Over de grenzen Minister Schut wil doorzetten HUURLIBERALISATIE IN '71 WELLICHT IN HÉÉL GELDERLAND VVD: meer Geldei *se kandidaten voor Kamer INDIAAN IN VA TICAAN DRONKEN OLIFANT RENDE TEGEN PAAL: VIER DODEN AANSLAGEN EISEN SLACHTOFFERS IN HEBRON EN GAZA Vijf procent van bruto inkomen voor defensie Brandt praat twee dagen Bonn met Pompidou in VATIC AAN WIJ HIELPEN GEEN NAZI'S VLUCHTEN Zonder hoop 1- Treinstaking in Italië treft va ka n tiega ngers PPR wenst afschaffing groetplieht DALET BALSEM DALET BALSEM Voorstel J\AVO-Assemblee: Minder lawaai proefdraaien straalmotoren Oorlogszuchtige toon in Cairo Noorse prinses had miskraam Eens over EEG Kam;) Vledder misschien we£ Goede ervaring bij apotheker en drogist Ook voor U gemakkelijker en prettiger eten met Uw kunstgebit, dank zij een grotere kauwkracht. Woningraad Van een onzer redacteuren DEN HAAG In Haagse politieke kringen wordt aangenomen dat minister Schut (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) zijn huurliberalisatiebeleid met kracht zal voortzetten. Het zou, zo vernemen wij, óók in zijn bedoeling lig gen de Gelderse gemeenten die niet onder de huurliberalisatiemaatregel van 1 september vallen in de loop van volgend jaar te „liberaliseren*'. Zoals gemeld wordt op 1 september de wettelijke huurprijsregeling volledig afgeschaft o.m. de provincie Gelder land (met uitzondering van de gemeen ten Apeldoorn, Arnhem, Nijmegen, Barneveld, Brummen, Culemborg, Doesburg. Doetinchem, Doornspijk, Ede, Elburg, Epe, Ermelo, Groesbeek, Har derwijk, Hattem, Heerde, Hoevelaken, Huissen, Nijkerk. Oldebroek, Putten, Renkum, Rheden, Rozendaal, Scherpen- zeel. Ubbergen, Voorst, Wageningen, Westervoort en Winterswijk). Het „Haagse" plan zou dus zijn om ook in deze uitzonderingsgemeenten volgens jaar tot huurliberalisatie over te gaan waarbij voor sommige gemeen ten een geleidelijke overgang gecreëerd zou kunnen worden zoals per 1 septem ber bijv. in Deventer het geval za! zijn waar de huurprijs-beheersing slechts voor woningen bóven de 100,- per maand afgeschaft zal worden. De minister wordt ten aanzien van zijn liberalisatiebeleid niet aangemoe digd door de betrokken provincie- en gemeentebesturen, maar wél door de ervaringen in reeds geliberaliseerde ge bieden. Een vergelijkend overzicht van het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft aangetoond dat de huren in de gebieden die per 1 oktober 1967 gelibe raliseerd werden tot 1 september 1969 met gemiddeld 9,9, procent stegen ter wijl het percentage van de stijging voor heel Nederland 12 procent bedroeg. In de gelibeliseerde gebieden kwam het ADVERTENTIE Als modieuze schoenen voor U ondra gelijk zijn door knobbels dan helpt Zwellingen aan de grote teen behoeven U niet langer te kwellen. Verkwikkende DALET BALSEM dringt diep door in de huid, heft de aandoening op en doet de zwelling vermin-1 deren, waardoor ook de pijn verdwijnt Maak Uw voeten weer pijnloos slank met de beroemde Franse De VVD heeft nog kandidaten op de gros voor de Twcede-Kamerverkiezin- van volgend jaar geplaatst; drie DEN HAAG vier „Gelderse lijst gen kandidaten worden geadviseerd voor •en verkiesbare plaats en een vierde voor een niet verkiesbare. Het hoofdbestuur van de WD advi seert een verkiesbare plaats op de kan didatenlijst voor de Kamer te geven aan de heren W. A. van Aken en H. J. Blekman, beiden raadslid van Epe. en mr. M. A. V. Slingenberg, die sinds 1 april j.l. directeur van hel district Arn hem van de Amsterdam-Rotterdam Bank is (dit district omvat vrijwel de gehele provincie Gelderland). Voor een niet-verkiesbare plaats wordt