Veenendaals dagblad APENPARK KOMT IN APELDOORN Buiten Lr Kabelbaan met gondels van katrol gestoten: zes gewonden MENSEN LEVEN ALS DIEREN IN KOOIEN union lekker lui Trefter Kistje met fortuin lag op zolder Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Terrein al gereserveerd in Berg en Bos Na aanvaring zandzuiger Gru we Igeva ngenis in Zuid- Vietnam Protest van Paisley tegen Mis Plaatselijk een bui zingende dolfijnen... Treinongeluk in België Oliebrand in Le Havre POLY SELECT matras Dolle Mina's op het Binnen hof Geen diefstal in Otterlo VERWACHTING CENTRAAL PLANBUREAU DOLFINARIUM VTB N.V. Dode en 34 gewonden Duu r servies Kant s op onweer Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Losse nummers 1 0,25: Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 8 JULI I970 - 44e JAARGANG no. I56 (van een onzer verslaggevers) APELDOORN Het is zo goed als zeker, dat 's werelds eerste sanc tuarium (lees schuilplaats) voor apen in Apeldoorn komt. waar in het na tuurpark Berg en Bos 5 1/2 ha voor dit projecCis gereserveerd. De plan nen hiervoor zijn volledig rond en de enige officiële hinderpaal is het fiat van de gemeenteraad, die op donderdag 6 augustus over een des- betrefend voorstel van B. en W. zal moeten beslissen. Een ja van de ge meenteraad betekent, dat Apen-heul in het komende voorjaar geopend zal kunnen worden. Inilitatiefnemcr Him Mager (30) uit Spijkenissc heeft vijf jaar aan het plan gewerkt en gesprekken met beroemde wetenschapsmensen ge voerd alvorens hij de stap durfde wagen. In het sanctuarium staan centraal: a. de volledige ontplooiing van het natuurlijk gedragspatroon van de dieren (13 gorilla's en 35 wol- apen) en b. de ontmoeting tussen mens en dier. De structuur van „Apenheul" zal de volgende zijn: voor wolapen binnenverblijven van 430 m3 plus een eiland van 1 1/2 ha; voor gorilla's een totaal aan binnen- verblijf van 735 m3 plus een eiland van circa 2 ha. Deze beboste eilan den zullen het gehele jaar dag en nacht geopend zijn. Tijdens de ontmoetingen worden de dieren ge heel vrij tussen het publiek gelaten. Naar verwachting zal Berg en Bos nieuwe stijl vanaf 1971 gemiddeld 200.000 bezoekers per jaar trekken. Befaamde ethnologen hebben al gro te initeresse getoond voor het apen- park. De wetenschappelijke aspecten werden behartigd door de Groningse universiteit waarvan de ethnoloog dr. J. P. Krujjt in het stichtingsbestuur zal plaatsnemen. Deze stichting die haar werkzaamheden zal verrichten op „non-profit" basis, bestaat voor het merendeel uit culturele autori teiten in de gemeente Apeldoorn. De aanschaf van de apen is een kostbare zaak. Een gorilla kost. al naar gelang het gewicht f 8000 tot f 20.000 en een wolaap f 300. H im Mager neemt de aanschaf voor zjjn rekening. Economie zet opmars voort ADVERTENTIE ...in hel dolfinarium Harderwijk - In het grootste overdekte Dolfijnensta dion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen inéén programma.Tijden: 10.00, 11.30, 13.00, 14.30, 16.00 en 17.30 uur (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN RONDVAART VELUWESTRAND Tel. 03410 - 6041. DEN HAAG Korter Herken, meer verdienen, minder inflatie en hogere belstingen en sociale premies. Dat is nat ons in de komende drie jaar te wachten Maat, zo heeft het Cen traal Planbureau uitgekiend. De belangrijkste oorspeilingen over de ontw ikke ling van de Nederlandse economie tot eind 1973 luiden: Initiatiefnemer Wim Mager nit Spijkenisse met twee van zijn wolapen. I^en der beste kenners van histo- 1 rische achtergronden op de Veluwe, die veel aan het licht heeft weten te brengenwaarvan wij on- 5 i kundig waren en die bovendien een J exclusieve vereniging tot het oefenen van Gelderse geschiedenis, oudheidkunde en recht. Hij toont aan, dat eeuwen geleden er een ongewone bedrijvigheid rond tal van smidsvuren in de wildernissen ran de Veluwe moet hebben ge- heerst, geheel verschillend van de kalme, dagelijkse gang der werk- J aamheden op een boerenbedrijf. J Men was immers niet alleen belast met de beslommeringen, verbon- den aan het verzorgen van akker en stal, maar evenzeer druk in de weer met het hakken van hout, met maken van meiiers om houtskool te branden, het graven van kuilen. het uitzoeken van klapperstenen