Vechters voor jeugdcentrum geloven er al niet meer in 10550 11078 Henk van de Berg: „Een zielige vertoning met W illibrordus-schoor Bibliotheek gaat binnenkort over naar Sterke Arm Collecte kan toch doorgaan C. G. v. Hal bedankt voor commissie f Hïïr i Belt Staphorst Appel-expositie in Utreeht BROMMERS ZULLEN NU WEER KNALLEN IN HOOFDSTRAAT EN PORTIEKJES WORDEN STEEVAST WEER OVERBEVOLKT; DE JEUGD MOET HET WEER OP STRAAT GAAN ZOEKEN VRUCHTENVEILING TIEL Ruimtegebrek verleden tijd Gestolen auto gevonden jven gezond: structuren niet dacht ikzer VEILING GELDERMALSEN GEWELDIG PERPLEX BEJAARDEiS GROEIEN DINSDAG 14 JULI 1970 VEENENDAAL ..Natuurlijk staan wij er volledig achter dat de gehandi capten altijd voorrang moeten hebben boven de gezonde jeugd en het stoort ons dan ook bepaald niet dat deze groep nu gebruik gaat maken van de Willi- hrordus-school, maar wij zijn onbeschrijfelijk boos over de manier waarop dat allemaal is gebeurd bij de gemeente Veenendaal". - „Aan de lopende band heeft men ons toezeggingen gedaan dat de school yzou worden bestemd voor de plaatse lijke jeugd en het is aan één kant nog maar gelukkig dat we zo sceptisch te genover al die beloften zijn blijven staan, ander was de klap nog harder aangekomen. Twee jaar lang hebben we bij de ge meente aangeklopt en besprekingen gevoerd om eindelijk de beschikking te krijgen over een jeugdcentrum en wat blijkt nu Men heeft ons al die tijd gewoon aan het lijntje gehouden. Werkelijk het is belachelijk, de hele situatie. Veenendaal zit deze winter nog steeds zonder jeugdhonk, zodat de jeugd zoekende blijft. Maar ja, de gemeente heeft het zelf gewild. De brommers zullen nu weer knallen in de Hoofdstraat en de por tiekjes worden steevast weer overbe volkt, want de Veenendaalse jeugd moet het weer eens in andere plaatsen en... op de straat gaan zoeken!" Een keiharde confronttatie met de heren Henk van de Berg en Han op de Woert, organisatoren van enkele zeer geslaagde popfestivals in Veenendaal en vechters voor de lokale jeugd die zoals onlangs werd beslist wederom zonder centrum komt te zitten. Het duo is bijzonder verontwaardigd en in het gesprek blijkt dat dan ook overduide lijk door ontelbare stemverheffingen, desperate gebaren en woedende vuist slagen op de leuningen van de bank, ei gendom van de vader van Op de Woert, die steeds weer even stiekem naar die gedeelten van het meubelstuk loert waarop de vuisten van zijn zoonen vriend Van de Berg zijn neergekomen. Het tweetal dat twee jaar lang heeft geknokt voor zijn leeftijdgenoten Jan Veenhof, ook een organisator van popevenementen en goede vriend van v.d. Berg en Op%de Woert, is verhinderd bij het gesprek aanwezig te zijn ge looft er, nadat de Willibrordus-school een bestemming kreeg voor de gehandi capten niet meer in en dat defaitisme is niet verwonderlijk wanneer men weet wat de jongelieden allemaal heb ben gedaan om de jeugd een eigen honk honk te bezorgen. Henk van de Berg wil het dolgraag nog even in het kort vertellen: „Tien tallen nialen hebben we over deze kwestie contact gehad met het gemeen tebestuur en de raadsleden. In die lange periode hebben we pop festijnen georganiseerd in de garage van Schoonhoven, in het NVV-gebouw, eenmaal in een grote tent en een keer in jeugdherberg „De Eikelenkamp" in Eist en steeds klonk het als een klok. Bij het organiseren van de festivals kregen we bijzonder veel medewerking van burgemeester Bode en hoofdin specteur Huiskamp en de vroede vade ren en de raadsleden vonden het alle maal geweldig. Men deed ons allerlei toezeggingen dat het spoedig voor el kaar zou komen met de ruimte, maar het vreemde is dat