Veenendaals - dagblad „Geen plaats voor wagonfabriek In Rheden hulp bij invullen formulier Buiten Loongrens gaat naar f 16.000 STAKINGEN ISOLEREN JERSEY Man overleeft val van 24 meter I J Vakantieleger gaat op rit Weer overbevolkte wegen verwacht Studiesteuii Havenarbeiders blijven bij hun - hoge - looneisen zingende dolfijnen... Drie doden 11a botsing CHINA LAAT BISSCHOP UIT VS VRIJ Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei CONCLUSIE REGERING: Eerste krachtmeting Britse kabinet Paard uit put getakeld Bij aanvraag huursubsidie oPi januari '71 Middenstand Arnhem wil koopavond op donderdag Mooi vakantie- weekeinde DEN HAAG „In ons land is geen plaats meer voor een wagonfabriek". Die conclusie van minister Bakker en staatssecretaris Keyzer (verkeer en waterstaat) betekent het einde voor de wagonfabriek van Werkspoor in Utrecht (Rolma) en daarmee ook het einde van de werkgelegen heid voor achthonderd mensen. Oud ijzer 4 j 2 reeds lang bijgezet in het verleden, 2 waarin echter gelukkig menigeen 2 aandachtig rondkijkt, om te trach- 2 ten leven en werken van onze voor- 5 ouders te reconstrueren. INGEWIKKELDER NEDERLAND DOLFINARIUM VTBN.V. Iets Marmer Bur. voor rodartie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal. Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en t0955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 10 JULI I970 - 44e JAARGANG no. I58 VONNIS NU GEVELD OVER DE „ROLMA" RHEDEN In Rheden gaat een team van vrijwilligers de mensen helpen bij het aanvragen van huursubsidie. Deze subsidie wordt verstrekt aan huurders van woningwetwoningen die na 1960 zijn gebouwd, wanneer het inkomen van het gezinshoofd lager is dan zes maal de huurprijs. Wie voor deze subsidie in aanmerking wil komèn, diept een aanvraagformu lier in te vullen. Maar dit is zo inge wikkeld samengesteld, dal; men er vol gens wethouder Beuke een middelbare- schoolopleiding voor moet hebben geno ten om de antwoorden op de vragen goed te vermelden. Vandaar het team. Want. zo redeneert men in Rheden, niet iedere bewoner van een woningwetwoning met een niet te hoog salaris heeft middelbaar onder wijs gehad. Het team bestaat uit vertegenwoordi gers van bedrijven, het clubhuiswerk, bankinstellingen en politieke partijen. Het team zal niet alleen helpen met het invullen van de formulieren maar ook advies geven over de subsidieregelin gen. Standard Oil Company of New .Jersey heeft bij een boring pp een punt, dat 190 km ten noorden van het Ekofisk olieveld in de Noordzee voor de Noorse kust is gelegen, een veelbelo vende olievondst gedaan. TJit de lange reeks van ijzerwin- plaatsen vooral op de Velu- we, doch ook in de Geld. Achter- 2 hoek die allengs bekend zijn ge- 5 worden, blijkt ten overvloede het 5 belang dezer oude industrie, die J zelfs herhaaldelijk een neven-moge- 2 j lijkheid schiep tot het primitief ver- j 2 harden van wegen en paden met i ijzerslak. Zo bleek een garage, te 5 Loenen (Gld.) op een fundament daarvan te rusten en nu heet het J bedrijf zeer toepasselijk IJzeren- J berg". Zeer vermoedelijk betekent 5 voorts de naam Smittenbcrg1 (Beekbergen) niet anders dan ijzer- slakkenhoop. Vondsten werden ge- daan op het Zilven, de Imbos, de 5 Essop, het Onzalige Bos, de Zijpen- J 1 berg, Heuven, de Posbank, de j 5 Steeg, Laag-Soeren, Ermelo, Hars- t J kamper Zand, Kreel. Vaassen, Dee- lerwoud, Hoge Veluwe, Woeste 2 2 ter weet men nog lang niet alles, 2 bv. omtrent de soort, grootte en 2 2 bouto der gebruikte ovens, de tech- J niek, scheikundige werkingen en de 5 bereikte vaardigheid in het hand- 5 2 werk. Er valt nog een massa ar- J 2 beid te verichten en nu J. D. Moer- 1 man aan deze exploratie helaas ont- 1 J trokken is, zullen er hopelijk ande- 2 ren zijn, die door terreinonder zoek 2 2 de kennis erover t.z.t. komen uit- 5 2 breiden, want dit moge dan minder J belangrijk wezen dan het doorwroe- 5 J ten van onze bodem naar gas, zout 5 2 of petroleum de historie van het j 2 ijzer biedt niet minder interessante t 2 aspecten. Ze verwijst ons naar een 5 heel speciaal ambacht, eens uitge- 2 1 oef end ten plattelande, maar thans 2 10 juli '70 A. B. WIG