Go Ahead K is er niet voor in de stemming Niet rijden geen geld Tour in cijfers Samenwerking in ploeg sterk aangetast Uta Arad heeft best kans Roemeense Merckx slaapt niet in een school VERMOGEN 'n TOPCONDITIE KRACHT Spakenburg alleen naar Zeist? ZONDER PUBLIEK Snel op ski's SPORT IN 'T KORT NIET IN DE BUURT GOEDMAKEN VERTWIJFELD BEDREIGING Ree en Jongsma geslaagd JOOP ZOETEMELK Waar haalt Joop z n energie vandaan? Natuurlijk Mars want Mars geeft Man. TOPMANNEN IMJNNER ZELFDE SCHUITJE 19eRIT 185,5 km M0URENX- BAGNERES- VERZACHTEN RANGLIJSTEN DINSDAG 14 JULI 1970 DOLMAN MIST AANSLUITING ST.-GAUDENS Zeer nadrukke-1 dat hij zich zorgen maakt om Walter lijk heeft Eddy Merckx in de aanloop Godefroot naar de Pyreneeën duidelijk gemaakt' Merckx heeft zorgen om Godefroot ZWOLLE Zoals het er nu uitziet zal alleen Spakenburg zich mogenavond melden in het Sportcentrum in Zeist, waar de resterende 63 minuten tussen Go Ahead Kampen en Spakenburg moeten worden uitgevoetbald. In een beslissingswedstrijd tussen beide ploegen om een plaats in de nieuw ingestelde eerste klasse op 13 juni in Ermelo werd er slechts 27 minu ten gespeeld. Scheidsrechter Postma moest daarna de strijd staken wegens vechtpartijen op het veld, waaraan honderden toeschouwers deelnamen. Zwaarste slachtoffer van die knokpar tij werd Henk Kiel van Go Ahead, die nu. ruim een maand later, nog slechts gedeeltelijk is hersteld. Het sectiebestuur zaterdagvoetbal be sliste later, dat de wedstrijd 24 juni in Zeist zonder publiek zou worden uitge speeld. Go Ahead, dat met 1-0 vóór staat, zou dan met tien man moeten spelen, omdat J. van Keulen in het eer ste deel van dit voetbaldrama uit het veld was gestuurd. Go Ahead weigerde echter te spelen, waarna een commissie van onderzoek de zaak opnieuw bekeek. Ondanks vele tegenstrijdige getuigen verklaringen leverde dat onderzoek echter geen nieuwe gezichtspunten op en het restant van de wedstrijd werd door competitieleider J. van der Meijde onder dezelfde voorwaarde opnieuw op het programma gezet voor morgen avond. Die beslissing heeft grote beroering gewekt onder de spelers en bestuurde- ren van Go Ahead Kampen, die er wei nig voor voelen om morgenavond te spelen. „Over het algemeen zijn de spe lers van oordeel dat we het niet moeten doen", vertelde Go Aheads vice-voorzit- ter Boonstra. „Dat wil niet zeggen, dat we nooit meer tegen Spakenburg willen spelen, maar voorlopig zijn we er niet voor in de stemming". Gisteravond had de KNVB nog geen afschrijving ontvangen, dus de wed strijd gaat officieel gewoon door. Spa kenburg heeft dan ook besloten om morgenavond naar Zeist af te reizen. CERVENIA De Japanner Masaru Morishita vestigde maandag een nieuw snelheidsrecord op ski's met 183.019 km per uur. Het oucje record stond sinds zaterdag op naam van de Oostenrijker Edy Schwager met 180.180 km/u. Acht andere deelnemers aan deze zomerski- wedstrijd kwamen onder het out' re cord. De onttroonde recordhouder Schwager werd zevende met een snel heid van 180.180 km. Sparta heeft nog geen overeen stemming bereikt met Kristensen. De Deen, die in het afgelopen seizoen voor de Kasteelclub speelde en die gisteren in Rotterdam was, wil zijn contract niet verlengen. Hij wil in Denemarken als amateur