Frey won tegen zijn zin „papieren k.o. van door ploegmakker Agostinho Feijenoord en Estudiantes akkoord over de speeldata AGOVV-Feijenoord en De Graafschap-NOAD Tour in cijfers Pijnen heeft in wielrennen geen ambitie meer IN BEKERCOMPETITIE Programma voor eerste competitiedag Al twee doden door de Tour 26 augustus en 9 september OUDERWETS NIET STIL Relaas van drie uitvallers WÉL MORAAL Verschueren won in Driel MAANDAG 6 JULI 1970 ROTTERDAM Feijenoord, houder van de Europese beker, en de Zuid- ainerikaanse voetbalkampioen Estu diantes de la Plata zijn zondag in Rot terdam tot overeenstemming gekomen over de speeldata voor de wedstrijden om de intercontinentale beker. De eerste ontmoeting, geleid door een Europese arbiter, wordt woensdag 26 augustus in Buenos Aires gespeeld. De tweede op woensdag 9 september in Rotterdam. Een Zuidamerikaan zal deze ontmoeting leiden. Feijeqpqrd had Estudiaot.es eu}t<^ weken geleden al schriftelijk laten we ten gaarne op deze data te willen spe en. Aanvankelijk voelden de Zuid amerikanen er veel voor de ontmoetin gen aanmerkelijk later vast te stellen. De Europese Voetbal Unie (UEFA) zal worden verzocht voor een eventuele derde wedstrijd Madrid aan te wijzen. Als wedstrijddata zijn vrijdag' 11 sep- DEN HAAG Competitieleider Thijs Jansen van de KNVB heeft voor zon dag 23 augustus, de eerste dag van de competitie" in het betaalde voetbal, het programma vastgesteld. Wanneer fyet bestuur van de sectie betaald voetbal er zijn goedkeuring aan geeft, zullen op 23 augustus de volgende wedstrijden, wor den gespeeld: Eredivisie: Excelsior-AZ'67, Telstar-Sparta, Vo- lendam-FC Twente, DWS-PSV, ADO- NAC, MVV-Holland Sport, NEC-Ajax, Go Ahead-Haarlem en Feijenoord- Utrecht. Eerste divisie: Groningen-Blauw Wit, •SC Cambuur-HVC, Graafschap-SW, Wageningen-DFC, Willem II-Vitesse, Helmond-FSC, Heracles-Heerenveen, FC Den Bosch-Veendam. Tweede divisie: RCH-Gooiland, EDO- AGOVV, Volewijckers-PEC, Limbur- gia-Noad, Baronie-Roda JC, Eindho- ven-SC Drente, RBC-VVV, Hermes DVS-Fortuna VI. ZFC is op die dag vrij. Op 20 december vangen de return wedstrijden van de eerste divisie aan. Op die dag zal dus 't omgekeerde pro gramma van 23 augustus worden ge speeld. Zowel voor de eredivisie als voor de tweede divisie begint het tweede ge deelte van het competitieprogramma op 10 januari. tember of zaterdag 12 september voor gesteld; De bepaling, dat een Europeaan arbi ter is in Zuid-Amerika en een verte genwoordiger van het Zuidamerikaanse scheidsrechterskorps in Europa, komt voor in de internationale reglementen. „Als dat niet het geval was", aldus ma nager. Guus Brokx, „had Feijenoord zonder twijfel verzocht een dergelijke regeling te treffen." Uiteraard is niet alleen over de wed strijddata gesproken. De rigoureuze speelwijze van de Argentijnen in het verleden is eveneens onderwerp van gesprek tussen de beide delegaties ge weest; Lange tijd was bij Feijenoord de 'ètemming verdeeld of al dan niet tegen een dergelijke tegenstander moest wor den'gespeeld. „We hebben het er maar kort over gehad", aldus