Veenendaals dagblad Rechters gingen nachtje brommen Buiten Treinen gisteren vaak te laat Vietcong is grens met Thailand overgetrokken Prins zag vlootschouw Autorijden is duur Kans op staking bij radio en tv Petrofina gaat fusie aan met Nederlands verfconcern Gelders-Utrechtse streekcourant voor - en Gelderse Vallei Iets koeler Echtpaar ziek door bedorven voedsel Nixon zwijgt over „tijger- kooien" WETSONTWERP WIL Door stormen eti ontsporingen PARLEVINKER REDT GEZIN OP NIPPERTJE VAN NA AANVARING ZINKEND SCHIP Vrouw wordt slecht beloond in Nederland Franse minister is vriendelijk tegen China Nederland wil voedselreserves vormen Nu en dan zon Oud ijzer 3 DEN HAAG De detail handel gaat wijd open. In liet vervolg zal één vakdi ploma voldoende zijn voor een vestigingsvergunning die de middenstander liet recht geeft om van alles en nog wat te verkopen. Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers f 0,25: Abonnement 1,13 p.w 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 9 JULI I970 - 44e JAARGANG no. I57 Maar één vakdiploma nodig voor vestigen van winkel CARSON CITY (NEVADA) Om eens te zien waartoe zij hun mensen veroordelen, hebben 25 rechters de nacht van woensdag op donderdag in de gevangenis van de staat Neva da doorgebracht. De juristen zijn in Carson City voor het nationale colle ge van strafrechters van de staat Nevada. De rechters zijn als gewone ge vangenen behandeld in de strafge vangenis, waarin 335. man plaats kunnen vinden. De gestraften, die daar aankomen moeten zich geheel uitkleden, hun persoonlijke eigen dommen afgeven en douchen alvo rens hun gevangenisuniform aan te trekken. „De rechters zijn precies als andere gevangenen behandeld", zei direc teur Carl Hoeker. Twee onweersbuien met een tus senruimte van vier uur hebben woens dag een groot aantal straten en kelders van Meppel onder water gezet. De brandweer had handenvol werk met het leegpompen van kelders en gebouwen. Moerman heeft de ijzerwinning op vele plaatsen van het Gelderse gewest en elders kunnen aantonen en het bleek hem overduidelijkdat deze te gronde gegane industie 5 zeer belangrijk was. De tonnen me- taal die op de Veluwe werden ge- 1 wonnen, kunnen onmogelijk tot eigen gebruik zijn verwerkt; er moet veel uitvoer zijn geweest. Hij noemt in het verloop van zijn boei- 5 ende verhandeling twee ijzersoor- t ten: het omsmeltbare smeedijzer en het niet-smeedbare gietijzer, t waarvan de eerste het oudst is: het was pas in de 15e eeuw in Europa 5 mogelijk, dit laatste te maken. Het J smeedijzer vormt zich niet in ge- t smolten toestand, maar in de ge- g daante van een taaie, samenhan- gende klomp, „wolf" geheten. Daarom zijn termen als smelten, ijzersmelien, uitsmelten van erts enz. in verband met het verkrijgen g van smeedijzer ontoelaatbaar. De ovens, zoals ze voornamelijk op de Veluwe werden aangetroffen, be- stonden uit een gesloten ruimte, J waarin om-en-om lagen houtskool 5 en erts werden gestapeld. Na het in brand steken, verhitte men het g vuur met een blaasbalg, waarna op de bodem van de oven een iveek. slakachtig produkt ontstond, dat al hamerend werd verwijderd. Door 5 het verkregen smeedijzer telkens 5 opnieuw te verhitten, ontstond kool- g stof-arm ijzer met zeer hoog smelt- g punt. De historie van dit metaal 1 loopt bij ons dóór tot ver in de S middeleeuwen en om te ervaren hoe men het precies wist te ver- krijgen, heeft Moerman geëxperi- 5 menteerd met een eigengemaakt 5 oventje, met erts, houtskool en g blaasbalg, teneinde door persoon- g lijke ervaring de moeilijkheden te g leren kennen, waarmee de fabri- kage met eenvoudige hulpmiddelen kampte. Op de foto's van 1958 zien 2 we hoe het gesmolten afval (ijzer- S slak) uit de aftap-opening stroomt. I De proefneming bracht de onder- zoeker in onmiddellijke aanraking met een oude cultuur. 