Veenendaals dagblad z'n Man in huis dood gestoken I Buiten Vliegtuig stort op woonwijk Rotterdam was centrum van mensensmokkel en zh Ra Papyrusboot in 57 dagen over oceaan VS waarschuwen Rusland inzake wapenleveranties Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Fors accent op rust in lonen en prijzen Belastingen gemeenten moeten 4,5% omhoog Iets koeler Besprekingen verlopen niet ongunstig Vechtpartij in café met Italianen DRIE DODEN BIJ BOTSING zingende dolfijnen... Nederlander wereldkampioen goochelen 3 BELGISCHE KINDEREN VERDRONKEN Paar honderd Pakistani en Indiërs met kustvaartuig vervoerd naar Engeland In kwade reuk DEN HAAG De ministerraad zou besloten hebben de belastingverhoging per 1 januari tot een minimum te reduceren. De directe belastingen gaan niet. de BTW waarschijnlijk maar w einig omhoog. DRINGEND DE DREIGENDE BRITSE HAVENSTAKING Zeven doden en vele gewonden MAN OVERBOORD VERSTOPT ONTKOMEN DE ONTVOERDE OLD-MINISTER Israël krijgt Phantoms en elektronische apparatuur DOLFINARIUM VTBN.V. Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 13 JULI I970 - 44e JAARGANG no. I60 IN 1971 MINIMALE VERHOGING BTW DELFT De 30-jarige losarbeider H. de K. uit Delft is in de nacht van /.ondag op maandag in zijn woning aan de Oosterstraat met messteken om het leven gebracht. Hij werd in de hartstreek geraakt en moet vrijwel on middellijk zijn overleden. Het slachtoffer was gehuwd en va der van 3 kinderen. Volgens zijn echt genote zijn de dodelijke steken toege bracht door de 32-jarige arbeider F. V. uit Delft. De man is voortvluchtig. AMSTERDAM De 25-jarige Ri chard Ross uit Amsterdam heeft het wereldkampioenschap goochelen ver overd. Tijdens het internationaal goo- chelconcours, dat deze week in het RAI-congrescentrum in Amsterdam werd gehouden, verwierf hij de Grand Prix 1970. IVog altoos is het sprookje van de Draaiha Is de wereld niet uit; pas las ik in een populair tijd schrift weer eens, dat deze holen- broeder ervoor bekend staat, dat hij zijn woning niet reinigt, zodat de excrementen der jongen in het nest blijven liggen en er een onbe schrijfelijke vuile troep van maken. Ge kunt in tal van oudere vogel boeken lezen: „ein stinkender Pfuhleen cloaca gelijk en zelfs icijlen prof. Ritzema Bos, die in een Gelders gebied woonde, waar in zijn tijd (plm. een eeuw geleden) de draaihals geregeld voorkwam, zegt: ,,het nest wordt nooit schoon gemaakt en verspreidt een hoogst onaangename lucht..." Toch was deze prof. geen kamergeleerdete zijner décharge moet ik evenwel aanvoeren, dat er toen geen nest kastjes bestonden gaarne door de draaihals aanvaard en dat een natuurlijke boomholte moeilijk te onderzoeken valt. De laatste ja ren zien we er méér verschijnen, dank zij het grote aantal nestkas ten, dat gaanderweg in onze bossen aangebracht werd. Niettemin blijft het optreden sporadisch en moeten we met elke vestiging blij zijn; het torenvalkachtige „kikiki" verraadt deze in april gauw genoeg, maar om de schorskleurige slechts mus- grote roeper zélf te zien te krijgen valt niet mee. Het mooist is natuur lijk het leven en bedrijf bij het nest uit een schuilhut te bekijken. Ge ziet dan spoedig, dat de oude vo gels de uitwerpselen der kleintjes netjes in plastic zakjes verpakt! zorgvuldig wegdragen. Een dood enkele keer hebben wij een vuil home aangetroffen; iii dat geval had het paar een oud voor jarig mezennest gebruikt, wat tot rotting en ving leidde. Doorgaans wordt het legsel echter zonder on derlaag op de bodem van de kast gedeponeeraVoor de onschuldige draaihals blijft niettemin ht rijm pje geldn: „Wer einmal stinkt, dem traut man nicht, und wenn er auch nach Veilchen riecht." 