„Als je de militair leert zich kritischer op te stellen bewijs je het leger een dienst" Er is een overmaat aan discipl tne Wenen gaat flats toewijzen per computer A VR O met groot jazz-programma In Mekong-delta vechten de Amerikanen al jaar niet meer Vaste overtuiging van aalmoezenier Keesing: Schonere lucht: wittere ijsberen Ieren kunnen leven zonder banken „Jeugdleider" Echte voorlichting Woensdagavond op Nederland 2: Documentaire over tekort aan verpleegsters programmaos Dorpen DINSDAG 14 JULI 1970 BUSSUM „Als geestelijk verzorger kun je niet accepteren dat iemand zonder precies te weten waarom hij meedoet aan zo'n levensgevaarlijk apparaat als het leger. Het pacifisme kan echter ook levensgevaarlijk zijn, dus gaat het erom dat men in ieder geval een bewuste keus doet". Daarom probeert leger aalmoezenier F. Keesen te bereiken dat er in de krijgsmacht, maar niet alleen daar, veel meer wordt gesproken over wel of geen dienstweigeren, over wel of geen Navo en dergelijke problemen. Eigenlijk zou het overbodig moeten zijn dat de geestelijke verzorging zich daar druk over maakt, vindt hij, maar de praktijk bewijst dat dat niet zo is. De praktijk bewijst zelfs dat geestelijke verzorgers die hiermee wel met soldaten praten ach teraf soms van officieren het verwijt krijgen: „Jullie maken die knullen lastig". De praktijk bewijst ook dat een offi cier die wel oog heeft voor de waarde van zulke gesprekken en zelf zijn re- cruten op hun eerste dag placht te zeg gen: „Jullie zijn hier nu wel, maar jul lie kunnen ook weggaan", daar behoor lijk last mee kreeg. Hij had niet anders gedaan dan de recruten wijzen op een mogelijkheid waarvan ze allang hadden kunnen weten, maar hij kreeg het ver wijt slapende honden wakker te maken. Aalmoezenier Keesen wil met deze voorbeelden per se niet zeggen dat het leger één verzameling ijzervreters is, die niet zijn geïnteresseerd in wat de soldaat denkt, maar alleen in 10e hij schiet „Er zitten zelden militaristen onder de beroepsmilitairen", zegt hij. „Ze zijn alleen niet meer vakbe kwaam genoeg om op de moderne wijze leiding te geven aan hun ondergeschik ten. En dat wordt met elke lichting er ger". Bij de jongens die bijvoorbeeld zo van de l.t.s. naar een baas zijn gegaan en daar niet betrokken zijn geraakt bij problemen als bedrijfssluitingen is het niet zo'n probleem. Als die een com mandant treffen van het type jeugdlei- der-oude-stijl dan gaat het wel meent aalmoezenier Keesen. „Het grootste probleem ligt bij wie bijvoorbeeld op de kweekschool te maken heeft gehad met problemen van inspraak en democrati sering. Daar komt nog bij dat de ker ken ook steeds meer de vragen van oor log en vrede aan de orde stellen". Wie als dienstplichtige die problemen In dienst op kritische wijze wil bepra ten met zijn meerderen, vindt niet zo gemakkelijk gehoor. „Men durft de dialoog niet aan uit angst dat het resul taat zal zijn dat iedere dienstplichtige zich beroept op gewetensbezwaren te gen de dienst", aldus de heer Keesen. „Ik betwijfel echter of er dan meer dienstweigeraars komen. De jongens die na die dialoog geen dienst weigeren, hebben in ieder geval bewust voor de dienst gekozen, zij weten waarom zij in dienst zijn. En ook het beroepskader krijgt dan de kans voor zichzelf uit te maken waarom het de dienst als beroep heeft gekozen." Aalmoezenier Keesen vindt dat hij echter wel eens