„Het kan mij niets schelen met hoeveel voorsprong ik winnen ga" sport Tour in cijfers Zoetemelk op tweede plaats Rusland favoriet voor Europese jeugdtitel waterpolo Harvey Smith behield leiding Jacht op luipaard bij Orly JANSSEN: „IK HEB ME GEFORCEER mÊÊÈÉÊJl m Subsidie voor PEC Zeilzege voor Lucas DIVONNE-LES-BAINS Zwaar getekend door geleverde inspanningen kwamen de Neder landse renners over de verlos sende eindstreep. ZOMÜER ETEN DIVONNE-LES-BAINS Knipperend tegen het felle zon licht in het Oostfranse badplaatsje Divonne-les-Bains wuifde de wonderbaarlijke Eddy Merckx. die nu ook aanvoerder is in het bergklassement, na zijn tweede etappezege vele vragen weg. PUIMHOOP BELOMING RUIME MOEIZAAM 1500 GESTRAFT LIJDENSWEG ZOVEELSTE VERRASSING Maiwald brak rechterarm KAMSLOOS G.P.-coureurs eisen meer veiligheid SPORT IN 'T KORT OMHOOG VOLSTE RECHT MOEILIJK RIJMA LOSSEM Motorrenner overleden In validenspelen OMMEMSELIJK DINSDAG 7 JULI 1970 N Zich lavend met vele flesjes mine raalwater kwam Eef Dolman tot een merkwaardige uitspraak. „Nadat ik die beslissende demarrage had geplaatst, kon je toch wel zien dat als Merckx ook in de aanval gaat er achterin vrijwel niet wordt gefietst. Wat heb ik overi gens een pijn geleden". Er toch nog lachend aan toevoegend: ..Hoewel ik geen klimmer ben heb ik toch gemerkt dat ik op dat punt hard vooruit ben gegaan". Sombere prognose van Rini Wagt- mans: „Als ik mij woensdag net zo voel als nu word ik gegarandeerd op een kwartier gereden. De kramp die ik tij dens de beklimming kreeg komt omdat ik veel te weinig kilometers heb kun nen rijden voor ik aan deze Tour be gon". Jos van der Vleuten, toch wel opval lend sterk koersend in deze Ronde van Frankrijk, miste de laatste ravitaillering. EDD Y MERCKX SLOEG TOE Zij aan zij met de ongenaakbare Merckx fietste Joop Zoetemelk (rechts) in de tiende etappe van de Tour door Frankrijk. Pas luttele me ters voor de finish liet de Nederlander drie concurrenten gaan. Zijn vierde positie in het dagklassement bracht hem echter wel vlak bij de top in de algemene rangschikking (foto boven) Kiiljjilli ■PiWr Uitslag tiende etappe: 1. Merckx (Bel-Driessens) 5.52.36, 2. Tosello (Ita- Albani) z.t. 3. Pintens (Bel-Cools) z.t., 4. Zoetemelk (Ned-Schotte) 5.52.38, 5. Gal dos (Spa-Langarica) 5.55.17, 6. Schleck (Luxe-De Muer) z.t., 7. Dolman (Ned- Vissers) z.t., 8. v. d. Vleuten (Ned-Vis- sers) z.t. 9. Gosta Petterson (Zwe-Marti- ni) z.t., 10. Wagtmans (Ned-Vissers) z.t., 11. Labo Urdette (Fra-Caput) 5.55.49, 12. Van den Berghe (Bel-Driessens) 5.58.06, 13. Van Katwijk (Ned-Vissers) z.t., 14. Zubero (Sla-Langarica) z.t., 15. Vianen (Ned-Peters) z.t., 16. Vanneste (Bel- Cools) z.t., 17. Zilioli (Ita-Driessens) z.t., 18. Vandenbossche (Bel-Albani) z.t., 19. Schiavon (Ita-Pezzi) z.t., 20. Schutz (Lux-Albani) z.t., 44. Janssen (Ned, De Muer) 6.05.09, 51. Steevens (Ned. Peters) z.t., 64. Zoontjes (Ned.-Peters) z.t. 87. Beugels (Ned.-Schotte) 6.15.04, 92 Benjamins (Ned-Peters) 6.17.25, 94 Hoogerheide (Ned-Vissers) z.t., 107 Rentmeester (Ned-Peters) z.t. Algemeen klassement: 1. Merckx (Belg-Driessens 49.55.58, 2. Zoetemelk (Ned-Schotte) op 2.1, 3. Pintens (Belg- Cools) op 3.55, 4. Gosta Petterson (Zwe- den-Martini) op 7.44, 5. Van Springel (Belg-Cools) op 8.02, 6. Poulidor (Fr.