Anders moeten we distribueren Ministers geen toonbeeld meer van aristocratie Koude douche voor Denen Helen Shepherd: Verschrikkelijk verliezen en zeggen: De jury kan t niet 1.59 Noodkreet van directeur Bloedbank: Brits blad niaakt balans op: Orthwine overleden „Kerkrade" op de tv RONOtitie Meer donor Krap Brochure over economie in '73 programmaos VANAVOND In vakantietijd AARDBEIEN CONFITURE MORGEN LONDEN De Britse conservatieve partij, welke lang vereenzelvigd is met kdom en aristocratie. ic he/io huur <rn<o vorlmmn nu van 1.65 tijdelijk voor UIT DE KERKEN DONDERDAG 16 JULI 1970 ER MOETEN VEEL MEER BLOEDDONORS KOMEN rVikter A. W. Mellema stopt zijn bril in zijn witte art.senjas en zegt: „Het is nu zo dat er een toestand dreigt waarbij bloed voor transfusies gerant soeneerd zou moeten worden. Soms gewoon de kraan dicht draaien als er om bloed wordt gevraagd". Is dat niet een enge toestand? „Ja, doodeng", zegt de arts. Dokter Mellema is directeur van de Bloedtransfusiedienst en de Bloedbank hi Rotterdam, verreweg de grootste bloedbank van Nederland. Tien jaar gele den werkte hij met veertienduizend bloedeenheden van een halve liter per jaar. Dit jaar zijn dat 38.000 eenheden. Maar hij komt nog te kort. De vraag naar bloed In ziekenhuizen sttfgt steeds. En de omstandigheid, dat de bloedschatbeheerder „neen" moet verkopen, dreigt meer voor te komen dan in het verleden. „De consequentie is, dat de leiding van de bloedbank zou moeten uit maken voor welke patiënt er wel en voor welke patiënt er geen bloed beschikbaar wordt gesteld", zegt dokter Mellema. En hij geeft een voorbeeld. „Er komt een aanvrage uit een zie kenhuis om met spoed tien flessen bloed O-negatief te sturen voor een meneer van 73 jaar met een ernstige slokdarmbloeding. De kans is groot, dat hij in de naaste toekomst nog veel meer donorbloed moet hebben". „We hebben zelf nog zes flessen van het gevraagde bloed en we kunnen vier donors bereiken; aan de aanvraag zou dus voldaan kunnen worden. Maar we kunnen dan op dat moment geen bloed O-negatief meer naar een ziekenhuis «turen voor een wisseltransfusie'bij een rhesusbaby. Er moet zeer snel beslist worden en dan krijgt die meneer van 73 niks, want we zijn van mening dat die baby voor gaat". „Maar", zegt dokter Mellema, „als die meneer van 73 jaar nu eens een gehuw de man van 23 jaar is, die een bedrijfs ongeval heeft gehad en met een ern stige slagaderlijke bloeding in een zie kenhuis ligt, dan heeft deze 23-jarige naar onze mening weer voorrang". - Hoe kunt u van dit soort afschu welijke beslissingen af komen? Het antwoord komt direct: „Door er nog drie- a vierduizend donors bij te hebben". De Bloedtransfusiedienst in Rotter dam telt nu twintig en een half dui zend donors. Dat is toch geen kleinig heid, zou men denken. „Jawel", zegt dokter Mellema, „maar vijfhonderd zijn er steeds tijdelijk on geschikt door een griep of een ander ziektetje. Dan heb je nu de tijd van de vakanties dadelijk de bouwvakva kanties, dat is helemaal een ramp". - Zijn er dan meer bouwvakkers die donor zijn dan witte-boorden-man- nen? „Neen, de donors representeren ge woon onze bevolking. We hebben ze van straatvegers tot bankiers. Maar omdat er nu eenmaal meer bouwvak kers zijn dan bankiers, vindt men onder hen ook meer donors". - En wat krijgt de bloedgever of - geefster? Gratis een kop koffie en een „dank- u-wel". Geen geld dus, zoals in Ameri ka. „Het zou een te kostbare zaak worden