NOS verwijt regering zich niet te houden aan afspraak Rechter heeft begrip voor „meeloop- opr oer k raai ers" Hij zag droef Rechters niet erg enthousiast over slapen in cel Geen trein geen vliegtuig Man eist morfine Aga Khan beroofd DRIETAL NAM BUITENLANDER ONDER HANDEN NS: Besluit over Rolma kan ons in moeilijkheden brengen Italië Dubcek Openstellen paleis is holle kreet Over de grenzen Compensatie aan kranten uit Sterpot zou toch doorgaan Passagiers zitten op kistj es Anderhalf jaar voor inbreker die dreigt met pistool ..Hier past een stevige straf' Overdracht vlaggen in Overloon Chef Bochnia krijgt twaalf jaar cel Arbeidsakkoord bij Italiaanse kranten Bij controle op busjes blijkt: GEEN ONZEKERHEID WE MOETEN IETS VOOR DIE JONGENS DOEN' Met pistool in hand HET KROT PROBLEMEN Actiegroep leeftijdsgrenzen in open brief aan Amsterdammers: ZATERDAG II JULI 19/0 HILVERSUM Het bestuur van de NOS heeft in een brief aan de minister van C.R.M., dr. M. A. M. Klompé, zijn verwondering en teleurstelling uitge sproken over het kabinetsbesluit om voor elk der jaren 1970, 1971 en 1972 alsnog f 10 miljoen uit de opbrengst van radio- en televisiereclame beschikbaar te stellen aan de Nederlandse dagbladpen. In deze brief herinnert het bestuur de minister aan haar mededeling; in de Eerste Kamer op 24 februari jl. dat, „voortzetting van de compensatie-rege ling in verband met de Ster-reclame geen geschikt middel is om juist deze bladen te helpen. De Nederlandse dag bladpers heeft ingestemd met de beëin diging van de compensatie met het jaar Voorts vloeit de verwondering van het NOS-bestuur voort uit het feit, dat DEN HAAG De politie heeft vrij dagochtend vroeg op de uitvalsweg van Den Haag in de richting Rotterdam, de Rijswijkseweg, een gerichte controle gehouden op de nalevering van het rij tijdenbesluit. Vijf van een serie gecontroleerde personenbusjes bleken alleen een vaste zitting te hebben op de bestuurders plaats. De passagiers zaten op kistjes. Het gaat om vier busjes van een be drijf in Rotterdam en één van een Haagse firma. De politie maakte tegen de chauf feurs proces-verbaal op wegens over treding van het rijtijdenbesluit, en bo vendien omdat de bestuurders alleen fotocopieën van de kentekenbewijzen bij zich hadden in plaats de origiele exemplaren. De passagiers van de vijf busjes, al len classificeerders moesten hun reis naar Rotterdam per trein vervolgen. De politie heeft meegedeeld, gezien het resultaat van de controle, van plan te zijn vaker een dergelijk actie te hou den. bij een recente bespreking van de raad van beheer met de minister uit niets is gebleken dat dit standpunt zou worden verlaten. Het bestuur meent, dat bij een derge lijke voor de omroep zo belangrijke zaak geen eenzijdig bseluit van de kant van de regering zou worden genomen zonder voorafgaand overleg met de omroep. Het bestuur vreest voorts, dat door de genomen beslissing een ge woonterecht kan gaan ontstaan, doordat zes jaren achtereen een compensatie- uitkering zal plaatsvinden en dat door het regeringsbesluit de dagbladen zich wat hun exploitatie betreft zullen ba seren op de voortzetting daarvan. Het bestuur wijst erop, dat de NOS en de omroeporganisaties instellingen zijn, die de aandacht van de Nederland se bevolking hebben en die bovendien een groot aantal personeelsleden in hun dienst hebben. Zij kunnen en mogen daarom niet in onzekerheid leven terzake van hun fi nanciële middelen door politieke beslis singen, die niet zijn gebaseerd op het directe belang van de omroep, maar die op andere overwegingen zijn genomen", aldus