Veenendaals dagblad Zwart weekeinde voor burgerluchtvaart Buiten Met vakantie in Porte Ercole Vergeefse jacht op drietal juwelenrovers Vliegtuig naar Cuba gedwongen VS: Israël heeft kernwapens Massale strijd op kermis in Druten RUST IN BELFAST Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Bommen op vliegveld Frankfort zingende dolfijnen... Husak valt D11 beek aan Verpleegsters in Israël staken Warmer Overeenkomst in Jordanië Toestellen verongelukt in Canada Spanje9 ZwitserlandCorsicaAlaska Oliemaatschappijen genationaliseerd Terugblik TORONTO Voor de burgerluchtvaart is het een zwart weekeinde geweest. Bij vliegrampen in Canada, Spanje, Zwitserland, Alaska en Corsica vonden 231 mensen een plotselinge dood. Elf personen werden ernstig gewond. BOSBRAND ACHTERVOLGERS VERLOREN BIJ EDE ALFA ROMEO UIT 'T OOG DOLFINARIUM VTB N.V. HONDERDEN SLAAGS MET AMBONEZEN Na de onlusten Kans op onweer Bm, voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaaf, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,.D. opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 6 JULI I970 - 44e JAARGANG no. I54 Vliegrampen eisten 231 mensenlevens Ar Wrakstukken van de Cornet van de Britse maat schappij Dan-Air. Het toestel vloog bij Barcelona tegen een berg. Alle 112 inzittenden kwa men om het leven. FRANKFORT De politie heeft op de luchthaven van Frankfort zondag twee bommen ontdekt. De eerste maal werd zij gewaar schuwd door een voorbijganger die uit een bagaekluis in het stationsgebouw rook zag komen. De politie vond in de kluis een pakje met een niet-ontplofte bom. Even later schoot uit een papiermand een steekvlam. Ook hierin bleek een bom te zitten. Toen men het onderzoek van de papiermand bezig was, kreeg de po litie een anoniem telefoontje, waarin werd aangekondigd, dat in een toestel van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia" en bom zou ontploffen. Het toestel, dat al op weg was naar Madrid, kreeg opdracht onmiddellijk naar Franfort terug te keren. Ondanks een grondig onderzoek heeft de politie echter niets gevouden. Ook in twee andere toestellen van ..Iberia" bleken geen bommen aanwezig te zijn. CAIRO De Libische regering heeft zaterdag alle maatschappijen, die olie importeren en in het land distribueren, genationaliseerd, zo meldt het Egypti sche persbureau voor het Midden-Oos ten uit Tripoli. De maatschappijen die door de maatregel worden getroffen, zijn Shell, Esso Standard en Petrolibya. tloe de hoofdstad van onze pro- vincie zich omtrent de eeuwwis seling presenteerde, kan hij, die deze jaren beleefde, zich weer dui delijk voor de geest halen met het interessante fotoboek „Sjouwen door Oud Arnhem" waar van het le deel, dat geruime tijd uitver kocht was, thans bij de uitgevers Gijsbers en v. Loon aldaar een her- druk mocht beleven. Ge weet lang- zamerhand wel, dat ik meer een buitenman, dan een stadssinjeur j ben, doch dit neemt nie't weg, dat J j ik gaarne in de oude binnenstad heb rondgekekenal zwierf ik niettemin nadien door de prachtige omstre ken; denken we slechts aan Rosen- daal, onsbeek, Zijpendaal of Warnsborn. Bij het bekijken van de 150 oude, vaak dierbare foto's, met de opvallend serieuze tekst van A. S. Stempher, (die dan ook weten schappelijk ambtenaar aan het Arn- i hems Gemeente-Ar chief is) vallen f de geweldige veranderingen, die de stad gedurende 60 a 70 jaren onder- J ging, onmiddellijk op. Veel viel J onder de slopersmoker en de indus- triealisatie eiste menig offer, maar J S ook frappeert het, hoe wijd thans j (1970) Arnhem haar vleugels heeft t 5 uitgeslagen. Om nu alles te zien, kunt ge niet volstaan met sjouwen maar dient ge een geroutineerd 5 geleide, zoals deze documentaire terecht pretendeert te zijn. Ge zoudt b.v. licht in de knoop kunnen i raken, wanneer ge het gebouw der Heide Mij. eenzaam op een vlakte aan de Apeld.weg ziet staan (1913). Voorts vallen de belommerde sin- j gels van vroeger nauwelijks meer t te herkennenSlichtenhorst spreekt J spreyd." Zelfs noemt hij Arnhem S „de genoeghelijxte van de hoofd- 5 steden en de dienthalven geweesd 5 de gewoonlijcke verblijfplaats van 5 de Vorsten". Ook daarvan is weinig s meer over, terwijl ge de „springh- j S wateren en groene beemden" zelfs niet veel sjouwen niet meer vindt. 