Provincies (3) willen bouwen en invoeren woonschepen verbieden Haagse gashouders voor waterberging f20.- Zandzuiger veroorzaakte ongeluk met kabelbaan Weinig klachten over reclame in Nederland PONTIAC Voordelig W ereld-goochelcongres in Amsterdam begonnen Onderzoek justitie toont aan: Prof. Heertje weigert zetel in Senaat Bij Werkspoor nu tekort aan personeel KARDINAAL ALFRINK NAAR ROME Re«erin«( zet haast achter afkoop van kerkrechten Woningbouw in slop door houding parlement en belegger samen op reis met NS op zaterdag of zondag NEDERLANDSE AUTODIEF NA AANRIJDING IN BELGIË GEPAKT Minister Luns naar Japan Betutteling van bejaarden blije gezichten, fijne horloges van f59,50 tot f 900,— PONTIAC TIJD JUISTE TIJD1 't wordt tijd, dat u er óók een draagt GEEN STEUN VOOR BOEREN NA SLECHTE HOOIOOGST Zeelieden moeten kunnen zwemmen VERBODEN BESPARING VAN f 2 MILJOEN voordeli; uit met NS Commissie- Verdam OP DAK Vragen over dure ambtswoning Ir. P. Lardinois voordelig uit met NS Raad scheepvaart Dure ring gestolen uit hotelkamer Tehuis weer open DONDERDAG 9 JULI 1970 DEN HAAG De provincies Noord-Holland, Zuid-Holand en Utrecht willen het maken en invoeren van woonschepen verbieden. In een brief aan minister klompé (Cultuur, recreatie en maatschappelijk werk) stellen /ij voor een streng landelijk vergunningenstelsel in te voeren dat er borg voor staat dat geen woonschepen meer in het wilde weg ligplaats kunnen nemen. BRUSSEL De rijkswacht heeft dinsdagavond laat een Nederlander aangehouden die op een kruispunt op de weg Bastogne-Martelange betrokken was bij een auto-ongeval. De man, J. G. uit Zeist, reed in een gestolen auto. De aangehouden Nederlander liep bij het ongeval een beenbreuk op. De Bel gische bestuurder van de andere bij de botsing betrokken auto, een 85-jarige man, kwam bij het ongeval om het le ven. De Nederlander, die op de hoofdweg reed werd aangereden door de Belg die van een secundaire weg kwam. De rijkswacht die na het ongeval een on derzoek instelde kwam er op dat mo ment achter dat de Nederlander in een gestolen auto reed. De rijkswacht had juist het verzoek om opsporing van de Nederlander en de door hem gestolen auto binnengekre gen. (Van een onzer redacteuren DEN HAAG De Amsterdamse hoogleraar in de economie prof. dr. A. Heertje heeft voor de benoeming tot lid van de Eerste Kamer voor de PvdA be dankt omdat hij het niet eens is met de huidige koers van de PvdA. Prof. Heertje, die enige tijd geleden een be langrijke rol speelde in de rechtervleu gel van deze partij, Democratisch Ap pèl, vindt zich niet de aangewezen man voor een zetel in de Senaat. Hij was daarin benoemd als gevolg van het bedanken als senator van de heer P. Damming die algemeen secreta ris van het NVV geworden is. Nu komt voor deze zetel ir. B. van Dam, voorzit ter van het Produktschap voor Zuivel, in aanmerking. In de Eerste-Kamerfractie van de PvdA hebben enkele prominente Nieuw Links-ers zitting, onder wie mevrouw mr. Irene Vorrink en mr. G. J. P. Cam- melbeeck. De PvdA is verbaasd over de „politie ke argumenten" van prof. Heertje. Eer der was namelijk al overeengekomen dat hij en drie andere kandidaten geen benoeming zouden aannemen omdat men graag de vijfde kandidaat ir. B. van Dam, voorzitter van het produkt schap zuivel, benoemd zag. UTRECHT Werkspoor kampt in haar Utrechtse bedrijf met een perso neelstekort. Veel werknemers hebben ander werk gezocht vanwege de onze kerheid over het voortbestaan van de afdeling rollend materieel. Als het personeelsverloop blijft voortgaan op deze wijze zal het voor de afdeling Rolma moeilijk worden om de lopende orders af te werken, om niet te spreken van nieuwe orders, als tot voortzetting van de afdeling wordt be sloten. Werkspoor kan bovendien geen per soneel voor de Rolma werven vanwege de onzekerheden voor deze afdeling. SCHIPHOL Minister Luns is giste ren met de Japan Air Lines voor een vijfdaags bezoek van Schiphol naar Tokio gevlogen. Hoewel op de officiële