de brief. Het NOS-bestuur is voorts van me ning dat planning op langere termijn een onmogelijke aangelegenheid wordt wanneer midden in het begrotingsjaar voor dat jaar 10 miljoen aan de mid delen wordt onttrokken. Het bestuur merkt vervolgens op: „Wil enerzijds een goed bestuur en een planning op langere termijn mogelijk zijn dan moet daar anderzijds tegen over staan de zegerheid omtrent de grootte der beschikbare middelen in de komende jaren. Bestaat deze zekerheid niet, dan wordt het voor het bestuur van de NOS moeilijk de verantwoorde lijkheid voor de hem opgedragen taak te dragen". Het. NOS-bestuur 'verzoekt de minis ter om gezien de grote verontrusting die door bedoelde maatregel van de re gering is teweeggebracht, deze aangele genheid in de eerstkomnde bseprking genheid in de eerstkomende bespreking die de minister met de raad van beheer zal hebben, aan de orde te stellen, op- AMSTERDAM Twee „meeloop oproerkraaiers" J. (18) en De L. (18) uit Amsterdam, hebben vrijdagmor gen terecht gestaan voor de politierech ter, die hen veroordeelde tot een voor waardelijke gevangenisstraf van drie weken en een boete van honderd' gul den voor J. en veertig gulder voor De L. Zij waren, zo meende de politierechter ter. geen echte oproerkraaiers geweest. Ook de officier van justitie was er van overtuigd, dat vanmorgen andere ARNHEM De rechtbank in Am- hem heeft vrijdag de 32-jarige chauf feur R. M. L. te Arnhem veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jr.ar met aftrek wegens een aanta: inbraken en dreigementen met een geladen pi stool. Verder legde de rechtbank hem totaal vier weken hechtenis op wegens verboden wapenbezit. De officier had anderhalf jaar met aftrek voor de delicten en 100 boete voor overtreding van de wapenwet geëist. De verdachte was na het genot van 40 glazen bier op de avond van 23 april vervallen tot zijn vroegere gewoonte om door middel van inbraken te trach ten financiële tekorten weg te werken. Hij brak in in een woning aan de Paul Krugerstraat te Arnhem en kwam terecht in de slaapkamer van een jong meisje. Om haar ervan te weerhouden alarm te slaan, vuurde hij een waar schuwingsschot af met zijn pistool. Vervolgens rende hij de straat op, waar hij de inmiddels gearriveerde po litie eveneens dreigde met zijn pistool. Een agent slaagde er tijdig in hem te ontwapenen. De Arnhemmer, die beschikt over een welvoorzien strafblad, bleek in de maanden maart en april nog acht in braken in de Gelderse hoofdstad te hebben gepleegd. Drie ervan werden hem ten laste geleged. Deze hadden hem ongeveer 1500 opgeleverd. lieden voor het strafbankje hadden moeten staan. Ze waren allebei nog jong, zo meende de rechter, en hadden zich op koningin nedag door anderen laten verleiden om tijdens de rellen ook een keertje met een fietsbel en een steen te gooien. En juist die ene worp, waarbij niemand werd geraakt, werd hun gelijk noodlot tig. Terwijl de eigenlijke rellenschoppers wisten te ontkomen werden zij door hun onervarendheid, zo meende de rechter, in hun kraag gegrepen. „Ik ben er dan ook van overtuigd, dat bij deze jongens geen opzet in het spel is geweest, maar niettemin blijft het een gevaarlijk op treden. En dat moeten zij zich bewust zijn", zo zei hij. De officier van justitie had voor bei den een voorwaardelijke gevangenis straf van vier weken geëist en voor J. een boete van f 150 en voor De L. een boete van 40 gulden. De politierechter maakte er drie weken voorwaardelijk van met een proeftijd van twee jaar en verlaagde de boete voor J. tot 100 gul den terwijl De L. conform de eis