de heer A. Wagenaar uit Vaassen genoemd; de heer Wagenaar is inspec teur commerciële zaken van de Konink lijke Nederlandse Heide Mij. Zoals al gemeld staan er nog meer Gelderse VVD'érs op de groslijst; voor een verkiesbare plaats werden o.m. ge noemd luitenant-generaal Bartels uit Ermelo, wethouder Kooij van Apel doorn, wethoudster Baas-Goosen van Zutphen, burgemeester Goldberg van Wisch en burgemeester Hoftijzer van Lienden. De VVD deelt nu ook mee dat een van de huidige Kamerfractieleden, mr. J. F. G. Schlingemann uit Goes, alleen voor een niet-verkiesbare plaats in aanmerking zou willen komen omdat hij lid van het College van Gedeputeer de Staten van Zeeland gewerden is. Ook staatssecretaris mr. K. Wiersma (justitie) wil geen verkiesbare plaats op de lijst krijgen. ADVERTENTIE in een relatief niet gering aantal ge vallen zelfs tot enige huurprijsverla ging. Eenzelfde beeld geven de gebie den waar de huurprijsbeheersing in 1968 werd losgelaten. De minister heeft gemerkt dat in ge bieden waar de huur geliberaliseerd werd, waar mogelijk, een stabilisatie in het prijsverloop is opgetreden. Hij ver wacht dat dit ook in Gelderland het ge val zal kunnen zijn. Een enquête inzake de niet-verplichte huurverhogingen die door de Nationale I. Opgegeven woningen in niet-geliberaliseerde gebieden waarvan de huur: Woningraad in 1969 ingesteld is en waarvan het resultaat in het deze week verschenen maandblad van de Woning raad te lezen is geeft een soortgelijk beeld. De enquête werd gehouden onder de leden (woningbouwverenigingen) van de Woningraad. Aan 760 woning corporaties en gemeenten werd een en quêteformulier toegezonden waarvan er 300 ingevuld werden terugontvangen. De volgende tabellen geven een dui delijk beeld: Te verwachten is dat veel gemeen tebesturen zich nog wel zullen verzet ten tegen een verdere huurliberalisatie op korte termijn; bekend is bijv. dat de wethouders Wieten (woningbouw) en Harmsen (huisvesting) van Apeldoorn, in principe voorstanders van liberalisa tie. het tijdstip voor liberalisatie in ge meenten als Apeldoorn nog niet geko men achten. In Deventer is het besluit van de minister om daar tot gedeeltelijke libe ralisatie over te gaan met zeer gemeng de gevoelens ontvangen. gel(jk bleef aantal Eerste verhoging ('6R) 21.278 18.4 Tweede verhoging ('69) 29.919 25.5 II. Opgegeven woningen in geliberaliseerde gebieden gel(Jk bleef aantal Eerste verhoging 4.771 25,4 Tweede verhoging 14.358 76.4 werd verhoogd aantal 94.058 81,6 87.513 74,5 waarvan de huur: werd verhoogd aantal 14.012 74,6 4.425 23,6 i Tijdens zijn wekelijkse audiëntie J ontving paus Paulus deze week een J bijzonder vreemd uitgedoste pel- J grim. Paige Baker uit het Ameri- kaanse Fort Bartholt, wiens voor- 4 ouders tot de Indianen behoorden. had zich voor deze gelegenheid in J vol Indiaans ornaat gestoken, com- J pleet met verentooi. NEW DELHI Vier bruiloftsgasten, die per olifant naar een bruiloft gingen in Islam- poer in de Indiase staat Uttar Pradesj, zijn gisteren gedood toen hun dronken olifant in botsing kwam met een elektriciteitspaal. De vier mannen zaten in het tentzadel op de olifant te drinken en gaven de fles nu en dan aan hun vervoermiddel, zodat dit ook goed gesmeerd bleef. Uiteindelijk was de olifant zo dronken dat hij op topsnelheid in de paal knalde. Deze brak en de elektriciteitsleiding viel op de olifant en zijn berijders. De vier mannen de de olifant waren op slag dood. Aanslagen met handgranaten in twee Arabische steden in het door Israël bezette gebied hebben gistercr^ één persoon gedood en 23 anderen gewond. 