de heer Brokx, „we nemen aan en dat is mede geba seerd op de verklaringen van president Mariano Mangano van Estudiantes dat we geen herhalingen krijgen van de taferelen, die we via de televisie heb ben meegemaakt". Het gesprek „Het was een vriend schappelijk overleg" werd gevoerd met hulp van tolken, aangezien de heer Mangano alleen Spaans spreekt. De delegatie van Sportclub Feijenoord bestond uit voorzitter A. A. Couwen- berg, penningmeester J. Visser en ma nager G. Brokx. Vriendelijke handdruk tussen Feijenoords manager Guus Brokx en de voorzitter van Esudiantes Ma riano Mangano onder het toeziend oog van de Rotterdamse voorzitter A. A. Couwenberg MULHOUSE De Portugese kam pioen Joaquin Agostinho is een kleine, bescheiden man. Gelaten accepteerde de 27-jarige, zwartharige krullebol dan ook de nederlaag. Een papieren knock-out. hem toegediend door een de realiteit voorbijziend groepje heren, de wedstrijdcommissarissen van de Tour. Agostinho had zondag op de zelfde Place du Quitorze Juillet in Mu- house. waar hij een jaar geleden alleen over de meet was gekomen, in een symbolisch spurtje de Deen Mogens Frey geklopt en onderging de gebrui kelijke ceremoniën als een routenier. Maar terwijl hij voor de televisie in een druk gesprek was gewikkeld met Tour-organisator Felix Levitan, werd bekend gemaakt, dat Agostinho werd gedeklasseerd, omdat hij in die sprint van zijn lijn zou zijn afgeweken. Niet Agostinho was winnaar van de rit, maar ploegmakker Mogens Frey. de eerste Deen. die ooit in dit evenement een etappe won. Het was een lachertje. Want Agostinho had Frey helemaal niet gehinderd. Sterker nog, de Deen had niet eens willen winnen, want Agostinho stond immers iets beter ge klasseerd en had bovendien in de 30 kilometer naar de top van de Col du Silberloch alleen al het zware kopwerk verricht. Deze komedie vormde het sluitstuk van een kleurloos weekeinde in de Tour, dat voor de posities in het algemeen klassement van geen enkele invloed wa. Er was overigens genoeg gebeurd in de achterhoede. Vooral de rit van zaterdag van Ciney naar het in het voormalige Saargebied gelegen Felsberg, waar de Duitse over heid buiten de organisatie was gelaten en de zaak dan ook volkomen in het honderd liep, gebeurde er genoeg, waarbij vooral de Nederlanders betrok ken waren. Zowel Caballero als Willem II/Gazelle raakten ieder twee man kwijt. De sigarettenploeg zag Arie den Hartog en Leo Duyndam naar huis ver trekken, van de mannen van Ton Vis sers bedankten René Pijnen en de bij hem gebleven Jan Serpenti verder voor de eer. Zij waren overigens niet de eni gen, die het spektakel de rug toekeer den. Ook Mars/Flandria, de ploeg van Joop Zoetemelk, verloor een belangrijk man, wegspurter Eric Leman. Jaak de Boever werd aanvankelijk ook van de deelnemerslijst afgpvoerd, omdat, hij te laat was binnengekomen, maar hij •kreeg pardon omdat hij de laatste tien km dborhet gewone verkeer had moe ten worstelen. Zondag, in de bijna 270 km lange rit door de Vogezen, viel de schade mee. In getal tenminste. Want alleen de Italiaan