5 Oud-Arnhem biedt echter in beeld J en woord anderzijds zóveel over 1 stegen, pleinen, straten en gebou- 5 S wen uit een nabij verleden, dat het 5 de prijs van f 18,75 dubbel en dwars 5 waard is. 6 juli '70 A. B. Wigman. t Nadat vrijdagavond bij Barcelona een chartervliegtuig van de Britse maat schappij „Dan Air" met vakantiegangers tegen een berg was gebotst, waarbij alle 112 inzittenden omkwamen, werd de luchtvaartwereld zondag opnieuw opgeschrikt door een grote vliegramp bij het vliegveld van Toronto in Canada, waar een DC-8 met 99 passagiers en negen bemanningsleden aan boord neer stortte. Ook bij deze ramp kwamen alle inzittenden om. De DC-8 van de Air Canada was op weg van Montreal naar Los Angeles met aan boord voornamelijk Ameri kanen die een weekend in Canada hadden doorgebracht, zou een tussen landing maken op de internationale luchthaven Malton bij Toronto. Nadat de piloot een bocht had gemaakt om te kunnen landen, meldde hij de ver keerstoren, dat de buitenste motor en de tip van de rechtervleugel in brand stonden Hij kreeg opdracht hoogte te winnen en brandstof kwijt te raken. Terwijl hij het toestel probeerde op te trekken, viel de motor van het vliegtuig. Even leek het erop, dat hij de machine nog in de lucht kon houden, maar toen even later de hele recfitervluegel van het toestel afknapte, richte het de neus naar beneden en stortte het omlaag. Het kwam slechts 25 meter van de boerderij van de uit Nederland afkom stige emigrant Sytze Burgsma op de grond terecht. Het toestel brak in zulke kleine stukken uiteen, dat de inzitten den door de bergingsploeg niet meer gehndentificeerd konden worden. Datzelfde was het geval met de pas sagiers en de bemanningsleden van de Britse Comet, die vrijdagavond bij Bar celona neerstortte met 48 mannen, 53 vrouwen, 3 kinderen en één baby en negen bemanningsleden aan boord. Ook hier konden de reddingsploegen die het wrak na een moeilijke tocht pas zater dagochtend berenkten, niets meer uit richten. De voor een groot deel onher kenbaar verminkte slachtoffers werden zondagavond op de begraafplaats van het dorpje Arbucias ter aarde besteld. Op Corsica verongelukte zaterdag middag een klein vliegtuig, dat bezig was met het bestrijden van een grote bosbrand. Hierbij kwamen de drie be manningsleden om het leven. Tijdens de start viel eveneens zater dag bij het vliegveld van Zürich een Zwitsers sportvliegtuig neer. Twee van de inzittenden vonden hierbij de dood, twee anderen werden zwaar gewond naar een ziekenhuis overgebracht. Op het vliegtuig van McGrath in Alaska verongelukte kort na de start vrijdagavond een DC-3 met 27 personen aan boord. Zes mensen overleefden het ongeluk niet, negen werden gewond, onder wie twee zeer ernstig. AMMAN Naar zondagochtend uit betrouwbare bron in de Jordaanse hoofdstad is vernomen, is er zaterdag avond een beginselovereenkomst geslo ten tussen de Jordaanse autoriteiten en de leiders van de Palestijnse verzetsbe wegingen. In deze overeenkomst zouden de „voorwaarden voor een samenleving" tussen Jordaniërs en Palestijnen in het Hasjemitische koninkrijk zijn vastge legd. PORTE ERCOLE Prinses Beatrix, prins Claus en hun kinde ren Johan Eriso (bij vader achter 't stuur), Const anti jn (bij moeder op schoot) en Willem-Alexander (in de speciale DAF z'n eigen weg zoekend). Het gezin is weer een paar weken met vakantie in „De Gelukkige Olifant" in het Italiaanse Porte Ercole. ROTTERDAM Tientallen Ne derlandse politiemannen hebben zon dag tevergeefs jacht gemaakt op drie mannen, die ervan worden verdacht de juwelierszaak Siebel aan het Stad huisplein in Rotterdam te hebben be roofd van een groot aantal kostbare armbanden en ringen, met een waar de van vele tienduizenden guldens. Mannen van de Utrechtse gemeen tepolitie achtervolgden de drie van de roof verdachte mannen zondagmorgen vroeg op de rijksweg Utrecht-Am hem, waarbij snelheden van tegen de 200 ki lometer per uur