Veenendaals dagblad Verzekeraars vragen minister verhoging 12 pet. toe te staan Nederland krijgt een apenpark Buiten Russische hulp voor Peru Tarieven verschillen weini|j Israëlische chef staf: Russen nemen in Egypte deel aan de beschietingen Jan en spelen samen m Britten zaten uur gevangen in ondergrondse ig ar Fries dorpje wordt openluchtmuseum heet hangijzer in nieuwe omroep-cao Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei In Otterlo zou twee ton uit woning zijn gestolen Vijftig jaar luchtpost Tsjechische diplomaat wil niet terug Tropisch Bromfiets later aan de beurt De Jong noemt zijn kabinet „links van het centrum Drama in de leeuwenkuil Nu ia Ecuador Oud ijzer DEN HAAG De premie» voor autoverzekering gaan flink omhoog. De Contactcommissie uit de Nederlandse Vereniging van Automobielassuradeuren wil minister Ne- lissen (economische zaken) een verhoging vragen van 12 procent. OORZAKEN ERNSTIG Minder warm Bur. voor rtdactio an administratie: Prins Bernhardlaan 28, Vaenendaaf, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 an 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,13 P-W., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 7 JULI I970 - 44e JAARGANG no. I55 FORSE STIJGING AUTO-PREMIE OP KOMST OTTERLO Uit een woning aan dc Apeldoornseweg in Otterlo zou van nacht een bedrag van 230.000 zijn ge stolen uit een geldkistje. Het geld zou toebehoren aan de Puttense koopman- trapezewerker E. J. K., die dit bedrag, alsmede een aantal gouden sieraden (eveneens vermist) in de woning van zijn vader in Otterlo had onderge bracht. De politie in Ede, waar aangifte van de diefstal is gedaan, stelt een diepgaand onderzoek in naar deze nog zeer onduidelijke kwestie. De vier gebroeders K. hebben van morgen tegenover onze verslaggever ontkend dat het om een dergelijk groot bedrag ging. Volgens hen zouden slechts enkele duizenden guldens worden ver mist. Zij zoeken de dad»r in de familie kring. „De politie hebben we niet nodig om de dader te pakken te krijgen", zeg gen zij. „Als we hem hebben snijden we hem de kop af". SPIJKENISSE Nederland krijgt een apenpark. In een bestaand natuur reservaat in Midden-Nederland is al ruim vijf hectare gereserveerd. In deze „Apenheul" zal het publiek tussen de gorilla's en wol apen kunnen lopen. Initiatiefnemer van het apenpark is de dertigjarige Wim Mager uit Spijke- nisse. De plannen zijn klaar. De juiste plek van het prak houdt hij echter angstvallig geheim. Er komen 35 wolapen, die per stuk een driehonderd gulden kosten, en twaalf gorilla's, "1Iele jaren bezaten wij een week- end-huisje aan de rand van een schilderachtig Veluws stuif zand, met aan de andere zijde niet minder aantrekkelijk moerassig ge bied, waar 's voorjaars de korha- nen tussen het wollegras bolderden, de boomvalkjes door de blauwe lucht zwierden en de wulp tremo- leerde. In de zandverstuivingen ke ken we naar koffiebanken (aaneen- gekitte korrels, gekleurd door ijzer- oxyde en humuszuren, ondoordring baar voor water en plantenwortels) en ook trok ons hier en daar het fraaie roodzand aan. Zolang de sol daten dit niet verstoren, kunt ge het nog op menig plekje zien. Vroe ger heb ik weieens verteld, dat de ze kleur op prehistorische bewo ning wijst. Zij varieert van oker tot oranje en bloedrood en zou het op een colorpicture goed doen, maar in onze lijd bestond er nog geen kleurenfotografie. Het is geen spe ciale grondsoort, doch een verkleu ringsverschijnsel. Meestal vindt men de roodzandlaag van onder tot boven doorspikkeld met fijne houtskoolkorreltjes, maar helaas troffen we er hoogst zelden