Over de grenzen Minister Rogers: LEGIOEN IN DE PAS in Benelux Maoïsten bestormen politiebureaus Vapona Strip ZUIVERINGEN NI BIJNA BEËINDIGD stal 10 miljoen Verlaten kade India wil voor Engelsen ook visa instellen bovenste beste onderzetters GRATIS Kosteloze pil in VS De strip waarvan u weet dat-ie goed is „Militaire vader" van atoombom overleden Weer impasse Brief van ontvoerde minister Negen doden bij scheepsramp Celstraf voor sportvliegers in O.-Berlijn CAMBODJA „GEHAKT-OPERATIE" PARACK U hebt er een zomerlang plezier van Praug maakt balans af) Velen partij weg uit Afgevaardigden Reactie op immigratie- beperkingen Geen romance voor Heath Geen doorki ik in Vaticaan WOENSDAG 15 JULI 1970 VOORLOPIG GEEN VREDE IN VIETNAM WASHINGTON De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Wil liam Rogers, acht de mogelijkheid van een beëindiging van de Vietnamese oorlog door onderhandelingen praktisch nihil. Rogers zei in een radio-in terview dat in Londen werd opgenomen ..ik moet zeggen dat ik niet geloof dat we dichter gekomen zijn bij een conventioneel einde aan de oorlog, zoals wij daar over denken. Dat komt doordat de vijand geen enkele interesse toont in een beëindiging van de oorlog" Rogers verklaarde dat de de-escalatie van het conflict wellicht zal voortdu ren, terwijl de vijand steeds meer zijn toevlucht zou nemen tot terrorisme en guerilla-aanvallen. „Het is zeer wel mogelijk dat we in een situatie van geen oorlog en geen vrede tereeht ko men", aldus de minister. De strijd in Cambodja wordt inmid dels steeds heviger. Cambodjaanse in fanterie heeft zich gisteren tegen steile berghellingen opgevochten en een deel van de vakantieplaats Kiri Rom her overd. Maar tegelijkertijd hebben even ten zuiden van Kiri Rom een duizend communistische commando's zware ver liezen toegebracht aan een bataljon door de VS opgeleide huurlingen. De zware gevechten komen op een ogenblik dat het Amerikaanse opperbe vel in Saigon heeft meegedeeld dat twee Amerikaanse eskaders uit de strijd genomen worden in overeenstem ming met het beleid van president Nixon om de Amerikaanse troepen ook zoveel mogelijk uit Vietnam terug te trekken. Nixon heeft bepaald dat de Ameri kaanse militairen in Vietnam voor april 1971 met 150.000 man moeten zijn ver minderd en dat 50.000 van hen voor 15 oktober 1970 Vietnam moeten verlaten. Door de strijd om Kiri Rom verkeert de grote weg nr. 4, de zg. vrijheddsweg, opnieuw in gevaar. Dit is de enige ver binding van Phnom Penh met de zeeha ven Kompong Som aan de golf van Siam. Het ziet er naar uit, dat het commu nistische opperbevel bezig is de oorlog WASHINGTON De Amerikaanse Senaat heeft gisteren met algemene stemmen en zonder debat zijn goedkeu ring gegeven aan een door de regering voorgesteld uitgebreid programma voor bevolkingscontrole. Hierbij zullen onder meer aan minder draagkrachtigen kos teloos anticonceptiepillen worden uitge reikt. Men krijgt echter de pil alleen op verzoek. De kosten van 'dit programma, dat een looptijd heeft van vijf jaar, bedra gen bijna 3,6 miljard gulden. Behalve het verstrekken van voorbe hoedmiddelen voorziet het programma in onderzoekingen op het gebied van de gezinsplanning. Amerikaanse deskundi gen zijn van oordeel dat als de huidige ontwikkeling zich voortzet, de bevol king in de komende derti? jaar van 210 tot 300 miljoen zielen zal toenemen. in Cambodja toe te spitsen. De inlich tingendiensten hebben reeds enige tijd gemeld, dat de communistische regi menten spoedig zouden beginnen met „gehakt-operaties", bedoeld om zo zwaar mogelijke verliezen toe te bren gen. Dergelijke operaties zijn bekend uit Vietnam, maar waren tot nu toe in Cambodja onbekend. De bedoeling van Hanoi is om de Cambodjaanse eenheden massale verliezen toe te brengen ten einde hun moraal te ondermijnen en de gevechtslust weg te nemen. Frankrijk viert „14e juli" erg uitbundig I