we, toen de gemeen teraadsverkiezingen eenmaal achter de rug waren, niets maar dan ook niets meer hoorden. Voordien zat men be leefd ja te knikken, maar toen was het plotseling afgelopen", aldus een weinig vroiyke v.d. Berg. Han op de Woert vraagt zich hierop aansluitend af wat de gemeente toch met het geld doet. want men laat een commissie een jaar lang onderzoeken wat er met de Willi- brordusschool moet gaan gebeuren, de betreffende mensen gaan aan het werk en krijgen tout a coup te horen dat het Eebouw een geheel andere bestemming rijgt. "Men heeft zelfs een hearing belegd met de jeugd, iets dat ook waardeloos is geweest op deze manier", meent hij. Een commissielid heeft hem zelfs toe vertrouwd dat de gemeente helemaal geen commissie in het leven had behoe ven te roepen als een lijst van 500 handtekeningen van de Veenendaalse jeugd bij B. en W. terecht was gekomen met het verzoek om een eigen ruimte, doch die lijst „raakte zoek." „Maar de Veenendaalse jeugd is door de hearing en de zielige vertoning met de Willibrordu.sschool wakker gewor den en zij slikt het niet," waarschuwt Henk van de Berg en hij zegt deze woorden te baseren op bijzonder veel reacties die hij van leeftijdsgenoten heeft gehad. „We hebben nu niets meer, geen bio scoop, geenoch, wat is er eigenlijk wel voor ons? We moeten weer naar Rhenen, Amerongen en Scherpenzeel. En dat voor een plaats van 30.000 inwo ners... belachelijk." Bij de gemeente had volgens hem een licht moeten opgaan toen bleek, dat ruim vierduizend mensen de beatfestij- neri hadden bezocht. Men had toen voor een geschikte ruimte moeten zorgen om deze evenementen te kunnen herhalen VEENENDAAL Op de hearing voor de jeugd, die onlangs is gehou den, schijnt een import-Vecnendaler de historische woorden „Het lijkt hier voor de jeugd wel Staphorst" te hebben gesproken. En daarmee is volgens Henk van de Berg en Han op de Woert de plaatselijke situatie raak getypeerd. Volgens hen wordt er veelvuldig gescholden op de jeugd, maar zij heeft dat niet verdiend. Men moet zeer voorzichtig zijn met kritiek wanneer de jonge mensen hun ver tier op straat zoeken, want er is na melijk niets anders, aldus v. d. Berg, „en daar komt ook nog lang geen verandering in". Hij vraagt zich niet zonder angst af hoe de Lampegietersavond zal verlopen, want hij en zijn vrienden zijn geenszins van plan iets te orga niseren voor de jeugd. „Wij worden door de gemeente niet geholpen, dus op eigen houtje doen we ook niets. Dan maar Stap horst-taferelen..." Henk van de Berg: .het vreemde is dat we, toen de gemeenteraads verkiezingen eenmaal achter de rug waren, niets maar dan ook niets meer hoorden M dan a.u.b. voor Voonondooi Zêtord. v. I4.M-17.30 u foor Rhonofl 3328 Nwo Voonondaaltoweg 159 UTRECHT In het Utrechtse Cen traal Museum zal vanaf 3 september een unieke tentoonstelling van het werk van Karei Appel te zien zijn. Onder de naam „Appels oogappels" worden dan ruim zestig werken van deze ekende schilder getoond, die hij omdat hij ze zelf zo goed vond nooit heeft willen verkopen. De tentoonstelling zal door deze keus een zeer persoonlijk karakter hebben en zal tevens uitgebreide informaties geven over Appels ontwikkeling, omdat er reeds werk van voor de Cobratijd uit 1947 te zien is. Het overzicht loopt door tot 1970. Appel, die in Parijs woont, zal waar schijnlijk naar Utrecht komen om de opening bij te wonen. VEENENDAAL De heer Cees G. van Hall heeft de leden van de commis sie veteranenvoetbal meegedeeld dat hij geen deel meer wenst uit te maken van dit lichaam. Van Hall, die enkele jaren is opgetre den als competitieleider van het vetera- nentoernooi