PRINS BIJ INDIAAN Oppositie daagt Brandt vandaag voor de rechter CDU zou beschuldigd zijn van ophitsing Ha fijn...een borrel van floryn! Nixon wil integratie doorzetten Edelachtbare striptease VS-geheimen in 'I water IN TIJGERKOOIEN ALLEEN MAAR COMMUNISTEN TIEN MOOISTEN WERELD-JEUGD-ASSEMBLEE DOOR OE THANT GEOPEND Voorlopig nog geen Russen naar maan T opo verleg over Ierland Albanië valt Rusland aan Incidenten bij Berlijnse muur Zuid-Vietnam verklaart: HERSTELD Veertig doden bij busongeluk JONGE EN VIEUX... RASECHTE SCHIEDAMMERTJES inaire maatregel Ook overstromingen in Bulgarije 600 deelnemers uit 110 landen VRIJDAG 10 JULI 1970 RUIMTELIJK SAMENGAAN RUSLAND-VS MOGELIJK MOSKOU Tijdens een persconferentie ter gelegenheid van de geslaagde recordvlucht van de Sojoez-9 heeft de Russische ruimtevaartdeskundige Kel- dysj gisteren verklaard, dat de Sovjet-Unie niet ongenegen is samen te werken met Amerika op het gebied van de ruimtevaart. Amerikaanse voorstellen daarover zouden met de grootste aandacht worden bestudeerd. Hij kon echter nog geen antwoord geven op het voorstel van Nasa-directeur Thomas Paine, de Russische en Amerikaanse technici samen te laten werken bij het ontwer pen van ruimteschepen die aan elkaar gekoppeld kunnen worden, omdat dit voorstel nog niet officieel was binnengekomen. Over de Russische ruimtevaartplan nen deelde dr. Keldysj mede, dat de Russische kosmonauten nu reeds In staat zijn om langer dan een maand In een baan rond de aarde te cirkelen; Russische geleerden thans bezig zijn met het ontwikkelen van systemen waardoor deze tjjd kan worden opge voerd tot vjjf of tien maanden; de Sovjet-Unie tegen het eind van de jaren 70 interplanetaire toestellen hoopt te lanceren van rond de aarde cirkelende ruimtestations; er voorlopig geen Russen naar de maan zullen reizen. Ook de Sojoez-9 kosmonauten An- drian Nikolajef en Vitaly Sevatsjanof waren aanwezig op de persconferentie, die gewoonlijk na een geslaagde Russi sche ruimteproef wordt gehouden. De Sojoez-9 landde veilig op 19 juni, na een recordtijd van 17 dagen. 16 uur en 59 minuten om de aarde te hebben ge draaid. Kosmonaut Sevastjanof vertelde dat hij graag langer in de ruimte was ge bleven, en dat hij dolgaarne opnieuw in de ruimte zou gaan om' een nieuw re cord te vestigen. Naar zijn zeggen had hij geen nadelige gevolgen ondervonden van de lange vlucht. Nikolajev, die al twee ruimtevluchten heeft gemaakt vond dat de bemande ruimtevaart veel aan comfort had ge wonnen sinds hij acht jaar geleden voor het eerst met een Wostok ruimteschip de aarde had yerlaten. Nikolajef had bijzondere lof voor de verwarmings plaat aan boord, waÖrop ':Üe hnaaltijden opgewarmd konden worden. Zo had men hoog in de ruimte van de traditio neel Russische Borsjt kunnen genieten. Ruimtevaartmedicus Oleg Gazenko onthulde dat het fysiek gestel van de kosmonauten het op de lange reis hard te verduren had gehad, maar dat beiden zich spoedig hadden hersteld. ,.Na de terugkeer op aarde hadden zij moeite met het staan. Zij vonden het prettiger te liggen en zich niet te bewe gen". Dr. Gazenko vond echter dat op de vlucht was bewezen dat „mensen niet alleen lange tijd in de ruimte kunnen leven, maar er ook effectief werk kunnen verrichten". BONN De Westduitse christen-democratische oppositie heeft de sociaal-de mocratische bondskanselier Brandt voor de rechter gedaagd. Vandaag begint in Bonn het civiele proces, dat de christen-democratische par tij tegen Brandt heeft aangespannen. De bondskanselier had vorige maand ge zegd dat christen-democratische topfiguren de werkgevers hadden opgehitst om door een harde houding bjj loongesprekken wilde stakingen te provoceren, nog juist vóór de verkiezingen in drie Westduitse deelstaten. De christen-democraten wezen deze beschuldiging verontwaardigd van de hand, maar Brandt en zijn partij hand haafden de bewering en zeiden uit te gaan van betrouwbare informatie. De christen-democratische CDU eist nu voor