de tegenwerping krijgt dat in de opleiding te weinig tijd is om aan deze problemen uitvoerig aandacht te besteden. Daarom meent hij ook dat hier een taak voor de gehele maat schappij ligt. „Waar blijven de gemeenten, waar werkelijke voorlichting over de mili taire dienst wordt gegeven door allerlei deskundigen? Daarmee zouden de dienstplichtigen al weten waarom ze in dienst gaan als het zover is, dan kun nen ze zich niet langer beroepen als kwasi-gewetensbezwaren die er eigen lijk op neerkomen dat ze de kazerne te ver van hun meisje vinden". Aalmoezenier Keesen wil geen dienstweigeraars kweken maar hij wil dat elke diensplichtige overweegt of zijn militaire dienst een dienst aan de vrede is. „Je mag er niet zomaar instin ken". Het staat voor hem vast: „Als je een militair leert, zich kritischer in te stellen, bewijs je een dienst aan de krijgsmacht". WENEN In Wenen bestaat nog steeds een aanzienlijk woningprobleem. Men heeft nu een computer geïnstal leerd om de prioriteiten te kunnen vaststellen. Volgens een Weense krant zal de computer zelfs een belangrijk middel tegen corruptie blijken te zijn, want volgens sommige inwoners van Wenen kan men alleen aan een vrije of goed kope flat komen als men iemand van het huisvestingsbureau kent. lid is van de socialistische partij of allebei. Volgens burgemeester Bruno Marek maakt de computer een eerlijker toe wijzing van woonflats wellicht moge lijk. Bovendien verwacht men dat ad ministratieve rompslomp zal vereen voudigen. De meeste flats in Wenen worden van gemeentewege betrokken omdat de betrekkelijk lage huren voor particulie re bouwers niet bijzonder aanlokkelijk zijn. Verder is er nog een kleiner aantal koopflats. Op het huisvestingsbureau heeft men een lijst met 27.LW0 aanvragen en zelfs nu er een computer is zullen de meeste aanvragers nog drie jaar of langer moeten wachten zo ze ooit een van de gemeentewoningen krijgen toegewe zen. De schaarste aan nieuwe flats in Wenen heeft gevallen van fraude tot gevolg gehad. Enige tijd geleden werd een zekere Wladislaw Slesinski tot zes Jaar gevan genisstraf veroordeeld omdat hij 26 personen tot een totaal bedrag van 207.000 Oostenrijkse schillingen (onge veer 10.000 dollar) had bezwendeld. Hij had hun verteld dat hij relaties bij het huisvestingsbureau had en dat hij hen voor een bepaalde som aan een flat kon helpen. In een van deze gevallen, zo bleek ter rechtzitting, ging Slesinski, voorzien van een zak wafels het gebouw van het huisvestingsbureau binnen en toen hij zonder de wafels weer naar buiten kwam, was zijn „cliënt" overtuigd dat de ambtenaren van het huisvestingsbu reau hem goed kenden. De stad Wenen beheert omstreeks 170.000 flats en is verreweg de grootste huisbazin in Oostenrijk. De flatblokken die de gemeente heeft laten bouwen in de jaren van 1922 tot 1934, de tijd van de eerste republiek, vormen nog steeds een indrukwekkend bewijs van de mo derne ideeën die door de socialisten op het gebied van de woningbouw zijn verwezenlijkt. Tot 1968 werden de flats zonder kos ten toegewezen, maar thans verlangt de gemeente een bijdrage van haar huur ders in de bouwkosten, die voor een flat van 68 vierkante meter ongeveer 58.000 schillingen (rond de 3000 dollar) bedraagt. Een gelijkwaardige woning van particuliere bouwers kost minstens het dubbele. De woningbouw zal in Oostenrijk waarschijnlijk nog jarenlang