om voor het bloed te betalen. We heb ben hier met het popfestival wel hip pies gehad die bloed w ilden geven voor vijfentwintig gulden, maar dat ging dus niet door. En soms krijgen we bui tenlandse zeelieden, die hetzelfde wil len doen". Vijfentwintig jaar marine-arts, toen huisarts en nu tien jaar „bloedarts", dat is dokter A. W. Mellema. Het bloed dat „zijn" bloedbank van het Nederlandsche Roode Kruis in Rot- Dokter A. WMellema: de vraag naar bloed stijgt elk jaar en we hebben nu dringend nieuwe donors no dig. terdam verzamelt, gaat soms het hele land door, tot in Deventer, Nijmegen, Den Bosch, Den Haag, Leiden en Am sterdam toe. En omgekeerd krijgt dok ter Mellema ook weer bloed uit die plaatsen, als hij da<t toevallig nodig heeft. Hoe krap de bloedbank in Rotterdam soms kan zitten blijkt wel uit het cijfer 597. Dat is het aantal bloedeenheden, dat hij de laatste weken uit andere plaatsen kreeg. En in Rotterdam, is daar zoveel bloed nodig? Dokter Mellema bladert door de dagelijkse rapporten: hij vindt een top dag, vorige maand: meer dan 230 bloed eenheden van een halve liter binnen 24 uur. „Normaal is rond de honderd- dertig eenheden per dag", zegt hij. En wie mogen bloed geven? Iedereen die tenminste achttien jaar- Is en nog geen vijfenzestig. Meer donors dus. Drie- tot vierdui zend. „Dit is een noodkreet", zegt dokter Mellema. rijkdom en aristocratie, is bezig haar gezicht te verliezen. Dit vindt tenminste het tijdschrift Tailor and Cutter, de bijbel van hen die het van uiterlijk vertoon moeten hebben. Het schrijft, dat de nieuw conserva tieve ministers „even slordig zijn als de oude van labour". „De hoop, dat de regeringswisseling de terugkeer zou betekenen van elegan tie in staatszaken, werd de bodem inge slagen door de verschijning der nieuwe ministers op Downing Street 10, de ambtswoning van de premier, om hun portefeuille in ontvangst te nemen", al dus het tijdschrift. Het ergst is het tijdschrift gebeten op de minister van Financiën. Ian MacLeod. Hij won het met een korte hobbezakkerige broek. De minister van Buitenlandse Zaken, Reginald Maud- NEW YORK Rudolph Orthwine, stichter van het American Ballet Thea ter en uitgever van het tijdschrift Dan ce, is na een langdurig ziekbed in de ou derdom van 76 jaar overleden. Orthwine was een bekende figuur in de danswereld en een geslaagd zaken man, die op 19-jarige leeftijd met slechts vijf cent op zak uit zijn geboor teland Duitsland in New York aan kwam. Bij z'n overlijden was hij miljo nair. DEN HAAG Het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen en het Ne derlands Christelijk Werkgeversver bond zullen begin augustus een brochu re publiceren naar aanleiding van het rapport van het Centraal Planbureau over de Nederlandse economie in 1973. De brochure is volgens de verbonden vooral bestemd voor diegenen, die zich in de ondernemingen met „vooruitzien" bezighouden, in de eerste plaats de di recties. ling, wiens jasje inet twee rijen knopen dikwijls fladdert als „de toog van een of andere oude professor" doet weinig voor hem onder. De meeste andere ministers waren uniform saai gekleed, aldus Tailor and Cutter. Sir Alec Douglas-Home, de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken, straalt „een soort vervallen elegantie uit welke men vereenzelvigt met de Britse aristocratie". Volgens de modejongens is lord Chancellor Quintin Hogg er nog het best aan toe, omdat zijn functie hem toestaat een