/^m) Schoner rijden begint bijEsso HANDGEKLAP VOOR NASSER Vechten in Vredes- comnussie RUSSISCH VIOLIST GEVLUCHT Senaatscommissie ontdekt: Met opzet in doofpot Hevige bosbrand aan Rivièra zaait paniek Toch voor 1980 kans op tunnel onder Kanaal Zuinig zijn op voorzitter Mao Vraag onze "Schoon Rijden"code (gË Moderne kanibaal ITALIAANSE HA VEN- STAD IN OPSTAND WARME ,MAO-ZOMER' IN FRANKRIJK Douglas-Home in Parijs Lange kabinetsformatie in Italië verwacht g£>) Esso service gaat steeds verder Gepasseerd als hoofdplaats van provincie Israëlische commando- overval in Libanon Namaaktank begaf het Britse troepen uit Ierland „Lirifcs van het midden'''' geen volksfront Negerpoliticus vermoord in VS WASHINGTON - De Amerikaanse massaslachting in My Lai, waar in 1968 Amerikaanse militairen volgens ooggetuigen honderden onschuldige Vietnamese burgers vermoordden, is destijds in de doofpot gestopt door een aantal militairen en door ten minste één ambtenaar van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. VIETKONG ROGERS KIRI ROM EDWARD KENNEDY Oostduitse Vopo gevlucht DONDERDAG 16 JULI 1970 ADVERTENTIE NEW YORK De onenigheid in de vredescommissie van de Wereldjeugd- assemblee bereikte gisteren een hoog tepunt, toen twee afgevaardigden met eikaar op de vuist gingen. Groot tumult barstte los toen Paul Touba, de vertegenwoordiger van de in kongo-Kinsjasa gevestigde Angolese revolutionaire regering in ballingschap, het woord kreeg. Een Algerijnse deel- nepier verklaarde dat alleen de afge vaardigde van de linkse volksbeweging voor de bevrijding van Angola gerech tigd was als vertegenwoordiger op te treden van de Angolese vrijheidsstrijd. Toen de Algerijn hem betitelde als een stroman van het Portugese bewind vloog Touba hem aan. Hij werd door zaalwachters overmeesterd en wegge leid. In de vredescommissie gaat het al van het begin af zeer rumoerig toe. Dinsdag werden afgevaardigden van Zuid-Vietnam en Formosa wegge- schreeuwd. De Zweedse voorzitter van de centrale commissie van de Assem blee sprak van „een toestand van anar chie". De Assemblee is door de Verenigde Naties georganiseerd als een der hoofd- nten van de viering van het 25-jarig aan der volkerenorganisatie. Er ne men meer dan 600 jongeren uit ruim 150 landen en organisaties aan deel. BUENOS AIRES Naum Fruman, de eerste violist van het Moskouse phil- harmonisch orkest heeft om politiek asiel in Argentinië verzocht. Het Argentijnse ministerie van Bin nenlandse Zaken, dat de uiteindelijke beslissing over het verzoek moet ne men, heeft nog geen officiële bekend making gedaan. Het Russische orkest is zondag na een succesvolle tournee van drie weken door Argentinië weer naar Rusland vertrokken. De Russische ambassade wilde geen commentaar leveren over het verzoek van Fruman. SLACHTING IN MY LAI DOOR LEGER DOODGEZWEGEN Tot deze verrassende conclusie komt een commissie uit het Huis van afgevaar digden na een langdurig onderzoek. Deze aanklacht en de scherpe toon van het rapport zjjn des te verrassender omdat de vier leden van de commissie bekend staan als voorstanders van een harde ljjn in Vietnam. De commissie heeft niet kunnen vaststellen precies waar, wanneer en door wie in laatste instantie het besluit is genomen de waarheid over My Lai te verhullen. De enige officiële mededeling over My Lai was destijds vervat in een rap port, gemaakt op last van generaal Koster, waarin slechts de dood van twintig burgers gemeld werd. Koster is een van de hoge officieren tegen wie een beschuldiging is ingebracht wegens het verzwijgen van de zaak. Volgens de commissie heeft slechts een betrekkelijk klein aantal militairen met opzet burgers in My Lai gedood. Voordat zij