I OE THANT IN GENEVE HEREN: BRITSE SOEDATEN PLUNDEREN Italië wordt steeds onbestuurbaarder Stakingen afgelast Belastingschroef in Duitsland wordt stevig aangedraaid Berooide schipbreukelingen OPNIEUW RASSENREL IN V.S. Studenten gestrand door geldgebrek NIXON LAAT GESPREK OVER ONTWAPENING ONVERSCHILLIG Communisten „BEWAPENINGS- SCHJZOEEREME MOET STOPPEN winnen FRANKRIJK WIL I Om conjunctuur NAUWERE RAND MET CHINA Monsterproces in Athene 32-ste kabinetscrisis sedert 1943 Middenstanders weer in actie Reisbureau over de kop \V ilde stakinj» bij Fiat Mogelijk doodstraf voor „communisten' Russen - zonder Brezjnef - in Roemenië irns Levenslang voor vliegtuigkaper VRAGEN OVER ONRUST ONDER GELDERSE WOONWAGEN BEWONERS ROME Enige uren nadat Italië opnieuw in een kabinets crisis was getuimeld, besloten gisteravond de drie grote vak bonden de vandaag te beginnen algemene staking af te ge lasten. Was de staking doorgegaan, dan zouden elf miljoen Italianen hebben gestaakt, het land daarmee praktisch verkammend. De staking was door de vakbonden uitgeroepen om de Itali aanse regering ertoe te dwingen haast te maken met hard nodige sociale en economische hervormingen. Moordgroep weer op pad Senator Fulbright VERKIEZINGEN FOUT op VETO'S te temperen DINSDAG 7 JULI 1970 BELFAST De Britse militaire autoriteiten in Noord-lerland hebben gisteren bekendgemaakt, een groot scheeps onderzoek in te stellen naar de beschuldigingen van de inwoners van Falls Road, dal Britse militairen zich vrijdag en zaterdag tijdens de huis zoekingen aan „vandalisme en plun dering" schuldig hebben gemaakt. Vandaag worden in Belfast twee klachten-centra geopend waar het pu bliek alle grieven tegen het optreden van de militairen kan indienen. Tot dit onderzoek is besloten nadat een hon derdtal inwoners van de katholieke wijk Falls Road ernstige beschuldigin gen hadden geuit. De republikeinse Labour-afgevaar- digde vöor Belfast, Gerry Fitt is naar Londen vertrokken om in het Lagerhuis een verklaring af te leggen over het optreden van de militairen. Fitt heeft in Londen een aantal par lementsleden van Labour en van de conservatieve partij persoonlijk uitge nodigd zelf in Belfast te gaan kijken naar de schade, die Britse militairen bij de huiszoeking zouden hebben aange richt. Volgens de bewoners van Falls Road hebben de militairen geplunderd, geld gestolen, en kruisbeelden en gods dienstige afbeeldingen gebroken in de huizen van mensen, die tijdens de rel len uit hun woning geëvacueerd waren. De minister van Buitenlandse Zaken van de Ierse Republiek, dr. Patrick Hil- lery, heeft stappen genomen opdat in ternationaal druk op Engeland wordt uitgeoefend de spanning in Noord-ler land te verminderen. De minister deelde op een persconfe rentie mee dat hij in opdracht van zijn premier, Jack Lynch, heimelijk een be zoek aan Noord-lerland heeft gebracht om zich van de stand van zaken op de hoogte te stellen. Gisteren heeft hij de ambassadeurs van enige landen die zo wel met de Ierse republiek als met En geland vriendschappelijke betrekkingen onderhouden, ontboden en hun verzocht hun invloed in Londen aan te wenden om de reeks optochten die de Noordier- se protestanten voor het komende weekeind op hun programma hebben staan, afgelast te krijgen. De Britse huiszoekingen in een ka tholieke wijk van Belfast noemde hij ongerechtvaardigd. Er was slechts één oud geweer op de 500 inwoners gevon den. hausse en de prijsstijgingen duurden voort. De sociaal-democratische minister Sohiiler (economische zaken) wilde zo wel de ondernemers als de gewone man fiscaal aanpakken maar het eerste strandde op verzet vét-n de liberale coa litiepartner, het tweede op de tegen