DE WERELD STAAT VOOR GIGANTISCHE PROBLEMEN WAAR MOET DAT HEEN? DE BEURS IN HET EERSTE HALFJAAR beurs van beurs overzicht De dief stelen MENS LEERT AF IN HARMONIE MET NATUUR TE LEVEN ZOIETS KAN Voorlichting over sociale verzekering De toekomst van wegwerp- serviezen Vaste stemming Internationals PILOOT STORM TEKKO TAKS Planning en prognose FOLDER VERKRIJGBAAR Contant geld IN JUNI TRAD LICHTE VERBETERING IN LAGER EFFECTIEF Wat te doen met afval? f.a VERBETERING Mallinckrodt directeur Olies vormen uitzondering Pagina 2 ZATERDAG II JULI 1970 OLAF J. DE LANDELL Daar zat hij nu op zijn donkerrode ledikant en dacht na over de recht vaardigheden des Hemels: hij had nog geen twee uren tevoren Angelica's oorhangers geplukt en een ander had zijn hanger genomen. Moest hij klagen?...Moest hij het aange ven?...Kon hij zwijgen, zonder ver dacht te lijken?... Nu ja, het deed hem verdriet. Er bleek een groot verschil te bestaan tussen een geschenk, dat hij met fat soenlijk geld voor een bewonderde vrouw kocht, of het glimmend ooft dat hij van al te rijpe bomen oogstte omdat het anders toch maar viel. Nee, rechtvaardig was dit niet, vond hij. Zijn gevoel van verbittering nam nog toe. toen hij de volgende ochtend zijn klim-schoenen en -handschoenen bleek te missen. Er was dus iemand, die hem in de gaten hield en nut van hem had. Het irriteerde Pol geweldig. Het gaf hem een gevoel van opge jaagd, van beloerd te zijn. Alsof er ergens een Raad van Toezicht kijk op hem hield. Bah! Een van de gasten kwam op het lu mineuze idee, ter ere van Angelica Flore een party te geven. Zij moest toch getroost worden? Alsof niet verschillende knappe ke rels en twee filmmaatschappijen en een verzekeringsfirma elk op eigen manier haar trachtten op te beuren, en daar goed in slaagden, ondanks haar melancholieke mimiek. Maar nee, in de grote foyer van de Prince de Lagune zou een party zijn. Suzy Lindentree was in alle staten van op winding. Ze kocht drie nieuwe japon nen en wilde ze met alle geweld sho wen voor Pol. Ze hing met grote bij geschilderde ogen op de punt van een stoel icecream te slurpen en blikte naar alle mensen om haar heen. Pol ging deze aanvalligheden uit de- weg. Tot zijn stomme verbazing bleek ook Morgane geestdriftig. „Wat vind je eraan, met een stel zweterige men sen alcohol te dringen en hun stomme praatjes aan te horen," bromde Pol. Ze lachte. „Is Polletje boos?" vroeg ze. Pollete zei nee. Hij kon geen mens uitleggen, dat hem een gestolen tover staf van diamanten dwars zat. Boven dien droeg zij de BH-broche weer. „O, maar u móét erbij zijn," zei Angelica tegen hem. Een toen kwam Morgane stel tot ernst. „Hè, natuurlijk!" kweel de Susy. Morgane keek van de ene vrouw naar de andere en toen naar Pol. Het zweet brak hem uit toen hij haar blik onderschepte. Wat wist ze?...Maar de avond beloofde een groot succes te worden. Men was in zo'n bloeiend hu meur, dat besloten werd, liefdadig heid als uitgangspunt te nemen. Elk zou iets ten beste geven. Pol hield de adem in. Diep. achter alle fleurige zaken stak nog de herin nering uit zijn kinderjaren aan tan tes en ooms, die dit ook bedreven op verjaardagen en bij bruiloften. Hij beheerste zich en vroeg beschaafd aan de heer Venens: „Wat doet u?..." Een pijnlijke vraag; want wat zou een dergelijk groot man kunnen?.-. Hij kon toch geen dure rekeningen uitschrij ven, of een houten sla-couvert ver kopen voor Karolingse kunst?