nanciele notities De fusie tussen Hoogovens en Hoesch TEXTIELINDUSTRIE IN TILBURG BLIJFT BRON VAN WELVAART De dief stelen SCHEEPSTIJDINGEN Vlaardingse raad tegen vestiging Hoogovens Overleg Nederlandse en Duitse vakbonden STOOMSPINNERIJ TWENTHF IN STERK OPGAANDE LIJN Volkswagen dementeert geruchten Brief Kamer van Koophandel aan minister RESULTATEN LUCAS BOLS HOOPGEVEND Belangrijke order voor scheepsbouw NAUWE SAMENWERKING IN TEXTIELINDUSTRIE FABRIKANTEN VEEVOEDER GAAN SAMEN Tegen plannen van regering erkgroep landbouwkrediet W aterhoosXen PILOOT STORM TEKKO TAKS SCHADE DOOR HOOG ZIEKTEVERZUIM Later naar buitenland WERKGELEGENHEID Voor ruim 7,5 miljoen Op aanbeveling rapport prof. Goldsehmidl PROBLEMEN Pagina 2 MAANDAG 6 JLi i OLAF J. DE LANDELL „Dat zullen we dan eerst eens aan le bon Dieu moeten vragen", zei Pol. „Wanneer en waar?" informeerde het jongetje vol verwachting. „Nu meteen", zei Pol, en boog de voot het hoofd. Pépé bekeek hem met diepe aan dacht. „Hij geeft geen antwoord", zei hij, „hij geeft nóóit antwoord". „Mij wel", zei Pol. „Vlinders zijn er om ons te verheugen in het voorbij gaan. We mogen ze niet beroeren, want hun nut is anders dan de mens denkt". Pépé zuchtte. „Net als vrouwen", zei hij pruilend. „Alleen edelstenen mag je beetpakken en verkopen en er geld voor vragen en er hééél veel genoe gen aan beleven..." Pol keek opzij naar Morgane. Die blikte met een serene lach over de weg. „Wie zegt dat?" vroeg Pol. „Giuseppe", deelde Pépé mee. „We zullen het hem zelf vragen, straks in de Neige Bleue", zei Pol na- drukelijk. En stopte Pépé een zuurtje tussen de gewillige lippen. De zon streelde over het oude dak van een schuur, waar helblauwe bloemtrossen tegenaan groeiden. De lucht geurde naar violen. De vlinder trachtte zich te verheffen. Morgane stopte even, zodat het insekt kon wegvliegen. „Bonjour, lieve vlinder!" zei ze. En als verklaring: „Ik houd zo van sommige vlinders..." Pépé stopte het zuurtje achter zijn kiezen en zei: „Ik houd van alle vlin ders!..." Morgane schudde langzaam het hoofd en keek lachend naar hem. „Soms denk ik, dat ik van maar één vlinder houd", zei ze. En startte de wagen weer. „La Neige Bleue is als een verder felijke vrouw", preekte Pol. En op Morgane's vragende blik vervolgde hij zalvend: „Lief en mooi om naar te kijken. Het ontroert de onschuldige aanschouwer. Maar hij is al verblind, terwijl hij nog meent te genieten van de blankheid en de prachtige vorm en kleur voor zijn oog". Hij schudde het hoofd, meewarig met de onschuldige kijker. „Je bent toch een échte dichter", murmelde Morgane bewonderend. „Ik ben héél benieuwd naar de Neige Bleue". En die benieuwdheid werd goed be loond, want Pol had niet gelogen: het was er adembenemend. Er was welis waar geen blauwe sneeuw zoals de naam beloofde, maar een heel oude, voorname witte herberg op een zó vol overbloeide bergtop, dat Morgane aan opzet moest denken. Rose en licht blauwe kelken dromden door elkaar, helrode trossen en bleekgele slingers riepen om het luidst hun schoonheid uit. en midden op de heuvel bogen alle bloemen en planten eerbiedig uit een om aandacht te geven aan een bruisende kleine bron, die naarstig het omliggende fluwelen gras met de on telbare bloemetjes erin, besprenkelde in een oneindige diamanten-regen. Naast de bron was in de bloemen een poot uitgesneden, die langs een wit pad naar het huis leidde. Ook weer begroeid met