van de officier 40 gulden moet betalen. Drie Alpinisten vonden de dood en een werd zwaar gewond toen zij vrij dag bij het beklimmen van een 3.557 meter hoge top in het Mont Blanc-mas- sief langs een met ijs bedekte rotsmuur omlaag stortten. dat er voor de komende jaren zekerheid ten aanzien van de inkomsten van de omroep wordt geschapen en de omroep voor de toekomst wordt gevrijwaard voor een ingreep in de financiële toe stand zoals die thans heeft plaatsge vonden. CAIRO Douane-ambtenaar Omar Hatif is een zeer ongelukkig man. Gisteren kreeg hij van zijn supe rieuren te horen, dat hij van het vliegveld van Caïro waar hij al geruime tijd als een plichtsgetrouwe douane-ambtenaar werkzaam was werd overgeplaatst naar een bu reaubaantje. Toen hij naar de reden van deze door hem beslist niet gewenste over plaatsing informeerde, kreeg hij te horen, dat hij weg moest omdat „zijn gezicht onnatuurlijk neer slachtig was'. Een hoge functionaris van de Egypti sche douane, bij wie hij zijn beklag deed, rechtvaardigde het besluit met de woorden: „Men verwacht van douane-beambten, dat zij de pas sagiers met een glimlach verwelko men, maar helaas geeft uw gezicht voortdurend de indruk, dat het wer ken bij de douane een vreselijke be proeving is". Omar speelt nu gezeten op zijn kantoorkruk met de gedachte een plastisch chirurg zijn van nature nogal sjacherijnige gelaatsuitdruk king tot een zonnige glimlach te la ten veranderen. 99 RENO (Nevada) Geschokt door de homoseksualiteit en door het nachtelijk geschreeuw en getier van de gevange nen, verlieten 23 rechters na een nacht experimentele opsluiting de gevangenis. Het was een ervaring die zij niet graag wilden herhalen. De rechters, die een cursus volgen aan de universiteit van Reno in Nevada, waren vrijwillig een nacht gaan zitten in een gevangenis bij de stad Carson. Rechter E. Newton Vicker uit Kansas, die vertelde hoe de gevangenen 's nachts te keer gingen en met blikken tegen hun celmuren sloegen meende, dat de staat Nevada er goed aan zou Dit voertuig is geen trein en geen vliegtuig. Het rijdt wel over een rail maar wordt voortgestuwd door middel van een grote propeller. Het is een nieuwe Franse Aerotrein. Dit mono railvoertuig behaalt een snelheid van 280 km per uur en kan 24-60 passa giers meenemen. DEN HAAG Onder bedreiging met een alarmpistool heeft de 47-jarige vertegenwoordiger J. C. B. uit Den Haag donderdagavond laat in een apo theek aan de Soestdijksekade in Den Haag van de 58-jarige apotheek morfi- nepoeders geëist. Hij deed dat toen de apotheker hem tabletten overhandigde die hij op recept was komen halen. Na een korte worsteling, waarbij de apotheker licht gewond werd, gaf B. zich over. De politie bracht B. naar het bureau, en toen de man daar het be wustzijn verloor, naar een ziekenhuis. Later werd de vertegenwoordiger te ruggebracht naar het politiebureau en daar ingesloten. PARIJS Uit de Parijse woning van de Aga Khan zijn juwelen ter waarde van ongeveer 260.000 gulden gestolen. Volgens de politie zijn de inbrekers via een steiger naar binnen gekomen. Bij de gestolen juwelen waren onder meer ook een armband en een paar oorringen van de Parijse juwelierszaak Cartier. DEN HAAG Gewelddadige bero vingen dienen in het algemeen streng te worden gestraft, maar des te meer wanneer, zoals hier, buitenlanders het slachtoffer zijn. Met deze uitspraak heeft de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank vrijdagmiddag zijn eis ondersteund te gen drie jonge mannen die een Cana dees met geweld hebben beroofd. De officier vroeg in twee gevallen negen