--- Hij zei dus kuchend, dat hij het nog niet wist. Mevrouw Venens had congestie van beeldigheid en wist het ook nog niet. Dat duidde op eendracht. Maar toen stootte Pol zich aan Morganes héél lieve ogen. „Meneer Constantius Merlijn gaat beslist goochelen," zei ze blij en verstaanbaar. „Wat?!" hijgde Suzy, „kun je dat, Pol?!" „Nee," zei Pol. „Een béétje het mislukt vaak." Hij mocht niet geheel en al loochenen dat kon gevaarlijk blijken. „Niets mislukt hem ooit," prees Morgane wrang. Ido, binnengelopen met de blik van een gevangen muis, spartelde te gen: hij kón niet zingen! Nee, heus niet. Een gedichten wist hij niet of eh nou ja, van een Nederlande vriend.... „Mensen zijn net kleine kinderen," dacht Pol, met een begin van hoofd pijn. Al tea'end en dinerend gleden ze zo de avond tegemoet; er was geen ont komen aan. Pol peinsde zich ziek over de hanger. Angelica was alle juwelen vergeten: ze had een ontzaglijk inter view uitgegeven aan United Press; het zou binnen vierentwintig uur in alle bladen van de wereld staan, zelfs in de oorlogs-gebieden, was haar verteld. Rome had haaf gebeld over een nieu we film: „A woman'* jewels". Pol had nooit dat mengsel moeten drinken van Champagne en Triple Sec. Hij had te weinig gegeten; de tover staf prikte hem in maag en hart. Toen hij binnenkwam, klapten enkele gekken in hun handen, alsof hij een gerenommeerd nummer was. Suzy zei „mond open en ogen dicht", en liet hem dat drankje proeven, dat zonne schijn was in alle vloeibare vormen. Het dook naar zijn binnenste en zette daar alles in stralen. Het opende tal rijke deuren van duistere gangen, die hij in het eigen innerlijk nooit had vermoed, hoe opti- of pessimist ook. Hij wist eenvoudig, wat hem te doen stond, en de glimlach van Morgane overtuigde hem. dat zij het ook wist. Pol ging zitten praten met enkele mensen. Hij sprak geestig, wist op al lerlei problemen een oplossing, gaf weerwoorden waar men over moest nadenken, bracht zelfs de heer Ve nens tot joviaal schateren. De wereld leek te bestaan uit lieden die elkaar eindelijk herkenden als zaligverklaar- de familie. Toen Pol zou beginnen met goochelen, miste nog niemand iets, en puilden zijn zakken uit. Ido had hem een paar keer strak aange keken, en éénmaal gezegd: „Pas op, Pol, je was nu de laatste tijd zo „Ja, dat ben ik nog," had hij geanl- woord. Het had Ido een gouden pot lood gekost, dat hij straks duur zou moeten terugkopen. Als eerste toverde Pol uit een Champagne-emmer een haarlint van Angelica tevoorschijn. Toen ze verbijs terd naar haar lokken tastte, bleken die bij elkaar te worden gehouden met de bretels van de heer Venens. Deze heer was verrukt over de ve- meende intimiteit tussen hem en het beeldige vrouwtje, en schaterde rem- loos. Pol inviteerde hem, zijn kleding stuk terug te kopen voor duizend francs. Dat bleek wel veel, maar ala! het was ook een bijzondere avond, haha- haha!...Angelica kreeg dus haar lint terug en Venens zijn enige hulp in de moraal. Suzy had haar hals nog niet bloot gevoeld, toen Pol een wit gouden col lier met parelboeketjes uit zijn em mertje haalde. Ze gilde van pret en gaf grif drieduizend francs. (wordt vervolgd) 4471, „Ik heb ik mijn leven voor menig heet vuurtje gestaan en dikwijls aan de zijde van prominente vecht jassen, maar nooit ben ik tot groter daden geïnspireerd dan door mijn vriend Arend Storm in die kritieke dagen binnen de muren van Markad". Aldus vervolgde kapi tein Mare zijn enthousiast