13 juli '70 A. B. WIGMAN De regering heeft de gemeentebesturen echter gevraagd hun belastingen met 4Vi procent te verhogen. Zij wil de overige gemeentetarieven verder opgetrok ken zien met 7 procent. In politieke kringen wordt verwacht dat het ontwerp-rijksbegroting voor 1971 weinig verrassingen zal bevatten. Minister Witteveen (Financiën) heeft in de afgelopen maanden alles in het werk gesteld om zijn collega's te bewe gen de uitgavenstijging volgend jaar zoveel mogelijk te beperken; in ieder geval moet, aldus dr. Witteveen, de stij ging van de overheidsuitgaven binnen de zes procent blijven. Op aandringen van de ministers Ne- lissen (Economische Zaken) en Roolvink (Sociale Zaken) zou volgens „Trouw" besloten zijn de BTW niet verder te doen stijgen dan in de al geldende wet is voorgeschreven; dit zou inhouden dat het tarief van 12 naar 13 procent gaat en dat van 4 naar 4,3 procent. De ministerraad heeft aldus politieke kringen in Den Haag. een sterk accent gelegd op een zo gering mogelijke be lastingverhoging omdat men bevreesd is voor de beruchte loon- en prijsspiraal. Er bestaat in Den Haag tóch al grote vrees voor een vrij grote loonstijging en daar komt nog bij dat de huren volgend voorjaar 7 procent omhooggaan. Men heeft in de besprekingen in de begro ting het maximale gedaan om toch te bewerkstelligen dat uitgaven en in komsten van het rijk volgend jaar geen grote sprongen maken. Dit geldt ook voor de defensielasten. De ministers zijn van mening dat pas na de Kamer verkiezingen van 28 april uitgemaakt zal moeten worden of de defensieuit gaven een forse verhoging behoeven. De ministers Beernink (Binnenlandse Zaken) en Witteveen (Financiën) heb ben in een circulaire aan de gemeenten erop gewezen, dat de verhoging van de gemeentelijke belastingen met 4,5 en van de overige gemeentetarieven met zeven procent overeenkomend met de norm die het Centraal Planbureau daarvoor voor 1971 heeft gesteld. Zij vragen de gemeenten dringend de nieuwe percentages aan te houden bij de opstelling van hun begrotingen. De gemeenten hebben wel enige vrijheid om de verhogingen te verdelen over de verschillende heffingen. De noodzake lijk gevonden totaalopbrengst moet echter wel worden gehaald en de kos ten van de diensten moeten eruit kun nen worden betaald. De regering heeft de volgende mini mum normen gesteld: 107 gulden per jaar voor een riool aansluiting met zuivering en 53.50 gul den voor zo'n aansluiting zonder zuive ring. 28.25 gulden per jaar per vuilnis emmer voor een ophaaldienst van twee maal per week. gemiddeld 230 gemeentelijke op centen op de personele belasting. een flinke verhoging van de straatbelasting. LONDEN De kans, dat de landelij ke havenstaking in Engeland niet door gaat, lijkt iets groter geworden te zijn, aangezien de werkgevers gewag maken van enige vooruitgang bij de langdurige besprekingen. De 47.000 havenarbeiders van het land hebben gedreigd dinsdag het werk in alle havens te zullen neerleggen, ten zij hun eisen voor hogere lonen worden ingewilligd. Noch van de zijde der werkgevers noch van die der werknemers is ver klaard welke vorderingen zijn gemaakt. CADZAND Zondagmorgen