maanden gevangenisstraf en in het derde geval een jaar, alle met af trek van voorarrest. Van al deze straf fen zouden volgens de eis drie maan den voorwaardelijk moeten zijn. Het ging om de 23-jarige zakkenstop- per J. F. R., de 35-jarige schilder W. K., beiden uit Rotterdam, en de 26-jarige bedrijfsleider van een Haagse bioscoop M. van de B. De zwaarste eis betrof de zakkenstopper, die bij de overval 'het meest actief zou zijn geweest. Het drietal ontmoette het slachtof fer, een Canadees militair, 's nachts op het Plein in Den Haag. De Canadees vroeg hun de weg naar een hotel, waar op zij aanboden hem met de auto even daarheen te brengen. Zij vervoerden hem echter naar een stille plek in Loos duinen. Daar beroofde het drietal de Canadees van zijn portemonnaie met Amerikaanse en Canadese dollars en 25 IJslandse kronen. De bestolene werd in het donker achtergelaten. De drie kwamen overigens niet ver. Tijdens het wegrijden botsten zij tegen een tegemoetkomende auto, waardoor hun voertuig achtereenvolgens tegen een lichtmast reed en in een sloot te rechtkwam. Bovendien is volgens de verdachten het gestolen geld onvindbaar. De be drijfsleider beweert van „ijn porte feuille met de ontvreemde contanten te zijn beroofd. De andere twee houden vol dat zij dat niet hebben gedaan. De officier van Justitie vond het een duistere zaak. Uitspraak op 21 juli. KIEL Een rechtbank in Kiel heeft vrijdag de voormalige SS-officier en commandant van het Poolse ghetto Bochnia, Franz-Josef Müller, wegens moord tot 12 jaar veroordeeld. Hij werd voor een periode van vijf jaar uit de burgerrechten ontzet. In de aanklacht wordt de 58-jarige Müller beschuldigd van deelneming aan moord op meer dan 6.000 Joden. Boven dien waren hem vier gevallen van moord en twee pogingen tot moord op Joden in de jaren 1943-1944 ten laste gelegd. Voor dezelfde feiten was Müller in maart 1968 in Kiel tot zes maal levens lange tuchthuisstraf veroordeeld. Het Westduitse opperste gerechtshof ver wees echter de zaak op grond van een fout in de tenlastelegging naar de rechtbank in Kiel. doen de gevangenis met bulldozers met de grond gelijk te maken. Rechter John Fitzgerald uit Minneso ta was geschokt door de homosexuali- teit die er werd bedreven. Gevangenis directeur Carl Hoeker had hem verteld, dat de homosexualiteit in de gevangenis veel minder was dan in grotere institu ten, omdat de kleinere omvang van de gevangenis beter toezicht mogelijk maakt. Vickers, die zich als een dier in een kooi had gevoeld, zei, dat er iets moet gebeuren om „die jongens te helpen als ze er uit komen". Vijf rechters brachten de nacht door in eenzame opsluiting in dat gedeelte van de gevangenis dat „het krot" wordt genoemd. Automatische toiletten in elke kale eenmanscellen spoelen elke zeven minuten door met een lang en diep ge brul, dat de rechters Robert J. Bryan uit Washington en Irwin Cantor uit Arizona de hele nacht wakker hield. Profaan geschreeuw, van de celbewo ners maakte de nacht nog erger. Bryan zei: „Het was vreselijke taal, maar niet erger dan in het leger of er gens anders waar mannen zonder vrou wen bijeen zijn. Behalve in sommige ge vallen voor bescherming van de maat schappij zijn er geen goede redenen om iemand op die manier zonder dat hij iets te doen heeft op te sluiten". Hij had vernomen dat 30 dagen in het krot heel gewoon is. De meeste rechters verbleven in een ander minder streng deel van de gevangenis in slaapzalen waar zij als gewone gevangenen wer den behandeld. Rechter Plummer M. Shearin van Maryland zei: „Ik ben wel eens door collega's