Veenendaals dagblad Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Rome verrast over tweedaags celibaatsgesprek Katholieken wachten in spanning af Buiten Als t kalf verdronken is.... DRUKTE OP DE WEGEN VIEL HEEL ERG MEE Jordanië heeft overeenkomst met commando's VERGANE GLORIE BOER ZAG KIND IN WAAL GOOIEN FACULTEIT BEDREIGD MET SLUITING VISAKTE DUURDER Regerings- Friendship vervangen Volgend jaar spreiding veel beter Begroting bijna klaar Mysterie in de Betuwe Geen aftrek bijstands uitkering Inkomensgrens bejaarden ziekenfonds wordt verhoogd Mansholt wil in 1972 aftreden Landbouwer bij botsing gedood Mooi zomer weekeinde UTRECHT Het gesprek tussen paus Paulus en kardi naai Alrink over het aanvaarden van gehuwde priesters wordt vandaag voortgezet. Gisteren al spraken paus en kardinaal anderhalf uur lang over het celibaat. Het is hoogst ongebruikelijk dat een paus op twee achtereenvolgende dagen dezelfde kardi naal in audiëntie ontvangt. Katholieken in de hele wereld wachten met spanning op de afloop. Vallen en opstaan ROOKGORDIJN Minister-president Vakcentrales Bij Amsterdamse universiteit TOEZEGGING Na ongeval overleden Bw. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaai, Tefef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement V3 P-W., 4,85 p.m„ 14,30 p.k. VALLEI VDÜnWïïmg ffH W0I ffifüWfWiiI hW opgericht bt 1996. Uitg.s Wegener's Couranten Concern nee Advertentietarieven op aanvraag SATERDAG II JULI 1970 - 44e JAARGANG no. 159 KARDINAAL ALFRINK OOK VANDAAG NAAR DE PAUS Na het eerste onderhoud werden geen mededelingen gedaan. De kardinaal zal eerst verslag uitbrengen aan de Nederlandse bisschoppen. Dat gebenrt vol gende week donderdag. Wel zeiden „Vaticaanse zegslieden" gisteren dat de paus een onverbiddelijk „neen" had laten vallen over een even tuele aanvaarding van gehuwde pries ters. In het algemeen belang van de kerk zou de kardinaal zjjn gezwicht voor de argumenten van de paus. Het doek is nu gevallen over de vijf maanden van spanning tussen Rome en Nederland, DEN HAAG Binnenkort zullen de ministers van Landbouw cn Visserij en van Financiën een wetsontwerp indie nen dat beoogt de aanschafkosten voor de grote visakten te verhogen tot 20,-, voor de kleine visakte tot 4,- en voor het kustvisserijconsent tot 2,-. Voor wat betreft jachtakten zal het verschuldigde zegelrecht worden omge zet in een recognitie, die voorts aan de sedert de jaren vijftig gestegen kosten van administratie zal worden aange past. Verder zal in het ontwerp worden voorgesteld in de jachtwet een bepaling op te nemen waarbij de minister van Landbouw en Visserij regels kan stellen aan door grondgebruikers op hun erf te gebruiken klemmen voor het vangen van schadelijk wild. öeholve het monumentale stan- daardwerk, dat prof. L. de Jong over de 7.1. oorlog samenstelt, ver- scheen er hier en daar nog z.g. J lokale geschiedschrijvingdie voor t menigeen vaak begrijpelijker is en door regionale of plaatselijke ten- densen aantrekkelijke kanten be- J zit. Men kent namen en toestanden,. J herinnert zich wazig geworden ge- J beurtenissen doch vraagt zelden J naar literaire of historische waar- i de. Inventarisatie en documentatie vervangen in zo'n boek het „van horen zeggen" over allerlei hande- j lingen van vriend en vijand in de S oorlogsjaren 1940/'45. Zulk een k werk is „Er op of er onder" k door W. P. Nederkoorn en G. JP Stork, dat tal van gegevens over bezetting, verzet en bevrijding (sa- 5 mengesteld naar vele dorpen van Achterhoek en Lijmers), bevat, j aangevuld met 38 portretten van 1 hen, die vielen en 45 foto's van ver- nielingen e.d. Zodoende werd in be- grijpelijke taal, goed geïllustreerd, vrijwel een compleet beeld van val- len en opstaan in de streekgeschie- 5 denis verkregen. De eerste druk (1946) en ook de tweede druk zijn reeds lang uitverkocht, maar het kwam Misset en Gijsbers v. Loon te Arnhem dienstig voor, deze al leszins verstaanbare kroniek in „facsimile" wederom uit te geven. 