gaan spelen voor zijn oude vereniging Köge BK. IBM-toernooi van start schap aller landern naar onze hoofd stad kijken, teneinde te weten te komen wat de wereld upper-ten heeft gepres teerd. Het tiende IBM-toernooi is, wat de bezetting betreft, een imponerende affaire. Deze landgenoot, deel uitmakend van de Italiaanse formatie Salvarini, moet ten koste van alles naar de eindzege in het puntenklassement worden gema noeuvreerd en daarom wist hü de drager van het geel gisteren steeds als machti ge beschermer in zijn buurt. Eef Dolman, die de zoveelste vlucht van wereldkampioen en ploegmaat Harm Ottenbros had zien mislukken, sprak verwijtend, nadat de uitgebluste Luis Ocana een brutale solo naar de ritzege triomfantelijk had besloten: „Merckx legde het er vandaag nogal dik op". Hij had de bewijzen voorhanden, dat de winnaar in de Ronde van Spanje een martelaar in deze Tour, Luis Ocana, net vooruit was geijld met hoge toestem ming van Merckx en zijn Faemino's. Toen Ocana er vandoor ging, schreeuw de Merckx om zijn ploeggenoten, maar zijn knechten waren niet in de buurt. Hij zat verschrikkelijk te vloeken, toen er niemand kwam opdagen. Daarna heeft hij er zelf ook weinig meer aan gedaan". Dolman verweet, later in het tropisch hete St-Gaudens, zich zelf dat hij niet had doorgezet op het moment dat Oca na ging bouwen aan zijn voorsprong, veertig kilometer voor het einde van de 190 kilometer lange rit. „Ik heb de fout gemaakt niet meteen mee te gaan. Dan had er voor mij misschien een overwin ning in gezeten". Dolman bleek niet voldoende besluit vaardig, ook omdat hij in deze vrij kal me rit tevoren al enige arbeid in de hit te had verzet. Hij verkoos te werken in een kopgroep met Godefroot, Ocana en Candarias 52 kilometer voor het eind nadat onbeduidende pogingen van onder meer Ghisellini, Guimard, Tosello en Polidori op niets waren uitgelopen. Nauwelijks tien minuten bleef dit kwartet in tact, voordat Merckx het zo wel voldoende vond. Hij trok de grote groep naar de vluchters, van wie Ocana niet van opgeven wilde weten. De vijfentwintigjarige Spanjaard, naast Jan Janssen gestart als kopman in de ploeg van Bic, wilde goed maken wat hij in voorgaande dagen allemaa verkeerd had gedaan. Veel te snel aan het einde van zijn krachten had hij zich enkele keren op achterstanden van tientallen minuten laten fietsen en twee dagen tevoren nog maar was hij kreunend van ellende steeds angstig dicht in de buurt van de bezemwagen gebleven. Deze Luis Ocana pakte zijn kans toen die voor het grijpen lag. De ver twijfeld roepende Merckx achter latend, repte de zoveelste gelegenheidswinnaar zich op deze zeventiende dag van de tour naar een voorsprong, die in finish- ilaats St.-Gaudens ruim twee minuten plaats SI bedroeg. Alleen Harm Ottenbros. die buiten het gebied van de voor hem vrijwel niet te beklimmen cols in de slag gaat, heeft nog een poging gewaagd. Brood nodige krachtsexplosie, die in het mi lieu der groten te weinig vuurwerk heeft aangestoken. Twee kilometer voor de streep moest hij capituleren, omdat Eddy Merckx zijn beschermeling Walter Godefroot zo hoog mogelijk wilde laten eindigen. Ook daarin slaagde de Belgische ve dette, die in deze Tour alleen capitule ren moet waar het kleinigheden be