getoond. Verwacht wordt dat de eerste I volgend jaar operationeel zal worden. Het meeste applaus kreeg het Vreem delingenlegioen. het Franse woestijn korps van taaie vrijwilligers. Na een afwezigheid van vier jaren waren zij op verzoek van het publiek weer in de pa rade ingevoegd. PARIJS Overeenkomstig hun opvattingen hebben groepen Maoïsten de Franse i LEGIOEN nationale feestdag gisteren gevierd met de bestorming van enkele politiebureaus. Er vielen gewonden en enkele raddraaiers werden opgesloten. Dit waren de enige dissonanten op deze dag. waarop de Fransen op uitbundige en zeer geslaagde wjjzc het feit herdachten, dat Parijs 181 jaar geleden zichzelf door de bestorming en de verovering van de Bastille ontworstelde aan de knechtschap van de feodale vorsten. Daar in de ogen van de Maoïsten er geen enkel verschil bestaat tussen de politie van thans en de koninklijke gar de van toen, werden de bestormingen van de politiebureaus verwacht en af geslagen. Dat gebeurde in Parijs, Rouaan, Grenoble en Le Havre. Hierbij werd gebruik gemaakt van traangas- bommen en barricades. Toen de politie de Maoïsten tot de terugtocht dwong, grepen die terug op de tactiek van de verschroeide aarde en gooiden zij auto's om, sloegen winkelruiten aan puin of slingerden ijzeren afzettingen de rijweg op. Als gevolg van dit alles werd het bal op het Ba stilleplein onder de voet gelo pen. Elders in Parijs en in de provincie werden volgens oude traditie in de hoofdstraten oorverdovende claxoncon certen gegeven, werd er volop op straat gedanst, af en toe onderbroken door luidruchtig opspuitende vuurwerken. Deze vielen vooral in de smaak van de honderdduizenden vreemdelingen, die van hun Franse vakantie profiteer den om mee te hossen. De parade op de Champs Elysées was grootser en uitgebreider dan ooit te vo ren en boze tongen beweerden dat het beter was dan het ooit in de tienjarige regeringsperiode van generaal de Gaul le was geweest. De parade, die afgenomen werd door president Georges Pompidou duurde 75 minuten. Zij werd geopend m?t het. overvliegen van straaljagers en er na men tienduizend militairen, 650 voertui gen en 150 vliegtuigen aan deel. In de parade werden voor het eerst de Fran se atoomraketten in het openbaar Het legioen, dat witte kepi's draagt en in een korte stormpas marcheert, was voor het eerst terug sinds 1966 toen het uit de gratie viel wegens zijn rol tijdens het verzet van de Franse kolonels in Algiers tegen De Gaulle. Het vecht nu echter weer in Tsjaad tegen de rebel len, die willen breken met de regering- van deze vroegere Franse kolonie in Afrika. Een ander min of meer politiek as pect van de parade was dat voor het eerst bemanningen van onderzeeërs de „Espadon" en^„Arethuse" meelie pen. -Dit. w.as. kennelijk een gebaar te genover de onderzeedienst, die eerder dit jaar in de Middellandse Zee de on derzeeër ..Eurydice" heeft verloren, waarbij 57 mensen om het leven zijn gekomen. Na een afwezigheid van vier jaar J liep het roemruchte Vreemdelin- genlegioen weer mee in de grote parade, die in Parijs werd gehou- i I den op Fr ankrijks nationale feest- S dag ter herdenking van de bestor- minq van de Bastille j CORNWALL Negen mensen, onder wie een vrouw en een kind zijn gisteren verdronken nadat een Canadese vracht boot op een rots gestoten en gezonken was. Dit gebeurde op de St. Lawrence 30 km ten westen van Cornwall. 