Jan Janssen pessimistisch Merckx wilde inzinking niet toegeven BRABANDER REED UITGEKOOKT èt'l Tour in cijfers Zoetemelk volgend jaar naar Willem 2/Gazelle? Nederland vierde in ploegen tijdrit Uitslag lotto r-v v. li r Jansen/Van Doorn tand emk am ni oen ms KRACHTEN SPAREN OPMARS FEESTJE MONÜfE <3 ONTZIEN Winstgevend weekend voor Wagtmans en ploegmakkers j Al met al kwam er dit weekeinde uit de Tourpot ruim vierduizend francs in de geldbuidel van de mannen van Vissers. Het bleef er I niet bij. Ton Vissers was zo in zijn nopjes met de prestaties dat hij aankondigde de directie van de fa- briek te zullen voorstellen de ge- bruikelijke premie voor de etappe- I zege (enkele duizenden guldens) te verhogen. Het was een goed week- einde voor Wagtmans en zijn mak- I kers. MAANDAG 13 JULI 1970 sport TOULOUSE Nog geen twee jaar nadat hij zegevierend de baan van Vincennes opreed, ziet Jan Janssen de nabije toekomst met pessimisme tege moet. Op de slecht bezette wielerbaan in Toulouse vroeg hij zich af hoeveel slachtoffers de Pyreneën in de komen de dagen zullen vergen. „Want er zit ten er heel wat slecht bij. Ook voor mezelf zie ik het somber in. Wat heb ik in feite nog in deze Tour te zoeken? Als je demarreert gaat er steevast een Faemino mee". Misschien zal Janssen toch doorzetten. Hij had zondag een slechte bui omdat hij 's nachts niet goed had geslapen. Hij had veel last gehad van een schaafwond aan zijn linkerzij, die hij zaterdag had opgelo pen bij het oprijden van de sintel baan van Montpellier, waar Rini Wagtmans zegevierde. Toen was Janssen in een bocht onderuit gegaan. Dolman, Ottenbros en Van der Vleuten vergeten het thuisfront niet en ko pen nog snel voor de start enkele ansichtkaarten. TOULOUSE Het valt niet mee als Je Merckx heet om toe te geven dat .je op de Mont Ventoux je kunnen hebt overschat. De Belgische vedette, die op BERLIJN Het Nederlandse viertal, bestaande uit Fedor den Hertog, Tino Tabak, Adri Duyker en Frits Schür, is zxrndag in een ploegentijdrit over 100 km in West-Berlijn op de vierde plaats geëindigd. Nederland maakte een tijd van 2 uur 10 min 50 seconden. Italië werd winnaar (2.09.16,7) vóór Denemar ken en Zweden. In de eerste dertig kilometer was de Nederlandse ploeg veruit het snelst. De voorsprong op Italië bedroeg toen ruim 30 seconden. Maar na vijftig kilometer had Italië al een winst van zeven se conden genomen vooral doordat Schür moest lossen. Bij zonnig, warm weer ondervonden de elf deelnemende ploe gen veel hinder van de tamelijk sterke wind. De uitslag is: 1. Italië (Giancarlo Bel lini, Fiorenzo Barladin, Agostino Ber- tagnoli en Edoardo de Piazzo). 100 km in 2 uur 9 min 16.7 seconden; 2. Dene marken (Per Norup, Jorgen Lund, Jor- gen Schmidt en Gunnar Asmussen) 2.10.45,; 3. Zweden (Kurt Filipsson, Curt S0derland, Jan Aake Ek en Leif Hans- sen) 2.10.49; 4. Nederland (Fedor den Hertog, Tino Tabak. Adri Duyker en Frits Schür) 2.10.50,6; 5. Roemenië iO Rfi. 7,.H c«rlor»H *>1 die verschrikkelijke berg na zijn over winning in elkaar stortte, heeft er een hele nacht over liggen piekeren om een verklaring te vinden. Zaterdag, in de rit van Carpentras naar Montpellier, ging hij onderweg bij een aantal bekenden buurten om z(jn uitleg van de affaire te geven. „Ik heb komedie gespeeld. Ik had helemaal geen inzinking. Maar toen ik al die ver slaggevers op me toe zag hollen, nadat ik al bij de radio en de televisie was geweest, heb ik gedaan alsof ik een flauwte kreeg. Dat was de enige ma nier om aan al die mannen te ontsnap pen". Er werd over deze uitleg van de grootmeester in de karavaan stilletjes gelachen. 