een poli tieke kwestie blijven. De Weense socia listen wijzen altijd op de flatblokken uit de jaren '20 als bewijzen van wat de socialisten tot stand gebracht hebben. Mede hierdoor krijgen ze bij elke ver kiezing de meerderheid. Ook nu be schouwt het stadsbestuur de woning bouw als een van zijn belangrijkste ta ken. Gemiddeld worden jaarlijks zo'n 5000 nieuwe gemeentewoningen toege wezen. Aalmoezenier Fred Keesen (45, maar zijn uiterlijk is even jeugdig als ,n opvattingen), is de rooms-katholieke geestelijk verzorger van de In- endanceschool in Bussum, het DepAt Mobiele Colonnes in Crailo en nog cat kleinere onderdelen in de buurt. Hij is geboren in Haarlem, maar getogen in Rotterdam; na het seminarie •verkte hij bij het onderwijs en als kapelaan in Leiderdorp en Den Haag. Toen hij vijf jaar geleden het militaire uniform aantrok (voornamelijk symbolisch want, buiten de kazerne draagt hij t nooit), wekte dat enige ver bazing omdat hij lid is van Pax Christi de rooms-katholieke vredesbeweging. Na vijf jaar militaire ervaring zegt hij: „Het vredesvraagstuk is maar voor 25 procent een militair en politiek vraagstuk; het is voor 75 procent een economisch probleem". Zullen de militairen na hun bewust wording onderdelen als exercitie en groetplicht niet als flauwekul zien? „Het is niet voldoende als de jongens en de geestelijk verzorger u„t vinden", antwoordt aalmoezenier Keesen. „Ook het kader en de officieren moeten zich bezinnen op het nut ervan. Ik geloof wel dat veel dan voor afschaffing in aanmerking komt.; ik ben niet deskun dig op dat gebied, maar voor de groet plicht lijkt me dat in ieder geval duide lijk". Verzet tegen de groetplicht is door de militaire justitie beschouwd als verzet tegen de militaire discipline. Aalmoeze nier Keesen vindt echter: „Anno 1970 kan je niet meer van een knul vragen te allen tijde te doen wat zijn comman dant zegt". Het systeem eist. dat toch nog wel? „Ja", knikt aalmoezenier bedacht zaam, maar hij moet. concluderen: Overmaat, aan discipline zit de wustwording van de militair in weg." be de LONDEN De Londense actie „voor meer frisse lucht" heeft een opmer kelijk gevolg gehad de ijsberen zijn witter geworden. De ijsberen in de Regent Park dieren tuin zagen altijd grauw. Hoewel zij het grootste deel van de dag zwem mend en ploeterend doorbrachten. Dit, zo is gezegd, is slechts een neven effect van de grote luchtveront reiniging, die in de dierentuin is ge constateerd. DUBLIN Zijn banken nodig? Nee, zeggen ze in Dublin, als je caféhouder en een hoop andere mensen maar mee werken. In de Ierse Republiek zijn 900 banken en bijkantoren nu al tien weken gesloten wegens de staking van de kas siers. Maar het leven in Ierland gaat. nor maal door. In 1968 was er ook een bankstaking en die duurde 13 weken, en daar heeft men een en ander bij ge leerd. De handelaren hebben de Kamer van Koophandel verzocht het geld niet naar Britse banken te sturen, waar het een hogere rente opbrengt, maar in het land te houden. De geldcirculatie bedraagt nu 417,6 miljoen pond, 174 miljoen meer dan 10 weken geleden. Bedrijven waar veel geld omgaat, zoals .supermarkten en hotels, betalen grote handelsfirma's en dergelijke die veel aan salarissen moeten betalen. En wat het kleingeld betreft, zorgt in Dublin de stedelijke busdienst dat er genoeg terecht komt in winkels en cafés. Reeds toen het erop