Art teleurstellende verkiezingsuitslag Brandt nu gereed met programma SCHIETEN BIJ RASSENREL Thans 8000 Russische militairen in Egypte garantie gemak da's makkelijk! PLAN VOOR EUROPESE NASA Russen helpen Roemenen niet bij watersnood Nu is het tijdvoor Beschuit met aardbeien. Rechtbank in Moskou verklaart na kritiek dichteres krankzinnig ISRAËLISCHE STAFCHEF: Jordaanse regeling voor positie van guerrilla 's Amerikaanse houwitsers voor Israël Nasser nog in Moskou Nixon werpt zich op als vriend van Indianen Marokko weer democratisch Soekarno toch betrokken bij staatsgreep BONN Bondskanselier Brandt heeft de plannen van zijn regering voor het komende half jaar bekend gemaakt: strijd tegen de verontreiniging en andere verstoring van het leefmilieu; krachtige actie tegen het misbruik van verdovende middelen; efficiëntere bestrijding van de misdaad; modernisering van onderwijs en beroepsopleiding. ONTSPANNING ■■■HV êSm GARANTIES voor wie 'm aanneemt voor wie'm afgeeft Lees maar! 'Schrijf maar! Britse autostaking beëindigd (kun jedoenals je met 124 bent). DONDERDAG 9 JULI 1970 De nieuwe maatregelen ter kalmering van de conjuctuur (voornamelijk belas tingverhoging) zullen volgens de bonds kanselier „langzamerhand leiden tot een grotere prijstabiliteit". In het begin van deze week had het kabinet deze programmapunten uitge werkt op een marathonzitting van twee dagen. Een vermoeide en ernstige Brandt kwani er gisteren rond voor uit, dat het na de teleurstellende verkie zingsuitslagen van vorige maand, hoog tijd was om spijkers met koppen te slaan. „Ik weet dat er hier en daar twijfel le ontstaan aan de doortastendheid van deze regering. Het is belangrijk die twijfel, gerechtvaardigd of niet, weg te nemen. De eengezindsheid van de re geringscoalitie staat vast. Ons land heeft een regering nodig die tot hande len in staat is, en die hééft het". Minister Schiller (economische zaken) zei bij zijn toelichting op de belasting verhoging: „De hausse is beslist over haar hoogtepunt heen. Hier en daar te kenen zich ontspanningstendensen af, en dit willen wij met onze maatregelen bevorderen om een tweede golf van prijsstijgingen te voorkomen". Minister Scheel (buitenlandse zaken) kondigde aan dat hij zo mogelijk „des kundige leden van alle parlementsfrac- ties dus ook van de christendemocra tische oppositie zal opnemen in de Westduitse delegatie voor de officiële onderhandelingen in Moskou. Bondskanselier Brandt is gistermid dag naar West-Berlijn gevlogen. Daar poogt hij. als partijvoorzitter, de be- zordheid weg te nemen bij de Westber- lijnse sociaal-democraten. Deze waren beducht dat Bonn, in ruil voor toenade ring tot Moskou, misschien zijn acitïvi- teiten in West-Berlijn zou beperken en daarmee iets zou prijsgeven van de band van de stad met de Bondsrepu bliek. De Westduitse regering zal alle in het parlement vertegenwoordigde partijen RABAT Koning Hassan II heeft gisteren aangekondigd, dat men in augustus zal terugkeren voor het eerst in vijf jaar tot het parlementaire stelSel. In die periode werd het land ge regeerd bij koninklijk decreet. De bedoeling is, dat er een parlement komt van een enkele kamer, waarvoor dan op 21 augustus algemene verkiezin gen worden gehouden. Het vorige parlement was 7 juni 1965 ontbonden nadat zich in Casablanca woeste demonstraties van arbeiders, studenten en scholieren hadden voor gedaan, waarbij veel bloed was gevloeid. dus ook de christen-democratische op positie, uitnodigen deskundigen op het gebied van de buitenlandse politiek als waarnemers mee te sturen met de offi ciële delegatie die in Moskou gaat on derhandelen over een niet-aanvalsver- drag. De Westduitse minister van Buiten landse Zaken, Walter Scheel, die de de- legtaie zal leiden, verklaarde dat een datum voor het begin van de onderhan delingen met de Sovjet-Unie echter nog niet was vastgesteld. Een besluit zal vol gens minister Scheel pas worden geno men na verder overleg tussen regering en parlementsfracties en hangt ook af van het programma van