is de zesjarige Laurent Lublois uit Brussel in Cadzand tijdens het baden in zee door verdrinking om het leven gekomen. Aangenomen wordt dat zijn tienjarig broertje eveneens is verdronken. Hij is echter nog niet gevonden. De kinderen logeerden bij kennissen. De ouders van beide jongetjes zijn za terdagmorgen met vakantie naar Enge land vertrokken. OOSTVOORNE Vrijdag is de zeil boot van de 56-jarige arts H. Zoeteman uit Zuidland op het Haringvliet omge- slagen. De heer Z. is verdronken. JAMNAGAR Een militair oefen vliegtuig van de Indiase luchtmacht is maandagmorgen neergestort in een woonwijk van Jamnagar, een plaats on geveer 560 km ten noordwesten van Bombay. Volgens de eerste berichten zijn zeven personen omgekomen en zijn er meer dan honderd gewond geraakt. Het toestel kwam neer op het dak van een garage en brak doormidden. Door de enorme klap werden ook vele huizen in de naaste omgeving bescha digd. Onder de gewonden, van wie er zes zeer ernstig aan toe zijn, bevinden zich veel kinderen. URK Zaterdagmiddag is een be manningslid van de UK 7 verdronken. Schipper J. van den Berg van de UK 7 was op weg naar de haven van Urk, toen hij enkele kilometers ten westen van Urk een plezierjachtje dat in nood verkeerde, ontdekte. Bij de hulpverle ning sloeg de 28-jarige Ide van den Berg overboord en verdween. De UK 235 „Pietertje Marie" heeft tenslotte het stoffelijk overschot van de drenkeling geborgen. Het slachtof fer was gehuwd en had twee kinderen. Enige Indiërs, die on langs werden betrapt bij een illegale poging om Engeland binnen te komen zijn via luchthaven Heath row naar India terugge vlogen, de man f 3000 ar mer. LONDEN Drie jaar lang is Rotterdam het centrum geweest van een smok keicomplot dat een paar honderd Indiërs en Pakistani klandestien naar Engeland heeft overgebracht. Twee jaar lang heeft deze organisatie die nauwe relaties onderhield met smokkelsyndicaten in België, Duitsland, Frankrijk en Denemarken van Rotterdam uit de mensensmokkel uitgevoerd met een kustvaartuig. Het schip liep 's nachts telkens een andere kleine haven van Enge land binnen. Daar stonden vijf of zes auto's klaar van de Engelse zus terorganisatie, die voor het verdere transport zorgde. De smokkelcoaster is* in die twee jaar meer dan vijftig keer de Noordzee overgestoken. De eigenaars van het schip hebben daar vele dui zenden guldens aan verdiend. Vorig jaar vonden zij dat hun spel te ge vaarlijk werd. De Nederlandse tak van deze in ternationale smokkelorganisatie zocht daarop naar nieuwe mogelijkheden. In enkele gevallen werden dé Indiërs en Pakistani (die, sinds vier jaar ge leden een nieuwe immigratiewet in Engeland van kracht werd, niet zon der meer Engeland meer mogen bin nenkomen) op valse papieren, voor zien van een vervalst immigratie stempel met de Harwichboot overge bracht. Toen ook dit te riskant werd, ver stopte men de menselijke smokkel waar in vrachtauto's die regelmatig met de boot van Hoek van Holland naar Engeland worden overgezet. In enkele gevallen was de chauffeur in het complot opgenomen, maar meestal kropen de blinde passagiers ongemerkt tussen de lading. De arrestatie in Londen van twee Rotterdamse chauffeurs de 41- jarige B. S. en de 31-jarige J. van B. die een geheime ruimte in hun laadbak hadden, heeft het complot aan het licht gebracht. Tussen de lading t.v.