pot scherven, pijlpunten, vuurstenen mesjes e.a. relicten uit het neoli- thicum aan. Het roodzand, aldus gemengd met de resten ener vroege bewoning, stempelt het tot zeer oude cultuurgrond, tot primitief ak kerland van onze voorouders. Door welke oorzaak is dit zand echter rood geworden en waarom heeft het elders zijn gewone grijze of gele kleur behouden? Asresten (houts kool) kleurden het in de bodem aanwezige ijzer rood, nl. de kleur, die bij 't bakken van bloempotten ontstaat. De ingebruikneming van gronden op plaatsen, waar rood zand zit, kan zijn voorafgegaan door het afbranden van bos en wellicht door gebrekkige bemesting met as. Voorts kende men eeuwen geleden op de Veluwe en elders de kunst om ijzer te winnen uit klapperste nen, wat rode brandsporen veroor zaakte. Over deze interessante, weinig bekende industrie kom ik nader te spreken. 7 juli '70 A. B. WIGMAN Aangenomen wordt, dat de minister een behoorlijke premieverhoging zal toestaan, want het assurantiebedrijf in Nederland kreunt onder de autover zekering. HILVERSUM Minister-president De Jong is van mening, dat zijn kabinet „links van het centrum" staat, een kwalificatie, die hij voornamelijk ba seert de sociale maatregelen, die door zijn kabinet tot stand zijn gebracht. De premier zei dit dinsdagmorgen in het NOS-radioprogramma „Praten met de minister". De minister-president zei voorts, het toe te juichen, dat paus Paulus drie leiders heeft willen ont vangen van de onafhankelijkheidsbe wegingen in de Afrikaanse koloniën van Portugal. „Ik ben zeer geïnteres seerd in hun standpunt", aldus premier De Jong. Zoals bekend heeft het bezoek van de drie leiders aan de paus tot pro testen geleid van de Portugese regering bij het Vaticaan. In het radioprogramma zei de pre mier verder, weinig waardering te heb ben voor de ideëen van dè Amerikaanse vice-president Spiro Agnew. Ten aan zien van de oorlog in Cambodja en Vietnam zei hij, dat geen enkele Neder landse krant zijn mening hieromtrent weergeeft. „Ik vind, dat de kranten al lemaal te snel oordelen", zo zei premier De Jong. Hij veroordeelde de „groetdag", die verleden week door de Vereniging van dienstplichtige militairen werd georga- niseert als protest tegen de veroordeling tot acht maanden van een militair, die had geweigerd de militaire groet te brengen. LIMA Een vloot van 65 Russische transportvliegtuigen wordt vandaag in de Peruaanse hoofdstad verwacht. De toestellen hebben levensmiddelen, me dicamenten, kleding en bulldozers aan boord, bestemd voor het door aardbe vingen geteisterde gebied in Noord-Pe- ru. De Russische vliegtuigen zullen voorts 200 bedden en materiaal aanvoe ren voor de onmiddellijke bouw van honderd huizen. 75 Russische artsen en 25 geologen worden later in Peru ver wacht. PORTLAND Een onbekende heeft in de dierentuin van Portland in de Amerikaanse Staat Oregon twee leeuwen doodgeschoten, die een dag eerder een jongen hadden ge dood. Deze had zich in hun verblijf gewaagd. De waaghals was de 19-jarige Ro ger Dean Adams uit Portland. Hij klom 's avonds na sluitingstijd met twee makkers over het hek van de leeuwenkuil. Volgens zijn vrienden heeft hij daarna aan de rand van de muur om de leeuwenkuil gehangen, totdat een van de leeuwen hem naar beneden rukte. Slechts twee verzekeringsmaatschap pijen in ons land springen met winst uit de autosector. Dat zijn de Natio- nale-Nederlanden en het Assurantie concern Stad Rotterdam anno 1720. Oorzaak van de slechte bedrijfsresul taten A: repareren van schades is vorig jaar zo'n 10 a 15 procent duurder ge worden; B: schades komen steeds vaker