MAN g De vakbonden zijn over deze uit spraak zeer teleurgesteld. De heer R. Baarda (Metaalbedrijfsbond NVV): „Wij willen nu zekerheid hebben voor de werknemers. Er mogen geen ver wachtingen worden gewekt dat men nog een strohalm zal vinden". „Wij hebben met de raad van bestuur van de Verenigde Machinefabrieken VMF. waar Werkspoor een onderdeel van is, afgesproken dat de komende week zal worden bekeken hoe de posi tie van het bedrijf is. Volgende week vrijdag komen wij bij elkaar." „Ik had gehoopt dat de regering meer waarde had gehecht aan de gezamenlij ke pogingen van de Nederlandse Spoor wegen en de grote gemeenten (Rotter dam, Amsterdam, Den Haag en Utrecht) om voor Rolma een oplossing te vinden, maar men heeft de politieke beslissing laten voorgaan." De heer W. Thomassen, burgemeester van Rotterdam, is het met die uitspraak volledig eens. „Het is spijtig dat men geen gehoor heeft gegeven aan de voorstellen tot een goed industriebeleid. Men is aan het belang van Rolma voor NS voorbijgegaan en evenzeer aan de positie van de belanghebbenden, de vier gemeenten, die straks voor hun trams en metro's aangewezen zijn op het buitenland." „Werkspoor Utrecht had best wat duurder mogen zijn dan het buitenland, want daartegenover staan waardeerba re voordelen in de vorm van ontwerpen die Werkspoor maakt. Het leven voor de gemeenten is er nu wel ingewikkel der en moeilijker op geworden". De heer Thomassen heeft indertijd het initiatief genomen tot overleg tus sen de grote gemeenten, NS en Werk spoor. Het personeel van Werkspoor werd gistermiddag van het besluit van de re gering op de hoogte gebracht. De waar nemend secretaris van de onderne mingsraad, de heer Th. Korver, sprak van een onbegrijpelijke beslissing. De eis: geen man de poort uit zonder ver vangende 1 werkgelegenheid, bleef ge handhaafd. De nachtploeg van Werkspoor Utrecht is gewoon aan de slag gegaan. Zie verder pag. 2. DEN HAAG Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, dat beoogt de loongrens voor de zieken fondswet en de maximum premiedag- loongrens met ingang van 1 januari '71 te verhogen tot respectievelijk f 16.000 en 52. Al in de loop van 1969 hadden drie ziekenfondorganisaties gepleit voor verhoging van de loongrens per 1 ja nuari 1970. Een van de belangrijkste 'motieven was. dat de kosten van de ge- zondsheidszorg de laatste jaren belang rijk meer zijn gestegen dan de inko mens van de werknemers, waardoor deze kosten extra zwaar drukken op personen, van wie het inkomen juist boven de loongrens ligt. Omdat de Sociaal Economische Raad de zaak nog verder wilde bestuderen was het optrekken van de loongrens tot f 16.000 per 1 januari 1970 niet moge lijk. LONDEN Het kanaaleiland Jersey is door stakingen bij de veerdiensten en op het vliegveld van de buitenwereld afgesloten. Ook het personeel van de gemeentediensten heeft het werk neer gelegd. Men eist een loonsverhoging van drie pond per week. De overheid heeft er twee aangeboden. Sommige voedingsmiddelen als vlees beginnen schaars te worden. Toeristen kunnen niet van het eiland af en ko men in financiële moeilijkheden. Het voor de uitvoer bestemde fruit bederft. AMSTELVEEN De 25-jarige timmerman II. de Koning uit Amsterdam heeft bijzonder veel geluk gehad. Hij viel gisteren van de top van een in aanbouw zijnde flat in Amstelveen naar beneden en kwam tussen een hoop bouwmateriaal terecht. Wonder boven wonder liep de timmerman slechts enkele verwondingen op. Hij was bü kennis toen zijn eollega's hem op een laag fijn puin aantrof fen. In zijn val schoot de man rakelings langs stalen pijpen en an dere uitsteeksels, die hem had hij ze geraakt door de vaart on middellijk hadden kunnen doden. De timmerman is voor de ver pleging van zijn verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. k. Drukker dan druk. Dat dreigt het vanavond en vooral morgen tussen 10 en 16 uur te worden op de auto banen Hamburg - Hannover - Kas sei - Würzburg - Neurenberg - Mün- chen, waar dan Nederlanders, Belgen en Duitsers zullen samenklonteren. Volgens de heer A. W. J. Maassen, chef centrale informatie van de ANWB zijn al die drukte plus filevor ming het gevolg van een aantal oorza ken: 9 In Nederland gaan vandaag, mor gen en zondag vele duizenden Neder landers uit Noord-Holland, Zuid-Hol land, Utrecht en Gelderland op (col lectieve) vakantie tezamen met de mensen uit de metaal. Zij lossen de Nederlanders uit het zuiden van ons land af, die dit weekeinde weer thuis komen. In Duitsland gaan veel inwoners uit Berlijn, Hamburg en Sleeswijk- Holstein met vakantie. Hun aantal wordt vergroot met duizenden werk nemers uit de Volkswagenindustrie in Wolfsburg. 