PATIËNTEN VAN 7e VERDIEPING UIT HET RAAM GESPRONGEN Voordelig Fokker geïnteresseerd bij bouw ruimtesleper ^9 dj dvoor lc er Beschuit met aardbeien. Nederlander eet vet 8 Dagen kris-Kras door Nederland f40.- NS-Vakantie- dagtochten Utrechtse wethouder H. van der Vlist: Speciale dokters voor kampeer- plaatsen samen op reis met NS op zaterdag of zondag Uit EEG-statistieken blijkt: Onderzoek over half jaar klaar Geen akkoord specificatie doktersnota's Veiligheid nieuw ziekenhuis in Hoogeveen moet vergroot Vragen v. d. Doel over verklaring mr. Des Tombe Tachtig procent meldt zich voor verzilveren rentezegels Melkfabrieken verhogen prijs melk illegaal met 1 cent GEKKE DINGEN IN OVERWEGING: voordelig uit met NS MAATREGELEN KASCHEQUE VAN POSTGIRO NIET MEER OVERDRAAGBAAR Helen Shepherd wellicht in „duel" Europa- USA voordelig uit met NS XUTO'S VRAGEN voordelig uit met NS DONDERDAG 16 JULI 1970 Dezer dagen verscheen het rapport van de commissie-Van Dam over de rellen die zich begin dit .jaar voordeden op het Utrechtse Gemeentelijk Atheneum. Het na gelde wethouder II. van der Vlist (onderwijs) genadeloos aan de schandpaal. Zijn beleid zou hebben gelaaid en hij zou het gezag van de schoolleiding hebben neer gehaald. De wethouder is er niet kapot van. Leiding van atheneum verspeelde het gezag UTRECHT De heer H. van der Vlist (70), Utrechts wethouder van on derwijs, kan zich nog steeds boos ma ken over zaken, meningen en toestan den die volgens hem onjuist zijn. Het is een eigenschap die hem al op zeer jeugdige leeftijd in de politiek bracht (op zijn 23e was hij al secreta ris van de Utrechtse tederatie van de SDAP) en die hem nu maakt tot een geduchte tegenstander van de com missie die hem beschuldigt van wanbe leid bij de rellen op het Gemeentelijk Atheneum. De aantijging zelf kan hem niet veel schelen. ..Ik lig er niet wakker van en je loopt ais politiek functionaris nu een maal die kwade kans. Daar komt bij dat ik vind dat iedereen hardop moet kunnen zeggen wat hij van de overheid vindt. Dat is een openheid waar ik blij mee ben," zo legt hij uit, maar hij laat er onmiddellijk op volgen: „Ik ben het er niet mee-'eens! Dat zal ik uitvechten ook op het front waarvoor ik ver antwoordelijkheid draag; de gemeente raad." De grote fout die leidde tot vererge ring van de toestand op het atheneum, zover dat tweemaal de politie de school moest binnenrukken om leerlingen te verwijderen, ligt volgens hem bij de leiding van de instelling. „Die heeft een sfeer van onbehagen die al jaren be stond maar laten voortslepen. Er lag een lijst van verlangens van de leerlin gen en een deel van de leraren, die wat mij betreft voor driekwart ingewilligd had kunnen worden: alelrlei kleine din gen die irritaties opwekten. Toen de zaak op springen stond werd ik er pas in gekend. „Nu had ik zonder meer achter de schoolleiding moeten gaan staan. En dat kon niet meer in de gegeven situatie. Je moest rector en conrectpren natuurlijk zolang mogelijk de hand boven het hoofd houden, maar als er gekke din gen gaan gebeuren is het afgelopen. Dan is het niet meer te verkopen." Hij lacht. „En nu heb ik het gezag uitgehold, zo heet het. Maar als gezag een formele zaak gaat worden, iets dat zetelt op een ongenaakbare troon, dan is het er voor mij niet meer. Dergelijk^ gezag zou twintig jaar geleden nog aan vaard zijn. Nu nemen volwassenen dat al niet eens meer, laat staan leerlingen van middelbare scholen." Volgens hem is er op het Utrechtse atheneum gewoon sprake geweest van de mentaliteitsbotsing die zich overal in het onderwijs manifesteert. Alleen is de zaak hier uit de hand gelopen. „De voedingsbodem voor democratisering is er al lang. De inspraak is evenwel een plantje dat er al te snel uit omboog schiet." „Gepaard aan de sfeer van wantrou wen die hier was gegroeid leidde dat tot moeilijkheden, maar tegenover de we zenlijke achtergrond stond ik welwil lend. Dat heeft niets te maken met het afvallen van de