BRAAT! Concert met papieren toeters Bouwvakkers bekennen roofmoord op bejaarde man Bonden en bazen uiten kritiek op studie van CPB rrico Grote spanning rond Alfrinks Rome-reis Mr. Indemans (KVO) vreest gevolgen niet: Wetsontwerp .minimumloon f 157,50' nu ingediend Verbeterde brancard KEUKENS? Na dodelijke aanrijding niet gestopt Prettige vakantie! Hoop op discussie over celibaat DOORRIJDEN NA ONGELUK KOMT HEEL VAAK VOOR Miljoen schade „MILITAIREN WACHTTEN NIET MET ALARM VOOR BRAND BIJ T HARDE" Legeroef en i ngen langs de wegen bieden green soelaas LIJDENSWEG BEDIENING „ZWART" VERZET MISDEELDE GROEP 99 niet vergeten-, i Frïcoeten DEINING VILLOT LAGE KANT WAAR MAKEN PTT Schiedam wil inwoners zelf post laten bestellen KANS OP VERVOLGING NA ONGELUK MET KABELBAAN tl\(JU/-vv? 10 JULI IV/U Winkelier mag Verf bij de groenteboer, t.v.-tocstellen by de bakker, etcHet mag, als het wetsontwerp, dat staatssecretaris Van Son (economische zaken) deze week heeft ingediend, eenmaal Is aangenomen. Over de mogelijke gevolgen van deze ingrij pende wijzigingen voor de middenstander en het winkelend publiek, had een onzer redacteuren een gesprek met mr. R. A. E. Indemans, secreta ris van het Koninklijk Verbond van Onderne- straks alles verkopen DEN HAAG „De dorpsomroeper en lantaarnopsteker zijn toch ook ver dwenen. Die beroepen had de overheid niet met honderd wetten kunnen hand haven". Voor een visie op de historische en actuele problemen kan men bij mr. R. A. E. Indemans wel terecht. „Met allerlei juridische regels kan je de economische wetten wel bijsturen, maar zeker niet ontkrachten": Maar wordt het voor de kleine winkeliers nn niet nog moeilijker om het hoofd boven water te houden? „Ik geloof daar niet in. De mensen vergeten, dat de oude vestigingsregeling helemaal niet in het belang van het kleinbedrijf heeft gewerkt. Hoe ging dat namelijk in de praktijk? Een grote zaak wil bijvoorbeeld een afdelinkje chocolaterie opzetten van twintig vierkante meter. Daar is echter een man met diploma's voor nodig, en die is verschrikkelijk duur. Zijn salaris komt er pas uit als die afdeling vijfmaad zo groot wordt, en dat gebeurt dan. Maar daar wordt de kleine middenstander toch door in de hoek gedrukt?" Verwacht u door de nieuwe rege ling een sterke uitbreiding van super markten en filiaalbedrijven ten koste van de zelfstandige winkelier? „Het grootbedrijf was eigenlijk al over de belemmeringen van dg huidige vestigingswetten heengegroeid. Op dat gebied verandert er nu niet zo heel veel in de praktijk. Iedereen weet dat de kleine midden stander het moeilijk heeft, maar vlakt u de problemen bij het grootbedrijf ook niet uit. Kijkt u maar eens naar de lij densweg van Grand Bazar. De winst marges zijn vaak minimaal. Met de nieuwe verhoging van het minimum loon krijgen zij het weer behoorlijk voor hun kiezen." Onder de nieuwe wet mag de klei ne winkelier dus ook zijn assortiment onbeperkt uitbreiden. Waar haalt hij het kapitaal vandaan dat daarvoor no dig is? „Het grootbedrijf kan een direct be roep op de kapitaalmarkt doen. Voor de kleine middenstander staan echter kre dieten beschikbaar onder garantie van de overheid. Het is jammer dat daar zo weinig gebruik van wordt gemaakt. Wij doen alles om dat onder de aandacht van de mensen te brengen". Het winkelend publiek klaagt de laatste tijd nog wel eens over ondes kundige bediening. Denkt u niet dat de situatie nog slechter zal worden onder de nieuwe wet? „Het kwaad straft zichzelf. Is het publiek niet