wonderlijke clematis en bougainville en donkerrode roosjes. Morgane kreeg de indruk dat ze werd opgenomen door de geuren, en voort gedragen. „Als je van heel hoog in de bloe- menzielen neerduikt, dan ga je door koele golven van parfum, diep, die per, allerdiepst, en dan vind je op de azuren bodem een parel, zo groot als een boeremuts", vertelde Pol half fluisterend, „en die parel vertelt sprookjes en ontzaglijke waarheden". Het viel Morgane op, dat zijn schre den naast de hare geluidloos bleven op het witte pad. Pépé huppelde mee en vroeg: „Heb je die parel wel es wat gevraagd?..." Pol knikte. „Ja", zei hij heel ernstig. „Je moet flink zijn, Pépé, want van daag ben je een man en geen kind. Wij gaan daarbinnen een kostbare ring zoeken, die geluk brengt aan ie mand. En we zullen geweldig lawaai horen. Als je denkt, het niet te kun nen verdragen, mag je nu nog terug gaan naar de wagen en daar wachten. Ik zal het heel goed begrijpen, want er zullen ontzaglijke dingen gebeuren, denk ik". Pépé schudde het hoofd. „Ik blijf", zei hij, betoverd tot man. „Dan moet je voortdurend blijven bidden tot Santa Maria", maande Pol ernstig, „want wij zullen daar geen tijd voor hebben". Ze stonden voor een lage deur met prachtig ijzerbeslag. Daarachter klon ken veel opgewonden stemmen door elkaar, Franse en Italiaanse. Pol opende de deur en stapte binnen als een vorst. Morgane volgde, met Pépé aan de hand, die naarstig fluisterend met Santa Maria praatte. „Goedendag, al mijn vrienden", zei Pol duidelijk verstaanbaar. Dat was niet zó moei lijk, want op het ogenblik van zijn entree maakte het gesprek een nood landing en stond stil. Alle gezichten wendden zich naar de groep bij de deur. Pol knikte hen zonnig toe. Niemand knikte zonnig terug. „Een vrouw gaat voorbij, en haar mantel is van puur goud", vertelde hij. „Een arme man grijpt die mantel en loopt snel weg. Hebben jullie mee lij met die vrouw?..." De mannen om de tafel schudden nee. „Dat hoeft ook niet", hernam Pol, „want de vrouw heeft een gewaad aan van witte zijde, bewerkt met pa rels. Een andere man ziet dat; hij denkt aan zijn arme vrouw en kinde ren. Hij grijpt de vrouw aan en ont neemt haar het witte kleed met de parels. Hebben jullie daar meelij mee?" wordt vervolgd) VLAARDINGEN Met de grootst mogelijke meerderheid heeft de raad van Vlaardingen zich uitgesproken tegen vestiging van de Hoogovens op de Maas vlakte. De raad verwierp daar mee het voorstel van het college van B. en W. om alvorens een de finitief standpunt in te nemen met betrekking tot de hoogovens vestiging, eerst de resultaten van het convenant van de minis ter van Sociale Zaken en Volks gezondheid, Ged. Staten van de provincie Zuid-Holland, het da gelijks bestuur van Rijnmond en de gemeente Rotterdam af te wachten. De voornaamste reden van de afwijzing was het feit dat de raad het ongewenst vond nieuwe industrievestigingen in het Rijnmondgebied toe te staan, waarvan vaststaat dat zij een bij drage tot de luchtverontreiniging zullen leveren. Men vond alge meen dat juist gestreefd moet worden naar vermindering van de luchtverontreiniging. De raad van Vlaardingen kreeg de kans om zich tegen de vestiging van de Hoogovens op de Maasvlakte uit te spreken door een motie van een PSP-raadslid. DEN HAAG Topfunctionarissen van de Deutsche Gewerkschaftbund, de vak centrale in de Bondsrepubliek Duitsland, en van het N.V.V. hebben, in aanwe zigheid