18 Arabieren en één Israëli werden gewond in de Jordaanse stad Hebron, toen een handgra naat werd gegooid naar een burgervoertuig. De granaat miste zjjn doel en ont plofte temidden van de voorbygangers. De gewonden z(|n opgenomen in een zie kenhuis in Jeruzalem. BRUSSEL De NAVO-assemblee, die van 6 tot 11 november in plenaire zitting in de Haagse Ridderzaal bijeen zal komen zal zich daar moeten uitspre ken over een resolutie, waarin onder het motto ..five percent for freedom" aan alle NAVO-landcn gevraagd zal worden tenminste vijf procent van het bruto nationaal produkt te bestemmen voor defensie-uitgaven. De militaire commissie van de assemblée. die samen met een aantal andere commissies deze week in Brussel vergaderd heeft, is met het concept van deze resolutie ak koord gegaan. Namens de politieke commissie zal in Den Haag een rapport uitgebracht wor den waarin onder meer de noodzaak onderschreven wordt van het verster ken van NAVO's zuid-oostflank. Voor die versterking denkt men vooral aan een duidelijker maritieme aanwezigheid van het bondgenootschap die .tot uit drukking moet korden in een verster king van de Turkse marine. De Duitse christen-democraat Blu- menfeld, die in opdracht van de poli tieke commissie een rapport had voor bereid heeft daar binnen de commissie ernstige moeilijkheden mee gekregen. In, het hoofdstuk Oost-Westrelaties van zijn rapport had Blumenfeld, die in de Duitse Bondsdag deel uitmaakt van de oppositie, nogal wat kritiek verwerkt op bondskanselier Willy Brandt., wie hij verweet teveel concessies te hebben ge daan in zijn pogingen om een betere verstandhouding te verkrijgen met de DDR, Polen en de Sovjet-Unie. De commissie heeft haar rapporteur duidelijk gemaakt dat dit bepaald haar visie niel is. Blumenfeld heeft op dracht gekregen zijn rapport nog voor de plenaire vergadering in november te herzien en zijn tekst zo t.e wijzigen dat ze beter aansluit bij onder meer hel slotcommuniqué van de bijeenkomst van de NAVO-ministers in Rome, waarin begrip en steun werden ge vraagd voor Brandt's politiek. De Amerikaanse senator Wayne Hays, voorzitter van de NAVO-assem blee, heeft tijdens een persconferentie in Brussel nog eens onderstreept dat het bepaald niet de bedoeling is van de Amerikaanse administratie om op grote schaal troepen uit Europa terug te trek ken. Een vermindering van de troepen achtte Hays om budgettaire redenen wel denkbaar. „Vergeet niet dat het Amerikaanse schatkistbeleid echter de Amerikaanse buitenlandse politiek nog niet uitmaakt", aldus de Amerikaan. DEN HAAG Op de vliegbasis Vol- kel van de Koninklijke Luchtmacht zijn gistermiddag drie speciale loodsen voor hel proefdraaien van straalmotoren van „Starfighters" in gebruik genomen. Aan deze loodsen, die een oppervlakte hebben van tien bij vijftien meter, zijn tweeëntwintig meter lange geluiddem pers gebouwd die eindigen in zeven meter hoge brede schoorstenen. Deze geluiddempers wegen elk dertig ton. Op de vliegbasis Soesterberg is een dergelijke speciale loods met geluid demper al enige tijd in gebruik. De Luchtmacht bestudeert nog de mogelijkheid de bases Leeuwarden en Twenthe met deze verbeterde geluid dempende installaties uit te rusten. De kosten ervan bedragen bijna een half miljoen gulden per loods. In de vluchtelingenstad Gaza ont plofte een handgranaat op een markt plein. Hierbij werd een Arabische jon gen van 14 jaar gedood en werden vier anderen gewond. In beide steden zetten troepen het ge bied af en begonnen zij een speurtocht naar de aanvallers. Langs de grenzen van Israël met Syrië en Egypte bleef het verder gisteren vr(j rustig. De Eqyptische minister van Voorlich ting, Mohammed Hassanein Heikal, heeft gisteren in zijn wekelijkse hoofdartikel in het ddgblad .'