BËNEL UXMINISTERS BIJEEN Grensverkeer tussen de drie landen nu spoedig geheel vrij IN APRIL A.S. WETEN WE OF ENGELAND IN E.E.G. KOMT Scheepsrampen ARNHEMSE KABOUTERS IN EN UIT GEKRAAKT PAND VAKANTIEGANGERS BIVAKKEERDEN 24 UUR OP SCHIPHOL Parachutist landde in toeschouwers Bonden boos over sluiting bedrijf JEUGD VAN HELE WERELD IN NEW YORK BIJEEN Na bezoek van rebellenleiders Vlijmscherp ook de prijs Meyer objektieven Zonzoekers gestrand NA WERE BAND PARIJS BONN 1 november of 1 januari a.s. Minister Luns: Jovrider rijdt fietser dood Inbrekers stelen voor f 40.000 aan postzegels ara overweegt Portugal boos op Vaticaan klacht tenen burgemeester Thomassen Spaaroverschot Postspaarbank Ambassadeur teruggeroepen Geen ABC-vraag voor minister PORNOGRAFIE COÖRDINATIE N AAR HUIS SAMENWERKING COOLOGNE HOTEL DICHT MAANOAG 6 JULI 1970 LUXEMBURG Een delegatie van de interparlementaire Beneluxraad (het Beneluxparlement) heeft gisteravond, aan de vooravond van de Benelux- aegeringsconfcrentie in Luxemburg, er bij de drie regeringen sterk op aange drongen toch vooral alles in het werk te stellen, op I november a.s. de forma liteiten aan de Benelux-binnengrenzen zakelijk af te schaffen. Premier De Jong heeft in antwoord hierop zondagavond na afloop van voorbesprekingen tijdens een diner in Luxemburg verklaard dat alle drie regeringen er blijk van hebben gegeven op de vandaag begonnen Benelux-conferentie zaken te willen doen. Staatssecretaris De Koster van Bui tenlandse Zaken zei in aansluiting hier op echter dat geen krokodilletranen moeten worden gehuild als de datum van 1 november voor de liberalisatie van het Beneluxverkeer niet kan wor den gehaald, omdat vrijwel zeker de grensbelemmeringen op 1 januari aanstaande, dat wil zeggen twee maan den later, zullen zijn weggenomen. Vanochtend om negen begon een groot aantal Beneluxministers, namelijk de premiers, ministers van Buitenland se Zaken, Ecomische Zaken, Landbouw, Financiën en Justitie, met de behande ling van een agenda, waarvan de voor naamste punten zijn: Verbetering van de samenwerking op het gebied van de economische unie, de verhouding van de regeringen tot de raadgevende inter parlementaire Benelux raad. de verlen ging van het mandaat van het stimule ringscollege en de samenwerking van de drie op economisch en sociaal ter rein. Premier De Jong verklaarde, dat Ne derland zal voorstellen het mandaat van het stimuleringscollege, dat „bij zonder goed" heeft gewerkt,, met een jaar te verlengen. De regeringsleiders zullen zich, even als de ministers van Economische Za ken enkele weken geleden, ook bezig houden met pornografie. In België leeft namelijk de vrees, dat openstel ling van de grenzen een stroom van in Nederland verkrijgbare pornografie naar Belgische afnemers zal gaan. Bel gië heeft daarom al eerder de wens geuit dat in Nederland een index van in België verboden pornografie wordt aangelegd. De Nederlandse ^delegatie ziet hier BRUSSEL De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, Luns, heeft zaterdagavond na afloop van zijn offï- tiële tweedaags bezoek aan Luxemburg verklaard dat men omstreeks april van het volgend jaar er enigszins zicht op zal hebben of de onderhandelingen tus- ten de EEG en Engeland zullen sla gen of niet. Luns verheelde niet dat de onderhandelingen moeilijk zullen wor den, maar hij achtte" de kans op welsla gen groot mits de politieke wil om ze tot een goed eind te brengen vaardig blijft. Luns zei ook dat het geen twijfel lijdt dat de zes op het ogenblik die poli tieke wil hebben en dat Engeland be seft dat als de onderhandelingen dit maal niet slagen zich geen reële kans meer zal voordoen voor een aansluiting bij de gemeenschappelijke markt. De Nederlandse bewindsman toonde zich in Luxemburg niet erg voldaan over de resultaten tot dusverre van de pogingen die in het werk gesteld wor den met betrekking tot de politieke, eenmaking van de