- Caput) op 8.31, 7. Zilioli (It-Driessens) op 8.34, 8. Wagtmans (Ned-Vissers) op 9.18, 9. Galdos (Sp-Langarica) op 9.33, 10. Van den Bosche (Belg-Albani) op 9.41, 11. Godefroot (Belg-Pezzi) op 9.47, 12. Van Impe (Belg-Stablinski) op 10.05, 13. Van der Vleuten (Ned-Vissers) op 10.10, 14. Dolman (Ned-Vissers) op 10.48, 15. Aimar (Fr-Stablinski) op 11.00, 16. Gonzales (Sp-Langarica) op 11.19, 7. Zubero (Spo-Langarica) op 11.31, 18. De- lisle (Fr-Plaud) op 11.33, 19. Houbrechts (Belg-Pezzi) op 12.40, 20 Balmanion (It-Pezzi) op 13.11, 25. Vianen (Ned-Pe" ters) op 14.05, 29. Janssen (Ned. De Muer) op 14.42, 66. Steevens (Ned.-Peters) op 29.18, 76. Van Katwijk (Ned-Vissers op 33.32, 77. Zoontjes (Ned-Peters) op 33.33, 93. Beugels (Ned-Schotte) op 42,32, 103. Ottenbros (Ned-Vissers) op 58.35, 106. Rentmeester (Ned-Peters) op 1.03.08, 108. Benjamins (Ned-Peters) op 1.06.32, 112. Van Hoogerheide (Ned-Vis sers) op 1.19.01. Dagploegenklassement: 1. Vissers (Dolman, Van der Vleuten, Wagtmans) 17.45.51, 2. Driessens 17.48.48 (30 plaat sen). 3. Albani z.t. (40 pl.), 4. Cools z.t. (41 pl.), 5. Langarica 17.51.29, 15. Peters (Vianen, Zoontjes, Benjamins) 18.20.40. Algemeen ploegenklassement: 1. Driessens 144.59.30, 2. Cools 145.02.05, 3. Vissers 145.08.44, 4. Langarica 145.12.04, 5. Albani 145.12.53, 15. Peters 145.51.34. Puntenklassement: 1. Godefroot (Belg) 130 pt, Merckx (Belg) 113 pnt, 3. Janssen (Ned.) 91 pnt., 4. Gulimard (Fr.) 73 pnt, 7. Steevens (Ned) 45 pnt. 9. Van Springel (Belg) en Zoetemelk (Ned) bei den 36 pnt. Algemeen bergklassement: 1. Merckx (Belg) 20 pnt.. 2. Zubero (Sp) 16 pnt. 3. Agostinho (Port) 15 pnt., 4. Van den Bossche (Belg.) 14 pnt., 5. Zilioli (It.) 12 pnt- Het kan mij niets schelen", sprak hij losjes, „met hoeveel voorsprong ik win nen ga." „Het is mij er a'leen maar om te doen als eerste de Tour te beëindigen. Om dat te bereiken volg ik de strijdwijze, die mij het beste toeschijnt". Die strijdwijze, na zijn onvergetelij ke solo naar finishplaats Forest in ei gen land, hanteerde hij ook gisteren in de tocht over heuvels en door dalen naar Divonne-les-Bains. Nogmaals raasde hij als een orkaan door het ren- nersveld, dat op slag veranderde in een puinhoop. Op de brokstukken zaten er in de drukkende hitte slechts een paar te glimlachen. Joop Zoetemelk voorop, na tuurlijk. Nederlands nieuwe topper on der de profs stormde mee naar de frontlinie en in de Franse badplaats wist hij Eddy Merckx met de Italiaan Tossello en de Belgische krachtpatser George Pintens nog binnen handbe reik. Joop Zoetemelk stormde daardoor naar de winstgevende tweede plaats en ook Pintens, die nu als derde staat ge klasseerd, ontving zijn royale beloning. Ton Vissers, de moeilijk somber te stemmen ploegleider van Willem II-Ga- zelle, constateerde vrolijk lachend dat zijn equipe het dagploegenklassement gewonnen had, maar er is alle reden tot diepe bezorgdheid. Zijn naar voren ge sprongen renners Dolman (zevende), Van der Vleuten (achtste), Wagtmans (tiende) en Van Katwijk (dertiende) kwamen wel vrij ver, doch in de beslis sende fase hadden zij in korte tijd toch minuten verspeeld. En ver achter hen bevolkten ontelba- ren kreunend de ruïne: