Meisjes achter balie bepalen het gezicht van de V.V.V. Helpen alleen is niet genoeg Waarom guldens méér betalen en nog geen natuurlijke Orwo-kleuren ORWO U.T. 18 Salena Jones op tv Congo wil witte Neushoorn voor uitsterven behoeden Er leven nu vijftig in nationaal park Informatrices moeten van mensen honden Steekproef Lieve dochters - slechte moeders Ik ken u... Première overo.k: 36 dia's slechts f 12,50incl.ontwikkelen DIERENTUIN Hoe ver? Evenernenten Opvolger van Fabeltjeskrant programmaos MORGEN UIT DE KERKEN VRIJDAG 10 JULI 1970 ARNHEM „Je moet meisjes hebben, die echt van mensen houden". Dat is de kernachtige beschrijving, die een VVV-directeur geeft van de ideale informatrice. Staan dan achter de balies van alle Nederlandse VW-kantoren louter meisjes, die de mensheid liefhebben? Natuurlijk niet. En tochDe dienst verlening aan de toerist is in ons land over het algemeen goed, zeker in ver gelijking met het buitenland. Allereerst de organisatie. De zestig tot zeventig VVV-bureaus in Nederland beschikken over informatiemateriaal uit het hele land. Dat wil dus zeggen dat u meestal in de plaats waar u woont of daar vlak bij inlichtingen kunt krijgen over een plaats die in een heel ander deel van het land ligt. Verder werken die bureaus onderling met een verkeersberichtendienst en een logiesinlichtingendienst. Dat zijn alle maal begrippen, die in de meeste ande re landen volledig onbekend zijn, zelfs in een toeristisch klassiek land als Zwitserland, waar men bijvoorbeeld in Luzern geen inlichtingen kan krijgen over Bern. Enkele tientallen bureaus, voorname lijk in de grotere plaatsen, zijn 's avonds geopend tot een uur of elf, ook 's zaterdags en 's zondags. Speciaal ten gerieve van de buitenlandse gasten staan er langs de grenzen met West- Duitsland en België VVV-kantoren waar de toeristen informaties kunnen krijgen over plaatsen en streken in het hele land. De dépendance van de Arnhemse VVV bij de grenspost Bergh-autoweg bijvoorbeeld helpt veel Duitsers aan ge gevens over het westen van het land, vooral wat de logieemogèHjkheden be treft. Hoe ver gaan de VVV's in hun dienstverlening? Dat loopt nogal uiteen en is sterk afhankelijk van de bezetting op het kantoor en de financiële midde len. En natuurlijk ook wel van de op vatting van service die de plaatselijke VVV-directie er op nahoudt. Een voorbeeld: Als een Engelsman aan de balie komt en vertelt dat hij plotseling, wegens een sterfgeval, terug moet naar zijn woonplaats, krijgt hij in ieder geval de beschikking over de tele foon om de terugreis te regelen. Maar bij een VW, waar de servicegedachte verder is doorgevoerd, zal alles voor hem geregeld worden, terwijl hij zelf op een terrasje een kop koffie drinkt. Sommige VVV's hebben hun dienst verlening ver doorgevoerd. Zoals in Arnhem. Directeur Jaap Vet: „Als twee oude dametjes om een of andere reden de bus missen, waarmee een toer gemaakt wordt, dan nemen wij hen mee in de auto en maken die toer met hen. Dat kost handenvol geld. Maar het weegt wel op tegen de goodwill, die die dame tjes later teweeg brengen". „Als hier iemand komt, die klachten heeft over een hotel, dan vragen wij hem voor hoeveel hij zich benadeeld voelt en dan geven wij hem dat geld. Dat kost ons zo'n 2500 gulden per jaar. Maar het voorkomt een afbraakstuk in een of ander Duits boulevardblad". Hoe wordt iemand, die voor inlichtin gen een