m Gerrit Möhlmann tweede in nationale titelstrijd lange-afstand SPORT IN 'T WEEKEND OP RADIO EN TV WINNAAR MERCKX EN LANDGENOOT VANDENBOSSCHE HADDEN ZUURSTOFBEHANDELING NODIG Wagtmans leverde met vierde plaats bijzonder goede prestatie Geen eremetaal voor waterpolo jeugd Tour in cijfers David Broome wereldkampioen IN EINDSPRINT VERSLAGEN m T jechische voetbalcoach geschorst Ada Bakker in Poolse finale Gelijk spel tegen Hongarije W aterpoloteam legen Russische jeugdploeg Nog geen beslissing in Groningen Selectie voor EK jeugd Motorcoureur overleden M Nederlanders naar wk parachutespringen 16eRIT 259,5 km TOULOUSE «ELUER 17eRIT 190 km TOULOUSE fa DITMAAL MISLUKKING HANDICAP MINDER OPGEWEKT PA MAG BLIJVEN Antoine Hezemans verbeterde record Tafeltennis JAN BART LUCAS SOLO-KAMPIOEN IN ENGELAND ZATERDAG II JULI 1970 sport UTRECHT I)e Adelaar-renner Ger rit Möhlmann uit Apeldoorn is gisteren in het stadion „Galgenwaard" in Utrecht tweede geworden in de strqd om het Nederlands kampioenschap lange-af- stand voor nieuwelingen. Möhlmann moest in de eindsprint zjjn meerdere er kennen in Ronnie Smid uit Haarlem en voor hem werd dezelfde tijd, 34 min. 4,5 sec. over de 25 km genoteerd. Op de derde plaats finishte A. Dek kers uit Udenhout, een veelbelovende renner, op wie vooral door de vertegen woordigers van „De Adelaar" in het verleden al de aandacht van de KNWU werd gevestigd. De uitslag was verder 4 Wim Al- bersen, Wierden; 5 K. Hoogendoom, Zwanenberg; 6 T. de Vries, Diemen; 7 Chr. Bongers, Apeldoorn; 8. H. Lubber- ding, Voorst. De Adelaar-leden Möhlmann, Bon gers en Lubberding hebben in de felle strijd op de Utrechtse baan een groot aandëël gehad. Met nog 25 ronden te rijden plaatste Lubberding de beslissen de demarrage. Hij kreeg onmiddellijk Ronnie Smid aan zijn wiel en even later sloten zich ook de andere hiervoor ge noemde renners aan. Het ging zó hard, dat met nog tien ronden te rijden de overige renners een lap te pakken had den. Dr. P. van Dijk, de voorzitter van de KNWU, bracht tijdens de prijsuitreiking niet ten onrechte hulde aan de Apel- PRAAG De Tsjechische voetbal- coach Jozef Marko, die de leiding van het Tsjechische elftal had bij de we reldkampioenschappen voetbal in Mexi co, is geschorst in verband met de te leurstellende resultaten van het natio nale elftal tijdens het toernooi. De schorsing werd donderdag uitgesproken tijdens een zitting van de Tsjechische voetbalbond. De Tsjechen verloren in nun groep van Brazilië en Roemenië. D* voetbalbond schorste de bekende Josef Adamec voor twee maanden als gevolg van een ruzie met een Tsjechi sche sportverslaggever op de thuisreis. Adamec werd tevens een jaar uitgeslo ten van internationale wedstrijden. KRYNICA Ada Bakker heeft de eindstrijd van het tennistoernooi om de Centropa Cup in Krynica bereikt door met 6-1, 6-2 te winnen van de Oosten rijkse Bueche. Zij zal in de finale uit komen tegen de winnares van het duel Krall (Pol) - Ebbinghaus (WDld). Ook ifi het damesdubbel rukte Ada Bakker, samen met Judith Salomé, een ronde op. Het Poolse duo Rogala/Ciepka ver