de rechtbank dat Brandt zijn „in sinuatie" herroept. Het staat nog niet vast of de bonds kanselier zelf voor de rechters zal ver schijnen. Wil de rechtbank hem horen, dan kan Brandt naar het gerechtsge bouw gaan, maar hij heeft als rege ringschef ook het recht om de rechters naar zijn kanselarij te laten komen. Voorlopig is het woord aan de advo caten. De raadslieden van Brandt hebben al een juridisch bezwaarschrift ingediend. De klacht is helemaal niet ontvankelijk, zo betogen zij, want Brandt heeft zijn uitspraak gedaan in het algemeen be lang. Accepteert de rechtbank de klacht toch, dan willen Brandts advocaten met getuigen voor de dag komen om te be wijzen dat de christen-democratische leiders wel degelijk tot stakingen heb ben opgestookt. De grote vraag is nu: Wie zijn die ge tuigen... want de advocaten hebben zelfs tegenover de rechtbank de namen van deze getuigen nog niet willen ont hullen. BOMBAY Bij een dorp 55 kilome ter van Bombay is gisteravond een au tobus geslipt tijdens een zware regen val, en in een diepe bron langs de weg terechtgekomen. Hierbij werden 40 pas sagiers gedood. Drie passagiers en de chauffeur overleefden, alhoewel ge wond, de ramp. ADVERTENTIE r Wèlvarende borrel... zo'n rasecht Schiedammertjeuit de grote distilleerderij van Dirkzwager. Er is zonnige vieux en zuivere jonge van Floryn. Extra zorgvuldig gedistilleerd en mild van smaak. Fijn om puur te drinken. Pittig in longdrinks. Of u hem kort drinkt of lang, u houdt met Floryn een heel goed glas in de hand. Dat proeft u wel. FLORYN UIT DE GROTE DISTILLEERDERIJ VAN M. DIRKZWAGER-SCHIEDAM Willy Brandt LONDEN Premier Heath van En geland heeft gisteravond een conferen tie belegd met zijn ministers van Bui tenlandse Zaken. Binnenlandse Zaken, Defensie en Justitie om zich te beraden over de dreiging van een nieuw oproer in Noord-Ierland als gevolg van de pro testantse Oranje-optochten van aan staande maandag. Uit militaire kringen is vernomen dat ongeveer zevenduizend van de totaal 12.000 Britse militairen in Noord-Ier- land die dag in Belfast paraat gehou den worden. Vierduizend man doen dienst op andere plaatsen waar men ongeregeldheden verwacht. Men vreest, dat extremistische rooms-katholieken na de militaire ac ties tegen hen in het afgelopen week einde zullen proberen voldoening te zoeken door tegen de protestantse op tochten op te treden. WASHINGTON Met een klacht te gen de staat Mississippi en enkele tien tallen schooldistricten in Arkansas. Flo rida cn Zuid-Carolina heeft dc rege- ring-Nixon gisteren opnieuw een po ging gedaan de rassen-integratie op alle scholen in het zuiden van de Verenigde Staten door te zetten. Naar aanleiding van de klacht zullen de scholen gedwongen worden de ras- senbeperkingen tot het begin van het schooljaar 1970/'71 in de komende maand september op te heffen. Minister van Justitie John Mitchell kondigde in Washington aan dat de re gering de komende dagen nog meer klachten zal indienen. Volgens zijn op gaven zijn er in de zuidelijke staten nog ongeveer 100 districten die zich tot nu toe hebben verzet tegen de door de wet op de burgerrechten voorgeschre ven r assen-in tegratiè. Prins Charles van Engeland, die momenteel een reis maakt door Canadaontmoette bij Fort Smith in het woeste noordwesten het nog steeds in functie zijnde Indianen- opperhoofd Joe Saddleback. Na de kennismaking woonden kroonprins en opperhoofd een eetfeest in de j openlucht bij, waar prins Charles t 4 versgebraden buffelvlees at. i WENEN Albanië heeft gisteren een heftige aanval gedaan op de Russi sche leiders voor hun pogingen om in Tsjecho-Slowaklje „nog gehoorzamer Quislings" te installeren op de leidende posten. Het Albanese communistische partij blad ..Zeri I Popullit" schreef de val van de voormalige Tsjechoslowaakse partijleider Alexander Dubcek toe aan het feit dat hij „niet zo beleefd en ge hoorzaam" was als de nieuwe partijlei der Gustav Husak of premier Lubomir Strougal. Het blad riep de