schoolleiding of met sollen met gezag (met een kleine letter graag), dat is gewoon de politiek, mijn beleid, mijn visie, waarvoor ik hier ten slotte al 24 jaar zit. Ik was met die pro blemen bezig, al jarenlang. Hoe kon ik dat verloochenen?" Met éen zucht vervolgt hij „Aan dat rapport heb ik niets. Het was de bedoe ling dat het de basis zou vormen voor' een nieuwe samenwerking tussen de partijen en het gemeentebestuur. Dat is het niet geworden. Het geeft slechts links en rechts een veeg uit de pan. Het zal de onrust versterken, ook al omdat iedereen met een beetje goede wil er zijn gelijk uit kan halen behalve ik, maar dat is mijn zaak~. Volgende week vrijdag zal de Utrechtse raad in een speciale vergade ring het rapport van de Commissie Van Dam bespreken. B. en W. stellen voor om de strafmaatregelen die de commis sie vraagt niet op te leggen en om de school op het gebied van organisatie en Dp heer H. van der Vlist, wethouder van onderwijs, personeels-, jeugd- en culturele zaken in Utrecht, zit bij wijze van spreken van- kindsbeen af in de Utrechtse gemeen tepolitiek. In 1923 werd hij gekozen tot secretaris van de federatie Utrecht van de SDAP. Sinds 1935 zit hij in de gemeenteraad, met een onderbre king van 1941 tot 1945. Na de oorlog kwam hij meteen in de voodraad en in 1946 werd hij wethouder, wat hij sindsdien onafgebroken is geweest. De heer Van der Vlist, die beroeps keuzeadviseur van zijn vak is, is tot enkele jaren geleden directielid gebleven van de Nederlandse Stichting voor psychotechniek. .,Ik heb er hard voor moeten werken", zegt hij, ,,maar ik. wilde niet gebonden zijn aan het wethoudersch ap Ik wilde er van de ene dag op de andere uit kunnen stappen. Daarom hield ik die baan in reserve". communicatie te laten begeleiden door het managementbureau van de gemeen te. Onder meer zal leraren, (con)-recto- ren en leerlingen iets van discussietech niek worden bijgebracht. „Om ze te leien met elkaar te pra ten", aldus de heer Van der Vlist, die gelooft dat de raad wel akkoord zal gaan met de voorstellen. Ook als de raad de voorstellen zou verwerpen en zijn beleid zou veroordelen, zou hij er geen punt van maken. „Ik leg over zes weken mijn functie neer. Ik kan dus niet met heengaan dreigen. Dat zou een slag in de lucht zijn", zegt hij berus tend. DEN HAAG Staatssecretaris Kruisinga (Sociale /aken en Volks gezondheid) wil meer aandacht be steden aan de geneeskundige verzor ging in recreatiegebieden. Hij heeft daarom aan de Centrale Raad voor de Volksgezondheid ge vraagd of en zo ja welke maatrege len nodig zijn om in deze gebieden de volksgezondheid te waarborgen. De rftad heeft al een rapport sa mengesteld, waarin wordt gezegd dat de recreatie en de geneeskundige verzorging van tijdelijk onder onge bruikelijke omstandigheden levende grote groepen een afzonderlijk en duidelijk groeiend probleem is. Er zou bekeken moeten worden, aldus het rapport, of het noodzake lijk is voor kampeerplaatsen en der gelijke concentraties tijdelijk een behandelende 1 arts aan te stellen. Deze zou over een specifieke outil lage moeten beschikken en er zou den goed geregelde verbindingen moeten bestaan met ziekenhuzen e.d. Inrichting van posten met een zie kenhuisachtig karakter, zoals in Frankrijk langs de grote toeristen routes is gedaan, wordt in het rap port in Nederland met zijn korte af standen en goed geregelde verbin dingen niet noodzakelijk geacht. De heer CL van der Weijde, staf functionaris van de ANWB en vice- voohzitter van de Nederlandse kampeeiraad ziet de noodzaak van speciale medische teams in recrea tiecentra niet geheel in. „Het is na tuurlijk wel prettig als er bijvoor beeld op een grote camping een be handelkamer is om de eerste hulp te verlenen, maar in ernstige gevallen moet de patiënt toch naar een zie kenhuis of een arts worden gebracht en die zijn in ons kleine land met de goede verbindingen altijd in de buurt". HOOGEVEEN - De directie van het splinternieuwe