Michelotto, die bij een valpartij, waar bij ook Harry Steevens betrokken was, een sleutelbeen brak ging naar huis. De rit naar Felsberg, de achtste van deze Tour, had een ouderwets karakter. Na een poging van onder andere Rini Wagtmans, om wat leven in de brouwe rij te brengen, mocht de Fransman Alain Vasseur aan een solo beginnen, die hem na 170 kilometer de etappezege met een voorsprong van 1.25 minuut opleverde. Vasseur, een van de knech ten in de ploeg van Janssen en Luis Ocana, had overigens onderweg bijna twaalf minuten voorgelegen. Zondag was het weer Wagtmans, die ZEIST Zaterdag is in het KNVB- sportcentrum te Zeist de loting verricht voor de eerste ronde van het toernooi om de KNVB-beker, waarvoor de wed strijden op zondag 16 augustus zullen worden gespeeld. Het resultaat van deze loting was: De Graafschap - Noad; FC Groningen - Gooiland; RCH - Blauw Wit; DFC - Haarlem; AGOVV - Feijenoord; Volendam - Heracles; -< Roda JC - NEC; FC Utrecht - Eindhoven FSC - NAC MW - Limburgia; Willem II - PEC; Hermes DVS - FC Twente; Go Ahead - Veendam; HVC - PSV ;Excelsior - Fortuna VI; AZ'67 - Helmond Sport; Sparta - VW; Holland Sport - RBC; DWS - Baronie; Cambuur - EDO; Telstar - SC Drente; SVV - Wageningen; De Volewijckers - ADO; FC Den Bosch - Heerenveen; Vitesse - ZFC. Ajax is als houder van de KNVB-be- ker in de eerste ronde vrij. De eerste- genoemde clubs spelen op eigen terrein. Voor de tweede ronde, die zondag 8 november wordt verwerkt, worden van de 25 winnaars er zes vrijgeloot. De 19 overigen komen met Ajax in die tweede ronde uit. In de derde ronde, vastgesteld voor zondag 14 maart 1971, komen de tien winnaars en de zes clubs, die waren vrijgesteld van het spelen in de tweede rond. De acht clubs, die zegevieren, ko men op woensdag 7 april in de kwart finales tegen elkaar uit. De halve fina les zijn vastgesteld op woensdag 21 april en de eindstrijd op woensdag 5 mei. DIV0NN LES-" 7-7-1970 1TRIT 139,5 km THON0N- LES-BAINS \U1bensst.Wn (000 St.Jeoire "l Mooilles Cov MULHOUSE Er rust geen zegen op deze Tour de France. Waarschijnlijk door de grote inspanningen, die alle volgers zich moeten getroosten omdat zij 's avonds vele kilometers ver naar hun hotel moeten rijden en ook omdat de start vaak ver weg is, hebben zich al meer ongelukken in de volgers-kara vaan voorgedaan, dan normaal is. Daarbij zijn helaas twee dodelijk on gevallen te betreuren geweest. Midden vorige week reed een auto met Ita liaanse journalisten, die op weg waren naar hun hotel, een jongen aan. Hij werd dodelijk gewond. In de nacht van zaterdag op zondag sloeg de dood opnieuw toe. Eén der commissarissen van de Tour, de Frans man Guy Gabbeye uit Nancy, werd za terdag tijdens de etappe van Chiney naar Felsberg zeer ernstig gewond. Hij reed op de motor en kwam ver achterin de karavaan langs een auto, die plotse ling linksaf sloeg. Guy Gabbeye week nog naar links uit, maar reed tegen een muur. De Fransman overleed 's nachts in een ziekenhuis in Saarlouis. Met ingang van de rit van zondag waren de motorrijders in de karavaan