J t ussen het uitgeworpen grint en het aanvoeren van karrevrachten erts S langs ongebaande wegen door ruigte en hei. Al deze naarstige arbeid gaat vooraf aan de span- g tiende uren aan het einde van de J dag, waarop de mannen bezig zijn g de oven te stoken, bij te vullen en i door het juiste tempo bij de han- S tering der blaasbalgen zorg te dra- 1 gen voor de vakkundige regeling van het vuur. Als de hitte van zo'n oer-primitieve hoogoven" hoog ge- noeg is gestegen, begint het vuur g zacht te grommen en te lomen; g weldra begint het tijd te worden de laatste slak uit het gat te laten lo- pen en moet blijken of al dit werk zijn beloning vindt in een welgelukt smeltsel, de z.g. ..wolf"die kan worden uitgesmeed tot allerlei ge- t rtef. g rief rm m m w t 8 juli '70 j A. B. WIGMAN Een groei van de produktie met ruiin vijf procent per jaar: De lonen gaan met bijna acht pro cent per jaar omhoog bij een verbete ring van de arbeidsproduktiviteit niet vier procent per jaar; De kosten van levensonderhoud zullen met slechts twee en een half a drie procent per jaar stijgen; In 1973 zal Nederland 47 procent van het nationaal inkomen besteden aan belastingen en sociale lasten, tegen 43.5 procent in 1969: De gemiddelde werkweek wordt verder verkort tot ruim 41 uur per week. De particuliere consumptie komt er nogal bekaaid af. Doordat de collectie ve voorzieningen nog sneller groeien dan de produktie. kan het particuliere verbruik met slechts ruim drie procent per jaar toenemen ARBEIDSMARKT Nederland zal vijftienduizend nieuwe gastarbeiders per jaar aantrekken, maar toch blijft de arbeidsmarkt krap, zo verwacht het Centraal Planbureau. Aan ontwikkelingshulp zullen wij in 1973 1,1 miljard gulden uitgeven, dat is één procent van het nationaal inkomen dan. Het overschot op de lopende rekening van de betalingsbalans wordt voor 1973 op een miljard gulden geschat. Dat laat ruimte voor investeringen in het bui tenland en een groei var onze deviezen pot. Het planbureau heeft zich ook ge waagd aan een voorspelling voor de af zonderlijke bedrijfstakken. De sterkste uitbreidingen zijn te verwachten bij de olieraffinage, chemische industrie openbare nutsbedrijven, elektrotech niek, metaalindustrie, en de aardgasex ploitatie. Tot de traagste groeiers beho ren landbouw, voedingsmiddelenindus trie, textiel en schoenen, en de bouw nijverheid. BRUSSEL Bij het Belgische plaatsje Melle in Oost-Vlaanderen is omstreeks middernacht de sneltrein van Keulen naar Londen ontspoord. Bij dit ongeluk is één man, die in dienst is van een slaapwagenmaatschappij, omgeko men. Voorts werden 34 mensen gewond, van wie vijf ernstig. De gewonden zijn opgenomen in een ziekenhuis in Gent. Onder de lichtge wonden bevinden zich verschillende Britse en Duitse toeristen. Volgens de Belgische spoorwegen is het ongeval te wijten aan het feit dat de trein een verkeerd spoor is opgere den. Bij de ontsporing zijn alle zes de wagons waaruit de trein was samenge steld van de rails geraakt. De locomo tief is zelfs van de spoorberm gevallen. De materiële schade, die op het tra ject werd aangericht, is zeer groot. Men verwacht enkele dagen nodig te hebben om de schade te verhelpen. Het trein verkeer wordt momenteel omgeleid via Aalst. HILVARENBEEk Zes mensen zijn gisteren gewond geraakt, toen in het recreatieoord De Beekse Bergen de kabel van de onlangs in gebruik genomen kabelbaan door de giek van een zandzuiger werd geraakt. Geen van de gewon den is in levensgevaar. WASHINGTON Op het prachtige Zuid Vietnamese eiland Con Soon, het 20 km uit de kust gelegen geliefkoosde visplekje van vice-president k>, staat een gruwelgevangenis. Meer dan 500 politieke gevangenen verblijven hier sommigen al jarenlang in een soort ..tijgerkooicn", die alleen san bovenal te openen /.ijn. Gesard en geslagen door hun bewakers hebben zij alle hoop op een betere toekomst laten varen. Deze schokkende onthullingen, die in Amerika veel stof doen opwaaien, deden twee leden van een Amerikaanse commissie uit het Huis van Afgevaardigden. ZU waren naar Vietnam gegaan om te kijken hoe daar de stand van zaken op het gebied van het gevangeniswezen was. CANTERBURY De Nonrdierse do minee Ian Paisley heeft dinsdag mei zijn volgelingen luidruchtig