Veenendaals dagblad Bulten waarschuwde brandweer te Doesburgse (als man verkleed) overvalt Spaarbank Nog algehele staking in Engeland Arnhemmers zetten zelf de bijl in leegstaande krotten Knokke-ploeg enthousiast Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Van Con Son vijfhonderd gevangenen weggehaald Verkorting diensttijd in studie Moeder probeert in wanhoop aan geld te komen m Utrecht wil politieke leerstoel Buiig warsgebakken lekker! Defensie: Des Tombe gaat naar Beernink APELDOORNS Aanhoudend AMSTERDAM - Per 1 augustus zal op de gewone giro rekeningen 2Vi procent rente worden uitgekeerd. De rente op de zgn. salarisrekeningen bij de banken zal met ingang van dezelfde datum worden verlaagd van 3*/j tot 2Vj procent. De rente zal voortaan worden berekend over het laagste saldo per halve maand. Ne Ne BURGEMEESTER: U0I0I1S10 WERK IN SOMMIGE HAVENS LIGT PLAT ACHTERVOLGING >A Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,13 P w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei' opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG I4JULI I970 - 44e JAARGANG no. I6I Rente op giro- en salaris rekening 2,5% Dit zijn de resultaten van onderhandelingen tussen alle betrokken partijen. Op verzoek van de ministers van Financiën en van Verkeer en Waterstaat heelt gedurende de afgelopen weken onder leiding van De Nederlandsche Bank over leg plaatsgevonden tussen de vertegenwoordigers van de gezamenlijke Neder lands handelsbanken, landbouwkredietbanken en spaarbanken en het staats bedrijf der PTT over de ontwikkeling van de condities voor dit soort rekenin gen. Met name was het doel na te gaan welke rentevergoeding momenteel eco nomisch als aanvaardbaar kan worden beschouwd, in aanmerking nemend de Noortdurende stijging van de kosten, verbonden aan het voeren van deze reke ningen. O SAIGON Met transportvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht zijn op verzoek van de Zuidvietnamese rege ring ongeveer 500 gevangenen van het omstreden gevangenenkamp op het ei land Con Son opgehaald, aldus hebben regeringsfunctionarissen bekendge maakt. Tevens overweegt de regering de tijgerkooien op het eiland te vernie tigen. De 500 gevangenen, die door C130 transportvliegtuigen van de Ameri kaanse luchtmacht van het eiland zijn opgehaald, hadden hun straftijd uitge zeten en wachtten op hun vrijlating, al dus een ambtenaar. Gewoonlijk worden de gevangenen met 100 man tegelijk door de Vietname se marine naar het vastelanc. terugge bracht, maar de laatste maanden heeft de marine het te druk gehad met de militaire operaties om ook deze taak te vervullen. Daarom werd een verzoek gericht tot de Amerikaanse autoriteiten, die zon dag een begin hebben gemaakt met het afvoeren van de gevangenen. Zij wor den overgebracht naar de Chi Hoa ge vangenis in Saigon, waarin hun vrijla ting voorbereid wordt. Op het eiland Con Son bevinden zich ruim 9.000 gevangenen. llij het zien van de grote vluchten S ganzen, die ons polder- en lage weideland in de tweede helft van het jaar bevolken, kunnen we ons moeilijk voorstellen, dat er een be- paalde soort twintig jaar geleden tot op weinige tientallen exempla- l ren na tot uitsterven gedoemd S scheen. Dat was de Hawaiigans, die j naar de inboorlingennaam Ne Ne j wordt geheten en op slechts enkele eilanden voorkwam, terwijl zij cr vóór de komst der Amerikanen (met de verderfelijke invoer van vuurwapenen, wilde zwijnen, man- J goesten en rondzwervende hondeni zó talrijk was, dat zij als zinne- beeld van Hawaii gold, waar zelfs j wel werd geprobeerd haar als huis- j dier te houden. Peter Scott, leider j van de beroemde Wildfowl Trust te Slimbridge (Engeland) en zoon van de grote poolreiziger Peter Scott komt dé eer van de redding der Ne Ne's toe. In 1951 wist hij enkele vogels uit hun geboorteland te im- porteren en het volgend jaar was hij reeds in het gelukkige bezit van 9 jongen, wier nakomelingschap zich in de c.v. jaren over diergaar- den van Europa verspreidde. Tus- sen 1960 en 1965 fokte Scott meer dan