verplicht een helm te dragen. Het was helaas te laat voor de heer Gabeye, wiens vrouw en dire kinderen vergeefs aan de finish in Felsberg wachtten. De sprint van het peloton werd gewonnen door onze landgenoot Jan Janssen (tweede van rechts), die daarmee gisteren derde werd in de negende etappe. Geheel rechts de Ita liaan Basso en voorts v.l.n.r. de Belg van Rijkeghem en onze landgenoten Steevens en Wagtmans. de schermutselingen opende. Hij de marreerde aan de voet van de Vogezen, nadat het peloton al luierend meer dan een half uur op het tijdschema achter was geraakt. Het was een nieuwe po ging van de Brabander om zich in het algemeen klassement naarvoren te wer ken. „Het was mijn bedoeling voor de bergen weg te gaan, weg te blijven en vooral in de afdaling mijn slag te slaan". Wagtmans echter vormde een bruggehoofd voor Merckx, diens ploeg makker Bruyère, de Luxemburger Johnnie Schleck en onze Joop Zoete melk en dat betekende zijn ondergang. Want in het peloton organiseerden nu Jan Janssen en Luis Ocana de achter volging en nog voor de eerste col was de zaak weer rechtgetrokken. Bijna was het de beurt Van de kleintjes, die ervan dromen eèn grote bergkoning te wor den. De Fransman Boulou ging het eerst, maar werd overweldigd door de Ttaliaan Chiavon, die op zijn beurt het hoofd moest buigen voor de Deen Mo gens Frey. De Vogezen, met de Col de la Schlucht na 200 kilometer en vervol gens de Grand Ballon en de Col du Sil- berlock werden het iedeale terrein voor een stoeipartij van de mindere goden. Daartoe behoort Agostingho, ook al won de Portugees vorig jaar twee ritten ir^ de Tour. Dat was een grote verras sing. Hij achterhaalde ploegmakker Frey in. de afdaling van de Grand Bal lon en bracht hem veilig naar de finish in Mulhouse, waar zich de bekende tra gedie afspeelde. In het peloton, dat ruim een minuut op de twee vluchters achterraakte, zat men ook niet stil. De marge werd .ver kleind tot drie seconden op de meet, waar Jan Janssen de derde plaats opeiste. Er zaten veel Nederlanders in het peloton: Harry Steevens, na de val partij met Michelotto weer bijgekomen en in de waan, dat hij de beste van het peloton was, Gerard Vianen, Rini Wagtmans (lek gereden in de laatste afdaling, maar toch weer bijgekomen), Evert Dolman, Joop Zoetemelk (er zijn al weddenschappen op hem afgesloten, dat hij in Parijs als tweede zal eindi gen) en v. d. Vleuten. De Brabander was zijn inzinking juist op tijd teboven gekomen. Voor de start in Saarlouis had hij willen opgeven. Van der Vleuten voelde zich beroerd en zag er ook ellendig uit. Nu bleek, hoe juist het was geweest van Willem II/Gazelle, om van Brussel af de Lim burgse arts Jesse mee te nemen. „Van der Vleuten had een soort allergie", zei hij. „Zijn ogen waren opgezwollen en hij had overal uitslag". Met een injectie had dokter Jesse v. d. Vleuten van de pijn afgeholpen en toen het peloton de eerste honderd kilometer wandelend aflegde kwam „De Vleut" weer hele maal op dreef. De eerste cols hadden ook moeilijkhe den opgeleverd voor Cees Rentmeester, Eddy Beugels (lek gereden), Henk Ben jamins, Kees Zoontjes, Harm Ottenbros („de adelaar was vleugellam"), Jan van Katwijk, Frits Hoogerheide en de Bel gische Willem H'er Victor Nuelant. De laatste twee bleven lang weg, maar ble ken nog ruim op t.ijd in Mulhouse te zijn aangekomen. Zij hadden veel „af gezien" en waren het er niet mee eens, dat het een kleurloos weekeind was ge weest. Hun wachten zware dagen in de Alpen. Uitslag achtste etappe (232,5 km van Ciney naar Felsberg) is: 1. Vasseur (Fr., Demuer) 6.04.16 (met bon. 6.03.56); 2. Go- defroot (Belg., Pezzi) 6.05.41 (met bon. 6.05.31); 3. Janssen (Ned. Demuer) 6.05.41 met bon. 6.05.36), 4. Basso (It., Albani) z.t.; 5. Guimard (Fr., Caput) 6. Merckx (BI., Driessens) z.t.; 7. Wagt mans (Ned., Vissers) 6.05.41; 8. Steevens (Ned., Peters) z.t.; 9. Zoontjens (Ned., Pe ters) z.t.; 10. Frey (Den., De Gribaldy) z.t.; 11. Vianen (Ned., Peters) z.t.; 12. Dolman (Ned., Vissers) z.t.; 13. Hou- brechts (Belg., Pezzi) z.t.; 14. Ocana (Sp., Demuer) z.t.; 15. Poulidor (Fr., Ca put) z.t.; 16. Wolfshohl (W. Did., Caput) z.t.; 17. Penizza (It., Pezzi) z.t.; 18. Van Vlierberghe (Belg., Martini) z.t.; 19. Van Katwijk (Ned., Vissers) z.t.; 20. Bellone (Fr., Stablinski) z.t.; 21. Jotti (It., Gigan ti) z.t.; 22. Danguillaume (Fr., Plaud) z.t.; 23. Van Springel (Belg., Cools) z.t.; 24. Guerra (It., Pezzi) z.t.; 25. Aimar (Fr., Stablinski) z.t.; 26. Zoetemelk (Ned., Schotte) z.t.; 47. Beugels (Ned., Schotte) 6.05.41; 76. Van der Vleuten (Ned., Vissers) z.t.: 98. Ottenbros (Ned., Vissers) 6.06.28; 101. Hoogerheide (Ned., Vissers) 6.08.52; 109. Rentmeester (Ned., Peters) z.t. Uitslag negende etappe (van Saar louis naar Mulhouse over een afstand van 239,5 kilometers): 1. Frey (Den., De Gribaldy) 7.44.14; 2. Agostinho (Port., De Gribaldy) z.t.; 3. Janssen (Ned., De muer) 7.44.17; 4. Massi (It., Albani) z.t.; 5. Steevens (Ned., Peters) z.t.; 6. Van Rijckeghem (Belg., Cools) z.t.; 7. Go- defroot (Belg., Pezzi) z.t.; 8. Vianen (Ned., Peters) z.t.; 9. Guimard (Fr., Ca put) z.t.; 10. Wagtmans (Ned., Vissers) z.t.; 11. Dolman (Ned., Vissers) 7.44.17; 12. Van Springel (Belg., Cools); 13. Riot- te (Fr., Stablinski); 14. Swerts (Belg., Driessens); 15. Wolfshohl (Did., Caput); 16. Jimenez (Spa., Langarica); 17. Izier (Fr., De Gribaldy); 18. Conti (It„ Gigan ti); 19. Danguillaume (Fr., Plaud); 20. Vanneste (Belg., Cools); 21.- David (Belg., Cools); 22. Zoetemelk (Ned., Schotte); 23. Catieur (Fr.. Stablinski); 24. Houbrechts (Belg., Pezzi); 25. Gross- kost (It., Giganti) allen 7.44.17; 74. v. d. Vleuten (Vissers) 7.44.17; 86. Rentmees ter (Peters) 7.50.17; 94. Beugels (Schotte) 7.53.55; 95. Benjamins (Peters) z.t.; 100. Zoontjens (Peters) 7.55.48; 105. Otten bros (Vissers) z.t.; 110. Van Katwijk (Vissers) z.t.; 114. Hoogerheide (Vissers) 8.00.13. Ploegenklassement achtste etappe: 1. Demuer (A. Vasseur, Janssen, Ocana) 18.15.38; 2. Peters (Steevens, Zoontjens, Vianen) 18.17.03 (28 punten); 3. Pezzi z.t. (32 punten); 4. Caput z.t. (35 punten); 5. Vissers z.t. (38 punten). Ploegenklassement negende