geprotes teerd tegen hel opdragen van een ka tholieke mis op de binnenplaats van de Kathedraal van Canterbury. Ter herdenking van dc moord op aartsbisschop Thomas Becket in 1170 worden in Canterbury drie oecumeni sche diensten gehouden. De protestanten zongen strijdlustige liederen en riepen „Geen Papen hier" Vanmorgen is in Eleveld (gemeente Rolde) een kapitale boerderij door brand verwoest. Van de inboedel kon niets worden gered. Een aantal land bouwwerktuigen en een grote partij hooi en stro werden eveneens door het vuur verwoest. De schade bedraagt eni- :je tonnen. De kabel werd van een katrol gesto ten, waardoor de gondels vier meter naar beneden zwiepen en zo vervaar lijk begonnen te zwaaien dat de inzit tenden van twee gondels naar beneden vielen: twee in het water van het grote meer van het recreatieoord, drie op het land en één op het dek van het schip. Eén gondel stortte neer en ligt nu op de bodem van het twaalf meter diepe meer. Duikers zochten de plek af naar eventuele slachtoffers. Bij het beëindi gen van de reddingsactie, om half ne gen gisteravond, leek het uitgesloten dat er doden waren gevallen. De aanvaring gebeurde om iets over half vijf gistermiddag. De zandzuiger was op weg naar het zandwinningster rein in een hoek van de 72 ha grote plas. De brandweer kwam te hulp om de mensen die nog in de gondels zaten de kabelbaan was terstond tot stilstand gekomen te bevrijden. Moeders met kinderen en aanstaande moeders wer den het eerst gered. Hartroerende tonelen Hoewel er bij het ongeluk met de ka belbaan in De Beekse Bergen geen al gehele paniek uitbrak, speelden fcieh hartroerende tonelen af. Moeders lie- pen angstig rond om hun kinderen bij elkaar te zoeken. De twaalfjarige Harry van Lieshout zag vlak voor zich een gondel aanvaren. De moeder in de geraakte gondel schreeuwde: „Help mijn kindje". Harry zag mensen vallen. Hij wist zelf in zijn gondel te blijven door zich stevig vast te klemmen. De laatsten die uit de stilstaande gon dels werden gehaald waren de heer en mevrouw J. G. A. Tempelaars uit Dor drecht. Zij hadden vier uur lang in de lucht gehangen. De kabelbaan van De Beekse Bergen heeft een lengte van 2750 meter. Zij is de langste in Europa. De baan heeft 226 gondels met elk een capaciteit van twee volwassenen of drie kinderen. Op het ogenblik van het ongeluk was de kabel baan niet meer volledig bezet. De zes gewonden zijn: Engelina Brands (25) uit Tilburg, Linda de Breter (16) uit Tilburg, Jeroen Bekx (11) uit Etten-Leur, Theresia Verspaendonck (11). Walter Oliviers (16) uit Heverlee, België. Ria Verjouw (.16) uit Berten, België. ADV E tl i ENT IE Voor wie zichzelf het beste gunt LONDEN In Londen is dinsdag een uit 62 delen bestaand porseleinen servies voor 68.250 pond (ongeveer 682.000 gulden) verkocht aan de kunsthandelaar Winifred Williams. Er zou nog nooit eerder zo'n hoge prijs voor een servies zijn betaald. Het Meissen servies, in 1740 vervaar digd, is 130 jaar in het bezit geweest van een rijke Engelse familie en het bestaan ervan was tot voor kort onbekend voor de kunstwereld. ADVERTENTIE weekenders en shirts Amerika draagt per jaar meer dan 1 miljoen dollar bij aan het onderhoud van de Zuidvietnamese gevangenissen. Een van de commissieleden, Thomas Larkinf die zijn ontslag heeft genomen uit de commissie omdat de meerderheid de feiten over deze gevangenis niet wilde publiceren, gaf gisteravond in Washington opening van zaken. Het was voor de commissie moeilijk geweest, toegang te krijgen tot Con Sol. Toen ze op het eiland, cjat eigenlijk één groot gevangenkamp is, waren aange komen wilde commandant het cellen blok niet laten zien. Later wisten twee van de commissieleden waaronder Larkin, toch in het gebouw te komen. „Wat wij daar zagen was verschrik kelijk", vertelde Larkin. „De cellen zijn niet meer dan diepe betonnen gaten, zonder deuren of ramen, in de grond Ze zijn van boven afgesloten met grote zware traliehekken, waar de bewakers overheen lopen. Soms zitten de gevan genen, waaroder 150 vrouwen, met z'n vieren of vijven in één cel. Velen van hen, die er al jaren verbleven, konden niet meer staan of lopen." „De gevangenen krijgen bijzonder weinig te eten en te drinken en vertonen ook tekenen van