wegens moord voof de rechtbank verschijnen, moet eerst hun toerekeningsvatbaarheid op dat moment worden vastgesteld, zo vindt de com missie. In de Amerikaanse senaat heeft se nator Muskie, een mogelijke democrati sche presidentskandidaat voor 1972, een resolutie ingediend waarin de „wrede en onmenselijke" behandeling van poli tieke gevangenen in de tijgerkooien op het Zuidvietnamese strafeiland Con Son worden veroordeeld. Het persbureau van de Vietkong NICE Een grote bosbrand in de heuvels boven Nice aan de Franse Ri vièra heeft een gebied van meer dan 5000 hectaren verwoest. Verschillende villa's zijn in vlammen opgegaan. Va kantiegangers en bewoners zijn in pa niek op de vlucht geslagen. Duizenden brandweerlieden, geholpen door watervliegtuigen probeerden gis teravond wanhopig de branden, die op minstens vijf verschillende plaatsen woedden, met tonnen water te blussen. Men vreesde echter dat het vuur toch nog het bosrijke heuvelgebied achter badplaatsen als St. Tropez zou berei ken. Een van de branden bereikte de Grand Corniche op een afstand van 10 km van Nice. Een restaurant langs de weg moest worden ontruimd. Ook in de omgeving van Marseille zijn bosbranden uitgebroken. Op het ei land Corsica zijn een aantal campings ontruimd. De brandweer vecht hier voor het behoud van een viertal dorpen die door het vuur worden bedreigd. Op een plaats kon een brand vlak voor een munitieopslagplaats met 10 ton munitie tot staan worden ge bracht. De branden worden aangewak kerd door de mistral, die op het ogen blik langs de Rivièra woedt met wind stoten van 100 km per uur. LONDEN De drie internationale financiële groeperingen, die tot nu toe afzonderlijk hebben gedongen naar de bouw Van de tunnel onder het Kanaal hebben besloten samen te werken. Dit is woensdag in Londen bekendgemaakt door Leo D'Erlanger, president-commis saris van Channel Tunnel Company, een maatschappij die al 89 jaar bezig is de bouw van een Kanaaltunnel te pro pageren. Hij deelde mee dat de drie groepen gezamenlijk nieuwe voorstellen voor de financiering van het project hebben gedaan aan de regeringen van Frank rijk en Engeland. „Als hun voorstellen nog dit jaar worden aanvaard kan de tunnel voor het einde van de jaren zeventig wor den geopend", verklaarde D'Erlanger. Een andere woordvoerder van Chan nel Tunnel Company zei dat de nieuwe Britse regering zich nog niet over de böuw van een tunnel onder het Kanaal heeft uitgesproken, maar dat niet-offi- eieel is vernomen dat zij voorstander is van de uitvoering van het plan. heeft gisteren de beschuldiging geuit, dat Amerikaanse militaire adviseurs op het Zuidvietnamese gevangeneiland Con Son mee hebben geholpen aan de marteling van gevangenen. De inmiddels berucht geworden „tij gerkooien" en andere vormen van wat de Vietkong-radio „Middeleeuwse mar telingen" noemde, zouden niet alleen te Con Son, maar ook in andere Zuidviet namese gevangenissen worden gebruikt. Als voorbeelden van martelingen bij ondervragingen in Zuidvietnamese ge vangenissen noemde de Vietkong het gebruikt van elektrische stroom, slan genkuilen en het uitrukken van de vin gernagels van gevangenen. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Rogers, zei gisteren te ge loven dat het succes van de Ameri kaanse inval in Cambodja kan leiden tot een vrede door onderhandelingen in Indo-China. Eerder op de dag zei Rogers van me ning te zijn dat, als gevolg van de Ame rikaanse actie, de invloed van China in Noord-Vietnam is gestegen ten koste van die van Rusland. Inmiddels hebben de afgelopen twee dagen communistische troepen in Cam bodja een ware slachting aangebracht onder regeringsmilitairen die probeer den Kiri Rom te heroveren. Regeringsbevelhebbers hebben ge meld, dat twee bataillons regeringstroe pen de berghelling afgejaagd zijn. Eén commandant zei, dat de communisten dinsdagmiddag hadden toegeslagen, voordat ook maar een regeringseenheid de top van de berg had kunnen berei ken. Een officier, die dinsdag de aanval had meegemaakt, zei niet te kunnen be grijpen hoe het opperbevel in Phnom Penh heeft kunnen melden, dat Kiri Rom gedeeltelijk heroverd was „aange zien de gehele heuvel sinds zaterdag vroeg in handen van de communisten is". Hij zei, dat de soldaat die het verst naar boven is gekomen toch nog altijd 3 km van de top was afgebleven. Volgens Senator Edward Kennedy van Massachussetts zal de rust op de campussen van de Amerikaanse univer siteiten niet eerder terugkeren dan na dat de oorlog in Vietnam een einde heeft gevonden. Kennedy zei dit gisteren irf zijn hoe danigheid als lid van de commissie die een maand geleden door president Nixon is ingesteld om de aard van de onrust te onderzoeken en de maatrege len om de orde te herstellen. Ze werd ingesteld nadat de interven tie van Amerika in Cambodja de direc te aanleiding was geworden voor schietpartijen aan de universiteiten van Kent en Jackson, die aan acht studen ten het leven kostten. De Egyptische president Nasser heeft gisteren de vergadering van de opperste Sovjet (het Russische parlement) in Moskou bijgewoond. Bij zijn binnenkomst in de zaal kreeg hij van alle aanwezigen een staande ovatie. Naast hem op de middelste rij v.l.n.r. de Russische president Podgorny, premier Kosy- gin en partijvoorzitter Brezjnef. HONGKONG De Chinezen zijn bijzonder zuinig op hun grote voor beeld en leider, voorzitter Mao Tse-Tung. Via Hongkong is dezer dagen uitgelekt, hoe zuinig. China's eerste man kan geen stap verzetten zonder zijn echtgenote, zijn lijfwacht en twee verpleegsters. Zelfs zijn dagelijkse wandelingetje in de door hoge muren omsloten tuinen van het Chinese regeringscentrum in Peking wordt van tevoren uitgestippeld. Zijn echtgenote en zijn lijfwacht proeven iedere hap voedsel en ieder slokje drinken, voordat de Chinese partijleider iets mag eten, uit angst voor vergiftiging. Dat eten is tegen Mao's zin vrij smakeloos. Mao zelf heeft altijd van stevig gekruid voedsel gehouden, maar zijn lijfartsen hebben hem dat verboden. Een van de onderdelen van zijn menu is verder het sap van de uiterst kostbare Noordkoreaanse gingseng wortels, omdat men gelooft, dat dat verjongend werkt. Verder is er in de tuinen van de residentie een speciale grote broeikas in gebruik om Mao in alle seizoenen verse groente te kunnen leveren. Het Chinese idool is altijd een stevige kettingroker geweest. Dat hebben zijn lijfartsen hem niet kunnen verbieden, maar hij rookt niet meer de vrij slechte inheemse Chinese tabak. Zijn sigaretten zijn nu de schaars verkrijgbare „North Pole Star"-sigaretten, die in Kanto worden gemaakt van buitenlandse voornamelijk Amerikaanse tabak. Als Mao zich buiten het regeringscentrunj begeeft rijdt hij in een grote, luxe buitenlandse wagen, die volkomen kogelvrij is en die twee jaar gele den voor» het lieve sommetje van 360.000 gulden door de Chinese Volks republiek is aangeschaft. ADVERTENTIE Deze beide zwaar geboeide jonge mannen zijn Stanley Baker en Har ry Stroup, twee Amerikanen die verdacht worden van een bizarre moord. In het Amerikaanse natuur reservaat het Yellowstone park zou den zij een kampeerder hebben ver moord en diens vingers en hart heb ben opgegeten. Het lichaam van het slachtoffer werd zaterdag zonder hoofd, hart en ledematen gevonden. Bij hun arrestatie na een door hen veroorzaakt verkeersongeluk ble ken zij menselijke vingerbeentjes op zak te