zes. Over de toetredingsonderhandelingen zei hij ook nog. dat hij die in de Euro pese gemeenschap slechts het econo misch aspect onderkent niet de juiste mentaliteit bezit om tot de gemeen schappelijke markt toe te treden. niets in. De wet voorziet niet in derge lijke publikaties in de staatscourant, al dus staatssecretaris Wiersma van Justi tie. Het praktisch gevolg zou bovendien zijn, dat Belgen slechts de Nederlandse Staatscourant zouden hoeven te raad plegen om te weten wat voor Belgische pornografieliefhebber aantrekkelijk is. Nederland is wel bereid een vonnis, dat een Belgisch rechter heeft opgelegd aan een Nederlander die de Belgische pornografiebepalingen heeft overtre den, in Nederland ten uitvoer te leggen. Tijdens de conferentie zal ook uit voerig gesproken worden over de coör dinatie van vraagstukken op econo misch en sociaal terrein. De Nederland- CHERBOURG Bij scheepsrampen in Het Kanaal, de Middellandse Zee en de Oostzee zijn 24 mensen verdronken. Van het Griekse vrachtschip Bougar- da worden veertien bemanningsleden vermist. Drie lijken zijn gevonden. Het Westduitse vrachtschip Hagen redde twaalf mensen. De 3500 ton grote Bougaria werd zon dagochtend in dikke mist in Het Kanaal aangevaren door de 5500 ton metende Westduitse vrachtvaarder Haydn. De Bougaria raakte in zinkende toestand, terwijl de Hgydn wel werd beschadigd maar kon doorvaren. Op een rustige zee en rpel goed zicht raakte ter hoogte vrita- Augusta aan de Oostkust van Sicilië het Italiaanse scljip Castellamare van 11.000 ton in aanva ring met het Liberiaanse schip Mon- treux dat 31.000 ton meel. De Castellamare zonk binnen twintig minuten. Van haar bemanning werden 27 leden gered, maar twee worden ver mist. In de Bocht van Lübeck is èen West duitse motorboot bij ruwe zee vergaan. Een van de zes opvarenden werd opge pikt door een Pools opleidingsschip. Het lijkje van een zevenjarig kind werd ge borgen. Vier mensen worden vermist. GROTEGAST Zondagavond om- streeks acht uur is de 69-jarige heer P. Westerhof uit Grotegast het slachtoffer geworden van een joy-rider, die volgens tie politie onder invloed van alcohol ver- keerde. De heer Westerhof fietste met zijn vrouw op de provinciale weg binnen de bebouwde kom van Grotegast. In een bocht van de weg werd hij gegrepev door een tegemoetkomende auto, die links door de bocht ging. De heer Wes- terhof overleed ter plaatse. De bestuur der van de auto, de 27-jarige A. H. uit ^ebaldeburen, is ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen. se delegatie stelt zich op het standpunt dat er speciaal op het stuk van indus trievestiging in België en Nederland veel ruimte bestaat en dat een coördina tie van het beleid moet voorkomen dat men elkaar schade berokkent. Minister-president De Jong heeft er zond avond ook nog eens de nadruk op gwlegd dat tijdens de conferentie hard gewerkt zal worden om te probe ren voortaan in EEG-verband steeds meer met een gezamenlijk Benelux- standpunt uit de bus te komen. ARNHEM Een groepje van 20 ka bouters is zaterdagavond uit een door hen gekraakt pand aan de Cordesstraat gezet. Rond ongeveer half negen in de avond trokken de jongelui het pand binnen. Enkele uren later had de Arnhemse politie de eignaar van het pand opge spoord. Colorchemie, een dochterbe drijf van BASF: Ongeveeer een jaar gelden kwam het pand, eerst woonhuis, later kantoor, leeg. In dit kraakgeval was er geen sprake van het in bezit nemen van een huis voor een bijzonder benard gehuisvest gezin. Volgens de politie waren het paartjes die bij elkaarkropen. Een paar jongelui wilden het oude heren huis niet vrijwillig verlaten nadat een van de directeuren van BASF de ont ruiming had gevorderd. Niet al te zacht zinnig werden de weerbarstige jonge lui naar buiten gewerkt. Na een proces verbaal werden zij zaterdagnacht naar huis gestuurd. Ook raadskabouter (dikke) Willem van Haare behoorde tot deze groep. SCHIPHOL