etappe: 1. De Gribaldy (Frey, Agostinho en Izier) 23 uur 12 min. 45 sec.; 2. Cools (Van Rijckeghem, Van Springel en Vanneste) 23.12.51 (38 pl); 3. Pezzi (Godefroot, Houbrechts en Mori) z.t. (58 pl); 4. Ca put (Guimard, Wolfshohl en Perin) z.t. (62 pl); 5. Giganti (Conti, Jotti en Du rante) z.t. (71 pl); 9. Vissers (Wagtmans, Dolman en Van der Vleuten) en De muer (Janssen, Grosskost en Ocana) z.t. (beide 95 pl.); 14. Peters (Steevens, Via nen en Rentmeester) 23.18.51. Algemeen klassement: 1. Merckx (Belg., Driessens) 44.03.22; 2. Godefroot (Belg., Pezzi) op 1.57; 3. Janssen (Ned., Demuer) op 2.09; 4. Van Springel (Belg., Cools) op 2.32; 5. Zoete melk (Ned., Schotte) op 2.49; 6. Poulidor (Fr., Caput) op 3.01; 7. Zilioli (It„ Dries sens) op 3.04; 8. Gonzales-Linares (Spa., Langarica) op 3.29; 9. Ocana (Spa., De muer) op 3.38; 10. Pintens (Belg., Cools) op 3.55; 11. Grosskost (Fr., Demuer) op 3.58; 12. Vandenbossche (Belg., Albani) op 4.11; 13. Wolfshohl (W. Did., Caput) op 4.24; 14. Van Impe (Belg., Stablinski) op 4.35; 15. Vasseur (Fr., Demuer) op 4.36; 16. Houbrechts (Belg., Pezzi) op 4.50; 17. Swerts (Belg., Driessens) op 4.56; 18. G. Petterson (Zwe., Martini) op 5.03; 19. De Witte (Belg., Cools) op 5.06; 20. Van Rijckeghem (Belg., Cools) op 5.15; 21. Agostinho (Port., Gribaldy) en Guimard (Fr., Caput) op 5.27; 23. Aimar (Fr., Stablinski) op 5.30; 24. Frey (Den., Gribaldy) op 5.36; 25. T. Pettersson (Zwe., Martini) op 5.49; 30. Wagtmans (Ned„ Vissers) op 6.37; 33. Van der Vleuten (Ned„ Vissers) op 7.29; 38. Dol man (Ned., Vissers) op 8.07; 40. Vianen (Ned., Peters) op 8.36; 76. Steevens (Ned.. Peters) op 16.45; 82. Beugels (Ned., Schotte) op 20.04; 84. Zoontjens (Ned.. Peters) op 21.00; 97. Van Katwijk (Ned., Peters) op 28.02; 100. Ottenbros (Ned., Vissers) op 33.46; 103. Rentmees ter (Ned„ Peters) op 38.19; 106. Benja mins (Ned., Peters) op 41.43; 114. Hoo gerheide (Ned., Vissers) op 54.12. Algemeen ploegenklassement: 1. Driessens (Belg) 127 uur 10 min. 42 sec.; 2. Demuer (Fr) 127.12.30; 3. Cools (Belg) 127.13.17; 4. Schotte (Belg) 127.14.53; 5. Caput (Fr) 127.20.05; 9. Vissers (Ned) 127.22.53; 15. Peters (Ned) 127.30.54. Puntenklassement: 1. Godefroot (Belg) 139 punten; 2. Merckx (Belg) 98; 3. Janssen (Ned) 91; 4. Guimard (Fr) 73; 5. Van Rijckeghem (Belg) 66; 6. Basso (It) 61; 7. Steevens (Ned) 45; 10. Vianen (Ned) 32. Bergklassement: 1. Vandenbossche (Belg) 14 punten; 2. Zubero (Spa) en Agostinho (Port) 13; 4. Zilioli (It) 12; 5. Merckx (Belg) en Schiavon (It) 10. FELSBERG „Misschien zou het wel het beste zijn als ik er een tijd zou uitstappen en dan zou gaan inzien, dat al het andere ook niets is. Wellicht zou ik na zo'n periode met meer ambitie weer op de fiets gaan zitten." De 23- jarig'e Brabaridér Renë'"Pijfiëh, die za terdag in de achtste etappe uit de Ronde van Frankrijk verdween, was openhartig. „Ik heb er dikwijs over nagedacht hoe het komt, dat ik bij de profs maar niet kan slagen. Ik geloof, dat ik de oplossing gevonden heb: ik mis gewoon de ambitie. Als je die wel hebt is de