Veenendaals dagblad Vrouw van vermoorde nu ook in arrest Buiten Defensie bouwt geen bunkers op vliegvelden UIT KASSA ANWB- KANTOOR f 4400 GESTOLEN Kinderspeelplaats Veenendaal ivordt bedekt met tapijt 5 Nederlands busje ramt huis Woning- krakers ontslagen van vervolging lekker lui M Treffer ar Burgemeester Tiel weigert officiële daad bij bruggenbouw HELFT ARBEIDERS IN STAKING SOEHARTO WIL NAAR NEDERLAND Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Bomen aan ketting in New York Zes man gedood - vier gewond O KUSTVAARDER VERGAAN Top-mannequin getrouwd zingende dolfijnen. NOODLANDING OP SCHIPHOE f ISog onstabiel Minder koud Gouden kruid i DOLFINARIUM VTB N.V. Bur. voor radactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600 Losse nummers f 0.25: Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14.30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 15 JULI I970 - 44e JAARGANG no. I62 van Engeland LONDEN Hoewel de vakbondsleiders maandagavond de voorgenomen ha- ens taking hebben afgelast om zich over de nieuwe loonvoorstellen van de werkgevers te beraden, is dinsdag toch bijna de helft van de 47.000 Britse ha venarbeiders niet aan het werk gegaan. De havens in het hele land vertoonden dinsdag een volkomen chaotisch beeld. Een aantal militante havenwerkers meent dat vakbondsleider Jack Jones niet ge rechtigd was het stakingsparool in te trekken, omdat dit door een vergadering van afgevaardigden dient te geschieden. Deze vergadering had de staking enige t|fd geleden ook uitgeroepen. DELFT De Delftse politie heeft dinsdagavond de echtgenote gearres teerd van Herman de Koster, die in de nacht van zondag op maandag door messteken om het leven werd gebracht. De vrouw wordt verdacht van mede plichtigheid aan de moord. Een Italiaan, de 32-jarige F. V., heeft inmiddels be kend de man om het leven te hebben gebracht. Dinsdagavond vond een re constructie plaats van de moord in de Oosterstraat in Delft, waarbij onder meer de officier van justitie, mr. J. D. Lulofs, aanwezig was. \EW VORK De New Yorkse plantsoenendienst is begonnen met het ketenen van jonge bomen om diefstal tegen te gaan. Vorig jaar werd voor bij na 200.000 gulden aan aanplant gesto len. Nu leggen de plantsoenarbeiders, voordat ze een nieuwe boom planten, er een ketting om die ze bevestigen aan een paal welke horizontaal wordt be graven. Daarna wordt de boom er boven op geplant. Is dit nog niet afdoende, ■ldus de dienst, dan kan er altijd nog een elektronisch alarmsysteem aan worden toegevoegd zoals in een van de voorsteden al wordt toegepast. |P vele plaatsen langs weg, pad en veldzoom, aan spoordam- men en tussen droge zonnige gra zigheid kleurt het dukatengoud van het Jacobskruid en het gele herts- hooi; beide garneren, met een paar anderen, ons diluvium op fleurige wijs. Daarvan is er een, het boe- renwormkruidnog veel algeme ner, maar desondanks meen ik, dat de toeristen, pensiongasten en kampbewoners er weinig oog voor hebben, hoe aardig de gulden knoopjes het in dichte opeenhoping mogen doen. Want menigeen be schouwt deze plant als een vulgair onkruid, dat op de koop toe nog onaangenaam ruikt. Weinigen zul len waarschijnlijk nauwelijks de lof van mijn oude flora Ao 1902 kunnen opbrengen, waar deze schrijft: ,,Zij speelt 's zomers pre cies de roldie de Brem in mei vervult; frischheid en kracht zijn een paar eigenschappen, die u uit de plant tegenstralen en ook na droging behoudt de bloem haar kleur. De geur is ver van lekker en vooral bij de kneuzing der bloem kunt gij de neus er niet te gast laten gaan. Naar de bladvorm heet het boerenwormkruit ook rei- nevaar en steenvaren, doch het heeft natuurlijk niets met varens te maken. Door de aetherische oliën, bittere en looistoffen, galzu- ren enz. had dit in zandstreken algemene gewas reeds sinds oude tijden de aandacht der apothekers en kruidkundigen. Thee, poeder en olie dienden bij maagaandoeningen, jicht, ingewandswormen e.a. kwa len. In deze dagen trekt vooral het hertshooi of Sint Janskruit door het hoge geel ons oog en wie ervan op de hoogte is, dat het eenmaal een belangrijke rol in het volksgeloof speelde en men het zelfs ,,jaag de duivelnoemde, beschouwt