loor duidelijk: 6-1, 6-2. Minder fortuin lijk was Fred Hemmes. Hij struikelde in de halve-eindstrijd over de Tsjech Pisecky, die met 6-1, 6-3 zegevierde. In het herendubbel kwam Hemmes met zijn partner Schmitz een ronde verder door de Oostenrijkers Kary en Zahnbauer met 6-4, 6-4 te verslaan. Na twee dagen leidt de Nederlandse ploeg met 13 punten vóór West-Duitsland, 10 punten, Tsjecho-Slowakije en Honga rije elk 7 punten en Polen met 6 pun ten. DEN HAAG De Koninklijke Ne derlandse Vereniging voor Luchtvaart zal met een team van vijf parachutis ten deelnemen aan de wereldkampioen schappen parachutespringen van vier tot 21 september in Bied in Joegoslavië. Op het ogenblik worden acht para chutisten, geselecteerd uit zeven clubs, die behoren tot de afdeling para van de KNVVL onder leiding van instructeur Charles Pellens getraind. Begin augus tus zal uit deze acht het vijftal worden gekozen dat het Nederlandse team zal vormen. Aan de wereldkampioenschappen, die gehouden worden onder auspiciën van de Fédération Aeronautique Internatio nale (FAI), zullen ploegen uit ongeveer veertig landen deelnemen waarbij een aantal uit Oost-Europa. De wedstrijden bestaan uit de onderdelen precisielan- dingen (individueel en groep) en figu ren sprongen. doornse renners, van wie hij vooral Möhlmann noemde. Het goede rijden van „De Adelaars" gaf de KNWU aanleiding om alle drie te kiezen in de jeugdploeg voor de lan- denwedstrijd, die woensdag op de baan in Alkmaar tegen West-Duitsland wordt gehouden. Met Möhlmann, Bongers en Lubberding zijn in die ploeg gekozen de nieuwelingen Smid, Dekkers, Th. Smit uit Halfweg, André Jansen uit Westzaan en Jan Vreezen uit Zeist. Gereden wordt in Alkmaar: sprint, ploegachtervolging over 3 km, tijdrit over 500 m en individuele achtervolging over 3 km. HILVERSUM In het NOS-televi- sieprogramma „Studio Sport" dat mor gen van 19.30 tot 20.20 uur via Neder land 2 wordt uitgezonden, komen de volgende onderwerpen voor: Europees jeugdwaterpolokampioen- schap in de Plompert te Rotterdam Nationale autoraces op Welschap; Tour de France; Paardensport: derby voor vol bloeds en Grote Prijs voor amateurs op Duindigt; Honkbalwedstrijd OVVO Spar ta in Amsterdam. Het programma „Langs de Lijn", dat de NOS-radio van 14.00 tot 17.00 uur via Hilversum 3 en van 18.05 tot 18.30 uur via Hilversum 1 uitzendt, bevat on der meer de volgende onderwerpen Rechtstreekse reportages van de 16e etappe van de Tour de France van Montpellier naar - Toulouse met nabeschouwing in tweede gedeelte. Derby op Duindigt. Nationale autoraces in Eindhoven. Honkbaloverzicht. Motorraces om de Grote Prijs van Oost-Duitsland op de Saksenring. Rotsee-regatta bij Luzem (ook re portages op zaterdag 11 juli in het VAR A-programma „Tussen start en finish", van 12.55 tot 12.59 via Hilver sum 1, en in de NCRV-Sportshow tussen 17.00 en 18.00 uur via Hilver sum 3). MONT VENTOUX Opmerkelijk fris stond Rini Wagtmans aan de meet bovenop de verschrikkelijke Mont Ventoux. Met een vierde plaats achter Eddy Merckx, Martin Vandenbossche en Lucien van Impe had de