Bethesda-ziekenhuis in Hoogeveen studeert op maatregelen om de veiligheid van de patiënten op de afdelingen psychiatrie en neurologie beter te kunnen waarborgen. In de en kele maanden dat het nog niet officieel geopende ziekenhuis nu in gebruik is, zijn reeds twee patiënten van deze op de zevende verdieping gelegen afdelingen naar beneden gesprongen. Een van hen, een jong meisje is aan de gevolgen van de va! overleden. En kele andere patiënten konden op het laatste nippertje worden tegengehou den. Dp geneeskundig inspecteur voor de volksgezondheid in Gronifigen en Dren te. dr. R. Mantingh, noemt het „opval lend". dat twee patiënten in een zo kort tijdsbestek uit het raam zijn gespron gen. Hij stelt thans een onderzoek in, om uit te kunnen maken of het Hooge- ADVERTENT1E 2 of 3 personen f 10.-p.p. 4 personen f 8.75 p.p. 5 personen f 8.p.p. 6 personen f 7.50 p.p. voor een hele zaterdag of zondag onbeperkt trein reizen. NS-legitimatiebewijs of pasfoto meebrengen. veense ziekenhuis wel veilig genoemd mag worden. De voorzitter van de Christelijke ver eniging tot verpleging van zieken voor Hoogeveen en omgeving Bethesda, ir. J. A. de Vries, was woensdagavond naar zijn zeggen „bek-af" en uiterst karig met zijn commentaar. „Er zijn patiën ten naar beneden gesprongen, maar verder is er niets aan de hand", zegt hij. Het schijnt, dat direct na de twee on gelukken een aantal maatregelen is ge nomen om herhaling te voorkomen. Er zouden nu zes in plaats van twee iso leerkamers zijn, patrijspoorten in de deuren aangebracht en dubbele ramen geplaatst zijn. De directie bekijkt nu o.m. of het niet beter is de afdeling psychiatrie en neurologie naar de bega ne grond te verhuizen. DEN HAAG Met ingang van 1 au gustus vervalt voor postgirorekening- houders de mogelijkheid om op de ach terzijde van de kascheque van de giro dienst te verzoeken het bedrag aan een derde uit te betalen. Er komt bovendien een ander model kascheque. De vorm wordt gelijk aan die van de nieuwe ge- gegarandeerde girobetaalkaart. Oude kascheques worden na 1 augustus nog uitbetaald onder de thans geldende voor- waardenv SCHIPHOL Fokker doet mee aan een onderzoek naar de bouw in Europa van een ruimtesleper. ADVERTENTIE m m APELDOORN Het Tweede-Kamer lid Hans v.d. Doel (P.v.d.A) heeft de ministers Beernink (Binnenlandse Za ken) en Den Toom (Defensie) gevraagd de uitspraak van Apeldoorns burgemees ter Des Tombe over de brand in 't Har de gedaan tijdens de opening van de wandelvierdaagse van de NWB, te wil len betrekken in het antwoord, dat de ministers hem nog verschuldigd z(jn op vragen, die hij op 19 juni jl. stelde. Het Kamerlid informeerde toen, of de civiele brandweren op tijd door de militaire instanties gewaarschuwd wa ren over de brand in 't Harde, en of in tijden van droogte naast het reeds gel dende rookverbod ook een schietverbod van kracht diende te zijn. In de door de heer v.d. Doel bedoelde 1 uitspraak bestreed burgemeester Des Tombe zoals bekend, afgelopen maan dag de verklaring van minister Den Toom, dat de militairen op tijd de bos- brandweren gewaarschuwd zouden hebben, met de stellin'g, dat een waar schuwing drie kwartier na het uitbreke van de brand veel te laat is. omdat het vuur dan reeds een rampzalige omvang aangehomen kan hebben. [Sieuue c.a.o. ZEVEN PCT. VOOR JOURNALISTEN AMSTERDAM Er is een akkoord bereikt over een nieuwe eenjarige CAO voor dagbladjournalisten. De salarisschalen zullen per 1 juli van dit jaar met zeven procent worden verhoogd. Met ingang van 1 november а.s. en 1 april volgend jaar zal de sala risschaal worden aangepast aan een eventuele stijging van het prijspeil. De laagst gesalarieerden krijgen een extra salarisverhoging. De vakantie-toeslag wordt met ingang van 1970 gebracht op б,7 procent. Na 1 mei 1971 zullen de va kanties met één dag worden uitgebreid. Het akkoord moet nog ter goedkeu ring aan de NDP en NVJ worden voor gelegd. Het voorziet o.m. in de ppneming van