Nu militaire alliantie mogelijk in Z.O.-Azië Wordt de postgiro nóg makkelijker? 21% rente i f da's makkelijk! ISRAEL WENST TOCH GESPREK MET EGYPTE NOG STEEDS IN AMERIKA Dank zij 20.000 soldaten en politiemannen Katholieke buurten afgesloten geld opnemen in het buitenland gratis giroboekjes t, Brandt in Vaticaan ThailandCambodjaLaos en Zuid-Vietnam Tsjoe en-Lai naar Roemenië Wie nü nog geen postgiro neemt, maakt zich het leven gewoonweg een stuk moeilijker. En duurder! Spaanse kerk om vraagt meer vrijheid Speuractie naar ouders van verdronken kinderen Auto's doelwit van F ram se Rode Panters Partijcongres Sovjet-Unie uitgesteld REKORD f Uw geld gaat rente geven bij de U Postgiro. Want per 1 augustus 1970 wordt op particuliere rekeningen 2%% rente vergoed over max. 10.000,-. Die rente zal worden berekend over het laagste saldo per halve kalender maand. Interessant nieuws, vindt u niet? Naast alle andere voordelen van de Postgiro betekent dit, dat uw geld niet voor niets op uw rekening staat Het groeit Het is voordelig in beweging al laat u het rustig staan Dat is een goede zaak? Binnenkort kunt u met de gegaran- j - - deerde girobetaal- kaart geld opnemen in het buitenland. Zonder kosten. Voorlopig in Duitsland, Frankrijk, Denemarken, Noorwegen, Zweden en Finland. En er komen nog meer landen bij; Tot een afgerond bedrag* per kaart kunt u straks vreemde valuta opnemen. Op alle postkantoren in die landen. Met girobetaalkaarten op zak zit u dus nooit zonder geld. Reis- gemak in optima forma! Rekening houders die girobetaalkaarten aebruiken ontvangen nader bericht. Het snelle en gemakkelijke w betalingsverkeer per Postgiro is nü volstrekt gratis geworden. De boekjes met over- schrijvingskaarten (waarvoor u tot heden 1,- moest betalen), krijgt u per 1 augustus 1970 voor niets. Gratis girokaarten met gratis enveloppen om ze ongefrankeerd te verzenden en nog rente toe... wat een prettig idee dat zóveel gemak zó makkelijk binnen uw bereik komt! ORANJEMARSEN RUSTIG VERLOPEN IN BELFAST BELFAST Meer dan 100.000 le den van de ultra-protestantse Oranje Orde hebben begeleid door luid ruchtige muziekkorpsen gisteren in massale optochten gedemonstreerd om tot uiting te brengen dat zij vastbeslo ten zijn de deling van Ierland niet prijs te geven. BOEKAREST Volgens berichten uit Boekarest zal de premier van China, Tsjoe En Lai, over enkele weken een bezoek brengen aan Roemenië. Tsjoe aou een rondreis maken langs enkele landen waarmee China diploma tieke betrekkingen onderhoudt. De Chi nese premier zou behalve Roemenië ook Albanië bezoeken. De laatste maal dat Tsjoe En Lai in Roemenië was, in 1966, was zijn bezoek een van de oorzaken van een verscher ping van de Roemeense geschillen met de Sovjet Unie. Communistisch China is een van* de landen die, in tegenstelling tot Rusland. Roemenië hulp bieden om gevolgen van de recente overstromingen te boven te komen. De Chinezen hebben reeds naar schatting voor 21 miljoen dollar hulp aan i Roemenië gezonden. Een politie- en militaire macht van ongeveer 20.000 manschappen hield gis teren de belangrijkste steden van Noord-Ierland in een ijzeren greep ge vangen. Tegen het einde van de middag waren slechts drie arrestaties verricht jonge katholieken die de orde had den verstoord door met de groen, wit, oranje vlag van de Ierse republiek te zwaaien. Op de 280ste gedenkdag van de pro testantse overwinning in de slag aan de Boyne is het betrekkelijk rustig ge weest in Noord Ierland. Drank mocht