Jan Janssen, de grote verliezet van de derde plaats geduikeld naar een 29ste positie op bijna een kwartier. Godefroot, die zijn groene trui be hield, doch bijna acht minuten aan Merckx verspeelde. Van Springel, verschoven van de vierde plaats naar de vijfde positie met ruim acht minuten achterstand. Poulidor, de uitgebluste Franse vedette, staat nu 8 minuten en 31 se conden achter de meedogenloze Merckx. Gonzales Linares, met wie Merck v nog een rekening te vereffenen had omdat de Spanjaard hem voor eigen publiek in het tijdritje te Forest klopte, zag zijn achterstand met acht minuten groeien. Luis Ocana, de man die de Ronde van Spanje overtuigend won, staat nu op zeventien minuten. Rini Wagtmans, die letterlijk alles heeft gegeven, klom moeizaam naar ,000IROAUU-LkkA een achtste plaats, maar zijn achter stand beloopt niettemin 9 minuten en 18 seconden, terwijl hij de hoop op meer krachtsexplosies al bijna heeft laten varen. Steeds had hij aan de voet van de nog niet bijster hoge bergen in de Jura moeten lossen, zodat hij smijten moest met zijn krachten om de vluchters weer te bereiken. „Zodra ik vijf meter had geklommen, kreeg ik kramp", en hij toonde een linkerbeen dat nog enigs zins gezworen was. Eddy Merckx had al heel gauw laten weten dat hij tijdens de reis naar het warme Divonne-les-Bains wel vechten wilde. Zelfs Anatole Novak, de arme tobber die al gauw vluchtte en voor deze krachtsinspanning gestraft werd met verblijf in de bezemwagen, mocht zijn gang niet gaan. Merckx achtervolgde hem, met de driftige Agostinho in zijn spoor. Nadat Novak had afgehaakt wie is hij, om in zulk gezelschap te verkeren tartte Merckx de zwoegende Portugees, die de vorige dag door deklassering van de rit- zege was afgehouden. Hij bleef keurig achter hem rijden, af en toe glimla chend opkijkend naar Tourdirecteur Felix Levitan, die in zijn auto zat te kijken. Toch kwam het nog tot een kop- groepje, omdat onder meer Janssen, Gosta Petterson (de oersterke Zweed, die nu vierde staat), Schleck en ook Zoetemelk naar de uitlopers waren ge sprongen. Na 65 snelle kilometers ech ter besprong het uitgedaagde peloton de kopgroep. Te veel werk was er toen blijkbaar al verzet in de hitte, want het peloton brak in stukken en voor velen begon een lijdensweg. Op dat moment draaf de Eef Dolman, die het niet verkroppen kan, dat hij nog niet reikte naar zijn ei gen, niet onaanzienlijk niveau, voor de meute uit. Een lokaas voor Merckx, die prmpt besloot tot de aanval over te gaan. In zijn spoor: adjudant Vanden- berghe, Schleck, Labourdette en Galdos. Pintens sprong later erbij. En ook de op winst beluste Willem Il-rijders Van der Vleuten en Van Katwijk repten zich naar (onder meer) hun ploegmak- ker Dolman, met Tosello aan hun wiel. Toen Zoetemelk vedvolgens alleen de sprong had gewaagd en de mannen van Willem II Rini Wagtmans, voor het peloton uitrijdend, hadden opgehaald, was de ijzersterke kopgroep van twaalf renners gevormd. Zij knokte, terwijl menige vedette van vroeger in achtergebleven groepen smeekte om genade, aan het front. En zij verloren er zeven. Toen de vier allersterksten, die ook op de toppen van de twee cols (Mare- chet en de Cote des Rousses) niet in moeilijkheden waren geweest, de