treft. In het gedrang van het peloton vocht Guimard, de Fransman, zich naar de tweede plaats, voor die andere weg- sprinter van wereldniveau: Marino Basso Voor Godefroot was er slechts een vierde plaats. Ver voor zijn meester Merckx, die hem waarachtig aan het bedreigen was in het klassement dat bepalend is voor de groene trui. Harm Ottenbros, die ongelukkige aanvaller, had weer eens duur moeten betalen voor zijn aanvalsdrift. Hij raakte in de laatste duizenden meters nog eens vier minuten achterop. Op een plaatsje in de schaduw zei Ri- ni's vader Kees Wagtmans de kenner, er alle begrip voor te hebben: „Morgen krijgen wij de Pyreneeën. Alleen de keiharde mannen met karakter zullen die dag goed doorkomen". A De sprint van het peloton, v.l.n.r. de Italiaan Basso, de Belg Godefroot, de Fransman Guimard en onze landge noot Steevens. ST. GAUDENS De Tourdirectie is uiterst geprikkeld, omdat de ren ners in de hitte van Zuid-Frankrijk geneigd zijn aan te sturen op wandel etappes. Besloten is dat er bij een gemid delde snelheid van minder dan 33 kilometer per uur gisteren werd er met een gemiddelde van precies 35,54 kilometer gekoerst prijzen geld zal worden ingehouden. Deze beslissing heeft de woede opgewekt van Jan Janssen, die in de rit naar St. Gaudens grote moeilijk heden had en die na behandeling met eau de cologne en het plaatsen van ijsblokjes onder zijn rennerspet je verder kon vechten. Zijn oordeel over dat besluit: „Wanneer de heren daartoe over gaan kunnen ze nog wat beleven. Tijdens de eerste dagen hebben wij vaak met een gemiddelde van 45 ki lometer gereden en toen zijn er toch ook geen extra premies beschikbaar gesteld?" AMSTERDAM Hans Ree, de voor malige schaakkampioen van Nederland, heeft met succes zijn doctoraal examen wiskunde afgelegd. Drs. Ree, die dit voorjaar zijn titel om studieredenen niet kon verdedigen, zal zich de komen de jaren voornamenlijk met schaken bezig houden en nog geen wetenschap pelijke loopbaan beginnen. A.K.P. Jongsma, die evenals Ree deelneemt aan de grootmeestergroep van het IBM-tournooi, is geslaagd voor zijn doctoraal examen rechten. Mr. Jongsma is wetenschappelijk hoofd ambtenaar in het belastingrecht aan de universiteit van Leiden. ZEVENTIENDE ETAPPE De uitslag van de zeventiende etappe is: 1. Ocana (Spa-de Muer) de 190 km in 5 uur, 20 minuten en 47 sec (met tijd- vergoeding 5.20.27); 2. Guimard (Fra- Caput) 5.23.09 (met tijdverg. 5.22.59); 3. Basso (Ita-Albani) 5.23.09 (met tijdverg. 5.23.04); 4. Godefroot (Bel-Pezzi) 5.23.09; 5. Steevens (Ned-Peters) z.t.; 6. Van Ryckeghem (Bel-Cools) z.t.; 7. Vianen (Ned-Peters) z.t.; 8. Dolman (Ned-Vis sers); 9. Wagtmans (Ned-Vissers) z.t.; 10 Van Vlierberghe (Belg-Martini) z.t.; 11. Merckx (Bel-Driessens) z.t.; 12. Schleck (Lux-de Muer) z.t.; 13. Benjamins (Ned-Peters) z.t.; 14. Frey (Den-de Gri- baldy) z.t.; 15. Swerts (Bel-Driessens) z.t.; 16. Bouloux (Fra-Plaud) z.t.; 17. ONZEKERHEID O VER VOORTBESTAAN VAN WILLEM II-GAZELLE ST.