honderd exemplaren van de zeldzaamste gans ter wereld en met vijftig begon ze zich door im- 2 port op Hawaii te herstellen. Het j Wereld Natuurfonds heeft hier heel j mooi werk gedaan. Thans beloopt het complete aantal over de vijf-' honderd en de kans, dat ze weder- om aan moord en doodslag dreigen uit te sterven, bestaat, menselijker- wijs gesproken, gelukkig niet meer. In de autobiografie van P. Scott ..The eye of the wind" staan inte- ressante, vaak romantische hoofd- 1 j stukken over deze en soortgelijke j j reddingen. Naar verluidt was de Nederlandsche Bank in de eerste plaats bang dat de spaarbanken-oude-stijl in de knel zou den komen door de concurrentie van de handelsbanken. De handelsbanken kunnen zich een rente van 3 1/2 procent veroorloven. In de toekomst zullen ook de bijko mende condities die voor salarisreke ningen gelden, bij alle banken gelijk worden. Daarover gaat men in de ko mende maanden praten. De Amsterdamse gemeentegiro is eveneens van plan om 2 1/2 procent te gaan betalen. f oor landon luchtmacht 16 on marine 19 maanden DEN HAAG Op het ministerie \an Defensie wordt de mogelijkheid van een algemene diensttijdverkorting bestudeerd voor land- en luchtmacht zou deze maatregel leiden tot een diensttijd van zestien maanden (nu resp. 16 tot 18 maanden en 18 tot 24 maanden) en voor de marine voorlo pig tot een diensttijd van negentien maanden (nu 21 maanden). Als hel onderzoek resulteert in een maatregel tot diensttijdverkorting dan zal deze in de toelichting op de ont- werp-begroting van defensie worden meegedeeld. Enkele tienduizenden dienstplichtigen zouden van deze diensttijdverkorting gebruik kunnen 14 juli '70 A. B. WIGMAN (Van een onzer verslaggevers) APELDOORN Burgemeester A. L. des Tombe gaat binnenkort naar minister Beernink van Binnen landse Zaken om te bepleiten dat de bosbrandalarmering niet langer af hankelijk is van defensie. Hij is van mening dat de goed georganiseerde Veluwse Bosbrandweer onmiddellijk in actie moet kunnen komen en daar bij niet moet wachten op een seintje van defensie. „Naar mijn gevoel heeft hel na het uitbreken van de brand ii. 't Handc ontbroken aan contact tussen het ASK en de Veluwse Bosbrandweer. De laatste werd pas drie kwartier na het ontstaan van de brand gealarmeerd pas nadat de centrale post in Apeldoorn had geïnformeerd of men misschien hulp kon bieden en dat is veel te laat. In een zo'n brandge vaarlijke omgeving en met zo'n wind kan een brand geweldige afmetingen aannemen en daarom ben ik van me ning, dat Defensie niet alles gedaan heeft om afdoende maatregelen te treffen", zo zei ons burgemeester Des Tombe. Hij gaat na de vakantie per soonlijk naar minister Beernink. Tijdens de openings-ceremonie van de Vierdaagse (maandagavond) zei de burgemeester voor het eerst dat hij het volstrekt oneens is met het ant woord van Defensie-minister Den Toom op vragen van het Kamerlid Van der Spek (PSP), want indien de Veluwse Bosbran /eer direct ge waarschuwd was, had waarschijnlijk de schade beperkt kunnen blijven. De Veluwe beschikt over een groot aantal brandposten, van waaruit onmiddel lijk een brandje ontdekt kan worden. Op een paneel in Apeldoorn worden alle meldingen bijgehouden. Naar het oordeel van Des Tombe wordt de Ve luwe behalve door het vuur ook door het water bedreigd. Hij herinnerde er aan dat er plannen bestaan om ergens op de Veluwe een gigantisch waterre servoir aan te leggen. „Niet alleen be tekent dat dat de Veluwe dan zal worden opgescheept met het vuile water uit het westen van Nederland; daar komt bovendien nog bij, dat het gevaar van de militaire kant evenzeer evident is". LONDEN Dc nationale Engelse ha venstaking gaat althans voorlopig niet door. Op het allerlaatste moment richtte Jack Jones, abemeen secretaris van dc grootste vakhond van havenar beiders, zich gistera vond ir, jeciale TY-uitzend'lfeg tot Syn leden aVi hen te verzoeken morgen gewoon aan het werk te gaan. Deze verrassende ontwikkeling ge beurde na een lange dag van heel hard onderhandelen tussen