5 Hel werd een kloek boekwerk 5 (f 28,50 geb.), waarin we o.m. een j belangwekkend hoofdstuk lazen 1 over de grote schade, door de oor- logsgod Mars aan de bossen (o.a. huize Ruurlo en de Veldhorst) toe- gebracht voor brandhout, verdedi- 5 gingswerken, maar ook diefstal door landgenoten en granaatvuur. 5 Totaal aldus vertelt houtvester 5 ir. F. W. Wessels ging wel 2000 5 ha bos verloren. De littekens der 5 geslagen wonden bleven nog goed- 5 deels zichtbaar. 11 juli '70 A. B. WIGMAN 5 1 .«I aldus deze zegslieden. Zij spraken van een „capitulatie van de kardinaal". De paus zelf had kardinaal Alfrink uitgenodigd naar Rome te komen. De bereidheid tot praten dateert echter al van begin februari, toen de paus aan kardinaal Villot, zijn „minister van bui tenlandse zaken", schreef bereid te zijn „met de Nederlandse bisschoppen naar middelen L zoeken die op geschikte wijze hun problemen oplossen". De moeilijkheden tussen Rome Nederland begonnen tijdens het pasto raal concilie in januari in Noord- wijkerhout. Het concilie sprak zich toen uit voor aanvaarding gehuwde priesters. De bis schoppen onthielden zich toen nog van stemming, maar verklaarden zich korte tijd later solidair met deze uitspraak. Dit principiële standpunt wekte ont steltenis in Rome, Paus Paulus ver klaarde zich echter bereid de zaak met kardinaal Alfrink uit te pFaten, DEN HAAG De zogenaamde re- gerings-Friendship, het vliegtuig waar mee de koninklijke familie ruim tien jaar lang een reeka van bezoeken heeft afgelegd, zal worden vervangen door een Fellowship. Het oude vliegtuig zal door de fabri kant Fokker worden ingeruild. Het nieuwe vliegtuig zal meer dan in het verleden niet alleen worden ge bruikt door de koninklijke familie maar ook ter beschikking staan van de re gering. ARNHEM/BONN Bij de Ne derlandse grensposten is het gistermid dag en -avond vrij rustig geweest De terugkeer van Nederlandse vakantie gangers was nauwelijks merkbaar ter wijl ook de uittocht maar langzaam op gang kwam. AMMAN In Jordanië is eindelijk «en overeenkomst bereikt tussen de Pales tijnse commando's en de regering. De leider van de El Fatach, Yasser Arafat, en koning Hoessein ondertekenden gisteren het akkoord. Vorige maand werden in de Jordaanse hoofdstad Amman zeker duizend men sen gedood of gewond in zware gevechten tussen beide partijen. Li het akkoord wordt niet gesproken over terugtrekking van de Palestijnse Volksmilitie uit de Jordaanse steden, iets waar koning Hoessein, altijd op ge staan heeft. Aan de andere kant zullen de Palestij- nen zich houden aan eerder gedane toe zeggingen zoals het zich onthouden van wapens dragen en bases vestigen in de steden. Hoge Israëlische regeringsfunctiona rissen hebben in de meest krachtige termen het Russische vredesplan voor het Midden-Oosten afgewezen. Het plan werd o.m, „een rookgordijn", „een plan om de Russische heerschappij in het Midden-Oosten te vestigen" en „een plan dat de opheffing van Israël beoogt" genoemd. In Moskou heeft een Russisch blad voor buitenlandse aangelegenheden het Amerikaanse vredesplan „meer tege moet komend aan de doelstellingen van de Arabieren" genoemd, dan eerdere Amerikaanse vresdesplannen. Tot dus ver heeft Israël ook op dit plan nega tief gereageerd. In Tel Aviv werd gisteren meege deeld dat Israëlische vliegtuigen drie Egyptische MIG-21's hebben neerge schoten boven het Suezkanaal. Het was de eerste luchtslag sinds Israël meldde dat de Russen ultramoderne luchtaf- weerraketinstallaties langs het kanaal gebouwd hadden. ■NBIBBIBIMIItllHBMBBIIRBaNNBB Op de Van Weerden Poelmanweg in Soesterberg, waar onlangs zes militairen om het leven kwamen, omdat de chauffeur van hun trnck op de bijzonder slechte weg de macht over het etuur verloor, is men nu eindelijk begonnen met. het verbeteren van deze bochtige weg. Met behulp van oulldozers wordt het betonnen wegdek opgebroken. OLDEBROEK De 20-jarige mejuf frouw J. van Dam uit Oldebroek, die woensdagavond bij een botsing tussen een personenauto en een VAD-bus als inzittende van deze personenauto ern stig werd gewond, is gisteren aan haar verwondingen overleden. Van een onzer redacteuren DEN HAAG De behandeling van het ontwerp-rijksbegroting in de minis terraad verloopt dit jaar uitzonderlijk vlot: minister-president P. J. S. de