14-7-1970 RINI WAGTMANS VIA ETAPPE ZEGE NAAR DE DERDE PLAATS Rini Wagtmans ging in Montpellier juichend over de finish. De Italiaan Basso kwam vele meters te kort. ;.v.vW •SAW TOULOUSE Op de sintelbaan van Montpellier, waar een handvol toe schouwers aanwezig was bij de aankomst van de vijftiende etappe van df Ronde v. Frankrijk, klonk 't Wilhelmus. Ter ere van de 23-jarige Rini Wagt mans, die een opmerkelijk herstel in de Alpen had besloten met de ritzege in de eerste vlakke etappe tussen Alpen en Pyreneeën. De eerste ritzege ook van een Nederlander fn de Tour na die opwindende slotdag van de „Grande Bouclé" in 1968, toen Jan Janssen in de tijdrit naar Vincennes nog de Belg Herman van Springel als leider in het algemeen klassement onttroonde. De Nederlandse driekleur ging weer eens in top. Omdat Rini Wagtmans aan een kleurloze rit door de Vaucluse, Gard en de Hérault waar de hitte als een klamme deken over de karavaan lag, een enerverend slot had gegeven. Een verrassend slot ook. Want het was niet de bedoeling van de grote machthebber in de karavaan geweest dat Wagtmans zou gaan winnen. Er was een bepaalde overeenkomst. Merckx zou een zege van Dolman, Ottenbros of van Van Katwijk niet in de weg staan. Het betekende alleen dat zijn mannen in de slotfase die bepaalde leden van Willem 2/Gazelle niet zouden dwarsbo men. Maar Wagtmans? Merckx was woedend over de coup van de Brabander, die door de bonifi catie de Zweed Gösta Pettersson van de derde plaats in het algemeen klasse ment verdrong. De Belg liet het te dui delijk blijken. Hij reed nijdig weg, ver meed alle moeilijke vragen. De uitdruk king op zijn gelaat sprak echter boek delen. „Het is niet te geloven" zei de nerveus rondlopende Ton Vissers. „Merckx is werkelijk nog altijd bang voor zijn gele trui". Wagtmans trok zich er weinig van aan. Hij vertelde rustig hoe hij de laat ste tien kilometer van de koers, nadat eerst Dolman en vervolgens Ottenbros vergeefs hadden getracht weg te ko men, voornamelijk rustig tussen de wielen was gebleven. „Zo kon ik mijn krachten sparen". Wel had Wagtmans aangehaakt toen Aimar, Panizza, Go- defroot, Gonzales en Basso nog hadden getracht de beslissing te forceren. Want Wagtmans wilde ook geen risico nemen. Het kwam de Brabander echter beter uit dat de Faemino's als gewoonlijk re gelend optraden. „Tenslotte lanceerde Jan van Katwijk voor mij de spurt". Het klink allemaal zo eenvoudig. Maar Wagtmans had bepaald uitgekookt ge reden en veel risico genomen. Vooral toen hij als eerste de sintelbaan op stormde met de supersprinters Walter Oodefroot en Jan Janssen in zijn kiel zog. Ook Jan van Katwijk en Evert Dolman waren in de buurt ter bescher ming voor zover dat mogelijk was. Maar Wagtmans had geen hulp meer nodig. Hij reed zo vakkundig door de gevaarlijke bochten dat hij hoogstens enkele centimeters