Voor een groep van 116 Nederlandse toeristen is de vakantie dit weekeinde slecht begonnen: de Spaanse chartermaatschappij Air Spain, waarmee deze Ité-reizigers vrijdagmiddag naar Barcelona zouden vliegen, liet verstek gaan en aangezien er ondanks fervente pogingen dezelfde dag niet voor ander vervoer kon worden gezorgd, bleef de gehele groep in Schiphols vertrekhal op de banken zitten. Sommigen van hen zelfs tot zaterdagavond Iaat. Na een half doorwaakte nacht op de banken en stoelen van Schip- hols vertrekhalverorberden de vermoeide vakantiegangers een geïmproviseerd ontbijt. Veel va kantievreugde hadden ze op dat moment al niet meer. In eenzelfde parket bevond zich een groep van 60 reeds bruin gebrande Ne derlandse vakantiegangers, die in Span je dé twee weken rust al achter de rug hadden. Zij zouden vrijdagmiddag naar Nederland terugkeren met het vliegtuig van Air Spain, dat de 116 nieuwe va kantiegangers van Schiphol moest gaan ophalen. Zij zagen zich door het uitval len van de machine genoodzaakt de nacht op het Spaanse vliegveld door te brengen. Zaterdagochtend bracht de Caravelle van Transavia Holland uitkomst. Dit toestel kan echter niet meer dan 95 passagiers meenemen, zodat de aero- gronddienst, die de vliegtuigen van Air Spain afhandelt, een lukrake schifting uitvoerde, waarbij 21 passagiers achter bleven. Zo kon het gebeuren, dat zater dagochtend van een echtpaar de vrouw naar Barcelona vertrok, terwijl haar echtgenoot op Schiphol bleef zitten. In de loop van zaterdagmiddag keer de de Caravelle van Transavia met de 60 vakantiegangers uit Spanje terug op I vliegvefd Zestienhoverr" bfj Rotterdam. In een gelaten stemming wachtten in- I tussen de vermoeide laatste 18 reizigers (drie waren naar huis gegaan) op Schiphol zaterdag af hoe het Eindho- vense World Air Ité, dat deze reis had georganiseerd, hen naar Spanje zou vervoeren. Directeur G. G. Gelsing had de wind niet mee, wanl een poging om het groepje per lijntoestel van Ibe ria zaterdag om 13 uur naar Barcelona te brengen mislukte, aangezien het vliegtuig vol was. Er was geen enkele andere recht streekse verbinding meer. zodat hem tenslotte als enige mogelijkheid over bleef zijn klanten zaterdagavond met het Iberialijntoestel naar Palma de Ma jorca te zenden. Daar was een aanslui ting naar Barcelona. De laatste 18 ver trokken zaterdagavond om half zeven naar hun vakantieoord, nadat ze vanaf vrijdagmiddag 2 uur op Schiphol had den gebivakkeerd. DEN HAAG Bij een inbraak in de woning van een postzegelhandelaar aan de Paulinastraat in Den Haag is in de nacht van zaterdag op zondag een leren tas met postzegels ter waarde van 40.000 gulden gestolen. De inbrekers zijn op een balkon aan de achterzijde van de woning geklommen en via een boven licht binnengekomen. Ze namen voorts 500 gulden en een bos sleutels mee, waarmee ze naar de winkel van de post zegelhandelaar aan de Wagenstraat gin gen. Daar werd uit de kassa nog 500 gul den meegenomen. Bij de tweedaagse besprekingen in Bonn hebben de Fransen erop aange drongen, het viermogendheden gesprek over Berlijn niet te doorkruisen door een te overhaast akkoord Bonn-Mos kou. De Westduitse minister Scheel (Bui tenlandse Zaken) verzekerde zijn Fran se ambtgenoot Schumann: „Ook voor ons heeft het resultaat van het Ber- lijn-gesprek prioriteit". Pompidou en Brandt zijn het erover eens dat de twee landen bij hun econo mische contacten met Oost-Europa zo veel mogelijk moeten samenwerken in plaats van elkander te beconcurreren. Ook wil men de militaire samenwer king versterken vooral met het oog op een eventuele vermindering van de Amerikaanse troepenmacht in West- Duitsland. Andere gemeenschappelijke Frans- Duitse plannen: ontwikkeling van een straalvliegtuig, van geleide projectie len en van de Europa III-raket. Voorts samenwerking op het gebied van kern energie en wegenbouw. DEN HAAG De 34-jarige F. A. Tammer uit