van bestuurders van de Duitse Metaalbewerkersbond en van de Metaal- bedrjjfsbond N.V.V., in Brussel besprekingen gevoerd over de voorgenomen fusie tussen Hoogovens en Hoesch. Besloten is tot een verdere samenwerking tussen de twee vakcentrales en tus sen de twee metaalbewerkersbonden op dit punt. Daarbij zal o.m. aan de orde komen de zgn. paritaire medezeggenschap, zoals men die al byna twintig jaar kent in de metaalindustrie in de Bondsrepubliek, en de werkgelegenheid op lan gere termijn. De voorgenomen fusie tussen Hoog ovens en Hoesch vindt haar basis in de samenwerking die begin 1966 tussen beide bedrijven tot stand kwam nadat Hoesch en de Dortmund-Hoerder Huet- tenunion waren samengegaan. Hoog ovens en Hoesch sloten toen een over eenkomst die o.m. ten doel heeft de le vering van halffabrikaten door Hoog ovens aan Hoesch. Het staalproject Maasvlakte, waartoe Hoogovens en Hoesch in maart 1969 het voornemen bekendmaakten, betekende een versteviging van de samenwerking tussen beide bedrijven. Dit staalproject was het gevolg van een studie waaruit bleek dat het voor beide ondernemin gen te verwachten tekort aan ruwstaal het beste zou kunnen worden gedekt door het gezamenlijk stichten van een nieuw bedrijf. Beide ondernemingen gingen er, op grond van de studie, verder van uit dat begin 1970 met de bouw van het staal bedrijf op de Maasvlakte zou moeten worden begonnen, wilde de produktie van dat nieuwe bedrijf begin 1974 on geveer gelijk zijn aan de dan te ver wachten additionele behoefte aan ruw staal van de twee moedermaatschappij en. Deze zouden de in het staalbedrijf 4466. Piloot Storm moest in korte tijd een enorme hoe veelheid nieuwe indrukken verwerken, maar hij onder vond de grootst mogelijke medewerking van zijn „ont voerders" en in feite werd het de reis van zijn leven. Shor Nun bracht hem persoonlijk naar het grote gouver nementsgebouw, waar hij kennis maakte met Val Mar ian, de president van Valeron, die zich zeer verheugd toonde de eerste Aardling te mogen ontvangen. Nu kreeg deze dan de reden voor zijn kidnapping te horen. Het was bekend geworden, dat de dictator Zorin zijn begeri ge roofklauwen zelfs tot buiten de eigen planeet uit- strekten en zijn piraten op Sol III, oftewel de Aarde liet opereren. Dit was iets wat allereerst de Aardbewoners zelf aanging, maar men wilde een interplanetair con flict vermijden en indien mogelijk zo geruisloos moge lijk de kwestie oplossen. Arend kreeg de opdracht om het piratenkamp te verkennen en eventueel met de hulp van inboorlingen uit te roeien, voordat het gespuis al te vaste voet op Sol III kreeg. De kans dat Zorin zich per manent op Aarde ging vestigen was niet denkbeeldig en dat kon desastreuse gevolgen hebben voor alle Aardvol- keren. Kleine vaart. Calchas 3 120 m o Gibraltar. Coccinel- lo 3 v. Kenitra n. Sevilla. Martinistad pass. 2 Vlissingen. Noordborg pass. 2 Brunsbuettel. Wedlooper pass. 2 Texel. Grote vaart Achilles 2 Berranquilla. Aegis 2 30 nno Ouessant. Ameland 2 v. Donges n. Rotterdam; Anco Spray 2 280 nnw v. Bermudas. Ares 2 260 w Flores. Aristo- teles 2 Rotterdam. Atlantic Star 3 640 nno Azoren. Attis 2 Puerto Cortes; Bali 2 170 7. Hongkong. Balticborg 3 Zaan dam. Blitar 2 226 nw Luderitz. Calama- res 2 v. Cristobal n. Bremerhaven. Ca- mitia 2 600 ono Bermuda. Capisteria 2 v. Bonny n. Thameshaven. Capulonix 2 170 z Socrotra. Chevron Amsterdam 2 v. New York