kalk- lijn in Divonne-les-Bains naderden, zette Eddy Merckx aan voor de sprong, die hem de zoveelste zege opleverde. Achter hem was het geklaag der ver slagenen naderhand duidelijk te horen. De Caballero-rijders, die de macht had den gemist om enig initiatief te ont wikkelen, telden in de altijd doorzettende kopman Gerard Vianen (vijftiende op 5,5 minuten) hun beste man. Rentmeester, Steevens en Zoontjes, hadden evenals de Willem Il-rijder Ot tenbros moeten ploeteren om voor het sluiten van de tijdcontrole binnen te zijn. Weer had het fietsend fenomeen ZWOLLE Met achttien stemmen voor en vijf tegen heeft de gemeente raad van Zwolle maandagavond beslo ten de tweede-divisieclub PEC een sub sidieregeling toe te kennen. Dit houdt in, dat PEC over de seizoenen 1969- 1970, 1970-1971 en 1971-1972 vergoedin gen van respectievelijk 100 procent, 75 pet. en 50 pet. van het exploitatietekort krijgt met als maxima achtereenvolgens 100.000 gulden, 75.000 gulden en 50.000 gulden. Daar PEC over het vorige sei zoen 150.000 gulden te kort kwam zal de club een ton ontvangen. Voorts zal de gemeente overgaan tot aankoop van het sportpark „de Vrolijk heid" voor een bedrag van 416.388 gul den. PEC zal met ingang van het ko mende seizoen gaan spelen op het ge meentelijk sportpark, dat voor 321.200 gulden wordt opgeknapt. De verbete ringen worden in een periode van drie jaar uitgevoerd. ROTTERDAM Op de eerste dag van het Europese jeugdwatcrpolokampioen- schap in het bad De Plompert in Rotterdam, staat al scherp vast, dat Rusland hoge ogen zal gooien naar deze eerste titel. i De Russen, met Nederland en Polen ingedeeld in groep A, verpletterden het Poolse team met 6-1. Was deze zege verwacht, de grootste verrassing was ongetwijfeld het sterke spel van de Spaanse ploeg. Het toch niet zwakke Tsjecho-Slowa- kije werd door de Spanjaarden met 8-3 onder de voet gelopen. Simon Oudkerk een van de twee lei ders van de Nederlandse waterpolo- ploeg, had voor de aanvang van het toernooi ware woorden gesproken toen hij sprak over de kansen voor het na tionale team. „Let op mijn woorden", zo liet hij weten „Spanje zal de grote verrassing van dit toernooi worden." Oudkerk kreeg gelijk. Met snel spel, berustend op een uit stekende conditie en een voortreffelijk technisch inzicht, speelden de Spanjaar den een klasse beter dan hun toch gere nommeerde tegenstanders. Hoe formidabel het Spaanse uithou dingsvermogen was, bleek vooral in de derde periode toen zij via een sterke tussensprint de stand van 2-2 naar 6-2 tilden. Sterkste Spaanse spelers: Juan Rubio, Juan Sans en Juan Jane. In poule B rekende Griekenland af met België (8-5). Doelpunten maken kunnen de Grieken wel, maar het feit dat de zwakke Belgen vijfmaal tegen scoorden, zegt wel iets over de manier waarop de Hellenen hun verdediging organiseerden. De overige uitslagen: Groep C: Ita- lië-Groot Brittanië 9-0. De standen in de groepen: Groep A: 1. Rusland 1 1 0 0 2 6—1 2. Polen 10 0 10 1—6 3. Nederland 0 0 0 0 0 00 Groep B: 1. Griekenland 1 1 0 0 2 85 2. Hongarije 10 10 1 33 3. West-Duitsland 10 10 1 3—3 4. België 1 0 0 1 0 5—8 Groep C: 1. Itahë 1 1 0 0 2 9—0 2. Spanje 1 1 0 0 2 83 3. Tsechoslowakije 1 0 0 1 0 3—8 4. Engeland 1 0 0 1 0 09 huisgehouden onder 