van zijn voorsprong verloor. De concurrentie moest risico's nemen. De gevolgen bleven niet uit. Fe*rt. ging Jan Jans-en onderuit („het blijft altijd link, zo'n aankomst op de sintels"), op het laatste rechte eind gleed ook Godefroot weg en sleepte Van Katwijk mee. Maar ook zonder die val van de Belg zou Wagtmans hebben De uitslag van de zaterdag gehouden trekking van de Duitse Lotto luidt als volgt: 9, 30, 35, 41, 44 en 48. Extra getal 36. Olympischgetal 1101. gezegevierd, want Godefroot lag duide lijk in geslagen positie. Rini Wagtmans had, nadat hij in het voorjaar in de Ronde van Spanje twee ritzeges had geboekt en vervolgens we gens een knieblessure enige tijd uitge schakeld was geweest, zijn opmerkelij ke opmars van de laatste dagen (een zesde plaats in Grenoble, de tweede prijs in Gap, een schitterende vierde plaats op de Mont Ventoux) via die etappe-zege in Montpellier, ondubbelzin nig bevestigd. „De verantwoording heeft in het be gin van de Tour, geloof ik, te rwaar op mij gedrukt. Vorig jaar ging het alle maal spelenderwijs, nu moest ik die vierde plaats in het eindklassement van 1969 ook waar maken en dat ging aan vankelijk moeilijk". Wagtmans is altijd zeer openhartig. Zo had hij voor het vertrek van de Wil lem 2/Gazelle-ploeg naar de Tour laten weten dat hij beslist niet door de Span jaard Jose Vidal, die een enigszins schemerachtig doping-verleden heeft gemasseerd wilde worden. Na Grenoble echter, toen de speciaal voor Wagtmans meegekomen Leen Jan sen door Vissers naar huis werd ge stuurd omdat er een soigneur moest af vallen, veranderde Wagtmans van ge dachten. „Die man is me enorm meege vallen. Voor die rit naar Grenoble stond ik voor de keus, of liever gezegd, ik had geen keus. Ik kon of door Vidal gemasseerd worden, of zonder massage op de fiets stappen. Nu denk ik anders over die man. Hij is veel sympathieker dan ik had gedacht. Hij geeft ook blijk van een grote ervaring". Op de massage-kamer gaf Wagtmans zich dan ook na korte tijd volledig over aan de vakkundig knedende, aaiende en strelende handen van Vidal, die zijn overwinning in het conflict met Wagt mans nog wel even wilde onderstrepen: „Als Rini tien dagen eerder zo gemas seerd zou zijn dan had hij nu niet op twaalf minuten achter Merckx gestaan, maar hoogstens op vier". Er werd om deze opmerking gelachen. De Spanjaard meende het echter ernstig. „Dan was Rini in de goede uitgangspositie ge weest om in de Pyreneeën eventueel de Tour te winnen. Dat Merckx geen supermens is, bleek op de Mont Ven toux. Zo'n inzinking zou hij best nog eens kunnen krijgen", aldus de Span jaard. Beneden in het hotel werd een feest je opgebouwd. De etappe-zege van Wagtmans, het veroveren van de eerste prijs in het dagploegenklassement, de derde plaats ook van Rini in het alge meen klassement, waren redenen te over om een fles champagne open te trek ken. Ottenbros zat er wat verdrietig bij. Hij had gehoopt in de plaats van Wagt mans zijn regenboogtrui eindelijk eens waar te kunnen maken. Hij moest nu zijn heil zoeken in de rit van zondag, de langste en tevens ook saaiste etappe van de Tour, van Montpellier naar het van hitte zinderende Toulouse. Het luk te weer niet. Toen de Willem 2'ers in de aanval gingen