Brabander voor de tweede achtereenvolgende maal duidelijk zijn teruggekeerde vorm gedemon streerd. Slechts één minuut en 21 seconden achter Merckx ging Wagtmans over de eindstreep. Hij was tevreden. Want in de laatste twee kilometers door het maanlandschap van miljarden de hellingen bedekkende stenen had hij op zijn concurrenten in hét klassement een stevige winst geboekt. Op Gösta Petter- son achttien seconden, waardoor Wagtmans de Zweed tot op acht seconden is genaderd, op Joop Zoetemelk liefst een minuut en 26 seconden. ..Ik geloof, dat mijn routine ten opzichte van Zoetemelk een belangrijke rol heeft gespeeld. Joop~heeft zeker zoveel kracht als ik. maar heeft zich waarschijnlijk in het begin van de klim te veel geforceerd en dat kost uiteindelijk tijd". Wagtmans werd bijna ondersteboven geduwd. Er heerste paniek aan de meet op de Mont Ventoux, de verschrikkelij ke berg bij Carpentras, waarop drie jaar geleden de Brit Tommy Simpson zo tragisch om het leven kwam. Kort nadat hij was gefinished en voor radio en televisie zijn zegje had gedaan, zakte Eddy Merckx in elkaar. Evenals Martin Vandenbossche, die al meteen na zijn binnenkomst van zijn stokje was ge gaan, werd Merckx snel naar dé voor alle eventualiteiten gereedstaande am bulance gebracht. Beiden kregen daar een zuurstof behandeling en konden na enige tijd de tocht naar beneden aan vaarden. De Mont Ventoux had ditmaal vergeefs zijn klauwen naar de nietige mens uitgestoken. Opmerkelijk overigens was in deze veertiende etappe, waartegen zoveel cou reurs terecht hadden opgezien, de be trekkelijke winst van leider Merckx. Men had méér verwacht van het wie- 12-7-1970 ll^sf-Pons Pignan 13-7-1970 d'Aztl SL*Gfr0nS 4| lerwonder uit Woluwe dan een blijkens zijn ineenstorting moeizaam bevochten winst van 1 minuut 11 seconden op de landgenoten Vandenbossche en Van Impe. Meer echter nog dan deze marge geeft het verschil met de absolute niet-klimmers aan, dat Merckx op deze zeer warme dag (bij wijze van uitzon dering mocht er tot aan de voet van de berg geravitailleerd worden) de grote vorm toch niet had. Want het mag normaal gesproken niet voorkomen, dat een Harm Otten- bros, de „vleugellamme adelaar van Hoogerheide", op slechts dertieneneen- halve minuut boven komt, dat zelfs Henk Benjamins, wiens gemis aan klimcapaciteiten al enkele malen bijna tot zijn uitsluiting had geleid, niet meer dan twintig minuten in een 21 km lange en zeer steile klim verloor. Als één van de met zorg uitgekozen „scherprech ters" in de Tour was de Mont Ventoux ditmaal een mislukking. Dat wil uiteraard niet zeggen, dat deze klim minder mogelijkheden ople verde dan anders, Mischien heeft het enigszins geholpen, dat de organisato ren de aankomst zo laat lieten vallen, dat de stekende zon zijn grootste kracht allang had verloren. Zeker is, dat de rennerskaravaan het in de eerste 150 km van deze rit bewust kalm aan deed. Men had nog de affaire-Simpson in het achterhoofd. In een vrijwel gesloten gelid werd dan ook aan de klim begonnen. Eerst in een nog langzaam tempo, maar na een demarrage van Merckx