de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gro- myko. Met hagelgeweren en zoals op deze foto te zien is met pistolen heeft de staatspolitie van de Amerikaan se staat New Jersey in de nacht van dinsdag op woens dag geschoten op groepen jonge negers tijdens de nu al drie dagen durende rassenrellen in de stad Asbury Park. Meer dan 100 mensen werden gewond, waarvan 46 door kogels. Ongeveer 250 betogers zijn gearresteerd. Na drie dagen onrust in de stad, waarbij winkels wer den geplunderd en vele gebouwen in brand werden ge stoken, en voortdurend verbitterde gevechten werden ge leverd tussen de jonge opstandige negers, die bewapend warén met stenen, flessen en brandbommen en de hard handig optredende politie, is het stadsbestuur gisteren gaan praten met vertegenwoordigers van de neger bevol king. Voornaamste grieven van de negers zijn de bijzon der slechte huisvesting en de grote werkloosheid. De afgelopen nacht was het voor het eerst weer vrij rustig in de stad. Massale ongeregeldheden deden zich niet voor, al moest de politie hier en daar nog wel in grijpen. Het hoofd van de politie van Asbury Park, Thomas Smith, zelf een neger, heeft verklaard dat wan neer hei rustig blijft hij zal aanbevelen, dat de politie agenten van buiten de stad worden teruggetrokken. Dat is één van de voornaamste eisen van de negerleiders. TEL AVIV „Er zyn thans achtduizend Russische militairen in Egypte. Drie duizend van hen bedienen luchtafweerinstallaties en de rest treedt op ais advi seur van het Egyptische leger". Dit zei gisteren in Tel Avïv de stafchef van het Israëlische leger, luitenant-generaal Bar-Lev. De generaal drong er by de Verenigde Staten op aan maatregelen te nemen om verdere uitbreiding van de Russische strijdkrachten in Egypte te voorkomen. Bar-Lev meende voorts dat.de huidi ge onderhandelingen van president Nasser van Egypte in Moskou beslis send kunnen zijn voor de „Russische interventie in de militaire operaties in Egypte". De persconferentie van de secreta- me, Russische vredesplan voor het Mid- waarin hij zei in het jongste nog gehei me, Russische vredesplanvo or het Mid den-Oosten enige „concrete en realis tische elementen" te zien, is fel door Is raël aangevallen. Een woordvoerder voor hét Israëlische ministerie van Éui- tenlandse Zaken zei dat Thant kenne lijk sterk door Rusland is beïnvloed voor hij zijn verklaring aflegde. Een officiële Egyptische regerings woordvoerder h^eft gisteren gezegd dat Egypte nog steeds zoekt naar iets nieuws in het jongste Amerikaanse vre desplan dat volgens hem niet meer be vat dan een oproep aan Uno-bemidde- laar Jarring zijn taak in het Midden- Oosten te hervatten. En dat lijkt op het moment nutteloos, aldus de woordvoer der. De Jordaanse regering heeft woens dagavond een plan voltooid over het vreedzaam samenleven met de Pales tijnse verzetsorganisaties. Er zou in staan dat de bases van de commando's met inbegrip van zware wapens maar met uitzondering van het lucht doelgeschut uit de hoofdstad Am man en andere Jordaanse steden moe ten worden teruggetrokken. Het Jor daanse leger zal dan Amman verlaten. De Arabische regeringen zouden vol gens het plan de vrijheid van handelen van de guerrillastrijders moeten garan deren als hun activiteiten gecoördineerd moeten worden met die van het Jor daanse leger. De guerrillastrijders zouden moe ten afzien van het houden van ge wapende demonstraties in de steden, en het organiseren van oefeningen en op leidingen daar. Controleposten bestaande uit guerril la's en militairen van het leger moeten het recht hebben alle voertuigen van guerrillastrijders te doorzoeken voordat deze een stad binnengaan. De guerrillastrijders moeten verder, volgens het plan, ophouden met het in zamelen van geld op openbare plaatsen, met het doen van huiszoekingen en met smokkelen. Dit laatste slaat op indivi duele personen. De Jordaanse regering erkent het centrale comité van de guerrilla-bewe ging als de instantie waartoe men zich zal wenden om nieuwe crises te vermij den en nieuwe activiteiten gezamenlijk te ondernemen. ADVERTENTIE