voor; C: de BTW mag nog niet doorbere kend worden. Ook voor de bromfiets zal de premie voor WA-verzekering omhoog moeten. Die verhoging is echter nog niet aange vraagd. Aanleiding tot het verzoek van de au toverzekeraars is mede het rapport vah het Amerikaanse onderzoekbureau McKinsey. Voornaamste conclusie daar- u' in april was; pas de premie veel be ter aan voor iedere automobilist apart. Zo'n aanpassing van het premiestel sel. waarbij goede rijders minder beta len dan brokkenmakers, eist echter twee jaar. Men moet namelijk het sta tistisch materiaal van een miljoen au to's verzamelen. De concerns die in ons land nog winst maken, doen dat door bijvoorbeeld taxi's en bussen, die zeer grote schades kunnen maken, niet te aanvaarden. Maar dan nog komen ze niet verder dan drie a zeven procent winst, terwijl ge zien de belasting van vijf procent bruto verdiensten minimaal noodzakelijk zijn. De tarieven voor autoverzekering zijn niet bij alle verzekeringsmaat schappijen gelijk. Dc onderlinge ver schillen zijn bij de grote maatschap pijen evenwel niet groot Voor een auto van vijfduizend gul den ligt de all-risks verzekering op ca. f 450 en de w.a.-verzekering op ca. f 170. Voor een wagen van zesduizend gulden zijn de tarieven resp. 470,- en 175,- en voor een wagen van tienduizend gulden op resp. f 600 en ƒ200. Dit alles geldt wanneer de auto's uitsluitend voor particulier gebruik dienen met maximaal twintigduizend kilometer per jaar. TEL AVIV Israëlische vliegtui gen hebben gisteren aan de Egyptische zijde van het Suezkanaal nieuwe, door de Russen geleverde raketbatterijen ontdekt en meteen aangevallen. De Israëlische chef van de staf, In het zomerse Laren (N.-H.) zijn vandaag de eerste opnamen gemaakt voor een korte film van Paul de Lussanet. dc in Parijs wonende Nederlandse schil der van mooie vrouwen. Het is 'n film over de na tuur, waarin nie mand minder dan Jan Cremer en Rijk de Gooyer de hoofdrollen spelen. In gezelschap van drie beeldschone mannequins, die eveneens rollen in de film vertolken, r wilden Rijk de Gooyer (links). Jan Cremer (midden) en Paul Lussanet (rechts) wel even op de foto. LONDEN Twintigduizend mensen hebben gisteravond in Londen een van de benauwdste uren van hun leven meegemaakt. In het stikdonker en in een steeds erger wordende hitte hebben zij een uur gevangen gezeten in de Lon- dense ondergrondse. Een elektriciteitsstoring waarschijnlijk een kabelbreuk tussen twee elek triciteitstations maakte, dat in een groot dee1 van de ondergrondse alles uit viel. Treinen bleven zonder licht in stikdonkere tunnels steken, of roerloos voor drukke perrons staan. Roltrappen en liften stopten. In de overvolle treinen sneuvelden na een kwartier al vele ruiten, ingeslagen door passagiers die lucht wiMen hebben. Talloze vrouwen en kinderen vielen flauw. Mannen ontdeden zich van hun bovenkleding om minder last van de hitte en de benauwdheid te krijgen. Honderden passagiers forceerden de deuren van de in de tunnels stilstaande treinen en probeerden lopend door de tunnels naar de stations te komen, waar ze dan weer botsten op andere massa's reizigers. Na een uur was de storing verholpen en gingen de treinen voorzichtig weer rijden. Het duurde echter nog geruime tijd, eer de in het stikdonker gevangen gezeten hebbende passagiers van de schrik bekomen waren. WITMARSUM Burgemeester A. Oosterhoff van Wonseradeel heeft maandagavond meegedeeld dat het dorp Piaam in zijn geheel zal worden ingebracht in een te stichten open luchtmuseum. Het plan daartoe stond of viel met de restauratie van een historische kapitale