Soesterberg is zaterdag, middag tijdens een demonstratie para chutespringen op de speelweide van het Zuiderpark in Den Haag met zijn val scherm ln het publiek terecht gekomen. Drie toeschouwers, een 56-jarige vrouw en twee broertjes van zes en tien jaar, allen uit Den Haag, liepen daarbij ver wondingen op. Ook de parachutist werd gewond. De demonstratie, waaraan de heer Tammer meedeed, was georganiseerd door het Haags Vakantiecomité. Het mislukken van de sprong zou mede te wijten zijn geweest aan de wind. NEW YORK De Verenigde Naties hebben het historische besluit genomen om, in een poging te trachten de „gene ratiekloof" te overbruggen, gedurende tien dagen een „algemene vergadering" van jongeren bijeen te roepen op het hoofdkwartier te New York. Ongeveer 600 personen tussen de 17 en de 25 jaar zullen naar wordt verwacht deze verga dering bijwonen. De hele wereld is uitgenodigd. Noord-Vietnam en Noord-Korea hebben al laten weten niet geïnteresseerd te zijn. Of China gaat meedoen blijft voorals nog een interessante vraag. De „jeugdvergadering" zal onder meer worden bijgewoond door verte genwoordigers uit Oost- en West-Du its- land (die geen lid zijn) en door een lid SAPPEMEER De directie van de rubberverwerkende industrie Nerub in Sappemeer wil met ingang van 8 au gustus haar bedrijf sluiten. Dit bete kent ontslag voor de plm. 70 werkne mers. De vakorganisaties zijn pas vrij dag hierover ingelicht. Wel is er in begin juni een gesprek ADVERTENTIE Warm? Heerlijk verkoe lende Skice ijs-eau de cologne verkwikt a la minute! 'n Wondertje van koelte I In flakons sprays, towelettes en handige mini-rollers. van E3 O L_D OOT met de directie en de districtsbestuur ders geweest over het sluiten van de spinnerij. De heren Scholtens, eigenaars van de familie-nv, hebben als reden opgegeven, dat al het personeel weg loopt na de sluiting van de spinnerij. Het bedrijf heeft vooral wat de spin nerij betreft de laatste jaren met ver lies gewerkt. De vakorganisaties, die niet op de hoogte waren, hebben hun ontevredenheid uitgesproken over deze gang van zaken. Voor de spinnerij wor den geen orders meer voor de tijd na 27 juli aangenomen. NVV- en CNV-bestuurders hebben de werknemers van Nerub geadviseerd te protesteren tegen een eventueel ontslag. Zij spreken van een slecht geleid be drijf. Verschillende werknemers heb ben reeds ander werk gezocht en ge vonden. De N.V. Nerub bestaat onge veer 20 jaar. EMMEN Het hotel Heerenhof, dat in 1953 werd gebouwd in het centrum van Emmen en dat behoorde tot de be kendste en grootste hotels in Drente wordt vandaag gesloten. Hoewel de ex ploitatie reeds geruime tijd moeilijkhe den opleverde, komt deze sluiting toch zeer plotseling. Het hele personeel, be staande uit 28 personen, is vrijdagavond van de sluiting op de hoogte gebracht en ontslag aangezegd. Het hotel, dat be heerd werd door een N.V., waarvan de Verenigde Brouwerijen Breda-Oranje- boom de meeste aandelen had, wordt verkocht. In D enHaag sluit 11 oktober hotel Du Passage: 25 man personeel zal moeten verdwijnen. O ROTTERDAM De Vara overweegt een klacht in te dienen over het optre den van burgemeester Thomassen en een Rotterdamse politiefunctionaris. Tij dens een demonstratie tegen het Griekse kolonelsbewind zaterdagmiddag wilde een radioverslaggever van de Vara een gesprek tussen burgemeester Thomassen en enkele demonstranten over toestem ming voor het gebruik van geluidsappa ratuur bij de demonstratie registreren. Burgemeester Thomassen wenste dit ge sprek niet opgenomen te zien en sloeg de Varareporter - aldus diens verkla ring later de microfoon uit de hand. Een politieman in burger maakte daarna de opname-apparatuur van de radiover slaggever tijdelijk onklaar. De Vara overweegt een klacht in te dienen over het optreden van burgemeester Thomas sen en de politiefunctionaris. De Rotter damse politie kon zondag geen toelich ting op het gebeurde