Tsjechoslowaakse arbeiders tot verzet op, „totdat de dag aanbreekt waarop de revisionistische Russische bezetters van het Tsjechoslo waakse grondgebied worden verdreven en de rekeningen' met de verraderlijke collaborateurs zullen worden veref fend". LONDEN Het was een plechtig diner met alle notabelen van de Engelse stad Nest on in avondkleding ter viering van de opening van het nieuwe plaatselijke zwembad. De burgemeester kolonel John Her bert (45), had juist zijn feestrede afgestoken en stond op het punt om het bad te openen. Op dat moment ontdeed hij zich van zijn ambtsketen. Toen rukte hij zijn zwarte vlinder dasje af en gooide tot opperste verbazing van de disgenoten zijn jasje uit. Die verbazing werd nog groter toen zijn broek, schoenen en sokken de zelfde weg opgingen. De brave burgervader stond in zijn onderbroek. De striptease van kolonel Her bert beloofde een hoogtepunt te zullen bereiken want hij greep resoluut zijn laatste stukje kledij en trok ook dit naar beneden terwijl een zenuwachtig gemompel langs de tafel ging. Opgelucht gelach weerklonk toen meneer de burgemeester onder zijn on derbroek een zwembroekje bleek aan te hebben. Daarmee dook hij als eerste het zwembad in. KITZINGEN - Twee Westduitse jongens hebben donderdag in de rivier de Main een gestolen kluis van het Amerikaanse leger gevonden die vol zat met zeer geheime militaire documenten. Vijf dagen daarvoor was de kluis ge stolen uit het kantoor van een legereen heid in Kitzingen. De jongens van vijftien jaar hadden in het naburige Segnitz de kluis met een tractor uit het ondiepe water ge trokken en deze geopend. Volgens de politie hadden de jongens gezegd dat alle documenten in de kluis met „zeer geheim" waren gestempeld. BERLIJN In een brief aan de Westberlijnse politie heeft de militaire commandant van Oost-Berlijn, generaal Helmut Poppe, er tegengeprotesteerd dat onbekenden van Westberlijns grondgebied af herhaalde malen heb ben geschoten op Oostberlijnse arbei ders en leden van het Oostduitse le ger. Dit zou zijn gebeurd op 19 en 30 juni en 6 en 8 juli. De protestbrief is gisteren overhan digd aan de Westduitse politie bij de doorlaatpost in de Sormenallee in de Amerikaanse sector. De Westduitse politie heeft meege deeld een onderzoek te zullen instellen en de bewaking bij de Berlijnse muur uit te breiden. Con SAIGON In de „tijgerkooien het Zuidvietnamcse strafeiland Son bevinden zich slechts „communis tische misdadigers". Dit staat in een officiële Zuldvietna- In de Amerikaanse luxe badplaats Miami worden deze week de „Miss Universe"-verkiezingen gehouden, waarvoor vele mooie meisjes uit alle delen van de wereld naar Amerika gekomen zijn. Na veel wikken en we gen van de jury werden gisteren de tien mooisten uitgekozen, die elkaar moeten bekampen in de finale. Tot haar eigen verbazing was daar ook Nederlands mooiste bij, Mej. Renzenop deze groepsfoto de tweede van links. Zelfs wanneer zij niet tot de allermooisten van het universum ge kozen wordt bij de finale, heeft zij nu toch de troost, dat zij in ieder geval tot de tien mooisten behoort. mese regeringsverklaring die gisteren in Saigon werd uitgegeven. De verklaring kwam na berichten van twee Amerikaanse Congresleden over de onmenselijke toestanden op Con Son waar vijfhonderd mannen en vrouwen zitten opgesloten in kleine raamloze betonnen cellen die van boven door dikke tralies zijn afgeschermd. De regeringsverklaring bevestigt noch ontkent de berichten over de gruwelij ke toestanden, maar „in oorlogstijd kan niet alles precies zo worden uitgevoerd als de regering zou willen". Volgens Saigon zijn de vijfhonderd in de tijgerkooien opgesloten om disci plinaire redenen. „Zij hebben zich verzet tegen huisre gels van het heropvoedingssysteem en worden in afzonderlijke verblijven dis ciplinair gestraft", aldus de verklaring. „Tot op heden hebben wij niets verno men van gevangenen die verlamd zou den zijn." De berichten van de Congresleden spraken andere