boerderij, die met de uit de Middeleeuwen stammende en gerestaureerde dorpskerk het sil houet van het oude aan het IJssel- meer gelegen voormalige vissersdorp je beheerst. De boerderij is thans aan gekocht van de familie Beudien. Het ministerie van C.R.M. heeft voor de jaren 1971 .en '72 subsidie toegezegd. Tot het openluchtmuseum behoren behalve de nog als zodanig in gebruik zijnde dorpskerk (Nederlands-Her vormd), een inmiddels gesloten gere formeerde kerk, verschillende boer derijtypen (stelphuizen en kop-hals- romp-type), een visserswoning, een eendenkooi en een waardgebied. Ter exploitatie zal waarschijnlijk een stichting in het leven worden geroe pen. Na de bouwvakvakantie wil men reeds met de restauratie een begin maken. SCHIPHOL De heer H. Reinoud, directeur-generaal van de PTT over handigde gisteren een postzak aan KLM-gezagvoerder W. Leemhuis. Met deze overhandiging is 't feit herdacht, dat 50 jaar geleden de eerste lucht postdienst vanuit Nederland door de KLM tverd geopend. Nadat de KLM Douglas DC-9 „Ko penhagen" met de overhandigde post zak was vertrokken in totaal was er 330 kg post aan boord, tegen 6.5 kg op de eerste vlucht 50 jaar gele den, kreeg de heer Reinoud een mo del van het vliegtuig aangeboden, dat de eerste KLM-postvlucht uitvoerde, terwijl dr. Van der Wal, president-di recteur van de KLM. met een exclu sieve serie luchtpostzegels werd ver blijd. De ondergrondse groep in Australië die zich het bevrijdingsleger noemt, heeft in Melbourne met benzinebom men voor 1,2 miljoen gulden schade veroorzaakt in een fabriek, omdat deze oorlogstuig zou maken. UTRECHT Dc regeling van de ar beidstijden en de vergoeding voor onre gelmatige arbeidstijden zijn de hete hangijzers in de collectieve arbeids overeenkomst voor dc ruim 3000 perso neelsleden bjj dc Nederlandse omroe pen. Met name is in Hilversum en Bus- sum enige onrust ontstaan over een verlenging van de arbeidstijd voor een kleine groep van omroeptechnici (onge veer 100 man), die met ingang van 1 juli volgend jaar 39 uur in plaats van 36 uur per week zouden moeten gaan wer ken. Het complete omroeppersoneel zou volgens de bij de cao-onderhandelingen gemaakte afspraken een wekelijkse ar beidstijd krijgen van 39 uur, hetgeen een verbetering betekent vergeleken met'de huidige situatie. Maar de kleine groep van technici, die thans reeds 36 uur werkt op grond van oude afspraken, beschouwt deze nieuwe regeling als een achteruitgang. De „Unie BHP" en de christelijke bond kregen reeds eerder kritiek te verduren van hun leden en gaan pogingen onder nemen de regeling van de arbeidstijd uit het totale onderhandelingspakket te lichten, aangezien de cao voor het om roeppersoneel een looptijd krijgt van 1 januari jl. tot 1 januari 1971. De ar beidstijdverkorting valt buiten de loop tijd van deze cao en beide confessionele bonden menen daarover beter in het najaar verder te kunnen praten, omdat zij het onderhandelingsresultaat voor dit jaar niet ongunstig vinden. De bij het NVV aangesloten algemene bond „Mercurius". die de meeste leden bij de omroepen telt, gaat morgen een speciale vergadering in Hilversum hou den over de hete hangijzers. „We. heb ben eigenlijk ook wel bezwaar, maar willen nu weieens horen wat de leden ervan vinden", verklaarde Mercurius- voorzitter De Vries. De heer Kriek, voorzitter van de „Unie BHP", verklaarde zich voorstan der van het uit het onderhandelings pakket lichtten van de regeling van ar beidstijden, omdat zijn leden al zonne klaar hebben laten blijken dat ze geen genoegen nemen met een vermeerdering van de arbeidstijd voor een