niet worden verkocht en er was een verbod afgekondigd voor al te felle re devoeringen op de verschillende massa bijeenkomsten. De redevoeringen, die werden gehou den getuigden van de groeiende onte vredenheid van de Orangisten met het gematigde beleid van premier James Chichester-Clark, en hun verzet tegen diens opvatting dat de door de rooms- katholieken geëiste hervormingen in derdaad moeten worden doorgevoerd Resoluties die door de betogende Orangisten werden aangenomen misten de gebruikelijke verklaringen van steun aan de regering. Chichester-Clark was afgeweken van zijn gebruikelijke deelneming aan de mars van de afdeling van de orde waartoe hij behoort. Hij heeft gisteren de veiligheidsoperaties gevolgd in hel hoofdkwartier van het Britse leger in Lisburn, 10 km van Belfast. 12.000 gewapende Britse militairen patrouilleerden in de straten meer dan ooit sinds het Britse leger na de onlusten van augustus naar Noord Ier land is gekomen om rust en orde te hel pen handhaven. De katholieke wijken waren geheel afgegrendeld. Behalve de militairen waren er nog 3000 agenten en 5000 leden van het regiment voor de- verdediging van Ulster een soort na tionale garde op de been. De 30.000, die in Belfast waren uitge- BANGKOK Zuid-Vietnam en Thailand zijn bereid een militair ver bond met Cambodja en Laos te sluiten indien de communisten hun agressie in Zuidoost-Azië voortzetten. De Thai- iandse minister van Buitenlandse Za ken. Thanat Koman, zei dit gisteren in Bangkok na een gesprek van negentig minuten met de op bezoek zijnde Zuid- vietnamese vice-president Kv. Koman legde er de nadruk op dat het idee van een bondgenootschap nog een toekomstplan was. Een maand eerder deed president Thieu van Zuid-Vietnam een dergelijk voorstel tot een militair bondgenootschap van de vier. De neu- tralistische premier Soevanna Phoema van Laos wees dit toen af. waarschijn lijk om niet alle kans op verzoening met de Pathet Lao te vernietigen. Via zijn uitspraken heeft Koman de communisten laten weten met hun han den van Thailand af te blijven. Hij kleedde zijn akkoord over een militair bondgenootschap nl. zo in dat het er lopen voor de optochten in de hoofd stad vormden een record. Langs de route stonden de kijkers 12 rijen dik. De stoet had drie uur nodig om het centrum van Belfast door te komen. Op de vooravond van de herdenking van de slag aan de Boyne is in Jones- boro, dicht bij de grens van de Ierse re publiek. een presbyteriaanse kerk afge brand. In Shankill Road, in het centrum van de grote protestantse wijk van Bel fast, ging een fabriek in vlammen op. De brand in de fabriek is waarschijn lijk te wijten aan de vreugdevuren die op de vele plaatsen in de wijk werden aangericht. Uit vrees voor ongeregeldheden op ..oranjedag" zijn maandag honderden Noordierse katholieken de grens over getrokken naar de Ierse republiek. In kampen aan de grens zijn al meer dan 1.400 „dagjesmensen" onderge bracht. Onder hen was vooral het aan tal kinderen hoog. Sommige ouders zei den te vrezen dat de kinderen het slachtoffer zouden worden van het ge bruik van traangas en misselijk ma kend gas, ais er ongeregeldheden zou- Een beeld van de protestantse feest vreugde in Belfast. Sommige vrouwen hebben zich helemaal uitgedost in de kleuren van de Union Jack". den uitbreken. De gevangenis ran Armagh, waar-het parlementslid Bernadette Devlin is op gesloten. wordt streng bewaakt door Britse militairen. Gistermorgen hadden zij het plein voor de gevangenis gron dig afgezocht naar mijnen en explo sieven. 