ambtsgewaad te dragen. Maar zonder dat, bij iemand die tijdens zijn verkiezingscampagne door Londen fietst met een bolhoed en broekveren en geen nieuw voorbeeld van elegantie. FLORENCE De Italiaanse hittegolf wordt als oorzaak genoemd voor het gedrag van een Deens echtpaar, dat deze week in een straat in Florence op zien baarde. Volgens de politie kwam het echtpaar 's avonds per taxi aan in een straat aan de rand van Florence. Tot verbazing van voorbijgangers begon hel paar van middelbare leeftijd zich geheel te ont kleden en de Denen, gedroegen zich ver volgens „Alsof zij in hun eigen slaap kamer waren", aldus de politie. Een raam van een woning vlakbij ging open en een vrouw smeet een em met koud water over de Denen, die al leen maar hun kleren oppakten en er mee naar de overkant van de straat wandelden. Maar ditmaal kregen zij twee emmers water uit een ander raam over zich uit gestort. De Denen raapten nogmaals hun kleren op en verhuisden naar het midden van de straat. Het publiek op straat was inmiddels tot ongeveer 20 aangegroeid, maar daar trokken de mensen uit Kopenhagen zich niet van aan. Ondertussen had men de politie gebeld, die het paar sommeerde om zich aan te kleden en mee te gaan naar het bureau, waar proces-verbaal werd opgemaakt. Op het door het echt paar gepleegde „misdrijf" aanstotelijk gedrag in het openbaar staat een ma ximum straf van drie jaar gevangenis. Het Bolognese blad „II Resto de Car- lino" schrijft: „Men moet aannemen, dat de grote hitte en overvloedig drankgebruik de geesten van de twee buitenlanders verstoord hebben". ADVERTENTIE Simplex. Een fiets om er mee op uit te trekken. Een plezie rige, staalsterke, vederlichte fiets. Een fiets om over naar huis te schrijven! 'n Simplex! NOS, AVRO, KRO en VARA zul len een aantal televisie-uitzendingen verzorgen van het zesde Wereldmu ziekconcours dat van 17 juli tot en met 9 augustus in Kerkrade wordt gehouden. De NOS zal zondag 19 juli van 16.55 tot 17.30 uur via Nederland I een samenvatting uitzenden van de mars- en showwedstrijden die op 18 juli worden gehouden. De AVRO zal onder de titel „Kro niek" van Kerkrade een aantal pro gramma's uitzenden, waarin naast enkele muzikale flitsen vooral de nadruk zal vallen oj> impressies van het concours, gesproken met deelne mers enz. Deze kronieken worden uitgezon den op de volgende data: dinsdag 21 juli van 21.05 tot 21.15 uur via Ne derland I; dinsdag 28 juli van 21.05 tot 21.15 uur via Nederland I; vrij dag 31 juli van 21.45 tot 21.55 uur via Nederland 2; zondag 2 augustus: 22.10 tot 22.30 uur via Nederland I; dinsdag 4 augustus: 21.05 tot 21.15 uur via Nederland I; zaterdag 8 au gustus: 22.45 tot 22.55 uur via Neder land II. De KRO zendt op vrijdag 31 juli van 22.25 tot 22.45 uur via Nederland I een deel van een concert door het Limburgs Sympihonie Orkest uit. De VARA tenslotte zal op maan dag 3 augustus van 19.30 tot 20.00 uur via Nederland I de op 1 augus tus te maken opnamen van de con certwedstrijden uitzenden. Dat tref ik: Traffic!zullen de popliefhebbers wel zeggen, die vanavond de bekende Engelse groep ..Traffic" via Nederland I in VPRO-Piknik kunnen zien optreden. Hier ziet u ze: leider Stevie Win- wood (op voorgrond). Jim Wood en Jim Capald. KNOKKE Helen Shepherd, de grote ster van de Nederlandse ploeg die deelneemt aan het festi val in Knokke, heeft het best naar haar zin. Rustig en mooi loopt zij door het casino. Altijd vriendelijk, altijd