vakbonden, werkgevers en regeringsvertegenwoor digers. Gisteravond om zeven uur de den de werkgevers een laatste voorstel dat niet bekend werd gemaakt, maar dat kennelijk zo veel afweek van de vorige voorstellen, dat de vakbondslei ders, die voortdurend het been stijf hadden gehouden, besloten dit voorstel nader te bekijken. Dat laatste zal vandaag gebeuren op een spfeciale vergadering van de gede legeerden van de havenarbeiders. Pas daarna zal bekend worden gemaakt of de staking, die de Britse economie een gevoelige klap kan toebrengen, defini tief van de baan is. In Glasgow daarentegen zijn de ha venarbeiders vanochtend niet aan het werk gegaan. Zij hebben zich wel ge meld maar zijn weggestuurd door vak bondsfunctionarissen. De Schotse bond van transportarbei ders zou vanmorgen beslissen of hij zal meegaan met het besluit van de in Lon den gevestigde bond van transportar beiders om de staking uit te stellen tot woensdag. In de Tilbury-havens zijnde 18.000 havenarbeiders hebben van vakbonds leiders opdracht gekregen zich niet te melden. DOESBURG Verkleed als man, 'n ijsmuts over de blonde lokken ge trokken en met een alarmpistool in de hand heeft maandagmiddag om streeks 12 uur de 26-jarige Willie T.-V. uit Doesburg op driehonderd meter van haar woning een bank overval gepleegd. Tweeduizend gul den had deze in paniek geraakte De 21-jarige Johan Visser (links) ir Met betraande ogen belt de over- en (te één jaar oudere Henk Regeling vallen spaarbankemployé Anke Booi- hadden gisteren een belangrijk aandeel man het hoofdkantoor in Doetinchem. in de oplossing van de overval. ARNHEM In de Arnhemse af- braakwijk Klarendal is het gisteravond en een groot deel van de nacht rumoe rig geweest toen een groepje inwoners uit protest tegen het soms jarenlang dichtgespijkerd staan van lange rijen huizen zelf de sloop van een paar krot- UTRECHT Volgens een door de Rijksuniversiteit in Utrecht ingestelde studiecommissie is het gewenst om in Utrecht een volledige opleiding in de politieke wetenschappen te vestigen. Het ontbreken van deze wetenschap in Utrecht wordt als een onaanvaardbare leemte ondervonden. Aan bijna alle an dere universiteiten bestaat deze oplei ding wel. ten ter hand nam. Gesteund door honderden wijkgeno- ten sloeg een vijftal KlarendallerS en kele huisjes grotendeels in puin; de sympathiebetuigingen waren niet van de lucht: „Gooi de zaak maar tegen de vlakte, die vieze troep". Op het hoogte punt van het sloopfeest, dat al vroeg in de avond begon, werd een poging ge waagd een huisje in brand te steken. Het vuur kwam niet verder dan de berg papier die binnen lag; op het vermolm de houtwerk kreeg het geen vat. De Arnhemse politie keek van het opstandje nauwelijks op. „Het was warm weer; dan leven die mensen daar grotendeels buiten. Geen wonder als je in de oude rotzooi moet wonen". De sterke arm liet de Klarendallers dan ook rustig slopen, al hield men wel een oogje in het zeil. „Ze hebben wat te doen. en het slopen is nog goedkoper ook". KNOKKE De Nederlandse ploeg op het Knokke-festival heeft gisteren tijdens een feestelijk dinertje de niet zo beste resultaten even trachten te vergeten. De komst van een Spaanse gitarist bracht groot enthousiasme te weeg hij (vJji.r.) Helen Sheperd. José den Burger, Marius Monk au en Jacco van Renesse. De groep zocht daarna al vroeg het bed op om vandaag goed uitgerust de strijd aan te binden tegen de hoog genoteerde Spaanse ploeg. (Van onze weerkundige medewer ker) Vandaag is een verloren vakan tiedag met regen. Deze wordt ver oorzaakt door een koufront uit En geland. Gisteren overdag zag het er nog vrij onschuldig uit maar golfjes in dit front activeerden de neerslag en vertragen de oost- vaartse verplaatsing van het re- gengebied. Pas in dc loop van mor gen verwachten we in Gelderland weer enkele opklaringen, maar de kans op een bui blijft bestaan. Het weer zal de eerstkomende drie dagen koel zijn met geen hoge re maxima dan 18 d 19 graden C. Het blijft voorlopig af en toe ge stoord, maar tegen het