iets geforceer- der. Men wilde de Belg nog niet laten gaan. Raymond Poulidor en enkele an deren probeerden hem tegen te houden, maar dat draaide op een mislukking uit. Alleen de Portugees Agostinho kon zijn wiel pakken. Maar ook hij zou ten slotte moeten lossen. Dat gebeurde onge veer negen km onder de top. De Portu gees ging alleen verder en werd opge slokt door een achtervolgende groep, bij wie Poulidor, Vandenbossche, Zoete melk, Pintens, Wagtmans, Gösta Petter- son, Lucien Aimar, Delisle en Zubero opvallend goed werk deden. Langzaam, heel langzaam, kropen de mensjes tegen de boven het landschap uittorende Mont Ventoux omhoog. Wagtmans: „Toen heb ik wel iets gele den. Wat is dat een berg. Het was de ROTTERDAM Leeggestreden hesen de ploegen van Nederland en Hongarije zich donderdag uit het water van het Rotterdamse bad „De Plompert". Het vierde kwart, waarin de stand van 3-5, via 4-5 (Reedijk), 5-5 (Bras) en 6-5 (Ma- gas) tenslotte werd bepaald op 6-6 (Scl- beck) had het uiterste van de spelers geëist. Het gelijke spel betekende het einde van de Nederlandse kans op een medaille. Aangezien Nederland voor de aan vang van de wedstrijd met 2 punten uit drie wedstrijden (net als Hongarije) op een gedeelde laatste plaats verbleef kon alleen een overwinning de oranjeman- KANAAL ZWEMMERS IN DE RIJ DOVER De roepstem van het rus teloze water tussen de Engelse bad plaats Dover en de Franse havenstad Calais, dat Het Kanaal wordt genoemd, begint haar aantrekkingskracht weer uit te oefenen. Captain Webb was de eerste mens die in 1875 Het Kanaal zwemmend overstak. Sindsdien zijn er enkele honderden sportieve mannen en vrouwen geweest die eveneens getracht hebben deze afstand' van 33 kilometer zwemmend te overbruggen, van wie ve len met succes. Deze zomer zullen meer dan 50 zwemmers proberen de strijd tegen ge tij en vermoeidheid, tegen kou, honger en dorst met succes te bestrijden. Dover is in Engeland het punt dat het dichtst bij de Franse kust ligt en zwem mers uit alle delen van de wereld zul len reeds deze maand in de badplaats aankomen. Een van de eersten die wordt verwacht is de 13-jarige Larry Robinson uit Monroville in Pennsylva- nië. Hij zal worden vergezeld door John Crawford uit Lombard Illinois. Brand weerman Reginald Huffstetier, 35 jaar oud, afkomstig uit Charlotte in Noord- Carolina zal volgende maand arriveren in gezelschap van zijn trainster Frankie Bell. De man die wil bewijzen dat het zelfs voor lichamelijk gehandicapten mogelijk is een dergelijke prestatie te leveren is de spastische John Starrett uit Wayland in Massachusetts. Hij zwom reeds van Engeland naar Frank rijk in 12 uur en 45 minuten. Hij komt nu in augustus terug om Het Kanaal vice versa over te zwemmen. Een natuurfilosoof uit Chicago, Ted Erikson, die bezitter is van het record van een oversteek heen en terug in 30 uur en drie minuten, komt naar Dover met zijn beschermeling, de 24-jarige Michale Baesler uit Cheshire. Een ex- marineman van de Verenigde Staten, Harry Binken, die getroffen is door polio wil voor de derde keer een poging wagen