Veenendaals dagblad Nu de havenstaking een feit is: VROUW KANS OP Buiten ONDERGAAN ABORTUS Nederlandse piloot al spoorloos bijna Zware verliezen Cambodjanen bij Kiri Rom Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei gynaecoloog tot ingreep bereid Storm zette strand blank Doesburgse die 1 OFFICIER BIEDT bank overviel KLEUTER OP SCHIP SLIKT 40 SLAAP TABLETTEN Skiër dood na val uit lift Weer aanval op Duheek WAARSCHIJNLIJK BIAFRA-VLUCHT VERONGELUKT OP Luis Mariano overleden NATIONAAL ONDERZOEK NAAR ZELFMOORDEN Rus vraagt asiel in Argentinië Iets warmer PROEF MET VERLICHTE STRAATNAAM BORDEN Zomertooi GROTE VERLIEZEN TELEFOONTJE BEMIDDELEN DOORSLAG WANHOOP STOOKOLIE DUURDER Verbetering Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal. Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,13 P-W., 4,85 p.m., f 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 16 JULI I970 - 44e JAARGANG no. I63 Britse regering bezint zich op noodtoestand LONDEN Het ziet ernaar uit, dat vandaag in Engeland de noodtoestand zal worden afgekondigd. Toen de afgevaardigden van de vakbondsafdelingen gisteren de loonvoorstellen van de werkgevers verwierpen en daarmee de sta king van de 47.000 Britse havenarbeiders een feit werd. heeft Heath voor van morgen een spoedzitting van de commissie voor noodtoestanden gevraagd. De noodtoestand moet bijna wel worden afgekondigd, omdat het ernaar uitziet, dat deze eerste nationale havenstaking in Engeland sedert 1926 een langdurige dreigt te worden. De eisen, die de havenarbeiders hebben gesteld verhoging van het basisloon van 11 pond (96 gulden) per week, zodat het weekloon op 40 pond zou komen staat in een te schrille tegenstelling tot het aanbod van de werkgevers een garantieloon van tenminste 20 pond per week. I)e Britse autoriteiten hebben al meegedeeld, dat er voorlopig geen gebrek zal komen aan levensmiddelen, al zullen sommige artikelen gerantsoeneerd moeten worden. Ook zullen de prijzen aanzienlek stijgen. FALMOUTH (Engeland) De drie Jaar oude Richard Post, de zoon van de eerste stuurman van een Nederlandse kustvaarder, heeft woensdag veertig slaaptabletten ingeslikt. Een helicopter van de Engelse marine is onmiddellijk na de ontvangst van een verzoek om hulp van de kustvaarder Prinses Wilhelmina (thuishaven Gro ningen) opgestegen en heeft het jonge tje cn zijn moeder opgepikt. Twintig minuten na de radiobood schap werd de jongen opgenomen in het Truto-ziekenhuis in Falmouth. Tijdens de vlucht heeft de bemanning van de helikopter getracht de jongen wakker te houden. Artsen van het ziekenhuis deelden mee dat de toestand van de kleine Richard Post zorgwekkend is. SONDRIO Jan Visser (50) uit Zwijndrecht is woensdagmorgen omge komen na een val uit een skilift op de 2757 meter hoge Stelvio. Visser, die met zijn echtgenote in een hotel bij de Stelviopas logeerde, was in een eenpersoonscabine op weg naar de Trincerone-top toen de deur van zijn cabine openvloog en hij eruit viel. Hij maakte een val van 6 meter. Op weg naar een ziekenhuis is de heer Visser overleden. \ls een prettige afwisseling met het overheersende geel, dat ons in de zomerse weken treft, begroe ten we de bijna even veelvuldige basterdwederik, die in het licht- purper gekleed gaat en vaak beter bekend onder de overigens volkomen onbegrijpelijke naam wilgevosje troosteloze kaalsla gen en kapvlakten, jong plantsoen en zandige bermen welig en liefde rijk bekleedt. Het gewas vindt overal voet, zodat de slangebloe- men, zoals de Gelderse buitenman hen wel benaamt, een zeer essen tiële noot aan het zomerbos schen ken. Het is vaak 't enige bloeisel dat in zulk gebied de aandacht trekt; menig boeket op fietsstuur