W erkende jeugd moet gebruik maken van rechten Meer cursisten welkom ondanks acute ruimtenood F.J.M. erkent „Nemibo" JONGEN ERNSTIG GEWOND BIJ TEST LUCHTBRUG Veenendaalse pugilist (23) wil 13 overwinningen boeken Dick werkt hard aan come back „Ze moet je pilsje laten staan Rensivoude naar Stroe Hippisch feest in Leersum Verloting voor jeugdwerk van Musketiers Dame brak knieschijf Winterprijs voor 65-plussers Belt u dan even a.u.b. v;;.3o"!; 11079 GESLAAGD Auto gestolen Wielrijder week te veel uit Oud papier-actie van Rijnkanters SVB-DIRECTEUR J. C. VISSER ALS IK 15 JAAR WAS ZOU IK ME NIETS AANTREKKEN VAN HET ARBEIDSVERBOD OVERLEEFD NIEUWBOUW RECHT UITLAAT 'MM DOORBETALEN TOPCONDITIE KWIJT INFERIEUR ittrniinirtii ÜUNütKUAW 9 JULI 1 v/0 «*t.. f..Ir. 99 (Van een onzer redacteuren) VEENENDAAL „Volslagen onzin", zegt Veenendaals directeur van de Stichting Vorming Bedrijfsjeugd. „Als minister Roolvink als argument voor de onmogelijkheid van een onvoorwaardelijk arbeidsverbod voor vijftienjarige meisjes die als hulp in de huishouding werken, zegt dat het onderwijs en de vormingsinstituten niet in staat zijn die kinderen op te vangen, dan is dit mijn reactie. De vormingsinstituten komen nu ook al ruimte tekort, maar ze hebben het altijd nog kunnen bolwerken". SVB-directeur J. C. Visser stelt het onomwonden, ofschoon de vervulling van zijn verlangens hem persoonlijk en het hele vormingswerk voor de wer kende jeugd in Veenendaal voor enor me problemen zou stellen, vindt hij het onjuist dat de min ins ter van Sociale Zaken in zijn wetsontwerp deze uit zonderingsbepaling heeft opgenomen. De Eerste Kamer ging dinsdag ak koord. ondanks overwegende bezwaren van de socialisten diie tevoren op het Binnenhof al waren ondersteund door de Katholieke Werkende Jeugd, de NKV-vrouw en beweging, het NW-Jon- gerencontact, Dolle Mina's en de Ka bouters. In de senaat klonken vanuit de lin kervleugel termen als „discriminatie" toen gesproken moest worden over de uitzonderingspositie van de huishoude lijke hulpjes. Het voorwaardelijk ar beidsverbod waar alles om draaide de Tweede Kamer accepteerde het ook al met tegenzin op 16 juni wordt nu uitgebreid tot alle jongeren beneden zestien jaar. Een van die voorwaarden is, dat zij één dag in de week een vor mingscursus moeten bezoeken, zoals dat bij de Veenendaalse SVB gebeurt. „Een van de veelgehoorde motieven ▼oor die uitzonderingspositie is", zegt de heer Visser, „dat het allemaal moei lijk te controleren zou zijn door de ar beidsinspectie. Dan zeg ik: daar moet het ministerie dan zelf iets aan veran deren. Verder is in andere kring ge steld, dat het werk van een hulp in de huishouding op zichzelf al in hoge mate vormend is nou ja, dat is wel een héél erg overleefd begrip. En het is al even grote onzin om te stellen, dat die meisjes uitsluitend lich te werkzaamheden hebben. Ik maak me sterk dat velen harder werken dan leeftijdgenoten in de fabrieken. Het meest kwalijke gevolg zal echter zijn, dat malafide werkgevers de vrije hand krijgen. Als zo iemand zegt, dit meisje weilct hier als huishoudhulp, terwijl het in werkelijkheid een baan als inpakster of zoiets dergelijks heeft, wie kan dat dan controleren? Die groep wordt nu zonder meer gediscrimineerd. Als ik vijftien jaar was zou ik me van het ar beidsverbod in elk geval niets aantrek ken..." Tot zover Vissers reactie op die ene bepaling, die volgens hem zo gauw mo gelijk weer dient te worden herzien. Het fiat van de senaat aan het voor waardelijk arbeidsverbod, krijgt voor Hem echter concrete gevolgen: een veel grotere toeloop van cursisten aan zijn vormingsinstituut. Ofschoon ruimte nood dan een pijnlijke rol gaat spelen, zegt hij dat, in afwachting van de nieuwe behuizing van het instituut dat aan De Grote Pekken moet komen, een noodoplossing moet worden gezocht. Hij is ervan overtuigd dat die gevonden wordt, al weet hij nu nog niet