V\ Praatbon bij Ritmeester kan dat Druk op Westen geen militaire hulp aan Portugal te geven T rainingspakken voor eerste elftal spelers Musketiers Oostduitse atleten goed op dreef AFWEZIG Heb je je rijbewijs Noord-Vietnam akkoord met David Bruce Weer Papoca- ouerrilla's gearresteerd Wereldrecord O'Brien Conferentie over Portugese koloniën Bevrijdings organisaties zoeken steun Triomf voor Cees Priem in België Wegraces St.-Maarten Concorde niet voor 1974 commercieel in gebruik JEUGDWERK BLIJ MET DUIZEND GULDEN ADRIAAN VAN IJSSELDIJK S. T. HEIJ, arts Europees record 4 x 200 meter Deze klant van u leest per dag gemiddeld drie kwartier in de krant, blijkt uit het Nationaal Dagblad Onderzoek. Tandarts weigert afleggen van officierseed MAANDAG 6 JULI 1970 Met grote droefheid geven w}j u kennis, dat, ten gevolge van'een verkeersongeval is overleden, mijn innig geliefde man, onze zorgzame vader en groot vader echtgenoot van MARIA DEKKER op de leeftijd van 50 jaar. M. van Usseldjjk-Dekker G. J. van IJsseldijk A. G. van IJsseldijk en Addie Renswoude, 4 juli 1970. Dorpsstraat 34. Gelegenheid tot condoleren dinsdagavond na 7 uur. De teraardebestelling zal plaatshebben woensdag 8 juli op de Algemene Begraafplaats te Renswoude. Aankomst begraafplaats plm. 1.30 uur. Hoofdstraat 26 - Veenendaal VAN 8 JULI T.M. 29 JULI. Waarnemers de doktoren Annot, Pilon, Remme en Kets. Ben je omstreeks 18 jaar? Dan hebben wij een toffe job voor je met vóél bewegingsvrijheid, véél afwisseling en een goed gevuld loonzakje. Je bent niet aan één afdeling gebonden. Je gaat veel in een fijne wagen rijden om post weg te brengen, belangrijke boodschappen te doen e.d. Het assisteren bij de expeditie en het verzendklaarmaken van de goederen hoort ook bij je gevarieerde bezigheden. Ga goed verdienen met je rijbewijs. Bel ons even voor een kennismakingsaf spraak, dan kom je méér te weten over deze toffe job. Of ga je toch maar liever op een duf kantoor zitten? Nee? Bel tel. (083851-19117 toestel 20. Of schrijf aan cv *4* <T. POSTBUS 42 TELEFOON 08385-1B117 VEENENDAAL 9 9 9 9 9 9 9 9 - a. 'Sk Burgemeester Marijrien van Den Haag feliciteerde zaterdagmorgen heel hartelijk een bruidje, dat hij even daarvoor in de echt verbon den had. Die bruid was Elly den Toom, dochter van de minister van Defensie. Haar bruidegom is de heer E. Houthuysen. PARIJS Jean-Claude Fenouil, Jean Bourne, Gerard Fenouil en Jean-Claude Naliet van de Partfse atletiekclub heb ben zaterdag op de Tartanbaan van het Stade de Colombes in Parijs het Euro pees record op de 4 x 200 meter ver beterd en gebracht op 1 min. en 23.3 sec. Het oude record stond met 1.23.6 op naam van Bayer Leverkusen (W-Dld.) en de nationale ploegen van Polen en Frankrijk. De Fransen hebben zich slechts en kele uren Europees recordhouder kun nen noemen. Later op de dag liep de ploeg van Bayer Leverkusen bij de Istaf- wedstrijden in West-Berlijn 1 min. en 22.4 sec. Het Duitse kwartet bestond uit Jordan, Knobloch, Ommer en Eigen- herr. HANOI Zowel Noord-Vietnam als de Viet-Cong heeft ingestemd met de benoeming van David Bruce als nieuwe Amerikaanse onderhandelaar hij het Vietnamese vredesgesprek in Parijs. De Viet-Cong is echter wel van me ning dat de benoeming eerder had moe ten geschieden. De 72-jarige Bruce zal volgende maand zijn taak in Parijs op nemen. Zes landen die troepen in Vietnam hebben, zijn dit weekeinde in Saigon bijeengekomen. De landen de Ver enigde Staten, Australië, Nieuw-Zee- land, Zuid-Korea, Thailand en Zuid- Vietnam zelf vroegen in een geza menlijk slotcommuniqué de „vrije na ties" na te gaan wat voor hulp zij Cam bodja kunnen verschaffen in de strijd tegen de Noordvietnamezen. PORT MORESBEY Indonesische troepen hebben op West-Irian opnieuw 63 Papoea-rebellen gevangen genomen. De 63 opstandelingen werden omsingeld in Susapor, een stadje op honderd kilo meter van Soring in het district