relaas. Onze piloot liet op de achtergrond een ontevreden geknor horen, waarmee hij to kennen gaf, dat hij al die toegezwaaide lof niet ver diende. „Zorin had voor ons een paar speciale, geraffi neerde attracties verzonnen, zoals het loslaten in de are na van een horde wilde honden, de meest bloeddorstige dieren van onze planeet. Pas op 't laatste ogenblik wierp men ons de zwaarden toe, waarmee wij ons tegen deze uitgehongerde monsters konden verdedigen. En dat de den we! Gehavend doch zegevierend kwamen wij uit die strijd tevoorschijn. Maar onmiddellijk daarop werd een volwassen Sathor het perk ingedreven!..." 41. Met een gemiddelde snelheid van tachtig kilometer per uur deinde de glimmende luxe slee op aanwijzing van Bill Caper naar het Zuiden. Even had hij er nog over gedacht om de afstand Europa-Amerika per boot te gaan afleggen. Maar het idee, dat hij, door deze schijn bare omweg over Zuid-Frankrijk, binnen een paar da gen al hoog en breed in Amerika kon zitten, vond hij zo briljant, dat hij niet lang weifelde en de auto koos. Hij vertelde zijn welgedane landgenoot wie hij was en waar het om ging. De zakenman luisterde belangstellend en werd enthousiast, dat de snelheid tot het uiterste opge voerd werd. Hij greep bovendien in zijn binnenzak en gaf Bill Caper een beduidend bedrag in geld, op voor waarde dat hij alles in het werk zou stellen om die Dutch klop te geven. Nu, dat kon onze Bill rustig belo ven, want daar was het hemzelf per slot ook om te doen. Tegen de namiddag stoven zij Parijs al binnen en stop ten zij bij een gezellig klein cafeetje, waar de zakenman onze Bill eens extra trakteerde. (Van onze financieel-economische redactie) „In alle sectoren van de samenleving zien wij een steeds snellere doorwerking van wetenschap en techniek, alsmede een steeds verder gaande beheersing van de natuurkrachten. De wereld staat voor problemen als nimmer tevoren. Wy moe ten nog wennen aan de nieuwe problematiek, die aan bestuurders heel andere eisen stelt dan enige jaren geleden. Enerzijds wil de mens baas zyn over de na tuur, maar anderzyds leert hu af om in harmonie met de natuur ie leven. Daar door dreigt in diverse opzichten de situatie uit tie hand te lopen", aldus de pro fessoren dr. C. F. J. Bottelier en R. W. Starreveld. Zij verkondigde deze stelling tijdens een door Philips Nederland NV georga niseerde samenkomst in Rotterdam voor vertegenwoordigers uit de Neder- lanse bankwereld. Bankdirecteuren en hoogleraren kwamen tot de gemeen schappelijke conclusie, dat het leiden van een modern bankbedrijf niet goed mogelijk is zonder een behoorlijke ken nis van moderne „planning" met be hulp van een modern apparaat. D« veranderingen voltrekken zich zo snel, dat de mens de gevangene van zijn eigen vooruitgang dreigt te worden. De computer wordt een steeds belang rijker hulpmiddel, maar men zal tot een goede taakverdeling tussen de mensen en de computer moeten komen om het juiste evenwicht te bewaren. De com puter dwingt de mens steeds meer om los te komen van het papier en de voor een bankbedrijf benodigde gegevens te verzamelen in een vorm, waarin zij di rect onder bereik zijn. Nooit zal een computer de rol van een echte bankier kunnen overnemen. In de discussie werd de vraag opge worpen In hoeverre de bankwereld ge bruik kan maken van gemeenschappe- WASHINGTON Kunnen in ternationale bankiers in deze eeuw van de computer een fout van 10 miljoen dollar maken? De Wereldbank heeft dinsdag meegedeeld dat de bekendmaking van de vorige week dat zij in juni voor 17 miljoen dollar goud van Zuid-Afrika heeft gekocht, on juist is, want er werd slechts voor zeven miljoen dollar goud aangekocht. Van 1 jan. t/m 30 juni werd door de Wereldbank voor 307.250.000 dollar goud in Zuid-A frika aangekocht. (Van onze fin.