of autoradiateur verraadt in de buurt zijn aanwezigheid. Over een paar weken zal dit de bloeiende struikhei wezen en thans op de vlakte de erica of dophei, die ook alweer zo'n peerdrups-kleurtje vertoont. Van onze basterdwederik hoort men door ouderwetse mensen soms de antieke naam gebruiken wilde salie", maar in werkelijk heid komt deze toe aan een heel algemeen voorkomend zacht geel groen lipbloempje, dat in volle trossen aan korte steeltjes hangt, niet ongelijk aan een aar; het blad heeft wat van dat der echte salie, waarvan de bloem overigens veel groter en paars van kleur is. De vroegere kruiddeskundigen prezen deze salvia om vele goede, genees krachtige eigenschappen. Overi gens bloeisel bij de vleet! In tur quoise staan de sierlijke grasklok jes, in ijsblauw wedijvert het zand- klokje net het clair-de-lune van de julihemeloveral bolwerken de miniatuur bloemkooltjes van het duizendblad tegen de sunglow-gor- dijnen der St. Janskruiden en de roze coulissen van de wilgenroos jes, om mij hiermee het schilder stuk half afgewerkt los te maken. 16-7-1970 A. B. WIGMAN. Het eerst zal een tekort aan Zuid vruchten ontstaan. Vlees is er voorlopig genoeg, maar zal spoedig duurder wor den. De dagbladen lopen kans zonder papier te komen zitten, als de staking lang duurt, omdat meer dan de helft van alle papier moet worden ingevoerd. De havenarbeiders van Southampton hebben besloten een uitzondering te maken met het behandelen van levens middelen voor het eiland Jersey, waar door de staking daar van vorige week een tekort is aan verscheidene artike len. De Britse huisvrouwen hebben het verzoek gekregen van hun leveranciers niet te hamsteren. Omdat de staking al een poos dreigde, heeft men grote voorraden kunnen maken. De levens middelenleveranciers spreken over ver scheidene weken dat zij aan alle vragen kunnen voldoen. Vooral de grote exporteurs als de zware industrieën in Midden-Engeland zien de toekomst minder rooskleurig in. Men verwacht daar verliezen door ver lies van uitvoer van acht miljoen pond sterling per dag. Landelijk zal de scha de 21 miljoen pond bedragen. Vervoer via de lucht zou enige uit komst kunnen bieden, maar dot is duur en de chartervliegtuigen zijn boven dien in deze tijd van het jaar voor een groot deel geboekt. De veerdiensten tussen Engeland en het Europese vasteland zullen waar schijnlijk geen hinder van de staking ondervinden. Volgens de Britse Spoor wegen zal het vakantieverkeer in zijn geheel er weinig van merken, dat er in de haven niet wordt gewerkt. Jack Jones, een van de stakingslei ders heeft verklaard, dat de havenar beiders er niet op uit zijn de economie te ontwrichten. Hij riep op tot nieuwe onderhandelingen met de werkgevers. In dit verband heeft minister van Ar beid Robert Carr voor vandaag al weer de vertegenwoordigers van werkgevers en vakbonden bij zich ontboden om te zien een nieuw compromis te vinden. Naar verwacht wordt zal de regering militairen naar de havens zenden om de voedselvoorziening uit import gaande te houden. Op het financiële vlak heeft de sta king zich al doen gelden; gisteren zak te de koers van het pond tot zijn laag ste peil in negen maanden. PRAAG Het Tsjecho-Slowaakse par tijblad Rudo Pravo heeft vandaag weer een felle aanval gedaan op de voorma lige partijleider Alexander Dubcek. Het blad" wil met deze aanval, die 6000 woorden telt en anderhalve pagina be slaat, de Dubcek-legende vernietigen, die „nog steeds in het land leeft", zelfs onder de partijleden". Rudo Pravo beschrijft Dubcek nu als een zwak en gewillig werktuig voor de contra-revolutionaire krachten en noemt hem onprincipieel. laf en een man die het op een akkoordje wil