werden bereikt. De Utrechtse politiemensen verloren bij Ede de aansluiting met de in een Alfa Romeo in de richting Duitsland weg vluchtende dieven. De spectaculaire actie begon nadat twee Rotterdamse jongens zondagmor gen rond vijf uur de politie hadden ge meld dat twee mannen in een witte Fiat met hoge snelheid het Rotterdamse RIO DE JANEIRO Een tweemoto- rig vliegtuig van de Braziliaanse lucht vaartmaatschappij „Cruzeiro de Sul" is op een vlucht tussen de Amazone-ste den Belem en Macaba gekaapt en ge dwongen naar Cuba te vliegen. Aan boord van het toestel bevonden zich 58 mensen en 6 bemaningsleden. Bij twee tussenlandingen; respectie velijk in Cayenne en Georgetown stond de kaper, een jongen van omstreeks 20 jaar toe, dat eerst 40 en later nog eens 17 passagiers uitstapten. Daarop liet hij de bemanning naar Cuba vliegen. NEW YORK De niet uitgesproken dreiging achter het feit dat president Nixon de crisis in het Midden-Oosten ontzettend gevaarlijk heeft genoemd, ligt in de overtuiging van een aantal functionarissen in Washington dat Israël zijn eigen kernwapens heeft gemaakt. Zo meldt het in New York verschijnende blad Sunday News. Het is op het Witte Huis bekend dat Israël tenminste tien goed ontwikkelde geleide raketten heeft met een bereik van 450 kilometer. Dit zijn raketten die uitsluitend zijn gebouwd voor het vervoeren van kernladingen. Onder de technische deskundigen is het algemeen bekend dat als Israël de nucleaire explosieven voor deze raketten nog niet heeft samengesteld, het zeer goed in staat is dat snel te doen. ADVERTENTIE ...in bet dolfinarium Harderwijk Jg In het grootste overdekte Dolfijnensta dion ter wereld met 2500 zitplaatsen zietu een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma.Tijden: 10.00. 11.30, 13.00,14.30, 16.00 en 17.30 uur (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN RONDVAART VELUWESTRAND Tel. 03410 6041. PRAAG De Tsjechoslowaakse par tijleider Gustav Husak heeft zondag een eerste persoonlijke aanval gedaan op zijn uit de partij gezette voorganger, Alexander Dubcek. In een radio- en televisietoespraak beschuldigde Husak Dubcek ervan het land op de rand van een ramp te heb ben gebracht. Hij ontkende door andere leden van het partijpresidium onder de voet te zijn gelopen en zei, dat de roye ring van Dubcekmet algemene stem men was aangenomen. DRUTEN Op de kermis in Druten, is het gisteravond tot een hevige vecht partij gekomen tussen Ambonese jongeren en Nederlandse landgenoten. Toen honderden Nederlanders later naar café „De Lindeboom", waar de in verhou ding kleine groep Ambonezen zich bevond, oprukten en vernielingen aanricht ten, moest de politie 12 man sterk ingrijpen. Er werden vijf Nederlandse jongeren wegens openlijke geweldpleging gearresteerd, van wie er later weer twee vrijgelaten werden. De aanleiding tot de massale vecht partij was een handgemeen tussen twee jongens op de kermis. In korte tijd had een groep van ongeveer dertig Ambo nezen, afkomstig uit Tiel, zich in de strijd gemengd, maar tegenover de grote overmacht was ze niet bestand. De groep vluchtte naar het café De Lin deboom, dat naderhand doelwit werd van de honderden Nederlanders. De po litie aanvankelijk drie man sterk zag zich genoodzaakt versterking aan te vragen om de Ambonese jongeren in bescherming te nemen. Rond tien uur 's avonds was de rust in Druten min of meer teruggekeerd. De politie verklaar de na afloop dat de oorzaak gezocht moest worden in onruststokers bij beide partijen, die anderen in de strijd mee sleepten. Een Iraakse student is zondag voor het aanbreken van de dag in Damascus opgehangen wegens het doodschieten van dr. Chalil Taleb, president van de Basra Universiteit in Zuid-Irak, zo meldt radio Bagdad. De moord was za terdag gebeurd. TEL AVIV Ongeveer 11.000 Israë lische verpleegsters zijn zondag in sta king gegaan. Zij willen kracht bezet ten aan hun eisen tot salarisverhoging. De staking begon zondagochtend vroeg, nadat tijdens een vergadering tu? en vakbondsleiders en vertegen woordigers van de bond van verpleeg sters, die de gehele nacht duurde, geen