beschuldigd, dat ik te mild ben. Ik was al een soort hervormer. Nu zal ik dat nog meer worden". Bryan: „De veroordeelden zijn goede jongens, net als andere mensen. Ik heb er geen een ontmoet die ik niet mocht. Het is duidelijk dat ze zwaar moeten boeten voor wat ze gedaan hebben". OVERLOON Het Nederlands Co mité Dachau-Allach heeft vandaag aan het nationaal oorlogs- en verzetsmu seum in Overloon een Amerikaanse en een Nederlandse vlag overgedragen, die b(j de bevrijding van het concentratie kamp Dachau een rol hebben gespeeld Het Amerikaanse legeronderdeel hees na de bevrijding van Dachau een Ama- rikaanse vlag die gemaakt van door een Duitse vrouw, nadat gevangenen de ha- kenkruisvlag naar beneden hadden ge haald. Daags daarna op de verjaardag van prinses Juliana, wapperde daar naast een Nederlandse vlag, die in het diepste geheim door Nederlandse gevan genen was samengesteld uit repen stof die uit een SS-magazijn werden wegge haald. Beide vlaggen krijgen een plaats in de afdeling concentraliekampen van het documentatiegebouw van genoemd museum. ROME In Italië is vrijdag na lang durige onderhandelingen onder bemid deling van minister van Arbeid Carlo Donatcattin een nieuwe arbeidsover eenkomst gesloten tussen de directies en het technisch en administratief per soneel van de dagbladen. De overeenkomst, die voorziet in een salarisverhoging van 12 procent, in krimping van de werkweek van 45 tot 42 uur, meer vakantie en hogere ver goeding voor nachtwerk, moet volgende week nog door de werknemers in de afzonderlijke bedrijven worden be krachtigd. Hoewel verwacht wordt dat er nu een einde is gekomen aan de reeks stakin gen, die de Italiaanse krantenwereld de afgelopen twee maanden beleefde, is bij de persbureaus nog niet alles koek en ei. Het personeel daar eist een ex tra-toeslag met het argument dat het werk er zwaarder is dan bij de kranten. UTRECHT De hoofddirecteur van de Nederlandse Spoorwegen, ir. P. H. Bosboom, heeft verklaard, dat ook hij verbaasd is over het standpunt dat de regering heeft ingenomen met betrek king tot de mogelijkheden voor een wa- gonfabriek in Nederland. Het argument van de regering is dat ze geen steun kan geven aan een wagonfabriek om dat dat in stryd zou zjjn met de EEG- bepalingen. De raad van bestuur van de VMF heeft evenwel al verschillende malen op gewezen dat Werkspoor de concur rentiestrijd niet heeft kunnen volhou den omdat de andere EEG-landen hun eigen industrie beschermen. Die EEG-bepalingen waren al langer bekend, aldus de heer Bosboom. Als men dit argument direct op tafel had gelegd had ik me weken werk kunnen besparen. Ir. Bosboom heeft samen met vertegenwoordigers van de grote ge meenten, de vakbonden en de VMF deel genomen aan een onderzoek naar de mogelijkheden voor een NV Rolma, een gezamenlijk te stichten fabriek van rollend materieel met ongeveer 400 werknemers, die zou kunnen voorzien in de behoefte aan rollend materieel van NS en van de grote steden. Ir. Bosboom deelt het standpunt van de regering, dat het onmogelijk is om Werkspoor-Utrecht in zijn huidige vorm voort te zetten. Maar dat het plgn voor een kleinere wagonfabriek nu waarschijnlijk niet doorgaat, vindt hij „niet plezierig". Overigens kan NS niet veel anders doen dan zich neerleggen bij de regeringspolitiek. Als de Nederlandse wagonindustrie wordt opgeheven, zal dat de Spoorwe gen voor nogal wat moeilijkheden plaatsen, vooral wat betreft de revisie van het NS-materieel. Tot nu toe voer de Werkspoor jaarlijks voor NS servi ce-orders uit ter waarde van een paar miljoen gulden per jaar. NS