-GAUDENS Gemakkelijker is de positie van kopman Rini Wagtmans, ook gisteren vakkundige verdediger van zijn derde positie, er niet op geworden. Onzekerheid over het voortbestaan van de goede ploeg die Willem li-Gazelle for meerde, heeft de samenwerking in deze equipe sterk aangetast. AMSTERDAM Amsterdam schaakt weer. Gisteren heeft de opening van het tiende IBM-toernooi plaats gehad, met onder de deelnemers wereldkam pioen Boris Spasski. Tot 1 augustus zal de schaakgemeen- ADVERTENTIE Kopman van Mars-Flandria door romige caramel door luchtige c door volle melkchocol Naast bijvoorbeeld wereldkampioen Boris Spasski komen de Russische top mannen Geiler en Poloegajefski uit. Dit trio zou al angstaanjagend genoeg zijn, mdien daar niet tegenover stonden Svetar Gligoric uit Joegoslavië, meer voudig landskampioen, Vladimir Hort uit Praag, van wie professor Euwe heeft getuigd, dat hij tot het Caissa- walhaliah zal doordringen en Wolfgang Uhimann, de fameuze Oostduitser. Uhlmann is overigens in ons land om meer dan één reden beroemd geworden. Hij werd in 1960 onder bewaking van de marechaussee op Schiphol retour- Oost-Berlijn gezonden, omdat hij de vereiste papieren tot deelnemen aan het FIDE-zonetoernooi in Berg en Dal niet zou hebben bezeten. Die krachtmetmg werd om deze re den zelfs overgespeeld in Tsjecho-Slo- wakije en de KNSB kreeg een slecht rapportcijfer van de wereldschaak bond, omdat we politiek en sport niet gescheiden bleken kunnen te houden. Enfin, het lijkt er op, alsof die tijden voorbij zijn. Unimann zat gisteren glun der in het Essomotorhotel, waar toer- noo-directeur Misset de loting verricht te en hij nam er acte van, dat hij van daag, met zwart tegen de Joegoslavi sche grootmeester Janosevic moet aan treden. Van Nederlandse zijde wordt nadruk kelijk naar Donner gekeken, sedert diens succes in Oegstgeest, waar hij in april van dit jaar na Spasski bo ven Botwinnik en Larsen eindigde. In de meestergroep ontmoeten we zes Nederlanders. De oudgedienden Cortle- ver en Prins die voordien nog geen IBM-toernooi speelden en ook youngster Jan Timman. Hij is kandi daat-meester. Bondscoach Hans Bouw meester gelooft dat Timman eens tot de grootmeester-elite zal kunnen doordrin gen. De krachtmeting eindigt 1 augustus Dan zullen in totaal ver boven de twee honderd spelers in de glazen zaal van het hoofdstedelijke RAI-gebouw slag hebben geleverd. Eef Dolman, de doordenker: „Je kunt in die verschrikkelijke hitte elke dag wel knechtenwerk doen, maar als je volgend seizoen naar een andere firma moet, wordt er toch alleen gekeken naar hoge klasseringen. Als die niet op je lijstje staan, ligt er natuurlijk niet zo'n vet contract te wachten. Daarom bestaat onze ploeg voornamelijk uit in dividualisten". De onzekerheid waaronder de renners gebukt gaan, kan ook ploegleider Ton Vissers niet wegnemen. Hij zegt: „Ook ik zit eigenlijk in hetzelfde schuitje. Mede namen de renners heb ik mijn werkgevers om uitsluitsel gevraagd, maar zij hebben laten weten, dat er pas beslist wordt na de Tour". Of er voor de renners reden tot ern stige ongerustheid bestaat, is nog twij felachtig. Dolman, op de man af gevraagd of hij sterke aanwijzingen heeft dat de ploeg wordt opgeheven antwoordt: „Eerlijk gezegd is het een gevoelskwes tie, maar dat neemt niet weg dat de renners voorlopig maar handelen als individualisten. Er wordt veel te weinig gepraat over de tactiek die gevolgd moet worden". 