hoe. Het gevolg van 't voorwaardelijk ar. beidsverbod, aldus de heer Visser, is dat we voor de nieuwe cursus onge veer een dubbel aantal jongeren verwachten. In het noodgebouw waar we nu zitten, aan de Industrielaan, kunnen we die niet ontvangen, want met de gemiddeld 120 jongens en meisjes die we de laatste jaren had den, zitten we al helemaal vol. Vier jaar al huist de SVB aan de In- dustrielaan. Daarvoor had men onder dak aan de Hoofdstraat waar nu de kleutercrèche is, en in de huidige In stuif. Nieuwbouwplannen dateren al van 1965. Eind 1968 kwam de desbetreffen de aanvraag in „Den Haag" uit een bu reaulade tevoorschijn. Nu is men zover dat het ministerie toestemming heeft gegeven om bestektekeningen te maken. „Onze grootste zorg is nu niet die teke ningen vlot klaar te krijgen, maar te voorkomen dat de hele zaak opnieuw in een bureaula verdwijnt", zegt de heer Visser. Intussen dient zich dus de concrete woningnood van de stichting aan. Waar moeten de verwachte 250 cursisten worden opgevangen? De heer Visser: „Vóór september moeten we het weten. Wat ik nodig heb is een gymnastieklo kaal en twee gewone lokalen. Ik heb er trouwens al over gedacht om mijn ei gen kantoor uit het gebouwtje aan de Industrielaan weg te halen, en me op m'n eigen zolder te installeren. Dan zou ai wat extra ruimte voor de cursus vrijkomen. Laat ik het wel even duidelijk stel len: als Roolvink zegt dat er veel vor mingsinstituten zijn met weinig ruimte, dan ligt dat natuurlijk niet aan Vee nendaal in ons geval, maar aan de rijks overheid. die de verantwoording er voor draagt. Ik hoop dat na deze wette lijke maatregel onze nieuwbouw wordt versneld. Ik ga ervan uit dat de nieuwbouw binnen twee jaar klaar is, en dat bete kent dat de cursisten die zich in sep tember aanmelden de opening nog mee maken. Als er in Veenendaal helemaal geen mogelijkheden meer zijn, zouden we overigens nog kunnen üitwijken naar Rhenen". In dit verband past een aanvullend commentaar van CNV-districtsbestuur der J. C. Havinga, in zijn kwaliteit van secretaris van het stichtingsbestuur: „Het is zonder meer zo dat de mogelijk heid om de werkende jongeren in de in stituten te ontvangen, zowel wat ruimte als wat kwaliteit betreft, onvoldoende is. Nu de zaak in de Kamers is geaccep teerd, zal men ook bereid moeten zijn om financiële offers te brengen". Opnieuw directeur Visser, die on danks z'n ruimteprobleem een zo groot mogelijk aantal cursisten tegemoet ziet: §üg |g mmmm WÊÊSÊÊÊt^SMM springen is er niemand die ze opvangt, en dan hangt de dreiging van ontslag al gauw boven hun hoofd". De heer Visser propageert zijn vor mingsinstituut nu als een plaats, waar deze categorie van jongeren uitstekend kan worden opgevangen. „Noem het wm®> y „In tal van CAO's met name in die voor de metaal en de confectie-industrie is voor jongeren tot 18 jaar de mogelijk heid' opengelaten om een hele of halve dag in de week een vormingsinstituut te bezoeken. Dat is dus geen plicht, noch voor werkgever, noch voor de jon geren zelf, maar doodgewoon een recht. De werkende jeugd zou véél meer van dat recht gebruik moeten maken, want het belang van die cursussen van ons. kan nauwelijks worden overschat. Maar ja, in hoeverre zijn die jongeren daarvan op de hoogte? Er ligt nog een breed terrein braak, waarop gedegen voorlichting een hoop goeds kan doen. Die voorlichting moet enerzijds door het instituut zelf worden gegeven, maar anderzijds zeker ook door de be drijven en de vakbonden. In het grootste aantal bedrijven han teert de directie nog het systeem, dat men wacht tot de jongeren komen vr^j gen om zo'n cursus te mogen bezoèkeru Slechts enkelen bieden ons aan om met een groep te komen praten. Wel hebben we nu gereikt dat al'le grote Veenen daalse ondernemingen him jonge werk nemers zélf naar ons toe sturen. Toch blijft het belangrijk dat de jon gens en meisjes hier ligt overigens ook nog een