-econ.redactie). De behoefte aan een gecoördineerde voorlichting op het brede terrein van de sociale verzekering is overduidelijk ge bleken. Het Voorlichtingscentrum So ciale Verzekering heeft in de korte tijd van zijn bestaan een niet weg te den ken plaats verworven. Het centrum, dat uitgaat van de zogenaamde uitvoerings organen van de sociale verzekering (Federatie van Bedrijfsverenigingen, Gemeenschappelijke Medische Dienst, Sociale Verzekeringsbank, Vereniging van Raden van Arbeid, Gemeenschap pelijk Overleg van Ziekenfondsorgani saties) heeft, zo blijkt uit het jaarver slag, op tal van manieren de verzeker den van dienst kunnen zijn. Het VSV zal, zo kan men conclude ren, steeds bereid blijven de weg te wijzen in de „doolhof" van de sociale verzekeringswetgeving, waarbij men niiet zal schromen nieuwe wegen in te slaan als daarmee het belang der recht hebbenden wordt gediend. Als geza menlijke uitgave van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid en het Voorlichtingscentrum Sociale Ver zekering is opnieuw, in handzaam for maat, een folder verschenen „stand van zaken bij de sociale verzekeringen en voorzieningen". In een helder overzicht kunnen geïn teresseerden kennis nemen van alle so ciale verzekeringswetten, de premies die op grond daarvan worden geheven en natuurlijk de rechten die men er aan kan ontlenen. Deze folder is op aan vraag gratis verkrijgbaar bij het Voor lichtingscentrum Sociale Verzekering, Rhijnspoorplein 1, te Amsterdam. lyke „planning" en prognose. Men was het erover eens dat het de voorkeur verdient datgene samen te doen wat men individueel niet optimaal zal kun nen bewerkstelligen. AI het andere dient zelfstandig te geschieden tenein de het speelse spel van de concurrentie te handhaven. Vandaar de vraag in hoeverre de banken de moderne appa ratuur collectief moeten hanteren en waar de grenzen worden getrokken. Concentraties in het bankwezen zul len zeker voortduren, maar nooit zal men honderd procent van de markt moeten proberen te krijgen. Dit werpt de vraag op: hoever kan samenwerking in de bankwereld gaat zonder het we zen van de eigen instelling aan te tas ten. In bepaalde opzichten is reeds van internationale samenwerking sprake. Als voorbeeld werd aangehaald de be- taalchèque die mee op reis wordt geno men en het ontstaan van de zogenaam de Eurochèques. Gezien het feit dat het bankwezen wellicht tot de tneest ar beidsintensieve bedrijfstakken van ons land behoort, moeten de bankiert zeer bedachtzaam zijn op het drukken van Met de rentedaling wil het nog altijd niet vlotten, hier noch in de Ver. Staten. Daar door brak de index voor obligaties bijna de barrière van 67. Indien wordt bedacht dat de index in januari nog 69,4 bedroeg en in mei nog 68,75, dan is duidelijk hoe sterk de rente de laatste tijd is gestegen. Vooral de gang van zaken in mei en deze maand is opmerkelijk tegen de achtergrond van de aangekon digde ruimere geldpolitiek. Men had juist een verlichting ver wacht op het rentefront. Nu is het voorjaar en de voor zomer altijd een moeilijke pe riode voor de rente. Veel bedrij ven