tevreden met de service in een bepaalde zaak, dan wordt dat toch voelbaar in de omzet. Ik geloof juist dat de vrijere concur rentie hier heilzaam kan werken. Toen wij vroeger nog op een dorp woonden, klaagde mijn vrouw eens tegen de melkboer. „Haha", was zijn reactie, „ik ben de enige die hier in de buurt komt, dus u moet wel bij me kopen". Kijk, dat krijg je van al de beschermende re gels. Ligt in de nieuwe wet niet het ge vaar dat iemand het gemakkelijkste vakdiploma gaat halen waarna hij in een geheel andere branche, waarvoor heel wat meer wordt geëist, aan de «lag gaat? „Daarmee is rekening gehouden. Zoals het nu ligt zou je met een brood- verkopersdiploma. dat in zes dagen te halen is, een zaak in elektrische appa raten kunnen openen. De opleidingsei sen worden echter geheel herzien, waardoor het onmogelijk wordt om door zo'n achterdeurtje binnen te ko men." Wat gaal er gebeuren met de zo genaamde zwarte middenstanders, de mensen die op het ogenblik een zaak drijven zonder de vereiste papieren? „Tot nu toe is de economische contro ledienst daar streng tegen opgetreden. Voor dit soort mensen komt er echter een algemeen pardon. Ze hoeven niet te sluiten, maar moeten alleen maar een cursus volgen, zonder examen overi gens. x Wel moeten zij nog aan de geldende eisen van kredietwaardigheid voldoen. Onder de nieuwe wet gaat dat er hele maal uit voor de nieuwkomers." Heeft de detailhandel niet al veel van zyn charme verloren voor jonge werknemers? „Beslist niet. Het is een van de weini ge vakken waar je niet voornamelijk met dingen, maar met mensen te maken hebt. De kleine zaak is natuurlijk het mooist. Een verkoopster die in enkele dagen drie keer nee moet verkopen voor een bepaald artikel, zal haar baas op het idee brengen om dat artikel in het assortiment op te nemen. Wilt u nog een mooier voorbeeld van inspraak?" Verwacht u dat het wetsontwerp bij de middenstand op sterk verzet zal stuiten? In bepaalde groepen zeker. Het kan ook wel zijn dat er hier en daar bona fide middenstanders te gronde dreigen te gaane, en zij willen met hand en tand vasthouden aan de oude „bescherming". Ik geloof echter dat daar toch niets aan te doen is en dat mag men de nieuwe wet niet in de schoenen schuiven. De tijd staat nu eenmaal eniet stil. Waar een economische functie in de maatschappij wordt vervuld, wordt die ook beloond." DEN HAAG Het wettelijk mini mumloon wordt met terugwerkende kracht tot 1 juli gebracht van 145,80 op 157,50 gulden per week. De minimum leeftijd waarop deze regeling van toe passing is wordt verlaagd van 24 tot 23 jaar. Dit is de kern van het wetsontwerp dat minister Rooi vink (Sociale Zaken) bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Voor het eerst sinds 1964, toen het mi nimumloon wettelijk werd vastgelegd, wordt afgestapt van de zogenaamde gemengde indexering, waarop ook de prijzen van invloed zijn. Voortaan geldt alleen de zuivere loonindexering. Het wetsontwerp minimumloon zal met spoed door het parlement worden behandeld. Tweede en Eerste Kamer onderbreken hiervoor het zomerreces: zij zullen het voorstel respectievelijk op 28 juli en 4 augustus behandelen. Het gebruikelijke schriftelijke vooronder zoek blijft achterwege om de zaak zo veel mogelijk te bespoedigen. Minister Roolvink heeft het advies van een minderheid in de Sociaal Eco nomische Raad om het minimumloon op 160 gulden te bepalen afgewezen, om dat anders een te zware druk op het bedrijfsleven zou worden gelegd. De minister vindt dat die druk nu