taak voor de ouders er zélf om gaan vragen. Ze kunnen er al leen maar voordeel van hebben. Feit is nu eenmaal dat de schoolgaan de jeugd in dezelfde leeftijd in zekere zin gewoon een streepje voor heeft. Die kan experimenteren en als het nodig is protesteren tegen allerlei wantoestan den, zonder zich maatschappelijk al te pijnlijk hun hoofd te stoten. Bij de werkende jeugd is dat heel an ders. Je krijigt wel eens het idee dat ze zich een zekere mate van superioriteit boven de scholieren aanmeten, vooral omdat ze wat gemakkelijker met geld kunnen omspringen, en minder gebon denheden voelen. Toch verkeren ze in een positie dat ze zich moeten schikken in het arbeidspatroon; ze moeten een prestatie leveren, en verder geen ge zeur. Als ze eens een keer uit de band RHENEN Tijdens een in Berlijn ge houden vergadering van de F.I.M., de Federation International Midgetgolf, is de Nederlandse Midgetgolf Unie geroy eerd als lid van de internationale bond. Daartegenover is de „Nemibo", de Ne derlandse Midgetgolf Bond erkent als lid. Er was al vele maanden een heftige strijd aan de gang tussen beide bonden. De „Nemibo" is uiteindelijk ais enig erkende Nederlandse bond uit de strijd gekomen. LEERSUM op 18 juli komt de rui- tervereniging „de Heuvelruiters" samen met de ponyclub de „Laarruiters" naar Leersum om een grote show te geven. Het programma ziet er als volgt uit: Openingsparade, carrousel paarden, springen pony's, sprong levende poort, voltige pony's, tally ho paarden, vossen jacht pony's, barrage springen paarden. De demonstratie zal plaatsvinden aan de Kerkweg. Als het weer zou tegen werken wordt de show uitgesteld tot dinsdag 21juli. De toegangsbewijzen blijven ook voor die datum geldig. Kaartverkoop aan het terrein en van Ie voren in het VW-kantoor aan de Rijksstraatweg te Leersum, een uitlaatklep, waar ze hun agressie kwijt kunnen", zegt hij, „en verder is het natuurlijk een waardevolle aanvul ling op de opvoeding. Tijdens zo'n cursus worden de jon gens en meisjes zich bewust van hun situatie, en in volledige vrijheid kunnen ze hun onlustgevoelens ten aanzien van de maatschappij kwijt. Ze kunnen er praten. Niet met betweterige opvoeders, maar vooral met elkaar. Praten over maatschappelijke problemen, ook die welke dicht bij huis liggen zoals de godsdienst, politiek, en de gevolgen van automatisering. Allemaal zaken waarop ook zij op hun eigen manier een ant woord zullen moeten geven. Daarnaast hebben we in de programma's sport en recreaties, excursies en kampen .terwijl ook het nodige gedaan wordt aan de creatieve vorming. De heer VLsser realiseert zich best dat de aantrekkingskracht van een vor mingscursus in eerste instantie zal lig gen in hel feit dat „je een dag in de week niet hoeft te werken", terwijl de baas in 't algemeen doorbetaalt. „Toch merk je dat de jongeren zich' steed's meer happy gaan voelen, als ze merken dat er naar hen wordt geluisterd, dat ze óók een eigen stem hebben, dat ze kortom vol worden aangezien en ernstig worden genomen". Concluderend stelt de heer Visser: „Ik ben blij dat er nu werkelijk, ook wettelijk wat gebeurt. Daarvan moet de jeugd profiteren. Ze moet van haar rechten gebruik weten te maken". VEENENDAAL De Veenen- daalseweg heeft althans voor de wandelaars van en naar station De Klomp in de laatste weken een aan zienlijke verbetering ondergaan. Het trottoir dat maar voor een deel aanwezig was aan de oostzijde is uitgebreid tot het viaduct onder Rijksweg 12. VEENENDAAL Het 12-jarig zoon tje van de familie Van de S. aan de Zuivelstraat heeft de vakantie niet zo best ingezet. Hij viel van de luchtbrug die hij had geconstrueerd vanuit het raam van de bovenverdieping van zijn ouderlijke woning naar de koelcel van de Vemiez. De jongen was hiertoe gekomen bij het lezen van kranteberichten, dat er nog wel eens mensen bij brand omko men door het ontbreken van een vlucht route. De brug