Het Kanaal te bedwingen. Uit Canada komt de 25-jarige Hedy Schmidt met Suter Colman en uit Au stralië is Des Renford reeds van Ma- roubra Beach in Nieuw-Zuid-Wales vertrokken om evenals een groot aantal Europese zwemmers, te trachten Het Kanaal zwemmend te overbruggen. nen nog op het ere-schavot helpen. Al het enthousiasme van het publiek ten spijt heeft die mogelijkheid er nauwe lijks ingezeten. Nederland speelde wel iets beter dan donderdagavond tegen West-Duitsland („Mijn pepkalk heeft succes gehad", zei coach Bultman), maar een spelkwaliteit, die nodig was om de technisch goede Hongaren te ver slaan, ontbrak volkomen. Alles ging veel te moeizaam en wanneer Nederland scoorde was het veelal doordat het met één man meer speelde, hetgeen op zich zelf natuurlijk wel te prijzen is. Maar dat een geroutineerde Piet Reedijk bij de stand 2-3 een strafworp miste (tien seconden later scoorde Wismar 2-4) en dat hij en zijn collega's vaak een zeer kansrijke uitbraak niet konden benut ten, was een teken aan de wand. En daarom mochten de Nederlandse junio ren dubbel blij zijn met het gelijke spel, al hadden zij hierbij wel de steun van een te chauvinistisch publiek, dat de scheidsrechter doldraaide met zijn ge joel en gefluit. West-Duitsland leed een onverwachte 3>-4 nederlaag tegen Italië en Rusland versloeg Spanje met 7-6. 1. West-Duitsland 4 2 1 1 5 18-13 2. Rusland 4 2 1 1 5 21-19 3. Spanje 4 1 2 1' 4 17-17 4. Italië 4 2 0 2 4 14-15 5. Hongarije 4 0 3 1 3 16-17 6. Nederland 4 0 3 1 3 14-19 Verliezerspoule 1. Tsj.-Slowakije 3 3 0 0 6 20- 9 2. Griekenland 3 2 0 1 4 19-16 3. Polen 3 2 0 1 4 14-11 4. Gr.-Brittannië 4 1 0 3 2 18-20 5. België 3 0 0 3 0 9-24 ROTTERDAM Het Nederlands wa- terpoloteam zal maandag een oefen wedstrijd spelen tegen het Russische jeugdteam. Coach Harry Vriend heeft voor deze ontmoeting de volgende spe lers aangewezen: Feike de Vries (Nep- tunus, Amersfoort), Wirn van der Schilden (ZlAN), Hans Wouda (Meeu wen), Jan Evert Veer (ZIAN), Gerrit Wormgoor (Zwemlust), Hans Nolting (DJK), Mart Bras (Polar Bears), Harm Drenth (Zwemlust), Piet Reedijk (DZV), Wim Hermsen (Robben) en Gerrrit Jan- sen (Neptunus Arnhem). De wedstrijd wordt in „De Plompert" te Rotter dam gespeeld. eerste keer, dat ik er tegenop moest, maar hij was precies zo zwaar als ik me had voorgesteld". De Brabander houdt van een grapje. Hij was als een der laatsten bij het groepje Poulidor gekomen: „Je moet zo lang mogelijk bij de tweedeklassers blijven en dan pas overspringen...". In de slotfase steeg Wagtmans ook boven het aantal „eersteklassers" uit. „Toen in de laatste kilometer Vandtn- bossche en Van Impe spronge.. ben ik achter ze aangegaan. Ik had nog net een beetje kracht over. Want hun de marrages daarvóór en die van Raymond Delisle waren pijnlijke stoten. Dat ik dit jaar zoveel heb moeten afzien is wel goed geweest. Ik had er nu de mo raal voor om verder te gaan". Iets minder opgewekt dan Wagtmans kwam Joop Zoetemelk op de door dui zenden bezette top aan. Hij klom moei zaam van zijn fiets en beduidde Noel Fore, die aanstalten maakte