militair hospitaal in Den Ilaag een ern stige bloedziekte heeft opgelopen. De jongen moest op 4 mei in Den Haag onderzocht worden omdat bij de eerste keuring in Roermond bronchitis was geconstateerd. Volgens de ouders is hij voor de rest kerngezond bij het mi litair hospitaal aangekomen. „Toen we hem na afloop van de keu ring terugzagen was hij doodziek, zijn arm zat vol prikken. Harry klaagde over de behandeling en vertelde dat hij een keer het bewustzijn had verloren. Hij zei dat de instrumenten er onhy giënisch uitzagen", aldus mevrouw De mandt. Harry Demandt werd veertien dagen na de herkeuring met spoed in het zie kenhuis van Sittard opgenomen. Daar wordt hij nog verpleegd. „Hij krijgt re gelmatig bloedtransfusies. We weten natuurlijk niet zeker of hij die infectie in Den Haag heeft opgelopen, want de geneesheren van het Sittardse zieken huis hebben ons daarover nog geen uit sluitsel kunnen geven. We hebben inmiddels bericht gekre gen dat Harry wegens bronchitis is af gekeurd voor militaire dienst. Door die bloedziekte heeft hij zijn rechtenstudie bij de universiteit van Nijmegen moe ten uitstellen aldus de ouders die ook boos zijn omdat zij van het ministerie van Defensie nog steeds geen reactie op hun klacht hebben ontvangen. Een woordvoerder van het ministerie zei ons gisteravond dat de ouders begin volgende week op de hoogte worden ge bracht van de resultaten van een on derzoek dat het ministerie in deze zaak heeft ingesteld. Daarna zullen die re sultaten bekend worden gemaakt.

De Vallei | 1970 | | pagina 7