agenda staat, dat de minister met de Japanse premier en zijn Japanse ambt genoot over de liberalisering van het handelsverkeer tussen Japan en de EEG-landen gaat praten, zal hij onge twijfeld ook het verlangen van de KLM naar voren brengen om evenals de JAL en enkele andere maatschappij en over Siberië naar Japan te mogen vliegen. Dit is een aanzienlijk snellere route dan over de Noordpool, zoals de KLM than.4 doet. Tn principe heeft Nederland hiervoor op r de toestemming, maar de on- de.nc.:ic.eiingen over de datum van de eerste vlucht vergen meer tijd dar, de KLM lief is. Minister Luns zal verder ook aanwe zig zijn in het Nederlandse paviljoen, als maandag a.s. keizer Hiro Hito dit bezoekt. Het is een rigoureus voorstel waartoe de provinciale besturen zijn gekomen omdat het in de praktijk onmogelijk blijkt om de groeiende stroom vaak wanstaltige drijfhuizen binnen de perken te houden. Vooral de schepen in de landelijke gebieden (bijvoorbeeld op de Hollandse en Utrechtse plassen) wekken de gram van de provincies op: ze ontsieren het landschap, ze vervuilen het water (ze kunnen zelden op rioleringen worden aangesloten), ze remmen de ontwikke ling van de watersport en soms liggen ze zelfs de beroepsvaart in de weg. De gang van zaken is het meest on rustbarend in de recreatiegebieden waar woonschepen als weekend- en va kantiehuis worden gebruikt. Woonsche penverordeningen van provincies en re creatieschappen halen betrekkelijk wei nig uit, doordat hooguit het aantal woonschepen dat er is als de verorde ning van kracht wordt, kan worden be vroren. Het aantal schepen vermindert er niet of nauwelijks door. De boten blijven vaak op verboden plaatsen liggen omdat er geen geoor loofde plaatsen vrij zijn. Maar ook als woonschepenhavens zijn aangelegd is het vaak moeilijk voor de overheid om uit te maken wiens schip erheen ge sleept moet worden en wiens schip op de idyllische plekje mag blijven dat het zo pijnlijk ontsiert. De mooiste verordeningen veranderen weinig aan de situatie. Gedwongen ver anderingen zijn moeilijk. Dat bewijzen de vele jaren slepende processen, de vele minnelijke regelingen die nodig zijn tussen overheden en woonschipei genaars. In Utrecht heeft de provincie de sloop betaald van een ark die de eige naar weigerde te verwijderen en af te breken. De Marrekrite (plassenschap) in Friesland heeft vorig jaar, na een pro ces dat tot de Hoge Raad is uitgevoch ten, een woonschip dat degelijk en onwrikbaar was ingegraven, mogen la ten slopen op kosten van de onwilli ge eigenaar. Daarnaast kunnen vergunningen en bepalingen niet beletten dat er woon schepen bij komen. De vindingrijkheid van toekomstige woonschippers is grenzeloos. Er is haast geen sluiswachter meer in Nederland die nog een woonschip zal doorlaten dat kennelijk op weg is naar een recreatie gebied. Via de Mijndense sluis bereikte niet zo lang geleden evenwel een on schuldig zandscheepje de Loosdrechtse plaasen, dat eenmaal binnen zijnde, in de kortste keren tot woonschip werd verbouwd. Fabrikanten van woonschepen jui chen het streven van de provincies ui teraard niet toe, maar ze zullen er ook niet wakker van liggen omdat deze be drijfstak door de ligplaatsproblemen toch al van ondergeschikt belang is ge worden. DEN HAAG De Nederlandse Fede ratie voor de Bejaardenzorg zal advies uitbrengen over de manier waarop voorkomen kan worden dat bij bejaar den angstgevoelens ontstaan. Daardoor gebeurt het, dat vooral bewoners van bejaardentehuizen hun klachten niet naar voren durven brengen. Staatssecretaris Van der Poel (C. R. en M.) antwoordt dit op vragen van het Tweede-Kamerlid Egas (P.v.d.A.). ijEN HAAG B. en W. van Den Haag hebben de goedkeuring van de ge meenteraad gevraagd voor een plan dat 2 miljoen bespaart. De raad had in november besloten 4 miljoen te voteren voor de bouw van twee reinwater- kelders met een gezamenlijke inhoud van 22.000 kubieke meter. Het gemeentelijk energiebedrijf blijkt echter nog twee gashouders