Veenendaals dagblad Meester mag met in dienst „Mijn mening heb ik niet gewijzigd" Buiten VLIEGTUIG MET 112 INZITTENDEN VERMIST BIJ BARCELONA Tijd een Regen slecht voor fruit is rijp voor nationale gezondheidszorg Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Premier over rede prof. De Jong: Melk naar 59 ct. liter Tenminste seven doden en tientallen gewonden Ds. Paisley uitgejouwd Schilderijen gestolen in Londen In jaar 35000 man ontslagen Strauss Brandt valt aan Ir. W. Kooij onderscheiden Fransen nemen proef met „sterke'" bom Kabinet akkoord met verboging minimumloon Arlikel van dr. Lamberts Bestorming Bast WAARDE 1,3 MILJOEN Geringe invloed Temperatuur iets heter B*r. voor radactie en administratie: Prwm Bernhardlaan 28, Veenendaai, Totef. 08385-10550 (adm), 10757 en 10935 (red.), Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement VI P-W., 4,85 p.m., 14,30 p.K. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern ru* Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 4 JULI 1970 - 44e JAARGANG no. 153 Oorlogsgeweld in Belfast van BELFAST Ln de Noordierse slad Belfast hebben Engelse militairen van nacht het vuur geopend op oproerkraaiiers in een poging een eind te maken aan hevige straatgevechten, die in de loop van vrijdagavond waren ontstaan. Voor zover thans bekend zijn in de strijd, waarbij pantserwagens werden inge schakeld. tenminste zeven burgers gedood en tientallen mensen gewond, onder wie tenminste 15 militairen. De gesneuvelde burgers waren scherpschutters, die door de militairen onder vuur waren genomen. Zo hevig waren de gevechten, dat boven een wijk zwarte nevels hingen van wege de branden. Overal klonken explosies. De straatgevechten barstten los, nadat de politie en het leger overvallen had den gedaan op panden, waarin wapens waren verborgen. Drie van dergelijke opslagplaatsen werden in de loop van vrijdag ontdekt. Tot de wapens, die wer den gevonden, behoorden benzinebom men, plasticbommen, pistolen, geweren en de daarbü behorende munitie. Vooral jongeren namen dit niet. In de loop van de avond begonnen zij de mi litairen, die door de straten patrouil leerden, aan te vallen. Ze waren gewa pend met stokken en stukken ijzer en ze gooiden met stenen, flessen en an dere projectielen, die zij in handen kregen. De gevechten spitsten zich het meest toe in de katholieke wijk Falls Road. Daar werden bij een aanval met zelf gemaakte handgranaten, vijf Britse mi litairen gewond. De soldaten verdedig den zich door gashouders terug te wer pen. Tegen half elf moest het Britse leger een uitgaansverbod uitvaardigen. Ieder, die na die tijd nog op straat werd aan getroffen. werd gearresteerd. Het ver bod werd onder meer afgekondigd uit een hefschroefvliegtuig, dat boven Falls Road hing. Tegen middernacht gingen de Britse troepen ertoe over de rebellerende wijk te bestormen. Ongeveer 2000 man troe pen werden hierbij ingeschakeld. Zij werden vooraf gegaan door een bulldo zer met een kogelvrij dak. Deze moest de barricaden uit de weg ruimen, die de troepen de doorgang versperden. Iedereen, die zich toen op straat be vond, werd tot nader order gevangen genomen. De militairen hadden de op dracht gekregen, niet in het wilde weg op de mensen te schieten maar slechts te richten op personen, die zelf schoten of bommen wierpen. Verslaggevers eft fotografen kregen de raad de wijk te verlaten. Tegen half twee vannacht waren hon dorden Ieren in een bitter gevecht ge wikkeld met de militairen. De militai ren werden toen met alle mogelijke automatische en semi-automatische wa penen beschoten. Terwijl de explosies tot ver in de omtrek waren te horen, begonnen de militairen de ongeveer 50 straten tellende wijk meter voor meter te zuiveren. Tientallen pantserwagens werden hierbij gebruikt. Vrouwen hebben geprobeerd hun tie- JVtet bij bomen, maar bij dieren; de herten dragen thans nl. het fluwelen hulsel om het gewei en weldra zal het z.g. „vegen" begin- nen. Dc aldus geheten bast- of i kolftijd loopt ten einde en zal nog J tot begin augustus duren. Een bri- mitief volksgeloof hield de lorren en flardendie dan de stangen ontsieren, voor slangen, tegen welke het