vrolijk. Zij zegt: ,,Ik vind het erg leuk om mee te doen. Het is natuurlijk jammer, dat we zo laag zitten, maar dat is nu eenmaal het risico van het deelnemen aan dergelijke festivals" Helen (30) draagt vijf jaar klas sieke zangopleiding in haar bagage mee en tien jaar Buhne-ervaring Ze treedt al zeven jaar met haar broers Nico en John op. Zij zijn ook in Knokke de trouwste sup porters. Helen: .Alleen zingen bevalt me erg goed, maar ik zou het niet al tijd willen doen". Een solocarrière, zelfs na het succes van Knokke, ziet ze dan ook eigenlijk niet .,,Ach, ja, solisten zijn er zo veel. Trio's niet. Ik zou ei- TELEVISIE NEDERLAND I 18.25 NOS: Tour de France: repor tage van de 20e etappe. 18.45 Pipo de Clown. 18.55 (K) Journaal. 19.04-22.30 VPRO: VPRO-Piknik: Live reportage, die het midden houdt tussen een Engelse coun try-fair, een klein popfestival en een piknik. 20.00 NOS: (K) Journaal. 22.30-22.35 (K) Journaal. NEDERLAND 2 18.45 NOS: Pipo de Clown. 18.55 (K) Journaal. 19.04 NOS: Van Gewest tot gewest. 19.49 Tips van het Nationaal Bureau voor Toerisme. 20.00 (K) Journaal. 20.20 TROS: (K) De dief was Wa shington, TV-film. 21.10 Rendezvous met de pianist Sandor Vidak. 21.30 Xlle Europese Beker voor Zangvoordracht te Knokke: Fina le. Je verliest op een verschrikkelijke manier en dan zeg je: „De jury weet er niets van". Als ik zoiets hoor, moet ik altijd ontzettend lachen. En u heeft het allemaal kunnen horen, want het is bij het Zinggebeuren in Knokke gezegd door de Nederlandse ploegleider. Grote mensen zijn af en toe net kin deren. Als die met knikkeren verliezen, zeggen ze soms ook: Maar jij speelde vals. Nu heeft niemand in de wereld ge zegd, dat er een Nederlandse zingploeg mee moest doen in dat Belgische Knok ke. Er is daar een directie van een casi no en die vindt dat jaarlijkse zingen aangenaam, want er gaan flessen champagne weg die soms tot vierhon derd gulden per stuk kosten. Dat is puur zaken doen. Wanneer er een gek is die dat geld er voor over heeft, wel, waarom zou die directie dan „neen" verkopen? En niemand hoefde deskundig te zijn om na zes minuten Nederlands optreden via zijn kijkraam al te constateren: Vergeet het maar en ga die liedjes maar zingen bij de luiermand van je kind. Neen, onze Nederlandse liedjes swingden bepaald de pan niet uit. Als je nu na jaren op je vingers kunt uitrekenen dat het om „lekkere liedjes" gaat, om meewippers met de benen, die straks via de populaire radiostations en de grammofoonplaten de markt op gaan en je komt dan met een paar vals gezongen zeurdeuntjes, dan is het toch een beetje belachelijk om te roepen: We zijn verontwaardigd, de jury weet er niks van! Het leuke van Knokke is, dat de zing- wedstrijd altijd gehouden wordt op een moment, dat veel mensen vakantie heb ben en niks vinden om druk mee te zijn. Daar is „Knokke" dan goed voor. Het leuke is ook, dat die Nederlandse ploegleider niets over de jury gezegd zou hebben, wanneer we geworden waren. tweede of zo „Die jury bestaat bijna helemaal uit televisiebaasjes", dat zei de Nederland se ploegleider ook. Dat sloeg dus ook op de Nederlandse ,tv-regisseur Bob Rooyens, eveneens lid van dc jury. Maar ja, die maakte het weer goed door als enige niet met een vlinderdas in smoking rond te lopen, maar met een uit zijn overhemd hangende zijden sjaal. En het wordt die jury bijna kwa lijk genomen dat men gladgeschoren was en naar aftershave rook. Dat is ook belachelijk in deze