gooien. Ar Piet er de Zeeuw temidden twee zusters (foto rechts RNHEM De zwangere vrouw die maandag een bank is Doesburg be- f) f| roofde, de 26-jarige Wilhelmina V„ LrCCff' ClfaCI'C van -A* Mevrouw Beetstra (foto hieron der) doet al bijna een jaar vergeef se nasporingen naar haar broer. ARNHEM De zwangere vrouw die en bank i 26-jarige is gisteren op vrije voeten gesteld. De Arnhemse officier van justitie, mr. J. A. Kopp, heeft daartoe besloten met het oog op de „persoonlijke omstandigheden" van deze jonge moeder van rijf kinderen. DEN HAAG De vrouw van een Haagse rechter, mevrouw M. Beetstra, is al bjjna een jaar op zoek naar haar broer, een piloot die wordt vermist. Het gaat om de 32-jarige Pieter Ma theus de Zeeuw, die goederen, huurlin gen en misschien ook wapens naar Biafra vloog. De moeilijkheid is dat hij dat onder een andere naam deed en in diep geheim. Sinds oktober, toen mevrouw Beet stra een telefoontje van hem kreeg, heeft zij niets meer van. hem gehoord „Dat is rflets- voor hWn, hij' heeft al onze verjaardagen vergeten, iets wat hem ook nog nooit is overkomen". Het ministerie van Buitenlandse Za ken, het Rode Kruis en het Leger des Heils hebben tot nu toe al hun moeite tevergeefs gedaan. De laatste hoop van mevrouw Beet stra is het bericht over de vondst van een wrak van een onbekend vliegtuig op een berghelling i* Marokko. Het toestel droeg geen registratie en op de acht lijken van de bemanning vond men geen identiteitspapieren. Aangenomen wordt dat het vliegtuig vorig jaar te pletter vloog toen het huurlingen naar Biafra bracht. „Het zou erg zijn als hij dood is", vertelt mevrouw Beestra. „Het is een fijne vent, maar aan dat wachten is dan tenminste een einde gekomen". Pieter de Zeeuw werkte in Engeland voor een grote handelsfirma als piloot. Hij moest zakenmensen en soms goede ren naar Ierland en Schotland vliegen. Vorig jaar werd hij benaderd door on bekenden, die vroegen zijn kennis in dienst te stellen van Biafra. „Hij deed dat onmiddellijk, maar in het geheim omdat Engeland als bondge noot van Nigeria een dergelijk hulp niet toestond", aldus mevrouw Beetstra. Zij vertelde verder: „Ik weet dit uit het telefoontje uit Lissabon. Hij was daar terechtgekomen nadat hij eind ok tober vorig jaar op een van die hulp- vluchten in zee was gestort. De voor raad brandstof was altijd op de drup pel voldoende voor de oversteek. Met enige tegenslag zou de zaak mis gaan. Hij was die keer in een verkeerde luchtstroom terecht gekomen, wat hem meer benzine kostte dan goed voor hem was. Na drie dagen en nachten op een rubberbootje in zee te hebben gezwalkt, werd hij opgepikt. Na bijgekomen te zijn van de beleve nissen meldde hij zijn zuster dat hij weer aan het werk ging. Sindsdien is niets meer van hem gehoord. PHNOM PENH Het Cambodjaanse opperbevel heeft vandaag bekendge maakt, dat de troepen, die Kiri Rom proberen te heroveren, tamelijk zware verliezen hebben geleden. De strijd om deze plaats woedt thans reeds zes dagen. De regeringstroepen, die in dit berg gebied opereren zouden volgens de regering zijn gedwongen zich uit hun vooruitgeschoven stellingen terug te trekken omdat zij een tekort aan muni tie hadden gekregen, maar de comman danten te velde verklaarde, dat zij wer den teruggeslagen na zware verliezen geleden te hebben. Er zijn aanwijzingen dat de Cambod jaanse regeringstroepen meer dan 200 man aan doden, gewonden en vermisten hebben verloren en dat twee bataljons niet meer geschikt zijn voor de strijd. PARIJS Het in Spanje geboren Franse operette-idool Luis Mariano is in een ziekenhuis in Parijs overleden. Hij is vijftig jaar geworden. De knappe Spaanse zanger met de zoetgevooisde stem,gold