kanting van de vakbonden en van Schillers sociaal-democratische partij. De Bundesbank, die er toen alleen voorstond verhoogde herhaaldelijk het disconto en de minimumbankreserves, zonder dat tot nogloe de conjunctuur duidelijk is gekalmeerd. Bovendien zette het slechte verkie zingsresultaat in drie deelstaten op 14 juni de regering-Brandt aan het den ken: de vrees voor prijsstijging is bij de kiezers kennelijk toch groter geweest dan de dankbaarheid voor het niet-ver- hogen van de belastingen. Gistermorgen hakte het kabinet, in aanwezigheid van Bundesbankprcsidcnl Klasen, eindelijk de knoop door. De be lastinggunsten op investeringsgoederen en bedrijfsgebouwen van de industrie worden geschrapt tot 31 januari van het volgend .jaar. Daarmee worden drie tot vier miljard mark stilgelegd. Verder zal het kabinet waarschijnlijk de voorheffing op de loon-inkomsten en vennootschapsbelasting verhogen met tien procent, die dan later weer in mindering worden gebracht. Dit zou nog eens vier miljard aan koopkracht tijdelijk uitschakelen. RIO DE JANEIRO Na drie maan den van rust is in Brazilië de „moord- groep" weer aan het werk gegaan. In de fraaie tuin langs het Flamengo- strand in Rio de Janeiro, werden giste ren de lijken gevonden van twee man nen, van wie bekend was dat zij han delden in verdovende middelen en au- todieven waren. Zij waren door de ko gel en wurging om het leven gebracht. De ..moordgroep" bestaat waarschijn lijk uit politiemannen die mensen van kant maken van wie bekend is dat zij misdadigers zijn, maar die tot nu toe door de mazen van het net der gerech tigheid konden glippen. In totaal zou de groep in tien jaar tijds al meer dan 1000 „terechtstellin gen" hebben uitgevoerd. PARIJS Een Franse groep protes terende middenstanders onder leiding van Gerard Nicoud, heeft zijn aanhan gers opgedragen alle Kamers van Koop handel en Industrie in Frankrijk te be zetten. Zij willen een betere vertegenwoordi ging van de middenstanders in het be stuur van de Kamers, efi scheiding van de afdelingen industrie en handel. Vol gens Nicoud is de bezettingsorder al op gevolgd in de departementen van de A in, de Savoie, de Rhone, de Oise, de Drome en Isère. Vermoeid kwamen gistermiddag de geredden van het zondag in dik ke mist in het Kanaal aangevaren en gezonken Griekse vrachtschip Bougarda in Antwerpen aan. De Westduitse koopvaarder Hagen had ze opgepikt en naar België ge bracht. Voor veertien van de be manningsleden van de Bougarda kwam hulp echter te laat. Zij zijn verdronken. De geredden die verder al hun bezittingen verloren spraken onmiddellijk na aan komst in Antwerpen met hun con sul. ASBURY PARK In een overwe gend door negers bewoonde wijk van Asbury zijn maandagavond ondanks het uitgaansverbod dat voor de stad geldt nieuwe branden en ongeregeldheden uitgebroken. Bijna 200 man relletjes-politie, gewa pend met jachtgeweren, kwam in actie. Bij het invallen van de duisternis wa ren zeker zes van hen gewond tijdens een middag en avond van gewelddadig heden. Zes mensen werden gearresteerd wegens wanordelijk gedrag en nog zes wegens brandstichting. Boven de zakenwijk hangt een dichte rook als gevolg van de brandstichtingen waardoor o.a. een warenhuis vernield werd. Er wordt ook melding van plun deringen gemaakt. Neger-jongelui hebben treinen met stenen en flessen bekogeld. Van zondag tot maandag vroeg hebben ongeveer 100 jongelui winkels geplunderd, politiewa gens beschadigd en strijd met de politie geleverd. BONN Ruim 3500 Amerikaanse studenten zijn gestrand in Europa door dat de maatschappij die hun studierei zen heeft georganiseerd niet in staat is haar financiële verplichtingen na te komen. Prof. Joe Dixon