tijd. Zo'n jury moet in spijkerbroek komen, haren hebben tot op de schouders, een handvol sieraden om de hals hangen en vooral veel zijden sjaals. Stel je voor, in smoking met vlinder das, geschoren, televisiebaas.ies en niet eens deskundig. Daarin heeft het 'm dus gezeten, dat onze Nederlandse ploeg zo weinig pun ten kreeg. Want onze landgenoten zon gen geweldig. Ploegleider in Knokke landers, Rob Touber. van de Neder- nieuwe genlijk het liefst half om half wer ken. Gedeelteijk als soliste en ge deeltelijk met mijn broers. Ik weet namelijk niet of ik als soliste nog wel beter uit de verf zou komen". Helen en haar broers hebben voor de toekomst één grote wens. Engeland veroveren. ..Maar dat is natuurlijk ontzet tend moeilijk. Het zou erg fijn zijn om daar op te trden en voor de te levisie te werken. Maar het blijft nog steeds een wens. Wel zijn we nu al bezig Europa te veroveren. In september gaan we naar Frank rijk. hi Nederland gaan we waar schijnlijk een t.v.-show maken. En die wordt dan half om half, begrijp In het Gelders programma van vrijdag 17 juli besteedt de rubriek „Van huis en hof" aandacht aan de beautyfarm „De Wipselberg" in Beekbergen. In dit centrum wordt op exclusieve wijze het uiterlijk van dames verzorgd, die daarvoor in aanmerking wensen te komen. Ria Spenkelink heeft een gesprek met de directrice van dit centrum, me vrouw J. H. Kiel-van Haaf. In hetzelfde programma valt de rubriek voor de jeugd „Neet massen, maor joeksen" te beluisteren. De sa menstellers van dit jeugdprogramma zijn Arie Ribbers en Bert Witteveen. 22.45-22.50 NOS: (K) Journaal. DUITSLAND I (Regionaal progr.: NDR: 18.00 (K) AmusementSprogr. 18.30 (K) Act. 18.45 (K) Zandmannetje. 18.55 Nord- schau-Magazin. 19.26 (K) Lautlose Jagd, TV-serie. 19.59 Programma- overz. WDR: 18.00 (K) Air Taxi TV- serie. 18.30 (K) Voor de kleuters. IR.40 (K) Act. en nws. 19.25 (K) Treffpunkt Madrid). 20.00 (K) Journ. en weerber. 20.15 (K) Atle tiek Interiandswedstrijden. 21.45 Ost und West, documentaire serie. 22.30 (K) Journaal, commentaar en weer ber. 22.50 Filmverslag Tour de Fran ce. DUITSLAND I 18.05 (K) Act. en muz. 18.40 El Americano, speelfilm. 19.10 Das ver- wunschene Dorf, TV-spel. 19.45 (K) Nws., act. en weerbr. 20.15 (K) Muzi kaal amusementsprogr. Aansluitend: Nws. 21.35 Economische kroniek. 22.20 (K) Nws. en weerber. TELEVISIE DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal van gis teravond. 10.30 Culturele kroniek. 11.15 Ein Geschenk des Himmels, Amerikaanse speelfilm. 12.35 Kook- rubr. 12.50 Internationaal peroverz. 13.00-13.30 Journaal. 17.35 (K) Nws. 16.40 (K) Voor de kinderen. 16.55 '(K) Idem. 17.25 Engagiert für die Gesellschaft, film 17.55-18.00 (K) Nws. DUITSLAND II 16.55 Brüder in All (tv-serie). 17.25 (K) Weerbericht voor vakantiegan gers. 17.30 (K) Nws. en weerbericht. 17.35 (K) sportprogramma. RADIO HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtengym- nastiek. 7.20 Lichte grammofoon- muz. (8.00 Nws.; 8.11 Radiojourn.; 8.30 De groenteman). NOS: 9.00 In ternationaal Spectrum: mod. koor werken en muz. (opn). (9.35-9.40 Wa terstanden). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr). (11.00-11.02 Nws.) 11.30 Stereo: Musiceren op kasteel De Nemerlaer te Haaren: klass. kamermuz. 11.55 Beursberichten. NOS: 12.00 Blik op de wereld: populair progr. over ont wikkelingshulp. Overheidsvoorlich ting; 12.30 Uitzending voor de land bouw. NOS: 12.40 Stereo: Dansmuz. (gr). 