.Al Ach- ram" verklaard, dat de Arabieren één sleutel tot de oplossing van de crisis in het Midden-Oosten bezitten hun ge vechtskracht op het slagveld. Sprekend over de jongste voorstellen van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. William Rogers, schreef Heikal: „Wat Rogers zegt kan van geen enkel belang zijn. aangezien hij alleen de fei telijke huidige situatie onthult". De militaire toestand aan de verschil lende fronten met Israël besprekend, zei Heikal, dat Egypte er met Russische hulp in geslaagd is zijn binnenland in enige mate te beschermen tegen de Is raëlische luchtaanvallen, terwijl de vij andelijke luchtacties boven de kust van de Rode Zee beperkt zijn. Egypte's offensieve kracht aan het Suezkanaal wordt nog steeds gecon fronteerd met de vijandelijke superio riteit in de lucht, die bevorderd wordt door Amerikaanse leveranties. Aan het oostelijke front bezit Syrië Als U last hebt met Uw kunstgebit, zal Uw tandarts U het speciale Dentofix-kleefpoeder kunnen aanbevelen. Uw gebit komt daardoor vaster te zitten en zal bij het spreken met gaan schuiven of loslaten, zodat U zich zeker der gevoelt. Het gevoelige tandvlees wordt door Dentofix beschermd, zodat U steviger kunt bijten en gemakkelijker kauwen. Dank zij Dentofix kunt U zonder bezwaar weer lachen,, hoesten, zelfs niezen cn U spreekt duidelijker. Dentofix voorkomt ook slechtbekende adem (gebitsgeur). Schaft U nog heden Dentofix can. Verkriigbaar bij Apothekers en Drogisten in neutrale, plastic strooiflacons a fL 2,60- OSLO Kroonprinses Sonja van Noorwegen, die begin volgend jaar een baby zou krijgen, heeft een miskraam gehad. De prinses keek naar haar echt genoot, kroonprins Harald, die bij Han- koe aan een zeilwedstrijd mee deed, toen zij zich onwel voelde. Zij werd overgebracht naar het Frederikstad zie kenhuis. De kroonprinses, die niet van adel was, trouwde met de kroonprins op 29 augustus 1968. Dit zou haar eerste kind geworden zijn. Volgens het medisch bulletin waren er geen complicaties en was de toestand van de prinses bevre digend. BONN Een Franse delegatie onder leiding van president Georges Pompi dou is gisteren op het vliegveld Wahn aangekomen vwor een tweedaagse top conferentie. Na aankomst van de dele gatie. waarvan deel uitmaken de minis ter van Buitenlandse Zaken, Maurice Schumann en de minister van Finan ciën Giscard d'Estaing en een bijzon dere hartelijke begroeting door bonds kanselier Willy Brandt, ging met on middellijk in conferentie Regeringswoordvoerder Conrad Ah- lers verklaarde later op een persconfe rentie dat Brandt en Pompidou het er over eens zijn dat bij de interne en ex terne ontwikkeling van de EEG het pfincipe van „parallelisme" moet wor den toegepast. Hij verduidelijkte dat dit betekent dat tijdens de onderhandelin gen met Groot-Brittannië, Ierland, Noorwegen en Denemarken over hun toetreding de EEG verder moet werken aan de volledige economische en mone taire unie van de Zes. Duitsland en Frankrijk zullen voorstellen steunen voor een plan om in stadia de integratie op deze terreinen te bereiken. Ahlers zei dat Pompidou Brandt de volledige steun heeft toegezegd bij zijn streven om tot betere betrekkingen met de Sovjet-Unie, Polen en de andere Oosteuropese staten te komen. Beide partijen waren het er ook over eens dat de veiligheid van Berlijn het best ver zekerd is onder de hoede van de weste lijke grote drie. Over het derde onderwerp de be trekkingen tussen Oost en