edelwild moest vechten. Zelfs zou het de reptielen met zijn adem uit de schuilhoeken verdrij ven; dit verhaal vindt ge al bij Plinius en Martialis. Een bijgeloof op het platteland hield stand bij brandend hertshoorn, waarvan de scherpe, bijtende walm ongedierte zou verdrijven. Men kon tegen slangebeten voorts met succes een hertetand bij zich dragen. Overi gens kan ook het bastgewei voor de mens nuttig wezen: de zachte kolven kwamen toebereid als een bijzonder gerecht ter tafelmaar even merkwaardig is het, dat de Chinezen het gewei in dit stadium hooglijk als een afrodisiacum waarderen. Zij fokken er maralher- ten speciaal toe in grote rasters, J vangen hen zodra de kolven ge- heel ontwikkeld, maar nog week zijn en bedwingen hen in een t soort van koestal, om vervolgens de ongelukkige dieren het bijzonder gevoelige bastgewei wreed en on menselijk af te zagen Iedere zomer wordt die gruwelijke proce dure herhaald. Op deze wijze wor den de herten in hun secondaire geslachtorganen kunstmatig ge stoord en zijn voor de nakomeling schap weinig meer waard. De al dus verkregen stangen worden gedroogd en als dure poeder verhandeld. Het zijn afschuwelijke onthoofdingen al geeft men voor, dat men de dieren eerst doodschoot en hen niet bij levenden lijve ont- takelde. We verzetten ons onmach- tig met ivalging en afgrijzen tegen 1 zulke kwellingen en slachtingen van weerloze schepselen. 4 juli 1970 A. B. Wigman. j rende mannen ervan te weerhouden de Britse militairen te lijf te gaan. Maar de mannen drongen hun vrouwen opzij en stormden verbeten op de soldaten in. Hoewel het in de morgen moeiljjk was een duidelijk overzicht te kragen van het aantal doden en gewonden, stond wel vast. dat tenminste zeven personen waren gedood en ettelijke tientallen ge wond. De gevechten namen tegen half vier in hevigheid af. Er werd toen echter tussen opstandelingen en Britse troepen nog steeds geschoten. Bij huiszoekingen in de „veroverde straten" werden grote hoeveelheden munitie in beslag genomen. Eerst tegen half vijf begon de rust in de wijk Falls Road terug te keren. Toen hadden de straatgevechten zo'n negen uur geduurd. BARCELONA Een straalvlieg tuig van de Engelse maatschappij Dan- Air, met 105 passagiers en een beman ning van 7 aan boord, is naar wordt gevreesd bij Barcelona in de Middel landse Zee gestort. liet toestel van Dan-Air was om 5 uur 's middags uit Manchester met vakantiegangers vertrokken naar Bar celona, waar het om 8 uur 's avonds had moeten landen. Het contact met het vliegveld van Barcelona werd verbroken toen het vliegtuig - een Cornet - boven Sabadell, ongeveer 25 km ten noordwesten van Barcelona vloog. Officieel kon vanmorgen nog niet wor den bevestigd dat het vliegtuig in zee was gestort. De verkeerstoren van het vliegveld van Barcelona heeft gezegd, dat het contact met de Cornet verloren ging, toen het toestel reeds het vliegveld na- J LONDEN Ds. Ian Paisley, afge vaardigde van de extremistische? pro testanten van Noord-Ieriand naar het Britse Lagerhuis is vrijdagochtend bij zjjn aankomst in Westminster en vóór het uitspreken van zjjn eerste rede in het Britse Lagerhuis uitgejouwd. In zijn rede, als afgevaardigde van North Antrin, oefende Paisley ernstige kritiek op het Britse expeditieleger in Ulster, dat hij verweet de protestanten in Noord-Ierland „zeer onvoldoende" te beschermen. Onder de sociale toestanden in Noord- Ierland hebben volgen» Paisley niet al leen de katholieken maar ook talrijke protestanten te lijden, „die genoeg heb ben van de dictatuur van de (aan het bewind zjjnde) Unionistische Partij". DEN HAAG Ir. W. Kooij, provin ciaal voedselcommissaris voor Gelder land en gewestelijk directeur van de S.T.U.L.M. (Stichting tot Uitvoering van Landbouw Maatregelen) is tijdens een afscheidsreceptie op vrijdag 3 juli in De Bilderberg te Oosterbeek, be noemd tot Officier in de Orde van Oran- je-Nassau. Ir. Kooij, die bijna 30 jaar zijn functie als provinciaal voedselcommissaris en gewestelijk directeur van de S.T.U.L.M. in Gelderland heeft verricht, is inmiddels opgevolgd door ir. J. Achterstraat, hoofdingenieur-directeur van de Agra rische Bedrijfsontwikkeling