zal met de Verenigde Machinefabrieken gaan pra ten over een oplossing voor de proble men die ongetwijfeld zullen rijzen in de overgangsfase. De eigen werkplaatsen van NS heb ben 1200 man personeel in dienst, drie maal zoveel dus als de nieuwe Rolma er zou krijgen. Op het ogenblik is het al zo dat mensen die bij Werkspoor ontslag nemen bij NS komen solliciteren. Een deel van hen is in dienst genomen. Over het verloop van personeel bij Werkspoor zei ir. Bosboom, dat het zo wel in het belang van NS is als in dat van de VMF, dat de nog lopende orders van de Nederlandse Spoorwegen door Werkspoor op tijd worden afgeleverd Over deze zaak worden momenteel be sprekingen gevoerd tussen de NS-direc- tie en de VMF. Ten aanzien van de NV Rolma zei ir. Bosboom nog, dat de zaak is gestrand doordat NS de leiding van of het fi nanciële risico van een dergelijk be drijf niet op zich kan nemen, terwijl ook de grote gemeenten de verantwoor delijkheid niet kunnen dragen zonder steun van de rijksoverheid. Wat veel ingewijden in en om hei Palazzo Montecitorio het gebouw van de Camera dei Deputati, de Tweede Kamer eind maart bij het aantreden van het derde kabinet van Mariano Ru- mor al voorspelden is deze week reali teit geworden: opnieuw een kabinets crisis, de dertigste sinds 1945. Na een kabinetszitting vertrok Rumor maandag naar het Palazzo Quirinale om het ont slag van zijn regering aan president Giuseppe Saragat aan te bieden. De derde regering Rumor was sa mengesteld uit christen-democraten, so ciaal-democraten, socialisten en repu blikeinen die samen over een werkbare meerderheid in Kamer en Senaat, beschikken. Zij was het resultaat van zes weken formatie-overleg dat zó moeizaam verliep dat tal van Italiaanse politici begin april al een spoedig einde van dit kabinet durfden te voorspellen. Met name de tegenstellingen tussen de socialisten en de sociaal-democraten liepen direct hoog op en Rumor had de grootste moeite om zelfs maar de schijn van eenheid-van-inzicht binnen het kabinet op te houden. De grootste partij, de Democrazia Cristiana, heeft al vele jaren, vooral na het overlijden van de grote Alcide de Gasperi, een intern verdeeld beeld te zien gegeven en tussen de sociaal-de mocraten en de socialisten woeden vaak felle ruzies. De (Nenni-)socialisten scheppen nogal eens vreugde in samen werking met de communisten en daar gruwen de sociaal-democraten van. In de in totaal 630 zetels tellende Ka mer van Afgevaardigden bezetten de christen-democraten sinds 1968 266 ze tels, de socialisten 62, de sociaal-demo craten 29 en de republikeinen 9 zetels. Tot de oppositie behoren de communis ten (177 zetels), de „proletarische socia listen" (23), de liberalen (31), de neo fascisten (24) en de monarchisten (6), alsmede enkele „losse" afgevaardigden. Aanleiding tot de nieuwe crisis was, het feit dat premier Rumor zich niet kon verenigen met het plan van de so cialisten om met de communisten een regering voor de belangrijke districten Toscane en Umbria te vormen. De christen-democraten pn de sociaal-de mocraten zijn over deze stap van de so cialistische vice-premier Francesco de Martino bijzonder ontstemd. Daar is, vooral de laatste weken, een geweldige pressie van de vakbeweging bij gekomen; zoals gemeld stond Italië ten tijde van het aftreden van dit kabi- net-Rumor voor een algemene staking die echter te elfder ure afgelast werd. Het is geen wonder dat politieke kringen in Rome uitzonderlijk somber over de situatie in Italië zijn. „Het land dreigt onregeerbaar te worden", werd maandag gemompeld toen Rumor naar Saragat