was het te laat. De uittocht van Jos van der Vleuten en Harm Ottenbros tegen het einde van de etappe, in het gezelschap van Riotte, Mogens Frey, Guerra, Gonzales, Bruyere en Huys- mans begon pas toen de Italiaan Ben- fatto en de in Italiaanse dienst rijdende Van Vlierbergh ruim een halve minuut voorlagen. Die marge was te groot voor de Nederlanders. Op de wielerbaan in Toulouse won Van Vlierberghe gemak kelijk van de maar weinig tegenstrib belende Italiaan en maakten de Neder landers in de strijd om de derde plaats een foutje. Van der Vleuten sleurde na melijk teveel aan de kop van het groepje, waardoor Ottenbros nauwelijks het tempo kon volgen. Toen „de Vleut" afstopte, kon de wereldkampioen zich nog wel iets naar voren werken, maar verder dan de zevende plaats bracht hij het niet. Er werd niet lang over ge treurd. „Er komen nog meer vlakke etappes", zei Ottenbros hoopvol... de kleine man uit Hoogerheide geeft het niet gauw op. Vijftiende etappe 1. Wagtmans (Ned.-Vissers) 3 uur 53 mi nuten en 58 seconden, met tijdsvergoe- ding 3.53.38; 2. Basso (Ita-Albani), zelf de tijd, met tijdsvergoeding 3.53.48; 3. Nassen (Bel-Schotte) z.t. met tijdsver goeding 3.53.53; 4. Dolman (Ned.-Vis sers); 5. Guimard (Fra-Caput); 6. Wolfs- hohl (Wdl-Caput); 7. Vandenberghe (Bel- Driessens); 8. Zoontjens (Ned.-Peters); 9. Benfatto (Ita-Giganti); 10. Stevens (Ned.-Peters), allen zelfde tijd als Wagt mans; 11. Schleck (Lux-De Muer); 12. Van Rijckeghem (Bel-Cools); 13. Gode froot (Bel-Pezzi); 14. Mogens Frey (Den- De Gribadly); 15. Mascaro (Spa-Langa- rica); 16. Polidori (Ita-Giganti); 17. Zoe- 18eRIT 135,5 km LA SIGAUDENS (70URMAKT) ^Aspel 1800m (7^ .^N *WaülmSm "Bagnéres-de- Tijdens internationale kanowed strijden in de Roemeense plaats Snagov zijn Mieke Jaapies en Maria Blijlevens zondag in de K 2 500 meter dames op de derde plaats geëindigd. De overwin ning ging naar de Roemeense dames Dumitru en Serghei. De tweede plaats was voor het Oostduitse duo Setz- TOULOUSE Er gaat een gerucht door de karavaan, dat Joop Zoetemelk vol gend jaar voor Willem II/ Gazelle zal gaan rijden. Zekerheid is over deze eventuele •transactie niet te verkrijgen. Zoetemelk zelf houdt zich bij vragen van de domme, begrijpelijk, want in de eerste plaats loopt zijn contract met Mars/ Flandria pas op 31 december van dit jaar af, maar daarnaast zou zijn marktwaarde uiteraard enorm stijgen, wanneer hij er in zou slagen de tweede plaats in de Tour de France achter Merckx «tot in Parijs te blijven bezetten. Ook Ton Vissers blijft op de vlakte. „Natuurlijk zou ik Joop Zoetemelk graag in mijn ploeg hebben, wie niet. Niet alleen vanwege zijn kwaliteiten als coureur, maar ook omdat hij een uiter mate nette jongen is. Hij past wat dat betreft precies in mijn straatje". Of er al onderhandeld is, wilde Vissers niet zeggen. Opmerkelijk in deze affaire waren zaterdag wel de uitlatingen van Wagt mans en Zoetemelk ten opzichte van el kaar. Wagtmans, nadat hij de rit van Carpentras naar Montpellier had ge wonnen en door de bonificatie naar de derde plaats achter Merckx en Zoete melk was opgeklommen zei: „Ik hoop, dat Joop Zoetemelk goed blijft rijden. Want als ik de tweede plaats moet ver overen ten koste van een