Russische waterpolo'ers wonnen in Rotterdam „toernooi der verrassingen Wim Hol derde Zei mijn vriend: „ledereen lijkt tegenwoordig wel Drum te roken. Laat mij er ook 'ns een draaien!' Enfin, hij draaien, en roken, en genieten. „Is-ie goed?", vroeg ik. „Hij is zó!", zei hij. „Geef me er nog maar een van je!' Nou zitten d'r veertig in.... dus ik dacht: je gaatje gang maar Goeie kans dat-ie morgen zélf een pakje Drum bij zich heeft. héle beste halve zware. Vijfde plaats voor Oranje Korfballers wonnen van Engeland Wereldrecord 200 m voor Chi Cheng Travaglio won zwemwedstrijd Capri-Napels Hordijk sterker dan Fleury Roland Matthas goed in vorm SHO kampioen zaterdagvoetbal Crealy winnaar in Baastad Weer dode op IMirbiirgring MOEITE WAARD MAANDAG 13 JULI 1970 NAPELS De Italiaan Giulio Tra vaglio heeft de 17e race tussen Capri en Napels gewonnen. Travaglio legde de afstand van 33 kin., die telt voor het wereldkampioenschap, af in de nieuwe recordtijd van 7.32.47,4. Het oude record stond met 8.04.17, sinds 1962 op naam van de Egyptenaar Nabil el Shaz- ly. Op de tweede plaats eindigde de Ar gentijnse wereldkampioen bij de ama teurs Daniel Sepiorka. De Nederlandse zwemster Judit van Berkel-De Nijs leg de de afstand af in 8.54.14,00. ROTTERDAM Trainer Komof van het Russische jeugdzevental, een ge drongen, slecht in 't pak zittende tovaritsj (kameraad), op wiens met blonde haren omwapperde gezicht gewoonlijk een ingekeerde, doch niet onvriendelijke uitdrukking lag, huilde zaterdagavond. Zijn „kwekelingen" hadden in het water van het Rotterdamse bad „De Plompert" de eerste Europese titel jeugd- waterpolo behaald. Maar dat was niet de voornaamste reden, waarom de Rus, die tijdens de laatste wedstrijd van zijn eigenwijze en hooghartige spelers tegen Hongarije, ergens achter een doel rusteloos heen en weer liep als een geïrri teerde Siberische sneeuwtijger, zich liet gaan. Het was wel, omdat zowel hij als alle andere kenners een gouden medaille voor Rusland allang hadden verwezen naar het rijk der onwaarachtige Ver tellingen. Want 't sterke West-Duitsland, dat weliswaar voor aanvang van de laatste wedstrijden met evenveel punten als de Sowjet-jeugd, maar met een veel beter doelgemiddelde aan de kop stond, was favoriet. Het hoefde nog slechts van Spanje te winnen en dan zou, ongeacht het resultaat van Hongarije-Rus- land, het rood-geel-zwart bij de protocolaire ceremonie aan de middelste mast klapperen. Maar Duitsland verloor (4-6) van de sprankelende Spanjaarden. De revelatie van Rotterdam. En Rusland brak de weerstand van de Hongaren (65), die zaterdag tevergeefs trachten hun coach Bela Rajki, de waterpolo- professor met 'n prestatie van betekenis, de teleurstellingen van de gehele week te doen vergeten. MÜNCHEN Toen Chi Cheng, de Formosaamse atlete, die de laatste we ken in een uitstekende vorm steekt, zondagmiddag bij het veertiende Hans Braun-sportfeest in Münüchen het rech te stuk van de 200 meter inging, wisten de 15.000 toeschouwers, dat zij getuigen waren van een historische prestatie. De 26-jarige nationaal-Chinese, die al en kele jaren in de Verenigde Staten stu deert, snelde ver voor haar concurrentes uit naar een nieuw wereldrecord: 22.4 sec. Nauwelijks een uur later zou Chi Cheng de toeschouwers opnieuw tot groot enthousiasme brengen met de evenaring van het wereldrecord op de 100 meter horden: 12.8 sec. In de series had de Chinese deze prestatie eigenlijk al aangekondigd toen zij met iets te sterke rugwind tot 12.9 sec. was geko men. Chi Cheng is nu in het bezit van vier wereldrecords: 100 yards (10.-), 220 yards (22.6), 200 meter (22.4) en 100 me ter horden (12.8). Ook op de 400 meter kan Chi Cheng uitstekend meekomen, gezien de prestatie, die zij enkele we ken geleden op de 440 yards leverde. Haar tijd op deze afstand (52.5) bete kent omgerekend op de 400 meter: 52.2 sec. Op de nieuwe tartanbaan van het Dante-stadion werden nog meer voor treffelijke prestaties geleverd. Ingrid Mickler-Becker, de Olympische kam pioene op de vijfkamp, bracht het Westduitse 100 meter-record op 11.3 sec. en Heide Rosendahl sprong 6.60 meter ver. Inge Eckhoff (W.Dld) won de 400 meter in 53.3 sec., terwijl hetzelfde nummer bij de heren in 46.0 sec. een zege voor Schlöske (W.