vertrok. Men ziet nauwelijks aanvaardbare oplossingen en wenst president Saragat bijzonder veel wijs heid bij de behandeling van deze ern stige crisis. Juist Italië met zijn bijna onneembare bureacratie en verouderde maatschappijstructuur schrééuwt om een sterke regering en een hechte meerderheid in Kamer en Senaat. Met grote bezorgdheid dienen naar onze me ning, de ontwikkelingen bij deze EEG- partner te worden gadegeslagen. Het Centrale Comité van de Commu nistische Partij der deelstaat Slowa kije heeft rapport opgemaakt over „het geval Dubcek". Hij wordt hierin beschuldigd politiek te zijn afgewe ken naar rechts, iets dat voor een communist een ernstige beschuldiging inhoudt. Voorts wordt in dit rapport gezegd, dat hij de besluiten van het communisti sche partijcongres heeft gesaboteerd en de „socialistische" Tsjechoslo- waakse staat in gevaar heeft ge bracht. Inderdaad hebben de Russen bij de ge heime conferenties in 1968 bedreigd de Tsjechoslowaakse staat te zullen opheffen door inlijving, zoals ook bij Estland, Letland en Litauen is ge schied. Dit rapport uit de deelstaat Slowakije moet worden gezien als een voorloper van een algehele veroordeling van de populaire vroegere partijleider. Rus land wenst hiermee aan de bevolkin gen van geheel Oost-Europa te tonen wie hier de dienst uitmaakt, zoals ook gebeurd is bij de onderdrukking bij de Hongaarse opstand in 1956. De Russische leiders, van wie Breznjef zelfs flauw viel bij de conferentie met Dubcek te Cierna in 1968, zullen niet tevreden z(jn voor zij zich volle dig hebben gewroken op Alexander Dubcek. AMSTERDAM De actiegroep Leeftijdsgrenzen van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap heeft zich met een open brief gericht tot de burgerij van Amsterdam, waarin wordt voorgesteld dat de openstelling van het paleis op de Dam een holle kreet lijkt te zijn en dat de Amsterdammers er niet op hoeven te rekenen dat het paleis gebruikt kan worden voor culturele activiteiten van iets grotere organisatorische omvang zoals burgemeester Samkalden zich had gedacht. De actiegroep Leeftijdsgrenzen ba seert deze uitspraak op het volgende: „Vorig jaar", aldus de open brief, „kon digde burgemeester Samkalden aan, dat het paleis op de Dam voor culturele ac tiviteiten opengesteld zou worden. De Nederlandse Jeugd Gemeenschap houdt 16 en 17 oktober een jongeren- congres over leeftijdsgrenzen. De NJG, waarvan de koningin beschermvrouwe is, nam contact op met de autoriteiten om het congres in het paleis te doen plaatsvinden. Van de zijde van het hof vernam de NJG reeds 12 december vorig jaar, dat openstelling van het paleis op de Dam voor dergelijke activiteiten geheel in overstemming was met de nieuwe be stemming, zoals de koningin die ge dacht had. Bij de toezegging was echter een maar. Het paleis blijft namelijk in functie als ontvangstruimte voor offi ciële gelegenheden. Een gevolg daarvan is dat gemaakte afspraken zelfs twee tot drie weken van tevoren afgezegd kunnen worden in verband met derge lijke officiële aangelegenheden. Deze regeling maakt het onmogelijk activiteiten op een redelijke termijn te organiseren. Pas geleden vernamen wij dat het jongerencongres niet plaats kan vinden in het paleis omdat president Tito waarschijnlijk drie dagen later een staatsbezoek zal afleggen", aldus de ac tiegroep Leeftijdsgrenzen in haar brief, waarvan afschriften zijn ge stuurd aan het ministerie van C.R.M.. de Rijksgebouwendienst, B. en W. van Amsterdam en de leden van de ge meenteraad en de politieke partijen in Amsterdam.

De Vallei | 1970 | | pagina 5