VW-kantoor binnenstapt, te woord gestaan door de informatrice? Over het aligemeen erg vriendelijk Maar natuurlijk worden sommige ARNHEM Een steekproef bij een aantal Nederlandse VVV's le verde een aardig beeld op over de snelheid en de omvang van de toe ristische informatie. Een Amsterdamse informatrice somde binnen enkele seconden alle buitenlandse restaurants op, die de hoofdstad telt. Na de vraag welke mogelijkheden er zijn om vanuit Scheveningen met een boot op zee te gaan vissen, kwam een Haagse in formatrice direct met naam en tele foonnummer van een rederij plus vertrektijden en tarieven. Informatie over de ontspannings mogelijkheden bij slecht weet lever de in Hengelo een opsomming van de musea in buurgemeente Enschede op. Na de vraag of er niets vrolijkere te doen was werd verteld, dat er, eveneens in Enschede, een voorstel ling door een kindercircus gegeven werd. Aanvangstijd en plaats waren niet bekend. Waar kan men in en rond Valken burg wandelen? „In de hele omge ving", zei de informatrice. Maar zijn er dan geen speciale wandelroutes? Antwoord: „Hier op het kantoor lig gen drie mapjes met routes te koop". Tenslotte het aardige oude plaatsje Doesburg waar de enige informatri ce zelf de rondleidingen door het historische stadhuis verzorgt. In dat stadhuis is ook de informatiepost gevestigd. Alleen, het is niet te vin den, want zelfs op het gebouw zelf hangt geen bordje waarop die ver meld staat. meisjes op den duur blasé of geprik keld, vooral als het erg druk is. Boven dien gebeurt het geven van informaties nog wel eens op een tamelijk onper soonlijke wijze en zelfs komt het voor dat de informatrice haar eigen stad of streek niet eens goed kent. Iemand, die iets wil weten over de ontspanningsmogelijkheden bij slecht weer, krijgt soms een hele reeks evene menten opgesomd, zonder dat hem ge- •yrrr LONDEN Lieve meisjes worden slechte moeders. Meisjes die zich op school goed gedragen en altijd doen wat hun ouders zeggen, willen dolgraag goede moeders worden, maar dat lukt ze niet, omdat zij niet zelfstandig be sluiten kunnen nemen. Dit heeft huisarts dr. Thomas Main verklaard voor de Britse Medisch-Psy- chologische Vereniging. Hij zei: „Wanneer haar baby huilt schreeuwt ze: „Wat wil je nou?" Maar de baby kan niet antwoorden." Daarom raakt de moeder soms zo over haar toeren heen, dat zij het kind gaat slaan en enkele gevallen tot de dood erop volgt. Deze probleemmoeder, aldus dr. Main, was een goede leerlinge op school, trouwde de juiste man, heeft een prachtig huis precies zoals haar moeder haar altijd voorgehouden had. Maar wanneer zij een baby krijgt, komt ze tot de ontdekking dat zij iemand heeft te gehoorzamen die niet kan zeg gen wat hij wil. Dr. Main zei dqt een verrassend aantal babies door grootouders wordt opge voed als gevolg van de onvolkomenhe den van hun „te goede moeders"! vraagd wordt waar zijn belangstelling naar uitgaat. Maar aan de andere kant zijn er ook weer VW's waar men probeert te voorkomen dat de mensen door een soort onwennigheid, een hotel kiezen dat financieel boven hun macht ligt. Dienstverlening is een rekbaar begrip maar er zijn wel basis-richtlijnen te ge ven. Dat zal dan ook wel gebeuren tij dens de gloednieuwe cursus voor infor matrices, waarmee de ANVV in augus tus begint en die een halfjaar duurt. Er zijn nog genoeg wensen op dit ge bied. De afronding van het