te bezitten, die niet meer voor de gasvoorziening bruikbaar zijn en op de nominatie staan om gesloopt te worden. Ombouw van deze gashouders tot reinwaterberging zal, aldus B. en W. in een voorstel aan de raad, ƒ2,8 miljoen kosten en ruim een half jaar vergen. Met de bouw van de kelders zou twee drie jaar gemoeid zijn. De bergingscapaci- Jeit van de gashouders is 45 procent groter dan die van de kelders, aldus B. en W. die de raad vragen zijn besluit van november in te trekken en in plaats daarvan goedkeuring te hechten aan de ombouw van de gashouders tot waterberging. ADVERTENTIE 8 dagen treinen op de tienertoer voor NS-Identiteitsbewijs of pasfoto meenemen. In juni, juli en augustus. SCHIPHOL Kardinaal Alfrink is gisteren naar Rome vertrokken. Hij zal er met paus Paulus en diens naaste me dewerkers praten over de situatie van de katholieke kerk in Nederland. De foto toont de kardinaal bij z'n aan komst op het vliegveld van Rome. O O (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De regering zet haast achter de uitvoering van haar plan om de rzilveren koorde" (de financiële be trekkingen tussen kerk en staat) te ver breken. Nog vóór de Tweede Kamer de desbetreffende nota van minister Witte- veen heeft besproken, heeft deze be windsman al een commissie ingesteld die, naar de Staatscourant meldt, „hem van advies zal dienen omtrent de voor zieningen die getroffen moeten worden indien wordt besloten tot het afkopen van de uitkeringen die een aantal kerk genootschappen thans ontvangt (art. 185 van de Grondwet)". De afkoopcommissie" wordt geleid door mr. P. J. Verdam, commissaris der Koningin in de provincie Utrecht. Ver der hebben erin zitting: mr. S. Boas, raadsheer in het Gerechtshof te Amster dam, dr. C. J. de Jong, officjaal van het r.k. bisdom Breda, dr. J. van Klinken, actuaris van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, prof. dr. A. F. N. Lek- kerkerker,hoogleraar in Groningen en mr. H. van Riel, lid van de Eerste Ka mer. Secretaris is mr. J. H. van Wijk (ministerie van Financiën). AMSTERDAM In de RAI is gisteren het driejaarlijkse wereldcongres van goochelaars begonnen, waar ook om het wereld kam pioenschap gestreden zal worden. De jongste congresbezoeker Henk Visser demonstreert veteraan Sorcar (India, l) het „staande touw". ARNHEM Het ongunstige be leggingsklimaat en de houding van het parlement zijn er volgens drs. .1. Poot, president-directeur van Eurowoningen, de oorzaak van dat de woningbouw- produktie in ons land over de top heen is en achteruit gaat. De heer Poot wil daarom een beroep doen op de grote beleggers om hun ren dementseisen bij investering in de wo ningbouw te matigen. Drs. Poot zei dit bij de opening van een Euro-modelwo ning in Doorwerth. „In het parlement moet de woning bouw uit de politieke sfeer worden ge trokken, opdat de deskundigheid en het inzicht de boventoon kunnen voeren". De door de heer Aantjes gesuggereerde wintervakantie voor bouwvakkers is volgens de heer Poot geen oplossing. „Zonder dat kan de produktie met tien duizend woningen per jaar worden op gevoerd. In 1980 zouden tweehonderd duizend woningen kunnen worden ge bouwd". Drs. Poot becijferde dat de lasten bij de bouw van woningen binnen een paar jaar zijn verdubbeld. „De grootste boos doener is de rentestijging. De hypotheek rente ligt nu al dicht bij de tien pro cent." Ook aan de stijging van de grondkos- ten komt naar zijn mening voorlopig nog geen einde. „Ook de bouwkosten stijgen bijna even sterk negen pro cent binnen een half jaar". Om de woningbouw op peil te bren gen zullen volgens de president-direc teur van Eurowoningen de opdrachten continu moeten zijn, gevoed door een steeds toenemende geldstroom. Het par lement zal zich naar zijn mening moe ten bezighouden met een meerjarenplan tot 1975 en met de jaarlijkse kostenstij gingen, die in de woningbouw nog ver antwoord zijn. TILBURG Het ongeluk met de ka belbaan van het recreatieoord De Beek- se Bergen is