begaf het toen hij hem woensdagmorgen tegen twaalf uur wil de proberen. Bij zijn val kreeg hij een hersen schudding en twee gebroken polsen, waarmee hij naar het Streekziekenhuis te Bennekom werd overgebracht. ELST De financiële commissie van v.v. Musketiers heeft een verloting georganiseerd, waarvan de opbrengst bestemd is voor het jeugdwerk in de vereniging. Dit is de eerste actie, nadat de Ont- spannings- en Financiële commissie, sinds vorige week vrijdag tijdens de jaarvergadering, besloten samen te werken onder de naam financiële com missie. Deze verloting vindt in de ko mende maanden plaats en zal eind vol gende week van start gaan. Er komen 5000 loten a 0,50 met als hoofdprijs een grootbeeld t.v. tdestel, tweede prijs een dames- of herenrijwiel, derde prijs een elektrische deken en verder nog talrijke andere prijzen. VEENENDAAL De 46-jarige mevr. L. aan de Grote Pekken kwam woens dagmiddag in haar woning zo ernstig ten val dat zij een knieschijf brak. Zij werd per ambulance overgebracht naar het Streekziekenhuis te Bennekom. (Van een onzer redacteuren) VEENENDAAL „Minstens elf kilo moet ik er nu af zien te trainen. Dat is ontzettend veel. niaar ik denk wel dat het me lukt. Op dit moment ben ik namelijk zwaargewicht, terwijl ik altijd in de middengewichtsklasse ben uitgeko men. Kaak ik de elf kilo niet kwijt, dan moet ik maar als half-zwaarge- wicht gaan boksen, maar ja, dan wordt het wel een beetje moeilijker. Ik wil beslist mijn streven reali seren. En dat streven is erop gericht van de C-klasse over te stappen naar de A-klasse". Het zijn overtuigend klinkende woorden van Veenendaals enige bokser, de 23-jarige Dick Jansen, die momenteel hard aan een come back werkt. De forsgebouwde schil der wil zo snel mogelijk weer eer behalen in de pugilistiek. Om zich te wreken voor de laat ste nederlaag die hij leed (een aan fluiting noemt hij het zelf) en om via een overwinning op de goede weg te geraken naar zijn einddoel de A-klasse. Dat weggetje is overigens moeilijk begaanbaar, want maar liefst der tien enorme hindernissen moet de wandelaar op deze tocht overwin nen, een schier onmogelijke opgave in de praktijk. „Dick Jansen: „Al leen als je dertien achtereenvolgende triomfen behaalt kun je A-klasser worden. En dat wil ik nu al een hele lange tijd. Daarvoor zijn nodig een ijzeren wil, pure concentratie en een blakende vorm, drie dingen waaraan ik nu hard ga werken". De Veenendaalse pugilist (hij is nog steeds furieus over de uitlatin gen van sportleraar v.d. Velde over de bokssport) wil die topconditie be reiken door per week tweemaal een serieuze bokstraining te volgen bij zijn leraar van „Muscular" in Arn hem, door honderden kilometers af te leggen op zijn pas aangeschafte racefiets en door zijn voetbaltrai ning en -wedstrijden bij voetbalver eniging Veenendaal, waar hij zich onlangs weer opgaf als spelend lid. Hij heeft al enkele malen opge steld gestaan in de eerste uitgave van de zaterdagafdeling van deze vereniging en draait alweer goed mee. „Ik vind voetballen wel leuk, maar toch geef ik duidelijk de voor keur aan boksen. Alé sport zegt me dat veel meer", aldus Jansen. Dick Jansen is al vier jaar pupil van de Arnhemse boksschool „Mus cular", waar hij in die tijd veel be kende pugilisten heeft zien komen en gaan. In zijn nogal eens onder broken carrière heeft de Veenen daalse schilder dertien zeges geboekt („Ik beschouw het niet als een onge luksgetal"), drie nederlagen geleden en tweemaal onbeslist gebokst. Eind vorig jaar raakte hij er maandenlang uit. Dat werd veroor zaakt door werkzaamheden (onder andere aan zijn pas gekochte huis) en daarna was Jansen zijn conditie kwijt. De bokser vertelt met een streng afkeurende blik over deze periode: „Ik werd zwaarder en ging onmid- deljjk naar sportschool v. d. Velde voor bytraining. Maar dat bleek niet afdoende, want in de verschillende matches waarin ik uitkwam