ontwaken uit hun winter slaap, zodat na maart de vraag >m bedrijfskrediet altijd een piek gaat vertonen. Elke toene mende vraag naar krediet ver oorzaakt een rentestijging. Een teken aan de wand is de waar schuwing van de Nederlandse banken aan hun klanten dat zij genoodzaakt zijn een zuiniger kredietbeleid te voeren. De door de Nederlandsche Bank toege stane marge blijkt al ver te zijn overschreden. En dan gaat iede re verdere kredietverlening de banken geld kosten. Deze verschijnselen bewijzen dat van het rentefront voorlopig geen enkele verlichting behoeft te worden verwacht. De Bank voor Nederlandsche Gemeenten is voor een wat langere termijn al moeten overschakelen op een rente van 8 3/4 procent. De koers van inschrijving op de laatste lening zal zeker niet bo ven de 100 procent liggen. Uit de sector van de op geld beluste verpleging werd dezer dagen al een lening met een rente van 9 1/2 procent aangeboden. Met zorg zal men zich afvragen waar 'dat allemaal naar toe gaat. Te recht zijn over deze nieuwe le ning al vragen in de Kamer ge steld, want ook hier ligt waar schijnlijk een overheidstaak. In de rage naar hogere lening rente lopen de ziekenhuizen nu al jaren voorop. Met de over heid en de BNG doen zij het meest een beroep op de kapi taalmarkt. Zij worden gedwon gen voortdurend hogerop te klimmen met hun leningvoor- waarden en fungeren daarbij als katalysators om de markt rijp te maken voor steeds hoge re rentestanden. Met dergelijke koplopers, die hun drukkende rentelasten op het publiek ver halen, blijft het moeilijk ergens definitief een punt achter de rentestijging te plaatsen de kosten door modern „management" en waar mogelijk door samenwerking. Het toenemend gebruik van betaal- chèques en dergelijke kan de vraag doen rijzen of we gaan naar een sa menleving /.onder contant geld. De me ning van één der deskundigen was, dat het chartale verkeer (het verkeer met bankpapier in omloop) altijd zijn plaats zal moeten behouden. Wanneer tachtig procent van de betalingen langs girale weg gebeurt, zal wel de grens bereikt zijn. De computer zal ook nooit de task kunnen overnemen van de man, die persoonlijk aandacht schenkt aan grote transacties. Prof. dr. G. W. Rathenau, hoofddi recteur van het Philips Natuurkundig Laboratorium te Eindhoven, merkte op. dat conjunctuurvoorspelling van groot belang zal worden. Hij besprak ook de rol, die de computer in de toekomst nog zou kunnen vervullen. „Er wordt zelfs gewerkt aan 'n computer, die domme uitspraken als zodanig zou kunnen her kennen of die kan voorspellen dat er iets mis zal gaan", aldus prof. Rathe nau. AMSTERDAM Het verloop van de effectenbeurzen in het eerste halfjaar van 1970 is voor de beleggers weinig bevredigend geweest. Onder aanvoering van Wall Street hebben de koersen een sterk dalende richting ingeslagen en de Am sterdamse beurs is daaraan niet ontkomen. Op de laatste beursdag van het eerste halfjaar stond de algemene ANP-CBS beursindex op 103,4 tegen 118,0 op de) laatste beursdag van december 1969. Uit dit cUfer blukt reeds duideiyk de daling die zich in het koerspeil heeft voltrokken. De laagste stand in het eerste halfjaar was 99,1 en de hoogste stand 120,7. Deze werd bereikt op 8 april zodat eerst daarna de dalende richting zich pas goed heeft doorgezet. Voor de af zonderlijke rubrieken waren de index- verschillen als volgt: internationale fondsen 100,2 op 30/6/70 en 119,4 eind 1969. Industrie 114.7 