veroorzaakt doordat een zandzuiger tijdens het zuigen van zijn plaats is geraakt. Dat is gebleken uit het gisteren voortgezette onderzoek onder leiding van de Bredase officier van justitie mr. F. A. Vaillant. Het schip dat de ka belbaan aanvoer, was de 120 ton meten de Tijdgeest V, dat dienst doet als drij vend magazijn en werkschip in het zandwinningsbèdrijf van de firma L. Muilwijk. De Tijdgeest V lag gemeerd bij een zandzuiger in de onmiddellijke nabijheid van het traject van de kabelbaan over het grote meer in het recreatieoord. Toen de zuiger tijdens zijn werk van zijn plaats kwam, ramde de Tijdgeest V met haar giek een van de gondels. Luttele seconden na het ongeluk kwam de machinist van de zuiger, de 26-jarige C. van der Vries uit Goirle, uit de machinekamer aan dek. „Drie kinderen waren in het water gevallen. Samen met de schipper van de Tijd geest, A. Muilwijk (familie van de di recteur van het zandwinningsbèdrijf) ben ik te water gegaan om ze eruit te halen. We hebben ze op het dek van de zuiger gelegd". „Op de stuurhut lagen een jongen en een meisje. Ik schreeuwde dat ze van het dak af moesten komen, want ik vreesde dat de kabel zou breken en dat ze een van de gondels op zich zouden krijgen. De jongen had echter zijn been op enkele plaatsen gebroken en het meisje was bewusteloos. We hebben ze toen letterlijk van het dak gesleurd." AMSTERDAM In de vijf jaar, die de commissie tot handhaving van de Nederlandse code voor het reclamewe zen nu bestaat zijn er nog geen honderd klachten over reclame-uitingen binnen gekomen. Gezien de achtergrond van de omvang van de reclame in Nederland is dit aantal miniem. Volgens het jaarverslag van de code commissie worden er hoewel het gerin ge aantal klachten erop duidt dat de in Nederland gevoerde reclame aan hoge normen voldoet, toch vaak kritische ui tingen gehoord. In belangrijke mate heeft deze kritiek betrekking op wrevel en irritatie en niet op schendingen van de normen zoals deze in de code zijn neergelegd. Niettemin lijkt het de com missie wenselijk, zowel ter bescherming van de consument als ter bescherming van het stellig overgrote deel van de reclame die aan de normen van de code voldoet, zelf meer initiatieven te ont plooien en zo een wakend oog te hou den op de reclame-uitingen in Neder land. De codecommissie is voor een der gelijke taak op dit ogenblik nog onvol doende toegerust. De codecommissie is door de afdeling consumentenaangelegenheden van het ministerie van Economische Zaken ge raadpleegd over de eventuele wense lijkheid van invoering van een wet te gen misleidende reclame, in verband met overleg, dat op dit terrein plaats heeft in de Raad van Europa. De commissie heeft in het afgelopen jaar 32 bezwaren behandeld, waarvan er 22 werden afgehandeld. Deze hadden o.m. betrekking op reclame voor zonne brillen, misbruik van de term „offi cieel geijkt" voor koortsthermometers, onjuiste of onvolledige weergave van de resultaten van vergelijkend waren onderzoek, overdreven gezondheids argumenten voor bepaalde voedings middelen, misleidend insigne op levens middelen, reclame voor middel ter bus teverbetering en vergelijkende reclame. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Franssen (P.v.d.A.) wil van minister Beernink (Binnenlandse Zaken) weten, of het waar is, dat voor de burgemeester van Weert een ambtswoning is gebouwd voor 570.000 gulden. Kan de gemeente dat wel opbrengen zonder schade te berokkenen aan andere taken, vraagt het Kamerlid, dat spreekt van een „extravagante uitgave". ADVERTENTIE „Schuin achter de zuiger waren een jongen en een meisje van ongeveer elf jaar op een van de buizen gevallen. Het meisje klom op de buis, maar de jongen bleef liggen. Die hebben we toen ook aan boord genomen". „We hebben vannacht geen oog dicht gedaan, want het was vreselijk. Na tuurlijk is het onvoorzichtigheid. Maar we werken hier al jaren en dan zit een ongeluk in een klein hoekje". Schipper Muilwijk (57) heeft zich met zijn