breedver- takte net van informatieposten bijvoor beeld. En een aantal mobiele Informa tiekantoren, die voor evenementen kun nen worden gebruikt. Maar de moeilij ke financiële toestand van de meeste VW's zet vaak een domper op deze en andere plannen. Toch valt ook daar wel iets aan te doen. Een VW-directeur: „Minder duur drukwerk en dure reisjes en dat geld besteden aan betere informatie. Het staat wel erg mooi als je kunt zeg gen dat je je folder in Japan verspreid hebt, maar je hebt er niets aan". De meisjes achter de balie moeten niet alleen vriendelijk zijn, ze die nen. WINNIPEG Een man reed woensdag per auto naar Winnipeg, in Canada toen een licht vliegtuigje voor hem op de weg een noodlan ding maakte. De automobilist stapte uit en keek of de piloot, Lloyd Brenna uit Edina m Minnesota, misschien hulp nodig had. Drie dagen later reed de automo bilist ten zuiden van Winnipeg toen een licht vliegtuigje een noodlanding maakte op een veld langs de weg. Hij liep naar het vliegtuigje toe en zei: Leuk je weer te zien Lloyd. Je zou dat toestel beter eens kunnen la ten nakijken. ADVERTENTIE utsf -O. rü«pl Vraag uw fotohandelaar Orwo Foto N.V. - Postbus 127 - Hilversum In de Amerikaanse staat Arizona ligt in de plaats Tucson een merk waardige dierentuin: The Arizona Sonora Desert Museum. In de rij van dierentuinen, die zich meer en meer gaan toeleggen op de speciali satie, neemt de diergaarde van Tuc son een bijzondere plaats in: hij her bergt. uitsluitend dieren die leven in de woestijn. Alle in de woestijn voorkomende reptielen zijn in Tuc son vertegenwoordigd. Daarbij is hei verrassend tussen deze dieren een ottèr aan te treffen, toch een wa terdier bij uitstek. Het betreft hier een soort die in de woestijn water weet te vinden. De VARA-televisie zendt van avond om 19.30 op Nederland 2 een kleurenprogramma over deze die rentuin uit. De Amerikaanse zangeres Salena Jones (hier op de foto) is vanavond een van de gasten in het VARA-tv- programnia „Zomaar een zomer avond" (Nederland 2, 20.20-21.45 uur). Er komen nog meer grote namen in voor: Louis van Djjk (piano) en Harrv Mooten (accordeon) als gele genheidsduo, Enny de Leeuwe en Albert Mol met improvisaties, het Roemeens orkest van Gregor Serban, Mies Bouwman als middelpunt van „Zomaar een vraag" en de Neder landse Knokke-ploeg van dit jaar. Met ingang v*n het komende win terseizoen zal de NOS-televisde, als opvolger van de Fabeltjeskrant, een nieuwe door M. M. Chanowski Pro ductions NV te vervaardigen kleu terserie pitzenden: „De Woefs en de Lamaars". De serie behelst de belevenissen van twee robotachtige d ierenvolkjes. De Woefs, een hondachtig ras, zijn zeer nijvere dieren, die altijd in de weer zijn met het maken van de 'Dingen'. Daarentegen zijn de katach tige Lamaars wat lui en hun leze is dan ook: „Komen we er vandaag niet, dan komen we er morgen wel." Het idee voor de serie is van Leen Valkenier. De teksten worden ge schreven door Jan Vries, de muziek is van Ruud Bos. De stemmen zijn onder meer van Frans van Dusscho- ten, Trudi Libosan en Ger Smit. De poppen worden ontworpen en uitge voerd door Paul Heineman, Henriët- te Lenselink en Henk Beukers. In de televtsiefilmrubrieik „Pre mière", die de NOS vanavond uit zendt, zal een interview zijn opgeno men met de Nederlandse, in Duita- iand werkende, filmproducer Rob Houwer. Rob Houwer is in het nieuws ge komen, nadat de door hem geprodu ceerde en door de Duitser Michael Verhoeven geregisseerde film „OKM ervoor gezorgd heeft dat het film festival in Berlijn is afgebroken. De film werd tè anti-Amerikaans bevonden. Er wordt onder meer in vertoond hoe Amerikaanse soldaten een Vietnamees meisje verkrachten en doden. Waarschijnlijk zullen in „Premiè re" ook een paar fragmenten uit d« omstreden film worden uitgezonden. sa- van TELEVISIE NEDERLAND I 18.25 NOS: Tour de France: menvatting van de 14e etappe. 