n. Lasalina. Crania 2 v Quayaquil n. Curagao. Dallia 2 320 zw Marmagoa. Diloma 2 Gëöfohg. Dione 2 100 zo Masira. Domburgh 2' v. Rotter dam n. Harwich; Forest Lake 2 270 nw Bermuda. Gaasterkerk 2 600 o Ascen sion. Ganymedes 2 Barcelona. Goeree 2 780 zzo Cape Farewell. Gulf Hansa 2 Cabinda. Gulf Italian 2 300 no v. Ber muda. Hercules 3 Callao. Hollandsdiep 3 300 o Saigon. Katelysia 2 Gefle. Kat- sedyk 2 480 w Cape Race. Katwijk 2 Mississippy. Kelletia 2 46 no Belem. Kennemerland 2 v. Santos n. Hamburg. Kermia 3 Gotenburg. Koningswaard 2 300 no Rio de Janeiro. Kopionella 2 v. Eastham n. Whitegate. Krebsia 2 135 o Gibraltar. Kreon 2 v Grenada n. St. Vincent. Ladon 3 v. Bremen n. Ham burg. Leuvelloyd 2 1500 ono Tahiti. Loirelloyd 2 880 nno Chatham Eiland. Maaslloyd 3 400 z Tokyo. Madisonlloyd 2 165 zw Adagir. Marnelloyd 2 200 z San Diego. Medon 2 390 o Nassau. Memnon 2 90 zw Quessant. Mississsippilloyd 2 120 zo Ascension. Moerdijk 2 250 nnw Cu ragao. Oostkerk 2 95 z Dakar. Ossen- drecht 2 60 zw Scillies. Overijsel 2 v. Barcelona n. Antwerpen. Palamedes 2 1200 no Paramaribo. Parthenon 2 v. Beirouth n. Alexandrië. Purmerend 2 100 Cochin. Radja 2 220 zzw Monrovia. Rotterdam 2 St.-Thomas. Schouwen 2 350 w Manila. Senega,lkust 3 Monrovia. Sepia 460 wzw Kaap' VehÖische Eilan den. Sinon 2 Malta. Sloterkerk 2 180 zzo Monrovia. Solon 2 80 zw IJmuiden. Statendam 3 Napels. Stolt Munttoren 2 v. Portofspain n. Karachi. Stolt Wester toren 3 Albany. Tjiliwog 2 240 o Saigon. Utrecht 2 Bandarshapour. Vlist 2 720 ozo Bermuda. Waterland 2 160 nw Freetown. Wissekerk 2 325 w Walvis- bay. Witmarsum 3 v. Rotterdam. Zaria 2 250 ozo Beira. Zeeland 2 San Francisco. Zwijndrecht 3 v. Malaga n. Sevilla. 36. „Hé, vriend kom er eens af!" probeerde de eerste piloot nogmaals en tikte onze vriend met de loop van de revolver op de neus. Maar Tekko antwoordde niet. Hij kon het trouwens ook niet, want hij was stijf van de kou en wist zelf niet meer dat hij nog leefde. „Ik geloof dat-ie dood is!" fluisterde tweede piloot, terwijl hij Tek- ko's verkrampte vingers voorzichtig losmaakte. „Wat nu?" Zij draaiden onze luchtlifter voorzichtig om en lieten hem toen langzaam op de grond glijden. We zullen zien!" mopperde de eerste en verdween in het toestel om direct met een kop hete koffie weer terug te komen. Met veel geknoei wisten zij Tekko het grootste deel van deze opwekkende vloeistof naar binnen te gieten. En in derdaad, na enige ogenblikken slaakte onze vriend een behaaglijke diepe zucht. „Hij leeft hoor!" zei de eerste die zelf heel erg naar de kantine verlangde. „De rest is werk voor de M.P.! Kom mee, dan leggen we hem zo lang in de loods daar!" Zij tilden de verstekeling die nog steeds zo stijf als een plank was op en legden hem in de loods op een paar postzakken neer. ENSCHEDE Het resultaat van de Stoomspinnerij Twenthe NV zal dit jaar onvoorziene omstandigheden voorbehouden belangrijk hoger zijn dan over 1969, waarover 6 pet dividend werd gedeclareerd. Dit is door de directie van dit bedrijf tijdens de jaarvergadering meegedeeld. De orderportefeuille lag dit jaar na twin tig weken ongeveer 5 procent hoger dan vorig jaar, en de omzetten tot en met de helft van dit jaar zijn 8 procent hoger. Een van de directeuren, de heer M. K. H. Vos, zei dat de Stoomspinnerij Twen- the een gespecialiseerd bedrijf is. Ook in de spinnerij die voor het eerst sedert een reeks van jaren heeft bijgedragen