Elke girobetaalkaart wordt door de Postgiro tot 100,- gegarandeerd. Dat is de waterdichte zekerheid dat elk bedrag tot f 100,- per kaart op uw postrekening wordt bijgeschreven. Snél, gespecificeerd en wel! Dus: kaart ontvangen? Giropas gezien? Kassa! STATIONSSTRAAT 33 LOOWOUDE 9999 Betaal met de pen prompt en precies het juiste bedrag. Zonder buikige portemonnaie of bultige portefeuille. De girobetaalkaart - u krijgt er steeds 20 - is altijd pasklaar: geen gewissel en „Hebt u niet kleiner?". En al uw uitgaven staan overzichtelijk zwart op wit dank zij de dagafrekeningep mei kreuken: de postgiro BONN De Italiaan Renzo di Carro- bio, secretaris-generaal van de Europe se Ruimtevaart Conferentie (ERC), heeft gisteren verklaard dat hij er op rekent, dat de 10 aangesloten landen op de eind deze maand in Brussel te hou den conferentie een beslissing zullen nemen over zijn voorstel een Europese NASA op te richten. Deze zou de deelneming van de Euro pese regeringen en industrieën moeten coördineren in het Amerikaanse pro gramma om een ruimte-platform te lanceren, met welk programma een be drag van zes miljard dollar zal zijn ge moeid. Berekend is, dat elke vlucht naar het platform vier miljoen dollar zal kosten inclusief de kosten van de vervanging van het ruimteschip, nadat het 100 vluchten naar het platform heeft gemaakt. In een rede voor de 250 afgevaardig den naar het vandaag besloten twee daagse Europese congres over een ruimteveerdienst drong de Westduitse minister voor Wetenschappen, Hans Leussink, aan op een „kwalitatieve ver betering" van de Europese deelneming in de Amerikaanse ruimtevaartprojec ten. De conferentie was gezamenlijk georganiseerd door de ERC en de ELDO om deskundigen van de Nasa te laten uiteenzetten wa de consequenties zijn van hun uitnodiging aan Europa om met geld en kennis deel te nemen aan het project voor een ruimteveerdienst. BOEKAREST De Russische pre mier Kosygin en zijn delegatie hebben gisteren een tweedaags vriendschapsbe- zoek aan Roemenië beëindigd zonder in het openbaar ook maar één keer mel ding te maken van de rampzalige over stromingen, die dit land de vorige maand hebben geteisterd. Het slotcommuniqué van de bespre kingen zegt ook niets over de overstro mingen, die meer dan 200 doden hebben gekost en voor een miljard dollar scha de hebben aangebracht. Diplomaten hadden verwacht, dat Kosygin tijdens zijn bezoek belangrijke Sowjet-hulp zou toezeggen, om de ge volgen van de overstromingsramp te verzachten. Daartegenover staat China met bij dragen en toezeggingen van naar schat ting 21 miljoen dollar boven aan de lijst van de landen, die Roemenië hebben geholpen na de overstromingen. Andere belangrijke bedrijagen werden ontvan gen uit de VS (11.5 miljoen dollar) en West-Duitsland. De Sowjet-Unie had Roemenië veel minder hulp gegeven dan Hongarijë, dat veel minder van de overstromingen heeft geleden, maar een volgzame bondgenoot is. ADVERTENTtE BIRMINGHAM Aan de staking van 650 arbeiders bij de elektrotech nische fabriek van Lucas, waardoor reeds 14.000 arbeiders in de Britse auto-industrie zonder werk waren ge komen is gisteren een einde gekomen. Zij krijgen vier pond (plm. veertig gul den) opslag per week. ADVERTENTIE Alleen om die machtige "leefkuil" al moet u de meubel showroom van De Graafschap in Ruurlo bezoeken. Praktisch, handig, gezellig. Allemaal losse elementen die u naar hartelust kunt verschikken. Al naar beschikbare ruimte en eigen inzicht. Elementen meten zonder rugleuning, samen een gezellige cirkelvormige zitgroep vormend waar niemand geïsoleerd zit. Verloren hoekjes zijn er niet meer bij. Zulkebijzondere dingen ziet u in Ruurlo zovéél. En alle prijzen keurig zwart op wit aan elk meubeL Permanente voorraad van tientallen prachtige perzen en berbers, een keus zonder weerga voor mensen die van echt en mooi houden. MOSKOU De Russische dichteres Natalja Gorbanevskaja, een van de le den van de groep van intellectuelen in Moskou die kritiek heeft op het rege- rings- en partijbeleid, is door een ge rechtshof In