geven. DEN HAAG De Rijkspostspaar bank boekte in de maand juni een spaar overschot van 17 miljoen gulden tegen 16 miljoen in juni 1969. Er werd de af gelopen maand 162 miljoen ingelegd (in juni 1969: 150 miljoen) en 145 miljoen gulden opgenomen (in juni 1969: 134 miljoen). Het inleggerstegoed bedroeg ultimo juni 1970 5660 miljoen tegen 5346 miljoen op 30 juni 1969. LISSABON De Portugese regering heelt gisteren een stilzwijgen van vier dagen verbroken over een ruzie met het Valikaan naar aanleiding van een au diëntie, die paus Paulus aan drie anti- Portugese Afrikaanse rebellenleiders heeft gegeven. De regering zei een „overtuigende verklaring van de Heilige Stoel te verlangen. In een communiqué van het Portuge se ministerie van Buitenlandse Zaken deelt de regering mee via persberichten te hebben vernomen dat de „leiders van de terroristenbewegingen die de Portu gese grens aanvallen" door paus Paulus woensdag waren ontvangen. De drie leiders Agostino Neto van Angola, Marcelino Dos Santos van Mozambique en Amilcar Cabral van Quinea staan J aan het hoofd van guerrilla-organisaties die in de Portugees-Afrikaanse kolo nies al sinds 1961 opereren. Nadat er meer omtrent de audiëntie bekend was geworden heeft de Por gese regering haar ambassadeur bij het Vatikaan onmiddellijk opdracht 'gege ven een protestnota in te dienen waarin „haar grote ongenoegen tot uitdrukking werd gebracht", aldus het communiqué. „Daarna is de ambassadeur naar Lissa bon teruggeroepen voor ruggespraak met de regering, die nu op een overtui gende verklaring van de Heilige Stoel wacht". De ambassadeur, Eduardo Bravo, is zaterdag teruggekeerd. In het commu niqué werd niet gezegd of hij nog zal terugkeren of dat de ambassade mis schien zou worden gesloten. Ook in Rome zelf is geprotesteerd te gen de audiëntie. Italiaanse conserva tieve studenten deelden zondag bij de i St. Pieter pamfletten uit, waarin werd geprotesteerd tegen het pauselijk ge sprek met de rebellenleiders. van de Zwarte-Panterbeweging te New York. Alle gedelegeerden zullen visa voor de VS worden verstrekt die zo lang van duur zijn dat zij ook een tijdlang na de vergadering in het land kunnen blijven om te reizen of spreekberuten te ver vullen als zij dit wensen. De VN bestaat dit jaar 25 jaar, en de komende algemene vergadering zal door 100 delegaties worden bijgewoond. Het totale aantal leden van de VN be draagt 126. DEN HAAG Het presidium van de Tweede Kamer heeft de doorzending aan de betrokken minister geweigerd van een door een Kamerlid schriftelijk gestelde vraag. Deze doorzending kan ge weigerd worden indien wegens vorm of inhoud overwegend bezwaar bestaat te gen de tokst van de vragen. Het betreft hier schriftelijke vragen van het PSP-Kamerlid A. G. van der Spek, die minister Den Toom (Defence) schriftelijk om in formaties had ver zocht over het gebruik van ABC-strijd- middelen. Deze vragen werden geweigerd omdat in de tekst daarvan geciteerd wordt uit een dienstgeheim, te weten de uitgave „Bescherming tegen ABC-strij dm id de len", een schriftelijke cursus van de in spectie der opleidingen van de Konink lijke Landmacht. ADVERTENTIE Dat is juist het plezierige van de MEYER groothoek- cn telelenzen. Professionele kwaliteit gaat samen met het budget van de amateur. MEYER objektieven passen op de meeste systeemkamera's, zoals Praktica, Pentacon, Asahi Pentax, Miranda etc. MEYER Lydith 3,5/30 mm groothoeklens .f'103ï"~ MEYER Orestor 2,8/135. mm telelens '125.- vraag uw fotohandelaar naar de tele/groothoek wedstrijd "Meyer strooit met meiers". So ,-vv.w: Orwo Foto N.V. - Postbus 127 - Hilversum BONN „Wij ondersteun*!! niet alleen uw politiek van toenadering lot Oost-Europa, wij bewonderen de moed en de werkelijkheidszin die uw regering in deze politiek toont." Dit zei de Franse president Pompi dou toen hij zaterdag afscheid nam van bondskanselier Brandt.

De Vallei | 1970 | | pagina 5