landgenoot, dan zal ik toch niet tegen hem in de aanval gaan. Ik geloof namelijk dat we elkaar beter kunnen ontzien, dan elkaar te vermoorden. Joop moet echter niet denken, dat ik een ploegmaat van hem ben. Hij zal zijn tweede plaats wel zelf moeten bevechten". .Toon Vnatprnollr nnlotnrh'<» van Af woorden van Wagtmans, zei na de zege van de Brabander: „Als Rini mij klopt in de strijd om de tweede plaats, is hij sterker geweest dan ik. Maar ik zal hem goed partij geven". Het klonk allemaal te lief ten op zichte van elkaar. Zou Zoetemelk dan toch al gepolst zijn voor Willem 2/Ga zelle. Het zou niet de eerste keer zijn, dat er tijdens de koers zaken zouden zijn gedaan. DEN HAAG Sparta heeft nog be slag kunnen leggen op een middenvoor. De 17-jarige Fred Leggen van de Utrechtse zaterdagclub PVCV heeft na melijk een contract voor de Rotterdam se club getekend. UTRECHT Het duo Jan Jansen- Peter van Doorn is op de stadionbaan te Utrecht voor ongeveer 1000 toeschou wers kampioen van Nederland tandem amateurs geworden. De Haarlemmer Ron Smit won het kampioenschap op het lange afstandnummer bij de nieu welingen en Eefje Helder veroverde de sprinttitel bij de dames. De resultaten waren: Nederlands kampioenschap tandem amaturs: Finale: 1. Jansen/Van Doorn 10,7 sec ovor Ar, loo+e+a *>00 9 TCoop- man/Lankruis; 3. Van Putten/Van Lis sen. Nederlands kampioenschap sprint da mes: 1. Eefje Helder 13,8 sec over de laat ste 200 meter; 2. Truus v.d. Plaats; 3. Anneke Lute. Nationale race stayers amateurs over twee manches: 1. Cees Stam achter Stakenburg; 2. Bert Boom achter Walrave, in totaal op 50 meter; 3. Anton Werner achter Koch, op 63 meter; 4. Joop Rijnink, achter Pelser op 130 meter; 5. Peter van Lith, achter Va« Rn°v nr» 79ft m*)» Felicitatiekusjes voor glunderende Rini Wagtmans na zijn zege in de vijftiende etappe van de Tour de Fran ce. TOULOUSE De zege van Rini Wagtmans zaterdag in de etappe van Carpentras naar Montpellier heeft de formatie van Ton Vissers geen windeieren gelegd. Die over winning van Wagtmans bracht na melijk niet alleen tweeduizend francs voor de eerste plaats in het laatje. De Brabander kreeg ook de Prix d'Elégance, een extra-prijs, die om onbegrijpelijke redenen da gelijks wordt toegekend. Want met elegantie heeft hij niets te maken. Het leverde echter toch weer 250 francs op. Door de plaatsingen van Dolman en van Van Katwijk ver overden de blauwen" zaterdag ook de eerste plaats in het dag- j ploegenklassement, weer duizend j francs. temelk (Ned.-Schotte); 18. Tumellero (Ita-Martini); 19. Durante (Ita-Giganti); 20. Perin (Fra-Caput); 21. Aimar (Fra- Stablinsky)22. Van Katwijk (Ned.-Vis sers); 23. Genet (Fra-Caput); 24. Otten bros (Ned.-Vissers); 25. Gösta Petters son (Zwe-Martin), 38. Merckx (Bel.-Driessen); 39. Pou- lidor (Fra-Caput); 46. Van Impe (Bel.- Stablinsky); 49. Vandenbossche (Bel.-Al- bani); 50. Hoogerheide (Ned.-Vissers); 59. Janssen (Ned.-De Muer), allen de zelfde tijd als Wagtmans 61. Ocana (Spa-De Muer) 3.54.14; 67. Beugels (Ned.-Schotten); 68. Benjamins (Ned.-Peters); 86. Van der Vleuten (Ned- Vissers); 100. Vianen (Ned.-Peters), allen dezelfde tijd als Ocana 3.54.14; 105. Rent meester (Ned.