ging lijken dat de staking kwam, namen toeristen baar geld mee naar Ierland, in plaats van reischeques. Wat al die stakende kas siers ondertussen doen? In afwachting van het inwilligen van hun eis, een sa larisverhoging van 25 procent, zijn de meesten in hotels en cafés gaan werken, of bij honderden tegelijk in het gast vrije Engeland. Vooral de jongeren doen er alle mogelijke baantjes bij, tot dat de staking voorbij is. rugkerend evenement kan uit groeien. Tot de medewerkenden behoren rnder anderen: Art Blakey's Jazz Messengers, That Jones, Mel Lewis Jazz Orchestra, Elvin Jones Trio, Dizzy Gillespie Big Band, Muddy Waters Blues Band, Gerry Mulligan, Dave Brubeck Trio, Kenny Clark, Francy Boland Big Band, Gary Bur ton Quartet, Horace Silver Kwartet, Red Norvo Trio en Les McCann Trio. Tussen de opnamen, die ongeveer wee jaar geleden werden gemaakt, tijdens het New Port Jazz Festival te Rotterdam, zal er worden gediscus- ieerd door een kernploeg, bestaan- ',e uit Nederlandse jazzmusici, -cri tici en organisatoren over de functie van de jazz in de hedendaagse mu ziek. De produktde en regie van „Jazz is niet dood" zijn in handen van Theo Ordeman. kunt U PAUL VAN deze zomer menigmaal zijn programma „Avond in het Scheveningse Kur- Zó VLIET zien in aan zee' hans. Hóren kunt U hem als „Avond - aanzeeman" iedere woensdagmid dag tussen 13.25 en 13.45 uur in het radioprogramma van de VARA op Hilversum l. Morgen is de eerste van de ze ven afleveringen. Woensdagavond van 20.45 tot 23.55 uur (met een onderbreking van 22.10 tot 22.15 uur voor het NOS-journaal) brengt de AVRO-televisie via Ne derland 2 een programma, getiteld „Jazz is niet dood" op het scherm. De dood van de jazz is al zovel* malen voorspeld, maar tot nu to* heeft zij blijk gegeven van een on- gehoorde vitaliteit, zich uitend ir een voortdurende vernieuwing van vormen. Jazz is geen voorbijgaan* verschijnsel, maar een toevoeging aan ,ons muzikaal denken en voeler niet geheel eigen kenmerken en eer zelfstandige levenskracht. Het is eer muzikaal fenomeen van de eerst* orde en is ieders aandacht waard. DaaTom brengt de AVRO-televisi* voor het eerst een compleet avond vullend jazz-programma, dat indien het. door de kijkers goedgunstig wordt aanvaard, tot een jaarlijks te Onder de titel „De gediplomeerde roeping" brengt de AVRO-televisie woensdag van 20.20 tot 20.45 uur via Nederland 2 een documentaire van Romano M. Stingy en Will Simon op het scherm, waarin aandacht wordt besteed aan de problematiek rond de opleiding van verpleegsters en het tekort aan verpleegkundigen. Vele deskundigen zijn het er over eens dat de verpleegstersopleiding veel te wensen over laat. Vandaar ook een groot tekort aan verpleeg kundigen. In deze documentaire wordt nage gaan wat precies de oorzaken zijn van dit tekort. Wat zou er moeten veranderen? Moeten er meer man nen in het vak komen? Hoe ge schiedt momenteel de opleiding? Moet er meer gestreefd worden naar specialisatie? Op deze en andere vragen pro beert de AVRO-televisie met behulp van deskundigen antwoord te geven. Men hoort en ziet onder meer zus ter M. A. Karsemeijer, voorzitster van de Commissie Voorlichting en Publiciteit van de Federatie voor ■Verpleegkundigen te Amersfoort. JULIO IGLESMS speelt vanavond mee tegen de Nederlandse ploeg. ^rice bii de S^h^S ^>r vïïrfeS- Niet al, lid van Real Madrid, want voor die voetbalclub heeft mij empe rectrice bij de School voor verp«*g Ie Icn al moeten bedanken tengevolge van een verkeersongeluk. De Nederlandse ploeg l, ook geen Ajar of Feijenoord. moor de Knokke. ^«ecretaris voor Sociale ploeg._ JoHo oaa. d« zinoen. Hoemcl bel bloed Kruip, waar het singa, Zaken en Volksgezondheid. kon. want deze Spanjaard zei dezer dagen: ,,lk doe mee, voor de sport... TELEVISIE NEDERLAND I 18.25 NOS: Tour de France: sa menvatting van de 18e etappe. 