tot het resultaat wordt getracht de specia lisatie door te voeren. Daarbij zit het streven voor om uit de garens te vluchten die iedereen maakt, hetzij in Nederland, hetzij Europa of de ontwikkelings landen. De omzet per man is by de Stoomspinnerij Twenthe de laatste jaren sterk gestegen, namelijk van 29.000 gulden in 1965 tot f 49.000 in 1970. Het bedrijf Ujdt schade door het hoge ziekteverzuim dat het vorig jaar 10 procent bedroeg. Men tracht nu een nieuw controlesysteem toe te passen, waarbij de controle-arts voor 80 pet kan worden uitgeschakeld. De overneming van de Textieldrukkerij Swinkels in Geldrop wordt geschikt geacht om de doekleveranties van de weverijen van Stoomspinnerij Twenthe te consolideren en uit te breiden. De heer J. C. Wurfbain, die sedert 1940 commis saris is, trad af. Tot nieuwe commissaris werd benoemd mr. J. W. Ort, directeur van de Algemene Bank Nederland. De jaarstukken werden goedgekeurd, het dividend bepaald op 6 pet. WOLFSBURG Op de aandeelhou dersvergadering heeft Volkswagen-pre sident Kurt Lotz de berichten tegenge sproken dat zijn firma „binnen de ko mende maanden" nieuwe fabrieken binnen het gebied van de Europese vrijhandelszone wil bouwen. Hij voegde hieraan toe: „Wij bestuderen altijd mo gelijke vestigingsplaatsen voor een la tere datum". Lotz zei dit jaar een verkoop te ver wachten die zeker tien procent hoger is dan de omzet van 13.9 miljard mark in 1969. De maatschappij verwacht dit jaar 1.5 miljard mark te investeren tegen 1 miljard in het vorig jaar. Lotz zei dat Volkswagen geen be zwaar had tegen een licentieovereen komst met General Motors Corp. voor de bouw van de Wankel motor. Van de autoproduktie van 29.4 miljoen eenhe den in 1969 in de gehele wereld was het aandeel van Volkswagen! 7.1 procent te gen 6.4 procent in 1968. TILBURG De textielindustrie kan een positieve bijdrage blijven leveren aan de werkgelegenheid in Tilburg en aan de welvaart in liet gebied, ondanks de re cente tegenslagen. De industrie biedt in het Tilburgse nog altyd ongeveer 7000 mensen werk, ruim eenderde van de industriële werkgelegenheid. Daarop heeft de Tilburgse Kamer van Koophandel en Fabrieken gewezen in een brief aan B. en W. en, via een afschrift, aan de minister van Economische Zaken. De brief is een poging om duidelijk krimpingen in deze tijd worden ervaren te maken dat voor Tilburg de textielin dustrie nog altijd een belangrijke bron van werkgelegenheid is. De Kamer van Koophandel meent, dat men dit door de gebeurtenissen rond de sluiting van de N.V. Spandon misschien uit het oog dreigt te verliezen. De dalende werkge legenheid in de textielindustrie staat niet op zich zelf, ook andere bedrijfs takken maken soortgelijke ontwikke lingen door. Elke industrietak heeft haar op gaande en neergaande trend. Er is reden om de bitterheid waarmee bepaalde in- te relativeren. „Ook al doet dit niet af aan het menselijk leed, dat er mee ge moeid is, noch aan de wijze waarop deze inkrimpingen in sommige gevallen worden uitgevoerd." De Kamer meent, dat de textielindus trie door een aangepaste lijn een bij drage kan leveren aan de nationale en plaatselijke economie. Daarvoor, zo stelt zij, zijn van de industrie grote vasthou dendheid, kostenbeperking en een wel overwogen marktbeleid nodig, maar ook een aangepast overheidsbeleid, al was het alleen maar door een positieve be nadering van de problematiek van de textielindustrie. Het