het met andere gevoelens dan het Nadat de werkgevers maandagavond laat nog een nieuw loonvoorstel deden om de staking te voorkomen, hebben de leiders van de bond van transportarbei ders de staking afgelast en besloten voor donderdag de vergadering van af gevaardigden bijeen te roepen om het voorstel te bespreken. Ongeveer 22.000 arbeiders gaven dinsdag gehoor aan de oproep van hun militante collega's om toch door te gaan met de staking. Een aantal van hen ging terug naar huis, anderen belegden bijeenkomsten op de haventerreinen. „Onze zogenaamde leiders slaan nog harder op de vlucht dan Napoleon uit Moskou" klonk het op een bijeenkomst van 6000 stakers in een Londense ha ven. Toen bleek dat Londen de oproep van de vakbondsleiders negeerde, legde een deel van de havenarbeiders in an dere plaatsen ook het werk neer. In de haven van Londen lag het werk vrijwel stil, want de 7.000 werkwilligen konden weinig doen omdat de afwezig heid van 10.000 anderen hun het werken vrijwel onmogelijk maakte. Ook in Liverpool, Glasgow, Dundee en Southampton werd vrijwel niet ge werkt. In de graanhaven Tilbury werd het werk na vijf uur neergelegd. In Liverpool brachten de stakers tus sen de vergaderingen door wel de baga ge van passagiers naar de lijnschepen. In Southampton deed het kantoorperso neel dit werk. DEN HAAG Defensie zal op de vliegvelden Leeuwarden, Twente, Dee- len, Soesterberg, Eindhoven, Volkel en Gilze-Rijen geen betonnen bunkers bouwen, om aan dc grond staande straaljagers van de luchtmacht te be schermen. Het plan was een kleine tweehonderd van die bunkers te bouwen Daarmee zou dit jaar worden begopnen. De kos ten zouden voor rekening zijn van de Navo. De Navo heeft intussen zijn finan cieringsbelofte ingetrokken. Defensie had te kennen gegeven ook het volgend jaar geen geld te hebben om de Neder landse operationele vliegvelden te be schermen met Helip-projectielen of Red-eye-afweerraketten. Dat was de voorwaarde die de Navo aan de finan- siering had verbonden. De schuilplaatsen zouden een half miljoen gulden per stuk kosten. Neder land zou voor de aanschaf van het nieuwe, door de Navo geëiste verdedi gingssysteem voor de vliegvelden onge veer honderd miljoen gulden moeten uittrekken. De aankoop van duizend Red-Eye ra ketten, die als noodzakelijk minimum was gesteld, zou nogmaals tien miljoen gulden vergen. Voor deze uitgaven laat de begroting van Defensie voor 1971 eveneens geen ruimte. O LIMA De minister van Gezond heidszorg van Peru heeft gisteren ver klaard dat bij de aardbevingsramp van 31 mei naar schatting 70.000 personen zijn omgekomen of vermist. wormkruid. 15-7-1970 mmmmwwmmmammmmmmm A. B. WIGMAN. ROTTERDAM Het kantoor van de ANWB in Rotterdam is gistermiddag 4400 gulden kwijtgeraakt aan een man die ongezien een greep in de kassa heeft gedaan. Van de diefstal, die korte tijd later werd ontdekt, werden aan vankelijk twee andere bezoekers van het kantoor verdacht. Dit tweetal twee mannen die in gezelschap van een kind een reis- en kredietbrief kwamen halen kon dank zij de administratie van de toeris tenorganisatie snel worden opgespoord. De mannen bleken onschuldig te zijn. Zij konden de politie wel helpen aan het signalement van de vermoedelijke dader: een circa vijftigjarige nogal ge zette man van een zuidelijk type met krullend haar en bakkebaarden. BURGEMEESTER BORRIE (Van een oneer verslaggevers) T1EL De officiële omlijsting van dc bouw van de Waalbrug bij Tiel het met enig feestelijk ver toon storten van het eerste con- structiebeton is vanmorgen niet doorgegaan, omdat Tiels burge meester dr. G. W. B. Borrie, die bij deze plechtigheid de centrale figuur zou zijn. op het laatste moment van zijn medewerking afzag. Namens het bestuur van de stich ting „Waalbrug bij Tiel", waarvan hij voorzitter is, liet hij gisteravond weten niet akk« d te gaan met dc w(jze waarop de memers, die het officiële vertoon organiseerden, dit hadden voorbereid. Dr. Borrie sprak van een „dilettantische organisatie, waarmee het rivierengebied niet ge diend is". De heer T. Weijman, project-ma nager van de onder de naam Combi natie Tielse Brug samenwerkende aannemers, zei desgevraagd het „een