9 In België sluiten dezer dagen zeer veel bedrijven voor twee (vakantie-) weken. Duizenden Belgen verschijnen dus evenééns op de Duitse autobanen. Het zal er, behalve vanavond en za terdag, ook zeer druk zijn op zondag tussen 10 en 14 uur. Wie iets meer lucht en ruimte wil hebben wordt daarom door de heer Maassen met klem aangeraden een andere route te nemen en wel: Am- hem, Keulen, Frankfurt, Karlsruhe en dat bij Ulm de afrit pakken richting Oostenrijk. Overigens in dat Oostenrijk barst de vakantie dit weekeinde ook in volle hevigheid los. Een van de gevolgen zal filevorming bij de Brennerpas zijn; vooral tussen 7 en 14 uur. Wat Spanje betreft: hier zal het tot 15 augustus elk weekend wachten ge blazen zijn bij de grensposten aan de wegen naar Barcelona. Ook hier: file vorming op vrijdagmiddagen, zaterda gen en zondagen. Nederland krijgt eveneens drukte te verwerken. De west-oostroutes richting Duitsland dus zullen vooral morgen tussen 10 en 14 uur volgens de heer Maassen erg vol zijn. „En zon dagmiddag na 4 uur zou de drukte weieens van de andere kant kunnen komen. Ik bedoel: dan komen de meeste Nederlanders, voor wie de va kantie er op zit, weer naar huis". DEN HAAG Ouders van leerlingen van Mavo, Havo en Atheneum kunnen tot maximaal tweehonderd gulden ver goeding krijgen voor schoolboeken en leermiddelen. Voor deze studiesteun studenten vallen ge,woon onder de regeling van de rijksstudietoelagen is een speciale afdeling Tegemoetkoming Studiekosten in Groningen opgericht. Er zijn al drie honderdduizend aanvragen (vroeger 55.000) behandeld, wat neerkomt op een uitkering van 27 miljoen gulden. ARNHEM Zeventig procent van de Arnhemse middenstand wil de weke lijkse koopavond verschuiven van vrij dag naar donderdag. Dit is gebleken uit een enquête waaraan vijfhonderd bedrijven hebben deelgenomen. De koopavond op vrijdag is in Arn hem nog experimenteel. Voor 1 novem ber moet de gemeenteraad, na overleg met het bedrijfsleven en de vakbonden, definitief beslissen. LONDEN De eerste grote kracht meting van het nieuwe Britse conser vatieve kabinet en de vakbonden is vandaag begonnen: de vier Engelse vakbonden van havenarbeiders hebben aangekondigd, dat /ij volgende week dinsdag voor onbepaalde tijd in sta king zullen gaan, wanneer tenminste hun eisen niet voor dinsdag zijn inge willigd. En dat laatste ziet er niet naar uit, want die eisen betekenen bijna een ver dubbeling van het loon, dat de haven arbeiders nu verdienen. De werkge vers hebben deze eisen van de hand ge wezen, omdat zij in de eerste plaats vinden, dat de kosten ervan de voorge nomen broodnodige modernisering van de havens onmogelijk maakt en in de tweede plaats omdat de arbeiders toch al een zeer behoorlijk salaris verdienen. Zij boden een gegarandeerd mini mumloon aan van 20 pond (ongeveer 170,-) per week, zelfs indien er niet gewerkt werd. De havenarbeiders ble ven echter staan op hun standpunt, waarbij dan de gemiddelde havenarbei der 55 pond (ongeveer 450,—) per week zou gaan verdienen. Als de 47.000 havenarbeiders dinsdag inderdaad massaal in staking gaan, wordt het de eerste staking van dien aard sinds 1926. En de Britse economie, die juist een beetje begon bij te komen, kan zo'n slag niet hebben. Vandaag voert de minister voor Ar beidszaken, Robert Carr, besprekingen met de vakbondsleiders. De laatste grote havenstaking was die van 1966, en die heeft het land naar schatting 100 miljoen pond gekost. Maar die staking was alleen gericht tegen Britse schepen. Als die van dinsdag doorgaat dan treft zij, evenals in 1926, schepen van elke nationaliteit en dan komen al spoedig niet