Sorong. Volgens radio-Merauke s een van de rebellen de in Nederland opgeleide ser geant Mirino. Sinds 1965 voeren duizenden rebellen in de Arfag bergen een guerrilla-oorlog tegen de Indonesiërs. Er zijn tenminste tweeduizend opstandelingen gepakt, maar velen blijven nog vanuit het Ar- fakgebergte tussen Sorong en Maiio- kwari doorvechten. De meesten bewe ren lid te zijn van de verboden bewe ging „Vrij Papoea" die van West-Irian een onafhankelijke staat wil maken, los van Indonesië. WEST-BERLIJN De 24-jarige Au straliër O'Brein heeft zaterdag bij de Istaf-atletiekwedstrijden in het Olym pisch Stadion van Berlijn een nieuw wereldrecord gelopen op de 3000 m. steeple chase. O'Brien noteerde een tijd van 8 min en 22,0 sec. Het oude record stond sedert 19 augustus van het vorige jaar op naa m van Vladimir Doedin (rusl), die in kiev 8.22.2. liet afdrukken. Tijdens de eerste dag van de Ameri kaanse atletiekkampioenschappen voor dames, die in Los Angeles worden ge houden, heeft Chi Cheng (Formosa) het reeds in haar bezit zijnde wereldrecord op de 220 yards scherper gesteld en ge bracht op 22,6 seconden. Het oude stond sedert 13 juni jl. op 22,7 sec. Eerder op de dag won de jeugdige Chinese de 100 Yards in 10,3 sec. ERFURT De Oostduitse atletiek kampioenschappen, die van vrijdag tot en met zondag op de Tartanbaan van Erfurt werden gehouden, hebben dui delijk aangetoond, dat Oost-Duitsland momenteel een van de sterkste atletiek- landen ter wereld is. Hoogtepunten wa ren de dubbele overwinningen van Re- nate Meissner op de 100 (11.2) en 200 meter (22.7 sec). Tijdens, die beide een Duits record betekenen. De 33-jarige Manfred Stolle zorgde voor een sensatie bij het speerwerpen met een worp van 90,68 meter, waarmee hij slechts 2.02 meter onder het wereld record van de Fin Jorma Kinnunen bleef. Snelwandelaar Peter Frenkel vestigde een nieuw wereldrecord op de 20 kilometer snelwandelen met een tijd van 1 uur 25 minuten en 50.0 seconden. Verder evenaarde Annelies Jahns het wereldrecord op de slechts zelden gelo pen 200 meter horden (25.8). Wereldre cordhouder polstikhoogspringen Wolfgang Nordwig (5.45 m) zorgde met 5.40 m opnieuw voor een prestatie van uitzonderlijk formaat. Zijn pogingen om over 5.50 m te komen mislukten. Van uitzonderlijk gehalte waren ook de tijden op de 800 meter dames. Gun- hild Hoffmeister, die eerderde 1500 meter had gewonnen in 4.16.0, zege vierde zondag op de 800 m in 2.02.7 voor Barbera Wieck (2.03.3) en Karin Burneleit (2.03.4). Anni Micller versloeg bij het discuswerpen de als favorieten gestarte Gaby Hinzman (57.97) en Karin Illgen (57.04) met een worp van 58.34 meter. Margit Herbst sprong 6.61 meter ver en Rita Schmidt haalde bij het hoogspringen 1.80 meter. Hartmut Brie- senick stootte de kogel 20.27 meter. Op het zelfde nummer bij de dames kwa men liefst vijf atletes boven de zeven tien meter. Maritta Lange werd kam pioene met 18.08 m. De herensprint werd beheerst door Siegfried Schenke. Deze van oorsprong op vèrspringen gespecialiseerde atleet won de 100 en 200 m in resp. 10.1 en 20.8 sec. yr/ce 69-1 Zo ziet u maar weer, geen ander reclame medium wordt zo intensief gelezen, als de krant. Logisch want die kunt u niet missen, geen dag. Een volle maand extra loon Vakantie is iets waarop ieder een zich verheugt. Zeker als hij (of zij...) bij Ritmeester werkt, want dan kan op véél vakantie worden gerekend. Minstens 17 volle werkdagen vrij (en voor jon geren zelfs vier weken). Boven dien betaalt Ritmeester jaarlijks zo maar even een volle dertiende maand loon uit. Wel dingen om aan te denken als u een baan zoekt nietwaar? En dan zijn er nog zo'n stuk of tien andere voordelen aan wer ken bij Ritmeester verbonden. Te veel dus om in deze advertentie op te noemen. Waarom zou u eigenlijk de bon niet invullen? Of even opbellen? Of overdag zo maar bij ons naar binnen stappen? VA t Ik wil wel eens haarfijn