voor dagbladen in loondienst werk zame fotojournalisten in de CAO. Het bevat 'n reeks herzieningen van de op structuurwijzigingen (fusies e.d.) betrek king hebbende bepalingen, zoals 'n ver vroeging van het tijdstip waarop de journalistenvereniging daarbij moet worden betrokken. Het aantal werku ren bij het overschrijden waarvan sprake is van overmatige werktijd, zijn verlaagd, met name voor de sportjour nalisten. KNOKKE Er is een geringe kans dat Helen Shepherd zal uitkomen in de Europa- U.S.A. wedstrijd. V.l.n.r. Marius Monkan, Mark Murphy, Helen Shepherd en Selena Jones zongen samen wat aan de vleugel. ADVERTENTIE Wie 8 dagen lang veel in ons land wil reizen, is het voordeligst uit met een 8-daags kris-kras abonnement. NS-Identiteitsbewijs of pasfoto meebrengen. BRUSSEL De Nederlander eet vet. Aan die conclusie valt niet te ontkomen als men de eijfers van de jongste EEG-basisstatistieken naast elkaar legt. Daaruit blijkt namelijk dat iedere in woner van ons land per dag 153 gram vetten consumeert, verreweg het hoog ste getal in de zes landen van de Euro pese gemeenschappen. Dc Luxembur gers en de Belgen doen het iets kalmer aan met 144 gram en ze worden op de voet gevolgd door de Fransen met 142 gram. Dan volgen Duitsland cn Italië met respectievelijk 136 en 93. Met het consumeren van eiwitten ko men de Nederlanders op de vierde plaats met 84 gram per inwoner per dag. De Duitsers doen het met 81 gram, Frankrijk met 99, de Belgen en Luxem burgers met ieder 88 en Italië met 87. Alles bij elkaar nemen de Fransen het grootste aantal calorieën tot zich, na melijk 3.172 per man per dag. De Neder lander komt op 3169. do Belgen en de Luxemburgers op 3090, de Duitsers op 2955 en de Italianen zijn met 2891 calo rieën per man per dag de meest be scheiden eters. Met hun goed gevulde magen stappen 165 van de Nederlanders in hun auto. Hel aantal auto's per 1000 inwoners ligt in Luxemburg echter beduidend hoger namelijk op 235. Frankrijk volgt met 223, Duitsland met 199, België met 187 en Italië met 151 auto's op de duizend inwoners. Op de Duitse bondsrepubliek na is Nederland het dichtst bezet met televi sietot „lellen, namelijk 197 per 1000 in woners. Duitsland heeft er 231 op de 1000. Dan volgen de Belgen met 186, de Fransen met 167, de Italianen met 146 en de Luxemburgers met 131. Wie eenmaal ziek is van teveel eten, autorijden en televisie kijken kan in Nederland relatief slecht medische hulp krijgen. Per 100.000 inwoners zijn er in Nederland namelijk 114 genees kundigen en dat is op Luxemburg na (101) het laagste getal van de gemeen schap. Italië is wat dat betreft het gun stigste land met 171 artsen voor 100.000 inwoners. In België ligt het getal op 151, in Duitsland op 148 en in Frankrijk op 118. Per 100.000 inwoners zijn er in Ne derland ook maar 714 ziekenhuisbedden tegen bijvoorbeeld 1270 in Luxemburg. Frankrijk volgt op Luxemburg met 1120, dan komt Duitsland met 1084. Ita lië met 985 en België met 827, DEN HAAG Ron-! tachtig proeent van de voor afkoop van de geplakte rentezegcls in aanmerking komende personen heeft zich voor de verzilve ring daarvan aangemeld. Dit heeft minister Roolvink geant woord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Hermsen en Mae- n (beidèn KVP). Minister Roolvink heeft tegenover de „Vereeniging van Raden van Arbeid" te kennen gegeven het beter te vinden dat voorshands nog niet tot individuele op sporing van degenen die tot nu toe nog geen aarwrage om verzilvering hebben ingediend zal worden overgegaan. Ge regeld worden nog aanvragen ontvan gen van verzekerden, die behoren tot de jaarklassen die het eerst voor afkoop werden vrijgegeven. Door niet aan stonds die opsporingsarbeid ter hand te nemen, kunnen de Raden van Arbeid hun volle aandacht besteden aan een vlotte afwerking van het grote aantal ingediende aanvragen. Aan die afwer king dient naar de mening van de be windsman toch prioriteit te worden gt geven boven het opsporen