Meer dan tienduizend Britse soldaten patrouileren door de straten9 maar: Protestanten willen optochten beslist laten marcheren Saragat belast Andreotti met formateurschap VREUGDEKREET MEER RASSEN- ONLUSTEN IN AMERIKA Rotterdammer glipte door mazen van Scotland Yard-net Mail richtte geweer op politie Onzekerheid in Italië Grensmuur doorbroken Weer vliegtuig gekaapt Twee gewonden bij schietpartij in Amsterdam Bruiloftganger door trein overreden VERSTERKING DOODVONNIS VAN DR. SOEBANDRIO NIET GEWIJZIGD ANGST VOOR POKKEN IN WEST-DUITSLAND GESLAAGD GROOT ALARM COOLOGNE ORGANISATIE BOERDERIJ BORGTOCHT EXTRA ETEN BELFAST VREEST ONLUSTEN BELFAST In Noord-Ierland heerste dit weekeinde de angst. Angst voor de bloedige onlusten tussen protestanten en katholieke extremisten, die vandaag by de minste aanleiding kunnen oplaaien. Waneer vanmiddag en vanavond meer dan 20.000 protestantse Oranje-gardisten met vliegende vaandels en slaande trom pro- voserend vlak langs de arme katholieke wyken in Belfast trekken ter herdenking van een veldslag, die 300 jaar geleden plaatsvond, kan een fel uitgeschreeuwd scheldwoord of één krachtig geworpen steen voldoende zyn om de smeulende haat tussen de beide bevolkingsgroepen tot ontbranding te brengen. En zelfs de dui zenden tot de tanden bewapende en met tanks en pantserwagens patrouillerende Britse soldaten zullen dan een burgeroorlog maar nauweiyks kunnen voorkomen. MAANDAG IS JULI 1970 In de protestants te wijken van Bel fast laaiden zaterdagavond laat de vreugdevuren ter gelegenheid van de eerste dag van de Oranjefeesten op in het donker, maar de echte feestvreugde was er niét. De meeste wijkbewoners stonden stil in de vlammen te kijken, alleen kinderen sleepten geestdriftig brandbaar materiaal aan. Kooplieden verkochten alleen niet-alcoholische dranken, de cafes gingen al vroeg dicht en boven de stad vlogen de mili taire hefschroefvliegtuigen. Soldaten waren er weinig te zien, maar hun aan wezigheid was overal voelbaar. In de katholieke wijken was geen mens op straat. De eerste uren van het feest verliepen zeer rustig, al deed zich op Old Park Road een hevige ontploffing voor, die veel schade aanrichtte. De Noordierse regering heeft zondag op het nippertje toch nog twee parades verboden, die in twee overwegend Rooms-Katholieke wijken van Belfast zouden worden gehouden. Maar verdere ingrepen in deze eeuwenoude traditie heeft de regering niiet aangedurfd. De leiders van de katholieke beweging SCHIEDAM De bemanning van een surveillerende politie-auto zag za terdagavond in de bosjes langs de Pa rallelweg in Schiedam een man die naar het scheen een geweer bij zich had. Een politieman ging op de man af en stelde vast dat het inderdaad een ge weer was, waarna hy zy*n collega die in de auto was achtergebleven waar schuwde. Toen deze kwam en de man werd gesommeerd het schiergerei te laten vallen, richtte deze op een afstand van plm. vier meter het geweer op de borst van de tweede agent, die daarop zyn pistool trok en een schot loste waardoor de man in zyn rechterbeen werd getroffen. Hy liet daarop het wa pen vallen, waarop de politiemannen hem overmeesterden. Het bleek dat de man in bezit was van twee kogelgeweren. Bij één daar van was de loop afgezaagd. De man werd door de GGD naar een Schiedams ziekenhuis vervoerd waar bleek dat zijn been door het schot was gebroken. De man is een 41-jarige inwoner van Schiedam, J. B. K. geheten, die o.a. we gens agressie bij de politie bekend staat. Voor de oplossing