9 juli '70 A. B. W1GMAN' De bestaande vestigingsregeling, die 41 afzonderlijke branches onder scheidt. elk met haar eigen eisen van vakbekwaamheid, verdwijnt. De grotere armslag voor de midden stand is geregeld in een wetsontwerp dat staatssecretaris Van Son (economi sche zaken) gisteren bij de Tweede Ka mer heeft ingediend. Het neemt alle wettelijke belemme ringen weg die tot nu toe een uitbrei ding van het assortiment bij de detail handel in de weg stonden. Speciale ver gunningen voor filialen van een onder neming zullen niet meer nodig zijn. APELDOORN De Nederlandse Spoorwegen hebben woensdag niet een groot aantal vertragingen te kampen gekregen. Nadat gistermorgen tussen Arnhem-Deventer en Apeldoorn-De- venter eerst de treinen niet op tijd kon den rijden, doordat een spar kortslui ting veroorzaakte en de stroomvoor ziening werd gestoord kreeg het nationale en internationale treinver keer in de loop van de avond te maken met zware onweersbuien. Tussen Keulen en Düsseldorp regende het zo hard, dat de internationale treinen bij aankomst in ons land soms 50 minuten te laat waren. Door blikseminslagen raakten overweg- beveiligingsinstallaties en lichtseinen onklaar. Deze ongemakken deden zich voor op de trajecten VelpArnhem, ZwolleWezep, ZwolleWijhe, De venterApeldoorn en AlmeloWier den. Tussen 8 en 10 uur ontstonden daardoor vertragingen van zo'n 20 minuten. Tussen Ommen en Mariënberg viel een boom over de rails. Een goederentrein reed gedeeltelijk over de boom, zodat daarna alle treinen de plek langzaam moesten passeren, omdat de rails mo gelijk beschadigd konden zijn. Dan kregen de spoorwegen nog te ma ken met defecte en ontspoorde goe derenlocomotieven. In Rotterdam raakte een locomotief defect juist op de kruising van de baanvakken naar Waalhaven en Dordrecht, zodat het treinverkeer tussen Rotterdam en Dordrecht bijna een uur onmogelijk was. Verder ontspoorden een locomotief en zes goederenwagons bij Lage Zwalu- we, doordat een goederentrein inreed op een andere goederentrein, die bij het rangeren uit de rails was gelopen. Daardoor raakte het baanvak Roos- endaal-Lage Zwaluwe urenlang ver sperd. BANGKOK Thailandse troepen z(jn in allerijl op weg naar de noordoostelijke grens met Cambodja om een aanval af te slaan van ongeveer 2000 Vietcongstrü- ders. Dit is door politiekringen in Bangkok bekendgemaakt. RAVENSWAA1J Met gevaar voor eigen leven heeft een parlevinker gis termiddag op de kruising van de Lek en het Amsterdam-Rijnkanaal het gezin van schipper Kleibeuker uit Ouderkerk aan de IJssel van zjjn snel zinkende schip gehaald. Het schip, de 315 ton me tende Elisabeth Adriana, geladen met gebroken grint, kwam in aanvaring met de 1089 ton metende motortanker Jo hannes II uit Rotterdam en zonk daar na binnen vijf minuten. Schipper Klei beuker, zijn vrouw en hun 2-jarige kind konden nog maar ternauwernood overstappen op de boot van de snel te hulp gekomen parlevinker. De aanvaring ontstond toen de Jo hannes II, die uit de sluis bij Wijk bij Duurstede kwam. stroomopwaarts de rivier opdraaide. Tijdens deze oversteek naderde het grintschip uit de richting Ravenswaaij. Het kwam dwars voor de met benzine geladen tanker te liggen en kon een aanvaring toen niet meer voor komen. De Elisabeth Adriana maakte snel water vanwege de zware lading en verdween geheel onder het wateropper vlak. Op de kruising van de Lek en het kanaal hebben zich in het verleden al vele aanvaringen voorgedaan. VINKEVEEN Prins Bernhard heeft woensdag een bezoek gebracht aan het „Nationaal Waterkampfeest 1970", dat van 3 tot en met 10 juli in Vinkeveen gehouden wordt en dat dit jaar in het kader valt van het 60-jarig bestaan van „Scouting Nederland" Dit jaar heeft het kamp, dat ver spreid ligt over verscheidene kunst matig aangelegde eilanden in de Vin- keveense plassen, ongeveer 2000 deel nemers tussen 1 en 17 jaar. Aan de vlootschouw namen onge veer 600 boten deel. De prins bewon derde het kleurrijke geheel vanaf het vlaggeschip „De Kleine Beer", dat na het langsvaren van de stoet een tocht langs de verschillende kampeilanden maakte. EEG-commissw BRUSSEL In Nederland zijn de verschillen tussen de mannen- en de vrouwenionen nog het grootst van de EEG. Volgens een verslag van de Euro pese commissie van de EEG tonen de gemiddelde uurverdiensten tussen man nen en vrouwen in Nederland een groot verschil, veel groter dan in Duitsland, Frankrijk en Italië. In België is er ook een vrij groot verschil in