alleen de uitvoer maar ook de invoer ernstig in de ver drukking. Groot-Brittannië valt en staat met zijn zeeverbindingen. Elke week ko men en gaan er door zijn havens la dingen tot een totale waarde van 123 miljoen pond. De regering zou al maatregelen heb ben getroffen om soldaten in te gaan schakelen voor het werk in de havens, maar het leger heeft al een te zware aderlating ondergaan door het sturen van 11.500 man naar het onrustige Noord-Ierland. Het ligt voor de hand dat het verschijnen van soldaten in de havens de kans op een spoedige bij leg ging van het geschil met de vakbonden bitter weinig goed zou doen. Want wat de militairen zouden los sen, of gaan laden, is „besmet" en dat kan een uitbreiding van de staking be tekenen onder tal van andere beroepen, ARNHEM Bijna een uur heeft gisteren een Arnhemse takelwagen nodig gehad om- de arme Merry Lee"een tienjarig rijpaard uit Velp, te verlos sen uit een droge waterput bij de CarolinehoeveHet dier, dat stond te wach ten op haar berijdster mevr. H. C. Kolkmeyer, die even een glaasje prik dronk in de vlakbij de Posbank gelegen uitspanning, was plotseling ver dwenen. Merry Lee had het half vergane paaltje waaraan ze was vastgebonden kapot getrokken. Daarbij raakte ze in de twee meter diepe oude put, om wikkeld met het prikkeldraad dat daar omheen was gespannen om te ver hinderen dat er iemand dicht bij zou komen. Merry Lee heeft haar avontuur goed doorstaan. Slechts een klein wondje hield ze over van de val mét al het prikkeldraad in de diepte. ADVERTENTIE in het dolfinarium Harderwijk In het grootste overdekte Dolfijnensta dion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma.Tijden: 10.00, 11.30, 13.00,14.30,16.00 en 17.30 uur (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN RONDVAART VELUWESTRAND Tel. 03410 - 6041. NEDERWEERT Drie mensen zijn donderdagavond om het leven gekomen bij een botsing te Neder weert. Een per sonenauto uit Weert, die te Xederweert de rijksweg Weert-Helmond opreed zonder voorrang te verlenen werd ge grepen door een over de rijksweg nade rende personenauto van een Helmondse familie. Door de hevige botsing werden de inzittenden uit de totaal vernielde auto's over een grote afstand wegge slingerd. De twee inzittenden van de Weerter auto die van hun werk op weg naar huis waren, P. J. Haaks (52), vader van een groot gezin en de 17-jarige onge huwde H. A. H. Stultjens, beiden uit Weert, werden op slag gedood. In de Helmondse auto zaten zes personen. Hiervan kwam de 32-jarige echtgenote van de bestuurder, mevrouw J. M. Schröder-Meijer om het leven. Haar echtgenoot alsmede vier kinderen uit het gezin van 2, 6, 12 en 21 jaar werden zwaar gewond naar het ziekenhuis in Weert overgebracht. Gevangen sinds '58 HONGKONG De Amerikaanse bisschop James Edward Walsh, eer tijds R.K. bisschop van Sjanghai, is vrijdag Hongkong binnengekomen na door China vrijgelaten te zijn. Bisschop Walsh heeft sinds 1958 in China gevangen gezeten. Na lange tijd missionaris in China te zjn geweest, werd hij in 1958 gearresteerd, op be schuldiging van spionage. Men von niste hem pas in 1960 met 14 Chinese R.K. geestelijken. Bisschop Walsh is ongeveer 80 jaar. (Van onze weerkundige medewerker De vooruitzichten voor de komende dagen zijn gunstig. Een hogedrukgc- bied in de Golf van Biskaje breidt zich over Nederland en Duitsland uit. Daardoor is een regendepressie ten zuidwesten van Ierland gedwongen naar het zuidoosten af te buigen. In Gelderland mag gerekend worden op flinke zonnige perioden, die slechts op enkele plaatsen onderbroken kun nen worden door een namiddagbui. De temperatuur zal de komende da gen geleidelijk aan weer hoger worden bij een zuidelijke tot zuidoostelijke wind. Deze ontwikkeling op dit tijdstip (tien dagen voor Sint Margriet) kan belangrijk zijn i.v.m. een verdere gunstige afloop van deze zomer. Weersverwachting van het K.N.M.I. tot zaterdagavond. Perioden met zon, maar ook plaatse lijk een bui. Zwakke tot matige zuide lijke wind. Morgen iets hogere tempe raturen dan vandaag. Morgen: Zon op: 04.33; onder: 20.57. Maan op: 13.04; onder: 23.31.

De Vallei | 1970 | | pagina 1