van de vraag welke plannen de man had moet de po litie hem nog nader een verhoor afne men. BEIROET Een Boeing 707 van de Saudi Arabian Airlines is gisteren kort na de start uit Riyadh gekaapt. De ge zagvoerder kreeg opdracht naar Da mascus te vliegen. Het vliegtuig had 158 personen aan boord. Na de landing in Damascus stapte de kaper, de 55 jaar oude Saoedi-Arabier Fahd Bahlous El Harbi uit. De Ameri kaanse gezagvoerder Warren Tucker zette daarop de vlucht voort en landde veilig üi Beiroet. Op de luchthaven van Beiroet vertel de hij dat El Harbi de cockpit binnen drong met een revolver in de vuist en dat hij hem gelastte koers te zetten naar Syrië. Volgens Tucker wisten de meeste passagiers niet dat het vliegtuig gekaapt was. Verklaard werd dat in Damascus werd geland in verband met slecht weer in Beiroet. AMSTERDAM In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn twee mannen door schoten uit een pistool gewond ge raakt. De dader, die nog steeds voort vluchtig is, verwondde met een eerste schot de 18-jarige R. M. van Haperen uit Amsterdam in zijn onderarm. Later trof hij de 19-jarige R. Kleinkerk, die hem had getracht aan te houden, in de linkerborst. Beide slachtoffers zijn in het VU-ziekenhuis verpleegd. De heer Van Haperen kon echter na behande ling huiswaarts keren. Na een woordenwisseling bij een snackbar op het Kleine Gartmanplant- soen schoot de dader met zijn pistool op Van Haperen. Hij nam daarna de benen in de richting van het Rijksmuseum, waar Kleinkerk, die hem achterna was gegaan, hem aanhield. De schutter wist zich echter los te rukken en schoot zijn achtervolger in de borst. Hij verdween in de onderdoorgang van het Rijksmu seum, pakte een taxi en liet zich naar Buitenveldert rijden, achtervolgd door enkele particuliere automob 'isten. Bij het VU-ziekenhuis verliet hij de taxi en raakten zijn achtervolgers zijn snoor kwijt. voor de burgerrechten hebben besloten twee tegenoptochten. die vandaag in Belfast en in Londonderry zouden wor den gehouden, in verband met de ge spannen toestand af te gelasten. Zaterdagavond kregen de Ierse pro testanten versterking van 5000 Orangis ten uit Schotland. Zij staken de zee over om hun „Ierse broeders" bij te staan en mee te lopen in de optocht van Belfast. Zeshonderd katholieken namen het zekere voor het onzekere; zij staken de grens over naar de Ierse republiek, uit vrees voor de manifestaties van de Orangisten. De armsten onder hen wer den opgevangen aan de grens en onder gebracht in kampen. De premier van de Ierse republiek, Jack Lynch, heeft gisteravond via de radio een beroep gedaan op de katho lieken in Noord-Ierland om uit de buurt van de optochten te blijven. „Op ons eiland is geen oplossing voor me ningsverschillen mogelijk door op el kaar te schieten", verklaarde hij. „Wij zijn allen Ieren. Laten wij deze kwestie als Ieren onder elkaar regelen, zonder inmenging van Britse troepen". Op het laatste moment heeft gisteren de Britse militaire commandant in Ier land nog een aantal waterkanonnen uit Duitsland geïmporteerd, die veel krach tiger zijn dan die welke vroeger in Ul ster werden gebruikt. Ook dit nieuws werd in een ijzige stilte ontvangen. „Wanneer het gebeuren moet, gebeurt het toch", verklaarde een Ierse katho liek, die met 300 anderen een vreedza me zitdemonstratie hield bij de strafge vangenis in Armagh, waar het Lager huislid Bernadette Devlin haar straf uitzit voor haar aandeel in de onlusten in Londonderry in augustus vorig jaar. „Daar helpen echt