West blijven naar Ahlers vertelde, Brandt en Pompi dou gereserveerd ten aanzien van dc jongste oproep van het Pact van War schau voor een Europese veiligheids conferentie, omdat men onzeker is over de Sovjet-bedoelingen. de grootste strijdmacht, maar dit land heeft tal van moeilijkheden. Heikal wees op het feit, dat de hoofdstad Da- maskus slechts 40 km van de grens ligt. Jordanië verkeert in een kritieke toe stand als gevolg van de geschillen der Palestijnse guerrilleros met de Jor daanse autoriteiten. Heikal schreef echter tenslotte, dat de Arabische lei ders onlangs in Libië hebben gepro beerd al deze problemen op te lossen maar tot dusverre is het stadium van de hoop „nog niet gepasseerd". VATICAANSTAD Het Vaticaan heeft gisteren berichten, dat het nazi- oorlogsmisdadigers geholpen heeft na dc tweede wereldoorlog naar Zuid- Amerika te ontsnappen „lasterlijke insi nuaties" genoemd. Mgr. Fausto Vallainc, woordvoerder van het Vaticaan, verklaarde 'dit op zijn wekelijkse persconferentie op een vraag over een bericht, dat Fritz Paul Stangl die in Düsseldorf te rechtstaat wegens moord op minstens 400.000 mensen in de concentratiekam pen Sobidor en Treblinka met een Vaticaans paspoort naar Brazilië is uit geweken. Volgens het bericht zou Stangl het paspoort gekregen hebben van het Rode Kruis door bemiddeling van een Oos tenrijkse bisschop bij het Vaticaan. Mgr. Vallainc verklaarde, dat het Va ticaan veel gedaan heeft om oorlogs slachtoffers, ongeacht hun nationaliteit, te helpen, zowel voor als na afloop van de oorlog O DEN HAAG De Politieke Partij Radicalen heeft in een openbare ver klaring aangedrongen op een zo spoedig mogelijke herziening van het militair straf- en tuchtrecht, zodat vonnissen van acht maanden voor een soldaat die weigerde te groeten niet langer meer kunnen worden uitgesproken. Het bestuur van de PPR dat „met verbazing en ergernis" heeft kennis ge nomen van het vonnis, erkent dat in een bedrijfsgemeenschap bepaalde re gels dienen te gelden en dat de militai re gemeenschap enkele specifieke ken merken vertoont. Niettemin is het van mening dat de groetplieht indruist te gen algemeen menselijke en democrati sche verhoudingen, die in elke bedrijfs gemeenschap mogen worden veronder steld aanwezig te zijn. T^e vooruitzichten dat David K. E. Bruce, die' door president Nixon is benoemd tot hoofd van de Ameri kaanse delegatie bij het Vietnam-vre- desoverleg in Parijs, spoedig resulta ten zal kunnen behalen, zijn weinig rooskleurig. Een van de voornaamste oorzaken daarvan is, dat Washington, Hanoi en Saigon alle drie van mening zijn, dat de tijd in hun voordeel werkt en dus weinig geneigd zijn belangrijke con cessies te doen teneinde aan de im passe bij de onderhandelingen een einde te maken. De keuze van Bruce door president Nixon is algemeen toegejuicht. Maar Nixon heeft, toen hij de benoe ming van Bruce bekend maakte, geen specifieke details genoemd van de opdracht die hij Bruce heeft gegeven. De president heeft alleen gezegd dat de Verenigde Staten zich „flexibel zullen opstellen". Verder sprak Nixon voornamelijk over het bekende thema van de Vietnaml- sering van de oorlog. Hij waarschuw de legen Amerikaanse troepenterug trekking in een sneller tempo dan de Vietnamisering toelaat. Hanoi en Parijs hebben Noord- Vietnamese woordvoerders prompt de opmerkingen van Nixon veroordeeld en de eis herhaald dat de Amerikaanse troepen zonder verwijl volledig uit Vietnam worden terugge trokken. Verder eist de communistische zijde, het aftreden van de regering van president Ngoeyen Van Thieu. De standpunten staan dus