wielrennerij een mooi vak, maar met te weinig liefde ga je met tegenzin fietsen." Toch was Pijnen niet uit de ronde verdwenen alleen om deze reden. „Ik had er alles voor over om in Parijs aan te komen, maar het ging gewoon niet. Vrijdag, in de rit van Valenciennes naar Vorst, ben ik in elkaar gestort. Het kwam door die bronchitis, die ik vlak voor het kampioenschap van Ne derland had opgelopen. Zonder conditie moest ik de Tour in. Ik zou tijdens de ronde terug moeten komen. Dat was misschien wel gelukt, als er niet zo hard was gereden. Maar nu moést ik elke dag teveel geven en dan kom je nooit over een lichamelijke inzinking heen" René Pijnen had op weg van Ciney naar Saarlouis zijn Waterloo gevonden. „Als ik gelost wordt zoals vandaag, dan kan ik niet langer doorgaan. Dat heb ik waarschijnlijk overgehouden uit mijn tweede jaar als amateur. Waarin ik na een ziekte het niet kon verwerken, dat ik niet steeds, zoals het jaar daarvoor, de bloemen voor de overwinning kreeg. Het grootste talent van Nederland, zoals ploegleider Ton Vissers zo graag en van harte pleegt te zeggen, had de „grande bouclé" weinig eervol verlaten. Ton Vissers zat ermee in. „Ik zal René erg missen. Ik had een beetje op hem gere kend". Wat de gevolgen voor Pijnen kunnen zijn? Vissers: „Ik kan me goed voorstellen, dat Willem II en Gazelle kwaad zullen zijn. Mogelijk zal dit fi nanciële concequenties voor Pijnen kunnen hebben. In wezen zou ik 't met een dergelijke maatregel wel eens zijn, omdat hij dan aan zijn portemonnaie zou voelen, dat hij iets verkeerds heeft gedaan. Maar aan de andere kant heb ik veel op met René, de netste coureur, die ik tot nog toe heb meegemaakt. Ik denk dan ook, dat een goed indringend gesprek met hem beter is dan een fi nanciële straf". Vissers liet duidelijk merken, dat al thans hij het nog wel een keer met Pij nen wil proberen. „Ook al blijft afstap pen zonder meer een kwalijke zaak". Leo Duyndam stond het huilen nader dan het lachen. De 22-jarige Westlander ook afgestapt in de achtste etappe van de Ronde van Frankrijk, kon het niet verdragen, dat ploegleider Gé Peters zich laatdunkend over hem had uitgela ten. „Die heeft geen moraal voor zo'n zware etappewedstrijd. Als hij er toch uit had willen gaan had ik de etappe moeten uitrijden en desnoods te laat komen. Maar afstappen, dat doe je niet", had de oud-coureur gezegd. Duyndam, die hinkend door het hotel in Saarlouis scharrelde, schamperde: „Wat, geen moraal? Vandaag ging het gewoon niet meer, ik voelde allemaal steken in mijn rechterbeen en kon het nauwelijks gebruiken. In het begin nog wel, maar ook toen fietste ik al voor namelijk met mijn been op het pedaal. Op die steile hellingen na Luxemburg ging het niet meer. Ik verging van de pijn". Duyndam ging even verzitten, en ging hij weer door: „Ik had juist de goede moraal. Ik had Parijs willen ha len. Voor mij was dat wat er over mij gezegd en geschreven was een prestige kwestie geworden. Maar in de rit van vandaag raakte ik een half uur achter en dan heeft het .geen zin meer om nog verder te gaan, zelfs