weu.i, wat er bij Ritmeester kan. Stuur mij inlichtingen. Ik wil wel/geen bezoek thuis ontvangen. Ik verplicht mij nergens toe. Naam Straat te Ingevulde bon in envelop doen en sturen naar Ritmeester, afd. personeelszaken antwoordnum mer 1, Veenendaal. Zonder postzegel op de post doen. RITMEESTER SIGARENFABRIEKEN N. V Veenendaal: Kerke wijk 115, tel. 08385 -19007 Kestefen: Industrieweg 2, tel. 08886-315 Didam: Willibrordusweg 8, tel. 08362 -1480 ROME Vakbondsleiders en leiders van linkse organisaties uit vele landen heb ben met de leiders van bevrijdingsorganisaties uit de Portugese koloniën in Afrika plechtig beloofd alles te zullen doen om nieuwe militaire en economische hulp van de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en West-Duitsland aan de Portuge se regering te belemmeren. Dit was het resultaat van een driedaagse conferentie in Rome van leiders van bevrijdingsorganisaties in Angola, Mozambique en Por tugees Guinee. De conferentie werd gehouden onder auspiciën van de drie grote Italiaanse vakbonden. Zij liep uit op een belang rijke poging van de bevrijdingsorgani saties militaire en economische steun te krijgen uit Europa en de landen van de derde wereld. „Wij hebben wapens nodig, veel wa pens", verklaarde de vice-president van het bevrijdingsfront van Mozambique, Marcelino dos Santos. „Het is geen ge heim dat veel van onze militanten niet beschikken over wapenen". „Maar wij hebben ook melk, naaimachines, boe ken, medicijnen en chirurgische instru menten nodig". De leiders van de bevrijdingsorgani saties verklaarden dat zij geen Europe se vrijwilligers in hun rijen zullen laten meestrijden tegen de meer dan 120.000 Portugese militanten die in koloniën zijn gestationeerd. Wel werken er enke le Europese artsen in oerwoudhospita len van de bevrijdingsorganisaties. De gewapende strijd tegen de Portu gezen begon in 1961 in Angola en heeft zich sindsdien uitgebreid tot Quinee en Noord-Mozambique. Ongevee. 5000 sol daten zouden sinds het begin van de strijd zijn g- neuveld. Agostinho Neto, een van de Angolese ST. NIKLAAS De Nederlandse amateurwielrenner Cees Priem heeft za terdag een wedstrijd over 105 kilometer in de nabijheid van het Belgische plaatsje Temse gewonnen. Zijn tijd be droeg twee uur en 38 seconden. Dit was tien seconden sneller dan nummer twee, de Nederlander Henk van de Laar. Met een achterstand van een minuut werd Peter Nijssen (Nederland) zevende. Her man van Bruggen werd dertiende op een minuut en veertig seconden. leiders, verklaarde dat hij niet geloofde in onderhandelingen met de Portugese regering over onafhankelijk'.-eid. „Wij hebben van het begin af gezegd bereid te zijn tot onderhandeling' maar de Portugezen hebben onze eisen nooit aanvaard. Nu is de tijd voor onderhan delingen voorbij". Het slotcommuniqué van de confe rentie werd ondertekend door vertegen woordigers van 177 nationale en Inter nationale organisaties uit 64 landen. Onder de ondertekenaars waren de Viet Cong, de Zwarte Panter beweging en Palestijnse guerrilla-organisaties. In het communiqué wordt gezegd dat de „grote en directe hulp van de NAVO om nog niet te spreken van de eco nomische en militaire hulp van de Ver enigde Staten, West-Duitsland, Enge land en Frankrijk voor Portugal van beslissend belang is voor het voortzet ten van zijn koloniale oorlog". De verzetsorganisaties dringen er bij Europese vakbonden en politieke par tijen op aan de regeringen van de NA- VO-landen te beïnvloeden opdat zij Portugal politiek en militair zullen gaan isoleren, door te weigeren Portu gese militairen op te leiden of Portugal wapens te verschaffe... Ook moet druk worden uitgeoefend op particuliere on dernemingen die grote investeringen hebben gedaan in de aan mineralen rij- SINT MAARTEN Zondag zijn in St. Maarten motorwegwedstrijden ge houden op een parcours van 5910 meter, die meetellen voor het nationale kam pioenschap. 