-toestellen waren negen Pakistani verstopt. De man die in Rotterdam deze ge heime transporten verzorgde, is de Rotterdamse koopman L. van der Staay. Hij ontkwam aan het net van Scotland Yard en keerde per gehei me gelegenheid naar Nederland te rug. In een camping bij Rotterdam zei hij ons gisteren: ..De twee chauf feurs wisten niet dat zij die blinde passagiers vervoerde." „Het zit mij hoog dat de Britse justitie twee onschuldige mannen in de gevangenis heeft geworpen ter wijl ik feitelijk de man ben die ze zoeken". Op pagina 5Interview met L. van der Staay. .uH-KlP BRIDGETOWN (Barbados) De Noorse onderzoeker Thor Heyerdahl en zijn bemanning zijn gisteren in Barba dos aangekomen met hun payrusboot Ra-2. De historische 6300 km lange oversteek van de Atlantische Oceaan 57 dagen geduurd. De papyrusboot is op 17 mei uit Safi in Marokko vertrokken voor een twee de poging door de Noorse natuurvorser om te bewijzen, dat de oude Egyptena- ren in soortgelijke schepen meer dan 4.000 jaar geleden ook deze overtocht kunnen hebben gemaakt, lang voor Co lumbus. De eerste poging van de 55- jaar oude Heyerdahl is vorig jaar juli op een mislukking uitgelopen, 600 mijl voor dit meest oostelijke van de Caraï- bische eilanden. Hij en zijn zes beman ningsleden werden toen gedwongen hun iets grotere papyrusboot te verlaten tóen die begon te breken in de zware zee. De Ra-2 werd de haven van Bridge town binnengebracht door een sleep boot, aan boord waarvan zich Heyer- dahls vrouw en 17-jarige de dochter be vonden. Verscheidene zeil- en motor boten waren ter begroeting uitgevaren. De bemanning bestaat, buiten Heyer dahl, uit een Egyptenaar, een Italiaan, een Japanner, een Mexicaan, een Ma rokkaan. een Amerikaan en een Rus. Alleen hebben de overtocht in het pri mitieve vaartuig goed doorstaan. ■"A, BARBADOS De Noorse ontdek kingsreiziger Thor Heyerdahl en zijn zevenkoppige bemanning zijn zondag na een tocht van 57 dagen over de Atlantische Oceaan met hun papyrus boot Ra in Barbados aangekomen, waar hen een uitbundig welkom wachtte. BOGOTA De Colombiaanse rege ring heeft een beloning van 50.000 dol lar uitgeloofd voor inlichtingen, die lei den tot de terugkeer van de ontvoerde Colombiaanse oud-minister van buiten landse zaken Fernando London y Lon- dono. GUATEMALA Een groep mannen heeft maandagavond de burgemeester van de Guatemalaanse stad Zacapa op straat niet machinegeweren doodge schoten. De daders ontsnapten met een auto. De burgemeester, Marco Tulio Aldana Sanchez, had pas vorige maand zijn functie aanvaard. NEW YORK De Amerikaanse ambassadeur in Moskou Jacob Beam, heeft bij het Kremlin de groeiende Amerikaanse bezorgdheid overgebracht over de vergroting van de Russische wapenleveranties aan de Arabische landen. Waarnemers vermoeden, dat Beam nogmaals de nadruk heeft gelegd op de recente waarschuwingen van pres. Nixon over het gevaar van een Russisch- Amerikaanse confrontatie in het Midden-Oosten. Hij heeft verder ge zegd, dat Amerika vastberaden is de veiligheid van Israël te verzekeren tegen de versterkte Egyptische lucht afweer. Als bewijs hiervoor geldt, dat de VS een eerste zending van acht Phantomstraaljagers naar Israël zul len zenden ter vervanging van verlo ren gegane vliegtuigen. Er zullen vanaf volgende maand voorlopig iedere maand twee volgen. Ook zal elektroni sche apparatuur worden geleverd om de Sam 2 en Sana 3 luchtraketbatte- rijen te kunnen storen. Vorige week zijn al 130 geheime stoorapparaten