en ook jaarlijks ('e wed strijd ten bate van de chronisch zieken uit Veenendaal organiseerde, maakt nu zo deelde hij mede „plaats voor een nieuwe kracht, die wellicht nieuwere ideeën naar voren zal brengen in de commissie". De prijsuitreiking van bet veteranen- toernooi 1970 zaterdagavond in het NVV-gebouw was de laatste activi teit die het Veenendaalse gemeente raadslid op dit gebied ontplooide. en daardoor de jeugd van de straat te houden. „Maar wat moeten de jonge mensen nu deze winter weer gaan doen?" roept Han op de Woert wanhopig uit. „Wij staan perplex dat dit beeft kunnen gebeuren. Er zijn zelfs raadsle den geweest die tegen ons zeiden, dat we ons maar vast moesten voorberei den. omdat het zeker was dat de school voor ons was. En dan dit Het trio v. d. Berg-Op de Woert- Veenhof wil het wel van de daken schreeuwen: Geef ons alsjeblieft ruim te!! De jeugd wil gewoon een fyn cen trum hebben om te dansen, om op doordeweekse dagen creatief bezig te kunnen zijn en om gewoon te praten en samen te ztfn. volgens v.d. Berg. Hij is furieus over de opmerking van 'n raads lid, die hem als vermaakscentrum het Valleibad aan de hand deed, want dat zou toch in oktober opengaan op zon dag? Een „zoethoudertje" waarom Henk van de Berg knallend hard en wat geforceerd lacht. „De raad moet maar eens inzien dat men iets moet doen voor de jeugd, waarop men zo frequent zit te schelden. Zelfs toeristen klagen steen en been over het feit dat er totaal niets is in Veenendaal waar men wat vertier kan vinden." Het tweetal zegt heel Veenendaal reeds te hebben afgestroopt, maar men kan eenvoudig zonder hulp niets vin den. „Wij hebben nagenoeg alle Neder landse topgroepen naar Veenendaal ge haald en nooit schulden gemaakt (wel duizend gulden geschonken aan de be jaarden), dus waarom zou men ons niet op weg helpen om te komen tot de rea lisering van een jeugdcentrum, dat voor deze gemeente zo onontbeerlijk is? We hopen nu vurig op een ruimte voor nood, maar geloven doen we er al niet meer in Tot slot tonen de jeugdige organisato ren er zich verbaasd over dat de ge meente wel alle medewerking verleent aan relatief kleine groepjes die wat on dernemen, doch niet aan hen die het grote jeugdpubliek vertegenwoordigen. Bij ons vertrek horen we nog de op merking ,,'t Is om wanhopig van te worden". De stem klinkt zeer vermoeid. N.V. Vruchtenveiling „Tiel en Om streken". Veilberichl van maandag 13 juli 1970. APPELEN: Golden Delicious I 75'80 62-67, 70/75 36-40. 60/65 28-31 Goudreinette II 65/75 25-32. Jonathan I 70/75 56-63, 60/65 36-40. KERSEN Insp. Lohner E 139-189, 1 136. MierlQ E 150-183, I 162-164. Volgers E 160, I 107-137. Variks Zwart E 180-192. I 140-150. Meikers E 119-140, I 97-110. Wijnkers E 198-238, I 130-175. Zwarte kers B rood 68-69. Meikers B rood 45. AARDBEIEN per doosje van 250 gram: Red. Gauntlet E 81-124, I 57-99, II 44- 71. BESSEN: Kruisbessen per doosje E 29-42, I 25- 28. Kruisbessen per kg E 92-160, I 28-81, II 20-31. Rode bessen per doosje: Rodels E 82-152, I 69-81. Rode bes E 30-42, I 21-32, fabr. f 0,64. BRAMEN: Bramen E 68-82. Zwarte bes p/kg I 160-162. Alles in centen per kg. (Van een onzer verslaggevers) VEENENDAAL In de tweede helft van augustus of begin september gaat de christelijke bibliotheek in Veenendaal verhuizen van de Koningin Juliana - mavo naar een gebouw dat is gelegen onder de SI B-flats aan de Sterke Arm. Daarmee gaat eindelijk een vurige wens van het hoofd van de openbare lees zaal/bibliotheek. mevrouw T. Brouwer-Bruins, in vervulling. Al jarenlang heeft zij te kampen gehad met een ontstellend ruimtegebrek en dat is binnenkort verleden tijd. VEENENDAAL