om een bi don water over zijn hoofd leeg te schudden, dat de Belg dat niet moest doen. Zoetemelk kwam snel bij. „Twee kilometer onder de top zat ik helemaal kapot. Ik kon niet meer. Mijn benen blokkeerden. Wat een verschrikkelijke berg". De Zuidhollander was nieuws gierig hoeveel tijd hij aan Gösta Petter- son had verspeeld. Het viel hem erg mee. „Die Mont Ventoux is veel erger dan ik had gedacht en dan maar dik een minuut verliezen gaat nog". £>at hij opnieuw 2 minuten 47 seconden op Merckx had verloren deed Zoetemelk weinig. „Die eerste plaats, daar denk ik al lang niet meer aan". De vader v. Rini Wagtmans, die in de nacht van woensdag op donderdag in Grenoble aankwam, omdat zijn zoon 't zo moeilijk had, mag *n paar dagen bij de ploeg blijven. Cees Wagtmans, die kortgeleden 'n ernstige hartaanval had, werd in Gap door de Limburgse arts Jesse onderzocht. „Als hij niet werkt en rustig in het hotel blijft, heb ik er geen bezwaar tegen, dat Cees een paar dagen met ons meetrekt", had dokter Jesse gezegd. Ton Vissers, die aanvankelijk geen risico wilde nemen, ging op dit ad vies in. Cees Wagtmans is er nu een paar dagen. Hij mag toekijken hoe Rini door de Spanjaard José Vidal wordt ge masseerd en daarmee is het uit. Ook de finish op de Mont Ventoux was voor hem uiteraard taboe. „Ik ben echter blij, dat vader er is. Zijn komst is be slist een stimulans voor me geweest", zei Rini Wagtmans op de Mont Ven toux. Uitslag veertiende etappe: 1. Merckx (Bel.-Driessens) 5 uur 47 min. 44 sec.; 2. Vandenbossche (Bel.- Albani) 5.48.55; 3. Van Impe (Bel.-Sta- blinski) z.t.; 4. Wagtmans (Ned.-Vissers) 5.49.05; 5. Thevenet (Fra.-Plaud) 5.49.09; 6. Delisle (Fra.-Plaud) 5.49.15; 7. Hou- brechts (Bel.-Pezzi) z.t.; 8. Poulidor (Fra.-Caput) z.t.; 9. Gösta Pettersson (Zwe.-Martini) 5.49.23; 10. Galdos (Spa.- Langarcia) 5.49.23; 11. Vaneste (Bel.- Cools) 5.49.42; 12. Pintens (Bel.-Cools) 5.50.04; 13. Agostinho (Port.-De Gribaldy) 5.50.10; 14. Aimar (Fra.-Stablinski) 5.50.14; 15. Zoetemelk (Ned.-Schotte) 5.50.31; 16. Gonzales (Spa.-Langarcia) 5.50.47; 17. Panizza (It.-Pezzi) 5.50.53; 18. Zubero (Spa.-Lancarica) 5.51.00; 19. Bal- mamion (It.-Pezzi) z.t.; 20. Janssen (Ned.-De Muer) 5.51.46; 21. Schleck (Lux.-De Muer) z.t.; 22. Mori (It.-Pezzi) 5.52.01; 23. Rabaute (Fra.-Caput) 5.52.17; 24. Schiavon (It.-Pezzi) 5.52.24; 25. Dan- guillaume (Fra.-Plaud) 5.52.49; 42. Van der Vleuten (Ned.-Vissers) 5.55.11; 52. Dolman (Ned.-Vissers) 5.56.37; 69. Otten- bros (Ned.-Vissers) 6.01.20; 76. Steevens (Ned.-Pcters) z.t.; 81. Van Katwijk (Ned.- Vissers) z.t.; 84. Hoogerheide (Ned.-Vis sers) z.t.; 93. Beugels (Ned.-Schotte) 6.03.58; 94. Zoontjens (Ned.-Peters) 6.04.12; 97. Rentmeester (Ned.-Peters) 6.05.10; 98. Vianen (Ned.-Peters) z.t.; 102. Benjamins (Ned.-Peters) 6.07.46. Van Springel startte niet. Nuelant staakte de strijd. Algemeen klassement: 1. Merckx (Bel.-Driessens) 71.33.35; 2. Zoetemelk (Ned.-Schotte) op 9.26; 3. Gösta Pettersson (Zwe.-Martini) op 11.21; 4. Wagtmans (Ned-Vissers) op 12.29; 5. Poulidor (Fra.-Caput) op 14.15; 6. Vandenbossche (Bel.