al groot genoeg is, en is van plan soepel onthef fingen t verlenen. Wat het minimumloon voor jeugdige werknemers betreft, wil minister Rool vink zich nog niet vast leggen. Hij wil eerst de speciale nota over de werkende jongeren afwachten, waarin voorstellen zullen worden gedaan over de leer- en arbeidsovereenkomsten voor deze groep. De Stichting van de Arbeid zal d# minister over deze kwestie nog advi seren. Het optrekken van het minimumloon zal onmiddellijk van invloed zijn op de Bijstandsuitkeringen. Minister Roolvink meent dat hiervoor een post moet wor den gereserveerd op de nieuwe rijksbe groting. De minister verwacht dat het debat ir, het parlement vooral zal gaan over deze koppeling. De VVD'er mr. Rietkerk heeft bij een eerdere gelegen heid al laten weten hiertegen bezwaar te hébben. Door de nieuwe maatregel is het mi nimumloon sinds 1964 met 57,5 procent gestegen. De algemene loonstijging in die periode is iets lager geweest. Minis ter Roolvink vindt dat de nieuwe rege ling de vergelijking met het buitenland met glans kan doorstaan. DELFT In het laboratorium voor vervoerstechniek van de Technische Hogeschool in Delft is een verende brancarddrager uitgevonden. Daardoor worden schokken opgevangen. De patiënt bereikt als het ware zwe vend het ziekenhuis. De nieuwe brancarddrager maakt het levens beter mogelijk de patiënt al tij dens het transport te behandelen het geen in menig geval de redding van een ernstig gewonde kan zijn. De nieuwe brancarddrager kan gemakkelijk wor den ingebouwd in een grote bestelwa gen waardoor de aanschaf van een complete ambulance-auto een heel wat geringer bedrag kan gaan vergen dan thans het geval is. ADVERTENTIE TE KUST EN TE KEUR IN ONZE SHOWROOM: KAYERSDIJK 97 APELDOORN - TEL. 05760-31970 Ook zaterdags geopend v. 10-1 uur J DEN HAAG Het doorrijden na t J een verkeersongeluk komt steeds 2 meer voor. De politie heeft in het eerste kwar- J 2 taal van dit jaar dit misdryf 2224 J maal geconstateerd, tegen 1773 ge- in dezelfde periode van het 2 J vallen Het doorrijden staat nu, zo blijkt 't uit gegevens van het C.B.S., op de J 2 tweede plaats van de lijst van ver- t keersmisdrijven. De reeks is nu praal- 2 rijden 2307 gevallen (vorig jaar 2657), 2 J doorrijden 2224 (1773), dronken rijden f k.ennuis inreea. net rvijK ïdcii iien uc- g 2 talen als zij moeten weten wie de 0 J eigenaar is van het kenteken, dat 4 r\ A nWffölllb' Trtf J De verkeersslachtoffers vormen 0 een misdeelde groep, schrijft mr. Th. t 1 L. van der Veen in een bijzonder 2 0 nummer van Verkeersrecht, een uit- J 2 gave van de A.N.W.B. Het blad is vooral gewijd aan de ruim vijfhon- J derd gerechtelijke uitspraken in Ne- 0 derland betreffende smartegeld. 0 Mr. Van der Veen constateert dat J 0 er maar zeer weinig mensen zijn die 2 na eer door hen veroorzaakt ongeluk contact met hun slachtoffers zoeken. 0 Hij wijst erop dat de verzekerings- 0 maatschappijen vaak zeer snel de 2 materiële schade van een ongeluk J 2 vergoeden, maar verzuimen dat er J ook smartegeld toegekend kan wor- 0 den. Hij ziet als praktische oplossing 0 t dat een rechtbank bij 'een duidelijk 2 2 zeer zwaar letsel bij tussenvonnis al- 2 vast een deel van de hoge smarte- J geldvordering toewijst. j Uit de vijfhonderd vonnissen blijkt 0 0 overigens dat de bedragen die als 2 2 smartegeld worden toegekend, steeds j 2 stijgen. Het hoogste bedrag totnutoe J uitgekeerd is vijftigduizend gulden, t STE1N Twee bouwvakarbeiders uit Stein, de 24-jarige A. L. en de ne