12.50 Recht en slecht, praatje 13.00 Nws. VARA: 13.11 Act. 13.20 Stereo: Semi-klass. muz. (gr). E.O.: 14.00 Ruimte: Radiomagazine met: 1 Zingend getuigen: gewijde muziek (gr); 2. Instrumenten van God; 3. Meer dan een lied: geschiedenis van een bekend lied; 4. Act. nws. over zending en evangelisatie; 5. Over denking. NOS: 15.00 Aspecten van de kamermuz.: mod. en oude kamer muz. (opn). 15.45 Toerismo: toeristi sche informatie uit binnen- en bui tenland. VPRO: 16.00 VPRO-Vrij dag: gevarieerd progr. (16.00 Nws., 17.55 Mededelingen; 18.00 Nws.: tus sen 19.00-19.30 Nabeschouwing Tour de France; 19.30 Nws.) VARA: 21.00 Openingsconcert Internationaal Or gelconcours Haarlem (Opn). 22.30 Nws.. 22.40 Mededelingen. 22.45 Act. 22.55 Stereo: Serenade in blue: licht gevarieerd platenprogr. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.11 Het levende woord. 7.16 Stereo: Badinerie: klass. muz. (gr.) (7.30 Nws.; 7.32 Act.; 7.50 Overweging; 8.00-8.10 Nws.1) 8.11 Voor de jeugd. 8.32 Toeringclub (i.s.m. NCRV): informaties en tips voor de vakanties. 8.45 Voor de huis vrouw. (9.00-9.10 Gymnastiek voor de vrouw). 9.45 Wie is in godsnaam Jezus Ohritus?, lezing. 10.00 Stereo: Aubade: klass. muziek (gr). 11.00 Nws. 11.03 Voor de zieken. 11.55 Me dedelingen. 12.00 Stereo: Van twaalf tot twee: gevarieerd programma. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nws.; 12.41. Act.; 13.00-13.05 Raden maar...) 14.00 De Profiteur, hoorspel. TROS: 14.55 Stereo: Con cert a la carte: klass. verzoekplaten- progr. 16.09 Nws. 16.03 Disco-drive- in: de showbussiness op de korrel genomen. 17.30 Sportkompas. NCRV: 18.00 Stereo: Koorzang. 18.30 Nws. 18.41 Hier en Nu: act. met verslag IBM schaaktoernooi in Amsterdam. 19.00 Wereldpanorama. 19.10 Veel gevraagde gewijde muz. (gr.) 19.40 Wijd als de wereld: wekelijkse in ternationale oriëntatie in kerk, zen ding en oecumene. 19.50 Van vrijers en vrijsters. Nederlandse folkloristi sche muziek. 20.05 Stereo: The sound of musical: musicalfragmenten. 21.10 Stereo: Metropole orkest met zangsolisten met als intermezzo licht instrumentaal kwintet, (gr.) TROS: 22.00 Aktua: radio-magazine met re portages, commentaren en muziek. 22.30 Nws. 22.40 De Beyaard-Hier: cabaretprogr. 21.10 Apollo XXI: ruimtevaart-mysterie. 23.30 Stero: Midnight Special: licht muziekprogr. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 De Eddy Becker Show (10.00 Nws). NOS: 11.00 Nws. 11.03 De Felix Meurders Show. VPRO: 12.00 Nws. 12.03 Top-30. NOS: 13.00 Nws. 13.03 Radio Tour de France: Popmuz. en reportages Toer de France. (14.00, 15.00 en 16.00 Nws.) AVRO: 17.00 Nws. 17.02 Radiojourn. 17.05-18.00 Zingende bougie: geva rieerd platenprogr. voor automobi listen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Burgh mej. A A. van Leeuwen, vicaris te Gorssel te Wageningen G. Koerselman te Bleis- wijk. Aangenomen naar Silvolde drs. P Lootsma, kand. te Amersfoort, die bedankte voor Lathum en Giesbeek naar Ede (toez.) W. Chr. Hovius te Katwijk aan Zee, die bedankte oor Blaauwkapel-Groenekan, Kes- teren en voor Brakel de benoe ming tot godsdienstleraar aan het Rijnlands Lyceum te Wassenaar drs. Van Buuren, kand. te Wassenaar. Bedankt voor Wieringermeei M. H. Boogert te Hellendoorn. Geref. Kerken Beroepen te Joure, Zwartebroel en Dwingelo, G. P. Wijnbeek, kand te Lemmer te Erica drs. A. Hek man, kand. te Stadskanaal te Sel lingen J. Vree, kand. te Amsterdam

De Vallei | 1970 | | pagina 9