Voorzien van spandoeken met teksten als ,,Wij ho pen op een speelplaats" kwam maan dagmorgen een groep kinderen demon streren in het gemeentehuis. De mini- demonstrant je s waren afkomstig uit de Julianastraat, en wilden van het gemeentebestuur haring of kuit: krij gen ze ruimte om te spelen of niet. Ze krijgen het, vertelden loco-burgemees ter Ant. de Ruiter en wethouder M. Bastmeijer, die htt gezelschap in de trouwzaal lieten plaatsnemen, en een gesprek begonnen met de aanvoerder- tjes, Corric Achterberg en Hans Schin kel. De kinderen willen een speeltuin, of althans toestemming om te spelen op een braakliggend terrein tussen de Juliana v. Stolbergschool aan de Nieu- weweg en de Oranjestraat. De wet houders wezen de demonstranten erop dot een speeltuin veel geld kost, maar hij zal er zeker komen. Voorlopig worden er deze week nog vast doelpalen geplaatst, en de jeugd heeft vrij spel. Wie er een hut wil bouwen kan er ook terecht. Het is de bedoe ling ter plaatse huize „De Zoomaf te breken en de vrije ruimte te gebrui ken voor een echte speeltuin. Hoe lang dat duurt is niet te zeggen, verklaarde de heer De Ruiter, die de twintig speelgrage activistjes niet liet vertrek ken zonder hun een doosje snoep mee te geven. In de mavo-school heeft de biblio theekleiding de beschikking over een ruimte van tweehonderd vierkante me ter, terwijl het nieuwe gebouw een vloeroppervlakte heeft van ruim 800 m2. Bovendien is daar alles gelijkvloers en dat is volgens mevrouw Brouwer een groot voordeel. Hoewel de streefdatum niet haalbaar is gebleken, komt de verhuizingsperiode nu erg dichtbij. „Een geweldige opluch ting", verzucht mevrouw Brouwer. „Jarenlang zijn we geconfronteerd met een enorm ruimtegebrek en dat terwijl we nog steeds groeien. Elk jaar komen er namelijk een paar honderd nieuwe leden bij. Momenteel zitten we met ongeveer 2500 ingeschreven lezers aan de top", vertelt zij. Wanneer men een vergelijking trekt met het landelijk gemiddelde is dat volgens haar voor een plaats als Veenendaal behoorlijk hoog. „In 1952 werd de bibliotheek met de leeszaal geopend in de Koningin Julia- na-mavo. Als men bedenkt dat we toen van start gingen met nog geen honderd leden, dan zijn we toch flink gegroeid en hebben we ons bestaansrecht wel degeliik bewezen", aldus mevrouw Brouwer. De bibliotheckleiding gaat bij het be trekken van het nieuwe gebouw geen extra grote aankopen doen. Het hoofd van de leeszaal: „Wij kopen het gehele jaar door nieuwe boeken. In de mavo kunnen we zelfs lang niet alles bergen, zodat het me niet noodzakelijk lijkt om nu meer te gaan kopen dan in normale gevallen. Wij hebben momenteel de beschikking over ongeveer 16.000 exemplaren". Het is niet uitgesloten dat wanneer de nieuwe leeszaal aan de Sterke Arm in gebruik wordt genomen dat een toe loop van nieuwe lezers met zich mee zal brengen. VEENENDAAL Bij het voetbalter rein in het Salamanderpark is gisteren een auto teruggevonden, die in het weekeinde werd gestolen bij de firma Berko te Ede. De lading van de wagen, bestaande uit radio's, tv-toestellen en andere elektrische apparaten, was ver dwenen. Er wordt een onderzoek inge steld. Sinds zaterdagnacht mist een bewo ner van de Middelbuurtseweg zijn por temonnee met 700 gulden en 100 Duitse marken. Het bedrag moet in die nacht uit zijn woning zijn ontvreemd. De po litie heeft de zaak in onderzoek. Geachte redactie, Naar aanleiding van een aantal reac ties m.b.t. het artikel in De Vallei van vrijdag j.l. over de structuur van een aantal Veenendaalse ondernemingen is er onzerzijds wel behoefte om enige kanttekeningen te maken. Gebleken is namelijk dat