Moskou krankzinnig ver klaard en moet voor onbepaalde tijd opgesloten worden gehouden in een in richting voor geesteszieken. De 33-jarige mevrouw Gorbanevska ja, moeder van twee kinderen, werd op 24 december vorig jaar gearresteerd na dat de politie bij een huiszoeking in haar woning enige protestdocumenten en kritische gedichten had geonvden. Een week later werd zij opgesloten in een gevangenisziekenhuis, waaruit zij niet meer is vrijgelaten. Twee jonge sympathisanten die het proces tegen de dichteres niet mochten bijwonen werden dinsdag aangehouden toen zij vih een raam van de rechtzaal CLEVELAND (OHIO) Onder zware bewaking is het Israëlische vrachtschip „Etrog" gisteren begonnen 24 gemotori seerde houwitsers te laden. De houwitsers, die granaten van 155 mm kunnen afschieten en verder bewa pend zijn met zware mitrailleurs, zijn in Cleveland gebouwd door een afdeling van GMC. Een woordvoerder van de fa briek gaf toe dat de wapens een onder deel vormen van het militaire contact, dat het vorig jaar tussen de V.S. en Is raël werd afgesloten. Maar hij weiger de te zeggen, wat de bestemming van de houwitsers is. De vuurmonden hebben een topsnel heid van 50 km/u en een actie-radius van 350 km. het proces toch wilden volgen. Ook journalisten mochten de zaal waar mevr. Gorbanevskaja terechtstond niet betreden. Hun had men medege deeld dat de dichteres voornamelijk werd beschuldigd van „smaad", de Sowjet-Unie aangedaan, dat zij zich had verweerd toen zij werd aangehou den en dat zij actief als schrijfster meewerkte aan de „kroniek van heden daagse gebeurtenissen". Dit is een getikt, ondergronds jour naal, dat elke twee maanden in Moskou uitkomt. Het maakt onder meer mel ding van arrestaties, processen en be straffingen van hen die het niet met communistische regime eens zijn. Mevrouw Gorbanevskaja was al eens in augustus 1968 gearresteerd, toen zij deelnam aan een demonstratie op het Rode Plein, tegen de inval in Tsjecho- slowakije. Toen zij werd vrijgelaten schreef zij een boek over die demon stratie, dat later in het Westen werd gepubliceerd. DJAKARTA Uit de ondervraging van ex-president Soekarno is gebleken dat hij betrokken is geweest bij de mis lukte communistische staatsgreep in 1965 in Indonesië. Volgens kolonel Doermawel Ahmed, een functionaris van de Indonesische veiligheidsdienst, zou Soekarno waar schijnlijk terecht hebben moeten staan wegens zijn handelingen ten tijde van de staatsgreep, als hij in lven was ge bleven en zijn gezondheidstoestand een proces zou hebben toegelaten. Nu is de zaak echter gesloten en het dossier van ondervraging zal niet gepubliceerd wor den, CAIRO President Nasser van Egyp te blijft vermoedelijk nog 10 dagen in Moskou. Het Engelstalige Egyptische blad „Ga- zette and Progress Egyptian" zegt, dat de vermoedelijke reden voor de verlen ging van het bezoek is, dat de Russen nieuwe vredesvoorstellen aan het op stellen zijn, terwijl de drie grote Egyp tische dagbladen in de Arabische taal zeggen, dat Nasser in het Berbecha- ziekenhuis een medisch onderzoek zal ondergaan. De vredesvoorstellen zouden worden voorbereid door de Russische ambassa deur in Washington, Anatoly Dobrynin, in overleg met de Amerikaanse onder minister van Buitenlandse Zaken Joseph Sisco. WASHINGTON President Nixon wil de Amerikaanse Indianen recht doen door hun meer zeggenschap toe te kennen. In een boodschap aan het Con gres vroeg hij ook meer geld beschikbaar te stellen voor een aantal programma's ten behoeve van de Indianen en stelde hij voor bij het ministerie van Binnen landse Zaken een staatssecretaris te be noemen voor Indiaanse en territoriale aangelegenheden. Hij wees op de „eeuwen van onrecht" en noemde de Indianen „de meest ver stoken en geïsoleerde minderheidsgroep in ons land". Volgens Nixon werd het tijd voor een nieuw tijdperk waarin de toekomst van de indianen door henzelf wordt be paald. Hij stelde verder voor, dat iedere Indiaanse gemeenschap die dit wil zelf de zeggenschap op zich neemt over de Indiaanse scholen.

De Vallei | 1970 | | pagina 5