van degenen die nog niet om hun geld zijn komen vragen. De opdracht is verleend aan ELDO, de organisatie voor raketbouw. Fok ker maakt deel uit van een van de twee industriële consortia die een der gelijke opdracht hebben gekregen. Een ruimtesleper is een voertuig dat buiten de dampkring vrachten moet vervoeren, sleepdiensten moet verrich ten en allerlei andere taken moet uit voeren. Beide studies moéten in zes maanden zijn voltooid. Voor elk van de twee con sortia is daarmee een bedrag van 175.000 tot 200.000 dollar (ongeveer 700.000 gulden) gemoeid. Het aandeel daarin voor Fokker in het ene consor tium is 5,2 procent. UTRECHT Vertegenwoordigers van de „Konlaktcommissie van lande lijke organisaties van ziektekostenver zekeraars" (KLOZ) en de „Landelijke Huisartsen Vereniging" (LHV) hebben in Utrecht een eerste gesprek gevoerd over de moeilijkbeden die zijn ontstaan rond dt doktersrekeningen. -arbij is nog geen overeenstemming bereikt. De LHV heeft haar leden begin mei geadviseerd, nota's aar. patiënten niet meer te specificeren. Dit om het de Economische Controledienst moeilijker te maken, op te treden tegen artsen die hogere tarieven berekenen dan de prij- zenbeschikking van het ministerie van Economische Zaken toestaat. De artsen menen, dat de prijsstop niet op hen van toepassing is. De KLOZ reageerde op 21 mei op het LHV-advies met de verkla ring, dat de particuliere verzekeraars nota's die niet zijn gespecificeerd niet in behandeling zullen nemer. Tijdens het gesprek tussen KLOZ en LHV is besloten, dat de KLOZ haar be zwaren nog nader zal formuleren. Tot nu toe hebben de particuliere pa tiënten de gevolgen van het LHV-ad vies nog niet in hun portemonnee on dervonden, daar de meeste artsen kwartaalnota's sturen. Maa. in juli worden de rekeningen over het tweede kwartaal verzonden, zodat het er naar uit ziet dat de problemen niet lang op zich zullen laten wachten. De verzeke raars vergoeden niet-gespecificeerde nota's niet. De verzekerden moeten hun arts eerst om een specificatie vragen voor zij aanspraak kunnen maken op restitutie. ALPE D'HUEZ In Alpe d'Huez in de Franse Alpen heeft het woensdag licht gesneeuwd. Het was volgens de mwoners de eerste maal sinds mensen heugenis dat er in dit gebied in juli sneeuw is gevallen. Een van de vragen die Fokker en da andere consortiumleden bij het uitvoe ren van de studie moeten beantwoorden luidt: Hoe bouwen wij in Europa tegen zo laag mogelijke prijs een onbemande ruimtesleper die vrachten van twee, vier of zes ton in een geostationaire baan om de aarde op hun plaats kan brengen? (Een kunstmaan in een geo stationaire baan draait in 24 uur boven de evenaar in zijn baan, en staat dus schijnbaar stil boven een vast punt op aarde. Zo'n ruimtespeler van Europees fa brikaat zal passen in het nieuwe lan ceersysteem met hoog rendement dat Amerikaanse rijksdienst voor luchl vaart en ruimtevaart (NASA) omstreei 1977 in gebruik wil nemen. ADVERTENT1 Een dagje naar Scheveningen of de Efteling, naar Volendam of Avifauna, naar Giethoorn of Texel. Keuze uit meer dan 30 mogelijkheden. Alle informatie in de brochure Vakantiedag tochten op de stations. DEN HAA0 De coöperatieve melkfabrieken buiten het westen van ons land gaan maandag de prijs van de consumplienielk met een cent per liter illegaal verhogen. Bewust overtreden zij de prijsvoorschriften van het minis terie van economische zaken. De coöperatieve melkfabrieken gaan hierdoo" het ultimatum, dat zij op 7 juli aan minister Nelissen (economische za ken) stelden, uitvoeren. In het ultima tum werd gevraagd de melkprijs voor de rest van ons land op 15 juli te mogen verhogen, omdat die per 15 juni in het westen al werd verhoogd. Ook drongen zij aan op een gesprek met de minister. De minister heeft de melkfabrieken meegedeeld dat hij pas over de prijs verhoging wil beslissen als het rentabi- liteiisond'zoek van het produktschap voor zuivel voltooid is.

De Vallei | 1970 | | pagina 7