MENSENSMOKKEL Scotland Yard weigert aanbod Rotterdammer Voor 'n ton gestolen bij grossier Prins toonde geschenken Jonge vrouw deed slaaptabletten in koffie van gezin „PvdA staat voor felle uitbarsting" Raadscommissie stelt Utrechtse wethouder danig in gebreke vis houdt,. Telefoneren naar 16 landen in Europa is nu goedkoper. Naar 4 landen duurder. PTT Raad Borssele wist niets van overeenkomst niet Total Ir. v. cl. Berg bedankt als Statenlid Stijging aantal verdrinkings- gevallen korting Meisje onder trekker NEDERLANDSE COASTER REDT VLIEGERS UIT NOORDZEE 0 VIS...duur? Wel...nee! u en uw beurs til Nederlands kind in Zwitserland verdronken Drie weken vertrouwd kiezen uit de mooiste collectie van Nederland Anne Frankhuis kan worden verbouwd Openbaarmaking voorontwerp wet bepleit ALLES VERTELLEN IN RUIL VOOR VRIJLATING TWEE CHAUFFEURS99 ONWETEND BANDOPNAME Japanse keizer bezocht Expo PARTIJBESTUURSLID L. TEN CATE /N FORSE AANVAL OP NIEUW LINKS: Adoptieplan voor bewoners dierentuinen Na één vergadering: VAN DEN DOEL Op niet afgeprijsde kussens en tapijten, waaronder antieke stukken: 10% korting RATTEN telefoon kosten van 1 minuut' telegrammen wilt u meer weten? Vakantiespreiding bij Vredestein in Enschede DINSDAG 14 JULI 1970 ROTTERDAM De Rotterdamse koopman L. ran der Staay, Nederlandse schakel in de mensensmokkel naar Engeland, is bereid Scotland Yard alles te vertellen over de mensensmokkel. In ruil daarvoor zou de Britse justitie de twee Rotterdamse chauffeurs, de 41- jarige B. S. en de 31-jarige J. van B., die ongewild betrokken zouden zijn ge raakt bij de mensen smokkel, moeten vrijlaten. Scotland Yard heeft dit aanbod in middels van de hand gewezen. De woordvoerder van Yard zei: „Als het aan ons ligt komen ze nooit vrij zolang we niet haarfijn alles weten van deze srnokkelzaak". De twee chauffeurs werden op 12 juni in Londen gearresteerd toen uit hun wagen negen Engeland binnenge smokkelde Pakistani overstapten in een andere auto. Volgens de heer Van der Staay heb ben zij niets te maken met de hele af faire; zij zouden zelfs niet hebben ge weten dat er mensen in hun vrachtwa gen, geladen met ty-apparaten waren verborgen. Hij hoopt dat op 24 juli voor de Lon- dense rechtbank hun onschuld kan worden bewezen. Bij de Rotterdam gen, geladen met tv-apparatuur waren se politie'heeft hij zijn vingerafdrukken latln nemen die zijn doorgestuurd naar Scotland Yard. „De bedoeling daarvan is", zo zei de heer Van der Staay ons, „Scotland Yard het bewijs te leveren dat op de tv-toestellen waarvan de schuilplaats in de vrachtauto was gebouwd, alleen mijn vingerafdrukken te zien zijn. De chauffeurs zijn er helemaal niet aan geweest", L. van der Staay heeft van het ge sprek met Scotland Yard een bandop name gemaakt. De verdediger van de twee chauffeurs wil die band volgende week vrijdag in de rechtszaal te Lon den laten afdraaien. Ook wil men tijdens die rechtszitting de filmopnamen en foto's projecteren. Deze zijn door bemiddeling van de heer Van der Staay gemaakt in de huizen waar hij in Rotterdam en bij Den Bosch Pakistan en Indiërs onderdak had gebracht in afwachting van het ge heime transport naar Engeland. Hij meent dat daarmee kan worden aangetoond dat de organisatie van deze mensensmokkel helemaal buiten de gearresteerde chauffeurs is omgegaan. BORSSELE De raad van de Zeeuwse gemeente Borssele wil in zijn eerstkomende vergadering aan de weet komen, hoe Borssele partner is gewor den in een overeenkomst, die de Total- raffinaderij, die in het Sloegebied komt, voorschrijft om regelingen te treffen ter voorkomen van water- en luchtverontreiniging. De raadsleden vinden het een „bij zonder vreemde zaak" in de krant te moeten lezen, dat hun gemeente deel uitmaakt van dit convenant zonder eni ge voorafgaande discussie. Voordat hierover in Middelburg beslist werd, hadden zij, naar hun opvatting, eerst de kans moeten krijgen er samen over te praten. De olieraffinaderij wordt' gebouwd op grondgebied van Borssele. OSAKA De Japanse keizer Hirohi- to en keizerin Nagako hebben maandag een bezoek gebracht aan het Neder landse paviljoen op de Expo'70 in Osa ka. De keizer en de keizerin werden verwelkomd door minister Luns van Buitenlandse Zaken, die