taal: sommige gevange nen zaten zonder proces al jaren in de tijgerkooien omdat zij deelgenomen hadden aan vredesdemonstraties of omdat zij de vlag weigerden te groeten. Praktisch alle mannelijke gevangenen waren niet meer in staat hun benen te gebruiken omdat deze lange tijd aan ij zeren staven waren vastgeketend. Op een persconferentie zei een rege ringswoordvoerder gisteren niet te we ten of gevangenen worden geboeid of niet. Volgens hem was een speciaal on derzoek naar de omstandigheden op Con Son niet nodig, de geregelde in spectiereizen van functionarissen van het ministerie van Binnenlandse Zaken achtte hij voldoende. De secretaris-generaal van de Inter nationale Commissie van Juristen, de Ier Sean MacBride, heeft de Zuidviet- namese afdeling van de organisatie verzocht een onderzoek in te laten stel len naar de waarheid van de berichten over de tijgerkooien. Hij zei „diep ge schokt" te zijn over wat hij gehoord had. De delegatie van de Viet-Cong op de Parijse Vietnam-conferentie heeft gis teren bij het begin van de 74ste zitting van de conferentie het bestaan van „tijgerkooien" in de gevangenis op het Zuidvietnamese eiland Con Son fel veroordeeld. Waarnemend delegatieleider Dinh Ba beschuldigde president Nixon ervan ad viseurs en gelden te verschaffen voor de instandhouding van deze gevange nissen. SOFIA In het noordwesten van Bulgarije zijn door overvloedige regen val huizen en openbare gebouwen onder water komen te staan. Bruggen zijn verwoest en^ vee is omgekomen. Veel landbouwgrond staat blank. Van slachtoffers is geen melding ge maakt. NEW-YORK De secretaris-gene raal der Verenigde Naties, Oe Thant. heeft gisteren in New-York met een rede de wereld-jeugd-assemblee ge opend, Deze bijeenkomst ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van de volkerenorganisatie, wordt door meer Ran zeshonderd jeugdige deelnemers uiv 110 landen bijgewoond. Zij duurt tot 1 juli. Onderwerpen die ter discussie worden gesteld zijn politiek, armoede, oorlog en vrede en een aantal andere zaken waar de jeugd zich zorgen over maakt. Thant drong in zijn toespraak aan op herwaardering van het belang van de individuele mens in internationale za ken en op de ontwikkeling van een ..nieuw patriottisme van de mensheid". Hij betreurde het, dat het mensdom op zich nog steeds geen rechtstreekse stem in de Verenigde Naties heeft. Thant sprak onder meer de waar schuwing uit. dat men zich niet uit de maatschappij moest terugtrekken, maar actief moest geen deelnemen aan het nieuwe internationale „patriottisme van de mens". Hij riep de medewerking van alle aanwezigen op zich teweer te stel len tegen begrippen als vervreemding en afzondering. Die slechts andere woorden waren voor cynisme en defai tisme, zodat er een nieuwe geest zou komen, die zo wanhojiig nodig is opdat de internationale instellingen van de VN waarlijk tot leven kunnen komen. „Zonder de revolutionairen van het verleden zouden wij nu geen onafhan kelijkheidsverklaring, verklaring van de mensenrechten en het manifest voor economische e® sociale gerechtigheid kennen." aldus de secretaris-generaal. Daarna werd er een bestuurscommis sie van 18 leden samengesteld die zich om te beginnen zal bezighouden met een netelig probleem, namelijk met de gadering geen vertegenwoordigers van eis van de Sowjet-Unie dat aan de ver- Zuid-Korea, Zuid-Vietnam en nationa listisch China mogen deelnemen. Iemand die zei te komen namens de „hippies", een radicale Amerikaanse groep, trachtte de zaal binnen te drin gen maar kon worden weggewerkt. De man had gedreigd dat hij volgelingen bijeen zou brengen om de vergadering te verstoren en er een chaos van te ma ken. Enige sprekers leverden daarna kri tiek op de regeringen van Griekenland, Portugal en Spanje. Onder hen was de componist Theodorakis. Deze zei dat hij een stemming wilde houden over het schorsen van vijf gedelegeerden, die door de Griekse regering waren aange wezen.

De Vallei | 1970 | | pagina 7