-Dld) opleverde. Diesl Westermann wierp de discus 59.08 meter. La Manoliu (Roem), de Olympi sche kampioene, bezette de tweede plaats met 58.62 m. Bij het hoogsprin gen (heren) kwamen drie atleten over 2.14 m: Sieghart (W. Did), Tomizawa (Japan) en Zacharias (W.Dld). Op de 4 x 100 meter noteerde de tweede nationale Duitse damesploeg een tijd van 45.3 sec. De eerste forma tie, die won in 44.9 sec., werd wegens een incorrecte wissel gediskwalificeerd. Chi Cheng: snel op diverse afstan den. Daarmee werd nog eens extra bena drukt dat in dit toernooi niiet het beste maar het gelukkigste land de titel be haalde. De zes landen, die zich in de fi nalepoule hadden gespeeld, verschilden onderling zo weinig in sterfcte van de elf wedstrijden werden er vijf met een doelpunt meer gewonnen en eindigden er vier onbeslist dat ailleen de ge luksgodin zelf had kunnen voorspellen of Rusland, Spanje (tenslotte tweede), West-Duitsland (derde), Italië (vierde), Nederland (vijfde) of Hongarije (zesde) winnaar zou worden. Indien echter in een sport als water polo, waar veel zich buiten oogbereik afspeelt, de krachten zo gelijk zijn verdeeld, dan hangt alles af van de scheidsrechter. Hij immers is de man, die door het uit het water sturen van een speler de tegenpartij bijna zeker, als het spel goed wordt gespeeld, een doelpunt bezorgt. Als zo'n uitsturen, dat bijna altijd geschiedt op vermoeden, plaats heeft in de laatste seconden (zui vere) speeltijd, dan is het de arbiter, die de overwinning vergeeft. Het is dus zaak, meer nog dan in eni ge andere sport, dat de arbiter van uit stekende klasse is. Daaraan heeft het echter bij dit toernooi nogal wat ont broken, herhaaldelijk werden wedstrij den gewonnen door de ploeg, die de sympathie had van de toeschouwers. Dezen draaiden dan door een hels ka- VOORBURG Jan Hordijk heeft zondag op het tennispark „Leeuwen- bergh" in Voorburg een nationaal toer nooi gewonnen. In de finale van het herenenkelspel versloeg hij de Neder landse kampioen Niek Fleury met 63, 26, 63. Fleury had in de ochtend uren zijn donderdag afgebroken halve finale tegen Peter Blaas uitgespeeld. De stand was 11 in sets. In de beslissende set had Fleury, die zaterdag een wedstrijd met DDV in Brussel had gespeeld, geen moeite meer met zijn tegenstander. Niek Fleury en Jan Hordijk wonnen de finale van het herendubbelspel door een overwinning met 63, 64 op Eddy Knol en Peter Scholtz, die in de halve finale de talentvolle Paul van Min en Peter Blaas hadden uitgeschakeld. baail te maken de scheidsrechter dol en dwongen hem tot de vreemdste beslis singen. Geen wonder dus dat er twee officiële protesten (van Nederland en Rusland) werden ingediend en dat ver scheidene spelers met bloedende ver wondingen uit de strijd kwamen. Deze wanklanken buiten beschouwing gelaten, was dit toernooi echter alles zins de moeite waard door het dikwijls van uitstekende klasse zijnde spel. Ook het Nederlands jeugdzevental leverde prestaties, die verwachtingen wekken voor de toekomst. Tenslotte sleepten zij tegen de titelwinnaar een gelijk spel uit het water, iets dat de senioren hen graag na zouden doen. Nederland was trouwens toch sterk in gelijke spelen. Vier van de vijf wedstrijden in de fi nalepoule beëindigde het aldus en een keer werd verloren van West-Duitsland (1-6). Tegen Italië, de laatste wedstrijd van het toernooi, toonden met name Rudi Selbeck, Piet Reedijk en Mart Bras dat zij hard op. weg zijn spelers van grote klasse te worden. Samen met de andere „oranjes" dwongen zij de Italianen, die met jongens als De Magistris (senior- international) en Marsili een klasse- ploeg vormden, tot de grootste inspan ning. Nadat de strijd gedurende drie perioden gelijk op was gegaan, begon bij een stand van 3-3 het laatste kwart. Het beslissende Russische doelpunt in de waterpolowedstrijd tussen Rusland en Hongarije, waardoor de stand op 6-5 kwam. Eerst scoorde De Magistris bij ontsten tenis van Bas Stam, die uit het water was gestuurd 3-4. Mart Bras tikte ver volgens een voorzet van Reedijk ineens door 4-4. Een dekkingsfout van