resp. 121.5. Scheep vaart 75,1 resp. 81,7. Banken en verze keringen 100,9 resp. 121,5. Handel en di versen 91,8 resp. 112,3. Uit de cijfers van de Vereniging voor den Effectenhandel blijkt, dat de totale nominale omzet in juni een stuk lager is geweest dan in de drie vooraf gaande maanden. Deze omzet was groot 195,2 min. Alleen in januari en fe bruari was hij nog wat lager. De effec tieve omzet in juni bedroeg 733,4 min. tegen 992,7 min. in mei en 1204,3 min. in april. Nominaal ging de belang stelling vooral uit naar Kon. Petroleum met een omzet van 22,7 min., gevolgd door Philips 15,7 mln„ Rolinco 14,9 min. en Robeco 11,6 min. De overige fondsen bleven beneden 10 min. in deze volgorde: Unilever, AKZO, Verto, Deli-Mij, Billiton, Scheepvaart-Uni^, Vihamij-Buttinger, Hoogovens, Stokvis, Van Gelder, KNTU, Rijn-Schelde, Ho- lec, ABN, Scholten-Honig, Unilever cum. pref, KLM, Curacaosche Handel, Nat. Nederlanden, Amro-Bamk en Van Ommeren. Deze 25 fondsen hadden een gezamenlijke omzet van 131,3 min. en de eerste tien fondsen van 98,5 min. Ook effectief stond Kon. Olie boven- HAARLEMMERMEER De toe komst voor de industrie van plastic wegwerpverpakkingsartikelen en weg- werpserviezen staat een grote ontwik keling te wachten. Evenals in Amerika is men ook in Europa in het stedelijke industriële milieu op weg naar een si tuatie Jat er meer buitenshuis dan thuis wordt gegeten. Vooral de recreatie zal ertoe bijdragen dat men steeds meer gebruik zal maken van plastic weg werpverpakking en dito serviezen. Dit zei prof. P. Th. van Leeuwen, hoogleraar aan de Economische Hoge school te Hasselt, tijdens de opening van de N.V. Bellaplast te Boesinghelie- de (Haarlemmermeer). Nog maar enkele jaren houdt Bella plast zich met de fabricage van de plastic wegwerpartikelen bezig, maar heeft in die tijd een ongekende groei meegemaakt. Aan de ontwikkeling van de plastic wegwerpartikelen is echter een scha duwzijde. In het jaar 2000 zal het volu me afvalstoffen namelijk driemaal zo groot zijn als nu en de 14 miljoen ton bereiken, zodat hier naar een oplossing zal moeten worden gezocht. vxixixixjxxxv:;: (Slotkoersen van gisteren) Fonds Tonga lata Ned. '70 15 j. 8 99.6 100 koora not Ned. 25 j. "70 8 99.7 99.8 Ned. '69 7É 94.1 95 Ned. '66-1 7 90.4 90.6 A.K.Z.O. 76.8 77.7 Ned. 1966-2 7 89.1 89.4 Alg. Bank Ned. 222 227.5 Ned. '69 7 88.7 89 Amrobank 49.7 50.1 Ned. '68-1 64 84 84.2 Amsterdam Rubber 65.8 40 Ned. '68-2 64 83.8 84.2 Dell Mij eert. 77.3 65.5 Ned. '68-3 64 83.8 84.2 Dordtsche PetroL 771.5 760 Ned. '68-4 64 83.8 84.2 Heineken's Bier 194 194.8 Ned. '66 6i 85.5 85.7 H.AJL. 85.6 82.1 Ned. '67 61 82.2 82.5 Hoogovens nr.e.v.a 53.5 87.5 Ned. '67 6 82.6 82.8 H.Vj\.-mijen ver. 53.5 54.5 Ned. '65-1 5i 82.9 83.1 K.L.M. 109.5 107 Ned. 1965-2 5i 82.65 83 Kon. Petroleum 124.3 122.3 Ned. 64-1 51 81.5 KNSM nat bez. 82.5 82.1 Ned. '64 5 80.9 81.4 Nat Ned. cert 69.7 73 Ned. '58 44 82.1 82 Phs. v. Ommeren eva 224 228 Ned. '64 44 95.3 95.8 Philips gem. bez. 58.8 59 Ned. '59 41 79.1 79.2 Robeco 207.4 208.4 Ned. 1961 41 73.7 74 Rolinco 163 163.2 Ned. 1963-1 41 73.8 73.9 Scheepvaart Unie 69.8 69.5 Ned. staf fell '47 34 67.3 67.4 Unilever c.v.a. 83.6 84 Ned. '51 34 92.3 92.5 Hoogovens nr. cert. Ned. 7 J. '69 8 86 102 8.7 102.1 Ned. Ned. '53 1-2 34 '50 1-2 31 80 63.3 80 63.6 Ned. 25 J. '69 8 99.4 99.4 Ned. '54 1-2 31 66 66.3 Ned. 7 j. -70 8 101.5 102 yed. grootb. '48 3 80.3 80.3 Ned. dollarl. '47 3 85.6 85 Grasso 5!