schip in samenwerking met de brandweer zeer verdienstelijk gemaakt bij het redden van mensen die boven het water in de stoeltjes van de stil staande kabelbaan waren blijven ste ken. Onder hen bevonden zich drie kin deren uit het gezin Muilwijk. De schade aan de kabelbaan lijkt erg mee te vallen. De in allerijl teruggeroe pen Zwitserse bouwers van Willy Büh- ler A.G. zullen zich vandaag uispreken over de betrouwbaarheid van de kabel. De baan was pas anderhalve week gel den in gebruik genomen. De rijkspolitie te water uit Drimme- len heeft gisteren de hele ochtend en een deel van de middag gedregd naar twee in het meer gestorte stoeltjes. Ze zijn niet gevonden. De plek waar de DEN HAAG Minister Lardinois van Landbouw en Visserij ziet geen aanleiding om de veehouderij te hulp 'e komen vanwege de tegenvallende hooioogst, welke enerzijds een gevolg is van het koude voorjaar en anderzijds is onstaan door de langdurige droogte. De minister heeft dit woensdag geantwoord aan het Tweede-Kamerlid Van der Spek (PSP), die op maatregelen had aangedrongen. Naar schatting bedraagt de op brengstderving in de zuidelijke provin cies 10 15 procent, doch in de noorde lijke provincies hier en daar 30 40 procent. Daartegenover staat, $ldus minister Lardinois, dat algemeen kwalitatief een zeer goed produkt met weinig ver liezen wordt gewonnen. Een definitief oordeel over de ruwvoedervoorziening voor de komende winter is nog niet te geven. Deze zal mede afhangen van de weersomstandigheden in de nog reste rende zomermaanden. Verder is het de bewindsman bekend dat in verband met de droogte de wei- degrasvoorziening in sommige streken krap is geworden. Dit heeft geleid tot een vergrote vraag naar ruwvoeders ook van stro waarvan de prijzen dientengevolge zijn gestegen. Een en ander heeft ook een groter aanbod van en een kleinere vraag naar weidevee tengevolge. Sedert begin juni is er dan ook een dalende tendens te constateren ten aanzien van de prijzen van zowel slachtvee als gebruiksvee. Minister Lardinois is er zich van be wust dat een aantal bedrijven vooral die bedrijven die een zware veebezet ting hebben in moeilijkheden kan geraken. Dit moet echter geacht worden tot de normale bedrijfsrisico's te beho ren, zodat hij geen aanleiding tot bij zondere maatregelen ziet. zandzuiger zuigt kalft echter geregeld af zodat deze wel onder 't zand bedol ven zullen liggen. Drie gewonden liggen nog in het ziekenhuis. Een van hen heeft een nekwervelfractuur. ADVERTENTIE 2 of 3 personen f 10.-p.p. 4 personen f 8.75 p.p. 5 personen f 8.p.p. 6 personen f 7.50 p.p. voor een hele zaterdag of zondag onbeperkt trein reizen. NS-legitimatiebewijs of pasfoto meebrengen. AMSTERDAM De Raad voor de Scheepvaart in Amsterdam vindt het noodzakelijk, dat zeelieden kunnen zwemmen. Bij scheepsrampen blijkt steeds weer dat de niet-zwemmers onder de zeelie den veel meer gevaar lopen. Volgens de raad heeft ook de ramp met de Nederlandse kustvaarder Ceta, die vorig jaar na een aanvaripg in het Kanaal is gezonken dit aangetoond. De kapitein van de Ceta, die niet kon zwemmen, verdronk. De raad is van oordeel dat de opva renden bij mist hun zwemvest bij de hand moeten hebben. Zeelieden zijn soms ook onvoldoende op de hoogte van de uitrusting en de werking van red ding vlotten. ROTTERDAM Uit een kamer van het Rotterdamse Atlantahotel is een platina ring gestolen met een waarde van «ngeveer vijftigduizend gulden. De ring is het eigendom van een Griekse reder die in zijn piet afgesloten hotelkamer lag te slapen. Een gouden armband, waarde vierduizend gulden, en duizend gulden aan buitenlands geld bleken eveneens te zijn verdwenen. BREDA Het tehuis voor ongehuwde moeders, Moederheil in Breda, is na een quarantaine-periode van ruim drie maanden weer opengesteld. De quaran taine ging in nadat bij enkele baby's de besmettelijke longziekte Pneumocystis carini was geconstateerd. Eind vorig jaar overleed daaraan een meisje.

De Vallei | 1970 | | pagina 7