hebben. Baker verklaarde daarop aan de verbijsterde recher cheurs, dat zij de man in het reser vaat vermoord hadden, omdat hij onbedwingbare kannibalenneigin- gen had. REGGIO CALABRIA De Italiaan se havenstad Reggio Calabria lijkt na de derde opeenvolgende dag van onlus ten en demonstraties, waarbij een ar beider om het leven kwam, op een slagveld. Overal in de stad hebben burgers, die kwaad waren omdat Reggio Calabria gepasseerd was bij de keuze van een hoofdstad voor Calabrië, barricades en wegversperringen opgericht. Kleine groepen jongelui trokken over straat, stichtten tot vroeg in de ochtend hier en daar brand en leverden gevech ten met de politie. De eerste dode viel woensdagavond. De 46-jarige Bruno Labate, die gewond op het Piazza Italia, waar heftig ge vochten was, werd gevonden, overleed op weg naar het ziekenhuis. Gisteren werden 60 personen gearres teerd. Tenminste 40 mensen, onder wie 15 politiemannen, moesten in het zie kenhuis worden opgenomen. Het werd niet duidelijk hoe Labate dodelijk gewond werd. Franco Restivo, de minister van Binnenlandse Zaken, heeft een politieonderzoek gelast naar de oorzaak van zijn dood. De onlusten ontstonden doordat Ca- tanzaro, dat de helft kleiner is dan Reg gio Calabria, werd gekozen tot residen tie van het nieuwe provinciale bestuur. LA BAULE De jonge Franse Mao-aanhangers, die zondag de Franse badplaats Deauville voor de „bourgeoi sie" onveilig hebben gemaakt, hebben gisteren toegeslagen in La Baule aan de Atlantische Oceaan, waar een auto in brand werd gestoken en twee andere luxe vervoermiddelen besmeurd werden met de leuze „Mao, warme zomer". Dinsdagochtend was reeds in de lob by van het hotel Royal te La Baule een brandbom geworpen, waardoor twee ta pijten werden vernield. De daders lie ten een boodschap achter: de zomer wordt heet. Het hotel Royal is maar het begin. Ondertekend: „revolutionair links". De organisatie, wier leider Alain Geismar opgesloten is op beschuldiging van ondermijning van de staatsveilig heid, heeft beloofd de zomervakantie van de bourgeoise te verknoeien door auto's te besmeuren, speelzalen te ver anderen in crèches en villa's te „kra ken" voor de minder goed bedeelde va- kantieganges. Aan de Rivièra heeft men in Cannes en Nice uit voorzorg patrouilles van particulieren ingesteld. Ook de politie houdt een oogje in het zeil. TEL AVIV Een Israëlische com mandogroep is in de nacht van woens dag op donderdag Libanon binnenge trokken en heeft drie huizen in het dorp Kalah opgeblazen uit vergelding voor de jongste guerrilla-aanvallen van Libanees grondgebied af. Een militair woordvoerder zei, dat sinds 1 juni de Palestijnse guerrilla strijders zeventig aanvallen op Israëlisch grondgebied hebben uitgevoerd. Hierbij zijn 22 burgers gewond. PRAAG Een Tsjecho-Slowaakse monteur heeft er een jaar over ge daan om een namaaktank te bou wen, compleet met vier mm bepant sering, kanonloop en remlichten, met het doel cjaarmee het land te verla ten. Maar toen hij zijn vrouw en vier kinderen had laten instappen en naar de Oostenrijkse grens reed, be gaf de motor het omdat deze te licht was. De Tsjechische politie maakte een eind aan de ontsnappingspoging. De tank bleek een stevig stuk werk en is nu in het museum van de grenswacht geplaatst. LONDEN Het bezoek van de Britse minister van Buitenlandse Zaken Sir Alec Douglas-Home aan Parijs heeft woensdag in Londen aanleiding gegeven tot nieuwe speculaties over een moge lijke Franse- en Engelse nucleaire sa menwerking. De Franse president Pompidou heeft zich twee weken geleden voorstander verklaard van een dergelijke samen werking van beide landen. De specula ties hebben nieuw voedsel gekregen nu in