's werelds wieler- elite. Eddy Merckx bezit alleen nog niet de groene trui. Hij zal, zo heeft hij zich voorgenomen, dat tricot reserveren voor Salvarani's Walter Godefroot. Maar als deze Belg in Italiaanse wie- lersdienst, die de bergen vreest, zijn ei gen aandeel niet leveren kan, zal ook de leider in het puntenklassement Eddy Merckx heten. AMERSFOORT Matthias Maiwald, in de transferperiode door Feijenoord overgenomen van DOS, heeft by 'n au to-ongeluk in Amersfoort zqn rechter arm gebroken. De 21-jarige rechtsbui ten liep tevens een hersenschudding op. Maiwald zal vrijwel zeker de eerste wedstrijden van de houder van het Eu ropa Cup moeten missen. Het ongeluk gebeurde toen zijn vriend, een 22-jarige militair, geen voorrang verleende aan een van rechts komende personenauto. Reactie van manager Brox: „Als je op een vent rekent en je hebt hem niet, heeft dat zeker consequenties voor ons. Hoe zijn toestand echter is, weten we nog niet. We zullen nog maar even af wachten". „Ik heb", zo bracht hij hortend en sto tend uit, „zitten sterven van de honger. Bij de laatste bevoorrading reed ik ach ter in de kopgroep. Ik moet aannemen dat men mij daar niet heeft zien zitten. In ieder geval zat ik zonder eten. Voor mij de enige reden dat ik moest afha ken". Jan Janssen, ver teruggeworpen na de grote stunt van Eddy Merckx en al dus gereduceerd tot volledig kansloos: „Eerlijk gezegd vond ik dat Merckx in de voorgaande twee dagen verre van indrukwekkend reed. Wat hij nu echter weer heeft laten zien, was ongeloof lijk". De oorzaak van zijn nederlaag: ..Ik ben in het begin bij Merckx gebleven. Dat is achteraf onverstandig geweest. Ik heb in die fase teveel moeten doen, waardoor ik de cadans kwijtraakte en mij forceerde". Ploegleider Ton Vissers van Wil lem II over zijn kopman Wagtmans: „Ik ben vandaag geschrokken van Rini. Ik ben echt bang voor de bergen, die no" komen moeten". LONDEN De vereniging van Grand Prix Coureurs (GPDA) heeft op nieuw veiligheidsmaatregelen geëist. Na de reeks fatale ongelukken van dit sei zoen kwamen de rijders op Brands Hatch bijeen en stelden de volgende condities: De wagens moeten worden uitgerust met een apparaat, dat ter voorkoming van brand, schuim in de benzinetanks kan spuiten. De velgen moeten zo worden gewij zigd, dat een lekke band niet meer van het wiel kan lopen, waardoor de wagen onbestuurbaar wordt. De veiligheidscommissie van de GPDA zal opnieuw de circuits keuren. Aan alle eisen op het gebied van veilig heid zal moeten worden voldaan. Op de circuits zullen alle baancom missarissen moeten worden uitgerust met materiaal om coureurs na een on geluk te redden. Zij dienen tevens draagbare zuurstofmaskers te hebben. JAN JANSSEN grote verliezer Na de eerste dag van de voorronde van de Europa Cup voor heren, die in Reykjavik wordt geohouden, leidt Fin land met 42 punten, voor België (36). Denemarken en Ierland (27) en IJsland (20). LA BAULE De Britse ruiter Har vey Smith heeft na de tweede kwalifi catiewedstrijd voor het wereldkam pioenschap springen in de Franse plaats La Baule, de leding in het klassement met 54,3 punten. De Westduitser Alwin Schockemöhle is tweede met 47,5 pun ten. Maandag deelden drie combinaties de eerste plaats in een puissance-spring