een aantal mensen min of meer veronderstelt dat, wat de „Spandon"-werknemers is over koken, ook herj boven het hoofd hangt. Niets is echter minder waar. De ge noemde bedrijven zijn gezond en vra gen eerder meer personeel, dan dat men tot ontslagen moet overgaan. Zowel m.b.t. de financiering als met de econo mische gang van zaken is er niets aan de hand. Van onze kant hebben we alleen ge meend, de structuur van een aantal on dernemingen aan de kaak te moeten stellen. Wij zouden het op prijs stellen dat men de „kop" van het artikel ver geet, maar de inhoud wel ter harte neemt. Het gaat hier primair om de verant woordingsplicht van het bedrijf tegen over het personeel en de bonden, en over een aantal historische rechten, die men op grond van eigendom meent te kunnen claimen. Veenendaal, J.C. Havinga VEENENDAAL Ruim zestig collec tanten gaan volgende week maandag beginnen met 6e geldinzameling waar van de opbrengst wordt gebruikt om de 25ste bejaarden- en invalidentocht in Veenendaal te organiseren. Het heeft er eerst naar uit gezien dat de hele zaak niet door kon gaan, omdat te wei nig mensen zich als collectant hadden aangemeld. Een speciale wervingsbij eenkomst in De Korenbeurs, deed gis teravond echter het getij keren. Ofschoon slechts een twintigtal Vee- nendalers gehoor had gegeven om voor dit doel een kop koffie te komen drin- Coöp. Veilingsvercniging „Geldermal- sen en Omstreken" G. A. Noteringen van maandag 13 juli 1970. APPELEN: Goudreinet EI 65/75 45-46. 75/85 55-62, 85/95 60. Jonathan EI 60 65 31-33, 65/70 40-49 70/75 45-51, 75/80 36. 60/70 37-38. G. Delicious EI 60/65 38. 65&70 47, 70 75 55-59, 75/80 66, 80/85 57-67, 60/70 44- 51, 70/80 60-68; EII 60/65 19-34, 65/70 24- 45. 70/75 32-53, 75/80 37-57, 80/85 37-49. 60 70 43-46, 70/80 54-60. AARDBEIEN Aardbeien per doosje van 250 gram II 40-45, I 76-91. BESSEN: Rode bes per kg II 71-103, I 126-168. Kruisbes per kg I 76-83, EI 125-140. Zwarte bes I 149. tERSEN: Mei rood 40-56. I 131-175. V Zwart rood 49-75, I 138-192. Wijnkers rood 57-82. I 186-244, EI 228- 261. Markiezen EI 187-198. ken, draaide het erop uit, dat men on derling nog eens twintig anderen wist te „strikken". De collecte moet vierduizend gulden opbrengen, wil men de tochten kunnen houden (respectievelijk op 26 augustus en 5 september). Een en ander betekent dat men hoopt dat per gezin een bedrag wordt gegeven dat tussen drie kwartjes en een gulden (of meer) ligt. Op deze wijze zal men de „jubileumtochten" tot iets bijzonders kunnen maken. De totale kosten belopen volgens de meest recen te ramingen ruim twaalfduizend gul den. Onder leiding van de heer Ant. de Ruiter besprak het bestuur van de or ganiserende Verepiging „Oranjedag" gisteravond het plan de campagne met de collectanten. Ieder kreeg een eigen wijk toegewezen. Ofschoon de officiële collecte pas maandag begint, zullen sommigen deze week al met de bus langs de deur komen, omdat anders di verse vakantieplannen in de war kun nen lopen. Op de foto: het bestuur en een aantal collectanten. VEENENDAAL De uitslag van de wedvlucht van pv „De snelpost" vanaf Katelijne-Waver voor jonge duiven was: gelost om 7.10 uur, eerst aanko mende duif 8.39.52 uur; snelheid 1437.0 m. p. m. W. H. Roelofs 1, D. Corne- lissen 2, A. v. Asselt 3, R. v. Doorn 4, 8, D. G. Schans 5, Joh. v Manen 6, 11, 13, H Heikamp 7, 10, Leppers de Hartog 9. A. D. v.d. Bosch 12, 15, C. van Asselt 14. De uitslag van de wedvlucht vanaf Ruffec was: gelost, om 6.30 uur, eerst aankomende duif 17.03.25 uur, snelheic 1116.6 m.p.m. E. Sukkel 1, 7. Spliethoff Vlootmar 2, 3, 4, 6, 8, 10, H. Uluck 5, 9.

De Vallei | 1970 | | pagina 3