kleine groep van omroeppersoneel. Bar-Lev, zei gisteravond dat meer dan twaalf batterijen waren ontdekt, waar van er zeker twee bemand waren met Russisch personeel. Israëlische vliegtui gen waren vorige week al door die bat terijen bestookt. Bar Lev gelooft dat er bij elke batte rij Russen zijn, en niet alleen als advi seurs. „In het hele raketstelsel kun je de hand van de Russen duidelijk onder kennen", zei hij. Volgens de generaal is het de bedoe ling van de Russen om de Israëlische strijdkrachten in hun actie te beperken. De Russen zouden hopen dat Israël geen directe aanvallen zal durven on dernemen op installaties waarvan be kend is dat zij door Russsiche militai ren of adviseurs worden bemand. De Israëlische luchtmacht heeft zich van dergelijke overwegingen echter niets aangetrokken. Zij heeft aanvallen gedaan op twee raketbatterijen die eer der enige Israëlische vliegtuigen had den neergeschoten. „Dit is een ernstige ontwikkeling", zei Bar-Lev, „maar zij betekent niet dal wij onze superioriteit in de lucht kwijt zijn". In Washington is men van oordeel, dat bij het neerhalen van drie Israëli sche oorlogsvliegtuigen, verleden week boven de Suezkanaalzone. geen Sam- 3-raketten waren betrokken en dat twee machines vermoedelijk waren neergeschoten door Sam-2-projectielen en een door luchtdoelgeschut. Naar men meent te weten heeft de Sovjet-Unie 80-Sam-3-lanceerinslalla - ties aan Egypte geleverd en 180 bijbe horende raketten. Deze zouden door Russen zijn bemand. Egypte zou thans op zijn minst 300 Sam-2-installaties bezitten. Een Sam- 2-raket kan een vliegtuig tot op een hoogte van ongeveer twee kilometer ra ken. De regering-Nixon vreest, overigens wel dat de Sovjet-Unie zich nu ge dwongen zal voelen door Russen be stuurde Migs in te zetten ter bescher ming van de lanceerinrichtingen voor Sam-3-raketten aan de Egyptische zijde van het Suez-Kanaal. Israël heeft namelijk duidelijk 'te verstaan gegeven, dat het de Egyptische defensie-installaties in de kanaalzone zal blijven bombarderen ongeacht de nationaliteit van de vliegers of de be manningen van de lanceerinstallaties. In Egypte wordt de verklaring van luitenant-generaal Bar-Lev onwaar ge noemd. De bases zouden uitsluitend door Egyptenaren worden bediend. GYAYAQUIL De handelsattache van Tsjecho-Slowakye in Ecuador, Ka- rel Sachar, is sinds het midden van de vorige week met zyn gezin verdwenen. Hij liet een brief achter waarin hij schreef om „begrijpelijke redenen", niet naar zijn land te zullen terugkeren. Volgens goedingelichte kringen was de diplomaat voor overleg naar Praag teruggeroepen. (Van onze weerkundige medewerker). i De zomer laat er geen gras over groeien. In het midden en oosten t van 't land worden temperatuurs- maxima van 28 tot 30 graden be- J reikt. Gisteren registreerden sta tions in Zuid-Fr ankrijk en Spanje al uitersten van 34 tot 38 graden. De weerkaart doet verwachten, dat het ook morgen en overmorgen in Gelderland warm zal blijven, ech- 5 ter wel met een toenemende kans j op plaatselijk onweer in de namid- t dag en avond als reactie op de ho- I ge temperatuur. Eventuele buien zullen slechts tijdelijk en plaatselijk afkoeling brengen. \r000000000 5 00000000000000000000000* Weersverwachting van het K.N.M.I. van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Voornamelijk vanavond en vannacht enkele regen- of onweersbuien. Morgen overdag zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtin gen en belangrijk lagere middagtempe- raturen. Morgen: Zon op: 4.30; onder: 21.00. Maan op: 9.31; onder: 23.02.

De Vallei | 1970 | | pagina 1