mishandelig. Overal op het traliewerk stonden emmers met kalk. Later bleek ons, dat als een ge vangene volgesn de bewakers lastig wordt, ze z'n emmer met kalkstof in zijn hok uitstrooien. De gevangene stikt dan bijna." Het cellenblok is bijna 80 jaar gele den gebouwd door de Fransen. De com mandant van de gevangenis verklaarde, dat de mensen daar zaten „omdat het heel slechte mensen waren, die geen medelijden verdienden. Ze zijn zó slecht, dat ze niet eens behoorlijk de vlag willen groeten, zelfs de Ameri kaanse niet". De Zuidvietnamese autoriteiten en de Amerikaanse adviseurs, hebben gepro beerd de openbaarmaking van deze „tijgerkooien" te verhinderen, onder het voorwendsel dat wanneer de Noord- vietnamezen erachter zouden komen de kans groot was, dat ook de Zuidviet namese en de Amerikaanse gevangen een gelijke behandeling zouden onder gaan. Larkin en zijn mede-commissielid, de democraat Hawkins uit Californië vonden dit echter geen argument en maakten de zaak publiek. Op deze manier hebben Dolle Mina's gisteren op het Binnenhof ge demonstreerd te gen de discrimina tie van veertien en vijftienjarige meisjes. De Eerste Kamer nam giste ren een wetsont werp aan tot instel ling van een voor waardelijk arbeids- verbod voor veer tien- en vijftienja rigen. Daar vallen echter ongeveer 35.000 meisjes die huishoudelijk werk verrichten, buiten. Dus zongen de Dol le Mina's minister Roolvink een soci aal treurlied" toe. OTTERLO Een etmaal lang is de Otterlose caravanhandelaar E. J. Koer- nad in de veronderstelling geweest dat een insluiper uit zijn huis voor bijna een kwart miljoen gulden aan geld, gouder munten en sieraden had gesto len. Gisteren werd het fortuin op zol der teruggevonden. Het geld behoorde voor het grootste deel toe aan zijn zoon, de trapezewer ker Ernst Johannes Koernap. Het was opgeborgen in een kistje, dat normaal evenals een tasje met de munten en sie raden. in een afgesloten kast lag. De sleutel van deze kast zat in de schor- zak van mevrouw Koernap. Maandagmorgen tussen vijf en tien uur was de heer Koernap afwezig; zijn vrouw ging tussen negen en tien uur boodschappen doen en liet de schort thuis hangen. Toen zij terugkwamen, bleek de kast open te zijn de sleutel zat erin en het kist en de tas waren verdwenen. De heer Koernap deed onmiddellijk aangifte bij de politie. Die stelde een onderzoek in maar vond geen sporen van inbraak. Het zou het werk van een insluiper geweest kunnen zijn, maar de politie vond het toch een vreemde zaak. Terwijl er al gegist werd wie de da der kor zijn het was bij familie en in de buurt bekend dat de heer Koer nap er warmpjes bij zat. doorzochten enkele gezinsleden, die niet in een mis drijf geloofden, hel huis. Gisteren vond een dochter geld en sieraden op een zoldertje Mevrouw Koernap zélf hac het daar verstopt. De vrouw wist zich niet meer te herinneren dat zij het kistje en de tas ergens anders „ondergebracht" had. LE HAVRE In het havengebied van Le Havre staat een met 80.090 ton petroleum gevulde tank in brand. De gehele brandweer van deze stad Is "bezig het vuur te bestrijden, dat ontstond toen het reservoir door bliksem werd getroffen. Na enkele uren blussen leek de brandweer het gevaar om een catastro fe te hebben afgewend. (Van onze weerkundige medewerker). Gistermiddag bereikte vliegveld Deelen een thermometerstand van dertig graden, vandaag doet de zo- mer er een schepje bij op en kan het in Gelderland dertig tot twee endertig graden worden. Vervol gens neemt de kans op onweer be langrijk toe. nu een koufront van Noord-Frankrijk tot het Kanaal in noordoostelijke richting opdringt. In ons gebied wordt de kans op een onweersbui in de late namid dag of avond groter. Morgen zal de temperatuur bij wind uit het wes ten tot zuiden minder hoog oplo pen dan vandaag, maar met maxi ma tussen twintig en vijfentwintig graden behoudt het weer nog wel een zomerse inslag, vooral tijdens zonnige perioden. Weersverwachting van het KNMI tot donderdagavond Zonnige perioden, maar plaatselijk ook een regen- of onweersbui. Zwakke tot matige zuidelijke wind en vooral in het noorden en oosten van het land lagere maximum temperaturen Morgen zon op: 04.31 onder: 20.59 maan op: 10.41 onder: 23.11

De Vallei | 1970 | | pagina 1