overheidsbeleid dient in de eerste plaats gericht te zijn op het nuchtere inzicht dat de ongeveer 7000 arbeids plaatsen, die de industrieën in Tilburg verschaft, niet op korte termyn kunnen worden vervangen. Ook als er verdere inkrimpingen in de textielindustrie zou den plaats vinden, heeft de industrie toch een harde kern, die zich zal weten te handhaven. De Kamer meent, dat ondanks recen te tegenslagen de textielindustrie een positieve bijdrage kan blijven leveren aan de werkgelegenheid in Tilburg en de welvaart van de regio. Daarbij is on ontbeerlijk dat men oog blijft houden voor de positieve ontwikkelingen in een industrie die verwikkeld is in een on vermijdelijk herstructureringsproces. NIEUW-VENNEP De NV Amster- damsche Likeurstokerij ,,'t Lootsje" der erven Lucas Bols heeft in de eerste zes maanden van 1970 verkoopresultaten behaald die bepaald hoopgevend zijn. Dit is dinsdag meegedeeld in de aan deelhoudersvergadering. Verder werd gezegd, dat het marktaandeel van Bols in het eerste kwartaal is gestegen. Ove rigens wenste de raad van bestuur aan deze resultaten nog geen prognose te verbinden wat betreft de uitkomst over 1970. „Wij blijven actief en hopen op een goed resultaat", zo werd gezegd. Meegedeeld werd dat het marktaan deel van witte jenever en cognac in Ne derland zich in totaal tussen de 20 en 23 pet. beweegt. Over de vorig jaar door Bols geïntroduceerde witte jenever on der het merk „Crispijn" toonde de raad van bestuur tevredenheid. „Wij zijn hier mee begonnen om de slijters een middel te geven zich te verweren tegen andere merkloze jenevers. Dank zij deze introductie van eigen „witte" drank is de loop volledig in de zaken terugge keerd". De heer W. C. Posthumus Mevjes had, naast grote waardering voor de wijze van verslaggeving enkele vragen, zoals over de hoogte der alcoholaccijns. De heer Horstmann beaamde dat jene ver „voor ëc staat een melkkoe is geproduceerde halffabrikaten afnemen voor verder verwerking in de eigen walserijen. Voor de ongeveer 52.500 werknemers van Hoesch. nagenoeg allen georgani seerd en lid van de Duitse Metaalbe- werkersbond, gaat het bij de voorgeno men fusie vooral om het behoud van de werkgelegenheid op langere termijn en om het behoud van de medezeggen schap in de raad van commissarissen. Men neemt daarbij aan dat een fusie, zoals welhaast elke fusie, niet alles bij het oude zal laten en dat vooral de ver plaatsing van werkgelegenheid en dus van arbeidskrachten een rol zal spelen. Een fusie zal de stad van Hoesch, Dortmund, niet direct ontvolken en ont krachten, maar tegenover een mogelijke uitbreiding van de walscapaciteit daar als gevolg van de voorgenomen fusie staat, naar men meent, de overbrenging van andere activiteiten en het medebe- mannen van het staalproject op de Maasvlakte. De werknemers zijn voornemens het Konstanz 477-5: Rheinfelden 376-8; Straatsburg 416-12: Plittersdorf 556-21: Maxau 637-21: Plochingen 145-5; Mann heim 515-17; Steinbach 131 onv.; Mainz 432-9; Bingen 329-8; Kaub 381-11; Trier 312 -f 7; Koblenz 372-4; Keulen 389-7; Ruhrort 588-4; Lobith 1202-3: Nijmegen 986-1: Arnhem 956-2; Eefde IJssel 534 onv.; Deventer 410 onv. Monsin 5472 -f 4; Borgharen 3942 14; Belfeld 1120 16: Grave beneden de sluis 504-3. oordeel van de ondernemingsraden over de tot nu toe bekend geworden gege vens te vragen. Dat zal in afzonderlijke vergaderingen van die ondernemingsra den