regelrecht te genover elkaar, en daarin zal ook als DAVID BRUCE ondankbare taak Bruce op 1 augustus in Parijs aan komt waarschijnlijk niet veel veran deren. Voor Washington zou volledige terug trekking voor Saigon op eigen benen kan staan betekenen, dat alles wat de Verenigde Staten ^an mensen en geld in Zuid-Vietnam hebben geïnves teerd, verloren zou gaan. Hanoi beseft dat de Verenigde Staten reeds aanzienlijke aantallen van hun manschappen uit Vietnam hebben te ruggetrokken en dat deze terugtrek kingen door zullen gaan. Onderhan delingen op een later tijdstip zijn voor Hanoi dus voordeliger, omdat de Amerikaanse macht in Vietnam dan zal zijn afgenomen. y^rat Saigon's standpunt betreft: dc regering Thieu heeft uiteraard geen belangstelling zichzelf uit de weg tc ruimen. Zij hoopt krachtiger te worden en. naarmate de Ameri kaanse bijstand afneemt, onafhanke lijker van Washongton te worden. W. Averell Harriman, de diplomaat die dc Amerikaanse delegatie leidde toen meer dan twee jaar geleden de on derhandelingen in Parijs begonnen, heeft dc keuze van Nixon geprezen. Harriman verklaarde niet te welen welke instructies Bruce zal meekrij gen. „ik hoop dat als Thieu niet mee werkt", aldus Harriman, ..ambassa deur Bruce direct met de Noordvict- namezen zal onderhandelen. Ik zou niet graag zien dat Thieu in Sai gon een veto zou kunnen uitspreken over het Amerikaanse beleid. Al met al een bewijs dat het tussen Washington en Saigon niet altijd bo tert. En met deze ruggesteun moet Bruce thans beginnen. Zonder veel hoop, met bergen problemen. I)EN HAAG De regering onder zoekt of het kanip Vledder, waar men sen met erkende gewetensbezwaren te gen de militaire dienst worden tc werk gesteld, moet worden opgeheven. Dit blijkt uit het antwoord van de minister van Defensie, W. den Toom, op vragen van het Eerste-Kamerlid mr. J. van Wijk (PSP). Momenteel zijn er zes mensen in het kamp te werk gesteld (tegen zeven per soneelsleden). Dit is een gevolg van een nieuw beleid, waarbij gewetensbe zwaarden de keus wordt gelaten in Vledder te beginnen te werken of thuis te wachten tot een voor hen passende functie bij een werkobject vrijkomt. In interdepartementaal overleg wordt thans nagegaan of het kamp moet wor den behouden, en of alternatieve moge lijkheden kunnen of moeten worden gevonden. President Pompidou van Frankrijk en Kanselier Brandt van West- Duitsland gefotografeerd tijdens een statige pose op hel vliegveld van Bonn, op het moment dat zij strak in ric houding naar het Franse volkslied luisterden. UTRECHT De N.S. heeft van de directie van de Italiaanse spoorwegen het bericht ontvangen, dat het Italiaan se spoorwegpersoneel ook maandag 6 juli om 21.00 uur het werk voor 24 uur lang neerlegt. Tijdens de stakingsperio de zal het treinverkeer in en naar Italië zijn lamgelegd. De staking heeft voor de treinen die op 6 juli uit Nederland naar Italië vertrekken de volgende con sequenties: De trein met bestemming Milaan- Rome rijdt tot Chiasso. De trein naar Genua rijdt niet verder dan Ventimiglia. De trein met bestemming Verona gaat maar tot Brennero. De Bergland Expres (vertrek Den Haag S.S. 17.34 uur met bestemming Verona rijdt eveneens niet verder dan Brennero. Doorgaande reizigers worden verder met bussen vervoerd. De Mediterraneo (vertrek Den Haag S.S. 15.02 uur met bestemming Genua) zal niet rijden op 6 juli, maar het vertrek wordt 24 uur uitgesteld tot 7 juli. Deze trein keert dan ook een dag later (8 i.p.v. 7 juli) weer uit Genua naar Nederland terug. Op 7 juli wordt naar Italië weer als normaal gereden.

De Vallei | 1970 | | pagina 5