gentienjarige J. K. hebben gisteren bekend de daders te zijn van de roofmoord, die begin februari werd gepleegd op de 86-jarige vrijgezel Jan Martens io Meers. Op een carnavalsavond drongen A. L. en J. K. gemaskerd zijn woning binnen en eisten zijn geld. De bejaarde man, van wie bekend was dat hij een flink appeltje voor de dorst had bewaard wei gerde de bergplaats van het geld aan te wijzen. Daarop sloegen en schopten de indringers Jan Martens waar ze hem raken konden. Ze moesten zich echter tevreden stellen met wat zilvergel^. Jan Mertens wist zich hoewel dode lijk gewond nog naar zijn bed te slepen waar hij stierf. Onder de badkuip werd later een bedrag van aiim twaalfdui zend gulden gevonden. A. L. en J. K. werden begin juni sa men met de twintigjarige J. H. door de rijkspolitie van Stein gearresteerd in verband met een diefstal die in sep tember van het vorig jaar ook bij Jan Martens werd gepleegd. Na aanvankelijk hardnekkig te heb ben ontkend gingen A. L. en J. H. door de knieën, toen de politie er achter kwam dat zij eind vorig jaar ruim der tigduizend gulden op Duitse banken hadden vastgezet. Hoewel Jan Martens destijds meende dat er 27.000 gulden was gestolen, heb ben A. L. en J. H. thans bekend in sep tember vorig jaar ruim zestigduizend gulden uit zijn woning te hebben ge roofd. In korte tijd draaiden zij de helft er door, het restant deponeerden zij bij de Duitse banken. (Van onze financieel-economische red.) Zonder dat de belangrijkheid van de studie van het Centraal Planbureau „De Nederlandse economie in 1973" tekort te doen is er toch van verschil lende kanten serieuze kritiek op dit werkstuk gegeven. Zowel van de zij de van de vakbonden als van werkge verszijde wijst men er nadrukkelijk op, dat de door het CP veronderstelde loonontwikkeling door onvoorziene omstandigheden wel eens heel anders kan lopen. Het CP gaat er vanuit dat de komende jaren de loonkostenstij ging minder snel zal stijgen dan de afgelopen jaren. NVV-secretaris Ter Heide ziet voorals nog geen tekenen die er op wijzen dal de loonstijgingen in de nabije toe komst minder zullen zijn. Naar zijn mening zal dat mede in belangrijke AMSTERDAM Het slotconcert van het Holland Festival is gisteravond in Amsterdam een vrolijk feest geworden. De leden van het Omroeporkest onder leiding van Gijsbert Nieuwland waren voor dit concert in het Amsterdamse Concertgebouw, uitgerust met papieren toeters. AMSTERDAM De Amsterdamse politie zoekt de automobilist, die giste ren in de hoofdstad een dodelijke aan rijding veroorzaakte en daarna door reed. Op een zebrapad bij een kruising werd de 59-jarige Johanna Snijders door de auto aangereden. Zij overleed enkele uren later aan de verwondingen. De auto, bronskleurig van een Ameri kaans type, moet volgens gebrekkige ge tuigenverklaringen zijn gedeukt in het linker voorspatbord en de motorkap. ADVERTENTIE Ook wij gaan er een paar weekjes uit FflICO, KAAS MET EEN GROTE K (Van eeri onzer redacteuren) UTRECHT Rooms-katholiek Nederland volgt met ingehouden adem de ontwikkelingen in Rome waar de zondag zeventig jaar geworden kardinaal Alfrink overleg pleegt met hoogwaardigheidsbekleders van het Vaticaan over (in het bijzonder) het priestervraagstuk. Het is de bedoeling dat in dit kader vooral gesproken zal worden over de vraag of het verplichte priestercelibaat in discussie zal kunnen komen. De kardinaal, die sinds woensdag in Rome verblijft, heeft direct na zijn aankomst een gesprek gehad met kardinaal staatssecretaris Jean Villot. Ook met anderen zal de Nederlandse primaat spreken; ten slotte zal hij ontvangen worden door paus Paulus. In Nederlandse r.