belachelijke zaak" te vinden dat dr. Borrie zich terugtrok. Volgens hem wilde de burgemees ter te veel op de voorgrond treden. „We hadden hem als een van onze gasten uitgenodigd, maar blijkbaar voelde hij zich beledigd omdat bij voorbeeld het programma niet zo zeer met hem besproken is. Zo-wilde hij weten wie we allemaal hadden uitgenodigd, terwijl wij er juist een spontane gebeurtenis van wilden ma ken. De burgemeester voelt zich nu beledigd, een nare zaak. Zoiets heb ben we nog nooit meegemaakt". Over een eventuele officiële start van de bouw van de Waalbrug, een project van bijna vijftig miljoen, hing al gedurende enkele weken een waas van geheimzinnigheid. Aanvan kelijk lag het in de bedoeling dat burgemeester Borrie in zijn kwali teit als voorzitter van de stichting Waalbrug bij Tiel de eerste paal voor de fundering van de rivier overspanning zou heien, maar om tot dusver onbekend gebleven reden werd daarvan afgestapt. Twee weken geleden werd offi cieus bekend, dat burgemeester Bor rie door het bestuur van de stichting verzocht werd een andere officiële daad te verrichten, het storten van het eerste beton voor de bovenbouw van de brug. De burgemeester verkeerde toen, ROTTERDAM De Delfzijlse kust vaarder Castor is gisteravond op de Noordzee in moeilijkheden geraakt en gezonken. De vier opvarenden verlieten het schip met een rubberbool. waaruit zij werden opgepikt door het Engelse schip Wilmington. (Van een onzer verslaggevers) VEENENDAAL In de Veenen- daalse flatwijk Schrijverspark wordt een kinderspeelplaats voor zien van vaste vloerbedekking. Over de tegels komt een nieuw soort zeer solide en weerbestendig tapijt, dat de gevolgen van valpartijen uit klimtoestellen voor kinderen moet verzachten. Het gemeentebestuur neemt de proef in samenwerking met Firet NV, die het tapijt speciaal „voor zeer zware diensten" heeft ontwikkeld. Het materiaal wordt voor dit experi ment gratis geleverd. Veenendaal wil op deze manier het zijne bijdra gen tot de oplossing van elders ook al gesignaleerde problemen met de ondergrond van speelplaatsen. Men meent nu al, dat tapijt veruit te pre fereren is boven rubber tegels, die in andere plaatsen als alternatief voor beton en steen worden gebruikt. „Rubber tegels worden na verloop van tijd minstens zo hard als steen", meent loco-burgemeester Ant. de Ruiter, die volgens zijn zeggen na een „wild idee" de onderhandelingen met Firet vorige week op gang bracht. Het is niet uitgesloten dat het ta pijt deze week nog wordt gelegd. Het wachten is alleen nog op droog weer, en op een „superfijn", die moet voorkomen dat particulieren hun kans schoon zien om goedkoop aan vloerbedekking te komen. ADVERTENTIE m AMSTERDAM Topmodel-mannequin Tanya Trijbels is gistermiddag in het Amsterdamse stadhuis in het huwelijk getreden met Yaki Kornblit, eige naar van Galerie 20 te Amsterdam. Tanya droeg een bedrukt organza ensem ble, het huwelijksgeschenk van ontwerper Edgar Vos. BRUSSEL Dinsdagmorgen om streeks half vijf is bij het Belgische plaatsje Lokeren een uit Nederland af komstig busje te pletter gereden tegen de gevel van een huis. De Nederlandse bestuurder, de heer Raemers uit Mun- stergeleen, en zes inzittenden van het busje werden daarbij gedood. Vier personen liggen met ernstige verwondingen in een ziekenhuis. Door tot nu toe onbekende oorzaak is het busje waarin „The British Speed way Riders" waren gezeten plotseling naar links uitgeweken en heeft het met de voorkant een met bomen geladen vrachtwagen geraakt. Daarna is het busje aan het slingeren gegaan, heeft nog een tankauto geraakt en is toen te gen de gevel van een huis te pletter ge reden. Verscheidene van de inzittenden wer den door de zware klap uit het busje op de weg geslingerd. De namen van de omgekomen passa giers zijn: de Britten Phil Bishop, John Everett en Martin Piddock en de Austra liërs Michael Carmichel en Peter Bradshaw. Vcui het busje was na het catastrofale ongeluk wei nig meer heel. GRONINGEN Vandaag is in Gro ningen het werk op drie bouwobjecten voor 24 uur neergelegd. Bij deze een- dagstaking zijn ongeveer 150 arbeiders betrokken. Zoals gemeld is vorige week ook een dag gestaakt om de looneisen