al enige tijd in Japan is, en door mr. Cals, de voorzitter van de Nederlandse inzending. WINSCHOTEN Maandag is ln Winschoten de vijfjarige Zwaantje An- tema uit Heiligerlee om het leven geko- fen. Het meisje viel van de trekker van haar oom en kwam onder een van de wielen terecht. Kort na aankomst in het Sint-Lukas-ziekenhuis in Winscho ten is zij overleden. HOOGEVEEN Uit een grossierderij in Hoogeveen is, naar gisteren werd ontdekt een party sigaren, sigaret ten en koffie gestolen ter waarde ran honderdduizend gulden. De inbrekers moeten de zaak met een vrachtwagen zijn binnengereden, na dat de buitendeur met een koevoet was opengebroken. Vermoed wordt dat de daders met hun buit over de Duitse grens zijn verdwenen. Ook het kantoor bij het magazijn werd door zocht, maar daar wordt niets ver mist. SOESTDIJK Prins BervH\.ard toonde gisteren de geschenken die hij op zijn rondreis door Indonesië aangeboden heeft gekregen. Op de foto: de prins met een antieke gouden kris, een geschenk van president Soeharto. DELFT De politie van Delft heeft de 25-jarige mejuffrouw R. aangehou den die slaaptabletten zou hebben ge daan in de koffie van haar familie. Na het drinken van de koffie werden (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het PvdA-bestuurslid L. O. ten Cate. enige tijd geleden wel eens de „éminence grise" van de stroming Nieuw Links genoemd, heeft in de Leeuwarder Courant, waarvan hij hoofdredacteur is, voorspeld dat de PvdA opnieuw voor felle uitbarstingen staat. In het artikel dat hij de kop „Nieuw Links, einde van een stroming" gegeven heeft, schrijft hij, dat de strijd zich bij de socialisten tot nu toe achter de schermen afspeelt, „maar pas op, het duurt niet lang meer of de héle boel barst uit naar buiten". de vader, de moeder en een broertje van het meisje onwel. De moeder moest naar een ziekenhuis. Het meisje, dat al eerder in een psy chiatrische inrichting in Delft \yas be handeld, maar genezen was verklaard, zal waarschijnlijk geen proces-verbaal krijgen. Men probeert haar in een an dere inrichting opgenomen te krijgen. WHITBY De Nederlandse kust vaarder Brinda heeft gisteren twee vliegers uit de Noordzee gered. Een Phantom verkenningsvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht stortte neer bij de Runswick baai. De twee in zittenden kwamen aan hun parachutes dicht bij het uit Groningen afkomstige schip neer, zodat zij in korte tijd kon den worden opgepikt. HEEMSKERK Iedere gemeente, ieder dorp, en ieder gehucht zou één of meer bewoners van onze dierentuinen moeten adopteren. Dit idee van mevrouw B. J. N. Dron- rijp (48) in Heemskerk en haar twintig jarige zoon Jan om zo het voortbestaan van de Nederlandse dierentuinen en met name het noodlijdende Artis te redden, wordt samen met de Heems- kerkse kabouters uitgewerkt. „Als ieder gezin wekelijks een kwar tje beschikbaar stelt, dan zou dat een blijvende steun voor de dierentuin en zijn bewoners zijn", zegt mevrouw Dronrijp. Zij is van plan alle gemeenten en al lerlei instellingen en bedrijven aan te schrijven om mee te helpen aan de ac tie „Dierentuinen" door een gorilla, neushoorn, tijger of ander dier te adop teren. In Heemskerk is reeds een speciale bankrekening geopend voor dit doel. ARNHEM De voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkie zingen van Provinciale Staten van Gel derland. drs. J. A. F. Roeien, heeft meegedeeld dat het CHU-Statenlid ir. A. van den Berg als zodanig bedankt heeft. In zijn plaats is nu zijn stadge noot W. Timmer gekozen verklaard. Ir. Van den Berg werd begin vorige maand als lid van Provinciale Staten van Gelderland geïnstalleerd. Zijn spoedige vertrek houdt verband met zijn wens terug te keren naar de Provin ciale Waterstaat waar hij een vooraan staande functie enige tijd geleden had opgegeven om wethouder van Arnhem t& worden. Ir. Van den Berg wil dit wethouderschap niet continueren en naar de, Waterstaat terugkeren; om deze reden kan hij geen lid van de Sta ten blijven. UTRECHT De Utrechtse wethou der H. van der Vlist is volgens een commissie die in opdracht van de ge meenteraad een onderzoek heeft inge steld naar de moeilijkheden op het ge meentelijke atheneum, ernstig in gebre ke gebleven. Hij