1 ADVERTENTIE KL KL' de postgiro tn Dertetend OM 100, Frankrijk Rra 200Denemarken Dkr 200, Noorwegen NKr 200 Zweden Skr 200, Finland MK100- sterk op lijkt, dat Thailand Mechis mI toetreden indien hetzelf wordt aange vallen. Ky is gisteren doorgereisd naar Phnom Penh vanwaar hij naar Saigon terugkeert. Het Cambodjaanse opperbevel in Phnom Penh maakte gisteren bekend dat alle contact verloren is met vier honderd man die door de Viet-Cong en de Noordvietnamezen worden ingeslo ten on 90 kilometer ten zuidwesten van Phnom Penh. Aangezien de belegerden niet bevoor raad kunnen worden omdat de aan- voerwegen door de tegenstanders ge makkelijk te verdedigen zijn. bestaat de vrees dat de vierhonderd onder de voet gelopen zullen worden. Indien dit gebeurt dan zal de tegen stander toegang hebben tot de belang rijke weg van Phnom Penh naar de grote havenstad Kompong Som, het voormalige Sihanoekville. TEL AVIV Israëlische strijdkrachten zjjn gisteren op drie fronten tegeiyk In actie gekomen. Ze raakten slaags met Libanese guerrillastrijders, voerden een aanval uit op een militaire versterking in Jordanië en zetten boven het Suez- kanaal de luchtoorlog niet Egypte voort. Tegelijkertijd stelde Abba Eban. de Israëlisch^ minister van Buitenlandse Zaken, Egypte voor afgevaardigden te sturen naar een nader overeen te ko men plaats om regelingen te treffen voor vredesbesprekingen. In een toespraak tot het Knesset, het parlement, zei hij dat deze inleidende besprekingen volkomen informeel kun nen zijn. Ze zouden echter de grondslag moeten leggen voor werkelijke onder-! MADRID - Een conferentie van de handelingen. ..Deze zijn de enige uitweg g roomskatholieke bisschoppen uit het huidige conflict Ebans voorstel komt overeen met een punt in de jongste Amerikaanse vredes voorstellen. Hierin wordt aangedrongen op 'contact tussen de Arabieren en Is raël onder auspiciën van de Zweedse diplomaat Gunnar Jarring. Volgens Eban moet een vredes-initia- tief voldoen aan de volgende voor waarden 1. Het moet bijdragen tot een blijvende vrede, tot stand gebracht door Israël en de Arabische landen. 2. In vrije onderhandelingen moeten veilige grenzen worden vastgesteld. 3. De betrokken landen moeten eikaars soevereiniteit erkennen, evenals het recht van elk der landen om over de eigen veiligheid te waken. Over de aanwezigheid van Russische militairen in Egypte zei Eban: „Egypte heeft de poorten geopend voor herkolo- nialisering door de Sowjetunie van het Midden-Oosten en Afrika." Bovendien, vervolgde hij. wil Moskou de zuidelijke verdediging van West-Europa onder mijnen, vaste grond in Afrika krijgen en een strategisch overwicht in de Mid dellandse Zee veroveren. C ADZ AND De politie is een grote speuractie begonnen naar het Brusselse echtpaar Libois. Zaterdagochtend stak het echtpaar voor vakantie met onbekende bestem ming van Zeeburgge naar Engeland over. De kinderen twee jongens van zes en tien jaar zijn zondagmorgen bij Cadzand in zee verdronken. De kinderen waren onder de hoede van twee zusjes van zeventien en vijf tien jaar oud uit St. Pieters Woluwe achtergelaten in een vakantiehuisje in Retranchement. Het lijk van de zesjari ge Laurent is dezelfde dag gevonden. Naar de tienjarige jongens is tevergeefs gezocht, maar volgens de politie is ook hij verdronken. De hulp van de ANWB en Interpol is bij de speuractie naar de ouders inge roepen. Zij reizen in een groene Simca. kenteken 1 XU 37. „De familie