Stam stelde Fi Fiore in staat met een mooi backhand- schot het doel te treffen (4-5) en Mart Bras benutte een numerieke meerder heid iets waar Nederland veel moeite mee heeft gehad in de andere wedstrij den van het toernooi om dertig se conden voor tijd de opgewonden toe schouwers tevreden te stellen. ZüRICH De Nederlander Wim Hol heeft 'zaterdag in de vierde internatio nale marathon van Frauenfeld een goe de prestatie geleverd door als derde te eindigen. Hij legde de ruim 42 km af in 2.26.15,4. De marathon werd gewonnen door de Pool Wojzik in 2.24.54,8, vóór zijn landgenoot Bogusz met 2.26.05,8. Het weer was koel. Na vijf kilometer had zich een groep van acht man af gesplitst, bij wie Hol, maar vijf kilo meter verder waren reeds twee man afgevallen. Dit zestal bleef tot de helft van de race bij elkaar, maar dan maak- BRANDENBURG Wereldrecord houder Roland Matthes heeft zondag bij de Oostduitse zwemkampioenschap pen in Brandenburg de 200 meter rug- slag gewonnen in 2 min 7.4 sec., de bes te prestatie van dit seizoen. Matthes bleef daarmee een seconde boven zijn eigen wereldrecord. Vrijdag en zaterdag reeds had Matthes zowel de 100 meter rugslag (58.3) ais de 100 meter vrije slag ,54.6 sec.) gewonnen, evenals de 200 me ter wisselslag in 2.12.8. Opmerkelijk was de comeback van de 30-jarige schoolslagzwemmer Egen Henninger, die op de 100 en 200 meter eerste werd. Karin Tül'ldg, vrijdag reeds winnares op de 400 m vrije slag, won ook de 2020 meter. De tijd van het vijf- ook de 200 meter. De tijd van het vijf tienjarige schoolmeisje bedroeg 2 min. 13.8 sec. CROYDON Het Nederlandse korf balteam heeft zondag in Croydon, een voorstad van Londen, met 159 gewon nen van Engeland. De ruststand was 61 in het voordeel van Nederland, dat over alle linies superieur was. Noortje Borger miste zelfs nog een strafworp. De Engelsen scoorden door Blaney te gen. Na de rust was de wedstrijd aantrek kelijker. De Nederlanders schakelden terug naar een lagere versnelling, waardoor Engeland het verschil tot een draaglijk niveau kon beperken. Er werd om en om gescoord, het einde kwam met 915. Ans van der Velde speelde haar laat ste wedstrijd voor het Nederlandse twaalftal. te Wojzik zich los en had bij 30 km reeds een voorsprong van zes sec. op Snoch, die later afzakte naar de vijfde plaats en 23 sec. op Wim Hol. Tegen het einde werd Hol nog voorbijgestreefd door Bogusz, maar zijn derde plwAa kwam niet meer in gevaar. Beker vóór Zwart-Wit '28 DEN HAAG SHO uit Oud-Beije^r- land is kampioen zaterdagvoetbal ge worden. Het zevevierde in de uitwed strijd tegen Noordwijk met 0-1, terwijl WHC uit Wezep, dat zulke goede kan sen leek te hebben, het in de uitwed strijd tegen DOTO in Pernis niet verder bracht dan een 1-1 puntenverdeling. SHO veroverde uit de acht gespeelde wedstrijden 13 punten, terwijl WHC op 12 punten bleef staan. De finale om de KNVB-beker voor zaterdagclubs is gewonnen door Zwart Wit'28 uit Rotterdam, dat op het terrein van Spakenburg met 1-0 de baas bleef over Huizen. Zwart Wit '28 ontving een nieuwe beker want het heeft de oude beker reeds definitief in zijn bezit. BAASTAD De Australiër Dick Crealy heeft de finale herenenkel spel van het toernooi van Baastad gewon nen. Hij versloeg de Fransman Geor ges Goven met 6-3, 6-1, 6-1. Crealy ver diende met zijn overwinning een be drag van 17.000 gulden. De Amerikaanse Peaches Bartowicz won de finale in het damesenkelspel. Zij versloeg de Zweedse Ingrid Lofdahl met 6-1, 6-1 en werd daardoor 3500 gul den rijker. Peaches Bartokowicz behaalde daar na haar tweede overwinning en wel in het damesdubbelspel. Met de Argentijn se Anna Maria Arias versloeg zij de Zweedse Eva Lundqvist en de Ameri kaanse Kathy Harter met 6-4, 6-4. ADEN AU De Westduitse autocou reur Herbert Schultze is zondag tijdens een zes-uursrace voor toerwagens op de Nürburgring verongelukt. In de laatste ronde sloeg Schultze met zijn Alfa Ro meo over de kop. Enige dagen geleden hebben de formule-rijders besloten niet deel te nemen aan de race om de Grote Prijs van West-Duitsland wegens de onveiligheid van het circuit. Laat mij ook's draaien. Drum Q281

De Vallei | 1970 | | pagina 8