moeten gebeuren omdat het aantal, door de vele bedrijven die tezamen Hoesch vormen, te groot is om een ge zamenlijke vergadering te houden, ten zij men daarvoor een gebouw, of een tent, met enige duizenden plaatsen ter beschikking zou hebben. ZAANDAM In Hamburg zyn du contracten getekend voor de bouw van tien vrachtschepen door vier Neder landse werven. Dit is een opdracht van tussen de 75 en 80 miljoen gulden. Het betreft schepen van 6200 ton laadver mogen, die geschikt zijn voor vervoer van losgestorte lading, stukgoed en con tainers. De aflevering moet in 1971 en 1972 geschieden. Van de schiepen zullen er drie in Zaandam worden gebouwd op de werf van de Zaandamse Scheepsbouwmaat schappij, twee in Arnhem bij de Arn hemse Scheepsbouwmaatschappij, drie in Krimpen aan de IJssel bij Van der Giessen-De Noord en twee in Capelle aan de IJssel bij A. Vuyk en Zonen Scheepswerven. De opdracht is verleend door vijf Hamburgse reders, die zijn verenigd in de Hamburger Trampreeder Koopera- tion. Het contract kwam tot stand via de Hollandse Scheepsbouwassociatie in Amsterdam. De aanbieding van de Ne derlandse werven kreeg de voorkeur op grond van levertijd en prijs. De vier Nederlandse werven zullen de opdracht in gezamenlijk overleg uitvoeren. Ze hebben hiertoe werkgroepcommissie in gesteld. LEIDEN Drie wollenstoffenfabrieken gaan nauw samenwerken. Het zijn dc NV J. J. Krantz en Zn in Leiden (plm. 150 werknemers), de NV Diepen in Til burg (plm. 200 werknemers) en Franken's Wollenstoffen Fabriek NV, eveneens in Tilburg (plm. 150 werknemers). VrydagmbPgen ztfrfHt^onèfernemingsHufei van deze bedrijven ingelicht. De directies hopen dat de geleidelijke ontwikkling van die samenwerking op den duur zal leiden tot een fusie. Tijdens de besprekingen over deze samenwerking waren d« vakbonden ingeschakeld. Het contact tussen de drie bedrijven vond plaats op basis van de aanbevelin gen van het rapport van prof. dr H. O. Goldschmidt. In deze studie werd de herstructurering van de Nederlandse strijkgareqwollenstoffenindustrie aan bevolen. Het samenwerkingsbesluit is genomen op advies van prof. dr. G. Diephuis, die in opdracht van de Fede ratie van Nederlandse Wolfabrikanten poogt de industrietak te bewegen tot grotere produktie-eenheden te komen. Het is de bedoeling de samenwerking te beginnen met een gemeenschappelijk marketingpolitiek. Hierover zal een stu die worden gemaakt. De drie bedrijven streven ernaar samen een omzet van ongeveer 30 miljoen gulden per jaar te bereiken. Er wordt nog niet onmiddellijk tot fusie overgegaan, omdat een aantal, o.a. financiële, problemen dat nog niet mogelijk maakt. Donderdagochtend zijn over de voor genomen samenwerking besprekingen gevoerd op het ministerie van Economi sche Zaken. Hierbij was prof. Diephuis aanwezig. Men neemt aan dat het be sluit de samenwerking thans bekend te maken, is genomen omdat wordt ver wacht dat binnen enkele dagen de aan- IJSSELSTEIN De veevoederfa brieken Brokking in Lopik en Brokking in IJsselstein hebben besloten tot een fusie. Beide bedrijven hebben de laat ste jaren een forse groei doorgemaakt. De directies van beide bedrijven zien de toekomst met optimisme tegemoet. Het nieuwe concern gaat de naam Brokking's Veevoederfabrieken NV voeren. Het omvat Jac Brokking en Zn. NV (sinds 1900) met 45 werknemers en een omzet van 15 miljoen gulden. P. Brokking NV (sinds 1923) en met 35 werknemers en een