*/» 93 BNG won.bl. '57 6 89.7 90.3 K1.M. 52 68 67.6 Id. 30-jar. *58/'59 44 76.5 76.6 Meteoor beton 52°/a BNG '67-1-2 6i 86 86.2 Ned. Middenst B. öi 94 95.5 BNG '68-1-2 62 85.2 83.5 Rolinco f 1000 64 BNG '67-1-2-3 64 83.5 83.8 Stokvis 4f#/a 87.5 87.5 BNG '65-1 6 83.9 83.8 Ned. cred.b. aand. b. 34.3 34.3 BNG '58-1-2-3 42 77.6 77.7 Ned. Midd.bank a. 101.5 101.5 Bk. mid. kred. '66 7 99 Slavenburg's a. 207 207.5 Nat. Inv.b. '65 52 89 Albert Heijn 139.5 141.7 Fr. Gron. h.b. dw. 6 83 82.3 Arnh. scheepsb cert. 105 108 Alb. Heijn '55 4 110.75 Befo ,,b" Brit. PetroL '66 7i'/» 93.3 94 Bergh/Jurg. 250-1000 178 Bijenkorf Beheer 6 Blijd.st. f 1000 nr cva. 61 60 Co-op r.spaarbr. Bols Lucas 229.5 Ned. Gasunie '69 74 94 93.8 Brakke Grond. 22 Ned. Gasunie '66 71 93.7 93% Bredero Ned. Gasunie '66 64 88.6 88.6 Bredero rtr.cert 180 185 Philips dir. '51 4 76 75.5 Bredero ver. bedr. 400.5 402 Pegem 1-2 1957 6 86.4 86.4 Bührm.-Tetterode f 76 76.7 Pegem 1958 54 83.5 83.5 Bijenk. beh. n.r. c.v.a 36.4 369.5 Rott. Rijn Pijpl. 51% 91.9 92 Bijenk. beh. 6®/« pref 70.9 70.5 KJL.M. 1968 7 85.5 86 Calvé D. K.L.M. 15-jarig 5 93.5 93.4 Calvé D. n.r. c.v.a 576 576 Ned. Sp.w. '57 1-2 42 82.5 82.6 Calvé pr. wo. r cert 115.5 A.K.Z.O 41 72 72.5 Drents-Ov. houth. 121 121.5 Bergh. Papier 44 D.R.U. 411 414.5 Gelder Zonen v. 42 89 89 Elsevier t 420 428 pref. Erdal Mij wasverw. Etna-Daald Hold, f Europe ('1) Hotel Fokker Gazelle Gelder (van) Gelder (van) Gist-Broc. Grasso Gruyter 6 pet c. pr. A Gruyter 6 pet c. pr. B Hellingman Holec Internatlo-Mueller KI u wei t. Kon. Ned. Papier Kon. Ned. Text. cert. Krasnapolsky f. K.V.T. Leidse Wol Lips en Gispen Meteoor Naarden Chem. Naeff gebr. Nedap. Nelle, wed. van Nijma n.r. c.v.a Nijverdal-ten Cate }v.z.gas nat.bez.v.a. f. Pakhoed Palthe Parkhotel Pont bout Reesink en co Schev. expl. mij. Schokbeton aand b Scholter cart./pap a Schuppen sajetf. a Sim. de Wit aand. b. cert. a. 162 165 Technisch». Unie a 303 301 48.8 Tw. kabelfabriek a. 415 430 380 Ubbink-Davo a. 83 61.7 63.5 Unil. 1000 cert 7cpr a. 80.2 81 108 151 Ver. Machinei. a. 71 70 149 Ver Nd. Ultg.bedr. a 171 172 149 151 Ver. Ned. Ultg. f. 118.5 173 107.8 177.5 109.2 Ver. Touw c.v.a. 229 218 Vredesteli) c.v.a. 61 71 205 61 Vulcaansoord 63 64.5 Wegener n.r.c. 92 90 Wessanen 64.2 65 185 52 232 192 51.5 232 Billiton 2e rubr. a. Gelu. tramw. mij. a. 55 153 34.8 154 36 H.B.B. bel dep. f. 735 740 Interbond- Ipb f. 580 580 48.5 50 Vastg.bei.f part. f. 459 155 148 LK.A. bel. mij. f. 148 149 145 147.5 Unltas f 50 a. 72.5 73.5 Can. pac raliw cert. 55.9 242 247 Int. nickel cert 41 40.5 84.5 Shell oil Can. cert 26.25 26.4 215 Ani.tel/tel cert- 44.25 46 172 Anaconda cert 23% 24 347.5 347 Bethlehem steel cert 22.3 228/« 24.5 Chesap. a. Ohio cert 72 73.5 Cities sei eert 43 44.2 80.5 82.2 Dupont d. N. cert 118 55.5 59.5 Gen. electric cert 69 71.5 78.5 78.5 Gen. motors cert 63.85 64.5 420 Kennecott cop cert 40.5 4lV« 164.5 164.5 Phil, petroleum cert- 24 25'/« 142.5 142 Radio corp. Am cert 21% 21.5 18 17.9 Republic steel cert 28.5 29.6 165 175 Shell oil cert 38.6 39'/« 159 159 Standard br 10 a cert 43 44'/4 155 151 Un. St. steel (10) cert 30.8 31 228 228 Wool worth eert. 29 29.4 aan met een omzet van f 111,5 min., gevolgd door Philips 93,5 mln., Rolin co 48,8 mln., Billiton 43,8 mln., Ro beco 36,1 mln., Unilever 33,2 mln., AKZÖ 22,6 mln., Hoogovens 16,7 mln., Nat. Nederlanden 11,4 mln., Verto 11,2 mln., en Gist-Brocades 10,3 