12 opvarenden van het schip, de 3335 ton metende „Eastcliffe Hall", zijn op gepikt. LONDEN Uit een Londens m seum, de O'Hana Galleries, is gisteren een schilderij van Renoir gestolen. De waarde van het schilderij, dat een land schap voorstelt en 48 bi 33 cm meet, wordt geraamd op 130.000 gulden. WASHINGTON Generaal-majoor Leslie Groves, die in de Tweede We- reldoorlog de leider was van het „Man- hallan-project". dat de atoombom heeft ontwikkeld, is maandagavond op 73-ja- rige leeftijd in het Waiter Reed-hospi taal in Washington aan een hartaanval overleden. De generaal heeft het project voor ontwikkeling van de atoombom van 1942 tot 1947 geleid. Hij was verant woordelijk voor alle fasen daarvan. Ook de bouw van het Pentagon, waarin het hoofdkwartier van het Amerikaan se ministerie van Defensie is onderge bracht, stond onder zijn leiding. De bouw daarvan begon in 1941 en was in het jaar daarop voltooid. Groves kreeg daarna de leiding van het „Manhattanproject". Tijdens het hoogtepunt daarvan had hij het toezicht over installaties in meer dan 30 steden, 130.000 man personeel, was hij verant woordelijk voor de uitgaven van dertig miljoen dollar per maand en drie grote fabrieken waarin atoom-materiaal werd vervaardigd. Na de oorlog werd generaal Groves onderscheiden met de „Distinguished service"-medaille, omdat hij volgens het leger de oorlog had bekort. In 1948 verliet generaal Groves het leger. Later verklaarde hij. dat hij eens in zijn rapport aan de president had ge schreven, dat hij besefte, dat de mens heid in haar betere ogenblikken mis schien zou wensen, dat het oroject zou mislukken. ADVERTENTIE BUENOS AIRES De vroegere di recteur van het Londense kantoor van de Bank of India, Sami Patel, is giste ren in Buenos Aires gearresteerd, ver dacht van verduistering van bijna 10 miljoen gulden. Patel, die vorige maand als toerist in de Argentijnse hoofdstad aankwam, werd enige dagen geleden, bewusteloos en aan handen en voeten gebonden, in een fontein aangetroffen. Hij vertelde de politie dat hij was neergeslagen en beroofd door drie jongelui. De aanklacht tegen hem is ingediend door een vertegenwoordiger van de Bank of India, die van L-onden naar Bpenos Aires is gereisd. Scotland Yard heeft om Patel's uitlevering verzocht. WENEN Het Tsjechoslowaakse communistische bewind heeft gisteren te kennen gegeven, dat het eraan toe is de boeken te sluiten die betrekking hebben op de grote zuivering, die sinds december vorig jaar wordt uitgevoerd. Het partijblud „Rude Pravo" meldt, dat de gesprekken met partijleden ten ein de lopen en dat vele mensen de partij verlaten hebben. Aan de gesprekken ging de inlevering van lidmaatschapskaarten vooraf en alleen zij, die bevredigend hadden kun nen antwoorden op vragen betreffende hun daden tijdens het korte liberale tijdperk in Tsjechoslowakije, ontvingen nieuwe kaarten. De meest vooraanstaande slachtof fers van de zuivering zijn tot dusver de gewezen partijleider Alexander Dubcek en gewezen parlementsvoorzitter Josef Smrkovsky. die regelrecht werden uit gestoten. De grote meerderheid van de gewone liberale partijleden verloor het partij lidmaatschap echter door de ver plichte inlevering van de kaarten. „Rude Pravo" vermeldde niet hoeve- len de partij hebben verlaten. Wel zei het blad, dat deze personen op verschil lende manieren betrokken zijn geweest bij het verstoren van de eenheid der partij en het misbruik maken van gelê- genheden die uit hun partijlidmaat schap voortvloeiden. In het liberale tijdperk telde de partij OOSTBERLIJN Een Oo tberlijnse rechtbank heeft dinsdag twee West- duitsc piloten wegens schending van het Oostduitse luchtruim veroordeeld tot gevangenisstraffen van 22 en 19 maanden. Hun sportvliegtuig werd ver huurd verklaard. De piloten, Leopold Rittmeyer en Rolf Hausman, beiden uit Frankfort, ongeveer anderhalf miljoen leden. Toen de inlevering van kgarten begon werd geschat, dat het ledental tot op de helft of nog minder zou worden gereduceerd. Sinds januari zijn bij een grote zui vering in Tsjechoslowakije ook meer dan twaalfduizend afgevaardigden als „rechtse opportunisten" ontslagen uit de gemeente- en districtsraden. Velen hebben zelf hun ontslag ingediend. Dit aantal vormt ongeveer zestien procent van de afgevaardigden in het land. Pas op 31 december 1971 zullen nieuwe ver kiezingen worden gehouden. De raden hebben na overleg