-Peters) 4.02.17. Ploegenklassement van de vijftiende etappe 1. Vissers (Wagtmans, Dolman, Van Katwijk), 11 uur 41 minuten 54 sec. (27 pnt.); 2. Caput, zelfde tijd (31 pnt.); 3. Giganti, z.t. (44 pnt.); 4. Schotte z.t. (54 pnt); 5. Cools z.t. (69 pnt); 13. Peters 11.42.10. ZESTIENDE ETAPPE I. Van Vlierberghe (Bei-Martini) 8 uur 21 minuten en 12 seconden, met bonifi catie 8.20.52; 2. Benfatto (It-Giganti) z.t. met bon. 8.21.02; 3. Frey (Den.-De Gri- baldi) 8.21.56 met bon. 8.21.51; 4. Riotte (Fr.-Stablinsky) 8.21.56; 5. Guerra (It.- Pezzi; 6. Huysmans (Bel-Driessens)7. Ottenbros (Ned.-Vissers); 8. Bruyere (Bel.-Driessens); 9. v.d. Vleuten (Ned.- Vissers); 10. Gonzales (Sp.-Langarica), allen dezelfde tijd 8.21.56; II. Godefroot (Bel.-Pezzi) 8.22.15; 12. Vandenberghe (Bel.-Driessens); 13. Van Ryckeghem (Bel.-Cools); 14. Guimard (Fr.-Caput); 15. Wolfshohl (Wdl-Caput); 17. Wagtmans (Ned.-Vissers), allen de zelfde tijd 8.22.15. Vervolgens het grote peloton in 8.22.15 met uitzondering van: 99. Van Katwijk (Vissers) 8.23.29; 100. Benjamins (Peters! 8.24.25; 104. Rentmeester (Peters) 8.24.43; 105. Hoogeheide (Vissers) 8.26.14. Algemeen klassement 1. Merckx (Bel.-Driessens) 73.49.48; 2. Zoetemelk (Ned.-Schotte) op 9.26; 3. Wagtmans (Ned.-Vissers) op 12.09; 4. Pettersson (Zwe-Martini) op 12.21; 5. Poulidor (Fr.-Caput) op 14.06; 6. Van denbossche (Bel.-Albani) op 15.09; 7. v. Impe (Bel.-Stablinsky) op 15.12; 8. Galdos (Sp.-Langarica) op 15.15; 9. Pin- tens (Bel.-Cools) op 16.15; 10. Hou- brechts (Bel.-Pezzi) op 17.33; 11. Zubero (Sp.-Langarica) op 17.34; 12. Aimar (Fr.- Stablinsky) op 17.47; 13. Delisle (It.- Driessens) op 19.15; 15. Van Neste (Bel.- Cools) op 20.02; 16. Agostinho (Port. De Gribaldy) op 21.08; 17. Balmanion (It.- Pezzi) op 21.25; 18. Panizza (It.- Pezzi) op 22.58; 19. Schiaven (It.-Pezzi) op 23.38; 20. Gandarias (Sp.-Langarica) op 25.22; 21. Schleck (Lux-De Muer) op 25.47; 22. Mori (It.-Pezzi) op 31.43; 23. Dolman (Ned.-Vissers) op 36.37; 24. La- boudette (Fr.-Caput) op 36.53; 25. Du- mont (Fr.-Plaud) op 37.30; 33. Janssen (De Muer) op 44.33; 39. v.d. Vleuten (Vissers) op 51.07; 52. Steevens (Vissers) op 1.04.47; 53. Vianen (Peters) op 1.05.28; 75. Van Katwijk (Vissers) op 1.31.05; 85. Zoontjes (Peters) op 1.38.15; 87. Ottenbros (Vissers) op 1.39.07; 91. Beugels (Schotte) op 1.42.14; 101. Rentmeester (Peters) op 2.17.33; 102. Benjamins (Peters) op 2.18.29; 103. Hoo gerheide (Vissers) op 2.21.25. Ploegenklassement van de zestiende etappe 1. Martini 25.05.42; 2. Driessens 25.06.06 (26 pnt.); 3. Vissers (Ottenbros, v.d. Vleuten, Wagtmans) z.t. (73 pnt.); 4. Pezzi 25.06.26 (34 pnt.); 5. De Gribaldy z.t. (39 pnt.); 11. ex aequo: Peters 25.06.45. Algemeen ploegenklassement 1. Langarica 247.10.56; 2. Pezzi 247.11.25; 3. Driessens 247.14.05; 4. Cools 247.17.19; 5. Stablinsky 247.25.37; 8. Vissers 247.40.25; 15. Peters 249.51.08. Algemeen bergklassement 1. Merckx (Belg.) 84 pnt.; 2. Gandarias (Sp.) 74; 3. Vandenbossche (Belg.) 53: 4. Schiavon (It.) 46; 5. Pettersson (Zwe) 44; 10. Wagtmans (Ned.) 24. Puntenklassement 1. Godefroot (Belg.) 167 pnt.; 2. Merckx (Belg.) 165; 3. Janssen (Ned.) 105; 4. Basso (It.) 95; 5. Wagtmans (Ned.) 93; 8. Steevens (Ned.) 71; 9. Dolman (Ned.) "O

De Vallei | 1970 | | pagina 7