15-7-1970 VILLE-NOUVELLE S.H.D. DE-BIGORHE sÖBÊÏk COl,Ws- lf -x-AorunsL/ £aZ0S' J* 'Amour LuT JOURMALEI 'zlLS „In zo'n sfeer ga je misschien naar allerlei dingen lopen zoeken. Bij de voorstelling van onze ploeg, aan het be gin van dit seizoen, heeft de heer Oepts (chef van Ton Vissers) gezegd: „Nu Wagtmans zesde is geworden in de Tour en Ottenbros het wereldkam pioenschap heeft behaald, moeten wij wel doorgaan met de wielerploeg". Aan die woorden wordt nu binnen de ploeg veel waarde gehecht". Duidelijk is, dat Willem I I-Gazelle in deze Tour niet opereert als een forma tie met een zeer hoog gestegen kopman en zijn knechten. Dolman: „Voor Wagtmans haalt Van der Vleuten steeds iets te drinken. Ik en de anderen zouden het misschien ook wel doen, maar het wordt ons nooit ge vraagd". Ook gisteren bleek de samenwerking ver te zoeken. Nadat Harm Ottenbros was ontsnapt uit het peloton de we reldkampioen op jacht naar ritwinnaar Luis Ocana verdrongen de assisten ten zich niet. Wagtman en Dolman trachtten het tempo van het peloton te ontregelen, maar zij bleven de enigen. Dolman: „Ik heb tenminste verder niemand gezien". Hij tobt, evenals zijn ploegmakkers. met een probleem, om dat hij er terecht vanuit gaat, dat slechts geld de ontberingen van een Tour kan verzachten. Zijn verzuchting: „Vorig jaar ver dienden wij in de Tour per man 2300 gulden. Honderd gulden per dag voor zo'n karwei dat is natuurlijk veel te weinig. Misschien komen wij daar nu ook wel aan toe, maar dat staat ook nog niet vast. De stemming in de ploeg is in elk geval minder goed dan vorige keer". BOEKAREST Uiterlijk volgende week woensdag kent Feyenoord de naam van de Roemeense voetbalkampioen, waartegen het in de eerste ronde van de Europa Cup voor landskampioenen moet spelen. De strijd gaat nog slechts tussen twee speelt dan in Pitesti tegen Arges. Wint clubs. Van die twee heeft Uta Arad, het elftal van de Din Arad Dedie textielfa brieken, de beste kans. Het afgelopen weekeinde versloeg Uta Arad CFR Cluj met 63 na een ruststand van 31. De grote man in de Roemeense ploeg was Dembrofski, die drie van de zes doelpunten scoorde. De overige treffers werden gemaakt door Brosofski, Schiopu en Axente. Rapid Boekarest faalde in de slotfase van de competitie. Het verloor met 21 van Dynamo, waardoor het een achter stand van twee punten heeft opgelopen op Uta Arad. Bovendien speelde Rapid Boekarest nog een wedstrijd meer. Morgen komt Uta Arad in wedstrij den gelijk met Rapid Boekarest. Het Uta Arad deze ontmoeting, dan heeft het uit de twee resterende wedstrijden zondag uit tegen Steagul Rosu Bra- sof en woensdag tegen Jassi, slechts een punt nodig om het kampioenschap van Roemenië te veroveren. Rapid Boekarest heeft voor zondag de uitwedstrijd in Constanza tegen Fa- rul op het programma staan en voor woensdag een thuiswedstrijd tegen Dy namo Bacau. De stand aan de kop van de ranglijst luidt op dit moment: Uta Arad 27 17 3 7 37 48—36 Rapid Boek. 28 13 9 6 35 38—28 NIJMEGEN Klaas Balk uit Bad hoevedorp werd gisteren Nederlands kampioen op de één kilometer tijdrit voor amateurs. Op de wielerbaan van het Goffertstadion te Nijmegen was hij in 1.10.50 de snelste rijder. Hij pro longeerde daarmee zijn titel voor een jaar. De tweede plaats was, evenals vo rig jaar, voor Peter van Doorn uit Ber- licum die een tijd van 