zou volgens de commissie zijn ge weken voor bedreiging en zou zich on voldoende achter de rector hebben ge plaatst. Tussen de schoolleiding, leraren en leerlingen op het atheneum ontstonden het afgelopen schooljaar moeilijkheden over de democratisering. Een twintigtal leraren verklaarden zich solidair met de leerlingen. Volgens het rapport dienen voorts drie leraren niet voor herbenoeming in aanmerking te komen. Enkelen zouden overgeplaatst moeten worden. De leraar die de eindredactie van het gewraakte schoolblad verzorgde, moet volgens de commissie ontslagen worden. Het rapport zal 24 juli tijdens een ex tra raadsvergadering in de gemeente raad worden behandeld. HAARLEM In het eerste half Jaar van dit jaar zijn in ons land meer men sen verdronken dan in dezelfde periode van 1969. Van januari tot en met juni 1970 ver dronken 246 mensen tegen 215 in de eerste zes maanden van vorig jaar. Opvallend is dat er minder vrouwen, maar meer mannen verdronken. ADVERTENTIE Vraag recepton bij uw vishandelaar of bij het Pradokteehap voor^ Vis en Vlsprodukten, Wasseneameweg 20. Den Haag. INTERLAKEN (Zwitserland), In het Meer van ThUn is zondag de vijf jarige Cornelis Meggelen uit Rotterdam verdronken. Hij kampeerde met zijn ouders aan de rand van het meer. ADVERTENTIE „Wat ooit Nieuw Links geweest is, een stroming met elan onder leiding van goed-geïnformeerde jonge men sen, is nu ineengeschrompeld tot een verzameling bitse, querulerende en intrigerende warhoofden. Het is geen stroming. Het is geen richting. Het is niets", aldus een bittere Laurens ten Cate. ,De tegenstanders van de PvdA sieren aldoor weer Nieuw Links op met vol strekt belachelijke omschrijvingen. Opvallend is ook dat in de verslagen over de zielige bijeenkomsten van de z.g. Nieuw-Linksers zorgvuldig wordt verzwegen hoe weinig personen van gewicht er nu weer waren. Zo krijgt wat eens een frisse en nuttige tegen stroom voorstelde tegen de gevestigde figuren nu de glans die het niet ver dient". „Iemand als drs. Hans van den Doel kan van tijd tot tijd wel uitroepen dat hij zich rekent tot Nieuw Links. Het is maar goed dat hij zich dan vergist, want een man van zijn capa citeiten aan intelligentie en vernuft past op geen enkele manier meer bij ADVERTENTIE 20*50% het overblijfsel van de z.g. progressi viteit". Het ontbreekt de officiële club Nieuw Links eenvoudig aan kwaliteit. De lichtgewichten drijven boven en straks zal wel blijken dat ze op geen stukken na kunnen waarmaken wat ze zo luid beweren: voldoende aan vaardbare kandidaten voor de Kamer te kunnen opleveren. Er zijn bij de oude hap van Nieuw Links misschien vijf of tien te vinden van uitzonder lijke bekwaamheid op hun vakgebied, die zeer nuttige bijdragen zouden kunnen leveren tot het werk in het parlement. Maar enkelen van hen zit ten tot over de oren in ander werk". Vervolg Kranenburg „Anderen bedanken feestelijk voor de eer omdat zij menen veel nuttiger te kunnen werken op het engere ter rein van hun vak. Er zitten bij die oude Nieuw Linksers verder een paar mannen die uitstekend zouden kun nen bijdragen tot de „algemene poli tiek" maar helaas stelt die „algemene politiek" niet's meer voor dan tot niets verplichtende woordenkramerij. En als het dus ten slotte uitdraait op een man of drie of vier dan moet Nieuw Links (oude stijl) tevreden zijn. Nieuw Links nieuwe stijl moet uiter aard helemaal niet in het parlement komen omdat het bestaat uit onna- denkelijke schreeuwerds," aldus de heer Ten Cate in dit artikel dat in en buiten de Partij van de Arbeid onge twijfeld grote aandacht zal trekken. „Nieuw Links had willen zijn - en dat is ook een tijd geweest - de hor zel in het vlees. Nu zijn het de ratten op de trap naar de macht. Dat is voor de PvdA een onaangename hindernis want van herrie blijft meer ergernis over dan van eenstemmigheid. In de komende maanden zal men deze dingen naar buiten zien komen bij het conflict over de vraag hoeveel lijstaanvoerders de PvdA moet heb ben, wie dat moet(en) zijn en wie er op de kandidatenlijsten moeten staan. Nodig is, als men rondkijkt in Euro pa, een grote sterke socialistische partij die de verkiezingen ingaat met een weloverwogen en bruikbaar al ternatief