125 cc; 10 ronden: 1. Wil Hartog (Ab- bekerk) op Yamaha 27.33.0 (gem. snel heid 128.712 km/uur). 2. Jan Zoonbelt op Maico. Snelste ronde: A. Droog (Bar- singerham) op Yamaha 2.42.2. (131.172 km/uur). 350 cc; 12 ronden: 1. Wil Hartog (Ab- bekerk) op Yamaha 29.41.8 (143.384 km/uur); 2. John Bestebreurtje (Baren- dregt) op Yamaha. Snelste ronde: Har tog 2.24.3 147.722 km uur). 500 cc; 12 ronden: 1. Rob Brom (Am sterdam) op Suzuki 29.00.1 (146.731 km uur); 2. Rish Smeets (Geleen) op Honda. Snelste ronde: Brom 2.21.4. (150.469 km/uur). ke Portugese koloniën. Volgens het Comminiqué levert Zuid-Afrika momenteel manschappen en militaire uitrusting voor de strijd te gen de bevrijdingsorganisaties in Mo zambique en Angola. In het communiqué worden beschuldi gingen herhaald die de bevrijdingsorga- nif 'ies reeds eerder in Verenigde Na ties-verband tegen Portugal hebben in gebracht: dat het Porti* e ime zich schuldig maakt aan martelingen en te rechtstellingen en vrijheidsstrijders, een stelsel van dwangarbeid handhaaft, arbeiders uit de koloniën dwingt te emigreren en een dictatoriaal land- bouwstelsel doorvoert waarvan alleen de kolonisators profiteren. TAoor vertragingen in hel proefpro- gramma voor de Concorde, zal het supersone Frans-Britse passagiersvlieg tuig niet eerder dan in 1974 commer cieel in gebruik kunnen worden geno men. Dit verklaard door Henri Zieg- ler, president-directeur van de Franse nationale industrie voör lucht- en ruimtevaart, die samen met de British Aircraft Co. de ontwikkeling en de bouw van de Concorde ter hand heeft genomen. Door stakingen en technische proble men is een achterstand van drie maan den ontstaan in het testprogramma van de in Engeland gebouwde Concorde 002, het tweede prototype. Met dit toestel zullen met de krachtige Bristol Olympic 3b-straal motoren de eerste proeven worden genomen om de snelheid van 2.340 kilometer per uur te halen, waar aan het vliegtuig volgens de specifica ties moet voldoen. Oorspronkelijk was de bedoeling ge weest het toestel in 1970 voor commer cieel gebruik gereed te hebben. Met de vertragingen hebben zich ook de kosten snel ontwikkeld, van oorspronkelijk 500 miljoen dollar tot 1.752.000.000 dollar. In totaal hebben zestien maatschappijen opties op 74 Concordes genomen; Zieg- ler schatte dat voor 198(5 tussen de 150 en de 300 Concordes kunnen worden verkocht, voordat het Amerikaanse su persone passagiersvliegtuig, de SST, op de markt komt met ongeveer een twee maal zo grote passagierscapaciteit. De concorde moet 120 tot 130 passagiers kunnen vervoeren. Men schat dat zeker 250 vliegtuigen verkocht moeten wor den, willen de Franse en Britse regerin gen hun bijdrage in de ontwikkelings kosten terugkrijgen. ELST Cirea veertig leden van Musketiers waren er vrijdagavond tijdens de jaarvergadering in het clubhuis hotel De Stuyvenberg getuigen van hoe de heer Ditewig aan de heer Van Geffen, voorzitter van de financiële commissie, vjjftiei' prachtige trainingspakken overhandigde, bestemd voor de eerste-elftalspeler» Deze geste werd bijzonder op prjjs gesteld en met daverend applaus gewaardeerd. Voorzitter H. E. Quint noemde dit later in zijn dankwoord de eerste goede schrede in het nieuwe seizoen. In zijn openingswoord gaf voorzitter Quint een korte samenvatting over het afgelopen jaar. Hij betitelde het sei zoen 1969 '70 als een rustig jaar, met nauwelijks hoogtepunten, doch gelukkig ook geen grote moeilijkheden voor de verenigirig. Hoogtepunten noemde hij het kam pioenschap dat drie jeugdelftallen be haald hadden. Waarderende woorden gingen naar het adres van de jeugd- comm': '-'e. in het bijzonder aan trainer Heikamp, die in de juniorentraining duidelijk voldoening zag. De heer Hei kamp ontving een welverdiend applaus van de aanwezigen. Vervolgens memoreerde de voorzitter nog het goede functioneren van de toto en de zeer geslaagde