niet tot aan de meet". Duyndams uittreden uit de reeds zo geteisterde Caballeroploeg was overi gens niet onverwacht gekomen. Frans van den Enden: „We hadden Leo voor de eerste acht ritten meegenomen. Dat hij geen etappe heeft kunnen win nen is spijtig, maar hij heeft genoeg publiciteit opgeleverd in die rit naar Amiens, toen hij achter Spruyt tweede werd." Het gebeurde plotseling. Alles werd zwart voor mijn ogen en toen raakte ik van de weg. Ik heb geen idee, wat er me.t mij gebeurd is". Arie den Hartog lag onder een dikke, donzen deken in een bed van het hotel van de Caballe- ro's in Saarlouis „Ik weet ook nog, dat ik het erg koud kreeg". De 29-jarige, in Elsloo in Limburg wonende, coureur wendde zich even af. Hij staarde we zenloos naar de muur. Arie den Hartog was bang, bang voor het onbekende. „Zojuist is de Tourdokter geweest. Hij gebruikte allerlei vreemde namen. Wat ik er uit begreep was, dat naar zijn me ning die flauwte door vermoeidheid werd veroorzaakt. Maar daar geloof ik niets van. Ik ben helemaal niet moe. Integendeel, ik voel me nu weer zo kiplekker, dat ik best op de fiets zou kunnen stappen. Als ik morgen thuis kom (mijn vrouw komt mij halen), dan ga ik meteen naar een ziekenhuis. Niet naar de dokter. Het bevalt me niet wat met me is gebeurd." Den Hartog was zaterdagochtend, vlak voor de start in Ciney, waarheen de renners uit Brussel waren vervoerd, van de kaart gegaan. Ik had al een paar dagen last van buikloop gehad en vrij dagmiddag bij de aankomst in Vorst zat ik ook dood. Maar na een paar uur was ik weer helemaal opgeknapt". In Ciney ging het helemaal mis. Ploeg leider Gé Peters, die erover inzat, dat Den Hartog had moeten opgeven, („er rust geen zege op onze ploeg") was erg geschrokken. Arie lag daar bijna be wusteloos. Hij had zich in het hotel in Brussel al niet lekker gevoeld, maar wilde meegaan. Bij aankomst in Ciney ging hij naast een café bij het station helemaal van de kaart". Het merkwaardige was, dat Den Har tog ook vrij snel weer opknapte. Niet snel genoeg echter om toch nog voor de achtste etappe aan de start te komen. „Het was misschien maar een geluk, dat er wat eerder werd gestart, want, anders was ik toch weer opgestapt", zei Den Hartog. Zijn vijfde Ronde van Frankrijk was voortijdig geëindigd. Drie keer was Den Hartog in de ploeg van de winnaar (Pacques Anquetil, Lu- cien Aimard. Jan Janssen) in Parijs aangekomen. De eerste keer had hij moeten opgeven. De Limburger was zeer teleurgesteld. Eindelijk begint de koers mooi te worden en nu lig ik hier gestrekt. Het ergste vind ik het nog voor de ploeg". DRIEL De Belg Theo Verschueren heeft zondag in Driel een internationale wedstrijd achter dernies gewonnen. Ver schueren zegevierde in twee van de drie manches, Dieter Kemper (Wdl.) won de derde. Uitslag 1. Verschueren (Belg.) achter Koch 5 pnt.: 2. Oudkerk (Ned.) achter Smits 8; 3. De Wit (Ned.) achter Deboevere 8; 4. Kemper (Wdl.) achter Verhaegen 11: 5. Polanski (Lux.) achter v. d. Broek 15; 6. Kisner (Ned.) achter Smits 16. f

De Vallei | 1970 | | pagina 9