overeenstemming was bereikt. Er zijn thans slechts enkele verpleeg sters in ziekenhuizen beschikbaar voor spoedgevallen. Operaties worden uitge steld en patiënten, wier conditie zulks toelaat, naar huis gezonden. stadscentrum hadden verlaten, nadat zij bij de juwelier aan het Stadhuisplein de etalage hadden leeggeroofd. De dieven hadden, vermoedelijk met een beton- schaar, het dikke traliewerk voor de etalage opengeknipt, en vervolgens de ruit met een steen ingegooid. Kort na de melding van de twee jongens ont ving de Rotterdamse recherche getui genverklaringen waaruit bleek dat de van de kraak verdachte mannen aan de Goereestraat in Rotterdam de witte Fiat hadden verlaten en waren overge stapt in een Alfa Romeo, die daar met een draaiende motor klaarstond. Een chauffeur had al in de auto plaatsge nomen. Snel gealarmeerde patrouille wagens van de Rotterdamse politie slaagden er niet meer in de gezochte Alfa Romeo in het vizier te krijgen. De auto werd even later wel weer gesigna leerd op het verkeersplein Voorburg bij Den Haag, maar pas bij Utrecht kon de politie beginnen aan een jacht die een redelijke kans van slagen leek te heb ben. Op de vrijwel verlaten rijksweg naar Arnhem konden de achtervolgende politiemensen de snelle auto van de ro vers aanvankelijk nog wel bijhouden, maar in de buurt van Ede verdwenen zij door enkele taktisch manoeuvres uit., het gezichtsveld van de achtervol gers. De jacht op de rovers wordt op het ogenblik door Nederlandse en Duit se politiekorpsen voortgezet. BELFAST Na de onlusten van vrijdagavond en vrijdagnacht, waarbij vijf burgers werden gedood, ten minste 80 personen gewond (onder wie 19 Britse militairen) en door politie en soldaten 287 demonstranten gearres teerd, is het zaterdag in de stad Bel fast rustig geweest. Het was de rust der verbijstering over wat er was gebeurd, en de rust van de vrees over hetgeen nog komen kon. Toen ook telden de militairen de veie tientallen wapens en dozen munitie, die bij de huiszoekin gen te voorschijn waren gekomen. De spanning was belangrijk afgeno men, mede als gevolg van het algehele uitgaansverbod. Zondag is dit uitgaans verbod opgeheven.Het zal weer van kracht worden als er nieuwe onlusten uitbreken. Circa 3000 katholieke vrouwen zijn zondag naar de wijk Falls Road gegaan met voedsel en melk omdat de huis vrouwen in die wijk zaterdag geen boodschappen hadden kunnen doen we gens het uitgaansverbod. De avondklok was toen nog van kracht, „maar ze konden ons moeilijk allemaal arreste ren.", aldus een der vrouwen. Nu de rust in de stad is weergekeerd, liggen de straten vol rommel, ©p de hoeken van de straat zijn nog steeds zandzak-stellingen waar grimmige Brit se soldaten op wacht staan. Anderen patrouilleren in de straten. De 287 arrestanten zijn gisteren al voor speciale rechtbanken voorgeleid wegens herrieschoppen of overtreding van het uitgaansverbod. De meesten worden vastgehouden tot een tweede verhoor, de komende week. (Van onze weerkundige medewerker) Het weer heeft zich na de koele inzinking van vorige week goed hersteld. In Gelderland gao.t de temperatuur in de eerste helft van deze week geleidelijk in de richting 5 van de zomerse grens van 25 gra- j den. Zuidwestelijke winden voeren Vrij veel wolkenvelden aan, maar met name vanaf vandaag zullen er meer zonnige periode komen. Het weer blijft het komende J etmaal droog. Daarna bestaat de mogelijkheid van een tijdelijke re genstoring in verband met de vrij hoge vochtigheidsgraad van de lucht. Het gunstige weertype is te dan- J ken aan een hogedrukgebied, dat t zich van Frankrijk naar Duitsland j uitbreidde. In Zuid-Engeland wordt 26 gra- den gemeten, Plaatselijk in Frank- rijk 28 graden. Het K.N.M.I. verwacht tot dinsdag avond: Aanvankelijk droog en zonnig weer met matige zuidoostelijke wind en maximum temperaturen omstreeks 27 graden. Later toenemende bewolking, gevolgd door regen of onweer met afkoeling en windrichting naar zuidwest; het eerst in het zuiden van het land. Morgen: Zon op: 04.29; onder: 21.00. Maan op: 08.19; onder: 22.51.

De Vallei | 1970 | | pagina 1