Jong heeft gisteravond meegedeeld dat de ministers woensdag al hun bespreking van het ontwerp zullen beëindigen waarna de afwerking in handen van minister Witteveen (FFinanciën) wordt gelegd. Zoals wij deze week al schreven heeft de behandeling van de rijksbe groting in de ministerraad in het verle den emeerma.ealen vele vergaderingen gedurende een belangrijk deel van juli gevergd; dit jaar ezijn de bewindslieden het erg snel mei elkaare eens geworden, wat trouwens in Den Haag allerwegen wel verwacht werd. D minister-president deelde ook mee edat het kabinet daadwerkelijk aan va kantiespreiding doet; gedurende de rest van de zomer zullen tijdeelkens acht of negen ministers in ons land vertoeven en dus „bij de hand" zijn. Direct na de ministerraadvergadering van woensdag zullen al enkele bewindslieden aan hun vakantie beginnwn. Ongewenste situa ties als enkele jaren geleden, toen er op een gegeven moment slechts twee mi nisters in Den Haag waren» zullen ook dit jaar niet voorkomen. Bij de vberkzaamheden voor de bastion van het middeleeuwse sloop van het oude jaarbeursge- kasteel Vredenburg. Dit kasteel bouw in Utrecht is een deel bloot- werd in het midden van de vijf- gekomen van het noordwestelijke tiende eeuw verwoest. Van deze fundamenten zal ook niets overblij ven. Op deze plaats komt een groot winkelpand. Bi «BI* DOORNENBURG De rijkspolitie in het district Nijmegen is op zoek naar twee mannen cn een vrouw van onge veer 20 jaar, die volgens een veehouder in de Betuwse plaats Doornenburg een kind in de Waal hebben gegooid. De veehouder, die op zijn eenzaam gelegen weiland aan het werk was in het struikgewas langs de rivier, zag dat het drietal, de moeder met een jong kind in de armen, naar de waterkant liep. Toen ze even later uit de bosjes tevoor schijn kwamen, was het kind niet meer bij hen. In een kleine, crèmekleurige auto, ver moedelijk een Morris of een Austin se ven, reden ze daarna met hoge snelheid weg. Het enige signalement is, dat een van de mannen een baardje had. De politie houdt er rekening mee dat het kind mogelijk al door mishandeling om het leven was gekomen en men nadien het lijkje in de rivier heeft ge gooid. De rijkpolitie te water is momen teel aan het dreggen. DEN HAAG Met terugwerkende kracht tot 1 februari 1970 worden de toelatingsgrens en de inkomensgrens van de bejaardenverzekering ingevolge de ziekenfondswet aangepast aan de voorgenomen wijzigingen van de pen sioenbedragen ingevolge de Algemene ouderdomswet. Na afloop van de wekelijkse kabi netszitting deelde premier De Jong vrijdag mee dat de bejaardenverzeke ring toegankelijk is voor personen van 65 jaar en ouder, die een inkomen heb ben van minder dan 10.761 per jaar. De premie is afhankelijk van het inko men. 4,34 per week 18,82 p maand) bij een inkomen tot 6.036; 8,68 per week 37,64 p maand) bij een inkomen tussen 6.036 en 7.046; 10,85 per week 47,05) bij een inkomen tussen 7.046 en 8.904; 15.19 65,87) bij een inkomen tussen 8.904 en 10.761. Voor het vaststellen van het inkomen wordt rekening gehouden met alle in komsten. De vakantie-uitkering krach- tc.is de aow wordt echter bij de bepa ling van het inkomen buiten beschou wing gelaten. ARNHEM In een brief aan de Gelderse gemeentebesturen heeft het overlegorgaan van de drie Gelderse vakcentrales er op aangedrongen bij het toekennen van uitkeringen van de bijstandswet de zogenaamde vijfpro- centsaftrek zo veel mogelijk te laten vervallen. NW, NKV en CNV wijzen erop dat de aftrek, bedoeld om werklozen aan te zetten weer aan de arbeid te gaan en zodoende meer te verdienen, voor al leenwonende bejaarden, weduwen en alleengelaten vrouwen geen zin heeft. In veel gevallen is er voor een „prik kel" in de vorm van de aftrek geen re delijk argument te vinden. De grote groepen die blijvend arbeidsongeschikt zijn of voor lange tijd op de bijstand zijn aangewezen vallen naar het idee van de vakcentrales daar onder. Het overlegorgaan voegt er nog aan toe, dat de sterk gestegen kosten van het levensonderhoud voor deze catego rie zo zwaar wegen dat ook dit een ar gument vormt om de aftrek achterwege te laten, „zoals