18.45 Pipo de Clown. 18.55 (K) Journaal. 19.04 AVRO: (K) Vaders tegen wil en dank (Family Affair). TV-serie. 19.30 (K) Wat nu Mr, Deeds' (Mr. Deeds goes to town), TV-serie. 20.00 NOS: (K) Journaal. 20.20 AVRO: Peyton Place. TV- feuilleton. 2110 (K) De opstanding (Resurrec tion), filmfeuilleton. 21.55 AVRO's Televizier-Magazine. 22.45 Xlle Europese Beker voor Zangvoordracht te Knokke: Span- je-Nederland. 23.50-23.55 (K) Journaal. NEDERLAND 2 18 45 NOS: Pipo de Clown. 18.55 (K) Journaal. 19.04 Kunstagenda. 18.30 KRO: Muziek in vrije tijd. Het Bergens Klein Vrouwenkoor, met instrumentale begeleiding: moder ne liederen. 20.00 NOS: (K) Journaal. 20.20 KRO: Brandpunt. 21.00 (K) Andy Williams-Show. 21.50 Wij, Heren van Zichem. tv- feuilleton van de Vlaamse televi sie. y 22.40-22.45 NOS: K) Joutnaal. DUITSLAND I (Regionaal programma: NDR: 18.00 (K) Informatief programma: 18.30 (K) Actualiteiten. 18.45 Zandmanne tje. 18.55 Nordschau-Magazin. 19.26 (K) Der Mann, den es nicht gibt, TV-serie. 19.59 Programmaoverzicht. WDR: 18.00 (K) Polizeifunk ruft.... TV-serie. 18.30 (K) Voor de kleuters. 18.40 (K) Actualiteiten en nieuws 19.25 Die Karawane, amusements programma.) 20.00 (K) Journaal en weerbericht. 20.15 (K) Beschouwin gen over bijen. 21.00 Mein schönes kurzes Lében, speelfilm. 22.10 (K) Filmreportage. 22.55 (K) Journaal, commentaar en weerbericht. 23.15 Filmverslag Tour de France. DUITSLAND 2 18.05 Actualiteiten en muziek. 18.40 (K) Ein lied aus Wlen, TV- film. 19.10 (K) Pistolen und Petti coats. TV-serie. 19.45 (K) Nieuws, actualiteiten en weerbericht. 20.15 (K) Sportjournaal, Aansluitend: Nieuws. 21.00 (K) Ihr Auftritt, Al Mundy!, TV-serie. 21.50 Nachbarn im Osten, documentaire serie. 22.20 (K) Nieuws en weerbericht. Tn de Mekong-delta, die in vroeger ja- ren regelmatig in de oorlogscommu niqués werd genoemd, vechten thans al een jaar geen Amerikanen meer. In dit gebied, waar ongeveer een derde van de bevolking van Zuid- Vietnam woont en dat ten dele nog „onveilig" terrein is, zijn nu uitsluitend Zuidvietnamese infanteristen gelegerd. Maar er zijn nog een 23.000 Amerika nen in de Mekong-delta, die wel eens een van Azië's rijkste tropische tuinen wordt genoemd. Zij zijn daar niet om te vechten maar voor het verlenen van diensten aan de Zuidvietnamese troe pen, als mensen van de af- en aanvoer- diensten, piloten, kanonniers van de marine en militaire adviseurs in het al gemeen. Hun aantal neemt geleidelijk af. al hoewel een deel van het personeel van de luchtmacht en van de aan- en af- voertroepen in de delta zal blijven zo lang de oorlog voortduurt. De delta geldt als het voorbeeld van wat de Amerikaanse regering met haar Vietnamiseringsplan heeft bereikt. Een groot deel van het gebied ziet er van de lucht uit als een broeikas zonder glazen dak, waar de natuur zo uitbun dig is „dat je er haast kan zien groeien". Maar in dat deel waar de meeste gro te