van de werknemers kracht bij te zetten. IJS ARJSHEM c? O ARNHEM De eerste krakers die in Nederland voor de strafrechter hebben moeten verschijnen zijn ontslagen van rechtsvervolging. Daarmee is het minis ter Polak in eerste instantie duidelijk geworden dat de artikelen huisvrede breuk en inbreuk op de persoonlijke vrijheid van de eigenaar niet bruikbaar zijn tegen woningkrakers. De officier van justitie gaat uiteraard in hoger be roep, zodat na het gerechtshof waar schijnlijk ook de hoge raad zich over de kraakproblemen zal moeten buigen. Te gen de vier Nijmegenaren. de studenten P.B. (24), A. O. (20) en G. H. (22) alsme de de bouwvakker H. K. (39) was veer tien dagen geleden tweehonderd gulden boete geëist. Hun raadsman, mr. G. Cammelbeeck, vroeg bij die gelegenheid vrijspraak of ontslag van rechtvervol- ging. De rechtbank heeft zich in zijn vonnis wel afkeurend uitgelaten over het woningkraken. „Anders wordt het een chaos". ADVERTENTIE s en nuchtmodt ...in het dolfinarium Harderwijk In het grootste overdekte Dolfijnensta dion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10.00, 11.30, 13.00. 14.30, 16.00 en 17.30 uur (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN RONDVAART VELUWESTRAND T«L 03410 - 6041. zo verklaarde hij, in de veronder stelling dat de heer J. T. Ganze- brink, contactfunctionaris van de provincie Gelderland, zou worden belast met de „public relations", van dit evenement, dat vanmorgen zou plaatsvinden. Eergisteren deelde de heer Ganzebrink echter mee wel te zijn uitgenodigd, maar verder niet bij de organisatie betrokken te zijn, aangezien de aannemerscombinatie (met als grootste partners Van Hat- tum en Blankevoort en Zanen Ver stoep) zelf de diverse uitnodigingen had verstuurd. De pers werd daarbij over het hoofd gezien. Onder meer dit feit bracht burgemeester Borrie gisteren tenslotte tot de overtuiging, dat de officiële gebeurtenis onvoldoende was voorbereid. „Alleen het feit al dat u mij moet bellen om te vragen of alles eigen lijk wel doorgaat, vind ik een ern stige zaak", zei hij een van onze ver slaggevers gisteravond. „Kijk eens, waarom wordt dit alles georgani seerd? Niet voor ons plezier, maar om via de publiciteit de aandacht op onze streek te vestigen. Op de belan gen van onze streek. De wijze, waar op de zaak nu in het vat is gegoten, is eerder nadelig". DJAKARTA President Suharto van Indonesië zou het plan hebben, binnen korte tijd een officieel bezoek aan Nederland te brengen. Het Indonesische blad „Sinar Hara- pan" berichtte gisteren, dat de presi dent voordat hij in Lusaka in Zambia in september de conferentie van niet- gebonden landen bij zal wonen, eerst ons land, Oostenrijk en West-Duitsland zal bezoeken. Verder wil Suharto na de conferentie in Zambia een deel van de zitting van de VN in New York bij wonen. SCHIPHOL Groot alarm werd gistermorgen op Schiphol gegeven toen een toestel van Britania Aaiways met 112 passagiers wegens rookontwikkeling in de cabine een tussenlanding moesl maken. De oorzaak van de rookontwikkeling bleek een storing in een van de vier motoren. (Van onze weerkundige medewerker) De Vierdaagse in Apeldoorn heeft het weer voorlopig nog tegen. Er ko men nl. nog meer buien en het weer zal uitgesproken winderig zijn. De temperatuur komt in Gelderland niet veel hoger dan 15 a 16 graden. Dit ongunstige weertype is annex met een uitgebreid lagedrukgebied boven Finland, Zweden en de Oostzee. Het bracht tot vanmorgen in Kampen 46 mm regen, Nijmegen 35 mm, Rcn- kum 30 mm, Deventer 29 mm, Apel doorn 28 mm en Nunspeet 20 mm. Het Drentse Nijeveen heeft nu al een hoeveelheid van 160 mm over juli, het dubbele van normaal. Een zeer langzaam over de oceaan naderbij komend hogedrukgebied zal tegen het weekeinde een geleidelijke weersverbetering tot stand kunnen brengen. De eerste symptomen zullen zijn: afnemende buiigheid en wat lan gere zonnige perioden. ADVERTENTIE Weersverwachting van het KNMI tot donderdagavond Geleidelijk minder buien en af en toe zon. Matige tot krachtige noordelijke wind. Minder koud. Morgen: zon op 04.38, onder 20.53; maan op 19.38, onder 01.07 uur.- Chaos in havens

De Vallei | 1970 | | pagina 1