18.45 Pipo de Clown. 18.55 (K) Journaal. 19.04 NCRV: Scheepsjongens Bontekoe, vervolgverhaal. 19.12 Up with people: Amerikaanse Studentenshow met zang, dans en muziek. 20.00 NOS: (K) Journaal. 20.20 NCRV: Hier en Nu: act. rubr. 20.45 Politieke Moorden: Generaa von Schleicher, of: Het einde van de Republiek van Weimar, ge filmd TV-spel. (Bavaria-produk- tie). 22.10 (K) Barenboim over Beethoven, klass. muz. progr. 22.35 De ET 10 op Terschelling, filmrep. 22.50-22.55 NOS: (K) Journaal. NEDERLAND 2 18.45 NOS: Pipo de Clown. 18.55 (K) Journaal. 19.04 Filmrubriek. 19.30 VARA: (K) Beroemde dieren tuinen: Het Arizona Sonora Woes tijnmuseum in Tucson. 20.00 NOS: (K) Journaal. 20.20 VARA: (K) Zomaar een zomer avond gevar. progr. 21.45 (K) Mannix: Op zoek naar een vriend, TV-film. 22.35-22.40 NOS: (K) Journaal. DUITSLAND I (Region, progr.: NDR: 18.00 Sport journaal. 18.30 (K) Act. 18.45 (K) Zandmannetje. 18.55 Nordschau-Ma- gazin. 19.26 (K) Zu Gast in Hanno ver. 19.59 Progr. overz. WDR: 8.20- KINSJASA (Congo) De Congo koestert thans de hoop, de inheemse witte neushoorn, die als een nevenge volg van de opstand van 1964 bijna was uitgestorven, te kunnen redden. De 50 of 60 exemplaren, die zijn overgebleven, bevinden zich nu in het nationale park Garamba, langs de Soe- danese grens. Tot. 1964 waren er 1200 van deze die ren. De directeur van de nationale par ken, Jacques Verschuren, vertrouwt erop dat er tegen het eind van deze eeuw weer evenveel zullen zijn. In 1935 wa ren er maar ongeveer 100, zegt hij. Er zijn geen oecologische (met, de om geving verband houdende) factoren aan het werk in Garamba alleen stro pers. Op de witte neushoorn wordt jacht gemaakt om zijn hoorn, die tot poeder wordt vermalen en in het oosten tegen hoge prijzen wordt verkocht als een middel tot opwekking van de ge slachtsdrift. Verschuren is van mening, dat de voornaamste kopers de Chinezen zijn. Hij heeft vroeger gewerkt op een re servaat in Indonesië, waar hij opmerkte dat de Zuidoost-aziatisch neushoorn bijna was verdwenen door dezelfde oorzaak. Toen het zover was gingen de handelaren naar Afrika. Het stropen van de dieren in de Ga ramba werd gemakkelijk toen de op stand van 1964 uitbrak, alle gezag stort te in de oostelijke provincies ineen, en de gewapende stropersbenden hadden vrij spel in het park. Het einde van de opstand betekende voor de neushoorn geen grote verlich ting aangezien de regering economische moeilijkheden genoeg had in andere streken, maar de komst van economi sche stabiliteit heeft de Congo in staat gesteld, aandacht te wijden aan de door zoölogen geuite vrees met betrekking tot de dieren in Garamba. In het park wonen thans 200 gewa pende bewakers met hun gezinnen, die patrouilleren in de ruim 500 vierkante kilometer omvattende steppen. Aan het stropen is bijna een einde gekomen maar het moet helemaal ophouden wil het aantal neushoorns bevredigend