een tijdlang als een van de populairste sterren van Frankrijk. Zijn in 1950 opgerichte fan club telde ruim 34.000 leden, die niet al leen een tijdschrift uitgaven en jaar vergaderingen belegden, maar de zan ger ook voorzagen van zelfgemaakte vesten en pullovers. Hij wil de mogelijkheid voor haar openen in Nederland een abortus te ondergaan. „Zij is financieel noch geestelijk in staat de geboorte van een zesde kind te venverken. Het lijkt mij dat er dus medische gronden bestaan voor een abortus", aldus mr. Kopp. Zoals gemeld had de vrouw, die ge scheiden is van haar man, de overval gepleegd om aan geld te komen voor een abortus in Engeland, omdat daar gemakkelijker tot zo'n ingreep wordt besloten. Of zij die nu in Nederland kan ondergaan moet worden beslist door medici van de zg. abortus-teams die er in Nederland zijn. De reclassering, die zich voorlopig over Wilhelmina heeft ontfermd (de vijf kinderen zijn tijdelijk bij fami lie ondergebracht), zal daarbij bemid delen. Of Wilhelmina voor haar gewapende overval nog wordt vervolgd, zal de officier pas beslissen als hij een rap port over haar heeft. De overval lijkt voor Wilhelmina nu mogelijkheden te hebben geopend die zij tevoren op alle mogelijke wettige manieren tevergeefs had gezocht. Haar huisarts had haar immers al naa'r Het Arnhemse abortusteam gestuurd. Dat team zag in dit geval zeer duidelijke gronden voor een abortus. De wettige man van Wilhelmina had beloofd bij haar terug te komen als de geboorte van het zesde kind zou worden verijdeld. Dit kind was na melijk verwekt door een Turkse ar beider met wie Wilhelmina bevriend was geraakt nadat haar man haar had verlaten. De verhouding met de buitenlander is inmiddels ook al weer verbroken. Deze mogelijkheid op herstel van het huwelijk gaf de doorslag bij het ad vies van het abortusteam, ook al wordt in Doesburg betwijfeld of een hereniging van Wilhelmina met haar als drinker en onvolwassen bekend staande man nu wel de oplossing van de moeilijkheden zou betekenen. Met het advies van het team was Wil helmina er echter niet, want in ons land zijn in het oosten geen gynaeco logen te vinden die een abortus wil len uitvoeren. Voor de enkele gynaecoloog elders in het land die dat wel wil, bestaan zul ke lange wachtlijsten, dat een abortus niet meer mogelijk zou zijn als Wil helmina aan de beurt zou komen. Daarom verscheen Wilhelmina toen haar eigen huisarts met vakantie was DEN HAAG Van 1 september van dit jaar tot 1 september 1971 wordt er door de hoogleraren C. S. Kruijt en N. Spcijer een nationaal onderzoek inge steld naar de gevallen van zelfmoord en zelfmoordpogingen. De staatssecre taris van sociale zaken en volksgezond heid, dr. R. J. H. Kruisinga, verleent zijn medewerking aan dit onderzoek. Volgens een opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek plegen onge veer duizend Nederlands per jaar zelf moord. Veel groter dan het aantal zelf moordpogingen met dodelijke afloop is evenwel het aantal pogingen waarop de dood niet volgt. Dit aantal blijkt zoals verscheidene onderzoekingen aantonen wel tien a vijftien keer groter te zijn. Uit de laatste gegevens over dit maatschappelijke probleem blijkt dat het aantal zelfmoorden con stant blijft, maar dat het aantal pogin gen tot zelfmoord de laatste jaren een stijging vertoont. Dr. Kruisinga acht het in verband met een passende behandeling van de genen die een zelfmoordpoging deden van groot belang, inzicht te krijgen in 't feit of dergelijke patiënten inderdaad de dood hebben gewild of dat hun daad meer als „een roep om hulp moet wor den gezien en zo ja of hulp is gegeven of gegeven had kunnen worden". Ook vindt de staatssecretaris het