mln. Beneden de 10 mln. ble ven Van der Grinten, VNU, Heineken, Scheepvaart-Unie, Vihamij-Buttinger. Bols, Elsevier, Twentsche Kabel, Deli- Mij, Alg. Bank Nederland, ACF, Dordt- sche Petroleum, Bijenkorf Beheer en Albert Heijn. De effectieve omzet van deze 25 fondsen was 519,6 mlrl. en van de eerste tien fondsen 428,6 mln. Blijkens cijfers van het centraal bu reau voor de statistiek is de koerswaar de van aandelen in juni, vergeleken met mei f 171 mln. omhoog gegaan naar f 40787 mln. Een jaar geleden, in juni 1969. was de koerwaarde nog f 46522 mln, zodat in 12 maanden tijd de koerswaarde niet minder dan f 5735 mln. heeft ingeboet. Op de laatste beursdag van 1969 stond de koerswarde op f 45354 mln., zodat in het eerste half jaar. van 1970 een verlies is onstaan van f 4567 mln. De lichte verbetering in juni heeft betrekking op internationale concerns (Koerswaarde nam toe van f 29431 -mln tot f 29676 mln) en op handel industrie en diversen (stijging van f 6737 mln. tot f 6794 mln). Scheepvaart en lucht vaart daartegen gingen in koerswaarde achteruit van f 841 mln. tot f 830 mln. bank-, krediet en verzekering wezen van f 2478 mln tot f 2364 mln. cultures van f 54 mln. tot f 53 mln. mijnbouw en petroleum van f 1072 mln tot f 1067 mln. de nominale waarde nam toe van f 9103 mln. tot f 9142 mln in totaal. In juni is de gemiddelde koers van de aandelen, blijkens het CBS onveran derd gebleven op 446 pet. In juni 1969 was de gemiddelde koers 543 pet. De eerste beursdagen van juli bleef de markt aan de zwakke kant voor in ternationale fondsen en voor de ru briek bank- en verzekeringswezen. Overigens heerste een vrijwel prijshou dende stemming. Met ingang van 1 juli 1970 is be noemd tot directeur van de firma G. Wijma Zonen N.V. te Apeldoorn, de heer J. H. Mallinckrodt. AMSTERDAM Geruggesteund door een opnieuw zeer vaste Newyorkse beurs zijn de internationale aandelen, met uitzondering van Kon Olie, vrijdag" in een vaste stemming geopend. Hoog ovens spande de kroon met een winst van 1,70 op 87.50, terwijl AKZO onder toenemende affaire 1,40 aan de vorige koers toevoegde op 78.20. Philips en Unilever deden het rustiger aan, hoewel ook hier de ondertoon niet ongunstig was. Unilever voegde twee dubbeltjes aan de vorige prijs toe op 83.90 evenals Philips op 59. Alleen olies vormden een uitzonde ring op het gunstige patroon. In Wall Street werd voor Royal Dutch ruim een dollar minder betaald met als gevolg dat ook in Amsterdam de weg terug werd bewandeld. Begonnen werd op 122.70 of 1,70 lager. Later werd 122 be taald. In de cultuurmarkt ging Deli Mij twee kwartjes hoger van de hand op 66.40. In de scheepvaarthoek zette Van Ommeren de opmars verder voort met een qvance van ruim 5 punten op 230. HAL was 1 punt beter op 81.5, maar Kon. Boot en Scheepvaart Unie waren eerder wat lager. In de bank- en verze keringssector sprong Nat. Nederlanden uit de band met een winst van 4,30 (43 punten) op 74, later 73. Kennelijk zijn de verkooporders die lange tijd bo ven de markt hingen, hier opgedroogd. ABN was zeer vast en steeg 6,- tot 288. Amrobank bleef praktisch onver anderd. Heineken was twee kwartjes beter op 194.60. De staatsfondsenmarkt was aan de vaste kant met stijgingen voor de drie jongste leningen tot 0.40. Op de incourante markt werden de aandelen Sphinx-Ceramique verhan deld tussen 440 en 450, wat t.o.v. don derdag slechts een kleine vooruitgang betekent.

De Vallei | 1970 | | pagina 2