-k.-kringen hoopi men vurig dat kardinaal Al frink niet met lege handen naar ons land terug zal keren; erg zeker dat het overleg tot positieve resultaten zal lei den is men nog niet. Men kan zich, aldus onze zegsman, nauwelijks voorstellen hoe moeilijk de missie van kardinaal Alfrinkis; in het Vaticaan staat men nl. ten enemale vreemd tegenover wat er op het gebied van de vragen over het priestercelibaat in Nederland leeft. Hoeveel tijd en moeite heeft het al niet gekost vóór deze reis van de kardinaal naar Rome kon plaatsvinden? Brede kringen in het Vaticaan vinden het al „ongehoord" dat er bisschoppen zijn die van mening zijn dat er over een afschaffing van het verplichte priestercelibaat zelfs maar gesproken kan worden. Toen eind vorig jaar het concept-rap port voor het pastoraal concilie in Noordwijkerhout over het ambt ver schenen was. waarin de mogelijkheid van een afschaffing van het verplichte celibaat aan de orde gesteld werd, ont stond er al grote deining in het Vati caan. De paus zond nog vóór de be faamde conciliezitting in Noordwijker hout in januari begon een brief naar Utrecht waarin hij erop aandrong, „de discipline onverkort te handhaven." Uit protest tegen het concept-rapport bleef de pauselijke pro-muntius in Neder land, mgr. Angelo Feelici weg in Noordwijkerhout. De aanbeveling van het rapport werden door het concilie in grote lijnen aanvaard, de Nederlandse bisschoppen gingen in beraad, overlegden met de hoofden van de congregaties en pries terorders en deelden 19 januari geen enkele betrokken rooms-katholiek ver geet deze datum mee dat kardinaal Alfrink zich tot het Vaticaan zou gaan wenden om Rome op korte termijn te informeren over de stand van zaken met betrekking tot het priestervraag stuk in Nederland en over wat er ge daan zou moeten worden. Duidelijk was dat de bisschoppen een belangrijk deel van de conciliaire aanbevelingen zou den willen overnemen en bereid zouden zijn meer ruimte voor de gehuwde priester te scheppen. Welnu, dit „op korte termijn" kon men beter snel vergeten. Nadat de brief met het verzoek in Rome was aangekomen ontstond er een bijzonder venijnige stemming in het Vaticaan en de paus maakte in een toespraak voor het raam van zijn paleis(!) op een van de volgende zondag bekend dat er hele maal geen discussie over de gehuwde priester mogelijk zou zijn. Dit was staatssecretairs Jean Villiot (de tweede man in het Vaticaan, te ver gelijken met een minister-president en een minister van buitenlandse zaken) teveel; deze Franse diplomaat overreed de de aus om een soepeler houding aan te nemen; met behulp van zijn machtige landgenoot-kardinaal Marty van Parijs kon hij de houding van de paus iets verzachten. In een open brief van de paus aan de staatssecretaris werd enkele dagen later na felle discussies binnen de muren van het Vaticaan gesteld dat „onzer- tijds de wens bestaat om met de her ders van de Nederlandse diocesen naar de middelen te zoeken die op geschikte wijze problemen op kunnen lossen." De paus. zo bleek, zou wellicht bereid zijn om te spreken over de toelating van ge huwde mannen tot het ambt, meer niet. Maar het was althans een opening! In maart werd in Parijs niet in Rome geheim overleg tussen de kar dinaal Villot en Alfrink gepleegd en daarna viel er weer een lange stilte die nu doorbroken is. Het belangrijkste ge luid in die periode was afkomstig