slagen zijn geleverd ziet het er heel anders uit. Dat is het land van de kra ters, van het onkruid, van de ontblader de cocospalmen. In de delta wemelt het van kleine dorpen en vlekken. Driekwart van die gemeenschappen is „tamelijk veilig" verklaard, van 17 procent is de toestand onzeker en 8 procent is in de handen van de vijand. Hoe groot het aantal Zuidvietnamese militairen is dat in de delta is gelegerd is niet precies bekend, maar het wordt geschat op een miljoen man, beroepsmi litairen, dienstplichtigen en vrijwilli gers. Bovendien zijn er nog een 200.000 burgervrijwilligers die defensieve groe pen vormen, en die dus alleen in actie komen als hun gemeenschappen worden aangevallen. Deze mensen zijn door de regering te Saigon van wapens voor zien. „Hoe dan ook, er zijn in de delta ge noeg gewapende mannen om de omstre den gebieden nog voor heel lange tijd bezet te kunnen houden", vertelde een Amerikaanse functionaris. Een voorbeeld van een gemeenschap die de eigen boontjes kan doppen is Hoe Tan, een plattelandsgemeente met 10.000 inwoners. Daar bevindt zich nu sedert een jaar een garnizoen van enige honderden Vietnamese infanteristen, die destijds per helikopter werden aan gevoerd. De beroepsofficier die deze mensen aanvoert is tevens districtslei der. Het ziet er allemaal vreedzaam uit. De soldaten, die lemen blokhutten heb ben gebouwd, versterkte posten, aan de rand van het dorp, zijn thans bezig een weg die het platteland invoert te her stellen. Het kanaal waaraan Hoe Tan ligt is vol met sampans. Maar 's nachts is het nog onveilig in de buurt en niet lang geleden hebben guerrillastrijders, die zich tot op een afstand van een kilometer van de plaats waagden, aanvallen met mortie ren gedaan. Als een plaats als Hoe Tan evenwel maar een beetje ..veilig" begint te wor den, dan herstelt zich het normale le ven en komen de mensen al snel terug. Op de markt Is het nu een levendig be drijf en ligt het vol g aderen en voed sel uit eigen land en daarbuiten. Er is een nieuw Chinees eethuis en een paar gelegenheden waar gegokt kan worden, en de eigenaars daarvan doen uitste kende zaken. TELEVISIE NEDERLAND I 17.00-17.30 AVRO: Voor de kinde ren. DUITSLAND I 10.00 Nieuws. 10.05 Journaal van gisteravond. 10.30 Nachbarn im Os- ten, documentaire serie. 11.00 Die Umschau. 11.45 Muzikaal amuse mentsprogramma. 12.50 Internatio naal persoverzicht. 13.00-13.30 Jour naal. 15.55 (K) Nieuws. 16.00 Eurovi sie: Tour de France. 16.40 Voor d* kinderen. 17.05 Discussie. 17.55-18.0f (K) Nieuws. DUITSLAND 2 17.10 (K) Voor de kinderen. 17.3 (K) Nieuws en weerbericht. 17.2 Voor oudere kijkers en liefdadig heidsomroep. RADIO HILVERSUM I VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochte. gymnastiek. 7.20 Socialistisch stri., lied. 7.23 Stereo: Lichte gramm* foonmuziek. (7.33-7.38 Van de voo; pagina). VPRO: 7.54 Deze dai VARA: 8.00 Nieuws. 8.11 Actualitc ten. 8.22 Stereo: Lichte gramm*. foonmuziek. (8.35-8.40 Van al markten thuis, praatje voor de hui.1 vrouw; 9.05 Uit eigen huis; opna men.) 9.35 Waterstanden. 9.40 Ee beetje nieuws, jeugduitzending. 10. Lichte grammofoonmuziek. 10.5 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11 voor de vrouw. 12.00 Stereo: Hallo Volluk!: Licht mUzik. amusement.1 programma. 12.54 Voor het platte land. 13.00 Nieuws. 13.11 Actualite ten. 13.25 Een avond aan ::ee mc Paul van Vliet; cabaretprogramm 13.45 Gesproken portret. 