-Albani) op 15.09; 7. Van Impe (Bel.-Stablinski) op 15.12; 8. Galdos (Spa.-Langarica) op 15.15; 9. Pintens (Bel.-Cools) op 16.15; 10. Zubero (Spa.-Langarica) op 16.34; 11. Antoine Houbrechts (Bel.-Pezzi) op 17.33; 12. Lucien Aimar (Fr.-Stablinski) op 17.47; 13. Raymond Delisle (Fr.-Plaud) op 17.55; 14. Italo Zilioli (It.-Driessens) op 19.15; 15. Willy Vanneste (Bel.-Cools) op 19.46; 16. Joaquim Agostinho (Port.-De Gribaldy) op 21.08; 17. Franco Balma- mion (It.-Pezzi) op 21.25; 18. Wladimir Panizza (It.-Pezzi) op 22.58; 19. Silvano Chiavon (It.-Pezzi) op 23.38; 20. Andres Gandarias (Sp.-Langarica) op 25.06; 21. Primo Mori (It.-Pezzi) op 31.57; 23. Eef Dolman (Ned.-Vissers) op 36.37; 33. Jan Janssen (Ned.-De Muer) op 44.33. A Even voor de start van de dertien-zich op het monument ,,de Kampioen", de etappe van de Ronde van dat nog een overblijfsel is van de Frankrijk vermaakten Joop Zoetemelk I Olympische Winterspelen van Greno- (links) en de Zweed Gösta Pettersson I bic. LA BAULE De Brit David Broome, die reeds de Europese titel bezit, is vrij dag in de Franse badplaats La Baule de Fransman Jean Pierre Jongqueres d'Or- iola opgevolgd als wereldkampioen springen. Broome kreeg in de finale, waarin zowel met het eigen paard als met de paarden van de overige drie concurrenten gereden moest worden, slechts vier strafpunten, namelijk met „Donal Rex" van Alwin Schockemöhle. De Duitser kwam nogal teleurstellend niet verder dan de vierde plaats, achter de Italiaan Graziano Mancinelli en de Brit Harvey Smith. „Donald Rex" maakte onder vier ruiters de minste fouten (4 3/4 strafpunten). David Broome (30) behaalde de bron zen medaille tijdens de Olympische Spelen van Mexico en werd driemaal Europees kampioen, in 1961, 1967 en 1969. In de kwalificatiewedstrijden draafde hif met „Beethoven" aanvan kelijk niet best en het was nog lang niet zeker of hij zich voor de eindstrijd zou plaatsen. Na de tweede kwalifica tiewedstrijd bezette hij nog de zesde positie. Het derde en laatste springcon cours bezorgde Broome echter het zo begeerde finalebrevet. In de eerste rondgang op het terrein van het Stade Frangois André, bereden de deelnemers hun eigen paard. Alleen Harvey Smith moest vijf strafpunten incasseren, de overigen bleven zonder fouten. Na de tweede ronde stonden al leen Broome en Mancinelli nog op nul, Schockemöhle maakte met „Beethoven" vier strafpunten en Smith wierp met „Fidux" ook een hindernis om. Broome bleef ook in de derde ronde zonder fouten, maar Mancinelli raakte met vier strafpunten achter. Ook nu was „Beethoven" het paard van Broome, de schuldige. In de beslissende fase kreeg zowel Broome als Mancinelli vier strafpunten, zodat de Engelsman de overwinnaarsbokaal mocht ontvangen NüRBURGRING De Nederlandse autocoureur Antoine Hezemans heeft vrijdag tijdens de (nog officieuze) trai ning voor de elfde ADAC-6-uursrace, die zondag op de Nürburgring worcjt gehouden, het ronderecord gebracht op 9 minuten en 19,3 seconden. Dit bete kent een gemiddelde snelheid van 147,6 kilometer per uur. Het oude record stond met. 9.30,1 