toe nemen. Een moeilijkheid is de langdurige drachtigheidsperiode 18 maanden en de geringe vruchtbaarheid. De wijf jes paren slechts eens in de drie jaar. Deze beide factoren kunnen door het optreden van de stropers worden ver stoord. Verschuren vertrouwt erop dat aan het stropen een einde zal komen. De stropers moeten een les hebben. De be wakers in de Garamba schieten raak. Maar nu het gevaar voor de witte neushoorn schijnt te verminderen be ginnen de parkautoriteiten zich zorgen te maken over de 5000 giraffen die er leven. Kort geleden hebben bewakers ge rapporteerd, dat zij een groot aantal karkassen van giraffen zonder hoorns en staarten hadden gevonden. Verschuren is erachter gekomen, dat sommige bewoners van Afrika de hoorn van de giraf vereren als een fe tisj, maar wat ze met de staarten doen heeft tot nu toe niemand ontdekt. De NCRV-tv komt vanavond om 19.12 uur op Nederland 1 met het eerste deel van de opname die zij in Schouwburg Orpheus te Apel doorn maakte van de Amerikaanse show ,,Up with people"Volgens on ze recensent ondanks de wat theo retischeteksten een lust voor oog en oor. Waarschijnlijk vanavond dus ook wel via de beeldbuis. 8.45 en 12.10-12.35 Schooltelevisie. 18.00 (K) Novellen aus dem Wilden Westen, tv-film. 18.30 (K) Voor de kleuters. 18.40 Nws. en act. (K). 19.25 Mischa und Birgit, tv-serie). 20.00 (K) Journaal en weerber. 20.15 Im pressies van de passiespelen. 21.00 (K Reportage uit Bonn. 21.25 (K) Der 7. Sinn. 21.30 (K) Simon Tem plar und ein Testament, tv-serie. 22.15 (K) Journaal en weerber. 22.30 Verslag van de Ronde van Frank rijk. 22.40 Reisegesellschaft, tv-spel. 23.50 Journaal. DUITSLAND 2 '18.05 (K) Act. en muz. 18.40 Oude films. 19.10 (K) Meine Tochter, un ser Fraulein Doktor, tv-serie. 19.45 (K) Nws., act. en weerber. 20.15 Ak- tenzeichen: XY... ungelöst. Aansl.: Nws. 21.15 Documentaire over Ber lijn. 22.05 (K) Nws., weerber. en weerber. voor toeristen. 22.20 Akten- zeichen...ungelöst. 22.25 Dagboek uit dc Protestante wereld. 22.40 TV-por- tret van Carl Orff TELEVISIE DUITSLAND I 10.00 Nieuws. 10.05 Journaal van gisteravond. 10.30 Reportage over de Duitse vliegtuigindustrie. 11.15 Die Umschau. 12.05 Muzikaal Rendez vous in München. 12.50 Persover zicht. 13.00-13.30 Journaal. 14.55 (K) Nieuws. 15.00 Reportage over Oost- Europese steden. 15.45 Literair pro gramma. DUITSLAND II 13.45 (K) Programmaoverzicht. 14.15 Amusementsprogramma voor Spanjaarden en Duitsers. 14.58 Nieuws. 15.00 Hallo Freunde, tv-se rie. 15.30 (K) Wer ist Tyrant King?, tv-film. RADIO HILVERSUM I VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 7.20 Socialistisch strijd lied. 7.23 Weekeind: jeugdprogram ma. VPRO: 7.54 Deze dag. VARA. 8.00 Nieuws. 8.11 Van de voorpagina 8.15 Stereo: Z.O. 135: gevar. pro gramma. (9.35-9.40 Waterstanden) 10.30 Stereo: Tango Rumba Orkesl met zangsolisten. 11.00 Nieuws. 11.00' Stereo: Lichte gram.muz. 11.10 Lichi orgelspel. 11.25 Oosteuropese kro niek. 11.45 Stereo: Brass Band (opm 12.05 Stereo: Strijkorkest. 12.30 Tus sen start en finish: actueel sport nieuws. 13.00 Nieuws. 13.11 VARA Varia. 13.13 Actualiteiten. 13.23 Ste reo: Dit is het begin...: jongerenpro gramma. 14.35 Radio Jazz Magazine NOS: 15.00 Programma gewijd aar Beethoven. 16.00 Nieuws. 16.03 Scan populair programma over elektron! ca. VARA: 16.15 Gitaarrecital: mod muz. 16.35 Artistieke staalkaar 17.10 Klassieke opera-aria's (gr) 17.55 Mededelingen. 