van de Belgische primaat kardinaal Suenens die ervoor pleitte het priestervraagstuk op de bisschoppensynode van 1971 te be spreken, maar ook deze uitspraak viel in het Vaticaan bepaald niet in goede aarde... Medio volgende week weten we wel licht hoe de missie van kardinaal Al frink is afgelopen. Met intense span ning worden zijn gangen in Rome ge volgd. Een negatief resultaat geen verdere discussie of discussie op lange termijn zou ernstige gevolgen in Ne derland en daarbuiten kuinnen hebben. mate afhankelijk zijn van het in de pas blijven met de stijging van lonen en prijzen in het buitenland, o.m. West-Duitsland. Hij stelt tevens, dat als gevolg van de loonindexclausules, die in de belangrijkste cao's zijn op genomen, het initiatief ten aanzien van de loon- en prijsontwikkeling duidelijker van de prijzen uitgaat. CNV-secretaris Terpstra gééft als zijn commentaar, dat de loonkosten raming voor de komende jaren aan twijfel onderhevig is. Hij vindt dat de ramingen van het CP wel reëel zijn, maar nominaal toch aan de lage kant. De heer Terpstra ziet echter ook veel positieve punten. De nota biedt inte ressant materiaal voor het overleg op nationaal- en bedrijfstakniveau. Hij hoopt dat het centraal overleg weer op gang kan komen. Voor het NKV is naast de loonraming ten aanzien van overheidsuitgaven een zwak punt. Men acht het van die zijde zeer de vraag of, naar aanlei ding van de steeds toenemende span ning op de arbeidsmarkt, een gemid delde cont^ctloonstijging van 5 pet. als reëel te beschouwen is. De door het CP veronderstelde stijging van de overheidsuitgaven is zo beperkt, dat men ten aanzien hiervan twijfel kan uitspreken over het realiteitsgehalte. Bovendien vindt het NKV dat er te weinig aandacht is besteed aan de problematiek rond een betere vermo gensverdeling. Ten aanzien van de financiering van de overheidsuitgaven is het NKV van oordeel dat het accent veel sterker gelegd moet worden op verzwaring van de belasting in de vermogens- sfeer. Het Verbond van Nederlandse Onder nemingen (VNO) is van mening, dat hel rapport een gunstig algemeen economisch perspectief toont, mits de veronderstellingen die daaraan ten grondslag liggen worden waar ge maakt. Uit moet echter voortdurend in het oog worden gehouden. Anders wordt hel rapport een soort „tranqui lizer" in plaats van een waardevol hulpmiddel bij de bpealing van het sociaal-economisch beleid van over heid en bedrijfsleven. Bovenaan het lijstje in dit beleid staat thans de bestrijding van de inflatie en men behoeft maar te kijken naar enkele van de varianten, die in het rapport worden gegeven, om te be seffen welke afwijkingen van de veronderstellingen van het CP kun nen hebben. Als bijvoorbeeld in de komende drie jaar de lonen 2 pet. en de overheids uitgaven 500 miljoen gulden per jaar méér zouden stijgen dan nu wordt aangenomen, zou men in 1973 te ma ken hebben met een prijsstijging van bijna 8 pet. Dat is zelfs nog meer dan de prijsstijging in 1969. Het is duide lijk dat een dergelijke ontwikkeling in niemands belang zou zijn, zeker niet in dat van de bedrijfstakken, die thans midden in een proces van her- structuering verkeren. GRONINGEN Een felle brand in een steenfabriek in het Groningse Win- neweer heeft gisteren een schade van een miljoen aangericht. Twee brand weerlieden werden tijdens het blussen door vallend gesteende zo ernstig ge wond dat zij in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. DEIS TOOM DEN HAAG De militaire autoritei ten hebben