uit Ogden. Utah, die zich met 240 studenten in Keulen be vindt. zei dat zijn groep is meegedeeld, dat de maatschappij „World Academy of Cincinnati" na donderdag niet meer in staat is haar rekeningen te betalen. „De bussen die voor ons gereserveerd waren zijn naar Rome teruggeroepen en wij zijn gestrand. Wij weten niet wat wij na donderdag zullen doen", zo ver telde Dixon. Hij zei, dat zijn groep een week in Parijs en een week in Duits land heeft doorgebracht en dat zij 21 juli met een chartervliegtuig naar de VS zou terugkeren. De moeder van één van zijn studen ten heeft van de gouverneur van Te- nessee de toezegging gekregen, dat de chartermaatschappij, die in Tenessee is gevestigd, hen 14 of 16 juli zal komen ophalen. Dixon verklaarde verder dat nog een duizend studenten van „World Acade my" in Rome zijn gestrand en dat an dere groepen in Berlijn, Wenen, Mün- chen. Praag en Parijs vastzitten. De meeste studenten hebben vliegtuigtic kets voor de terugreis, maar geen geld om in afwachting van de vlucht terug voor hun onderhoud en onderdak te be talen. Sommige van dé studenten die 1000 dollar hebben betaald voor de reis zijn twee weken geleden in Europa aangekomen en anderen pas het afge lopen weekeinde. Velen hebben op de grond geslapen daar hotelhouders en anderen geweigerd hebben onderdak te verlenen omdat „World Academy" daarvoor niet heeft betaald. TURIJN De directie van de Fiat- fabrieken in Turijn heeft gisteren 21.350 arbeiders naar huis moeten stu ren omdat als gevolg van een wilde sta king de werkzaamheden in de fabrie ken gedeeltelijk stopgezet werden. De staking en de betogingen zijn georgani seerd door „Maoistische groeperingen", die deel uitmaken van de beweging „de strijd gaat voort". De vakbonden hebben de staking af gekeurd. Wel hebben de bonden de di rectie van Fiat gevraagd het besluit om een deel van de arbeiders voorlopig naar huis te sturen, weer in le trekken. ATHENE Voor het militair tribu naal in Athene is gisteren weer een reeks van processen begonnen tegen in totaal 36 verdachten, die worden be schuldigd van pogingen om met geweld de politieke en maatschappelijke orde omver te werpen. Volgens de aanklacht zijn de meeste verdachten leden van linkse verzetsgroepen. De eerste groep van elf personen, die terecht staat, zou hebben geprobeerd het illegale apparaat van de verboden Griekse communistische partij weer op te bouwen. De hoofdverdachlen van deze groep, de vakbondsleider Nikolaos Kaloudis, Zinon Zorzovilis journalist, en Joannis Jannaris, een boekhouder, zijn lid van 't Politburo van deze partij, tij. Koloudis en Zorzovilis, die al eerder het Grieks staatsburgerschap was ont nomen, zijn in april illegaal Grieken land binnengekomen. Zij probeerden de leden van de verboden communistische partij te verenigen in de Moskou-gezin de vleugel. Zij kunnen wegens onder mijnende anti-nationale activiteit ter dood worden veroordeeld. Tot deze „communistische groep" be horen ook drie vrouwen, die volgens de aanklacht de hoofdverdachten een on derduikplaats hebben verschaft. In de schuilplaats van de hoofdverdachten zijn volgens de politie een illegale drukkerij, een groot aantal documenten en geldbedragen in drachmen en dollars in beslag genomen. Het proces tegen vier andere verdach ten, die zouden behoren lot 't „natio nale anti-dictatoriale leger" is verdaagd omdat de kroongetuigen niet aanwezig waren. Deze organisatie zou bewapende strijdgroepen hebben uitgerust voor overvallen op politiebureaus en sabota gedaden. Het tribunaal heeft een verzoek van de verdediging verworpen om zichzelf niet bevoegd te verklaren en het proces tot september uit te stellen. Volgens een vroegere