geen waterkanonnen tegen". ROME Giulio Andreotti, de leider van de Italiaanse christen-democraten, die dikwijls na de paus de machtigste man in Rome wordt genoemd, is dit weekeinde door president Saragat be last de 32ste naoorlogse Italiaanse rege- ring^te vormen. Sinds de oorlog heeft Andreotti zit ting in het Italiaanse parlement, waar hij fractievoorzitter van de christen democraten is. In het begin van de ja ren '50 is hij lange tijd minister van Binnenlandse Zaken geweest en in de jaren zestig was hij minister van De fensie. Hijais ook minister van Finan ciën en van Handel en Nijverheid ge weest voordat hij fractievoorzitter werd. Het was de eerste maal, dat Andreotti als premier is aangezocht en ook de eerste maal dat sinds de Tweede We reldoorlog een Romein met de leiding van de regering wordt belast. Andreotti is buitengewoon populair in Rome, waar hij bij de parlementsver kiezingen van 1968 de meeste stemmen heeft behaald. Als leider van de katholieke studen tenfederatie tijdens de Tweede Wereld oorlog heeft hij nog steeds goede rela ties met het Vaticaan. Hij is een krach tig verdediger van paus Pius XII, dit hij vaak heeft verdedigd. Tot het begin van de jaren zestig heeft Andreotti zich verzet tegen het samengaan van de christen-democraten met de socialisten. Hij heeft nu zijn opvattingen gewijzigd, maar wordt in de christen-democratische partij nog steeds rechts van het centrum geplaatst Een teken van de economische onze kerheid in Italië was de krachtige ver klaring welke de waarnemende minis ter van Financien Luigi Preti gisteren heeft uitgegeven om de geruchten over een devaluatie van de lire tegen te spreken. Preti keerde zich tegen hen die beweren, dat de prijzen in Italië sneller gestegen zijn dan in het buitenland. „Het is waar dat de prijzen voor de verbruiker in ons land met 5,4 procent zijn gestegen. Het is ook waar dat zij in Groot-Brittannië met 5,6, in Frankrijk met 5,6, in de VS met 6 en in Japan met 8,3 procent zijn gestegen. Daarom bestaan er geen redenen voor een de valuatie van de lire", verklaarde hij. De eerste feestelijkheden rond de herdenking van de slag aan de Boyne begonnen in Belfast zater dagavond met een optocht naar de plaats waar dominee Paisley een herdenkingsrede zou uitspreken. Onder het wakend oog van de Brit se troepen trokken de Orangisten voorbij. DJAKARTA Het doodvonnis, waartoe de vroegere Indonesische mi nister van buitenlandse zaken dr. Soe- bandrio is veroordeeld, is niet gewij zigd. Kolonel Ali Said, president van de rechtbank, waarvoor Soebandrio vier jaar geleden na de mislukte communis tische staatsgreep in het land terecht stond, maakte dit gisteren met nadruk bekend. In Djakarta deden berichten de ron de, dat het vonnis twee maanden gele den gewijzigd werd. Soebandrio is inge sloten in een van de strengste gevange nissen van Indonesië. •AAAAAAA/*A/NAAAAAA/WVWW*AA/S/^A/vna/WV>AAAAA#V\AA. MICHIGAN CITY (INDIANA) De burgemeester van de Amerikaanse stad Michigan City heeft zondag de nood toestand afgekondigd na een nacht van rellen met groepen negers, die brand bommen en stenen gooiden. Negen per sonen werden gewond; een van hen had een schotwond opgelopen. De politie heeft de stad van de bui tenwereld afgesloten; alle doorgaande verkeer wordt eromheen geleid. In New Bedford in Massachusetts werd zaterdagnacht een jonge neger ge dood en drie anderen gewond toen er op hen werd geschoten uit twee auto's, die door een wijk reden waar herhaal delijk rassenoniusten