concours over acht hindernissen na een barrage: de Italiaan Graciano Manca- nelli met „Fidux", Harvey Smith met „Mattie Brown" en de Argentijn dr. Hugo Arambide met „Adagio". Dit trio bleef ook in de barrage foutloos. De Nederlander Anton Ebben maakte met „Kairouan" een fout (vier strafpunten) en plaatste zich ex aequo als elfde. Hij staat als twaalfde in het klassement met 29,5 punten. Teleurstellend was het optreden van de fameuze Braziliaan Nelson Pe&soa. De kleine, donkere rui ter maakte met „Pass Opp" twee fou ten en zakte weg naar de 14e plaats. De Europese kampioen David Broome (GB) is zevende en zal de grootste moeite hebben de finale te bereiken. JOOP ZOETEMELK: UNIEK TA LENT DIVONNE-LES-BAINS -p- Nie mand die beter de grootheid van Ed dy Merckx taxeren kan dan Joop Zoe temelk, de wat schuchtere debutant uit Rijpwetering in het milieu der be roepsrenners. Deze Joop Zoetemelk (23), de Tour van 1970 in een heel seizoen zorgvuldig voorbereidend en nu in één opzienba rende rush naar de wereldtop gerend, heeft vanaf de eerste dag de onover winnelijke Belg behoedzaam gevolgd. Terwijl de zogeheten concurren ten hapten naar adem, sloop hij omhoog in de rangschikking en gisteren doorstond Joop Zoetemelk in een sensa tionele race van 241 hete kilometers over smeltend asfalt naar Divonne-les- Bains een door Merckx zelf aangesto ken vuurproef. Joop Zoetemelk, als uniek talent door de leider der amateurs van Amstel, Herman Krott, gekoesterd en door deze raadgever geloodst binnen de equipe van Mars-Flandria, begreep de uitda ging. Hoewel hij aanvankelijk, naar hij ruiterlijk toegaf, de slag miste over brugde hij in een solo van vijf kilo meter de kloof met de kopgroep waar in Eddy Merckx heerste. En daarna bleef Joop Zoetemelk met tenslotte alleen Guirrino Tosello en George Pintens de Belgische dictator volgen, zoals hij het ook in de voor gaande dagen had gedaan. Daarom heeft Joop Zoetemelk, die het ongelooflijke presteerde door op te rukken naar de tweede plaats waarom zo velen knokten, het volste recht van spreken. Na de mooiste dag uit een car rière waarin hij ook triomfeerde in de Tour de l'Avenir (1969), zegt hij: „For midabel, wat Merckx kan. Tijdens alle beklimmingen ging hij op kop zitten en sleurde ons naar boven". „Van het eerste moment af dat wij ontsnapt waren, heeft hij er trouwens naar gestreefd de voorsprong zoveel mogelijk te laten oplopen. Dit was geen vlucht om een tijdje uit de drukte van het peloton te zijn. Het was een regel recht offensief, om de Tour zo snel mogelijk in zijn voordeel te beslissen. Onderweg bleek hij ook een heel goed sportman. Hij hield ons geregeld op de hoogte van de voorsprong die hij doorkreeg van zijn ploegleider." Joop Zoetemelk, die niet sprinten kan, dus bij de nadering van het fi- nishdoek al wist dat hij vierde zou worden, heeft het op de onvoorstelbaar zware dag waarop groten als Jans sen, Poulidor, Godefroot en Ocana op afschuwelijk grote afstanden werden gefietst, slechts twee keer echt moeilijk gehad. De eerste maal, nadat hij op weg ging naar de vluchters. „Ik had de slag ge mist, omdat ik er van uit was gegaan dat het peloton er weer achter aan zou gaan. Je kunt toch niet altijd met Merckx mee gaan, anders kom