lukte me niets. Ik was onmiskenbaar in een impasse geraakt. Mijn reactie vermogen werd minder en ook de slagkracht liet te wensen over, want mijn stoten kwamen niet door. In die tijd ook leed ik de beschamende nederlaag waarvoor ik binnenkort revanche wil nemen, liefst tegen de zelfde opponent. Ik verloor door een technische knock-out. Bij het slippen liep ik op een hoek van mijn tegenstander en dat was het einde". Jansen balt hier bij zyn rechtervuist en houdt die voor zijn neus, ten teken dat dit deel van het gelaat enorme afmetingen had aangenomen na de bekende slag. Hij geeft overigens volmondig toe dat het boksen in Arnhem inferieur is aan dat in bijvoorbeeld Utrecht en omgeving en het westen van het land. „Muscular" richt zich meer op het oosten (Enschede etc.) en bokst de laatste tijd ook veel, in Duitsland waar leuke ervaringen worden opge daan. Dick Jansen heeft een lijdensweg voor zich, want om te beginnen is het uiterst zwaar om zoveel gewicht kwijt te raken. Dick Jansen: „Ja, je moet bijvoorbeeld je pilsje laten staan", een opmerking waarbij zijn echtgenote significant glimlacht. Maar daarna staat de Veenendalcr voor de taak dertien tegenstanders op punten, via een technische of een „echte" knock-out te verslaan en dat is uiteraard een niet geringe opgave. Maar Jansen gelooft erin, hor, zwaar het ook zal worden. „Want ik wil de A-klasse bereiken", zegt hij nog eens op ietwat fanatieke toon.... RHENEN Het mag de Neder landse dierentuinen dan niet be paald voor de wind gaan, de direc tie van Ouwehands Dierenpark komt desondanks met een verras sing uit de bus, die van belang is voor de gepensioneerden. Alle 65- plussers krijgen in de periode van 15 augustus tot 1 mei een hele gul den reductie op de entreeprijs. voor Veenendaal ,7.30 10550 'i Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhanen 3328 Nwe Veanendaaiseweg I59 VEENENDAAL Dezer dagen slaag de onze plaatsgenoot de heer J. van der Sluis, De Brinken 62 voor 't patroons examen centrale verwarmingsinstalla teur. Het examen werd afgenomen door de Algem. Vereniging voor de Centrale Verwarmings- en Luchtbehandelingsin- dustrie (A.C.I.) te 's-Gravenhage. VEENENDAAL De heer J. J. K. deed gisteren aangifte bij de politie van vermissing van zijn Opel 1700. De wagen stond geparkeerd bij de flats in het Prins Willem Alexander- park en moet in de nacht van dinsdag op woensdag zijn gestolen. RENSWOUDE Zaterdagmiddag zet Renswoude zijn oefenprogramma voort. De formatie van trainer v. Soest trekt dan naar Stroe. Om deel te nemen aan de door v.v. Stroe uitgeschreven se riewedstrijden. De deelnemende teams in dit toernooi zijn de organiserenden vereniging, Sova (Amersfoort). Posthoorn (Amersfoort) en Renswoude. De wedstrijden begin nen om 1 uur en er wordt tweemaal een half uur gespeeld, uitgezonderd de fi nale. vv Stroe heeft voor de winnaar van deze wedstrijden een mooie beker beschikbaar gesteld. Voor trainer v. Soest is het een mooie kans om enkele spelers te testen voor het nieuwe seizoen. De opstelling is als volgt: Doel: A. van Mourik, achter: H. v.d. Veer, H. Oosterink, J. Hartog. W. v. Maanen .Midden: D. Overeen(Pzn), H. Bouman. Voor( P v. Houten, C. Hensen, M. v. Buuren, E. v. Maarschalkerweert. Wisselspelers: D. Hartog, J. v.d. Boven- kamp, L. v.'t Foort en T. Voorthuizen. VEENENDAAL De 54-jarige wiel rijder E. de K. moest woensdagmiddag met ernstige hoofdwonden in het Julia- naziekenhuis worden opgenomen, na een aanrijding op de Nieuweweg. De wielrijder week op een gegeven moment te veel naar links uit, waar door de 23-jarige automobilist G. van O. hem niet meer kon ontwijken. ELST De wandelsport vereniging De Rijnkanters gaat zaterdag in heel Eist oud papier verzamelen. De actie start reeds om 8 uur 's morgens. De inwoners wordt verzocht oude kranten e.d. gereed te zetten, waardoor de actie vlot kan verlopen.

De Vallei | 1970 | | pagina 3