verschillende gemeenten in Nederland al doen". BRUSSEL Europees Commissaris Mansholt wil vroegtijdig aftreden. Zodra de toetredingsonderhandelingen met Groot-Brittanië, Ierland, Denemarken en Noorwegen zijn afgehandeld en een akkoord over zijn plannen om de Euro pese landbouw gezond te maken, ls be reikt, wil hij de enige zetel die Neder land in Brussel rijk is. verlaten. Dr. Mansholt heeft zelf voorlopig twee jaar voor deze taken uitgetrokken, zo bleek tijdens een vraaggesprek in Brus sel. De rijkspolitie en marechaussee kon den het gemakkelijk aan. Dé drukte die er was, concentreerde zich op de oosrfr- en west- en noord - zuidve rbindingen De Westduitse grenspolitie en douane zijn met eenderde versterkt en hebben opdracht om de reizigers vlot door te laten met controles alleen in verdachte gevallen. Terwijl de grote Nederlandse uittocht dus nog moet beginnen, zijn de vakan tieperiodes voor het volgend jaar al vastgesteld. De ministerraad heeft gis teren de aanbevelingen voor de vakan tiespreiding van de Stichting van de Arbeid overgenomen: Periode I: zaterdag 26 juni Urt en met zaterdag 10 juli, het deel beneden de grote rivieren (Brabant, Limburg en Zeeland). Periode II: zaterdag 10 juli tot en met zaterdag 24 juli: het oosten en noorden van het land plus bouw- en textiel industrie. Periode III: zaterdag 24 juli tot en met 7 augustus: het westen (Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland ten noorden en ten westen van de rivie ren) plus de metaalindustrie. AMSTERDAM De bestuursoon- flicten aan de universiteit van Amster dam hebben een nieuw hoogtepunt be reikt door een unieke dreigbrief van het curatorium aan het (demissionaire) bestuur van de sub-faculteit der alge mene politieke en sociale wetenschap pen. Het komt erop neer dat het curato rium overweegt een ministeriële com missie een onderzoek te laten instellen als de bestuurscrisis binnen de sub-fa culteit niet tijdig wordt opgelost. Hangende dit eventuele onderzoek zal het onderwijs stil worden gezet, zo heeft het curatorium, waarvan burge meester Samkalden president is, per brief laten weten. Binnen de sub-faculteit der algemene politieke en sociale wetenschappen heb ben zich de laatste jaren veel moeilijk heden afgespeeld, waarbij de eisen van de studenten een grote rol speelden. Recent zijn de bezetting van het insti tuut voor politicologie door een kleine groep studenten en de weigering van prof. H. Daudt bepaalde colleges te ge ven. De voorzitter van de sub-faculteit, prof. Fr. de Jong Edz. trad in verband hiermee af. Ook de vice-voorzitter, dr. P, Baehr, bedankte. In een gesprek met het curatorium werd later toegezegd dat men zal trach ten voor 15 juli een nieuw bestuur te formeren. Hoewel het resultaat van die pogingen nog niet bekend is, heeft het curatorium nu alvast laten weten wat er kan gaan gebeuren als de studies na de vakantie niet normaal kunnen aan vangen. Aan de „bedreigde" sub-facul teit studeren ongeveer duizend studen ten. EMST De 54-jarige landbouwer J. Post uit Doornspijk is vrijdagavond om het leven gekomen toen hij op de Hoofdweg onder Ernst als bestuurder van een trekker met aanhanger geen voorrang verleende aan een personen auto. Post raakte bekneld tussen de aan hanger. Een jongen die op de trekker zat, werd enkele meters weggeslingerd, maar bleef ongedeerd. Ook de bestuurder van de personenauto, die totaal vernield werd, kwam er zonder verwondingen af. (Van onze weerkundige medewerker) Hoewel er dit weekeinde tijdelijk een wolkje voor de zon kan schui ven en er een verspreide bui tot stand kan komen, houden we het toch op overwegend mooi weer met zonnige perioden. Het is aan een hogedrukgebied boven Frankrijk, West-Duitsland en Nederland te danken, dat de in vloed van een kleine depressie bo ven het Kanaal beperkt blijft. De temperatuur bereikt vandaag in Gelderland een middagniveau van 22 tot 24 graden, zondag en maandag zal de temperatuur wei nig lager of hoger worden. Globale vooruitzichten voor de komende drie juli-weken: meer warme dagen maar af en toe ook een regen- of onweersstoring. «9

De Vallei | 1970 | | pagina 1