op naam van de West duitser Dieter Quester. Hezemans reed met een Alfa Romeo GT. GRONINGEN De amateurvereni- ging GVAV/Rapiditas heeft nog geen besluit genomen over de financiële toe komst van de Stichting Betaald Voet bal, omdat slechts twintig procent van de leden aanwezig was bij de buitenge wone vergadering. Het ligt in de bedoeling dat GVAV/Rapiditas zich na de vakantie opnieuw gaat beraden over het voorstel, de drie ton die GVAV aan de amateur club diende af te lossen, te halveren. Eerder deze week (maandag) heeft de gemeenteraad van Groningen (als een van de drie belanghebbenden in de Stichting Betaald Voetbal GVAV) zich al wel bereid verklaard financiële con cessies te doen. Behalve bij GVAV/Rapi ditas zal ook in de Stichting Top Sport nog beslist moeten worden over de schuldenlast van GVAV. Top Sport zal de helft (150.000) van de in 1963 uitge geven obligaties moeten terug ontvan gen. uit handen van de president van de in ternationale hippische federatie, de En gelse prins Philip. Eindstand: 1. en wereldkampioen David Broome (GB) 4 strafpunten; 2. Graziano Manci nelli (Ita) 8; 3. Harvey Smith (GB) 13 3/4; 4. Alwin Schockemöhle (W.D1.) 16. DEN HAAG Voor de Europese jeugdkampioenschappen, die van 4 tot en met 9 augustus in Teeside (Enge land) worden gehouden, zijn de volgen de teams gekozen: Jongensteam: Anton Will van Zoelen (Scylla), Hans van den Broek (TSF), Henk van der Zee (HCV), Hans Lingen (Xerxes). Meisjesteam: Ellen Klatt (Steeds Ho- ger/TSB), Sonja Hetzel (REA), Anne- mieke van Moorst (REA) en Lisette Vaessen. Voor het -individuele jongenstoernooi tot veertien jaar zijn ingeschreven: Wilfried Dumez (St. Aloysius), Bert van der Ham (Wilskracht), Rene Hyne en Wim van der Poort (TSF). Veronique van der Laan zal niet op de Europese jeugdkampioenschappen aanwezig zijn, omdat zij nog last heeft van een armblessure die zij heeft opge lopen tijdens de Europese kampioen schappen in Moskou. HOLYHEAD De Nederlandse zeiler Jan Bart Lucas is vrijdag winnaar ge worden van het open Engelse solo kampioenschap, dat bij Holyhead is ge houden. Lucas, die de race van vrijdag won, eindigde in het eindklassement met een kleine voorsprong op de Brit Alec Stone: 7 1/2 pnt. tegen 7 3/4 punt. De Brit beëindigde de race van vrijdag niet. In de harde wind (5-6) sloeg hij bij het gijpen tweemaal om. De eindstand: 1. Jan 3art Lucas (Ned.) 7 1/2 pnt.; 2. Alec Stone (BG) 7 3/4 pnt; 3. Paul Kaan (Ned 9 3/4 pnt; 4. Paul de Jonge van Ellemeet (Ned) 25 pnt.; 5. Gilson (GB) 25 pnt. De uitslag van de laatste race: 1. Lu cas; 2. Kaan; 3. Vollebregt (Ned); 4. Sla- ter (GB); 5. Struycken (Ned). BARCELONA De Duitse motor- renner Peter Strauss is vrijdagmorgen in een ziekenhuis te Barcelona overle den aan de zware verwondingen die hij maandag 6 juli had opgelopen tijdens een val in de races de 24 uren van Montjuich. Het ongeluk gebeurde in de vijfde ronde van deze race. Peter Strauss was geboren in Berlijn en werd 28 jaar. Tijdens deze race verongelukte ook reeds de Britse motorcoureur Ga- raid Bunting.

De Vallei | 1970 | | pagina 7