programma. Rampzalig is een verdeelde club waarin roerige jongeren aldoor maar roepen dat het parlementarisme dood is en dat de hele beweging zich op de buitenparle mentaire actie zou moeten storten," concludeert de heer Ten Cate. Weet u: u telefoneert meer. Daardoor kunnen -wij nieuwe technieken toepassen - de kabelcapaciteit vergroten. Dat leidt tot verlaging van de kosten. Vooral op lange afstanden. Bij het internationale overleg kwam het volgende, voor Nederland aangename resultaat uit de bus: telefoneren naar 16 landen in Europa is nu goedkoper, naar 4 landen duurder. De nieuwe tarieven zijn 1 juli 1970 ingegaan. België Denemarken Frankrijk Italië Spanje West-Duitsland zone 1 West-Duitsland zone 2 Zweden *U betaalt bij automatische verbindingen de werkelijke kosten, gebaseerd op de duur van het gesprek. Bij niet-automatische verbindingen geldt een minimum tarief van 3 minuten. (In het verkeer met België 1 minuut) nieuw oud tarief tarief f 0.70 f 0.60 f 0.85 f 1.40 f 0.85 f 1.20 f 1.75 f2.50 f2.00 f3.15 f 0.70 f 0.70 f 0-85 f 0.95 f 1.20 f 1.90 Ook de telextarieven profiteren van deze internationale onderhandelingen die overwegend gunstig uitpakten. Naar 9 landen is nu het telexverkeer goedkoper. Naar 2 duurder. Niet kwaad. f Het spijt ons: telegrammen zijn zo arbeids intensief - ze zijn nu naar bijna alle Eurooese landen duurder. Stuur een kaartje of briefje naar de PTT, Antwoordnummer 004, Den Haag (zonder postzegel). We sturen u dan een folder met alle tarieven en alle verdere gegevens. AMSTERDAM Het Anne Frank Huis is met één klap uit de moeilijkhe den geraakt. Enige maanden geleden nqg werd de noodklok geluid. De be- richten over een dreiging sluiting van het wereldberoemde Achterhuis, wegens verval, hebben een stroom van steunac- ties ontketend. Alleen al de VARA-actie „Van Harte" bracht 60.000 gulden op. Ook uit het buitenland kwam financië le steun. De verbouwing zal eind van dit jaar beginnen en zes maanden duren. Het Achterhuis zal maar twee maanden ge sloten hoeven worden. Door de publiciteit over het Anne Frank Huis is het bezoekersaantal de laatste maanden omhoog geschoten. DEN HAAG De autobandenfa briek Vredestein in Enschede zal per 1971 vakantiespreiding invoeren. De vrij ingewikkelde regeling die hiervoor Is getroffen, komt er op neer dat de werknemers zelf hun vakantieperiode zullen bepalen. De fabriek zal dus niet langer en bloc met vakantie gaan. Tot nu toe hadden de produktieafdelingen ten gevolge van de vakantie jaarlijks een totale stilstand van twee weken. Het nieuwe systeem brengt met zich mee, dat permanent ongeveer 8,5 pet. van het personeel afwezig zal zijn. Het aantal werknemers zal derhalve ook met ruim 8 pet. moeten worden uitge breid om de produktie te kunnen hand haven. Met de buitenlandse werknemers 1* overeengekomen dat de reisdagen naar hun eigen land niet zullen worden be stempeld als vakantiedagen. DEN HAAG Het Zuidhollandse Statenlid drs. A. R. van den Burg (D'66) wil dat het voorontwerp van wet tot wijziging van de wet gemeenschappelij ke regelingen openbaar wordt. Het stuk is vertrouwelijk om advies toegestuurd aan de Statenleden door staatssecretaris Van Veen (binnenlandse zaken). Drs. Van den Burg wil dat het voor ontwerp in het openbaar wordt behan deld tijdens een vergadering van de Statencommissie voor gemeentelijke herindeling en nieuwe bestuursvormen. Ook de voorzitter van deze commissie, prof. dr. J P. van Praag, heeft aange drongen op openbaarmaking van het voorontwerp, dat overigens in grote lij nen hetzelfde inhoudt als de Nota be stuurlijke organisatie. In deze nota, die vorig jaar september in de Tweede Kamer werd behandeld, is het standpunt van de regering vast gelegd over de verdeling van overheids taken tussen Rijk, provincies en ande re bestuurslichamen. Volgens het ministerie van Binnen landse Zaken is het voorontwerp ver trouwelijk aan de Stat< leden toege stuurd omdat de Tweede-Kamerleden het stuk nog niet hebben ontvangen. SLOCHTEREN Vier zigéunervrou- wen hebben uit een boerderij in Sloch- teren (Groningen) twee gouden horlo ges, twee gouden ringen en enkele gou den oorbellen gestolen. De bewoners van de boerderij waren niet thuis.

De Vallei | 1970 | | pagina 7