de beloning van mannen en vruwen voor hetzelfde werk. maar toch niet Zoveel als in Ne derland. Volgens de commissie wordt er vooral gediscrimineerd in de CAO's. Zij ziet in deze arbeidsovereenkomsten veel recht streekse of indirecte discriminatie van de vrouw via beroepenclassificatie. Volgens deze kringen hebben Cam bodjaanse autoriteiten onlangs nog ge zegd dat guerrillastrijders zich hadden verschanst in dorpen in het Cambod jaanse district Cheom Ksan, niet ver van de Thailandse provinciehoofdstad Ubon, waar een' grote Amerikaanse luchtbasis is gelegen. Dorpelingen in het grensgebied ver telden, dat zij woensdag een grote macht van de Vietcong vanuit Cambod ja naar Ubon zagen optrekken. Er wer den vijf osse\yagens meegevoerd, afge laden met geweren en munitie. Het bericht van de grensoverschrij ding komt nadat eerste minister veld maarschalk Thanom Kittikatsjorn dins dagnacht de algehele paraatheid van het leger in de hoofdstad had afgekon digd. Hij waarschuwde toen dat de si tuatie aan de grens met Cambodja ern stig was maar dat alle noodzakelijke maatregelen waren genomen om even tuele moeilijkheden het hoofd te bie den. HONGKONG - André Bettencourt, een speciale afgezant van de Franse president, Georges Pompidou, heeft woensdagavond aan een banket in Pe king gepleit voor betere betrekkingen tussen Frankrijk en China. Bettencourt, minister van Staatsplan vorming, die een bezoek brengt aan Pe king, legde ook de nadruk op de grote betekenis van Chine op internationaal gebied ,zo meldt het persbureau „Nieuw China". VEENENDAAL Wegens voedsel vergiftiging zijn afgelopen nacht de heer en mevrouw S. van de Julianastraat per ambulance naar het Bennekomse Streek ziekenhuis vervoerd. Het echtpaar had het restant genut tigd van een rollade die bedorven was. Autorijden is duur. Veel duurder dan men denkt. En het einde is nog niet in zicht. De verzekering zal duurder worden, zo werd deze week aan gekondigd, er zal vroeg of laat wel weer een prijsverhoging van de benzine komen en ga zo maar door. Wie voor het eerst een auto aanschaft houdt over het algemeen te weinig rekening met de kosten, die hem staan te wachten. Hoe het met die kosten in werkelijkheid is, wordt vandaag elders in dit blad uitvoerig beschreven. Dc ravage na het spoorwegonge luk, dat in de nacht van dinsdag op woensdag bij Melle in België plaats vond. Hierbij kwam een persoon om en werden 34 gewond. Generaal-majoor Georege W. Casey, commandant van de eerste Amerikaan se luchtcavaleriedivisie, en zes andere Amerikanen worden vermist sinds hun helikopter dinsdag verdween, aldus heeft het Amerikaanse opperbevel be kendgemaakt. t\ WASHINGTON Na de bekendma king, dat op het Zuidvietnamese gevan geneiland Con Son honderden gevange nen in mensonterende omstandigheden zitten opgesloten in „tygerkooien" heerst zowel in Washington als in Saigon een pijnlijke stilte. President Nixon had vannacht nog steeds niet direct gereageerd op het dringende verzoek van de republikeinse senator Goodell om officieel zijn onge rustheid uit te spreken over de ver schrikkelijke toestanden in de gevange nis waar voornamelijk politieke tegen standers van het regime in Saigon zitten, waaronder veel studenten. Som migen van hen zitten nu al meer dan een jaar in de kooien zonder dat er tegen hen zelfs maar een aanklacht is ingediend, alleen omdat zij hebben mee gedaan aarv vredesdemonstraties. De enige reactie kwam van een woordvoerder van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, die verklaarde diep bezorgd te zijn over de toestanden op Con Son, maar er tevens op wees, dat de VS geen enkele con trole en geen enkele zeggenschap heb ben over de Zuidvietnamese gevange nissen. HILVERSUM De omroepmedewer kers, die zijn aangesloten bij de Alge mene Bond Mercurius (NVV) hebben woensdagavond besloten om als „eerst® waarschuwing" een proteststaking van een uur te houden als de omroepleiding vasthoudt aan de eis, dat de geluids technici bü de radio, met ingang van volgend jaar drie uur per week langer moeten gaan werken. Tot de staking zal worden overgegaan indien niet binnen een maand overeenstemming is bereikt. Het