voorkomen. Een luide vreugdekreet slaakte za terdagavond laat een verraste Ma- risol Malaret Contreras, toen zij hoorde dat zij zich de mooiste van het heelal mag noemen. Een jury in Miami Beach vond de kwaliteiten van deze miss Porte Rico beter dan die van de andere dames (waar onder onze Miss Holland) en riep haar uit tot Miss Universe. Aan haar gezicht te zien had Marisol dit niet verwacht. OLDENPURG In twee ziekenhui zen in de Westduitse stad Oldenburg zijn zaterdag quarantaine-maatregelen genomen omdat de mogelijkheid bestaat dat zij door een pokkenlijder zijn be zocht. Zowel in het stedelijk Peter-Frie- drich-Ludwig ziekenhuis als het katho lieke Tius Hospitaal is een Indiër be handeld, die door een arts in Elsfleth naar de ziekenhuizen was verwezen. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat de Indiër pokken heeft. Aan mensensmokkel werd goed verdiend ROTTERDAM „Ik erken dat ik aan die mensensmokkel dik heb ver diend. Er werd 550 pond sterling (ruim 4700 gulden) betaald voor elke per soon die wij veilig in Engeland afleverden. Mijn onkosten bedroegen zowat 1000 tot 1200 gulden per man. Er bleef dus geen gekke verdienste over". Aldus de veertigjarige L. van der Staay, die drie jaar lang van Rotterdam uit de mensensmokkel naar Engeland heeft geleid. Zijn'verhaal klinkt als een detective-roman. „Ik wil u wel zeggen dat ik helemaal niet graag mijn zaken zo open gooi. Als de inspecteur van de belasting leest wat ik de laatste drie jaar met deze smokkel heb verdiend, kom ik in moeilijkhe den". Toch wil ik alles meedelen om daar mee het verschrikkelijke misverstand uit de wereld te helpen dat twee chauffeurs, die nu in een Londense ge vangenis zitten, ook leden waren van onze organisatie. Ik héb de auto van deze jongens misbruikt, toen zij daar mee naar Londen gingen. Zij wisten niet dat in de geheime ruimte tussen de lading televisietoestellen negen kleine mannetjes opeengepakt zaten." „Dat merkten ze pas toen ze op de losplaats aan de Seven Sister Road in Londen die kereltjes uit de laadruimte zagen komen. Wij waren toen al door de douane en de immigratiedienst heen. Het transport was feitelijk geslaagd, maar er was op die losplaats een man die de Rotterdamse vrachtauto wan trouwde." „Die vent belde Scotland Yard. Ik NAARDEN Op een gesloten, niet meer in gebruik zijnde overweg tussen de stations Weesp en Naarden-Bussum in de lijn Amsterdam-Utrecht is vrij dagavond om kwart voor elf de 22-ja rige Robert Vorerihout uit Bussum te gen een trein gelopen en ter plaatse overleden. De jongeman, die in het na bij staande oude posthuis een bruiloft had bijgewoond, moet door de duister nis zijn misleid en verkeerd zijn gelo pen. was intussen al met een van de Pakis tani naar het adres gegaan waar hij heen moest. Daar heb ik ook bet geld ontvangen". „Toen ik naar de losplaats terug reed om nog andere blinde passagiers .op te halen, werd ik een kilometer van de losplaats door een lid van de Britse or ganisatie aangehouden. Hij waarschuw de mij dat Scotland Yard de hele zaak had laten ómsingelen". „Ik ben daarop onmiddellijk omge- omwegen naar Schotland gereden. Daar draaid en in drie dagen tijd, via allerlei heb ik een boot gecharterd. Dat kostte mij vijfduizend gulden. De vierde nacht zette die boot mij weer over de Noordzee." De heer Van der Staay noemde het een fout van de Britse organisatie van het smokkelcomplot dat ook twee Pa kistani werden gearresteerd. Hoofdinspecteur Slaterly van Scot land Yard heeft samen met hoofdin