weet zich geen raad. Het gevonden jongetje moet vrijdag worden begraven, maar niemand weet waar en hoe", aldus de politie in Cadzand. „Het is niet bekend wanneer de ouders van vakantie terugkeren". DEAUVILLE De „hete zomer voor de bourgeoisie", die onlangs in Frank rijk is aangekondigd, heeft zich in Deauville gisteravond gemanifesteerd door een brand in een dure auto, terwijl op een aantal andere auto's die bij het casino geparkeerd waren hamers en sikkels werden gespoten Alain Geismar de aanvoerder van de Franse „Rode Panters heeft onlangs de strijd aan de Bourgeoisie verklaard. Punten van zijn revolutionaire pro gramma zijn het bekladden van luxe auto's, de inrichting van bewaarplaat sen voor arbeiderskinderen in casino's, het neerhalen van hekken rond luxe villa's zodat mensen in de tuinen kun nen kamperen en het organiseren van voetbalwedstrijden op golfbanen. Een dure auto van het tpe Lambor ghini ging bij het casino in vlammen op. Twee Maserati's, een Ferrari, een Ja guar en een Chrysler behoorden tot de wagens die met een hamer en sikkel werden ontsierd. heeft gisteren een beroep gedaan op de regering om de politieke gevangenen van alle leeftijden vrij te laten. De bisschoppenconferentie, die de afgelopen week gesproken heeft over het thema „de kerk en de armen" heeft de regering verder gevraagd de Span jaarden het recht te geven akbondën op te richten. De Conferentie deed een beroep op degenen met politieke en economische macht om „alle moge lijke stappen te ondernemen om de on rechtvaardige verschillen die mensen van mensen en sommige streken van het land scheiden, op te heffen". A 1 MOSKOU I)c communistische par tij van de Sovjet-Unie heeft besloten haar 24ste congres uit te stellen tot maart. Een vol jaar later dan het con gres volgens de statuten van partij zou moeten worden gehouden. Waarom het congres wordt uitgesteld is niet bekend, r- statuten bepalen dat de partij elke vier jaar een algemeen congres zal houden. Het laatste vond plaats in maart 1966. De aankondiging van het uitstel is als een verrassing gekomen, omdat partij leider Breznef de afgelopen weken twee maal in het openbaar heeft ge zegd dat het congres nog dit - ar zou worden bijeengeroepen. Buitenlandse waarnemers in Moskou menen, dat het uitstel wellicht een ge volg is van moeilijkheden bij de voor bereiding van het volgende vijfjaren plan. NEW YORK Op de derde achter eenvolgende avond van rassenonlusten in de stad Michigan City in de Ameri kaanse staat Indiana zijn 35 personen gearresteerd. Ook in Highland Park, Michigan, kwam het voor de tweede maal tot on geregeldheden. Dank zij strenge /nale ving van een uitgaansverbod, was het in de stad New Bedford in Massachu setts voor het eerst sinds vier dagen weer rustig. In Michigan City heeft de politie hulp gekregen van 150 man van de na tionale garde, om de-avondklok van ne gen uur 's avonds tot zes uur 's och tends te handhaven. Samenscholingen van vier personen of meer zijn er ver boden. VATIKAANSTAD Bondskanselier Willy Brandt Reeft gisteren de zegen van Paus Paulus ontvangen voor zijn streven de betrekkingen tussen Oost en West-Europa te verbeteren. Tijdens een staatsiebezoek aan hei Vatikaan harl hij een onderhoud van 55 minuten met de paus. Na afloop heeft hij ver klaard dat de paus .„mij geluk gewensi heef! Volgens het officiële communiqué had de paus Brandt gezegd dat het Va tikaan ook probeert „bruggen te slaan tussen de volken van Europa".

De Vallei | 1970 | | pagina 8