toezegging van de regering zal in september de staat van beleg worden opgeheven, de verdachten zouden dan voor burgerrechters verschijnen. Er waren bij en in het gebouw waar de zaak wordt behandeld door een spe ciaal militair hof, uitgebreide veilig heidsmaatregelen genomen. Zo werd ie dereen die het gebouw mocht binnen- faan, journalisten incluis, grondig ge- ouilleerd. RUMOR WASHINGTON William Fulbright, de democratische voorzitter van de Se naatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen en fel criticus van het buitenlands beleid van de regering Nixon, heeft bij de Amerikaanse presi dent een manifest gebrek aan belang stelling geconstateerd voör de „Saltz"- besprekingen tussen Rusland en Ameri ka ter vermindering van de strategische bewapening. Fulbright verklaarde voor de Ameri kaanse televisie dat president Nixon in zijn televisie-interview van woensdag met geen woord over het Saltz-overleg had gesproken, terwijl dit onderwerp enkele maanden geleden nog zo'n hoge prioriteit genoot. „Dit alles leidt tot algemene bezorgd heid. Ik geloof dat de koude oorlog weer wordt opgewarmd en gevaarlijk wordt", zei de senator. Fulbright trok ook fel van leer tegen vice-president Spiro Agnew, die in zijn titulaire functie als voorzitter var! de Senaat tevens zijn collega is. Hij vond dat de retoriek van Agnew herinneringen oproept aan het Mc Car- thy-tijdperk. „Het verschil is dat Ag new voor dè regering spreekt, die de gehele macht van het land vormt. Dit is veel gevaarlijker." In antwoord op vragen over Agnews kritiek op de voormalige onderhande laars op het Vietnamees vredesoverleg in Parijs Averell Harriman en Cyrus Vance, zei Fulbright: „Ik vind het een schande voor deze mensen om aan dit soort kritiek te worden blootgesteld van een parvenu, die in dit land geen repu tatie geniet die vergelijkbaar is met die van de mensen op wie hij kritiek le vert." BOEKAREST Warm, maar niet uit bundig. Zo was gisteren de ontvangst van de Russische delegatie onder lei ding van premier Kosygin in de Roe meense hoofdstad Boekarest. De Rus sen zijn naar Roemenië gekomen om daar na twee jaar uitstel het vriend schapsverdrag te tekenen met Roeme nië. De Russische aelegatre zou oorspron kelijk worden geleid door partijleider Brezjnef, maar deze liet dit weekeinde weten wegens ziekte thuis te zullen blijven. Aangezien Roemenië een zeer onaf hankelijke buitenlandse koers vaart verzet tegen de invasie in Tsjecho-Slo- wakije in 1968, weigering om oefeningen van het Warschau Pact op zijn gebied te laten houden lijdt Brezjnef vol gens waarnemers aan een „diplomatie ke ziekte". Met andere woorden, hij wil de Roemenen via zijn wegblijven tonen dat hij deze koers krachtig afkeurt. Gistermorgen dompelde premier Ma riano Rumor zijn land in de 32ste kabi netscrisis sinds de val van het fascisme in 1943. Hij maakte zijn onverwachte beslissing bekend op een kabinetszit- I ting. Direct daarop vertrok hij naar i president Saragat. die hem verzocht de lopende zaken te blijven behartigen. Morgen zal Saragat het overleg be- I ginnen met prominente politici, dat erop gericht is een oplossing te vinden voor deze nieuwe regeringscrisis. Rumor kan zich niet verenigen met de beslissing van zijn socialistische re geringspartners om samen met de com munisten een regering te vormen in de twee districten Toscane en Umbrië. Rutnor eiste van de socialisten dat zij ook in de districten loyaal zouden blij ven tegenover hun coalitie-genoten in Rome: de christen-democraten, de so- I ciaal-democraten en de republikeinen, i Rumor vormde zijn centrum-linkse regering op 27 maart na een regerings crisis van 48 dagen. Op 7 februari tra den Rumor en zijn