overgevlogen. Deze zijn van een type, dat de VS met gro te doeltreffendheid boven Noord- Vietnam hebben gebruikt. Nasser heeft in Moskou het gesprek met de Russische regeringsleiders- hervat. Onder meer zijn de Ameri kaanse voorstellen tot het staakt- het-vuren onderwerp van gesprek. Een leidraad hierbij is de uitlating van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Rogers de recente voorstellen van Rusland een stap vooruit te vinden. Overigens is de Israëlische regering verstoord over deze gunstige Ameri kaanse houding. Eerste minister Gol- GASSELTF Zondagavond heeft een vijftiental Italianen, die in Ensche de werkzaam zijn, een ware ravage aangericht in het café Adams te Gas- selte. De aanleiding tot deze vechtpartij speelde zich zondagmiddag af in hotel ,,'t Olde Hof". Een Italiaan wilde gaan zitten op een manier die de bezoekers uit Stadskanaal en Musselkanaal niet aan stond. De Italiaan werd daarom da nig afgetuigd. 's Avonds kwamen de Italianen, die 's middags ,,'t Olde Hof" hadden be zocht, in café Adams, waar op dat mo ment een zestal jonge mannen zat te kaarten. Eén van hen scheen een spre kende gelijkenis te vertonen met de jongeman dit 's middags de Italiaan in 't Olde Hof had „afgedroogd". De Itali anen werden wild en sloegen de boel kort en klein. Zij namen vervolgens in vier auto's de vlucht. da Meir van Israël heeft in dit ver band de Sovjet-Unie nog weer eens beschuldigd van imperialisme van het ergste soort, die zich in het Mid den-Oosten wil vestigen, daarbij de droom van president Nasser gebrui kend. Zij heeft ook gezegd, dat Israël twee weken geleden al geheime onderhan delingen aan Egypte heeft voorge steld, maar daarop nooit antwoord heeft ontvangen. Zij zei: „Wij hebben Nasser wel twintig keer voorstellen gedaan. Maar hij antwoord niet". Inmiddels blijft de strijd doorgaan. Vannacht is weer een Israëlische le gereenheid Jordanië binnengevallen. Bouwwerken en fortificaties werden opgeblazen als vergelding voor talrij ke aanvallen op Israëlische nederzet tingen. Hierbij zijn aan weerskanten doden gevallen. NOOTDORP Een verkeersongeval op rijksweg 12 ter hoogte van het via duct in Nootdorp heeft zaterdag drie slachtoffers geëist. Een auto is door nog onbekende oorzaak op de linkerrij baan in een slip geraakt en op een in de berm staande wegenbouwmachine te recht gekomen. De vier inzittenden raakten beklemd. Voor drie van hem kwam de hulp van de Voorburgse poli tie en brandweer te laat. De bestuurster, de 20-jarige mej. Henriëtte Korpel uit Gouda, is ernstig maar niet levensgevaarlijk gewond bij een ziekenhuis in Voorburg opgenomen. Haar verloofde, de 20-jarige B. M. Schrevelius uit Voorburg, de 58-jarige A. Vermeulen uit Den Haag en zijn echtgenote, de 57-jarige mevr. Vermeu- len-Stawiaski, zijn overleden kort na de botsing. ADVERTENTIE in het dolfinarium Harderwijk .VL i A In het grootste overdekte Dolfijnensta dion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10.00, 11.30, 13.00,14.30,16.00 en 17.30 uur (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN RONDVAART VELUWESTRAND Tel. 03410 - 6041. Weersverwachting van het KNMI tot dinsdagavond: Wisselend bewolkt mei voornamelijk in de nacht plaatselijk regen. Matige tot vrij krachtige wind ruimend naar west. Iets lagere middagtemperaturen. Morgen: zon op 04.36, onder 20.55; maan 17.03, onder 00.02 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1