18.00 Nieuw: 18.11 Actualiteiten. 18.20 Stereo Open Huis: gevar. programme (19.30-19.35 Nieuws). 21.00 Radioka merorkest; en solist: klass. en mo< muz. 21.45 Radio Dubbelkwarte' oud-Nederlandse volksliedjes. 22.0' Vrije programmering. 22.30 Nieuws 22.40 Mededelingen. 22.45 Stereo Hoe later op de avond...: licht mu ziekprogramma 23.15 Stereo: Lui de zaterdag uit: licht gevarieerd platen- programma. 23.55-24.00 Nieuws HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nieuws. 7.11 Het le vende woord. 7.16 Stereo: Op het eerste gehoor: klass. muz. (gr). (7.25 Horen en zien; 7.30 Nieuws; 7.32-7.50 Hier en Nu: actualiteiten). 8.0C Nieuws. 8.11 Stereo: Te Deum lauda- mus: klass. gewijde muz. 8.3C Nieuws. 8.32 Touringclub: informa ties en tips voor vakantiegangers 8.45 Stereo: Lichte gram.muz. 9.0C Stereo: Promenade orkest: Italiaanse operamuziek. 9.35 Gymnastiek voor de huisvrouw. 9.45 Stereo: Granc Gala du Disque classique een keuze uit de platen van de afgelo pen tien jaar. 11.00 Nieuws. 11.03 Vi sie, lezing (I). 11.15 Stereo: Omroep orkest en solisten: Mod. muziek plm. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.0» Zonder grenzen: rubriek over missie en zending. 12.10 Uit balans: uitzen ding in samenwerking met het NKOV. 12.14 Marktberichten. 12.16 Overheidsvoorlichting: Franco Huis informatie voor het bedrijfsle ven. 12.26 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.41 Ac tualiteiten. 12.50 Buitenlands com mentaar. NOS: 13.00 Vliegende schij ven: gram.platen voor de militairen. KRO: 14.00 Stereo: P.M. een weekblad met veel plaatjes. (16.00- 16.02 Nieuws). NOS: 16.30 Inzet een programma over amateuristische muziekbeoefening. HIRO: 17.00 HI- RO-Magazine. 17.15 Gasten van de Week. KRO: 17.30 Stereo: Zesnegen- plus: licht muziekprogramma. 18.19 KRO Kanjer Koning Kompetitie. 18.30 Nieuws. 18.41 Actualiteiten. 19.00 Nabeschouwing Ronde van Frankrijk. 19.05 Stereo: Musicerende dilettanten. 19.30 Sjook: jongeren programma. 20.00 In antwoord op uw schrijven...: verzoekplatenpro- gramma. 22.00 Troubadour: luister liedjes. 22.25 Avondgebed. 22.30 Nieuws. 22.40 Toernegoal: licht mu ziekprogramma met sportberichten. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III KRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Djimn: ge var. programma. (10.00 en 11.00 Nieuws). NOS: 12.00 Nieuws. 12.03 Gevolmachtigd: een koning te rijk voor de door u gevraagde plaat. 13.00 Nieuws. 13.03 Radio Tour de France: popmuziek en reportage® Ronde van Frankrijk. (14.00, 15.00 en 16.00 Nieuws). NCRV: 17.00 Nieuws. 17.02-18.00 Hier en nu: wekelijkse sportshow met lichte platen. NED. HERV. KERK uepen te Kesteren: (toez.) W. Chr. Hovius te Katwijk aan Zee; te Nij- verdal: G. A. Cnossen te Twijze- lerheide; te Den Burg (Texel): (toez.) J. F. M. van Malssen te Schingen; te Koudum: (toez.) J. L. Ravesloot te Veen. •ngenomen naar Naaldwijk: (bij- •ondere wijkgemeente in wording): I. G. Janssen te Schiedam. GEREF. KERKEN roepen te Broeksterwoude: J. v ree, kand. te Amsterdam; te Mid delburg: C. van der Zanden te Pes- 3e, die dit beroep heeft aangeno men. yngenomen naar Helpman: J. J. R. Baas te Beetsterzwaag. EREF. KERKEN VRIJGEMAAKT leroepen te Leens: J. van der Haar te Leiden. CHR. GEREF. KERKEN B' 'ankt. voor Klundert: J. Westerink te Kerkwerve.

De Vallei | 1970 | | pagina 9