bij de brand die 18 juni op de Veluwe woedde niet enige uren ge wacht met hel waarschuwen van de brandweerkorpsen in de omgeving van het artillerie schietkamp te Oldenbroek. In zijn antwoord op schriftelijke vra gen van het Tweede-Kamerlid Van der Spek zegt minister W. den Toom van defensie, dat de eerste waarneming van de brand om 12.45 uur plaats vond. waarna de brandweer van het schiet kamp onmiddeiyk uitrukte. „De brandwacht van de brandetoren nabij het schietkamp informeerde de centrale van het Veluwse bosbrandweer te 12.55 uur. Op dergelijke informatie wordt niet uitgerukt aangezien volgens de geldende procedures eerst actie wordt genomen na verzoek van het schietkamp om bijstand. Nadat ter plaatse door de commandant van de brandploeg van het schietkamp was vastgesteld, dat de brand niet met eigen middelen kon worden bedwongen gaf hij omstreeks 13.12 uur groot branda larm. Dit houdt in dat achtereenvolgens gealarmeerd alle personeel van het schietkamp en de civiele brandweer korpsen van de omliggende gemeenten. Laatsgenoemde alarmering geschiedde omstreeks 13.30 in de volgorde Epe, Ol denbroek, Elburg en Doornspijk. Verder deelt minister Den Toom mee, dat de inspecteur-generaal der Krijgs macht. Prins Bernhard die dag van 08.35 tot 10.00 uur een bezoek heeft gebracht aan de legerluchtwaarnemingschool, die toen boven het schietkamp oefende. Ter gelegenheid van dit verzoek vonden geen schietoegeningen plaats. „Volledig heidshalve" tekent de bewindsman nog aan, dat zolang het onderzoek naar dc oorzaak van de brand niet geheel is af gesloten, hij geen aanleiding ziet zonder meer te concluderen tot een causaal verband tussen de later op de dag ge houden schietoefeningen en het ont staan van de brand, wat Van der Spek wel doet in zijn vraag DEN HAAG Het gebrek aan mili taire oefenterreinen kan niet worden goed gemaakt door oefeningen langs de wegen te houden. Staatssecretaris Haex landmacht) antwoordt de Tweede-Kamerleden Koudijs en Vonhoff (beiden VVD) op hun schriftelijke vragen, dat langs de wegen behalve oefeningen voor ver kenningseenheden alleen verplaatsings oefeningen kunnen worden gehouden. De eenheden zijn daarbij in colonnes geformeerd. Oefeningen langs de wegen moeten grondig worden voorbereid en zijn aan veel beperkingen onderhevig. Tanks en andere typen zware rupsvoertuigen kunnen daarbij zelden worden inge schakeld. Het toenemende verkeer maakt het houden van dit soort oefeningen bo vendien steeds moeilijker. Langs de we gen kunnen niet alle aspecten van een oefening tot ontplooiing komen. SCHIEDAM De directeur van het postkantoor in Schiedam overweegt op het J. S. Bachplein een of meer bewo ners aan te stellen als postbestelagent. Hij (of zij) zou alleen op dat grote mo derne plein alle post moeten rondbren gen en 's avonds thuis een half uur ge legenheid moeten geven tot het afhalen van post en pakjes die overdag wegens afwezigheid van de geadresseerden niet konden worden bezorgd. De directeur hoopt op deze manier het dienstbetoon uit te breiden. Aan de opleiding van de sollicitanten worden geen eisen gesteld. Betrouwbaarheid is de enige voor waarde. De postbestelagent zal worden beëdigd. Vanaf dat moment zal hem of haar geheimhouding zijn opgelegd. TILBURG De Bredase officier van justitie mr. F. A. Vaillant, overweegt een strafvervolging in te stellen tegen de machinist van de zandzuiger, die het ongeluk met de kabelbaan op het recreatieoord Beekse Bergen heeft veroorzaakt.

De Vallei | 1970 | | pagina 12