14.00 Radi Orkest Stuttgart met solisten: Op* retteconcert. 14.50 Stereo: Pianoreci tal: klassieke muziek (gr). 15.1 Way-Out: teksten, muziek en ander geluiden van generzijds. 16.01 Nieuws. 16.03 Stereo: Nederlandse Chansons met orkestbegeleiding 16.20 Muziek en brieven, muzikale lezing. 17.20 Stereo: Pianorecital: moderne muziek. 17.55 Mededelin gen. 18.00 Nieuws. 18.11 Actualitei ten. 18.20 Stereo: Klink Klaar zonder nonsend. 19.30 Nieuws. 19.35 Buiten lands Weekoverzicht. 19.45 Stereo: Melodieën Expres: licht muziekpro gramma. 20.10 Stereo: Tango-Rumba orkest met zangsolisten. 20.40 Gro ningen na de democratisering: in formatie over de subfaculteit psy chologie van de Rijksuniversiteit in Groningen. 21.00 Walsend op mars m. Promenade Orkest en Mariniers kapel. 21.35 Bakboord is links en stuurboord is rechts: verslag van een 30~merentocht in Friesland. 22.00 Literaire herinneringen. 22.30 Nieuws. 22.38 Mededelingen. 22.43 Actualiteiten. 22.55 Stereo: Moderne Amerikaanse Componisten (gr.) 23.20 Radio Jazz Magazine. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nieuws. 7.11 Het le vende woord. 7.16 StereoOp het eerste gehoor: klassieke muziek (gr.) (7.25 Horen en zien: 7.30 Nieuws; 7.32-7.50 Hier en nu: actualiteiten.) TROS: 8.00 Niéuws. 8.11 Luister uit....én thuis: verzoekprogramma voor de militairen. (8.30-8.32 Nieuws; 9.00-9.10 Gymnastiek voor de huis vrouw.) 9.30 Voor de kleuters. 9.45 Stereo: Promenadeorkest; operacon cert (opn.) 10.15 Voor de yrouw. 11.00 Nieuws. 11.03 Actua: radiomagazine met nieuws, nieuwtjes, reportages, commentaren en veel muziek. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 Stereo: Van Twaalf tot twee: gevarieerd programma. (12.22 Wij van het land: 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Ac tualiteiten. 13.00-13.05 Raden maar14.00 Zonder drempel vrees....: gesprekken met kinderen NCRV: 14.10 Stereo: Oude kamer muziek (gr.) 15.00 In 't Zilver een programma voor oudere luisteraars. 16.00 Nieuws. 16.03 Jeugdland: geva rieerd programma met veel muziek. 17.00 Stereo: Twien-Popradio voor t(w)ieners. 17.50 Overheidsvoorlich ting: Onderweg defensief rijden. Samenstelling en Presentatie: Cees van Maasdam. 18.00 Country and Western rubriek. 18.30 Nieuws. 18.41 Hier en Nu: actualiteiten, met ver- -!ag over IBM-schaaktoernooi ln \msterdam. NOS: 19.00 Discussie Is- aël-week in Renkum. 19.45 Geen on- ierdaan maar burger: Uitzending »ver de staatkundige vorming van ie Nederlander. 20.00 Kasteelcon- ert: Omroepdubbelkwartet met in- trumentale begeleiding: oude en aoderne muziek. 21.30 De Neder- mdse filmcomponist, muzikale le- ing. 21.50 Stereo: Radio Kameror- est; klassieke en moderne muziek. 2.30 Nieuws. 22.38 Cosa NOStra )k uw zaak: Licht muziekprogram- ia met reportages en berichten. .55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Zing, ng, zing!: lichte vocale muziek. >.00 Nieuws. 10.03 Mengelmuze: heuwe langspeelplaten met kritisch ;mmentaar. EO: 11.00 Nieuws. 11.03 lospelsound: muziekprogramma, peciaal voor jonge mensen. AVRO: 2.00 Nieuws. 12.03 Zet 'm op vrolijk >latenprogramma. NOS: 13.00 Nieuws. 13.03 Radio Tour de France: Popmuziek en reportages Tour de France. (14.00, 15.00 en 16.00 Nieuws.) AVRO 17.00 Nieuws. 17.02 Radio- Journaal. 17.05-18.00 Licht platen- programma.

De Vallei | 1970 | | pagina 9