in Gelder land. PARIJS Het. Franse ministerie van Defensie heeft vrijdagavond meegedeeld dat een „sterke", experimentele bom vrjjdag in het proefcentrum in de Stille Oceaan tot ontploffing is gebracht. De ontploffing was de vijfde van een serie. De drie eersten zouden „zwak" zijn geweest. De proef is boven de La gune van Mururoa genomen. Er zullen nog drie ontploffingen tot stand worden gebracht en dan zullen de deskundigen weten wat zij moeten we ten om een waterstofbom te vervaardi gen, die aan hun eisen voldoet. Op enkele mijlen van het proefterrein verwijderd lagen drie spionnenschepen - een Amerikaans, een Brits en een Russisch. derde en zich boven Sabadell bevond. Volgens havenautoriteiten is het vlieg tuig waarschijnlijk in zee gestort bij Ma- taro, 25 km ten noordoosten van Bar celona. Reddingsschepen zijn uitgezon den naar de plaats waar de Cornet zou zijn neergestort om uit te zien naar overlevenden en wrakstukken. Nadat het vliegtuig niet verscheen op het vliegveld van Barcelona is een grote speurtocht in de omgeving van Saba- del, Tarrassa. en Manresa begonnen. Niets werd echter gevonden. Aanvankelijk vreesde men, dat d< Cornet tegen een der hoge bergen rond Barcelona was gevlogen. Tijdens het laatste contact met de verkeerstoren van Barcelona meldde de Cornet dat zijn hoogte op dat moment 2000 meter bedroeg. Het zoeken is hedenmorgen gestaakt, staakt. Zo demonstreerden de leerlingen van een Amsterdamse school op het Frederiksplein tegen de oproeping van hun meester voor de militaire dienst. Of het helpen zal DEN HAAG Het kabinet is gisteren akkoord gegaan met de voorstellen tot verhoging van het minimumloon. Besloten is tot: Verhoging van het minimumloon naar f 157,50 met ingang van 1 juli 1970. Verlaging van de leeftijdsgrens voor het minimumloon van 24 naar 23 jaar. Vorming van een minimumloon voor jongeren beneden de 23 jaar. UTRECHT Een nationale gezondheidszorg, gebaseerd op een algemene volksverzekering, is uitermate wenselijk. Of dit moet worden genoten in de vorm van een nationale gezondheidsdienst zoals in Engeland en Zweden is geen principiële vraag maar een praktische. Wanneer blijkt, dat een rationele en goed functionerende herstructurering van de gezondheidszorg tot stand kan komen met behoud van de vrijheid, waaraan de arts zo sterk hangt, dan is dat mij even lief, zeker voor de huisarts. TI EL Van de goudreinetten- oogst in de Betuwe zal maar wei nig meer terecht komen. De zware regenval 75 mm in vijf dagen heeft tot gevolg gehad dat in vele boomgaarden deze appels, die een harde schil hebben, zijn gescheurd. Er zijn boomgaarden waar circa 10 procent van de oogst moet wor de afgeschreven, er zijn er ook waar naar schatting 80 procent ver loren is gegaan. Deze laatsten zijn vooral te vinden op de wat lichtere gronden. Door het wekenlange zonnige weer hadden de vruchten zich op de droogte ingesteld, de regen zorgde voor een plotselinge groei, waardoor de schil vaak rondom de appel openscheurde. Een deel van de aangetaste ap pels zal straks nog wel geplukt kunnen worden, maar zal dan slechts als een tweede soort fruit kunnen worden verkocht. De regenval is ook van invloed geweest op de kersen. Ze worden nu nog maar weinig geplukt, omdat er eveneens veel gebarsten zijn. Het is dan ook haast ondoenlijk ge worden de kersen te sorteren. Veel telers laten ze daarom hangen, te meer daar de opbrengst maar schril afsteekt tegen de hoge pluk- kosten. LONDEN In het hart van de Lon- dense zakenwijk, zijn vrijdag uit de kan toren van een vooraanstaande handels bank schilderijen gestolen ter gezamen lijke waarde van ujna 1,3 miljoen gulden Vijftien werken zijn Victoriaanse land schappen van de Britse schilder Frede rick Watts, een doek is van de Neder lander F Kruseman en een van de Fran se impressionist Marcel Dyf. De dieven zijn voortvluchtig en men weet ook nog niet hoe zij het bankge bouw zijn binnengekomen. Bij een auto-ongeluk bij Koblen is vrijdag de plaatsvervangend Westduitse president. Franz Josef R< der. licht gewond. Hij zal enige dage in een ziekenhuis moeten blijven. Indien die herstructurering echter niet tot stand komt, vereist