je on herroepelijk kapot te zitten. Want wat die man presteert, kan niemand. Toen we op ongeveer een minuut lagen heb ik het alleen geprobeerd en dat lukte. Ik werd niet gevogd, bovendien." Joop Zoetemelk, die de perfecte sa menwerking in de kopgroep onder leiding van Merckx roemde, beleefde ook moeilijke ogenblikken toen de eindstreep naderde. „Een paar kilome ter voor het einde moest ik bijna lossen, maar dat is normaal. Een inzinking krijg je altijd als je 170 kilometer lang in een kopgroep zit. Ik kwam er overheen en toen werd het nog even moeilijk, nadat we de rode driehoek (die aangeeft dat er nog een kilometer te rijden is) waren gepas seerd. Het tempo zakte, omdat ze elkaar zaten te bekijken met het oog op de eindsprint. Meteen ben ik zo hard mo gelijk op kop gaan rijden, want ik wist ALKMAAR In het centraal zie kenhuis te Alkmaar is maandagmorgen de 33-jarige S. Dooeman uit Zaandam overleden. Tijdens de motorraces in St. Maarten op zondag kwam hij in de race van de 250 cc-klasse ten val en liep ernstig hersenletsel op. Bij deze valpar tij kwamen nog vier rijders ten val, van wie nog één in het ziekenhuis werd opgenomen. ST. ETIENNE De 25-koppige Ne derlandse ploeg, die deelneemt aan de in validenspelen te St. Etienne (Jeux Mondiaux), die voor de eerste maal worden gehouden, boeken daarbij grote successen. Vooral bij het zwemmen worden vele medailles door de meisjes en jongens in de wacht gesleept. Tot nu toe zijn reeds een 8-tal medailles veroverd. Donderdag middag arriveert de ploeg op het vlieg veld Soesterberg te 15.15 uur. Daarna worden de voorbereidingen getroffen voor de spelen te Stoke Mandeville in Engeland. dat ik toch kansloos zou zijn in de spurt en wilde zo weinig mogelijk seconden verspelen." Typische etapperijder Joop Zoete melk, die vorig jaar de Tour de l'Ave nir won zonder een ritzege te hebben behaald, kreeg zijn vorstelijke beloning voor onmenselijk hard werken. De de buterende prof is nu de grote kansheb ber op de tweede plaats in het eind klassement achter Eddy Merckx, de on genaakbare. Zijn capaciteiten als klimmer kon hij gisteren nog even testen en er bestond naderhand geen enkele reden tot be zorgdheid aan de voet van de Alpen. Hij realiseerde zich dat aan het einde van een moordend hete dag, waarvan hij zei: „Dit is de eerste keer dat ik me in deze Tour echt heb moeten inspan nen". HOLEYHEAD De Nederlandse zei ler Jan Bart Lucas heeft de eerste race van het open Engelse solo-kampioen schap in Holyhead op zijn naam ge bracht. In het veld van 37 schepen nam de laag startende Jan Bart Lucas snel een voorsprong, die hij ondanks aanvallen van Volkers, Struycken en Stone niet meer afstond. PARIJS Op het Parijse vliegveld Orly is maandag een jachtluipaard ont snapt. Het heeft negen uren geduurd voordat het dier kon worden gevangen. De jachtluipaard was juist per vlieg tuig uit Madagascar overgebracht, toen hij ontsnapte en wegholde via een an- dingsbaan. Vijftig politiemannen en twee mensen van een dierentuin begon nen met een „safari". De politie was gewapend en had bo vendien verdovende pijlen bij zich. Deze behoefden niet te worden gebruikt om dat het dier zich later in een korenveld gewillig liet vangen.

De Vallei | 1970 | | pagina 11