specteur Blaauw van de Rotterdamse politie en commissaris De Vries van de rijksrecherche de heer Van der Staay thuis een verhoor afgenomen. U bent de eerste die door ons net is geglipt zei hoofdinspecteur Slaterley. Scotland Yard had in een straal van ruim driehonderd kilometer rondom Londen groot alarm geslagen. Overal werd de avond van de arrestatie op de losplaats naar de heer Van der Staay uitgekeken. Zijn signalement was ver spreid en in kranten die hij zelf kocht las hij zijn opsporingsbericht. Scotland Yard had op de losplaats niet direct toegeslagen. Met infrarood waren foto's gemaakt ook van de auto van de heer Van der Staay. Ook waren films gemaakt van het uitladen. Daar na sloeg de politie pas toe. „Het domme was", aldus de heer Van der Staay, „dat Scotland Yard ook de autonummers van de wagens van de Britse organisatie heeft opgenomen die al klaar stonden om mensen over te ne men. Toen twee van die wagens des nachts nog Pakistani naar een contact- ADVERTENTIE Warm? Heerlijk verkoe lende Skice ijs-eau de cologne verkwikt la minute! 'n Wondertje van koelte! in flakons? sprays, towelettes en handige mini-rollers. van E3 OLDOOT adres gingen brengen werden zij door de politie aangehouden". „Wat wij deden is geen misdaad, al was het in strijd met de Engelse wet", zegt de heer Van der Staay. „Ik ben in Nederland niet strafbaar. Ik zit al ja ren in de grote smokkel. Ik heb voor heen zelf ook goudstaven in een vest naar Engeland overgebracht." „Ook heb ik in gouden horloges gedaan en ik ben enige tijd bezig geweest met een grote sigarettensmokkel. Daar ben ik eens mee tegen de lamp gelopen. Nou, dat heb ik geweten. Ik ben er straatarm van geworden." „Via de relaties uit die vroegere smokkelpraktijken kwam ik drie jaar geleden in aanraking met een organisatie die van New Delhi uit men sen naar Europa brengt. Van talrijke havens in Frankrijk, België, Duitsland m Denemarken worden al die mensen Ingeland binnengesmokkeld. Ik doe het anuit Rotterdam". „Er zit een hele organisatie achter. Wij komen meestal in Parijs eens in de drie weken bij elkaar. De man uit Duitsland is echter naar Brazilië ge vlucht, nadat vier weken geleden een transport van hem met veertig mensen was onderschept". „Vorig jaar zijn ruim duizend mensen Engeland binnengesmokkeld. Ik heb er daar ruim tweehonderd van overge bracht". „De mensen die worden overgebracht betalen zelf niets. Ik moet alles voor schieten. Ze komen meestal gewoon per lijnvjjegtuig op Schiphol aan. Ze hebten eeti visum voor drie weken. Het duurt echter soms wel acht weken voor ik kans zie om ze naar Engeland te smokkelen." „Al die tijd heb ik ze hier onder dak en in de kost. Ik heb daarvoor even buiten Den Bosch een boerderij gekocht waar ze rustig hun tijd kunnen af wachten." „Toen de klap viel en Scotland Yard naar Nederland kwam, had ik er zestien in pension in afwachting van een transportgelegenheid. Ik heb die toen maar gauw op mijn eigen kosten per vliegtuig naar New Delhi terugge stuurd". „De zaak nam zo'n omvang aan, dat ik ook in Rotterdam drie huizen heb moeten inrichten om er Indiërs en Pa kistani tijdelijk onder te brengen. Ik heb vijf auto's lopen maar die staan niet op mijn naam. Alleen de Triumph 2000 waar ik mee rijd staat op mijn naam. Ik heb zeer veel onkosten maar ik leef er ook goed van". In het recreatiecentrum waar wij hem spraken, lag aan de waterkant achter de bungalow een glanzende speedboot. „De familieleden van de mensen die wij overbrengen", zei de heer