hel belang van de gezondheidszorg de instelling van een nationale gezondheidsdienst, waarin de huisarts een centrale plaats inneemt. Onze Nederlandse huisartsen zfln trouwens bij het huidige zieken, fondssysteem en het optreden van eco nomische zaken ai minder vrjj dan hun Engelse collega's onder de National Health Service. Dit schrijft de voorzitter van de vaste Tweede Kamer-commissie voor sociale zaken en volksgezondheid, de PvdA-er dr. I. H. Lamberts, deze week in een artikel over de toekomst van de huis arts in Medisch Contact, het officieel orgaan van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Ge neeskunst. De huidige situatie inventariserend stelt dr. Lamberts, dat de huisarts geneeskunde als specifieke wetenschap nog grotendeels tot stand moet komen. Wel komt de professionalisering van de huisarts nu op gang, maar toch nog te Dr. Lamberts vindt tevens dat de ge organiseerde huisartsen relatief gerin ge politieke invloed kunnen uitoefenen en veelal vrij ongelukkig optreden. Deze omstandigheden hangen nauw sa men met de tegenstellingen tussen het positief-professioneel en idealistisch in gestelde Nederlands huisartsen-genoot schap en de meer materialistische ima go van de Landelijke Huisartsen Ver eniging optredend en reagerend als vakbond Gelukkig is deze tegenstelling aan het verminderen, aldus dr. Lamberts. In het parlementaire werk is herhaal delijk gebleken hoe gering de politieke feeling is en hoe weinig overtuigend de argumentatie van de kant van de (huis)artsen is. Hieraan is te wijten dat de huisartsen bijvoorbeeld in de afge lopen jaren - in politiek opzicht - de boot hebben gemist om te komen tot de stichting van een aanvaardbaar aantal groepspraktijken en gezondheidscentra. De Nederlandse huisarts zal moeten kiezen tussen zijn ivoren toren- DEN HAAG De staatssecretaris van economische zaken heeft thans schriftelijk aan hel procluktschap voor zuivel medegedeeld akkoord te willen gaan met de door dit schap voorgestel de minimumprijs voor melk van 59 ct. I per liter. minachting voor de politiek of een vol waardige invloed op de totstandkoming van het volksgezondheidsbeleid. De financiële situatie van de huisarts is volgens dr. Lamberts rijp voor ver anderingen. Gezien de politieke ontwik keling rondom de gedachten aan een waardevast pensioen voor de hele be volking, kan hij aan een gevoel van teleurstelling voor de sociale zekerheid van zijn oud-collega's niet ontkomen. Het is dan ook zonder meer noodzake lijk om te komen tot een meer gediffe rentieerde betaling van de huisarts. Zij die duidelijk streven naar kwaliteits verbetering van hun werk, behoren niet alleen in hun hogere kosten tegemoet te worden gekomen, maar ook extra worden beloond, aldus dr. Lamberts. Daarbij zal overigens een zekere kwa liteitscontrole niet te vermijden zijn. Ten aanzien van dit laatste punt betreurt hij het dat de huisartsen-registratie nog niet gekoppeld is aan de totstandkoming van de opleiding tot huisarts en „de zc noodzakelijke toekomstige nascholing". UTRECHT Van eind 1965 tot mid den 1969 vielen er in ons land meer dan 350 collectieve ontslagen, waarbij telkens meer dan 25 werknemers waren betrok ken. In totaal kwamen daardoor 35.500 mannen en vrouwen op straat, zo blijkt uit een rapport van het wetenschappe lijk en scholingsinstituut van het NVV, waarin verslag is uitgebracht over een onderzoek naar het verschijnsel van het collectief ontslag. Een derde van de bij het collectief ontslag betrokken 35.500 mannen en vrouwen was in de textiel- en kleding industrie werkzaam en eveneens een derde in de metaal. Verdeeld over de provincies, vielen de meeste ontslagen in Noord-Brabant, gevolgd door Noord- en Zuid-Holland. Bij de steden ging Amsterdam aan kop. Bijna de helft van alle gevallen had als oorzaak: reorganisatie. Sluitingen, faillissementen en fusies waren relatief minder vaak oorzaak van collectieve ontslagen. De onderzoekresultaten bevestigen wat al bekend mocht worden veronder steld, namelijk dat speciaal de ouderen, indien zjj eenmaal zijn ontslagen, weer moeilijk aan de slag komen. DEN HAAG Na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad heeft minis ter-president P. J. S. de Jong een verklaring uitgegeven, waarin hjj enke le opmerkingen maakt naar aanleiding van de discussie rond de rede van prof. dr. L. de Jong over de kwaliteit van het defensie-apparaat. De indruk is ontstaan, aldus minister De Jong, dat mijn antwoord aan het Tweede-Kamerlid Goedhart en de op 19 juni gegeven reactie op de rede die prof. De Jong dezer dagen in Delft heeft gehouden, met elkaar in strijd zouden zijn. Ik zou, zo is gezegd, mijn mening over die rede sindsdien hebben gewij zigd. Ik ontken dat beslist. In de dis cussie over deze zaak hebben van meet af aan twee elementen centraal ge staan: le. de instelling, de gezindheid van sommigen ten opzichte van onze defensie als onderdeel van de ge meenschappelijke Navoverdediging. 2e. het waarde-oordeel over de huidige kwaliteit van ons defensie-apparaat. Over beide, door prof. De Jong ter sprake gebrachte elementen heb ik mij zowel op 19 juni als in mijn antwoord van 26 juni aan de heer Goedhart in gelijke zin uitgelaten. Ook op 19 juni heb ik uitdrukkelijk gezegd het eens te zijn met prof. De Jong wanneer deze wijst op het Navo-bondgenootschap en waar hij stelt dat wij op dit punt le ring kunnen trekken uit de historie. Ik heb dit in mijn antwoord aan de heer Goedhart herhaald. Op de persconferentie van 19 juni concentreerde de discussie zich echter vooral op het waarde-oordeel over de kwaliteit van ons defensie-apparaat. Daarvan heb ik toen gezegd zoals ik daarna ook in mijn antwoord aan de heer Goedhart heb gesteld dat ik op dat punt met prof. De Jong van me ning verschil en een vergelijking met 1940 beslist van de hand wijs. Omdat in de publiciteit het verschil van mening met prof. De Jong ten aanzien van de kwaliteit van het defen sie-apparaat wel wat erg veel nadruk had gekregen, heb ik in mijn antwoord aan de heer Goedhart het accent wat meer gelegd op het punt waarop ik het eens ben met prof. De Jong. Van tegenspraak of van een andere opvatting kan beslist niet worden ge sproken. NEURENBERG Met scherpe aan vallen op de Oostpolitiek van de West- duitse socialistisch-liberale regering heeft de voorzitter van de Beierse Chrfstelijk-Sociale Unie, Franz Josef Strauss, vrijdag in Neurenberg hel partijcongres geopend. Wat de regering ai verspeeld heeft kan in jaren niet meer worden goedgemaakt, zo verklaarde hij. Strauss betitelde de bondskanselier Brandt als „Don Quichot van de Duitse buitenlandse politiek" en sprak van een „waaghalzige rit over het moerassige terrein van politieke avonturen". Met het Oosten moest onderhandeld worden op gebieden waar geen wereld beschouwelijke en politieke tegenstel lingen van onoverbrugbare aard beston den, maar wederkerige materiële belan gen. Daar moest men de wil tot over gang van confrontatie naar onderhande lingen nagaan en tot uiting brengen. Het paste bij de theatrale komedian tenstijl van de regering, dat de inhoud van de afspraken tussen staatssecretaris Egon Bahr en de Russische minister van Buitenlande Zaken Gromyko het publiek bereikte via kranten en tijdschriften. Parlement en publiek waren voorge logen toen men van onverbindende voor besprekingen sprak, aldus Strauss. Bij Dong Ha in het noorden van Zuid-Vietnam zijn vrijdag 46 men sen gedood toen een rivierboot op een mijn liep. De boot vervoerde 50 pas sagiers die op weg waren naar d« markt. Van onze weerkundige medewerker Dit weekeinde boekt de tempe ratuur weer een kleine winst. Met name zondag zullen in Gelderland waarden van 13 tot 20 graden Cel sius bereikt worden. Helaas kunnen wij echter nog geen droog weer in uitzicht stellen, omdat het op dringen van de iets warmere lucht tijdelijk regen zal veroorzaken. Ook in midden-Europa houden de vakantiegangers een wisselvallig weerbeeld, met plaatselijk buien en temperaturen onder de 20 graden Celsius. Alleen van Spanje tot over de Balkan blijft het zomers en plaatselijk zelfs tropisch. Malaga registreerde dezer dagen 40 graden, Marokko 42. Wij zien een kansje, dat er in de loop van de volgende week een geleidelijke verdere stabilisering van het weer in West-Europa plaats zal vinden.

De Vallei | 1970 | | pagina 1