Engeland een reeks voordrachten is gepubliceerd, die de toenmalige opposi tieleider Edward Heath in 1967 aan de Amerikaanse Harvard-universiteit heeft gehouden. In het kennelijk kort geleden geschreven voorwoord bepleit Heath, nu premier, het samenvoegen van de Franse en Engelse nucleaire strijdmacht om een gemeenschappelijk Europees afschrikkings-wapen te vor men. Een dergelijke samenwerking zou volgens Heath geenszins een breuk met de Verenigde Staten of met de Navo betekenen, maar de kloof tussen Frankrijk en de Navo-partners kunnen overbruggen. LONDEN Ongeveer 2000 man Brit se troepen zullen worden teruggetrok ken uit Noord-Ierland na het rustig verloop van de Oranjemarsen. Omdat gevreesd was voor ernstige ongeregeldheden naar aanleiding van de marsen, die in de voorgaande jaren door de katholieken werden beschouwd als een regelrechte provocatie, waren in de afgelopen weken 3500 man extra troepen ingezet. Na de terugtrekking zullen nog onge veer 9000 man Britse troepen in Noord-Ierland blijven. BRUNSWIJK Een Oostduitse grenswacht van 20 jaar is in de nacht van dinsdag op woensdag met zija wa pens in de omgeving van Brunswijk naar West-Duitsland gevlucht. Pas en kele uren later werd zijn vlucht opge merkt. Dinsdag was een jonge soldaat van het Oostduitse leger in de buurt van Eschwege in Hessen naar het westen gevlucht. ROME De Italiaanse kabinetsfor mateur, de christen-democraat Giulio Andreotti, ondervindt moeilijkheden bij zijn pogingen opnieuw een regering van christen-democraten, socialisten, so ciaal-democraten en republikeinen te vormen. Men verwachtte d^t Andreotti in het bijzonder zou trachten de vier partijen bijeen te brengen op het punt van de sociale en economische politiek, en het netelige probleem van de betrekkingen met de communistische partij zo veel mogelijk binnenskamers te regelen. De sociaal-democraten hebben giste ren echter een verklaring uitgegeven, waarin zij elke vorm van samenwer king met de communisten op het regio nale en plaatselijke vlak met kracht van de hand wijzen. Indien de socialis ten op plaatselijk niveau de vorming van een „volksfront" nastreven plaat sen zij zich buiten het kader van „links van het midden", aldus de verklaring. Volgens de sociaal-democraten is de crisis veroorzaakt door de christen-de mocraten, teneinde een duidelijke stel- lingname van de partijen van de oude regeringscoalitie uit te lokken en hun samenhang op alle niveaus te verster ken. Zij achten dit verlangen volkomen gewettigd, en menen dat een herstel van de coalitie een coherente politiek van alle partijen noodzakelijk maakt. De verklaring van de sociaal-demo cratische partij is niet als een verras sing gekomen, maar de spanning tussen soeiaal-democraten en socialisten wordt er door vergroot en de taak van de ka binetsformateur er door bemoeilijkt. Enrico Berlinguer, een der (secretaris sen van de communistische partij, heeft verklaard dat de formule „links van het midden" is achterhaald en een beroep gedaan op „alle linkse democra tische krachten", meer initiatief en po litieke moed te tonen. KANSAS CITY De 65-jarige Ame rikaanse negerpoliticus Leon Jordan, sinds 1964 lid van het parlement van de staat Missouri, is in de nacht van dins dag op woensdag in Kansas City dood geschoten toen hij een café verliet waarvan hij eigenaar was. De politie zoekt een auto van waaruit de schoten zouden zijn gelost. Over de achtergrond van de moord is niets bekend. Leon Jordan werkte vroeger bij de recherche in Kansas City. Hij hielp destijds Liberia met een reorganisatie van het politiekorps waarvoor de rege ring in Monrovia hem -een ondersche ding verleende. ADVERTEN7

De Vallei | 1970 | | pagina 11