1.10.7 liet af drukken. Piet Nieuwenhuis uit Amster- I dam werd in 1.12.96 derde. Nassen (Bel-Schotte) z.t.; 18. Dumont (Fra-Palud) z.t.; 9. Van Impe (Bel-Sta- blinski) z.t.; 20. Zoetemelk (Ned-Schot- te) z.t.; 36. Janssen (de Muer) z.t.; 68 Zoontjens (Peters) 5.23.27; 76. Beugels (Schotte) 5.23.59; 88. Ottenbros (Vissers) 5.24.45; 95. Van der Vleuten (Vissers) 5.28.11; 97. Hoogerheide (Vissers) z.t.; 100. Rentmeester (Peters) 5.28.20; 105. Van Katwijk (Vissers) 5.34.53 ALG. KLASSEMENT Het algemeen klassement luidt nu: 1 Merckx (Belg-Driessens) 89.12.57; 2. Zoetemelk (Ncd-Schotte) op 9.26; 3. Wagtmans (Ned-Vissers) op 12.09; 4. Gosta Petterson (Zwe-Martini) op 12.21, 5. Poulidor (Fra-Caput) op 14.06; 6. Vandenbossche (Bel-Albani) op 15.09; 7. Van Impe (Belg-Stablinski) op 15.12; 8. Galdos (Spa-Langarica) op 15.33; 9. Pin- tens (Bel-Cools) op 16.15; 10. Hou- brechts (Bel-Pezzi) op 17.33; 11. Zubero (Spa-Langarica) op 17.34; 12. Aimar (Fra-Stablinski) op 17.47; 13. Delisle (Fra-Plaud) op 18.03; 14. Ziolioli (Ita- Driessens) op 19.15; 15. Van Neste (Bel-Cools) op 20.02; 16. Agostinho (Por-de Gribaldy) op 21.08; 17. Balma- nion (Ita-Pezzi) op 21.25; 18. Panizza (Ita-Pezzi) op 22.58; 19. ichiavon (Ita- Pezzi) op 23.38; 20. Gandarias (Spa-Lan garica) op 25.40; 31. Janssen (de Muer) op 44.33; 38. v. d. Vleuten (Vissers) op 56.09; 51. Steevens (Peters) op 1.04.47; 54. Vianen (Peters) op 1.05.28; 79. Zoon tjens (Peters) op 1.38.38; 83. Ottenbros (Vissers) op 1.39.43; 87. Van Katwijk (Vissers) op 1.42.49; 89. Beugels (Schot- te) op 1.43.04; 100. Benjamins (Peters) op 2.18.29: 102. Rentmeester (Peters) op 2.22.18; 103. Hoogerheide (Vissers) op 2.26.42. PLOEGENKLASSEMENT Het ploegenklassement van de zeven tiende etappe is: 1. De Muer 16 uur 7 min. 5 sec., 2. Peters (Steevens, Vianen, Benjamins) 16.09.27 (25 pnt), 3. Pezzi z.t. (35 pnt); 4. Martini z.t. (55 pnt), 5. Plaud en Caput z.t. (61 pnt), 14. ViSsers 16.11.03. Het algemeen ploegenklassement na de zeventiende etappe is: 1. Langarica 263 u. 20 min. 23 sec., op 29 sec: 2. Pez zi; op 3 min. 9 sec.: 3. Driessens; op 6.23: 4. Cools; op 15.17: 5. Stablinski; op 31.05: 8. Vissers; op 2 u. 40 min. 12 sec.: 15. Peters. PUNTENKLASSEMENT Het puntenklassement na de zeven tiende etappe is: 1. Godefroot 181 pnt.; 2. Merckx 170, 3. Guimard 116, 4. Basso 112, 5. Janssen 105, 6. Wagtmans 100, 7. Van Rijckeghem 88, 8. Steevens 73, 9. Dolman 68, 10. Mogens Frey 52. BERGKLASSEMENT Het bergklassement na de 17e etappe luidt: 1. Merckx (Bel) 84 punten; 2. Gandarias (Spa) 74 pnt.; 3. Vandenbos sche (Bel) 53 pnt.; 4. Schiavon (It.) 49 pnt.; 5. Gosta Petterson (Zwe) 46 pnt.; 10. Wagtmans (Ned) 24 pnt. SAINT GAUDENS Als je op de wielerladder zo hoog bent gestegen als Eddy Merckx, dan slaap je niet meer in een meisjesschool. Merckx weigerde maandagavond zijn door de Tour voor geschreven logies in Saint Gaudens en trok met de hele ploeg naar een hotel. Voor eigen rekening uiteraard. Het werd een duur nachtje, want de organi satie nam deze inbreuk op de regels niet en gaf alle tien renners van Faemino elk een boete van vijftig franc. Ploeg leider Lomme Driessens, die verant woordelijk werd gesteld, kreeg een ern stige berisping.

De Vallei | 1970 | | pagina 11