bondsbestuur staat volledig achter het besluit. Bij de cao-onderhandelingen hadden de bonden een werktijdverkorting ge vraagd voor hen, die nog langer dan 39 uur per week werken. De omroeplei ding wilde hiermede wel akkoord gaan. mits de programmatechnici radio met ingang van 1 juli 1971 drie uur langer (zij werken nu 36 uur) gingen werken. Tot nu toe is Mercurius de enige bond, die heeft gedreigd met een pro teststaking. De beide confessionele organisaties hebben al eerder gesteld dat de kwestie van de mogelijke arbeidstijdverlenging voor enkele tientallen omroeptechnici uit het onderhandelingspakket dient te worden gelicht omdat deze kwestie pas realiteit wordt op 1 juli 1971, d.w.z. tij dens de nieuwe looptijd van de cao. Hoewel het overgrote deel van het om- roeppersoneel geen direct belang heeft bij de betrokken kwestie, is de solidari teit onder vrijwel het gehele personeel zo groot, dat de staking zal inhouden, dat op een nader te bepalen tijdstip zo wel radio als televisie uit de lucht zal zijn. DEN HAAG Nederland gaat initia tieven nemen tot vorming van voedsel reserves voor noodsituaties. De ministers Lardinois (Landbouw en Visserij) en Udink (Ontwikkelingshulp) beloven dit in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Schïingemann (WD). De instelling van dergelijke reserves op plaatsen in de wereld waar dat no dig is, is in internationaal verband al lang een onderwerp van studie. De technische, economische, financië le en politieke problemen bleken nog een struikelblok te zijn. In de eerstkomende zitting van de be stuursraad van het wereldvoedselpro gramma zullen de ministers Lardinois en Udink echter met plannen komen. ALPHEN AAN DE RIJN Nog de/e week /al de overneming worden bekendgemaakt \an het Nederlandse verfconcern IC\I (Internationaal Coating Materials) door liet Belgische olieconcern Petrofina. Dit betekent dat Petrofina, die on langs de verffabriek Pieter Schoen in Zaandam in zijn bezit heeft gekregen, zijn greep op dc Nederlandse markt verder zal verstevigen. ICM wordt ge vormd door de verf fabrieken Vette- winkel en Varossieau. De contracten voor de fusie zijn al ter tekening naar Brussel verzonden. Op grond hiervan is gisteren op de Am sterdamse effectenbeurs de notering in aandelen ICM gestaakt. Bij de ICM werken elfhonderd men sen, van wie vierhonderd bij Varossieau en zevenhonderd bij Vettewinkel. De omzet bedraagt ruim 74 miljoen gulden. FUSIE. De ICM is ontstaan in 1969, toen Vet tewinkel en Varossieau tot een fusie besloten. In het korte bestaan van de ICM heeft het bestuur er nooit een ge heim van gemaakt te willen samenwer ken met andere concerns. Bij elke gele genheid sprak de directeur over de wenselijkheid tot schaalvergroting. Petrofina heeft vertakkingen over de gehele wereld. Het zwaartepunt bij het concern ligt bij de oliewinning, de raf finage en het olievervoer, alsmede bij de petrochemie. Zij behoort met een omzet van bijna vijf miljard gulden tot de grootste ondernemingen van België. De olie van het concern wordt verkocht onder de naam Fina. Naast olie heeft Petrofina belangen in plastics, kleefstoffen, produkten voor de textielindustrie en de wegen bouw. (Van onze weerkundige medewerker) Na een tropische temperatuur van 30 tot 31 graden C. heeft een koufront uit Frankrijk in Oost-Ne derland zware buien veroorzaakt, plaatselijk met hagel en over het algemeen hoog onweer. De meeste neerslag werd van morgen opgegeven door het Drent se Nijeveen, t.w. 74 mm. In Apeldoorn viel op één punt 43 m, Deventer tapte in een half uur 20 en vliegbasis Drente 19 mm af. Amersfoort daarentegen bleef bui ten de bv.ienzone. Na een storings front uit Engeland, dat later op de dag met regen of een onweersbui passeert zullen er morgen opnieuw opklaringen komen, echter bij een wat lager temperatuwrniveau: 19 tot 22 graden C. Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vrydagavond: Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend ma tige westeiykc wind en dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere. Morgen: Zon op: 04.32; onder: 20.58. Maan op: 11.51; onder: 23.21.

De Vallei | 1970 | | pagina 1