onderzoek van belang voor de preventie van het ver schijnsel zelfmoord. Om het suicide-onderzoek van de twee hoogleraren mogelijk te maken is de medewerking nodig van de huisart sen en de geneesheren-direfiteuren van psychiatrische inrichtingen. In een brief aan deze medici dringt dr. Krui singa erop aan de twee onderzoekers medewerking te verlenen. SCHEVENINGEN De Scheveningse pier temidden van een holle zee, een gevolg van de noordwesterstorm, die van het strand gisteren een wel zeer on- aengi name verblijfplaats maakte. Exploitanten van strandtewassen moesten zich tot het uiterste inspannen om grote schade aan hun bezit te voorkomen. bij zijn vervanger met een brief van het Arnhemse abortusteam. Daarin werd verzocht alsnog in de buurt van Doesburg een gynaecoloog te zoeken, omdat Wilhelmina het geld voor een reis naar Engeland met bij elkaar kon krijgen. Deze huisarts voldeed aan dat ver zoek, maar kreeg overal nul op het rekest. Eén gynaecoloog noemde het Utrechtse Academisch Ziekenhuis als mogelijkheid en daar ging Wilhelmi na vorige week vrijdagochtend heen. 's Avonds kwam zij echter in wan hoop bij haar plaatsvervangend huis arts terug met de brief dat in Utrecht alleen abortus mogelijk is voor vrou wen uit het eigen verzorgingsgebied, omdat de Utrechtse artsen zelf de noodzaak willen onderzoeken en ook zelf de begeleiding achteraf willen verzorgen. „Toen zaten wij met de handen in het haar", aldus de plaatsvervangend huisarts. „Bij het uitlaten zei ik tegen haar: „De enige mogelijkheid is dat je er alsnog in slaagt het geld voor een abortus in Engeland bij elkaar te krijgen". Drie dagen later pleegde Wilhelmina de overval. BUENOS AIRES De 46 jaar oude Russische violist Naum Froldman van het Philharmonisch Orkest van Moskou heeft in Argentinië politiek asiel ge vraagd. Froldman is een Jood. DEN HAAG In Den Haag zal een proef worden genomen met verlichte straatnaamborden. De veelal kleine straatnaamborden zijn nu, vooral bij duisternis, in het algemeen minder goed zichtbaar voor automobilisten, als ge volg waarvan deze bij hun pogingen de straatnamen te onderscheiden de verkeersveiligheid in gevaar (kunnen) brengen. De nieuwe borden zullen haaks op elkaar op enkele straathoeken worden geplaatst. Er zal in Den Haag ook een proef worden genomen met schotchlite-straatnaamborden. ROTTERDAM De prijzen van zware stookoliën zijn met ingang van gisteren 6,60 per duizend liter omhoog gegaan. Deze prijsverhoging past in het kader van de door het ministerie van Econo mische Zaken vastgestelde prijsstruc tuur voor vloeibare brandstoffen. (Van onze weerkundige mede- i werker). Een over Finland wegtrekkende l l depressie heeft gisteren overal in j S Gelderland en Limburg veel regen j gebracht. In Apeldoorn viel 20 tot 24 mm., in Zutphen 23 mm., in S Hoog Soeren 28 en tussen Arnhem en Noord-Limburg 30 tot 40 mm. Gelukkig komt er nu vanuit En- geland een rug van hoge luchtdruk 1 naderbij. Deze brengt geleidelijk beter weer met afnemende buiig- J heid en waarschijnlijk zonnige pe- rioden. Het is niet onmogelijk dat de fi- nish van de vierdaagse in Apel- doorn morgen bij zonnig weer zal S plaatshebben. Over Schotland en j Noord-Eng eland volgt een warm- tefront met bewolking eik lichte re- gen, maar de uitwerking ervan zal S in ons gebied waarschijnlijk niet groot zijn. De temperatuur wordt aangenamer. Weersverwachting van het KNMI tot vrijdagavond: Plaatselijk wat regen of een bui, maar ook zonnige perioden. Overwegend ma tige, naar west of zuidwest krimpende wind. Ie*s hogere temperaturen. Morgen: zon op 04.40, onder 20.51: maan op 20.33, onder 02.06 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1