Van der Staay, „betalen bij de aflevering in En geland." „Het zijn vaak mensen die op wrede wijze door die immigratiedienst van el kaar gescheiden zijn. Ik heb vrouwen gehad van wie de man in Engeland zat. Ouders en kinderen hebben wij samen gebracht". „Bij die confrontatie draaide soms je hart in je lijf om, zulke emotionele to nelen speelden zich daarbij af. Maar ik wil me niet mooier voordoen. Ik deed het om het geld." „Nu praat ik om die twee chauffeurs los te krijgen. Ik heb bij een advocaat in Londen 35.000 gulden gedeponeerd om ze daarmee op borgtocht vrij te krijgen." „De rechtbank heeft echter als extra voorzorg geëist dat voor elke man twee Britse families van onbesproken le venswandel met hun hele bezit en hun vrijheid ervoor garant zullen staan dat de twee chauffeurs in Engeland blijven als ze op borgtocht zouden vrijkomen Die families kan ik natuurlijk nergens vinden." „Het hele geval heeft mij nu al tach tigduizend gulden strop bezorgd. Ik ben aansprakelijk gesteld voor de in beslag genomen vrachtauto en de tv-toestellen. Ik heb al reuze onkosten gemaakt met advocaten hier en in Engeland." „De vrouwen van die chauffeurs zijn op mijn kosten naar Londen om hun mannen op te zoeken. Elke dag wordt in de gevangenis extra eten en alles wat ze hebben willen bezorgd en dat betaal ik ook. De organisatie heeft me laten weten dat alles betaald zal wor den wat de rechtbank mag vragen. Al leen voor die gijzelaars kunnen we niet zorgen". De zaak van de twee chauffeurs komt op 24 juli voor de rechtbank in Londen. De organisatie heeft er voor gezorgd dat zij de beste verdedigers krijgen. „Ik wil niet dat die jongens door mijn toedoen in het niet verdwijnen. Als u mij nu vraagt of ik misschien een te groot risico heb genomen voor die chauffeurs, dan zeg ik: ja". „Het ging ook zo gemakkelijk. Ik heb bij de boot enkele weken lang alles ge filmd. Uit die films leerde ik welke uto's steeds na een paar dagen weer terug in Enigeland kwamen. Zo kon ik de geschikste wagens er uit kiezen". „De eerste tijd deden wij het heel omzichtig. U begrijpt dat ik ook eer. paar medewerkers had. Wij werkten met walkie-talkies, maar op het laatst ging het zo gemakkelijk, die lui in de vrachtauto's te verstoppen dat wij eT geen of bijna geen voorzorgsmaatrege len meer bij namen". „Daar mogen die chauffeurs niet de dupe van worden. Ik vind het een nare gedachte dat zij daar in de gevangenis zitten, terwijl ik op het punt sta om met vakantie te gaan naar Spanje". KERKRADE De bewoners van de straat die de grens vormt tussen Kerk- rade en het Westduitse Herzogen- rath kunnen weer bij elkaar op be zoek gaan zonder tijdrovende omwe gen te maken. Zaterdagmiddag is de 40 cm hoge be tonnen muur die de straat in tweeën deelt op twee plaatsen doorbroken om het zgn. kleine grensverkeer in staat te stellen de andere kant van de straat te bereiken zonder een douane post te passeren. De grensdoorbraak ging gepaard me enig feestgedruis. De burgemeesters van de beide grensplaatsen knipten een lint door. Van de huizen aan bei de zijden van de straat werd gevlagd en muziekkorpsen begeleidden dit historisch gebeuren, het zichtbare be wijs van samenwerking over de gren zen heen. De verkeersweg is over een lengte van twee kilometer voorzien van een be tonnen muur. De beide gemeentel hebben na een twee jaar durende hardnekkige strijd bij de regeringen in Den Haag en Bonn gedaan gekre gen dat deze muur op twee plaatsen mocht worden doorbroken.

De Vallei | 1970 | | pagina 5