weekeinde is een geleidelijke verbetering te verwachten onder invloed van een atlantische rug van hoge druk. Gisteren is alleen in Oost-Bra bant en Limburg nog een zomerse temperatuur van 26 graden waar- "j genomen. Gelderland bracht het j tot 23 a 25 graden C. moeder van vijf kinderen nodig. Na haar scheiding was ze opnieuw in verwachting geraakt. Met dit geld wilde zij de abortus in Engeland be kostigen. Het kaartje voor de over tocht lag al klaar, toen zij gistermor gen besloot het benodigde geld te roven. Tot en met de roef ging alles goed, Vermomd als man stapte zij de Ge meentelijke Spaarbank aan de Kerk straat in Doesburg binnen. Tegen de bibberende lokettiste zei ze: „Dit is een overval. Geef me 2000". De 24-jarige Amke Booiman schrok zo erg van de „man", dat zij al het aan wezige geld in de boodschappentas deed, die haar werd voorgehouden. Ongeveer 5700 was het. „Ga nu niet gillen en probeer geen alarm te slaan", kreeg de lokettiste nog te ho ren, „anders pak ik je later toch". Daarna maakte de overvalster zich op de fiets uit de voeten. De overval werd als het ware gepleegd onder de ogen van ijzerwarenhande- laar W. Weenink. Hij was bezig een klant te helpen, toen de „overvaller" naar binnen ging. „We zeiden nog te gen elkaar", vertelde de heer Wee nink later, „die kerel lijkt wel gek. Wie draagt er nu een ijsmuts midden in de zomer. Ach, dachten we, hij zal wel oorontsteking hebben". Amke Booiman rende na de overval ge heel overstuur naar haar buren, kap per Regelink. „Help. een overval", schreeuwde ze. De juist uit Westindische dienst afge zwaaide kapperszoon Hans Regelink (22) en zijn vriend Jan Visser (21) zet ten onmiddellijk pt* .iets de achter volging in, zoekend naar een man. „Ineens zagen we een vent met een Ijs muts op", vertelde Hans Regelink la ter. „We zeiden nog tegen elkaar: Gek, dat iemand midden in de zomer een ijsmuts draagt". De beide vrien den zagen toen, dat de man de ijs muts van z'n hoofd trok en een huis aan de Windmolenstraat invluchtte. De jongens lieten de politie waarschu wen en betrokken zelf de wacht bij het huis, Henk bij de voordeur, Jan bij de achterdeur. Kort daarop belde wachtmeester Te Spenke aan. Hij werd binnengelaten en trof alleen de vrouw met haar kinderen aan. Ze zei niet gemerkt te hebben, dat een man haar huis was binnengevlucht. Jan Visser zag het eerst, dat de vrouw in werkelijkheid de overvaller was, die zij hadden nagezeten. „U bent het, die de overval heeft ge pleegd", zei hij. „Ik herken u". De vrouw ontkende aanvankelijk hard nekkig iets met de overval uit le staan te hebben. Maar toen de politie in het achtertuintje de inhoud vande fietstassen ging bekijken en een ijs muts, een legerjack, een alarmpistool en de boodschappentas met 5700,— vond, barstte ze in tranen uit. Ze legde een volledige bekentenis af en vertelde, dat ze zich na de overval in recordtijd had verkleed. Tien minu ten na de overval zat Willy al op he' politiebureau. De kinderen werden bij familie ondergebracht. Achter de overval schuilt een huwelijksdrama. De op zestienjarige leeftijd getrouwde vrouw was met vijf kinderen door haar man in de steek gelaten. Ze moest zien rond te komen met een uitkering van Sociale Zaken. Toen ze weer in verwachting raakte, dacht ze haar moeilijkheden te kunnen oplos sen door een abortus. In de afgelopen weken had zij op alle mogelijke manieren geprobeerd om het geld daarvoor op legale wijze bij elkaar te krijgen. Toen dat niet lukte, besloot zij tot de overval. Een alarm pistool had zij in huis, de methode had zij afgekeken van een Duits. *èle- visieprogramma. Vandaag zal de vrouw worden voorge leid bij de officier van justitie te Arnhem. ADVERTENTIE mm. Weersverwachting van het KNMI tot woensdag avond: Veel bewolking met plaatselijk buien. Matige tot krachtige, aan de kust tijde lijk harde wind ruimend van zuidwest naar west of noordwest. Gematigde tem peraturen. Morgen: zon op 04.37, onder J0.54; maan op 18.25, onder 00.28 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1