donateursactie, waarvoor respectievelijk de heren Nel- lestijn en P. van Rhee ook een applaus AMERSFOORT Tandarts M. C. Jongsma uit Utrecht heeft vorige week in de Juliana van Stolbergkazerne in Amersfoort het opleidingsdepot voor de Geneeskundige Troepen gewei gerd de officierseed af te leggen. De heer Jongsma stond met een aan tal andere aanstaande officieren aan getreden voor de eedaflegging. Nadat vijftien anderen trouw aan de koningin en de krijgstuchtwetten hadden gezwo- rn, was de beurt aan de heer Jongsma). Deze zei echter dat hij de eed niet wens te af*te leggen, maar een beroep dded op de wet gewetensbezwaren militaire dienst. „Ik ben tot de conclusie geko men dat ik als medicus niet kan mee werken aan een krijgsmacht die het do den van de medemens wettigt en recht vaardigt". De heer Jongsma Wilde daarna sten cils uitdelen waarop hij zijn bezwaren tegen de militaire dienst had samenge vat. Hij keerde zich daarna tegen het militaire apparaat, „dat het absurde normaal maakt, dat mij door middel van de krijgstucht kan bevelen iemand te doden die ik niet ken". De verspreiding van de stencils werd de heer Jongsma echter belet. Hij werd door enkele militairen weggeleid, waar na de ceremonie op het grote midden veld van de kazerne gewoon doorging. De heer Jongsma heeft inmiddels een rekest ingediend om in aanmerking te komen voor vervangende dienst. In af wachting van de behandeling van het verzoek doet de heer Jongsma geen dienst. van de vergadering in ontvangst moch ten nemen. p» tevreden was de praeses over het itedrag van een aantal spelers waardoor er acht strafzaken waren ontstaan tegen geen enkele in het vori ge seizoen. Notulen, jaarverslagen secretaris en v zingmeester werden zonder op- of aanmerkingen door de vergadering goedgekeurd. De verkiezing van voor zitter en secretaris leverde eveneens geen problemen op. Aangezien er geen tegenkandidaten waren, werden zowel voorzitter H. Quint als secretaris A. Klomp bij acclamatie herkozen. De heer Beekmans werd gekozen tol wedstrijdsecretaris en de heer Overeem tot jeugdsecretaris. Voor de overige twee commissarisfuncties werden door het bestuur kandidaat gesteld de heren G. T. G. v. Lienden en A. van Kranen burg sr. Door de vergadering werd kan didaat gesteld de heer G. H. van Gef fen. Na verkiezing bleken de heren G. H. van Geffen en A. van Kranen burg te zijn gekozen. Het bestuur ziet er derhalve voor het nieuwe seizoen als volgt uit: H. E. Quint, voorzitter; A. Klomp, secretaris; T. Quint, penningmeester; J. L. W. Beekmans. wedstrijdsecretaris; H. Overeem, jeugdsecretaris; C. M. Drost; G. H. van Geffen; A. van Kranenburg sr. en A. B. Stoker, commissarissen. Ook de verkiezing van jeugd-, toto-, kas- en redactiecommissie verliep vlot. De verkiezing van de financiële com missie kostte meer tijd, omdat hier een voorstel ingediend was door een tiental leden die er de voorkeur aan gaven de financiële commissie en de ontspan ningscommissie samen te voegen. Met ruime meerderheid sprak de vergade ring zich uit voor dit voorstel. In de nieuwe commissie werden ze ven leden gekozen, te weten de vijf personen uit de oude commissie de he ren G. M. van Geffen, A. van Kranen burg sr., H. J. v. d. Berg, J. van Hal en P. van Rhee, alsmede de heren A. Dite wig en B. J. Henzen. Voorzitter Ou int kon alle vragen in de rondvraag tot tevredenheid beant woorden. dan wel de toezegging doen dat de aan de orde gestelde kwesties de aandacht van het bestuur zouden krij gen. De heer Van Rhee deed namens de financiële commissie de mededeling, dat deze commissie voor het nieuwe seizoen 1000,- ter beschikking stelde aan de jeugdcommissie voor het jeugdwerk in de vereniging. Na een dankwoord aan de vergade ring voor de sympathieke wijze, waarop „5 ,,.P-.en verlopen en allen een prettige vakantie te hebben ge- i wenst, sloot de voorzitter deze vergade ring.

De Vallei | 1970 | | pagina 4