met plaatselijke politieke leiders 12.892 nieuwe afgevaardigden benoemd. Velen van hen zouden moeten worden inge werkt omdat zij onervaren zijn. „Rude Pravo" klaagt erover, dat som mige zuiveringscommissies bij hun werk een toch nog een ..politiek ge vaarlijk liberalisme" aan de dag hebben gelegd. De zuivering van de raden, die over het algemeen geen centra waren van reformistische ideeën, zal daarom tot het eind van dit jaar worden voort gezet, aldus het partijblad. Al werd er dan gisteren nog niet officieel gestaakt in de Britse ha vens, op vele plaatsen waren de ar beiders toch niet op het werk ver schenenzoals in Southampton, waar de kaden een uitgestorven in druk maakten. NEW DELHI Engelsen die een be zoek aan India willen brengen, zullen voortaan een visum of een verblijfs- j waren op 21 juni door toestellen van"de _nod|* fA1 Jand Oostduitse luchtmacht bij Bad Salzun- I gen, in de omgeving van Eisenach, tot landing gedwongen nadat zij geweigerd hadden gevolg te geven aan een bevel tot landing. Beide Westduitseri verklaarden aan het tenlaste gelegde schuldig te zijn. Zij zeiden zonder goed-werkende instru menten te hebben gevlogen, waardoor zij niet hadden bemerkt dat zij boven de DDR waren. binnen te komen. Dit zal de Indiase re gering zeer waarschijnlijk besluiten als wraak voor de Britse immigratiebeper kingen voor kleurlingen en de moeilijk heden die Indiase toeristen in Engeland ontmoeten. Tot op heden hadden de Engelsen slechts een geldig paspoort nodig om India binnen te komen. Het is zelfs moge'/k dat de Er,r nen zich bi.i het De Benelux-ministersconferentie met o.m. de premiers van de drie la: den die vorige week in Luxem burg gehouden is heeft een teleur stellend verloop gehad. De grootste deceptie was dat het overleg over de harmonisatie van de accijnzen als ge volg van nationaal-politieke proble men tot dit najaar moest worden uit gesteld: de Belgische regering bleek niet bereid vóór medio oktober in de eerste helft van die maand wor den bij onze zuiderburen gemeente raadsverkiezingen gehouden be slissende stappen op het terrein van de accijnsharmonisatie te nemen om dat het vrijwel zeker is dat een ak koord tussen de drie landen zal leiden tot Belgische prijsverhogingen voor belangrijke en populaire zaken als aardgas, olie, sigaretten, wijn en bier. Vooral de Belgische sigaretten nu een stuk goedkoper dan de Neder landse zouden door een akkoord niet onaanzienlijk in prijs kunnen stijgen en dat kon de regering van prof. Gaston Eyskens^toch al in grote moeilijkheden als gevolg van de impasse bij de voorbereiding van de grondwetsherziening in de Kamer van Volksvertegenwoordigers zich niet veroorloven. Het is in het verleden meer voorgeko men dat internationale akkoorden'als gevolg van nationale problemen niet bereikt konden of uitgesteld moesten worden. Ook in het kader van het Europa van de Zes is het al heel wat keren gebeurd dal verdere vooruit gang bij de economische integratie door binnenlandse vraagstukken werd vertraagd. Natuurlijk was de Belgische houding teleurstellend, maar is vóór Neder land bepaald geen reden om kroko dillentranen te huilen: het is bekend dat de Nederlandse regering in de af gelopen jaren zonder (diepgaand) overleg met de partners in Brussel en Luxemburg bijv. enkele malen tabaks accijns heeft verhoogd: vooral in onze Eerste Kamer zijn hierover nog al eens harde woorden gevallen. Veel triester in feite is dat het ver nieuwde enthousiasme waarmee de regeringen van België, Nederland en Luxemburg vorig jaar de Benelux-in- tegratie tijdens de topconferentie in Den Haag hebben aangevat nu al weer aanzienlijk gereduceerd schijnt te zijn. Nu maar hopen dat het plan om aan de vele grensformaliteiten die er vooral voor het goederenvervoer aan de Benelux-binnengrenzen nog bestaan per 1 januari 1971 een eind te maken, zal kunnen doorgaan. Wil de Benelux-idee