omzet van 13 mil joen, alsmede de gezamenlijke dochter onderneming De Barneveldse Pluim vee Centrale „BPC" (sinds 1966), 140 werknemers, omzet 25 miljoen. bevelingen van prof. Diephuis over du schaalvergrotingsmogelijkheden in de strijkgarenwollenstoffenindustrie we reldkundig gemaakt zullen worden. Met Leidse bedrijf produceert kam en strijkgarenwollenstoffen en uni- formstoffen. De NV Diepen beweegt zich op het terrein van de strijkgaren- herenstoffen en de NV Franken fabri ceert kamgarenwollenstoffen. Tilburgse Waterleiding TILBURG De aandeelhoudersver gadering van de Tilburgse Waterlei dingmaatschappij NV heeft na uitvoe rige besprekingen, in overeenstemming met het bestuursvoorstel het dividend over 1969 vastgesteld op 6 pet. (9 pet. over 1968). De onverdeelde winst is ge boekt op een speciale post die nu een bedrag van/ 84.500 beloopt. De raad van bestuur zal een voorstel in beraad houden of het in het belang der aandeelhouders is de reserve in aandelen uit te keren. De heer H. F. van Duliemen, voorzit ter van de raad van bestuur, deelde mee dat bij de plannen, die de Rijks overheid heeft om in ons land te komen tot een concentratie van de waterlei dingbedrijven, de Tilburgse Waterlei dingmaatschappij niet buiten discussie kan blijven. De overheid wil dat er van de 133 waterleidingbedrijven nog 15 overblijven. Of de gedachten, die daarover bij de overheid leven, werkelijkheid worden, is zeer de vraag. Er bestaan nog al wat bezwaren tegen die plannen, zoals ze nu ter discussie staan. Met name het feit dat die concentratie miljarden gaat kos ten en dat dat in de watertarieven tot uitdrukking zal moeten komen telt zwaar. De heer Van Duliemen liet zich niet uit over de vraag, of er besprekingen aan de gang zijn over overneming van de Tilburgse waterleidingmaatschappij. Wel zei hij te verwachten binnen een afzienbare tijd geconfronteerd te zul len worden met zulke pogingen. Door een werkgroep voor het coöperatieve landbouwkrediet is besloten tot de op richting van een overkoepelende organisatie van het coöperatieve krediet met een permanente vertegenwoordiging by de EEG-organen in Brussel. De heer Ph. C. M. van Campen, algemeen directeur van de Centrale Boerenleenbank, is benoemd tot voorlopig voorzitter van deze groep. Binnenkort zal een consti tuerende vergadering worden bijeengeroepen. In de vergadering waar het be sluit genomen werd, waren eyeneens vertegenwoordigers van .het coöperatieve kredietwezen uit landen buiten de E.E.G. aanwezig. Het ligt in de bedoeling dat de groep nauw contact zal onderhouden met vertegenwoordigers van het coöpe ratieve krediet- en spaarwezen in de landen die om aansluiting by de EEG ver zocht hebben. De werkgroep landbouwkrediet in het kader waarvan de vergadering plaats vond. staat onder auspiciën van de Europese Confederatie voor het Landbouw krediet. De werkgroep behandelde in deze vergadering verder de concurrentie positie van de coöperatieve banken in de verschillende Europese landen, die met name voor wat de overheidsmaatregelen betreft, zeer verschillend is. Een belang rijk probleem voor het coöperatieve kredietwezen is de houding van de jongere generatie tegenover deze vorm van organisatie, enerzijds als cliënt maar ander zijds ook omdat uit de nieuwe generatie de bestuursleden van de toekomst in deze sterk gedecentraliseerde ondernemingen gerecruteerd moeten worden.

De Vallei | 1970 | | pagina 2