christen-democrati sche minderheidsregering af om op deze wijze een crisis te forceren en de vorming van een nieuw kabinet op ba sis van de verkiezingsuitslagen van mei 1968 mogelijk te maken. Na moeizame besprekingen waarbij achtereenvol gens Rumor, Aldo Moro en de president van de Senaat, Fanfani, en wederom Rumor met een' kabinetsformatie wer den belast slaagde Rumor erin met een centrum-linkse ministerlijst te ko men. In zijn kabinet hadden zitting ze ventien christen-democraten, zes socia listen. drie sociaal democraten en een republikein. Op 7 en 8 juni werden verkiezingen gehouden voor vijftien nieuwe semi- autonome regionale parlementen. In de meeste gebieden wisten de vier grote partijen hun meerderheid te vergroten. Alleen in Toscane en Umbria kregen zij evenveel stemmen als de communisten en de met hen verbonden socialisten en andere linkse groeperingen. Door hun besluit met de communisten in deze ge bieden samen te gaan, schakelden de socialisten de mogelijkheid van een ge matigd centrum-links bestuur uit en opendenden zij de weg voor communis- tsche nvlod. De meeste leidende politici en vak bondsbestuurders in Italië vinden het een onvergefelijke politieke fout om, terwijl het land en de mensen op het oplossen van moei'ijke problemen wachten, het regeringsbijltje erbij neer te leggen. Dat er een diepe verdeeldheid in de boezem van de eoalitie heerst, bleek wel uit de opmerking van de leider der soeiaal-democraten, Mauro Ferril die de huidige toestand „onhoudbaar" noemde en aandrong op een nieuwe leiding in het land voor de aanpak van de econo mische en sociale problemen. In diplomatieke kringen van de EEG is men van oordeel dat de Italiaanse crisis geen invloed zal hebben op de on derhandelingen tot toetreding van En geland tot de Euromarkt. Wat die crisis-zelf betref: gelooft men dat deze niet gemakkelijk op te lossen zal zijn, hetgeen ook in verband staat met de huidige niet zeer gunstige Italianse economische positie. GENEVE Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft gis teren in het Europese VN-hoofdkwartier, het ..Palais des Nations" te Geneve, een plechtigheid bijgewoond ter viering van het 25-jarig bestaan van de volkerenor ganisatie. In een toespraak riep Oe Ihant op tot een radicale verandering van denken en handelen op het internationale vlak. Zo zouden de enorm snel stURende kosten voor de militaire en ruimtevaart-begroting van de grote mogendheden er «el eens toe kunnen leiden, dat t\j geen geld meer hebben om de ontwikkelingslan den te hulp te schieten meende hij. VN-secretaris-generaal Oe Thant temidden van de kopstukken van 4 het Europese hoofdkwartier van de VN in Genève. even voordat hij 4 zijn rede ter herdenking van het 25-jarig bestaan van deze organisa- 4 tie zou uitspreken. 4 - - NICOSIA De communistische par tij van Cyprus blijkt bij de parlements verkiezingen van zondag grote winst te hebben behaald. Men verwacht dat de communisten in het nieuwe parlement 9 van de 35 Grieks-Cyprische zetele zullen krijgen. Het parlement telt 35 Grieks- Cyprische en 15 Turks-Cyprische leden. De grote rivalen, de verenigde partij en de progressieve partij, zullen waar schijnlijk ieder 11 of 12 zetels krijgen. De communisten komen dan in de posi tie dat zij kunnen uitmaken wie de macht krijgt. Hij geloofde, dat de welvarende lan den steeds sterker verzet zullen aante kenen tegen de eisen tot uitbreiding van de hulpverlening aan de arme lan den, niet alleen door het ter beschik king stellen van minder geld, maar ook door de zucht tot beperking van de in voer uit die landen. Een van de grootste fouten van de VN is volgens Thant dat de organisatie er niet in geslaagd is de „bewape- nings-schifenie" een halt toe te roepen. Deze kost jaarlijks 200 mijard dollar en ook de kleinere landen wor den door deze ziekte aangetast. Kort daarvoor had de secretaris-ge neraal gezegd, dat een besparing van slechte 10 procent op de wereldbegro ting voor wapens de ontwikkelings^n- den onder de huidige omstandigheden van voldoende kapitaal zou kunnen voorzien, v. Thant was ook bijzonder verontrust over de „geboorteaanwas van nieuwe auto's. Aan het eind van deze eeuw zal de wereldbevolking zeker de 6 miljard halen. Zou overal ter wereld het ge bruik van auto's even groot worden als in de VS dan zouden aan het eind van de eeuw 2,5 miljard auto's onze wegen berijden. En dat vond de secretaris-ge neraal geen plezierig vooruitzicht. NEWMAN De vliegtuigkaper Lo renzo Edward Ervin, die op 25 februari 1969 een verkeerstoestel van de Eastern Airlines had gedwongen naar Cuba te vliegen, is gisteren tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. wegens „ontvoering en luchtpiraterij". De 25-jarige Ervin werd in september van het vorige jaar in New York gear resteerd, nadat hij daar was aangeko men uit Tsjecho-Slowakije. waarheen hij was gegaan nadat hij Cuba had ver laten. DEN* HAAG Het lid van de Twee de Kamer, E. C. Visser (D'66), heeft de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk gevraagd een onderzoek in te stellen naar de klachten van sommige groepen woonwagenbewo ners in Gelderland. Daarbij zou minis ter Klompé, naar de mening van de heer Visser, tevens moeten overwegen in hoeverre voorgestelde alternatieve oplossingen, zoals bijvoorbeeld de vesti ging van een aantal kleine kampen naast de grote, wenselijk en uitvoer baar zijn. De heer Visser wijst de bewindsvrou we er op dat de onrust onder deze groe pen heeft geleid tot het plan voor een protestmars, te houden op 24 juli a.s. PARIJS De Franse minister André Bettencourt is gisteren als afgezant van president Pompidou naar China ver trokken voor een officieel bezoek van twee weken, dat gericht is op verster king \an de betrekkingen tussen de twee landen. Bettencourt. minister voor Planvorming en Ruimtelijke Ordening, heeft een persoonlijke boodschap bij zich van Pompidou, en zal besprekingen voeren met Mao Tse-Toeng, premier Tsjoe En-Lai en andere Chinese leiders. Frankrijk is uit op verbetering van de momenteel ongunstige handelsbalans met China. Maar het is niet bekend of de Fransen bereid zijn China de Cara- velles en Mirages te verkopen die dat land, naar verluidt zo graag wil hebben. In ieder geval willen de Fransen een groot deel van de Chinese markt ver overen. Zij hopen de handel de komen de vijf jaar te verdubbelen. BONN De Westduitse regering neemt eindelijk maatregelen om de conjunctuur te temperen en de prijs stijgingen af te remmen. Ruim een half jaar lang was de rege ring Brandt om politieke redenen er voor teruggedeinsd, de belastingschroef aan te draaien, ondanks aandringen van de Bundesbank, economische deskundi gen en de Christendemocratische oppo sitie. Nu heeft het kabinet te langen leste besloten om allereerst een aantal belastinggunsten voor industriële inves teringen voorlopig te laten vervallen. Naar alle waarschijnlijkheid komt er ook een verhoogde voorheffing van de loon- en inkomstenbelasting. De Bonds dag wordt teruggeroepen van zomerva kantie om deze ingreep te bespreken in een buitengewone vergadering op vrij dag. Na de loongolf van algelopen herfst en ondanks de opwaardering van de mark zijn sindsdien de prijzen in West-Duitsland bedenkelink gestegen. De regering stelde beloofde belasting verlagingen uit en beperkte de over heidsuitgaven, maar de economische

De Vallei | 1970 | | pagina 8