blijven leven dan zal men ook iets moeten wagen en in ieder geval vroeger gemaakte afspra ken dienen 4e realiseren. Het is goed dat de Luxemburg ook be sloten werd het mandaat van het vo rig jaar ingestelde Benelux-stimule- ringscollege, waarin o.m. Den Haags burgemeester mr. V. G. M. Marijnen (een enthousiaste aanhanger van de Benelux-idee), zitting heeft, met een jaar te verlengen. Dit college heeft in het afgelopen jaar verschillende ma len goede adviezen gegeven waarvan men op het secretariaat in Brussel graag gebruik gemaakt heeft. Vooral na zo'n teleurstellende minis tersconferentie als we vorige week hebben meegemaakt zou men een goed functionerend Benelux-parlc- ment goed kunnen gebruiken. Helaas is dit nog altijd niet mogelijk: wél is er een vrij actieve interparlementaire Benelux-raad maar de bevoegdheden van dit college zijn zó miniem dat het min of meer een praat-gezelschap geworden is. Ook deze raad heeft een „relance" hard nodig, maar de Bene lux-ministerraad moet daartoe eerst de stoot geven en die is niet op korte termijn te verwachten. Vreemdelingenbureau moeien melden, leven. evenals de Amerikanen en anderen die niet komen uit landen van het Gemen- best. Veel leden van het Indiase parlement hebben reeds geëist dal India zich uit het Gemenebest terugtrekt omdat zij van mening zijn dat Engeland een radi cale immigratiepolitiek volgt door be perkingen in te stellen voor mensen uit landen van het Gemenbest. De jongste maatregelen in India zijn mogelijk in gegeven na een bekendmaking dat En geland een aantal Europese landen heeft verzocht uit te kijken naar In diërs die Engeland illegaal willen bin nenkomen. Onlangs nog wees Engeland een groep van 34 Indiërs uit die het land vanuit West-Duitsland illegaal waren binnen gekomen. Engeland weigert elk commentaar op de Indiasfe beslissing. Het is nog niet bekend o'f de beperkingen ook de 13.000 f oud-diplomaat tegen een sor van vier sen zullen treffen die nu in India miljoen pesos (200.000 dollar) nu zullen LONDEN De Britse premier en vrijgezel Edward Heath heeft gisteren het bericht, dat hij een romance zou hebben met de Amerikaanse uitgeef ster Katherine Grahari officieel laten ontkennen. In Londen ging de laatste tijd het ge rucht, dat Heath en mrs. Graham, een weduwe, elkaar iedere avond ontmoe ten. Een woordvoerder voor Downing j Street 10, de ambtswoning van Heath, j heeft het bericht absolute onzin ge- j noemd. BOGOTA President Carlos Lie ras van Columbia heeft dinsdag de politie en het leg' opdracht gegeven het zoe ken te staken naar oud-minister van Buitenlandse Zaken. Dernando Londono y Londono, die verleden week donder dag werd ontvoerd door lieden die zich „caslorislische gucrrilleros voor de na tionale bevrijding" noemen. De president heeft het zoeken doen staken nadat het 59-jarige slachtoffer van de ontvoes ng in een brief vanuit de plaats waar hij wordt gevangen ge houden daarom verzocht had. De autoriteiten hopen dat de onder handelingen tussen de ontvoerders en de familie over de vrijlating van de VATICAANSTAD Een West- duitse toerist en zijn vrouw, die een mini-rok en doorkijkblouse droeg, zijn gisteren enige tijd door de Vati caanse politie vastgehouden na een handgemeen met een pauselijke gen darme. De gendarme had de \ruuw mee gedeeld, dat haar kleding niet strookte met de voorschriften van het Vaticaan voor kleding en dat zij daarom de basiliek niet mocht betre den. Dit was niet naar de zin van de echtgenoot van de vrouw. Er ont stond een handgemeen.' maar de gendarme kreeg de overhand en bracht man en vrouw op naar het Vaticaanse politiebureau. Het echtpaar werd na enige tijd vrijgelaten. De Vaticaanse politie zal echter het incident bij de Italiaanse justitie aan de orde stellen. ADVERTENTIE I worden vergemakkelijkt. dubro onderzetters met uw sterrenbeeld HET IDEALE A f- WASIVDDLL

De Vallei | 1970 | | pagina 8